R E S U L T A T                                         SIDA: 1
      TÄVLING  : ULLBERGSTROFEN 2002                         DATUM: 2002-05-10
      PLATS    : VALHALLABADET 2002-05-10-12                   TID: 13:07
      ARRANGÖR : GÖTEBORG SIM
      BASSÄNG  : 25m-BASSÄNG

   GREN: 1  100m BRÖSTSIM FL 11 & Y   FÖRSÖK    SPONSOR: Kortedala Bingo
            08.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Elin Törnbladh               91 9999    38.16                    1:21.41
      Väsby Simsällskap              SWE
  2. Kristin Boström              91         41.53                    1:27.88
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  3. Melissa Österlund            91 9999    41.54                    1:28.18
      Väsby Simsällskap              SWE
  4. Amanda Callh                 91 9999    42.92                    1:28.36
      Melleruds Simklubb             SWE
  5. Sara Wiklund                 91 9999    43.63                    1:31.64
      Trollhättans Simsällskap       SWE
  6. Susanna Gunnarsson           91 9999    43.47                    1:32.57
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
     Evelina Andersson            91 9999    43.11                    1:32.57
      Väsby Simsällskap              SWE
  8. Sofie Olsson                 91 9999    42.85                    1:32.95
      Karlstads Simsällskap          SWE
  9. Camilla Munter/ribeiro       91 9999    43.67                    1:33.34
      Åtvidabergs Simsällskap        SWE
 10. Viktoria Westerberg          91 9999    44.92                    1:34.31
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 11. Kristina Lundberg            91         44.29                    1:35.27
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
 12. Sandra Hafström              91 9999    44.48                    1:35.83
      Helsingborgs Simsällskap       SWE
 13. Anna Ottosson-Bixo           91 9999    44.83                    1:36.54
      Västerås Simsällskap           SWE
 14. Deniese Thorvaldsson         91 9999    45.37                    1:36.73
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 15. Annie Eriksson               91         45.98                    1:37.23
      Varabygdens Simsällskap        SWE
 16. Linnea Olebark               91 9999    45.75                    1:39.55
      Väsby Simsällskap              SWE
 17. Tove Lund                    91 9999    45.73                    1:39.64
      Trollhättans Simsällskap       SWE
 18. Therese Engström             91         47.73                    1:40.65
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 19. Tove Törnström               91         48.37                    1:43.36
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 20. Elin Lövehed                 91 9999    48.55                    1:43.98
      Helsingborgs Simsällskap       SWE
 21. Alice Viklund                91         50.69                    1:47.74
      Hedemora Simsällskap           SWE

   GREN: 2  100m BRÖSTSIM PO 12 & Y   FÖRSÖK    SPONSOR: Intersport
            08.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Henrik Toll                  90 9999    37.12                    1:21.72
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  2. Simon Andersson              90 9999    39.65                    1:24.08
      S 71                           SWE
  3. Christoffer Wallin           90 9999    41.28                    1:26.34
      Helsingborgs Simsällskap       SWE
  4. Christian Hansson-Bergén     90 9999    40.83                    1:26.89
      Norrtälje Simklubb             SWE
  5. Ponthus Sandell              90 9999    40.19                    1:27.20
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  6. Fredrik Siverskog            90         40.85                    1:27.54
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  7. Philip Carlsson              90 9999    42.94                    1:30.78
      Alingsås SLS                   SWE
  8. Johannes Jönsson             90 9999    42.33                    1:30.86
      S 71                           SWE
  9. Henrik Bihlar                92 9999    42.85                    1:31.42
      Väsby Simsällskap              SWE
 10. Tim Hansson                  91 9999    44.02                    1:31.61
      Helsingborgs Simsällskap       SWE
 11. Fredrik Hellström            90 9999    43.90                    1:31.65
      Väsby Simsällskap              SWE
 12. Rickard Athler               90         44.67                    1:31.88
      Hvetlanda Simsällskap          SWE
 13. Andreas Exner                90 9999    43.20                    1:31.92
      Simklubben Elfsborg            SWE
 14. Mikael Agdahl                90         44.31                    1:32.69
      Kungälvs Simsällskap           SWE
 15. Vedran Kovacevic             91 9999    44.37                    1:32.98
      Simklubben Elfsborg            SWE
 16. Victor Paulsson              90 9999    44.05                    1:33.04
      Simklubben Elfsborg            SWE
 17. Johan Melin                  91 9999    45.13                    1:34.10
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
 18. Magnus Grönkvist             90 9999    43.55                    1:34.48
      Karlstads Simsällskap          SWE
 19. Anders Harnebrandt           90 9999    44.85                    1:34.88
      Simavdelningen 1902            SWE
 20. Emil Palmqvist               90 9999    44.15                    1:35.19
      Åmåls Simsällskap              SWE
 21. Siqi Luki Zhao               90 9999    45.89                    1:35.53
      Göteborg Sim                   SWE
 22. Andreas Fürst                90 9999    45.95                    1:38.28
      Väsby Simsällskap              SWE
 23. Andreas Linnerud             91 9999    45.39                    1:38.48
      Baerumsvömmerne                NOR
 24. Johan Hessel                 90         46.96                    1:38.55
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 25. Jimmy Hertzman               91 9999    46.75                    1:39.38
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 26. Anton Wicksell               90 9999    46.91                    1:39.94
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 27. Emil Davidsson               90 9999    47.09                    1:40.30
      Ängelholms Simsällskap         SWE
 28. Tim Garding                  90 9999    46.89                    1:40.65
      Väsby Simsällskap              SWE
 29. Zacharias Sjöberg            91         48.61                    1:41.25
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 30. Tommie Lunde Andersen        91 9999    54.21                    1:41.50
      S 71                           SWE
 31. Sebastian Rosengren          90 9999    48.91                    1:41.90
      Simklubben Elfsborg            SWE
 32. Jacob Branger                90 9999    49.03                    1:42.46
      Västerås Simsällskap           SWE
 33. Anton Vikander               91 9999    50.01                    1:42.89
      Simklubben Elfsborg            SWE
 34. Tobias Bedhe                 90 9999    48.13                    1:43.25
      Simklubben Elfsborg            SWE
 35. Johan Sandberg               90 9999    48.22                    1:44.06
      Väsby Simsällskap              SWE
 36. Gustav Jerlvall-Jeppsson     92         49.86                    1:45.34
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 37. Victor Lundholm              90 9999    49.05                    1:46.66
      Väsby Simsällskap              SWE
 38. Tobias Lundkvist             90 9999    51.24                    1:47.07
      Helsingborgs Simsällskap       SWE
 39. Andreas Hemström             91 9999    51.25                    1:47.27
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
     Jimmy  Weidman               90 9999                                 DSQ
      Simavdelningen 1902            SWE

   GREN: 3  100m FRISIM FLICKOR 12    FÖRSÖK    SPONSOR: Liseberg
            08.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Josephine Wiberg             90 7302    32.02                    1:05.26
      S 71                           SWE
  2. Stina Gardell                90 9999    31.32                    1:05.34
      Norrtälje Simklubb             SWE
  3. Viktoria Grönkvist           90 9999    30.89                    1:06.12
      Karlstads Simsällskap          SWE
  4. Linnea Bihlar                90 9999    31.72                    1:06.87
      Väsby Simsällskap              SWE
  5. Sara Hagve Jansson           90         33.00                    1:07.62
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  6. Camilla Andersson            90         32.07                    1:07.72
      Kungälvs Simsällskap           SWE
  7. Michaela Svangren            90 9999    32.64                    1:08.01
      Västerås Simsällskap           SWE
  8. Jenny Sjöholm                90 9999    32.81                    1:08.28
      Helsingborgs Simsällskap       SWE
  9. Veronica Brännfeldt          90 7548    32.64                    1:08.38
      Åmåls Simsällskap              SWE
 10. Jasmine Marcusson            90         33.74                    1:08.83
      Kungälvs Simsällskap           SWE
 11. Petra Boyacioglu             90 9999    32.94                    1:09.08
      Västerås Simsällskap           SWE
 12. Isabelle Höglund             90 9999    32.56                    1:09.27
      Alingsås SLS                   SWE
 13. Kajsa Wahlstedt              90 9999    33.03                    1:09.62
      Karlstads Simsällskap          SWE
 14. Therese Thall                90 9999    33.29                    1:09.85
      Trollhättans Simsällskap       SWE
 15. Louise Lantz                 90 5764    32.88                    1:10.27
      Skövde Simsällskap             SWE
 16. Elin Nilsson                 90         34.15                    1:11.01
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 17. Matilda Möller               90         34.50                    1:11.32
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
 18. Louise Oscarson              90         34.45                    1:11.42
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 19. Amanda Kahlin                90 9999    34.77                    1:11.50
      Västerås Simsällskap           SWE
 20. Frida Ericsson               90 9999    34.06                    1:11.53
      Alingsås SLS                   SWE
 21. Emma Berg                    90 9999    34.73                    1:12.02
      S 71                           SWE
 22. Julia Aronsson               90         34.96                    1:12.38
      Uddevalla Simförening          SWE
 23. Alexina Brännlund            90 9999    34.73                    1:12.41
      Västerås Simsällskap           SWE
 24. Anna Kjällberg               90 9999    34.58                    1:12.54
      Helsingborgs Simsällskap       SWE
 25. Sandra Lakso                 90 9999    35.40                    1:12.56
      Väsby Simsällskap              SWE
 26. Frida Larsson                90 9999    34.72                    1:13.54
      Simklubben Elfsborg            SWE
 27. Kate Karlsson                90         35.73                    1:14.02
      Timrå Simklubb                 SWE
 28. Sara Gustavsson              90         35.04                    1:14.10
      Deje Simsällskap               SWE
 29. Adéle Forsberg               90         33.85                    1:14.15
      Varabygdens Simsällskap        SWE
 30. Frida Sjöstrand              90 9999    35.66                    1:14.63
      S 71                           SWE
 31. Evelina Karlsson             90 9999    35.67                    1:14.69
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 32. Amanda Eversholt             90 9999    35.81                    1:15.18
      Helsingborgs Simsällskap       SWE
 33. Cecilia Johansson            90 9999    35.03                    1:15.28
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
 34. Sabina Eriksson              90 9999    35.85                    1:16.08
      Väsby Simsällskap              SWE
 35. Madeleine Stein              90         36.51                    1:16.66
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 36. Annika Ferm                  90         36.42                    1:17.31
      Skäret Simsällskap             SWE
 37. Sara Nicklasson              90 9999    37.26                    1:17.94
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 38. Fanny Lager                  90         37.32                    1:17.97
      Simklubben 1970                SWE
 39. Stina Hammar                 90 9999    36.91                    1:19.67
      Västerås Simsällskap           SWE
     Nicole Lindblom              90 9999                                 DSQ
      Lidköpings Gymnastik O SS      SWE

   GREN: 4  100m FRISIM POJKAR 13     FÖRSÖK    SPONSOR: Tholin&Larsson-gruppen
            08.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Joakim Holmström             89         29.04                    1:00.06
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
  2. David Larsson                89         28.00                    1:00.14
      Uddevalla Simförening          SWE
  3. Charlie Garding              89 9999    28.57                    1:01.49
      Väsby Simsällskap              SWE
  4. Björn Gunnarsson             89 9999    29.49                    1:01.52
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  5. Johan Cederlöf               89 9999    29.80                    1:02.61
      Väsby Simsällskap              SWE
  6. Christian Helgesson          89 9999    30.46                    1:02.75
      Ängelholms Simsällskap         SWE
  7. Anders Ydremark              89         30.01                    1:02.94
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  8. Öystein Hetland              89 9999    31.95                    1:05.41
      Baerumsvömmerne                NOR
  9. Lukas Gamerov                89 9999    31.79                    1:05.76
      Örebro Simallians              SWE
 10. Erik Johansson               89 9999    31.23                    1:05.93
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
 11. Linus Börjesson              89         48.04                    1:06.41
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
 12. Gustav Zaphf                 89 9999    31.82                    1:06.43
      Helsingborgs Simsällskap       SWE
 13. Christoffer Torstensson      89 9999    32.31                    1:07.02
      Helsingborgs Simsällskap       SWE
 14. Christian Dimell             89 0647    32.78                    1:07.59
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 15. Robin Lindgren               89 9999    32.10                    1:08.10
      Helsingborgs Simsällskap       SWE
 16. Henrik Johansson             89 9999    33.08                    1:08.19
      Landskrona Simsällskap         SWE
 17. Deniz Hekmati                89 9999    32.04                    1:08.60
      Simavdelningen 1902            SWE
 18. Axel Frank-Almqvist          89 9999    33.09                    1:08.84
      S 71                           SWE
 19. Oskar Odervall               89 9999    33.32                    1:09.13
      Ängelholms Simsällskap         SWE
 20. Eirik Undseth Hansen         89 9999    33.39                    1:09.22
      Baerumsvömmerne                NOR
 21. Magnus Bengtsson             89 9999    33.44                    1:09.32
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
 22. Peter Fagerström             89 9999    33.51                    1:09.55
      Åmåls Simsällskap              SWE
 23. Jacob Ahnstedt               89 9999    33.53                    1:09.81
      Simklubben Elfsborg            SWE
     Pelle Gidlöv                 89 9999    33.18                    1:09.81
      Alingsås SLS                   SWE
 25. Viktor Jarenfors             89         33.69                    1:10.15
      Kungälvs Simsällskap           SWE
 26. Fredrik Wikander             89 9999    33.01                    1:10.22
      Simklubben Elfsborg            SWE
 27. Olof Bengtsson               89 9999    33.05                    1:10.25
      Landskrona Simsällskap         SWE
 28. Oscar Bjurbäck-Gustafsson    89 9999    33.03                    1:10.56
      Väsby Simsällskap              SWE
 29. Nicklas Åkerlund             89 9999    33.39                    1:11.02
      Simklubben Elfsborg            SWE
 30. Christoffer Hådén            89         32.57                    1:11.13
      Timrå Simklubb                 SWE
 31. Andreas Cederholm            89         34.32                    1:11.42
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 32. Peter Stegersjö              89 9999    33.65                    1:11.58
      Simklubben Elfsborg            SWE
 33. Christoph Göke               89 9999    34.79                    1:12.04
      Simklubben Elfsborg            SWE
 34. Nils Schönberg               89         34.39                    1:12.93
      Hedemora Simsällskap           SWE
 35. Sebastian Tinnerholm         89         35.06                    1:13.08
      Timrå Simklubb                 SWE
 36. Mikael Wåhlin                89 9999    35.88                    1:13.95
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 37. Patrik Persson               89 9999    35.47                    1:14.59
      Göteborg Sim                   SWE
 38. Carl Andersson               89         35.84                    1:14.67
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
 39. Anton Klarén                 89 9999    36.90                    1:15.91
      Landskrona Simsällskap         SWE

   GREN: 5  100m FJÄRILSIM FLICKOR 13 FÖRSÖK    SPONSOR: Flying Flerp
            08.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Amanda Landgren              89 9999    33.19                    1:11.72
      Landskrona Simsällskap         SWE
  2. Petra Carlsson               89         33.48                    1:13.10
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  3. Rebecca Alexandersson        89 9999    33.75                    1:13.94
      Väsby Simsällskap              SWE
  4. Jessica Kjellström           89 9999    34.69                    1:14.78
      Simklubben Elfsborg            SWE
  5. Julia Liahaugen-Flensburg    89 5653    34.51                    1:15.04
      Ängelholms Simsällskap         SWE
  6. Isabel Svensson              89 9999    36.44                    1:15.66
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
  7. Viktoria Lundh               89 9999    35.68                    1:15.78
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
  8. Nanna Rask                   89 9999    34.79                    1:17.95
      Karlstads Simsällskap          SWE
  9. Madelene Hagström            89 9999    35.77                    1:18.08
      Örebro Simallians              SWE
 10. Sandra Kirstein              89         35.23                    1:18.45
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
 11. Lotte Hansson                89 5950    34.15                    1:18.79
      Helsingborgs Simsällskap       SWE
 12. Lisa Rythèn-Larsson          89 9999    37.02                    1:19.23
      Simklubben Elfsborg            SWE
 13. Emelie Jansson               89 9999    36.39                    1:19.56
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
 14. Daniela Ragnås               89         35.80                    1:20.18
      Hedemora Simsällskap           SWE
 15. Jennie Ibstedt               89 9999    36.48                    1:20.33
      Västerås Simsällskap           SWE
 16. Louise Strand                89 9999    36.69                    1:20.57
      Väsby Simsällskap              SWE
 17. Madeleine Eriksson           89 9999    36.43                    1:20.85
      Västerås Simsällskap           SWE
 18. Julia Olsson                 89 9999    36.83                    1:21.22
      Varbergs Sim                   SWE
 19. Izabelle Johansson           89 9999    35.78                    1:21.41
      Göteborg Sim                   SWE
 20. Isa Bylund Viksten           89 9999    38.06                    1:21.61
      Karlstads Simsällskap          SWE
 21. Johanna Södervik             89 9999    36.99                    1:21.83
      Väsby Simsällskap              SWE
 22. Victoria Hell                89 9999    37.65                    1:22.21
      Åtvidabergs Simsällskap        SWE
 23. Sofia Lång                   89 9999    37.48                    1:22.27
      Lidköpings Gymnastik O SS      SWE
 24. Sara Engebring               89         36.66                    1:22.49
      Simklubben 1970                SWE
 25. Moa Gewerths                 89 9999    37.52                    1:22.67
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 26. Johanna Persson              89         38.48                    1:23.36
      Hedemora Simsällskap           SWE
 27. Jonna Viklund                89         39.59                    1:23.83
      Hedemora Simsällskap           SWE
 28. Stephanie Skinner            89 9999    37.68                    1:24.21
      Väsby Simsällskap              SWE
 29. Katina Schütz                89 5765    36.90                    1:24.28
      Skövde Simsällskap             SWE
 30. Maria Larsson                89         38.39                    1:25.32
      Deje Simsällskap               SWE
 31. Nicole Lange                 89 9999    38.26                    1:25.45
      Simklubben Elfsborg            SWE
 32. Felicia Teneberg             89 9999    40.39                    1:26.35
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 33. Ulrika Karlsson              89         39.16                    1:26.76
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
 34. Kristin Svan                 89 9999    40.72                    1:27.75
      Filipstads Simklubb            SWE
 35. Sara Söderberg               89 9999    40.66                    1:27.99
      Karlstads Simsällskap          SWE
 36. Viktoria von Platen          89 9999    39.21                    1:28.18
      Simklubben Elfsborg            SWE
 37. Emma Karlsson                89         38.83                    1:29.28
      Uddevalla Simförening          SWE
 38. Mim Lindskog                 89 9999    48.59                    1:29.43
      Landskrona Simsällskap         SWE
 39. Malin Eriksson               89         40.06                    1:30.57
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
 40. My Persson                   89 9999    41.83                    1:35.36
      S 71                           SWE

   GREN: 6  100m FJÄRILSIM POJKAR 14  FÖRSÖK    SPONSOR: Office
            08.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Nikola Stojmenovic           88 0646    32.00                    1:08.25
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  2. Viktor Viveland              88         32.43                    1:09.01
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  3. Daniel Windolf               88         31.86                    1:10.24
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  4. Tobias Törnström             88         33.18                    1:10.62
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  5. Daniel Lorentzon             88         32.70                    1:10.75
      Skäret Simsällskap             SWE
  6. Robin Andréasson             88 9999    32.65                    1:11.53
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
  7. Jesper Wallhoff              88 1222    33.71                    1:11.85
      Ängelholms Simsällskap         SWE
  8. Björn Sandback               88 3760    32.50                    1:12.63
      Västerås Simsällskap           SWE
  9. Jacob Adamowicz              88 9999    34.37                    1:13.21
      Landskrona Simsällskap         SWE
 10. Daniel Dahlstrand            88 9999    34.99                    1:13.66
      Skövde Simsällskap             SWE
 11. Stian Madsen                 88 9999    34.10                    1:14.50
      Tönsberg Svömmeklubb           NOR
 12. Tim Eriksson                 88 9999    33.70                    1:14.51
      Väsby Simsällskap              SWE
 13. Andreas Fosmo                88 9999    32.95                    1:14.61
      Baerumsvömmerne                NOR
 14. Caj Andersson                88         33.19                    1:15.81
      Skäret Simsällskap             SWE
 15. Anders Melin                 88 9999    34.17                    1:16.00
      Karlstads Simsällskap          SWE
 16. Marcus Åberg                 88 9999    35.93                    1:16.45
      Karlstads Simsällskap          SWE
 17. Mattias Toresäter            88 9999    35.17                    1:17.63
      Simklubben Elfsborg            SWE
 18. Emil Johnsson                88 3746    36.02                    1:18.21
      Ängelholms Simsällskap         SWE
 19. Anders Hagström              88 9999    35.37                    1:18.28
      Örebro Simallians              SWE
     Daniel Carlsson              88         36.24                    1:18.28
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 21. Isak Ladeborn                88 9999    35.66                    1:18.85
      Varbergs Sim                   SWE
 22. Matias Ekstrand              88 9999    36.72                    1:19.41
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
 23. Toni Hastenpflug             88 3280    36.04                    1:20.48
      Åmåls Simsällskap              SWE
 24. Sebastian Bertholdson        88 9999    36.29                    1:20.70
      Örebro Simallians              SWE
 25. Christoffer Åberg            88 9999    37.60                    1:22.68
      Karlstads Simsällskap          SWE
 26. Martin Sterneling            88         37.18                    1:22.75
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 27. Kristoffer Fürst             88 9999    35.57                    1:22.88
      Väsby Simsällskap              SWE
 28. Robert Larmark               88 9999    38.73                    1:24.78
      Landskrona Simsällskap         SWE
 29. Kristoffer Gidlöv            88 9999    38.74                    1:25.25
      Alingsås SLS                   SWE
 30. Marcus Tuomela               88 9999    38.70                    1:25.60
      Göteborg Sim                   SWE
 31. Erik Cederlund               88         39.32                    1:26.63
      Hedemora Simsällskap           SWE
 32. Jonas Thorsén                88         39.15                    1:29.35
      Simklubben Vänersborg          SWE
 33. Truls Löfstedt               88 9999    39.49                    1:32.37
      Åtvidabergs Simsällskap        SWE
 34. Andreas Pegrén               88         43.73                    1:37.22
      Kungälvs Simsällskap           SWE
     Patrik Sundberg              88                                      DSQ
      Kungälvs Simsällskap           SWE

   GREN: 7  100m RYGGSIM FLICKOR14-15 FÖRSÖK    SPONSOR: Essenuto
            08.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Ann-Helen Pridesis           87 9999    33.49                    1:08.67
      Bergensvömmerne                NOR
  2. Petra Hallberg               87 5500    34.45                    1:10.50
      Västerås Simsällskap           SWE
  3. Kristina Johansson           88 5631    34.47                    1:10.65
      Karlstads Simsällskap          SWE
  4. Hanna Yttring                88 9999    35.00                    1:11.19
      Göteborg Sim                   SWE
  5. Emma Stawåsen                88 7150    34.28                    1:12.14
      Simklubben Elfsborg            SWE
  6. Linda Eliasson               87         34.94                    1:12.37
      Simklubben 1970                SWE
     Johanna Svensson             87 9999    35.65                    1:12.37
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
  8. Therese Bergström            87         35.39                    1:12.47
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  9. Madeleine Hedlund            87 6814    35.41                    1:12.53
      S 77 Stenungsund               SWE
 10. Bodil Hermansson             87 5590    35.63                    1:12.66
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 11. Therese Petersson            88         35.79                    1:13.86
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 12. Angelica Risebrandt          87 5748    35.75                    1:14.22
      Trollhättans Simsällskap       SWE
 13. Julia Larsson                88 6517    36.31                    1:14.46
      Simklubben Vänersborg          SWE
 14. Henriette Brekke             88 9999    35.84                    1:14.50
      Vestkantsvömmerne              NOR
 15. Petra Granlund               87 6815    36.18                    1:14.54
      S 77 Stenungsund               SWE
 16. Angelica Källgren            87 7050    35.58                    1:14.65
      Simavdelningen 1902            SWE
 17. Jonna Nybäck                 88 6502    36.36                    1:14.72
      Västerås Simsällskap           SWE
 18. Sofia Persson                87         35.89                    1:14.77
      Hedemora Simsällskap           SWE
 19. Lisa Blomgren                88 9999    35.60                    1:14.92
      Göteborg Sim                   SWE
 20. Cathrine Fredriksen          87 9999    36.37                    1:14.93
      Vestkantsvömmerne              NOR
 21. Sofie Pettersson             88         36.73                    1:14.96
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 22. Matilda Nilsson              88 7793    36.39                    1:15.15
      Ängelholms Simsällskap         SWE
 23. Anna Fredriksson             88         36.48                    1:15.28
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 24. Jenna Svensson               88 7317    36.48                    1:15.49
      S 71                           SWE
 25. Diana Wolf                   87 9999    37.38                    1:15.51
      Simavdelningen 1902            SWE
 26. Anna Isberg                  88         36.49                    1:15.57
      Gävle Simsällskap              SWE
 27. Elin Glaser                  88 9999    36.49                    1:15.81
      Väsby Simsällskap              SWE
 28. Josefin Hallmén              88         36.91                    1:15.95
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 29. Angelica Lidström            88 7301    37.10                    1:16.37
      S 71                           SWE
 30. Mariam Sabetghadam           88         37.54                    1:16.47
      S 77 Stenungsund               SWE
 31. Elin Eriksson                87 5350    37.21                    1:16.75
      Filipstads Simklubb            SWE
 32. Matilda Larsson              88         37.85                    1:17.26
      Skäret Simsällskap             SWE
 33. Emma Larsson                 87         37.14                    1:17.56
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
 34. Emelie Sjöstrand             88 5323    37.92                    1:18.04
      S 71                           SWE
 35. Josefin Larsson              88 5322    37.85                    1:18.08
      S 71                           SWE
 36. Meriel Spångberg             88         38.03                    1:18.10
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
 37. Jonna Mårtensson             88         37.93                    1:18.40
      Hedemora Simsällskap           SWE

   GREN: 8  100m RYGGSIM POJKAR 15-16 FÖRSÖK    SPONSOR: Österbergs
            08.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Michael Kostesic             86 0641    30.51                    1:02.62
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  2. Oscar Björnberg              86 9999    31.48                    1:04.19
      Göteborg Sim                   SWE
  3. Pontus Hansson               86 0657    31.00                    1:04.49
      Alingsås SLS                   SWE
  4. Martin Johansson             87 1081    31.53                    1:04.70
      S 71                           SWE
  5. Sebastian Kammerling         86         31.24                    1:04.74
      Gävle Simsällskap              SWE
  6. Joachim Wiking               87 0490    31.82                    1:05.32
      Örebro Simallians              SWE
  7. Carl Johan Wittbeck          86 0643    32.11                    1:05.77
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  8. Karl-Johan Gårdström         86         32.09                    1:05.83
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
  9. Richard Wernersson           87 0839    32.28                    1:06.42
      Simklubben Elfsborg            SWE
 10. Magnus Hansèn                86 0798    32.66                    1:06.94
      Simklubben Elfsborg            SWE
 11. Robin Gillberg               87         32.81                    1:07.07
      Uddevalla Simförening          SWE
 12. Rickard Berglund             87         32.81                    1:07.23
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
 13. Kristian Mandel              87         32.44                    1:07.50
      Skäret Simsällskap             SWE
 14. Simon Hahn                   87         32.86                    1:07.58
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
 15. Johan Norén                  86 9999    32.64                    1:08.32
      Landskrona Simsällskap         SWE
     Markus Mattsson              87 9999    32.79                    1:08.32
      Göteborg Sim                   SWE
 17. Marius Birkeland             86 9999    33.40                    1:08.69
      Delfana                        NOR
 18. Eric Brandt                  86         33.31                    1:08.94
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
 19. Daniel Brask                 87 0691    33.48                    1:09.01
      Karlstads Simsällskap          SWE
 20. Fredrik Lundqvist            86 9999    34.78                    1:09.05
      Trollhättans Simsällskap       SWE
 21. Victor Västernäs             86 9999    33.56                    1:09.21
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
 22. Henrik Johansson             86         34.48                    1:09.26
      Deje Simsällskap               SWE
 23. Sebastian Attervall          86         33.63                    1:09.57
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 24. Fredrik Persson              86 2563    34.31                    1:09.63
      Göteborg Sim                   SWE
 25. Pontus Terry                 86 9999    33.57                    1:09.69
      Ängelholms Simsällskap         SWE
 26. Simon Segstedt               86         33.66                    1:09.70
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
 27. Johan Jedhammar              87 1099    33.90                    1:09.75
      S 71                           SWE
 28. Jad Andersson                87 0692    34.19                    1:10.72
      Karlstads Simsällskap          SWE
 29. Daniel Blomgren              86 9999    34.19                    1:10.84
      Göteborg Sim                   SWE
 30. Kim Bergström                87 0098    33.56                    1:10.93
      Västerås Simsällskap           SWE
 31. Johan Lantz                  87 9999    34.23                    1:11.07
      Väsby Simsällskap              SWE
 32. Anders Romberg               87         34.42                    1:11.60
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
 33. Kristian Fossum              87 9999    34.37                    1:12.02
      Vestkantsvömmerne              NOR
 34. Jimmy Ågren                  86 0645    34.83                    1:12.17
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 35. Sebastian Kindström          87 9999    34.84                    1:12.18
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 36. Erik Widell                  87 9999    34.81                    1:14.05
      Alingsås SLS                   SWE
 37. Tobias Lagström              87         36.15                    1:14.53
      Simklubben 1970                SWE
 38. Alexander Nylen              86 9999    36.09                    1:14.91
      Trollhättans Simsällskap       SWE
 39. Calle Hagström               86 9999    36.56                    1:16.66
      Örebro Simallians              SWE

   GREN: 9  50m FRISIM FLICKOR 16-17  FÖRSÖK    SPONSOR: Nordson
            08.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD                                 50 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Linda Knutsson               85                                    27.48
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  2. Maria Hjärne                 86                                    27.74
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  3. Jennie Carlsson              86                                    27.81
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  4. Petra Koch                   85 9999                               28.26
      Lidköpings Gymnastik O SS      SWE
  5. Annie Billborg               85 5208                               28.27
      Göteborg Sim                   SWE
  6. Sofia Hjalmarsson            86                                    28.28
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
  7. Emmy Gellerstedt             86 5469                               28.36
      Örebro Simallians              SWE
  8. Nicolin Lillhage             85 5136                               28.50
      Göteborg Sim                   SWE
  9. Caroline Holgerstein         85 5581                               28.56
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 10. Christina Sjöholm            86 7336                               28.80
      Simklubben Elfsborg            SWE
 11. Malin Lund                   86 5743                               28.82
      Trollhättans Simsällskap       SWE
 12. Mia Sabanac                  86                                    28.86
      Skäret Simsällskap             SWE
 13. Jennie Johansson             85                                    28.87
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
 14. Elin Ericson                 86 7616                               28.89
      Väsby Simsällskap              SWE
 15. Therese Bäckström            85 5468                               29.13
      Örebro Simallians              SWE
 16. Lisa Nilsson                 86 7356                               29.21
      Simklubben Elfsborg            SWE
 17. Ida Pålsson                  86 9999                               29.26
      Göteborg Sim                   SWE
 18. Marie-Louise Markos          85 5501                               29.35
      Västerås Simsällskap           SWE
 19. Emelie Larsson               85                                    29.42
      Uddevalla Simförening          SWE
 20. Cecilia Nilsson              85 6798                               29.43
      S 71                           SWE
 21. Sissela Bruksås              86 5024                               29.64
      Göteborg Sim                   SWE
 22. Cecilia Wästborn             86 9999                               29.67
      Västerås Simsällskap           SWE
 23. Emma Knutsson                86                                    29.68
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 24. Anni Jansson                 85 7617                               29.73
      Väsby Simsällskap              SWE
 25. Veronica Pettersson          85                                    29.74
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
 26. Sabina Markussen             86 9999                               29.79
      Tönsberg Svömmeklubb           NOR
 27. Frida Hagen                  86 5498                               29.81
      Västerås Simsällskap           SWE
 28. Lina Blazevic                86 6795                               29.82
      S 71                           SWE
 29. Therese Severinsson          86                                    29.89
      Skäret Simsällskap             SWE
 30. Heléne Wikblad               85                                    29.91
      Skäret Simsällskap             SWE
 31. Gabriella Fagundez           85 6310                               30.09
      Väsby Simsällskap              SWE
 32. Michaela Aldén               86 5584                               30.19
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 33. Stephanie Hertzman           86 9999                               30.22
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 34. Anna Sjöqvist                86 5742                               30.27
      Trollhättans Simsällskap       SWE
 35. Johanna Niclasson            85                                    30.28
      Uddevalla Simförening          SWE
 36. Hannah Mcpheat               86 9999                               30.37
      Göteborg Sim                   SWE
 37. Karin Svantesson             85 9999                               30.38
      Skene Sim O Idrottssällskap    SWE
 38. Anna Göransson               85 5887                               30.39
      Simklubben Elfsborg            SWE
     Tonje Skutlaberg             86 9999                               30.39
      Vestkantsvömmerne              NOR
 40. Therese Jokiaho              85                                    30.41
      Simklubben 1970                SWE
 41. Karin Pettersson             85                                    30.42
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
 42. Jonna Dagliden               86 9999                               30.50
      Göteborg Sim                   SWE
 43. Hanne Lise Eikeland          85 9999                               30.54
      Baerumsvömmerne                NOR
 44. Alexandra Samuelsson         86 9999                               30.74
      Ängelholms Simsällskap         SWE
 45. Mervi Keskitalo              85 5464                               30.76
      Örebro Simallians              SWE
 46. Helena Rydberg               86 9999                               30.86
      Skene Sim O Idrottssällskap    SWE
 47. Rebecka Johansson            86 9999                               30.89
      Varbergs Sim                   SWE
 48. Linda Jakobsson              85 9999                               30.96
      Karlstads Simsällskap          SWE
 49. Sara Svanholm                86                                    31.01
      Timrå Simklubb                 SWE
 50. Vera Soubbotina              86 7755                               31.03
      Göteborg Sim                   SWE
 51. Anna Hjort                   86 9999                               31.05
      Karlstads Simsällskap          SWE
 52. Marie Emmesjö                86 9999                               31.10
      Karlstads Simsällskap          SWE
 53. Anna Cederlund               85                                    31.45
      Hedemora Simsällskap           SWE
 54. Sabina Halvarsson            85 5345                               32.01
      Filipstads Simklubb            SWE
 55. Ulrika Kjellemar             86 7621                               32.04
      Filipstads Simklubb            SWE
 56. Marie Johansson              85 5737                               32.29
      Simklubben Elfsborg            SWE
 57. Hanna Sjöstrand              86 5175                               32.34
      S 71                           SWE
 58. Kristina Carlsson            85 9999                               32.61
      Skene Sim O Idrottssällskap    SWE

   GREN: 10 50m FRISIM POJKAR 17-18   FÖRSÖK    SPONSOR: Rexroth
            08.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD                                 50 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Marcus Piehl                 85                                    24.10
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  2. Erik Samuelsson              85 2948                               24.24
      Väsby Simsällskap              SWE
  3. Wictor Comstedt              84 1691                               24.27
      Väsby Simsällskap              SWE
  4. Jakob Dorch                  85                                    24.49
      Linköpings Allmänna SS         SWE
     Michael Berndtsson           85 0836                               24.49
      Simklubben Elfsborg            SWE
  6. Victor Andersson             84                                    24.84
      Skäret Simsällskap             SWE
  7. Anders Kristensen            84 9999                               24.87
      Bergensvömmerne                NOR
  8. Johannes Larsson             85 1920                               24.91
      S 71                           SWE
  9. Jonas Boström                85 2564                               25.08
      Göteborg Sim                   SWE
 10. Örjan Cato Johnsen           85 9999                               25.17
      Bergensvömmerne                NOR
 11. Petter Solberg               85 9999                               25.29
      Bergensvömmerne                NOR
 12. Richard Ohlsson              84                                    25.30
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
     Fredrik Elf                  84 3804                               25.30
      Simklubben Elfsborg            SWE
 14. Marcus Czövek                85                                    25.34
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
 15. Mathias Isberg               84                                    25.43
      Gävle Simsällskap              SWE
 16. Christoffer Autio            84 1697                               25.52
      Väsby Simsällskap              SWE
 17. Jacob Kropp                  84 2520                               25.71
      Simavdelningen 1902            SWE
 18. Markus Andersson             84 0640                               25.78
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 19. Johan Lundberg               85                                    25.85
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
 20. Tobias Larsson               84                                    25.97
      Uddevalla Simförening          SWE
 21. Calle Brodén                 84 0487                               26.08
      Örebro Simallians              SWE
 22. Peter Kebke                  85 9999                               26.40
      Göteborg Sim                   SWE
 23. Olof Gottvall                85                                    26.58
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 24. Cecil Olausson               84                                    26.70
      Lysekils Simsällskap           SWE
 25. Erik Patriksson              85 9999                               26.78
      Simklubben Elfsborg            SWE
 26. Jörgen Gallis                85 9999                               26.81
      Tönsberg Svömmeklubb           NOR
 27. Pierre Johnsson              84 9999                               27.01
      S 71                           SWE
 28. Andreas Engström             85 0092                               27.02
      Västerås Simsällskap           SWE
 29. Kristoffer Dahlberg          85                                    27.03
      Skäret Simsällskap             SWE
 30. Johannes Lindroth            85 0219                               27.12
      Simavdelningen 1902            SWE
 31. Tomas Lyckberg               85                                    27.19
      Skäret Simsällskap             SWE
 32. Fredrik Blomgren             84 9999                               27.46
      Göteborg Sim                   SWE
 33. Mikael Nummiranta            84                                    27.54
      Skäret Simsällskap             SWE
 34. Lars Larsson                 84 2801                               27.63
      Varbergs Sim                   SWE
 35. Johan Flyg                   85 9999                               27.65
      Karlstads Simsällskap          SWE
 36. Andreas Johansson            84 9999                               27.68
      Göteborg Sim                   SWE
 37. Erik Persson                 85                                    27.77
      Simklubben Vänersborg          SWE
 38. Per Santhesson               85 9999                               27.81
      Örebro Simallians              SWE
 39. Martin Andersson             85                                    27.83
      Kungälvs Simsällskap           SWE
 40. Christian Rosvoll            85 9999                               28.08
      Vestkantsvömmerne              NOR
 41. Stefan Karlsson              84 9999                               28.33
      Göteborg Sim                   SWE
     Alexander Andersson          85 9999                               28.33
      Göteborg Sim                   SWE
 43. Alexander Weinhagen          85                                    28.45
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
 44. Ludvig Strannå               85                                    28.61
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 45. Börre Lamark                 85 9999                               28.63
      Tönsberg Svömmeklubb           NOR
 46. Johan Lindqvist              85 9999                               28.83
      Filipstads Simklubb            SWE
 47. Fredrik Berglund             84                                    29.03
      Kungsbacka Simsällskap         SWE

   GREN: 11 100m BRÖSTSIM DAMER       FÖRSÖK    SPONSOR: Consat
            08.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Terrie Miller                78 9999    34.00                    1:13.14
      Baerumsvömmerne                NOR
  2. Lovisa Romelsjö              84 5198    35.33                    1:14.79
      Göteborg Sim                   SWE
  3. Alexandra Göransson          82 5195    35.37                    1:15.63
      Göteborg Sim                   SWE
  4. Heid Elin Odland             82 7011    36.24                    1:15.89
      Väsby Simsällskap              SWE
  5. Angelica Borg                84         35.83                    1:15.97
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
  6. Janina Gårdensjö             84 5499    36.13                    1:16.17
      Västerås Simsällskap           SWE
  7. Emma Wesström                84 6256    36.74                    1:16.77
      Västerås Simsällskap           SWE
  8. Emma Mertanen                81         36.39                    1:17.18
      Skäret Simsällskap             SWE
  9. Katarina Nordin              84 5073    36.47                    1:17.26
      Västerås Simsällskap           SWE
 10. Helena Norling               84 5142    36.59                    1:17.28
      Göteborg Sim                   SWE
 11. Jessika Granlund             82 6817    37.16                    1:17.45
      S 77 Stenungsund               SWE
 12. Jenny Lewis                  82 6946    36.67                    1:17.90
      S 77 Stenungsund               SWE
 13. Maria Tegård                 81 6793    36.91                    1:18.55
      S 71                           SWE
 14. Martina Svensson             81 5140    37.49                    1:18.98
      Göteborg Sim                   SWE
 15. Caroline Hermansson          84 7705    37.40                    1:19.61
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 16. Janni Carlfjord              84         36.91                    1:19.97
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 17. Matilda Isaksson             83 5078    37.10                    1:20.07
      Västerås Simsällskap           SWE
 18. Sandra Lidberg               83 8891    38.05                    1:20.30
      Filipstads Simklubb            SWE
 19. Sara Hagström                82 5131    37.81                    1:20.32
      Göteborg Sim                   SWE
 20. Lina Lindgren                84         37.81                    1:20.36
      Uddevalla Simförening          SWE
 21. Marina Sandback              84 5066    38.30                    1:20.59
      Västerås Simsällskap           SWE
 22. Linda Althin                 76 7930    37.85                    1:21.46
      Väsby Simsällskap              SWE
 23. Anna Gunnarsson              84         38.44                    1:21.90
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
 24. Marie Elvshammar             84 7335    38.41                    1:23.23
      Simklubben Elfsborg            SWE
 25. Elin Jansson                 84 6812    39.97                    1:23.73
      S 77 Stenungsund               SWE
 26. Annica Löfstedt              82 5457    38.83                    1:23.75
      Örebro Simallians              SWE
 27. Sara Danestedt               83 5144    38.81                    1:23.88
      Göteborg Sim                   SWE
 28. Sabina Brånn                 84 9999    39.45                    1:24.28
      Örebro Simallians              SWE
 29. Louise Niklasson             84         40.25                    1:24.50
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
 30. Therese Sherman              83         41.65                    1:29.07
      Lysekils Simsällskap           SWE
 31. Rebecca Andersson            84 9999    40.64                    1:30.86
      Göteborg Sim                   SWE
 32. Ida Valjus                   84 9999    44.13                    1:33.44
      Filipstads Simklubb            SWE
 33. Madeleine Eriksson           84 5344    43.91                    1:34.64
      Filipstads Simklubb            SWE

   GREN: 12 100m BRÖSTSIM HERRAR      FÖRSÖK    SPONSOR: Stora Enso Packaging
            08.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Ole Fjörtoft                 79 9999    30.43                    1:04.78
      Baerumsvömmerne                NOR
  2. David Gustafsson             82 3522    30.67                    1:05.30
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  3. Joakim Bjärmark              82 0481    30.26                    1:05.50
      Örebro Simallians              SWE
  4. Fredrik Weng                 80 0496    31.19                    1:05.64
      Västerås Simsällskap           SWE
  5. Per Nylin                    82 3122    31.15                    1:06.12
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  6. Mathias Isaksson             80 0088    30.95                    1:07.00
      Västerås Simsällskap           SWE
  7. Erik Brannestål              80 1695    31.31                    1:07.22
      Väsby Simsällskap              SWE
  8. Jimmy Hellman                79 1799    31.76                    1:07.86
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  9. Peter Eikeland               83 9999    31.90                    1:07.91
      Baerumsvömmerne                NOR
 10. Daniel Lundberg              82         31.29                    1:07.97
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
 11. Joakim Dahl                  76 1413    31.82                    1:08.04
      Landskrona Simsällskap         SWE
 12. Morten Jarland               80 9999    31.77                    1:08.51
      Bergensvömmerne                NOR
 13. Nicky Lukic                  81 0144    32.26                    1:08.66
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
 14. Nicklas Peterson             81 0807    32.27                    1:08.87
      Simklubben Elfsborg            SWE
 15. Christoffer Nylen            83 0812    32.64                    1:08.94
      Trollhättans Simsällskap       SWE
 16. Johannes Nordenstam          80 0617    32.33                    1:09.29
      Väsby Simsällskap              SWE
     Linus Johannesson            83 0961    32.67                    1:09.29
      Simklubben Elfsborg            SWE
 18. Paulo Fagundez               83 1411    32.33                    1:09.61
      Väsby Simsällskap              SWE
 19. Mikko Mäkien                 81 0804    31.44                    1:09.63
      Simklubben Elfsborg            SWE
 20. Leo Sandberg                 77 9999    31.67                    1:09.83
      Västerås Simsällskap           SWE
 21. Philip Jepson                83 1523    32.60                    1:09.97
      Ängelholms Simsällskap         SWE
 22. David Söderstjerna           81 1418    31.79                    1:10.13
      Landskrona Simsällskap         SWE
 23. Dennis Carlsson              82         32.13                    1:10.26
      Skäret Simsällskap             SWE
 24. Erik Jörstad                 82 0482    33.26                    1:11.42
      Örebro Simallians              SWE
 25. Laur Dobrescu                82 0153    33.26                    1:11.87
      Göteborg Sim                   SWE
 26. Patrik Knudsen               81 1696    34.56                    1:12.04
      Väsby Simsällskap              SWE
 27. Per Larsson                  80         33.22                    1:12.17
      Uddevalla Simförening          SWE
 28. Johan Wilén                  83 2949    34.91                    1:13.30
      Väsby Simsällskap              SWE
 29. Anders Åkerström             83         34.59                    1:13.34
      Kungälvs Simsällskap           SWE
 30. Rikard Melander              77 3243    35.54                    1:14.75
      Örebro Simallians              SWE
 31. Tobias Lindström             79 0861    37.27                    1:18.48
      Karlstads Simsällskap          SWE
     Tor André Egge Hestholm      82 9999                              AVBRÖT
      Vestkantsvömmerne              NOR
     Viktor Kouzmine              79 0221                                 DSQ
      Simavdelningen 1902            SWE
     Per Friberg                  80 5724                                 DSQ
      Simklubben Elfsborg            SWE
     Nils Skuncke                 83 9999                                 DSQ
      Baerumsvömmerne                NOR

   GREN: 13 100m FJÄRILSIM FL 11 & Y  FÖRSÖK    SPONSOR: Nordea
            08.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Melissa Österlund            91 9999    38.85                    1:24.65
      Väsby Simsällskap              SWE
  2. Elin Törnbladh               91 9999    37.72                    1:25.28
      Väsby Simsällskap              SWE
  3. Kristina Lundberg            91         38.74                    1:27.02
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
  4. Camilla Munter/ribeiro       91 9999    38.40                    1:28.70
      Åtvidabergs Simsällskap        SWE
  5. Sara Wiklund                 91 9999    41.10                    1:30.21
      Trollhättans Simsällskap       SWE
  6. Linn Leo                     91 9999    41.72                    1:30.57
      Alingsås SLS                   SWE
  7. Sandra Hafström              91 9999    43.66                    1:31.44
      Helsingborgs Simsällskap       SWE
  8. Linnea Olebark               91 9999    40.52                    1:31.81
      Väsby Simsällskap              SWE
  9. Tove Törnström               91         44.09                    1:34.24
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 10. Anna Ottosson-Bixo           91 9999    41.48                    1:34.80
      Västerås Simsällskap           SWE
 11. Evelina Andersson            91 9999    43.38                    1:35.74
      Väsby Simsällskap              SWE
 12. Elin Lövehed                 91 9999    44.14                    1:38.66
      Helsingborgs Simsällskap       SWE
 13. Julia Wiberg                 92 9999    45.60                    1:39.40
      S 71                           SWE
 14. My Watz                      91         46.71                    1:41.52
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 15. Viktoria Westerberg          91 9999    47.89                    1:45.81
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 16. Rebecca Mattsson             91         53.83                    1:52.17
      Varabygdens Simsällskap        SWE

   GREN: 14 100m FJÄRILSIM POJK. 12&Y FÖRSÖK    SPONSOR: Jonas Svets & Smide
            08.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Henrik Toll                  90 9999    32.60                    1:15.48
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  2. Christoffer Wallin           90 9999    35.43                    1:16.36
      Helsingborgs Simsällskap       SWE
  3. Ponthus Sandell              90 9999    35.31                    1:17.48
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  4. Fredrik Siverskog            90         36.77                    1:21.12
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  5. Sigurd Gladhaug              90 9999    38.59                    1:22.13
      Baerumsvömmerne                NOR
  6. Magnus Grönkvist             90 9999    37.61                    1:22.80
      Karlstads Simsällskap          SWE
  7. Sebastian Rosengren          90 9999    39.14                    1:24.93
      Simklubben Elfsborg            SWE
  8. Simon Andersson              90 9999    38.65                    1:27.22
      S 71                           SWE
  9. Emil Davidsson               90 9999    41.22                    1:28.42
      Ängelholms Simsällskap         SWE
 10. Jacob Branger                90 9999    39.82                    1:28.90
      Västerås Simsällskap           SWE
 11. Victor Lundholm              90 9999    40.09                    1:29.54
      Väsby Simsällskap              SWE
 12. Esa Virtanen                 90 9999    42.48                    1:31.76
      Simavdelningen 1902            SWE
 13. Andreas Linnerud             91 9999    42.23                    1:33.00
      Baerumsvömmerne                NOR
 14. Andreas Exner                90 9999    44.73                    1:35.23
      Simklubben Elfsborg            SWE
 15. Mikael Larsson               90 9999    40.48                    1:35.61
      Västerås Simsällskap           SWE
 16. Tommie Lunde Andersen        91 9999    43.73                    1:36.95
      S 71                           SWE
 17. Tobias Lundkvist             90 9999    43.39                    1:37.34
      Helsingborgs Simsällskap       SWE
 18. Vedran Kovacevic             91 9999    44.56                    1:39.35
      Simklubben Elfsborg            SWE
 19. Tor Fardell                  90         46.19                    1:40.31
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
 20. Richard Linder               90 9999    45.05                    1:42.11
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 21. Nicklas Lindroth             90 9999    46.30                    1:43.27
      Göteborg Sim                   SWE
 22. Rickard Athler               90         50.76                    1:54.56
      Hvetlanda Simsällskap          SWE
     Tim Hansson                  91 9999                                 DSQ
      Helsingborgs Simsällskap       SWE
     Johannes Jönsson             90 9999                                 DSQ
      S 71                           SWE

   GREN: 15 100m RYGGSIM FLICKOR 12   FÖRSÖK    SPONSOR: Lerums Plast
            08.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Josephine Wiberg             90 7302    36.95                    1:15.63
      S 71                           SWE
  2. Stina Gardell                90 9999    37.26                    1:15.85
      Norrtälje Simklubb             SWE
  3. Veronica Brännfeldt          90 7548    37.49                    1:16.02
      Åmåls Simsällskap              SWE
  4. Viktoria Grönkvist           90 9999    36.85                    1:16.35
      Karlstads Simsällskap          SWE
  5. Linnea Bihlar                90 9999    37.17                    1:17.25
      Väsby Simsällskap              SWE
  6. Anna Kjällberg               90 9999    37.35                    1:18.19
      Helsingborgs Simsällskap       SWE
  7. Frida Larsson                90 9999    38.92                    1:18.42
      Simklubben Elfsborg            SWE
  8. Camilla Andersson            90         38.46                    1:18.84
      Kungälvs Simsällskap           SWE
  9. Therese Thall                90 9999    37.85                    1:18.99
      Trollhättans Simsällskap       SWE
 10. Petra Boyacioglu             90 9999    39.22                    1:20.68
      Västerås Simsällskap           SWE
 11. Elin Nilsson                 90         39.97                    1:20.79
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 12. Isabelle Höglund             90 9999    39.75                    1:21.56
      Alingsås SLS                   SWE
 13. Jasmine Marcusson            90         40.50                    1:21.86
      Kungälvs Simsällskap           SWE
 14. Sara Hagve Jansson           90         40.30                    1:21.94
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 15. Louise Lantz                 90 5764    39.91                    1:22.49
      Skövde Simsällskap             SWE
 16. Michaela Svangren            90 9999    39.49                    1:23.06
      Västerås Simsällskap           SWE
 17. Olivia Liahaugen-Flensbur    90 9999    40.15                    1:23.21
      Ängelholms Simsällskap         SWE
 18. Matilda Möller               90         40.79                    1:23.25
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
 19. Amanda Kahlin                90 9999    41.85                    1:23.55
      Västerås Simsällskap           SWE
 20. Jenny Sjöholm                90 9999    40.39                    1:23.71
      Helsingborgs Simsällskap       SWE
 21. Emma Berg                    90 9999    41.03                    1:24.40
      S 71                           SWE
 22. Amanda Eversholt             90 9999  1:02.32                    1:25.14
      Helsingborgs Simsällskap       SWE
 23. Nicole Lindblom              90 9999    41.57                    1:25.93
      Lidköpings Gymnastik O SS      SWE
 24. Stina Hammar                 90 9999    42.53                    1:26.49
      Västerås Simsällskap           SWE
 25. Julia Aronsson               90         41.57                    1:26.55
      Uddevalla Simförening          SWE
 26. Evelina Karlsson             90 9999    42.41                    1:26.75
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 27. Kate Karlsson                90         46.91                    1:26.84
      Timrå Simklubb                 SWE
 28. Sabina Eriksson              90 9999    41.57                    1:27.17
      Väsby Simsällskap              SWE
 29. Petronella Åsenblad          90 9999    42.84                    1:27.39
      Trollhättans Simsällskap       SWE
 30. Adéle Forsberg               90         42.28                    1:27.49
      Varabygdens Simsällskap        SWE
     Sara Gustavsson              90       1:07.40                    1:27.49
      Deje Simsällskap               SWE
 32. Viktoria Raneby              90 9999    42.18                    1:27.82
      Simklubben Elfsborg            SWE
 33. Fanny Lager                  90         42.84                    1:28.47
      Simklubben 1970                SWE
 34. Frida Ericsson               90 9999    42.66                    1:28.48
      Alingsås SLS                   SWE
 35. Annika Ferm                  90         43.22                    1:28.95
      Skäret Simsällskap             SWE
 36. Sandra Lakso                 90 9999    45.17                    1:31.23
      Väsby Simsällskap              SWE
 37. Anna Rundstedt               90 9999    43.39                    1:31.89
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
 38. Caroline Ohrlander           90 9999    44.33                    1:32.89
      Landskrona Simsällskap         SWE
     Jennifer Linge               90                                      DSQ
      Linköpings Allmänna SS         SWE

   GREN: 16 100m RYGGSIM POJKAR 13    FÖRSÖK    SPONSOR: Bellis växtmiljö
            08.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Christian Dimell             89 0647    34.60                    1:10.59
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  2. Björn Gunnarsson             89 9999    34.23                    1:10.72
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  3. Charlie Garding              89 9999    34.38                    1:11.73
      Väsby Simsällskap              SWE
  4. Joakim Holmström             89         35.90                    1:12.84
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
  5. David Larsson                89         35.31                    1:13.39
      Uddevalla Simförening          SWE
  6. Christian Helgesson          89 9999    36.06                    1:13.76
      Ängelholms Simsällskap         SWE
  7. Linus Börjesson              89         44.75                    1:16.12
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
  8. Christoffer Hådén            89         36.26                    1:16.29
      Timrå Simklubb                 SWE
  9. Johan Cederlöf               89 9999    37.55                    1:16.30
      Väsby Simsällskap              SWE
 10. Lukas Gamerov                89 9999    36.96                    1:16.62
      Örebro Simallians              SWE
 11. Fredrik Wikander             89 9999    37.43                    1:16.67
      Simklubben Elfsborg            SWE
 12. Anton Klarén                 89 9999    37.91                    1:16.92
      Landskrona Simsällskap         SWE
 13. Christoffer Torstensson      89 9999    37.31                    1:17.37
      Helsingborgs Simsällskap       SWE
 14. Öystein Hetland              89 9999    38.09                    1:17.53
      Baerumsvömmerne                NOR
 15. Eirik Undseth Hansen         89 9999    38.69                    1:18.89
      Baerumsvömmerne                NOR
 16. Olof Bengtsson               89 9999    38.55                    1:18.98
      Landskrona Simsällskap         SWE
 17. Anders Ydremark              89         38.68                    1:19.40
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 18. Erik Johansson               89 9999    38.88                    1:19.63
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
 19. Jonathan Bratel              89 9999    37.17                    1:19.70
      Väsby Simsällskap              SWE
 20. Deniz Hekmati                89 9999    39.19                    1:19.83
      Simavdelningen 1902            SWE
 21. Jacob Ahnstedt               89 9999    38.39                    1:19.86
      Simklubben Elfsborg            SWE
 22. Axel Frank-Almqvist          89 9999    38.97                    1:20.47
      S 71                           SWE
 23. Nicklas Åkerlund             89 9999    39.00                    1:21.05
      Simklubben Elfsborg            SWE
 24. Robin Lindgren               89 9999    39.99                    1:21.35
      Helsingborgs Simsällskap       SWE
 25. Gustav Zaphf                 89 9999    39.51                    1:21.94
      Helsingborgs Simsällskap       SWE
 26. Pelle Gidlöv                 89 9999    39.30                    1:22.81
      Alingsås SLS                   SWE
 27. Henrik Johansson             89 9999    41.02                    1:22.91
      Landskrona Simsällskap         SWE
 28. Peter Fagerström             89 9999    41.14                    1:23.62
      Åmåls Simsällskap              SWE
 29. Mikael Wåhlin                89 9999    41.09                    1:24.82
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 30. Patrik Persson               89 9999    42.79                    1:26.23
      Göteborg Sim                   SWE
 31. Viktor Jarenfors             89         43.91                    1:28.28
      Kungälvs Simsällskap           SWE
 32. Oskar Odervall               89 9999    44.29                    1:28.29
      Ängelholms Simsällskap         SWE
 33. Peter Stegersjö              89 9999    43.43                    1:28.98
      Simklubben Elfsborg            SWE
 34. Karl-Johan Stjernfelt        89 9999    43.71                    1:29.04
      Ängelholms Simsällskap         SWE
 35. Sebastian Tinnerholm         89         43.77                    1:29.14
      Timrå Simklubb                 SWE
 36. Andreas Svensson             89         43.54                    1:29.79
      Uddevalla Simförening          SWE
 37. Nils Schönberg               89         42.43                    1:30.74
      Hedemora Simsällskap           SWE
 38. Christoph Göke               89 9999    50.04                    1:31.04
      Simklubben Elfsborg            SWE

   GREN: 17 100m FRISIM FLICKOR 13    FÖRSÖK    SPONSOR: Valhalla Café
            08.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Amanda Landgren              89 9999    30.86                    1:03.51
      Landskrona Simsällskap         SWE
  2. Lotte Hansson                89 5950    29.95                    1:03.58
      Helsingborgs Simsällskap       SWE
  3. Sandra Kirstein              89         30.52                    1:03.97
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
  4. Jennie Ibstedt               89 9999    31.45                    1:05.38
      Västerås Simsällskap           SWE
     Madeleine Eriksson           89 9999    31.60                    1:05.38
      Västerås Simsällskap           SWE
  6. Viktoria Lundh               89 9999    32.15                    1:05.94
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
  7. Emelie Jansson               89 9999    32.28                    1:06.23
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
  8. Petra Carlsson               89         31.61                    1:06.28
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  9. Izabelle Johansson           89 9999    31.76                    1:06.47
      Göteborg Sim                   SWE
 10. Nicole Lange                 89 9999    32.29                    1:06.80
      Simklubben Elfsborg            SWE
 11. Frida Dahlborg               89         32.17                    1:07.35
      Uddevalla Simförening          SWE
 12. Rebecca Alexandersson        89 9999    32.54                    1:07.60
      Väsby Simsällskap              SWE
 13. Jessica Kjellström           89 9999    32.57                    1:07.82
      Simklubben Elfsborg            SWE
 14. Johanna Södervik             89 9999    32.56                    1:07.84
      Väsby Simsällskap              SWE
 15. Isabel Svensson              89 9999    33.21                    1:08.29
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
 16. Ulrika Karlsson              89         32.66                    1:08.32
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
 17. Daniela Ragnås               89         32.42                    1:08.39
      Hedemora Simsällskap           SWE
     Madelene Hagström            89 9999    32.99                    1:08.39
      Örebro Simallians              SWE
 19. Julia Olsson                 89 9999    33.12                    1:08.65
      Varbergs Sim                   SWE
 20. Nanna Rask                   89 9999    32.82                    1:08.75
      Karlstads Simsällskap          SWE
 21. Sara Engebring               89         33.24                    1:09.25
      Simklubben 1970                SWE
 22. Julia Liahaugen-Flensburg    89 5653    33.82                    1:09.43
      Ängelholms Simsällskap         SWE
 23. Isa Bylund Viksten           89 9999    34.45                    1:09.75
      Karlstads Simsällskap          SWE
 24. Louise Strand                89 9999    33.68                    1:10.00
      Väsby Simsällskap              SWE
 25. Victoria Hell                89 9999    34.03                    1:10.75
      Åtvidabergs Simsällskap        SWE
 26. Johanna Trinks               89         33.56                    1:10.85
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 27. Sofia Lyckberg               89         33.01                    1:11.14
      Skäret Simsällskap             SWE
 28. Kristin Svan                 89 9999    33.89                    1:11.40
      Filipstads Simklubb            SWE
 29. Lisa Rythèn-Larsson          89 9999    34.55                    1:11.69
      Simklubben Elfsborg            SWE
 30. Maria Larsson                89         34.55                    1:11.73
      Deje Simsällskap               SWE
 31. Sandra Hamnesjö              89 9999    35.11                    1:11.99
      Simavdelningen 1902            SWE
 32. Frida Ågren                  89 9999    34.61                    1:12.05
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 33. Viktoria von Platen          89 9999    34.24                    1:12.10
      Simklubben Elfsborg            SWE
 34. Sara Johansson               89 5870    34.96                    1:12.25
      S 71                           SWE
 35. Johanna Persson              89         34.49                    1:12.81
      Hedemora Simsällskap           SWE
 36. Sofia Lång                   89 9999    35.19                    1:12.98
      Lidköpings Gymnastik O SS      SWE
 37. Malin Eriksson               89         34.84                    1:13.08
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
 38. Katina Schütz                89 5765    35.88                    1:14.86
      Skövde Simsällskap             SWE
 39. Stephanie Skinner            89 9999    35.64                    1:16.36
      Väsby Simsällskap              SWE
 40. Frida Månsson                89 9999    37.24                    1:17.05
      Ängelholms Simsällskap         SWE

   GREN: 18 100m FRISIM POJKAR 14     FÖRSÖK    SPONSOR: Håkan Perssons byggf.
            08.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Stian Madsen                 88 9999    28.41                      59.20
      Tönsberg Svömmeklubb           NOR
  2. Björn Sandback               88 3760    29.01                      59.49
      Västerås Simsällskap           SWE
  3. Robin Andréasson             88 9999    28.77                    1:00.67
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
  4. Nikola Stojmenovic           88 0646    29.59                    1:00.83
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  5. Daniel Windolf               88         28.83                    1:01.26
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  6. Jacob Adamowicz              88 9999    30.32                    1:01.68
      Landskrona Simsällskap         SWE
  7. Tobias Törnström             88         29.98                    1:01.80
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  8. Tim Eriksson                 88 9999    29.78                    1:02.25
      Väsby Simsällskap              SWE
  9. Marcus Åberg                 88 9999    30.45                    1:02.69
      Karlstads Simsällskap          SWE
 10. Jesper Saletti               88         29.16                    1:02.82
      Kungälvs Simsällskap           SWE
 11. Anders Melin                 88 9999    30.13                    1:02.87
      Karlstads Simsällskap          SWE
 12. Viktor Viveland              88         30.29                    1:02.92
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 13. Andreas Fosmo                88 9999    30.36                    1:03.00
      Baerumsvömmerne                NOR
 14. Mattias Toresäter            88 9999    30.14                    1:03.04
      Simklubben Elfsborg            SWE
 15. Jesper Wallhoff              88 1222    29.89                    1:03.18
      Ängelholms Simsällskap         SWE
 16. Daniel Dahlstrand            88 9999    36.20                    1:03.58
      Skövde Simsällskap             SWE
 17. Christian Johansson          88         30.18                    1:04.18
      Varabygdens Simsällskap        SWE
 18. Isak Ladeborn                88 9999    30.68                    1:04.23
      Varbergs Sim                   SWE
 19. Toni Hastenpflug             88 3280    31.05                    1:04.28
      Åmåls Simsällskap              SWE
 20. Mert Curku                   88 9999    30.44                    1:04.53
      Väsby Simsällskap              SWE
 21. Daniel Carlsson              88         30.96                    1:04.62
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 22. Jonas Sanell                 88 9999    31.51                    1:04.85
      Gislaveds Simsällskap          SWE
 23. Caj Andersson                88         30.08                    1:05.03
      Skäret Simsällskap             SWE
 24. Emil Johnsson                88 3746    31.62                    1:05.04
      Ängelholms Simsällskap         SWE
 25. Daniel Lorentzon             88         31.62                    1:05.33
      Skäret Simsällskap             SWE
 26. Mikael Karlsson              88 9999    31.27                    1:05.81
      Karlstads Simsällskap          SWE
 27. Joel Pedersen                88         31.00                    1:05.84
      S 77 Stenungsund               SWE
 28. Patrik Sundberg              88         31.71                    1:06.16
      Kungälvs Simsällskap           SWE
 29. Viktor Månsson               88 9999    31.79                    1:06.20
      S 71                           SWE
 30. Kristoffer Fürst             88 9999    31.34                    1:06.31
      Väsby Simsällskap              SWE
 31. Christoffer Åberg            88 9999    31.97                    1:06.46
      Karlstads Simsällskap          SWE
 32. Anders Hagström              88 9999    32.39                    1:07.56
      Örebro Simallians              SWE
 33. David Palmqvist              88 9999    31.39                    1:07.58
      Åmåls Simsällskap              SWE
 34. Kristoffer Gidlöv            88 9999    32.59                    1:07.94
      Alingsås SLS                   SWE
 35. Martin Sterneling            88         31.99                    1:08.44
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 36. Truls Löfstedt               88 9999    32.52                    1:09.30
      Åtvidabergs Simsällskap        SWE
 37. Erik Bertilsson              88 9999    33.90                    1:13.19
      S 71                           SWE

   GREN: 19 100m FRISIM FLICKOR 14-15 FÖRSÖK    SPONSOR: SKF Marketing Support
            08.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Jonna Nybäck                 88 6502    28.38                      59.27
      Västerås Simsällskap           SWE
  2. Henriette Brekke             88 9999    29.49                    1:01.17
      Vestkantsvömmerne              NOR
  3. Therese Bergström            87         29.60                    1:01.58
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  4. Johanna Rudbäck              87 7051    29.40                    1:01.60
      Simavdelningen 1902            SWE
  5. Maria Lundberg               88 6414    29.97                    1:01.76
      Ängelholms Simsällskap         SWE
  6. Linn Bergman                 88 9999    30.04                    1:02.17
      Väsby Simsällskap              SWE
  7. Petra Granlund               87 6815    29.97                    1:02.25
      S 77 Stenungsund               SWE
  8. Therese Petersson            88         30.08                    1:02.34
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  9. Anna Fredriksson             88         30.23                    1:02.40
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 10. Angelica Risebrandt          87 5748    29.84                    1:02.64
      Trollhättans Simsällskap       SWE
 11. Petra Hallberg               87 5500    30.35                    1:03.15
      Västerås Simsällskap           SWE
 12. Emelie Sjöstrand             88 5323    30.42                    1:03.29
      S 71                           SWE
 13. Emelie Eriksson              88 7280    30.70                    1:03.48
      Simavdelningen 1902            SWE
 14. Sofia Persson                87         30.69                    1:03.50
      Hedemora Simsällskap           SWE
 15. Josefin Hallmén              88         30.72                    1:03.57
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 16. Hanna Yttring                88 9999    30.73                    1:03.67
      Göteborg Sim                   SWE
 17. Elin Andersson               88         30.75                    1:03.76
      Timrå Simklubb                 SWE
 18. Joanna Söderberg             88 9999    30.22                    1:03.79
      Västerås Simsällskap           SWE
 19. Nathalie Andersson           88         30.43                    1:03.83
      Skäret Simsällskap             SWE
 20. Bodil Hermansson             87 5590    30.94                    1:03.95
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 21. Sofie Pettersson             88         31.11                    1:04.04
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 22. Anna Isberg                  88         30.45                    1:04.06
      Gävle Simsällskap              SWE
 23. Josefin Larsson              88 5322    30.94                    1:04.13
      S 71                           SWE
 24. Ann-Helen Pridesis           87 9999    31.21                    1:04.31
      Bergensvömmerne                NOR
 25. Johanna Svensson             87 9999    31.05                    1:04.35
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
 26. Kristina Johansson           88 5631    31.28                    1:04.45
      Karlstads Simsällskap          SWE
 27. Cathrine Fredriksen          87 9999    30.68                    1:04.66
      Vestkantsvömmerne              NOR
 28. Emma Stawåsen                88 7150    30.77                    1:04.79
      Simklubben Elfsborg            SWE
 29. Maria Groth                  88         30.31                    1:04.84
      Hedemora Simsällskap           SWE
 30. Malin Fridell                88 9999    30.97                    1:05.08
      Landskrona Simsällskap         SWE
 31. Angelica Lidström            88 7301    31.84                    1:05.41
      S 71                           SWE
 32. Emelie Sparredal             88         31.46                    1:05.79
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
 33. Julia Larsson                88 6517    31.99                    1:06.06
      Simklubben Vänersborg          SWE
 34. Maja Jensen                  88         31.69                    1:06.37
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
 35. Mariam Sabetghadam           88         31.70                    1:06.43
      S 77 Stenungsund               SWE
 36. Natalie Määttä               88 9999    31.56                    1:06.50
      Trollhättans Simsällskap       SWE
 37. Linda Eliasson               87         31.22                    1:06.72
      Simklubben 1970                SWE
 38. Matilda Nilsson              88 7793    31.32                    1:07.28
      Ängelholms Simsällskap         SWE
 39. Diana Wolf                   87 9999    32.99                    1:07.59
      Simavdelningen 1902            SWE

   GREN: 20 100m FRISIM POJKAR 15-16  FÖRSÖK    SPONSOR: Högsbo Järn & Metall
            08.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Martin Johansson             87 1081    26.30                      55.02
      S 71                           SWE
  2. Magnus Hansèn                86 0798    27.22                      56.09
      Simklubben Elfsborg            SWE
  3. Håkan Emilsson               87 2600    27.09                      56.43
      Karlstads Simsällskap          SWE
  4. Johan Norén                  86 9999    27.47                      56.65
      Landskrona Simsällskap         SWE
  5. Michael Kostesic             86 0641    27.20                      56.68
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  6. Carl Johan Wittbeck          86 0643    27.48                      56.76
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  7. Richard Wernersson           87 0839    27.41                      56.80
      Simklubben Elfsborg            SWE
  8. Robin Gillberg               87         27.28                      56.85
      Uddevalla Simförening          SWE
  9. Henrik Johansson             86         27.91                      57.27
      Deje Simsällskap               SWE
 10. Sebastian Kammerling         86         27.27                      57.30
      Gävle Simsällskap              SWE
 11. Victor Västernäs             86 9999    27.55                      57.36
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
 12. Pontus Terry                 86 9999    27.85                      57.47
      Ängelholms Simsällskap         SWE
 13. Simon Hahn                   87         28.06                      57.91
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
 14. Erik Widell                  87 9999    27.94                      58.14
      Alingsås SLS                   SWE
 15. Fredrik Persson              86 2563    28.08                      58.21
      Göteborg Sim                   SWE
 16. Sebastian Attervall          86         27.83                      58.29
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 17. Marius Birkeland             86 9999    28.03                      58.50
      Delfana                        NOR
 18. Rickard Berglund             87         28.78                      58.54
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
 19. Pontus Hansson               86 0657    26.92                      58.63
      Alingsås SLS                   SWE
 20. Mathias Giertz               87 9999    28.24                      58.99
      Väsby Simsällskap              SWE
 21. Anders Romberg               87         28.09                      59.00
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
 22. Remy Vikane                  86 9999    27.90                      59.01
      Vestkantsvömmerne              NOR
 23. Georg Eikeland               87 9999    27.99                      59.12
      Baerumsvömmerne                NOR
 24. Karl Aadli                   87 9999    28.62                      59.52
      Väsby Simsällskap              SWE
 25. Jad Andersson                87 0692    28.98                      59.72
      Karlstads Simsällskap          SWE
 26. Daniel Blomgren              86 9999    28.63                    1:00.03
      Göteborg Sim                   SWE
 27. Oscar Björnberg              86 9999    28.57                    1:00.21
      Göteborg Sim                   SWE
 28. Joachim Wiking               87 0490    29.29                    1:00.37
      Örebro Simallians              SWE
 29. Alexander Nylen              86 9999    28.67                    1:00.45
      Trollhättans Simsällskap       SWE
 30. Eric Brandt                  86         28.71                    1:00.61
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
 31. Johan Dahlgren               86         27.48                    1:00.66
      Gävle Simsällskap              SWE
 32. Karl-Johan Gårdström         86         28.97                    1:00.74
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
 33. Erik Bengtsson               87 9999    29.24                    1:00.75
      Landskrona Simsällskap         SWE
 34. Richard Norlén               87         29.17                    1:00.79
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
 35. Jimmy Ågren                  86 0645    29.36                    1:00.93
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 36. Kim Bergström                87 0098    29.01                    1:01.14
      Västerås Simsällskap           SWE
 37. Calle Hagström               86 9999    29.18                    1:01.21
      Örebro Simallians              SWE
 38. Sebastian Kindström          87 9999    29.18                    1:01.23
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 39. Fredrik Klawatsch            87 9999    29.09                    1:01.80
      Örebro Simallians              SWE
     Michael Svensson             87 3701                                 DSQ
      Simklubben Elfsborg            SWE

   GREN: 21 100m FJÄRILSIM FL. 16-17  FÖRSÖK    SPONSOR: Enadova
            08.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Linda Knutsson               85         29.41                    1:03.57
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  2. Jennie Carlsson              86         29.79                    1:04.70
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  3. Gabriella Fagundez           85 6310    30.85                    1:04.76
      Väsby Simsällskap              SWE
  4. Nicolin Lillhage             85 5136    31.38                    1:06.71
      Göteborg Sim                   SWE
  5. Caroline Holgerstein         85 5581    31.09                    1:07.80
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  6. Sissela Bruksås              86 5024    32.15                    1:07.82
      Göteborg Sim                   SWE
  7. Maria Hjärne                 86         31.26                    1:08.02
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  8. Emmy Gellerstedt             86 5469    31.18                    1:08.50
      Örebro Simallians              SWE
  9. Therese Bäckström            85 5468    32.26                    1:08.82
      Örebro Simallians              SWE
 10. Sofia Hjalmarsson            86         31.93                    1:09.10
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
 11. Mervi Keskitalo              85 5464    31.74                    1:09.27
      Örebro Simallians              SWE
 12. Elin Ericson                 86 7616    32.80                    1:10.23
      Väsby Simsällskap              SWE
 13. Ida Pålsson                  86 9999    32.71                    1:10.51
      Göteborg Sim                   SWE
 14. Cecilia Nilsson              85 6798    33.49                    1:12.38
      S 71                           SWE
 15. Karin Svantesson             85 9999    33.90                    1:12.65
      Skene Sim O Idrottssällskap    SWE
 16. Malin Lund                   86 5743    33.12                    1:12.82
      Trollhättans Simsällskap       SWE
 17. Anni Jansson                 85 7617    33.98                    1:13.06
      Väsby Simsällskap              SWE
 18. Jonna Dagliden               86 9999    33.53                    1:13.10
      Göteborg Sim                   SWE
 19. Cecilia Wästborn             86 9999    33.43                    1:13.17
      Västerås Simsällskap           SWE
 20. Marie-Louise Markos          85 5501    34.36                    1:14.21
      Västerås Simsällskap           SWE
 21. Frida Hagen                  86 5498    34.46                    1:14.49
      Västerås Simsällskap           SWE
 22. Hannah Mcpheat               86 9999    34.68                    1:14.54
      Göteborg Sim                   SWE
 23. Anna Sjöqvist                86 5742    33.82                    1:14.77
      Trollhättans Simsällskap       SWE
 24. Sabina Halvarsson            85 5345    34.95                    1:14.88
      Filipstads Simklubb            SWE
 25. Lina Blazevic                86 6795    34.83                    1:15.25
      S 71                           SWE
 26. Anna Hjort                   86 9999    34.78                    1:15.46
      Karlstads Simsällskap          SWE
 27. Emelie Larsson               85         35.07                    1:16.42
      Uddevalla Simförening          SWE
 28. Lisa Nilsson                 86 7356    34.68                    1:16.78
      Simklubben Elfsborg            SWE
 29. Annie Billborg               85 5208    35.48                    1:17.34
      Göteborg Sim                   SWE
 30. Kristina Carlsson            85 9999    34.97                    1:17.54
      Skene Sim O Idrottssällskap    SWE
 31. Therese Jokiaho              85         34.91                    1:18.27
      Simklubben 1970                SWE
 32. Hanne Lise Eikeland          85 9999    35.23                    1:18.30
      Baerumsvömmerne                NOR
 33. Alexandra Samuelsson         86 9999    35.80                    1:18.74
      Ängelholms Simsällskap         SWE
 34. Hanna Sjöstrand              86 5175    37.55                    1:19.80
      S 71                           SWE
 35. Ulrika Kjellemar             86 7621    36.59                    1:19.91
      Filipstads Simklubb            SWE
 36. Stephanie Hertzman           86 9999    35.02                    1:20.45
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 37. Johanna Niclasson            85         36.26                    1:21.70
      Uddevalla Simförening          SWE

   GREN: 22 100m FJÄRILSIM POJK.17-18 FÖRSÖK    SPONSOR: SG Idé & Tryck
            08.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Erik Samuelsson              85 2948    27.58                      58.81
      Väsby Simsällskap              SWE
  2. Anders Kristensen            84 9999    27.25                      58.96
      Bergensvömmerne                NOR
  3. Marcus Piehl                 85         27.79                      59.01
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  4. Petter Solberg               85 9999    27.67                      59.25
      Bergensvömmerne                NOR
  5. Johan Lundberg               85         27.99                      59.60
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
  6. Jakob Dorch                  85         27.17                      59.70
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  7. Johannes Larsson             85 1920    27.67                      59.91
      S 71                           SWE
  8. Wictor Comstedt              84 1691    27.79                    1:00.94
      Väsby Simsällskap              SWE
  9. Örjan Cato Johnsen           85 9999    28.90                    1:02.28
      Bergensvömmerne                NOR
 10. Andreas Engström             85 0092    28.47                    1:02.37
      Västerås Simsällskap           SWE
 11. Johannes Lindroth            85 0219    29.45                    1:02.75
      Simavdelningen 1902            SWE
 12. Jacob Kropp                  84 2520    28.62                    1:02.95
      Simavdelningen 1902            SWE
 13. Markus Andersson             84 0640    28.90                    1:02.96
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 14. Tobias Larsson               84         28.54                    1:03.96
      Uddevalla Simförening          SWE
 15. Victor Olsson                85 9999    29.58                    1:04.48
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
 16. Richard Ohlsson              84         29.14                    1:04.80
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
 17. Olof Gottvall                85         30.46                    1:05.04
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 18. Calle Brodén                 84 0487    29.82                    1:05.82
      Örebro Simallians              SWE
 19. Jonas Boström                85 2564    29.88                    1:06.11
      Göteborg Sim                   SWE
 20. Erik Patriksson              85 9999    30.39                    1:06.19
      Simklubben Elfsborg            SWE
     Per Santhesson               85 9999    30.10                    1:06.19
      Örebro Simallians              SWE
 22. Lars Larsson                 84 2801    30.32                    1:06.54
      Varbergs Sim                   SWE
 23. Victor Andersson             84         31.69                    1:06.89
      Skäret Simsällskap             SWE
 24. Cecil Olausson               84         31.27                    1:07.30
      Lysekils Simsällskap           SWE
 25. Christoffer Autio            84 1697    31.24                    1:07.32
      Väsby Simsällskap              SWE
 26. Alexander Andersson          85 9999    31.42                    1:08.62
      Göteborg Sim                   SWE
 27. Vebjörn Ulseröd              84 9999    30.48                    1:09.37
      Baerumsvömmerne                NOR
 28. Johan Lindqvist              85 9999    32.14                    1:09.91
      Filipstads Simklubb            SWE
 29. Johan Flyg                   85 9999    33.51                    1:11.55
      Karlstads Simsällskap          SWE
 30. Peter Kebke                  85 9999    32.34                    1:12.05
      Göteborg Sim                   SWE
 31. Stefan Karlsson              84 9999    32.51                    1:12.18
      Göteborg Sim                   SWE
 32. Erik Persson                 85         32.58                    1:13.30
      Simklubben Vänersborg          SWE
 33. Pierre Johnsson              84 9999    33.63                    1:13.54
      S 71                           SWE
 34. Alexander Weinhagen          85         33.96                    1:14.70
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
 35. Christian Rosvoll            85 9999    34.71                    1:18.83
      Vestkantsvömmerne              NOR
 36. Andreas Johansson            84 9999    35.10                    1:19.90
      Göteborg Sim                   SWE



      R E S U L T A T                                         SIDA: 1
      TÄVLING  : ULLBERGSTROFEN 2002                         DATUM: 2002-05-10
      PLATS    : VALHALLABADET 2002-05-10-12                   TID: 18:40
      ARRANGÖR : GÖTEBORG SIM
      BASSÄNG  : 25m-BASSÄNG

   GREN: 1  100m BRÖSTSIM FL 11 & Y   FINAL     SPONSOR: Kortedala Bingo
            17.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Elin Törnbladh               91 9999    37.32                    1:19.59
      Väsby Simsällskap              SWE
      Nytt Ullbergsrekord
  2. Kristin Boström              91         40.59                    1:26.56
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  3. Melissa Österlund            91 9999    40.80                    1:27.04
      Väsby Simsällskap              SWE
  4. Amanda Callh                 91 9999    41.45                    1:28.41
      Melleruds Simklubb             SWE
  5. Sofie Olsson                 91 9999    42.60                    1:32.04
      Karlstads Simsällskap          SWE
  6. Susanna Gunnarsson           91 9999    43.25                    1:32.35
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  7. Evelina Andersson            91 9999    46.91                    1:39.59
      Väsby Simsällskap              SWE
     Sara Wiklund                 91 9999                                 DSQ
      Trollhättans Simsällskap       SWE

   GREN: 2  100m BRÖSTSIM PO 12 & Y   FINAL     SPONSOR: Intersport
            17.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Henrik Toll                  90 9999    38.59                    1:22.04
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  2. Simon Andersson              90 9999    39.94                    1:24.23
      S 71                           SWE
  3. Christoffer Wallin           90 9999    40.62                    1:24.32
      Helsingborgs Simsällskap       SWE
  4. Ponthus Sandell              90 9999    40.47                    1:25.64
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  5. Christian Hansson-Bergén     90 9999    41.02                    1:25.98
      Norrtälje Simklubb             SWE
  6. Fredrik Siverskog            90         41.50                    1:28.54
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  7. Philip Carlsson              90 9999    42.54                    1:29.74
      Alingsås SLS                   SWE
  8. Johannes Jönsson             90 9999    42.04                    1:31.54
      S 71                           SWE

   GREN: 3  100m FRISIM FLICKOR 12    FINAL     SPONSOR: Liseberg
            17.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Josephine Wiberg             90 7302    31.34                    1:04.79
      S 71                           SWE
  2. Stina Gardell                90 9999    31.50                    1:05.00
      Norrtälje Simklubb             SWE
  3. Viktoria Grönkvist           90 9999    30.79                    1:05.36
      Karlstads Simsällskap          SWE
  4. Linnea Bihlar                90 9999    32.00                    1:06.72
      Väsby Simsällskap              SWE
  5. Michaela Svangren            90 9999    31.66                    1:07.18
      Västerås Simsällskap           SWE
  6. Sara Hagve Jansson           90         33.11                    1:08.11
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  7. Jenny Sjöholm                90 9999    33.62                    1:08.57
      Helsingborgs Simsällskap       SWE
  8. Camilla Andersson            90         32.57                    1:09.17
      Kungälvs Simsällskap           SWE

   GREN: 4  100m FRISIM POJKAR 13     FINAL     SPONSOR: Tholin&Larsson-gruppen
            17.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Björn Gunnarsson             89 9999    27.93                      58.48
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  2. Joakim Holmström             89         28.71                      59.40
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
  3. David Larsson                89         28.98                      59.86
      Uddevalla Simförening          SWE
  4. Charlie Garding              89 9999    29.44                    1:00.94
      Väsby Simsällskap              SWE
  5. Johan Cederlöf               89 9999    29.62                    1:02.58
      Väsby Simsällskap              SWE
  6. Öystein Hetland              89 9999    30.62                    1:02.94
      Baerumsvömmerne                NOR
  7. Christian Helgesson          89 9999    30.16                    1:03.20
      Ängelholms Simsällskap         SWE
  8. Anders Ydremark              89         30.37                    1:03.35
      Linköpings Allmänna SS         SWE

   GREN: 5  100m FJÄRILSIM FLICKOR 13 FINAL     SPONSOR: Flying Flerp
            17.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Amanda Landgren              89 9999    32.41                    1:10.38
      Landskrona Simsällskap         SWE
  2. Petra Carlsson               89         33.13                    1:10.63
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  3. Rebecca Alexandersson        89 9999    33.88                    1:13.74
      Väsby Simsällskap              SWE
  4. Julia Liahaugen-Flensburg    89 5653    34.99                    1:13.76
      Ängelholms Simsällskap         SWE
  5. Jessica Kjellström           89 9999    34.27                    1:14.74
      Simklubben Elfsborg            SWE
  6. Isabel Svensson              89 9999    35.47                    1:15.35
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
  7. Viktoria Lundh               89 9999    35.55                    1:15.39
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
  8. Nanna Rask                   89 9999    35.60                    1:18.71
      Karlstads Simsällskap          SWE

   GREN: 6  100m FJÄRILSIM POJKAR 14  FINAL     SPONSOR: Office
            17.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Nikola Stojmenovic           88 0646    31.20                    1:07.15
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  2. Viktor Viveland              88         31.98                    1:07.52
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  3. Daniel Windolf               88         32.09                    1:09.34
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  4. Tobias Törnström             88         32.31                    1:10.09
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  5. Robin Andréasson             88 9999    32.69                    1:10.12
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
  6. Jesper Wallhoff              88 1222    33.13                    1:12.21
      Ängelholms Simsällskap         SWE
  7. Björn Sandback               88 3760    32.73                    1:13.29
      Västerås Simsällskap           SWE
  8. Daniel Lorentzon             88         33.79                    1:15.32
      Skäret Simsällskap             SWE

   GREN: 7  100m RYGGSIM FLICKOR14-15 FINAL     SPONSOR: Essenuto
            17.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Petra Hallberg               87 5500    33.96                    1:08.95
      Västerås Simsällskap           SWE
  2. Ann-Helen Pridesis           87 9999    33.72                    1:09.09
      Bergensvömmerne                NOR
  3. Hanna Yttring                88 9999    34.77                    1:10.94
      Göteborg Sim                   SWE
  4. Johanna Svensson             87 9999    35.32                    1:11.52
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
     Kristina Johansson           88 5631    34.71                    1:11.52
      Karlstads Simsällskap          SWE
  6. Linda Eliasson               87         34.83                    1:12.22
      Simklubben 1970                SWE
  7. Therese Bergström            87         34.95                    1:12.32
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  8. Emma Stawåsen                88 7150    34.64                    1:13.13
      Simklubben Elfsborg            SWE

   GREN: 8  100m RYGGSIM POJKAR 15-16 FINAL     SPONSOR: Österbergs
            17.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Michael Kostesic             86 0641    29.39                      59.96
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  2. Oscar Björnberg              86 9999    30.94                    1:03.31
      Göteborg Sim                   SWE
  3. Pontus Hansson               86 0657    30.88                    1:03.43
      Alingsås SLS                   SWE
  4. Sebastian Kammerling         86         31.54                    1:03.97
      Gävle Simsällskap              SWE
  5. Martin Johansson             87 1081    31.27                    1:04.23
      S 71                           SWE
  6. Carl Johan Wittbeck          86 0643    32.11                    1:04.96
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  7. Joachim Wiking               87 0490    32.45                    1:06.06
      Örebro Simallians              SWE
  8. Karl-Johan Gårdström         86         32.95                    1:06.83
      Kungsbacka Simsällskap         SWE

   GREN: 9  50m FRISIM FLICKOR 16-17  FINAL     SPONSOR: Nordson
            17.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD                                 50 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Linda Knutsson               85                                    27.22
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  2. Jennie Carlsson              86                                    27.44
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  3. Maria Hjärne                 86                                    27.66
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  4. Sofia Hjalmarsson            86                                    27.94
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
  5. Emmy Gellerstedt             86 5469                               27.99
      Örebro Simallians              SWE
  6. Petra Koch                   85 9999                               28.03
      Lidköpings Gymnastik O SS      SWE
  7. Annie Billborg               85 5208                               28.10
      Göteborg Sim                   SWE
  8. Nicolin Lillhage             85 5136                               28.81
      Göteborg Sim                   SWE

   GREN: 10 50m FRISIM POJKAR 17-18   FINAL     SPONSOR: Rexroth
            17.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD                                 50 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Marcus Piehl                 85                                    23.98
      Linköpings Allmänna SS         SWE
     Erik Samuelsson              85 2948                               23.98
      Väsby Simsällskap              SWE
  3. Jakob Dorch                  85                                    24.16
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  4. Wictor Comstedt              84 1691                               24.38
      Väsby Simsällskap              SWE
  5. Johannes Larsson             85 1920                               24.47
      S 71                           SWE
  6. Michael Berndtsson           85 0836                               24.67
      Simklubben Elfsborg            SWE
  7. Victor Andersson             84                                    24.97
      Skäret Simsällskap             SWE
  8. Anders Kristensen            84 9999                               24.99
      Bergensvömmerne                NOR

   GREN: 11 100m BRÖSTSIM DAMER       FINAL     SPONSOR: Consat
            17.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Terrie Miller                78 9999    33.18                    1:11.41
      Baerumsvömmerne                NOR
  2. Alexandra Göransson          82 5195    34.80                    1:13.75
      Göteborg Sim                   SWE
  3. Lovisa Romelsjö              84 5198    35.28                    1:13.90
      Göteborg Sim                   SWE
  4. Angelica Borg                84         35.18                    1:15.62
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
  5. Janina Gårdensjö             84 5499    35.58                    1:15.75
      Västerås Simsällskap           SWE
  6. Heid Elin Odland             82 7011    35.74                    1:15.81
      Väsby Simsällskap              SWE
  7. Emma Wesström                84 6256    36.15                    1:16.16
      Västerås Simsällskap           SWE
  8. Emma Mertanen                81         36.34                    1:16.78
      Skäret Simsällskap             SWE

   GREN: 12 100m BRÖSTSIM HERRAR      FINAL     SPONSOR: Stora Enso Packaging
            17.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Ole Fjörtoft                 79 9999    30.15                    1:03.73
      Baerumsvömmerne                NOR
  2. David Gustafsson             82 3522    30.09                    1:04.47
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  3. Joakim Bjärmark              82 0481    30.07                    1:05.20
      Örebro Simallians              SWE
  4. Per Nylin                    82 3122    30.62                    1:05.31
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  5. Fredrik Weng                 80 0496    30.10                    1:05.35
      Västerås Simsällskap           SWE
  6. Mathias Isaksson             80 0088    30.90                    1:06.32
      Västerås Simsällskap           SWE
  7. Erik Brannestål              80 1695    31.67                    1:07.28
      Väsby Simsällskap              SWE
  8. Jimmy Hellman                79 1799    31.94                    1:08.11
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE

   GREN: 13 100m FJÄRILSIM FL 11 & Y  FINAL     SPONSOR: Nordea
            17.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Elin Törnbladh               91 9999    36.87                    1:19.31
      Väsby Simsällskap              SWE
  2. Melissa Österlund            91 9999    36.94                    1:19.71
      Väsby Simsällskap              SWE
  3. Kristina Lundberg            91         37.29                    1:23.32
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
  4. Sandra Hafström              91 9999    40.11                    1:26.90
      Helsingborgs Simsällskap       SWE
  5. Linn Leo                     91 9999    40.31                    1:28.05
      Alingsås SLS                   SWE
  6. Camilla Munter/ribeiro       91 9999    40.61                    1:30.28
      Åtvidabergs Simsällskap        SWE
  7. Linnea Olebark               91 9999    39.97                    1:31.36
      Väsby Simsällskap              SWE
     Sara Wiklund                 91 9999                                 DSQ
      Trollhättans Simsällskap       SWE

   GREN: 14 100m FJÄRILSIM POJK. 12&Y FINAL     SPONSOR: Jonas Svets & Smide
            17.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Christoffer Wallin           90 9999    35.76                    1:15.37
      Helsingborgs Simsällskap       SWE
  2. Henrik Toll                  90 9999    34.25                    1:15.46
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  3. Ponthus Sandell              90 9999    35.51                    1:17.05
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  4. Sigurd Gladhaug              90 9999    36.93                    1:18.60
      Baerumsvömmerne                NOR
  5. Fredrik Siverskog            90         36.89                    1:22.32
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  6. Magnus Grönkvist             90 9999    38.20                    1:24.35
      Karlstads Simsällskap          SWE
  7. Simon Andersson              90 9999    39.48                    1:28.28
      S 71                           SWE
     Sebastian Rosengren          90 9999                                 DSQ
      Simklubben Elfsborg            SWE

   GREN: 15 100m RYGGSIM FLICKOR 12   FINAL     SPONSOR: Lerums Plast
            17.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Josephine Wiberg             90 7302    36.58                    1:14.14
      S 71                           SWE
  2. Stina Gardell                90 9999    36.53                    1:14.28
      Norrtälje Simklubb             SWE
  3. Viktoria Grönkvist           90 9999    36.80                    1:16.61
      Karlstads Simsällskap          SWE
  4. Linnea Bihlar                90 9999    36.90                    1:16.78
      Väsby Simsällskap              SWE
  5. Veronica Brännfeldt          90 7548    37.85                    1:16.93
      Åmåls Simsällskap              SWE
  6. Anna Kjällberg               90 9999    37.16                    1:17.99
      Helsingborgs Simsällskap       SWE
  7. Frida Larsson                90 9999    38.12                    1:18.14
      Simklubben Elfsborg            SWE
  8. Camilla Andersson            90         39.59                    1:21.38
      Kungälvs Simsällskap           SWE

   GREN: 16 100m RYGGSIM POJKAR 13    FINAL     SPONSOR: Bellis växtmiljö
            17.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Björn Gunnarsson             89 9999    33.74                    1:08.81
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  2. Christian Dimell             89 0647    34.15                    1:10.06
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  3. Charlie Garding              89 9999    34.99                    1:10.57
      Väsby Simsällskap              SWE
  4. Joakim Holmström             89         35.53                    1:13.60
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
  5. Christian Helgesson          89 9999    36.22                    1:14.06
      Ängelholms Simsällskap         SWE
  6. David Larsson                89         35.34                    1:14.20
      Uddevalla Simförening          SWE
  7. Linus Börjesson              89         39.35                    1:15.31
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
  8. Christoffer Hådén            89         35.41                    1:16.33
      Timrå Simklubb                 SWE

   GREN: 17 100m FRISIM FLICKOR 13    FINAL     SPONSOR: Valhalla Café
            17.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Amanda Landgren              89 9999    30.14                    1:02.46
      Landskrona Simsällskap         SWE
  2. Lotte Hansson                89 5950    30.13                    1:02.72
      Helsingborgs Simsällskap       SWE
  3. Sandra Kirstein              89         30.24                    1:02.98
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
  4. Madeleine Eriksson           89 9999    30.96                    1:04.48
      Västerås Simsällskap           SWE
  5. Petra Carlsson               89         31.72                    1:05.75
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  6. Emelie Jansson               89 9999    32.03                    1:05.95
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
  7. Viktoria Lundh               89 9999    32.44                    1:06.15
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
  8. Jennie Ibstedt               89 9999    31.35                    1:06.58
      Västerås Simsällskap           SWE

   GREN: 18 100m FRISIM POJKAR 14     FINAL     SPONSOR: Håkan Perssons byggf.
            17.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Stian Madsen                 88 9999    28.61                      59.26
      Tönsberg Svömmeklubb           NOR
  2. Björn Sandback               88 3760    29.05                      59.44
      Västerås Simsällskap           SWE
  3. Robin Andréasson             88 9999    28.94                      59.98
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
  4. Daniel Windolf               88         29.53                    1:00.92
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  5. Nikola Stojmenovic           88 0646    29.63                    1:01.05
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  6. Jacob Adamowicz              88 9999    29.90                    1:01.27
      Landskrona Simsällskap         SWE
  7. Tim Eriksson                 88 9999    29.97                    1:02.00
      Väsby Simsällskap              SWE
  8. Tobias Törnström             88         29.90                    1:02.08
      Linköpings Allmänna SS         SWE

   GREN: 19 100m FRISIM FLICKOR 14-15 FINAL     SPONSOR: SKF Marketing Support
            17.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Jonna Nybäck                 88 6502    28.71                      59.36
      Västerås Simsällskap           SWE
  2. Petra Granlund               87 6815    29.21                    1:00.64
      S 77 Stenungsund               SWE
  3. Maria Lundberg               88 6414    29.39                    1:01.25
      Ängelholms Simsällskap         SWE
  4. Therese Bergström            87         29.61                    1:01.76
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  5. Johanna Rudbäck              87 7051    30.12                    1:02.27
      Simavdelningen 1902            SWE
  6. Henriette Brekke             88 9999    29.41                    1:02.40
      Vestkantsvömmerne              NOR
  7. Linn Bergman                 88 9999    30.01                    1:02.52
      Väsby Simsällskap              SWE
  8. Therese Petersson            88         30.01                    1:02.85
      Linköpings Allmänna SS         SWE

   GREN: 20 100m FRISIM POJKAR 15-16  FINAL     SPONSOR: Högsbo Järn & Metall
            17.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Martin Johansson             87 1081    26.86                      55.03
      S 71                           SWE
  2. Michael Kostesic             86 0641    26.69                      55.45
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  3. Carl Johan Wittbeck          86 0643    27.08                      56.12
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  4. Johan Norén                  86 9999    27.13                      56.30
      Landskrona Simsällskap         SWE
  5. Magnus Hansèn                86 0798    27.30                      56.34
      Simklubben Elfsborg            SWE
  6. Richard Wernersson           87 0839    27.05                      56.63
      Simklubben Elfsborg            SWE
  7. Håkan Emilsson               87 2600    26.95                      56.85
      Karlstads Simsällskap          SWE
  8. Robin Gillberg               87         27.47                      57.26
      Uddevalla Simförening          SWE

   GREN: 21 100m FJÄRILSIM FL. 16-17  FINAL     SPONSOR: Enadova
            17.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Gabriella Fagundez           85 6310    28.80                    1:01.14
      Väsby Simsällskap              SWE
      Nytt Ullbergsrekord
  2. Linda Knutsson               85         29.60                    1:03.33
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  3. Jennie Carlsson              86         29.50                    1:04.64
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  4. Emmy Gellerstedt             86 5469    30.88                    1:05.90
      Örebro Simallians              SWE
  5. Sissela Bruksås              86 5024    31.83                    1:07.22
      Göteborg Sim                   SWE
  6. Nicolin Lillhage             85 5136    31.50                    1:07.53
      Göteborg Sim                   SWE
  7. Caroline Holgerstein         85 5581    31.44                    1:07.95
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  8. Maria Hjärne                 86         31.80                    1:08.10
      Linköpings Allmänna SS         SWE

   GREN: 22 100m FJÄRILSIM POJK.17-18 FINAL     SPONSOR: SG Idé & Tryck
            17.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Marcus Piehl                 85         26.50                      57.78
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  2. Erik Samuelsson              85 2948    26.90                      58.38
      Väsby Simsällskap              SWE
  3. Johan Lundberg               85         27.44                      58.88
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
  4. Jakob Dorch                  85         27.29                      59.15
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  5. Petter Solberg               85 9999    27.58                      59.17
      Bergensvömmerne                NOR
  6. Johannes Larsson             85 1920    26.77                      59.31
      S 71                           SWE
  7. Anders Kristensen            84 9999    27.49                      59.73
      Bergensvömmerne                NOR
  8. Wictor Comstedt              84 1691    27.81                    1:01.81
      Väsby Simsällskap              SWE




      R E S U L T A T                                         SIDA: 1
      TÄVLING  : ULLBERGSTROFEN 2002                         DATUM: 2002-05-11
      PLATS    : VALHALLABADET 2002-05-10-12                   TID: 15:10
      ARRANGÖR : GÖTEBORG SIM
      BASSÄNG  : 25m-BASSÄNG

   GREN: 23 100m RYGGSIM DAMER        FÖRSÖK    SPONSOR: Fullriggaren Konsult
            08.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Martina Svensson             81 5140    31.77                    1:05.07
      Göteborg Sim                   SWE
  2. Marina Sandback              84 5066    32.73                    1:06.26
      Västerås Simsällskap           SWE
  3. Josefin Lillhage             80 5135    32.79                    1:06.60
      Väsby Simsällskap              SWE
  4. Teresia Gimholt              83 6302    32.81                    1:06.71
      S 77 Stenungsund               SWE
  5. Denise Helgesson             84 7954    32.69                    1:07.01
      Väsby Simsällskap              SWE
  6. Terrie Miller                78 9999    32.70                    1:07.99
      Baerumsvömmerne                NOR
  7. Anna Gunnarsson              84         33.12                    1:08.21
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
  8. Annica Löfstedt              82 5457    32.44                    1:08.52
      Örebro Simallians              SWE
      DELTAR EJ I FINAL
  9. Heid Elin Odland             82 7011    33.60                    1:08.63
      Väsby Simsällskap              SWE
     Claire Hedenskog             80 5138    32.42                    1:08.63
      Göteborg Sim                   SWE
      DELTAR EJ I FINAL
 11. Lovisa Romelsjö              84 5198    33.67                    1:08.64
      Göteborg Sim                   SWE
 12. Emmy Gunnarsson              84         34.47                    1:09.37
      Uddevalla Simförening          SWE
     Caroline Hermansson          84 7705    32.90                    1:09.37
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 14. Maria Tegård                 81 6793    33.58                    1:09.79
      S 71                           SWE
 15. Angelica Borg                84         34.30                    1:10.29
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
 16. Jessika Granlund             82 6817    34.09                    1:10.50
      S 77 Stenungsund               SWE
 17. Lina Lindgren                84         34.41                    1:11.13
      Uddevalla Simförening          SWE
 18. Sandra Lidberg               83 8891    34.34                    1:11.19
      Filipstads Simklubb            SWE
 19. Matilda Isaksson             83 5078    34.66                    1:11.37
      Västerås Simsällskap           SWE
     Katarina Nordin              84 5073    34.63                    1:11.37
      Västerås Simsällskap           SWE
 21. Therese Sherman              83         34.59                    1:12.78
      Lysekils Simsällskap           SWE
 22. Erica Granesäter             84 8100    34.59                    1:12.88
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 23. Helena Norling               84 5142    35.96                    1:13.26
      Göteborg Sim                   SWE
 24. Therese Gustafsson           84 7706    35.59                    1:13.34
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 25. Sabina Brånn                 84 9999    35.57                    1:13.37
      Örebro Simallians              SWE
 26. Anna Fälth                   84 6811    36.07                    1:13.47
      S 77 Stenungsund               SWE
 27. Elin Jansson                 84 6812    36.40                    1:13.78
      S 77 Stenungsund               SWE
     Janni Carlfjord              84         35.72                    1:13.78
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 29. Alexandra Göransson          82 5195    36.65                    1:14.35
      Göteborg Sim                   SWE
 30. Ida Hjalmarsson              83         36.57                    1:15.14
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
 31. Louise Gustavsson            83         37.31                    1:16.75
      Simklubben 1970                SWE
 32. Janina Gårdensjö             84 5499    37.43                    1:16.93
      Västerås Simsällskap           SWE
 33. Helena Munthe                83 9999    37.45                    1:17.00
      Simklubben Elfsborg            SWE
 34. Ida Valjus                   84 9999    37.90                    1:18.77
      Filipstads Simklubb            SWE
 35. Linda Granberg               83 8892    38.30                    1:18.89
      Filipstads Simklubb            SWE
 36. Caroline Steen               84 6409    38.89                    1:19.09
      Ängelholms Simsällskap         SWE
 37. Emma Wesström                84 6256    39.16                    1:19.23
      Västerås Simsällskap           SWE
 38. Louise Niklasson             84         38.98                    1:19.75
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
 39. Madeleine Eriksson           84 5344    39.54                    1:21.93
      Filipstads Simklubb            SWE

   GREN: 24 100m RYGGSIM HERRAR       FÖRSÖK    SPONSOR: Småbarnsstimmet
            08.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Nicklas Peterson             81 0807    28.17                      58.22
      Simklubben Elfsborg            SWE
  2. Daniel Carlsson              76 3104    27.75                      59.01
      Väsby Simsällskap              SWE
  3. David Gustafsson             82 3522    28.50                      59.02
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  4. Johan Sunrydh                83 3287    28.64                      59.61
      Simavdelningen 1902            SWE
  5. Tor André Egge Hestholm      82 9999    29.02                      59.85
      Vestkantsvömmerne              NOR
  6. Joakim Dahl                  76 1413    28.81                    1:00.08
      Landskrona Simsällskap         SWE
  7. Per Nylin                    82 3122    29.39                    1:01.28
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  8. Kim Torry Simmenes           82 9999    29.88                    1:01.32
      Vestkantsvömmerne              NOR
  9. Nikola Kördel                78 0473    29.11                    1:01.42
      Örebro Simallians              SWE
 10. Johannes Nordenstam          80 0617    29.28                    1:01.50
      Väsby Simsällskap              SWE
 11. David Söderstjerna           81 1418    29.94                    1:01.92
      Landskrona Simsällskap         SWE
 12. Paulo Fagundez               83 1411    30.25                    1:02.06
      Väsby Simsällskap              SWE
 13. Linus Johannesson            83 0961    30.93                    1:03.04
      Simklubben Elfsborg            SWE
 14. Rikard Melander              77 3243    30.86                    1:03.82
      Örebro Simallians              SWE
 15. Jonatan Andersson            79 9999    31.09                    1:03.95
      Göteborg Sim                   SWE
 16. Peter Eikeland               83 9999    31.34                    1:04.03
      Baerumsvömmerne                NOR
 17. Mikko Mäkien                 81 0804    30.65                    1:04.04
      Simklubben Elfsborg            SWE
 18. Daniel Lundberg              82         30.48                    1:04.21
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
 19. Even Austevoll               81 9999    31.80                    1:04.83
      Bergensvömmerne                NOR
 20. Tobias Lindström             79 0861    32.09                    1:05.11
      Karlstads Simsällskap          SWE
 21. Erik Jörstad                 82 0482    31.01                    1:05.56
      Örebro Simallians              SWE
 22. Per Larsson                  80         31.73                    1:05.63
      Uddevalla Simförening          SWE
 23. Dag Jönsson                  81 1916    31.48                    1:05.72
      Västerås Simsällskap           SWE
 24. Mathias Isaksson             80 0088    32.32                    1:06.46
      Västerås Simsällskap           SWE
 25. Nils Skuncke                 83 9999    31.87                    1:06.54
      Baerumsvömmerne                NOR
 26. Johan Wilén                  83 2949    32.61                    1:07.28
      Väsby Simsällskap              SWE
 27. Christoffer Nylen            83 0812    32.84                    1:07.54
      Trollhättans Simsällskap       SWE
 28. Dan Ottosson                 81         32.08                    1:07.71
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
 29. Fredrik Holst                79 0217    33.84                    1:08.86
      Göteborg Sim                   SWE
 30. Morten Jarland               80 9999    34.36                    1:10.08
      Bergensvömmerne                NOR
 31. Andreas Klinton              83 9999    34.42                    1:10.58
      Göteborg Sim                   SWE
 32. Joakim Bjärmark              82 0481    34.09                    1:12.56
      Örebro Simallians              SWE

   GREN: 25 50m FRISIM FLICKOR 11 & Y FÖRSÖK    SPONSOR: Stefanel
            08.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD                                 50 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Kristina Lundberg            91                                    31.11
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
  2. Elin Törnbladh               91 9999                               31.64
      Väsby Simsällskap              SWE
  3. Linnea Olebark               91 9999                               33.07
      Väsby Simsällskap              SWE
  4. Sara Wiklund                 91 9999                               33.16
      Trollhättans Simsällskap       SWE
  5. Melissa Österlund            91 9999                               33.17
      Väsby Simsällskap              SWE
  6. Sofie Olsson                 91 9999                               33.29
      Karlstads Simsällskap          SWE
  7. Nina Arnesen                 91 9999                               33.60
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
  8. Linn Leo                     91 9999                               33.82
      Alingsås SLS                   SWE
  9. Camilla Munter/ribeiro       91 9999                               34.36
      Åtvidabergs Simsällskap        SWE
 10. Elin Lövehed                 91 9999                               34.56
      Helsingborgs Simsällskap       SWE
 11. Sandra Sjöstrand             91                                    34.81
      Hvetlanda Simsällskap          SWE
 12. Viktoria Westerberg          91 9999                               34.87
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 13. Anna Ottosson-Bixo           91 9999                               35.09
      Västerås Simsällskap           SWE
 14. Sandra Hafström              91 9999                               35.71
      Helsingborgs Simsällskap       SWE
 15. Tove Törnström               91                                    35.73
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 16. Susanna Gunnarsson           91 9999                               36.30
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 17. Deniese Thorvaldsson         91 9999                               36.48
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 18. Therese Engström             91                                    36.57
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 19. Julia Wiberg                 92 9999                               36.68
      S 71                           SWE
 20. My Watz                      91                                    36.73
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 21. Caroline Bornius             92 9999                               36.97
      Göteborg Sim                   SWE
 22. Kristin Boström              91                                    37.11
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 23. Daniella Lange               91 9999                               37.53
      Simklubben Elfsborg            SWE
 24. Johanna Brodin               91 9999                               37.72
      Trollhättans Simsällskap       SWE
 25. Emma Persson                 91                                    38.02
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
 26. Linda Pettersson             91 9999                               38.27
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 27. Tove Lund                    91 9999                               38.43
      Trollhättans Simsällskap       SWE
 28. Frida Persson                91                                    38.53
      Hedemora Simsällskap           SWE
 29. Sofia Hindström              91                                    39.62
      Varabygdens Simsällskap        SWE
 30. Anna Ekelund                 91                                    39.81
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
 31. Katarina Karanovic           92 9999                               40.22
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 32. Alice Viklund                91                                    44.65
      Hedemora Simsällskap           SWE
     Amanda Rutqvist              91 9999                                 DSQ
      Göteborg Sim                   SWE

   GREN: 26 50m FRISIM POJKAR 12 & Y  FÖRSÖK    SPONSOR: Robatech Svenska AB
            08.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD                                 50 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Ponthus Sandell              90 9999                               28.99
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  2. Henrik Toll                  90 9999                               29.68
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  3. Kevin Zetterman              90 9999                               30.41
      Lidköpings Gymnastik O SS      SWE
  4. Christoffer Wallin           90 9999                               30.72
      Helsingborgs Simsällskap       SWE
  5. Esa Virtanen                 90 9999                               30.76
      Simavdelningen 1902            SWE
  6. Christoffer Olsson           90 9999                               31.16
      S 71                           SWE
  7. Johan Ivarsson               90                                    31.32
      Timrå Simklubb                 SWE
  8. Magnus Grönkvist             90 9999                               31.35
      Karlstads Simsällskap          SWE
  9. Anders Harnebrandt           90 9999                               31.93
      Simavdelningen 1902            SWE
 10. Simon Andersson              90 9999                               32.15
      S 71                           SWE
 11. Olof Samuelsson              90 9999                               32.19
      Trollhättans Simsällskap       SWE
 12. Filip Rawecki                90 9999                               32.23
      Alingsås SLS                   SWE
 13. Fredrik Siverskog            90                                    32.30
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 14. Filip Brännström             90 9999                               32.63
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
     Sigurd Gladhaug              90 9999                               32.63
      Baerumsvömmerne                NOR
 16. Jacob Branger                90 9999                               32.71
      Västerås Simsällskap           SWE
 17. Victor Lundholm              90 9999                               32.73
      Väsby Simsällskap              SWE
 18. Emil Davidsson               90 9999                               32.77
      Ängelholms Simsällskap         SWE
 19. Nicklas Lindroth             90 9999                               32.78
      Göteborg Sim                   SWE
 20. Victor Paulsson              90 9999                               32.87
      Simklubben Elfsborg            SWE
 21. Alexander Zimmerman          90 9999                               32.99
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
 22. Emil Palmqvist               90 9999                               33.04
      Åmåls Simsällskap              SWE
 23. Tor Fardell                  90                                    33.20
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
 24. Andreas Linnerud             91 9999                               33.24
      Baerumsvömmerne                NOR
 25. Johan Hessel                 90                                    33.25
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 26. Jimmy  Weidman               90 9999                               33.42
      Simavdelningen 1902            SWE
 27. Philip Carlsson              90 9999                               33.55
      Alingsås SLS                   SWE
 28. Mikael Agdahl                90                                    33.61
      Kungälvs Simsällskap           SWE
 29. Rickard Athler               90                                    33.73
      Hvetlanda Simsällskap          SWE
 30. Mikael Thorstensson          91 9999                               33.75
      Simklubben Elfsborg            SWE
 31. Mikael Larsson               90 9999                               33.86
      Västerås Simsällskap           SWE
 32. Johan Sandberg               90 9999                               33.91
      Väsby Simsällskap              SWE
 33. Tim Garding                  90 9999                               34.00
      Väsby Simsällskap              SWE
 34. Sebastian Rosengren          90 9999                               34.07
      Simklubben Elfsborg            SWE
 35. Fredrik Hellström            90 9999                               34.09
      Väsby Simsällskap              SWE
 36. Oskar Gustavsson             90 9999                               34.22
      Simklubben Elfsborg            SWE
 37. Andreas Exner                90 9999                               34.45
      Simklubben Elfsborg            SWE
 38. Tim Hansson                  91 9999                               34.71
      Helsingborgs Simsällskap       SWE
 39. Tobias Renni                 91 9999                               34.76
      Göteborg Sim                   SWE
 40. Gustav Jerlvall-Jeppsson     92                                    34.79
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 41. Johannes Jönsson             90 9999                               35.09
      S 71                           SWE
 42. Tobias Bedhe                 90 9999                               35.11
      Simklubben Elfsborg            SWE
 43. Henrik Bihlar                92 9999                               35.23
      Väsby Simsällskap              SWE
 44. Zacharias Sjöberg            91                                    35.24
      Linköpings Allmänna SS         SWE
     Tobias Lundkvist             90 9999                               35.24
      Helsingborgs Simsällskap       SWE
 46. Joakim Tevell                90                                    35.44
      Kungälvs Simsällskap           SWE
 47. Christian Hansson-Bergén     90 9999                               35.65
      Norrtälje Simklubb             SWE
 48. Vedran Kovacevic             91 9999                               36.24
      Simklubben Elfsborg            SWE
 49. Anton Wicksell               90 9999                               36.34
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 50. Andreas Fürst                90 9999                               36.74
      Väsby Simsällskap              SWE
 51. David Nilsson                90 9999                               37.10
      Trollhättans Simsällskap       SWE
 52. Richard Linder               90 9999                               37.27
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 53. Zeth Johnsson                91 9999                               37.29
      Ängelholms Simsällskap         SWE
 54. Stefan Stojmenovic           93 9999                               37.50
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 55. Andreas Hemström             91 9999                               37.95
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 56. Jimmy Hertzman               91 9999                               38.44
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 57. Love Holkner                 91 9999                               38.66
      Simklubben Elfsborg            SWE
 58. Axel Gårdström               91                                    38.78
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
 59. Henrik Söderbergh            92 9999                               39.14
      Göteborg Sim                   SWE
     Tommie Lunde Andersen        91 9999                                 DSQ
      S 71                           SWE

   GREN: 27 100m FJÄRILSIM FLICKOR 12 FÖRSÖK    SPONSOR: Inplastor
            08.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Sara Hagve Jansson           90         35.52                    1:15.74
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  2. Stina Gardell                90 9999    36.31                    1:18.32
      Norrtälje Simklubb             SWE
  3. Elin Nilsson                 90         36.05                    1:18.59
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  4. Edith Thormalm               90         35.50                    1:18.60
      Hvetlanda Simsällskap          SWE
  5. Louise Lantz                 90 5764    36.09                    1:20.18
      Skövde Simsällskap             SWE
  6. Viktoria Grönkvist           90 9999    34.95                    1:20.49
      Karlstads Simsällskap          SWE
  7. Camilla Andersson            90         37.42                    1:20.65
      Kungälvs Simsällskap           SWE
  8. Matilda Möller               90         37.34                    1:20.86
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
  9. Malin Andersson              90         37.10                    1:21.06
      Hvetlanda Simsällskap          SWE
 10. Isabelle Höglund             90 9999    36.80                    1:21.18
      Alingsås SLS                   SWE
 11. Louise Oscarson              90         38.15                    1:21.25
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 12. Josephine Wiberg             90 7302    38.17                    1:21.44
      S 71                           SWE
 13. Evelina Karlsson             90 9999    38.83                    1:23.04
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 14. Alexina Brännlund            90 9999    37.93                    1:24.08
      Västerås Simsällskap           SWE
 15. Petronella Åsenblad          90 9999    38.28                    1:24.11
      Trollhättans Simsällskap       SWE
 16. Michaela Svangren            90 9999    36.46                    1:25.20
      Västerås Simsällskap           SWE
 17. Therese Thall                90 9999    37.68                    1:25.21
      Trollhättans Simsällskap       SWE
 18. Olivia Liahaugen-Flensbur    90 9999    39.83                    1:25.31
      Ängelholms Simsällskap         SWE
 19. Klara Holmén                 90 9999    38.93                    1:25.41
      Trollhättans Simsällskap       SWE
 20. Julia Aronsson               90         39.17                    1:25.86
      Uddevalla Simförening          SWE
 21. Petra Boyacioglu             90 9999    38.44                    1:27.27
      Västerås Simsällskap           SWE
 22. Amanda Kahlin                90 9999    40.71                    1:27.86
      Västerås Simsällskap           SWE
 23. Anna Kjällberg               90 9999    39.57                    1:28.12
      Helsingborgs Simsällskap       SWE
 24. Veronica Brännfeldt          90 7548    39.97                    1:30.02
      Åmåls Simsällskap              SWE
 25. Sara Gustavsson              90         40.54                    1:30.13
      Deje Simsällskap               SWE
 26. Sabina Eriksson              90 9999    39.07                    1:30.54
      Väsby Simsällskap              SWE
 27. Caroline Ohrlander           90 9999    42.50                    1:32.03
      Landskrona Simsällskap         SWE
 28. Frida Ericsson               90 9999    43.60                    1:37.13
      Alingsås SLS                   SWE
     Sandra Offesson              90 9999                              AVBRÖT
      Simklubben Elfsborg            SWE
     Amanda Eversholt             90 9999                                 DSQ
      Helsingborgs Simsällskap       SWE
     Viktoria Raneby              90 9999                                 DSQ
      Simklubben Elfsborg            SWE

   GREN: 28 100m FJÄRILSIM POJKAR 13  FÖRSÖK    SPONSOR: Array AB
            08.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Joakim Holmström             89         31.69                    1:07.89
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
  2. Charlie Garding              89 9999    32.67                    1:11.69
      Väsby Simsällskap              SWE
  3. Lukas Gamerov                89 9999    33.66                    1:11.90
      Örebro Simallians              SWE
  4. Johan Cederlöf               89 9999    33.97                    1:14.72
      Väsby Simsällskap              SWE
  5. Björn Gunnarsson             89 9999    34.15                    1:16.58
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  6. Christian Helgesson          89 9999    35.69                    1:17.31
      Ängelholms Simsällskap         SWE
  7. Eirik Undseth Hansen         89 9999    36.07                    1:17.96
      Baerumsvömmerne                NOR
  8. Linus Börjesson              89         33.94                    1:18.07
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
  9. Christian Dimell             89 0647    36.96                    1:20.35
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 10. Anton Klarén                 89 9999    39.05                    1:21.90
      Landskrona Simsällskap         SWE
 11. Pelle Gidlöv                 89 9999    37.09                    1:22.17
      Alingsås SLS                   SWE
 12. Christoffer Torstensson      89 9999    37.64                    1:23.06
      Helsingborgs Simsällskap       SWE
 13. Deniz Hekmati                89 9999    38.50                    1:23.24
      Simavdelningen 1902            SWE
 14. Gustav Zaphf                 89 9999    37.73                    1:24.27
      Helsingborgs Simsällskap       SWE
 15. Mikael Wåhlin                89 9999    39.80                    1:24.31
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 16. Andreas Cederholm            89         39.75                    1:26.43
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 17. Jacob Ahnstedt               89 9999    39.20                    1:28.42
      Simklubben Elfsborg            SWE
 18. Marcus Andersson             89         41.04                    1:28.77
      Skäret Simsällskap             SWE
 19. Axel Frank-Almqvist          89 9999    40.91                    1:35.32
      S 71                           SWE
 20. Nicklas Åkerlund             89 9999    42.48                    1:36.04
      Simklubben Elfsborg            SWE
     Fredrik Wikander             89 9999                                 DSQ
      Simklubben Elfsborg            SWE

   GREN: 29 100m BRÖSTSIM FLICKOR 13  FÖRSÖK    SPONSOR: The Gamble
            08.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Lotte Hansson                89 5950    38.00                    1:22.11
      Helsingborgs Simsällskap       SWE
  2. Petra Carlsson               89         39.25                    1:23.71
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  3. Daniela Ragnås               89         39.36                    1:24.66
      Hedemora Simsällskap           SWE
  4. Rebecca Alexandersson        89 9999    40.13                    1:24.84
      Väsby Simsällskap              SWE
  5. Sara Johansson               89 5870    40.66                    1:25.00
      S 71                           SWE
  6. Amanda Landgren              89 9999    40.42                    1:25.08
      Landskrona Simsällskap         SWE
  7. Emelie Jansson               89 9999    40.87                    1:25.46
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
  8. Viktoria von Platen          89 9999    40.88                    1:25.60
      Simklubben Elfsborg            SWE
  9. Jonna Viklund                89         41.70                    1:25.82
      Hedemora Simsällskap           SWE
 10. Johanna Trinks               89         40.77                    1:25.92
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 11. Nicole Lange                 89 9999    42.31                    1:28.38
      Simklubben Elfsborg            SWE
 12. Johanna Södervik             89 9999    41.37                    1:28.40
      Väsby Simsällskap              SWE
 13. Nanna Rask                   89 9999    42.19                    1:28.51
      Karlstads Simsällskap          SWE
 14. Sandra Kirstein              89         41.60                    1:28.71
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
 15. Sara Engebring               89         41.02                    1:29.03
      Simklubben 1970                SWE
 16. Mim Lindskog                 89 9999    42.32                    1:29.12
      Landskrona Simsällskap         SWE
 17. Matilda Ståhl                89         41.68                    1:29.90
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 18. Frida Dahlborg               89         42.42                    1:30.42
      Uddevalla Simförening          SWE
 19. Emma Persson                 89 9999    42.86                    1:30.47
      Trollhättans Simsällskap       SWE
 20. Freja Koch                   89         42.89                    1:30.82
      Skäret Simsällskap             SWE
 21. Victoria Hell                89 9999    42.24                    1:30.91
      Åtvidabergs Simsällskap        SWE
 22. Isa Bylund Viksten           89 9999    42.91                    1:31.07
      Karlstads Simsällskap          SWE
 23. Johanna Persson              89         42.05                    1:31.58
      Hedemora Simsällskap           SWE
 24. Izabelle Johansson           89 9999    43.25                    1:31.88
      Göteborg Sim                   SWE
 25. Moa Gewerths                 89 9999    44.08                    1:32.22
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 26. Jessica Kjellström           89 9999    43.25                    1:32.23
      Simklubben Elfsborg            SWE
 27. Julia Liahaugen-Flensburg    89 5653    44.24                    1:32.66
      Ängelholms Simsällskap         SWE
 28. Frida Månsson                89 9999    43.80                    1:33.24
      Ängelholms Simsällskap         SWE
 29. Lisa Rythèn-Larsson          89 9999    44.52                    1:33.54
      Simklubben Elfsborg            SWE
 30. Sofia Lyckberg               89         43.13                    1:33.73
      Skäret Simsällskap             SWE
 31. Johanna Käck                 89 9999    43.88                    1:33.83
      Trollhättans Simsällskap       SWE
 32. Julia Löfkvist               89         44.96                    1:34.25
      Hvetlanda Simsällskap          SWE
 33. Ulrika Karlsson              89         44.75                    1:34.57
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
 34. Malin Eriksson               89         44.70                    1:34.61
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
     Stephanie Skinner            89 9999    44.17                    1:34.61
      Väsby Simsällskap              SWE
 36. Malin Olofsson               89 9999    44.98                    1:35.79
      Älmhults Simsällskap           SWE
 37. Emelie Wetterling            89 9999    45.36                    1:36.38
      Helsingborgs Simsällskap       SWE
 38. Jonna Tingström              89 9999    45.92                    1:37.51
      S 71                           SWE
 39. Madeleine Eriksson           89 9999    45.49                    1:38.00
      Västerås Simsällskap           SWE

   GREN: 30 100m BRÖSTSIM POJKAR 14   FÖRSÖK    SPONSOR: Kortedala Bingo
            08.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Jesper Wallhoff              88 1222    35.40                    1:14.91
      Ängelholms Simsällskap         SWE
  2. Daniel Dahlstrand            88 9999    35.32                    1:15.15
      Skövde Simsällskap             SWE
  3. Isak Ladeborn                88 9999    35.05                    1:15.25
      Varbergs Sim                   SWE
  4. Mert Curku                   88 9999    34.95                    1:15.38
      Väsby Simsällskap              SWE
  5. Tomas Johansson              88         36.00                    1:16.64
      Skäret Simsällskap             SWE
  6. Christian Johansson          88         36.31                    1:17.03
      Varabygdens Simsällskap        SWE
  7. Tobias Törnström             88         36.94                    1:18.25
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  8. Robert Larmark               88 9999    37.74                    1:19.79
      Landskrona Simsällskap         SWE
  9. Marcus Åberg                 88 9999    38.49                    1:20.78
      Karlstads Simsällskap          SWE
 10. Matias Ekstrand              88 9999    38.35                    1:21.35
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
 11. Daniel Windolf               88         38.34                    1:22.40
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 12. Nikola Stojmenovic           88 0646    38.99                    1:22.59
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 13. Robin Andréasson             88 9999    38.35                    1:22.62
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
 14. Stian Madsen                 88 9999    38.83                    1:22.74
      Tönsberg Svömmeklubb           NOR
 15. Jesper Saletti               88         37.55                    1:22.92
      Kungälvs Simsällskap           SWE
 16. Emil Johnsson                88 3746    39.48                    1:23.76
      Ängelholms Simsällskap         SWE
 17. Kristoffer Fürst             88 9999    39.45                    1:24.83
      Väsby Simsällskap              SWE
 18. David Palmqvist              88 9999    39.01                    1:25.17
      Åmåls Simsällskap              SWE
 19. Björn Sandback               88 3760    39.80                    1:25.56
      Västerås Simsällskap           SWE
 20. Mikael Karlsson              88 9999    40.44                    1:25.83
      Karlstads Simsällskap          SWE
 21. Martin Sterneling            88         40.79                    1:26.32
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 22. Toni Hastenpflug             88 3280    40.34                    1:26.47
      Åmåls Simsällskap              SWE
 23. Daniel Carlsson              88         41.30                    1:26.74
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 24. Gustav Öhrling               88         40.91                    1:26.80
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 25. Jonas Thorsén                88         40.72                    1:26.92
      Simklubben Vänersborg          SWE
 26. Anders Melin                 88 9999    41.73                    1:28.34
      Karlstads Simsällskap          SWE
 27. Patrik Sundberg              88         41.36                    1:29.09
      Kungälvs Simsällskap           SWE
 28. Anders Hagström              88 9999    41.74                    1:29.17
      Örebro Simallians              SWE
 29. Joel Pedersen                88         42.08                    1:29.53
      S 77 Stenungsund               SWE
 30. Christoffer Åberg            88 9999    42.88                    1:29.87
      Karlstads Simsällskap          SWE
 31. Kristoffer Gidlöv            88 9999    42.22                    1:30.91
      Alingsås SLS                   SWE
 32. Truls Löfstedt               88 9999    43.61                    1:32.70
      Åtvidabergs Simsällskap        SWE
 33. Andreas Pegrén               88         44.08                    1:33.28
      Kungälvs Simsällskap           SWE
 34. Andreas Fosmo                88 9999    45.84                    1:36.58
      Baerumsvömmerne                NOR

   GREN: 31 50m FRISIM FLICKOR 14-15  FÖRSÖK    SPONSOR: Intersport
            08.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD                                 50 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Henriette Brekke             88 9999                               27.48
      Vestkantsvömmerne              NOR
  2. Jonna Nybäck                 88 6502                               27.61
      Västerås Simsällskap           SWE
  3. Maria Lundberg               88 6414                               28.32
      Ängelholms Simsällskap         SWE
  4. Therese Bergström            87                                    28.36
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  5. Petra Granlund               87 6815                               28.40
      S 77 Stenungsund               SWE
  6. Sofia Persson                87                                    28.65
      Hedemora Simsällskap           SWE
  7. Anna Fredriksson             88                                    28.80
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  8. Angelica Risebrandt          87 5748                               28.87
      Trollhättans Simsällskap       SWE
  9. Joanna Söderberg             88 9999                               28.94
      Västerås Simsällskap           SWE
 10. Frida Johnson                88                                    29.06
      Hvetlanda Simsällskap          SWE
 11. Nathalie Andersson           88                                    29.13
      Skäret Simsällskap             SWE
 12. Therese Petersson            88                                    29.27
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 13. Anna Isberg                  88                                    29.28
      Gävle Simsällskap              SWE
 14. Elin Andersson               88                                    29.30
      Timrå Simklubb                 SWE
 15. Lisa Blomgren                88 9999                               29.31
      Göteborg Sim                   SWE
 16. Emelie Eriksson              88 7280                               29.47
      Simavdelningen 1902            SWE
     Elin Glaser                  88 9999                               29.47
      Väsby Simsällskap              SWE
 18. Johanna Rudbäck              87 7051                               29.48
      Simavdelningen 1902            SWE
 19. Linnea Wakéus                88                                    29.50
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
 20. Petra Hallberg               87 5500                               29.52
      Västerås Simsällskap           SWE
 21. Emelie Sjöstrand             88 5323                               29.54
      S 71                           SWE
 22. Linn Bergman                 88 9999                               29.60
      Väsby Simsällskap              SWE
 23. Emma Stawåsen                88 7150                               29.64
      Simklubben Elfsborg            SWE
 24. Josefin Hallmén              88                                    29.68
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 25. Johanna Svensson             87 9999                               29.70
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
 26. Cathrine Fredriksen          87 9999                               29.75
      Vestkantsvömmerne              NOR
 27. Bodil Hermansson             87 5590                               29.76
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
     Kristina Johansson           88 5631                               29.76
      Karlstads Simsällskap          SWE
 29. Matilda Larsson              88                                    29.78
      Skäret Simsällskap             SWE
 30. Linda Eliasson               87                                    29.82
      Simklubben 1970                SWE
 31. Matilda Nilsson              88 7793                               29.85
      Ängelholms Simsällskap         SWE
 32. Emelie Sparredal             88                                    29.86
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
 33. Hanna Yttring                88 9999                               29.88
      Göteborg Sim                   SWE
 34. Sofie Pettersson             88                                    29.91
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 35. Ann-Helen Pridesis           87 9999                               29.92
      Bergensvömmerne                NOR
 36. Josefin Larsson              88 5322                               30.13
      S 71                           SWE
 37. Sandra Rehnberg              87 9999                               30.14
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
 38. Maja Jensen                  88                                    30.21
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
 39. Angelica Källgren            87 7050                               30.22
      Simavdelningen 1902            SWE
 40. Malin Fridell                88 9999                               30.35
      Landskrona Simsällskap         SWE
 41. Natalie Määttä               88 9999                               30.57
      Trollhättans Simsällskap       SWE
 42. Denise Åkerblom              87                                    30.63
      Gävle Simsällskap              SWE
 43. Emy Ekholm                   88                                    30.82
      Hvetlanda Simsällskap          SWE
 44. Diana Wolf                   87 9999                               30.86
      Simavdelningen 1902            SWE
 45. Jenny Skoglund               87 6511                               30.92
      Simklubben Vänersborg          SWE
 46. Cissi Frisk                  88 9999                               30.99
      Örebro Simallians              SWE
 47. Jonna Mårtensson             88                                    31.03
      Hedemora Simsällskap           SWE
     Sophie Kanerva               87                                    31.03
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
 49. Aleksandra Karanovic         88 9999                               31.06
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 50. Annika Andersson             88                                    31.34
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 51. Rebecka Wallgren             87                                    31.37
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
 52. Ulrica Johansson             87 9999                               31.56
      Simklubben Elfsborg            SWE
 53. Emma Larsson                 87                                    31.58
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
 54. Sofie Börjesson              87                                    31.90
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
 55. Ester Fardell                88                                    32.84
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
     Angelica Lidström            88 7301                                 DSQ
      S 71                           SWE

   GREN: 32 50m FRISIM POJKAR 15-16   FÖRSÖK    SPONSOR: Liseberg
            08.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD                                 50 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Michael Kostesic             86 0641                               25.45
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  2. Pontus Hansson               86 0657                               25.53
      Alingsås SLS                   SWE
  3. Martin Johansson             87 1081                               25.54
      S 71                           SWE
  4. Sebastian Kammerling         86                                    25.68
      Gävle Simsällskap              SWE
  5. Magnus Hansèn                86 0798                               25.96
      Simklubben Elfsborg            SWE
  6. Carl Johan Wittbeck          86 0643                               26.08
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  7. Robin Gillberg               87                                    26.14
      Uddevalla Simförening          SWE
  8. Håkan Emilsson               87 2600                               26.29
      Karlstads Simsällskap          SWE
  9. Johan Norén                  86 9999                               26.30
      Landskrona Simsällskap         SWE
 10. Pontus Terry                 86 9999                               26.31
      Ängelholms Simsällskap         SWE
 11. Richard Wernersson           87 0839                               26.35
      Simklubben Elfsborg            SWE
 12. Henrik Johansson             86                                    26.53
      Deje Simsällskap               SWE
 13. Marius Birkeland             86 9999                               26.65
      Delfana                        NOR
 14. Georg Eikeland               87 9999                               26.69
      Baerumsvömmerne                NOR
 15. Johan Dahlgren               86                                    26.71
      Gävle Simsällskap              SWE
 16. Sebastian Attervall          86                                    26.73
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 17. Erik Widell                  87 9999                               26.75
      Alingsås SLS                   SWE
 18. Oscar Björnberg              86 9999                               26.78
      Göteborg Sim                   SWE
 19. Markus Mattsson              87 9999                               26.83
      Göteborg Sim                   SWE
 20. Gustaf Åstrand               87                                    26.99
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
 21. Remy Vikane                  86 9999                               27.00
      Vestkantsvömmerne              NOR
 22. Alexander Nylen              86 9999                               27.01
      Trollhättans Simsällskap       SWE
 23. Anders Romberg               87                                    27.02
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
 24. Karl Aadli                   87 9999                               27.10
      Väsby Simsällskap              SWE
 25. Simon Hahn                   87                                    27.11
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
 26. Karl-Johan Gårdström         86                                    27.43
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
 27. Mathias Giertz               87 9999                               27.54
      Väsby Simsällskap              SWE
 28. Fredrik Persson              86 2563                               27.58
      Göteborg Sim                   SWE
 29. Kristian Fossum              87 9999                               27.59
      Vestkantsvömmerne              NOR
 30. Richard Norlén               87                                    27.61
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
 31. Kim Bergström                87 0098                               27.65
      Västerås Simsällskap           SWE
 32. Jad Andersson                87 0692                               27.72
      Karlstads Simsällskap          SWE
 33. Sebastian Elfstrand          86 9999                               27.74
      Karlstads Simsällskap          SWE
 34. Daniel Blomgren              86 9999                               27.84
      Göteborg Sim                   SWE
     Fredrik Lundqvist            86 9999                               27.84
      Trollhättans Simsällskap       SWE
 36. Eric Brandt                  86                                    27.89
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
 37. Rickard Berglund             87                                    27.90
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
 38. Sebastian Kindström          87 9999                               27.93
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 39. Olof Öhrn                    86 9999                               27.99
      Trollhättans Simsällskap       SWE
 40. Joachim Wiking               87 0490                               28.02
      Örebro Simallians              SWE
 41. Fredrik Klawatsch            87 9999                               28.06
      Örebro Simallians              SWE
 42. Inge Andreas Sivertsen       86 9999                               28.07
      Vestkantsvömmerne              NOR
 43. Oskar Thelin                 86 9999                               28.10
      Åtvidabergs Simsällskap        SWE
 44. Jimmy Ågren                  86 0645                               28.13
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 45. Erik Bengtsson               87 9999                               28.15
      Landskrona Simsällskap         SWE
 46. Tobias Lagström              87                                    28.16
      Simklubben 1970                SWE
 47. Johan Lantz                  87 9999                               28.22
      Väsby Simsällskap              SWE
 48. Christian Jönsson            86                                    28.27
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
 49. Johan Jedhammar              87 1099                               28.34
      S 71                           SWE
 50. Rikard Olander               87                                    28.36
      S 77 Stenungsund               SWE
 51. Calle Lindgren               87                                    28.37
      Uddevalla Simförening          SWE
     Daniel Nenadic               87                                    28.37
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 53. Christian Hell               86 9999                               28.42
      Åtvidabergs Simsällskap        SWE
 54. Calle Hagström               86 9999                               28.45
      Örebro Simallians              SWE
 55. Michael Svensson             87 3701                               28.47
      Simklubben Elfsborg            SWE
 56. Andreas Branell              86                                    28.54
      Varabygdens Simsällskap        SWE
 57. Marcus Branell               86                                    28.81
      Varabygdens Simsällskap        SWE
 58. Daniel Brask                 87 0691                               28.82
      Karlstads Simsällskap          SWE
 59. Sebastian Axbard             87                                    30.26
      Kungsbacka Simsällskap         SWE

   GREN: 33 100m BRÖSTSIM FLICK.16-17 FÖRSÖK    SPONSOR: Tholin&Larsson-gruppen
            08.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Jennie Carlsson              86         34.45                    1:13.74
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  2. Frida Hagen                  86 5498    35.18                    1:13.94
      Västerås Simsällskap           SWE
  3. Linnèa Thormalm              85         36.76                    1:17.47
      Hvetlanda Simsällskap          SWE
  4. Linda Knutsson               85         36.84                    1:18.43
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  5. Emma Knutsson                86         38.42                    1:19.68
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  6. Mervi Keskitalo              85 5464    37.55                    1:19.72
      Örebro Simallians              SWE
  7. Marie-Louise Markos          85 5501    37.50                    1:20.83
      Västerås Simsällskap           SWE
  8. Sabina Halvarsson            85 5345    38.44                    1:21.08
      Filipstads Simklubb            SWE
  9. Hannah Mcpheat               86 9999    37.82                    1:21.09
      Göteborg Sim                   SWE
 10. Sandra Ekholm                86         37.98                    1:21.17
      Hvetlanda Simsällskap          SWE
 11. Michaela Aldén               86 5584    38.24                    1:21.32
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 12. Annie Billborg               85 5208    38.83                    1:21.43
      Göteborg Sim                   SWE
 13. Maria Hjärne                 86         38.05                    1:21.50
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 14. Jonna Dagliden               86 9999    38.73                    1:21.77
      Göteborg Sim                   SWE
 15. Cecilia Nilsson              85 6798    38.46                    1:21.90
      S 71                           SWE
 16. Lina Blazevic                86 6795    38.78                    1:22.09
      S 71                           SWE
 17. Gabriella Fagundez           85 6310    39.21                    1:22.48
      Väsby Simsällskap              SWE
 18. Elin Ericson                 86 7616    39.60                    1:22.58
      Väsby Simsällskap              SWE
 19. Sofia Hjalmarsson            86         39.32                    1:22.87
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
 20. Helena Rydberg               86 9999    39.06                    1:23.27
      Skene Sim O Idrottssällskap    SWE
 21. Malin Lund                   86 5743    39.94                    1:23.29
      Trollhättans Simsällskap       SWE
 22. Cecilia Wästborn             86 9999    37.72                    1:23.35
      Västerås Simsällskap           SWE
 23. Anna Göransson               85 5887    39.04                    1:23.53
      Simklubben Elfsborg            SWE
 24. Ulrika Kjellemar             86 7621    39.29                    1:23.54
      Filipstads Simklubb            SWE
 25. Therese Bäckström            85 5468    39.97                    1:23.78
      Örebro Simallians              SWE
 26. Karin Pettersson             85         39.46                    1:24.35
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
 27. Sissela Bruksås              86 5024    40.08                    1:24.44
      Göteborg Sim                   SWE
 28. Karin Svantesson             85 9999    40.07                    1:24.51
      Skene Sim O Idrottssällskap    SWE
 29. Therese Mattsson             86         39.41                    1:24.52
      Skäret Simsällskap             SWE
 30. Anni Jansson                 85 7617    39.84                    1:25.01
      Väsby Simsällskap              SWE
 31. Emmy Gellerstedt             86 5469    39.82                    1:25.08
      Örebro Simallians              SWE
 32. Charlotte Sallmen            86 9999    40.78                    1:25.76
      Gislaveds Simsällskap          SWE
 33. Emma Ahlm                    86         39.31                    1:25.95
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
 34. Madeleine Hansson            86         41.36                    1:26.83
      Uddevalla Simförening          SWE
 35. Marie Johansson              85 5737    40.27                    1:27.31
      Simklubben Elfsborg            SWE
 36. Hanna Sjöstrand              86 5175    43.12                    1:30.83
      S 71                           SWE
     Nicolin Lillhage             85 5136                                 DSQ
      Göteborg Sim                   SWE

   GREN: 34 100m BRÖSTSIM POJK. 17-18 FÖRSÖK    SPONSOR: Andréassons Päls&Skinn
            08.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Jakob Dorch                  85         31.23                    1:07.11
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  2. Richard Ohlsson              84         31.84                    1:08.60
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
  3. Tobias Larsson               84         33.34                    1:09.59
      Uddevalla Simförening          SWE
  4. Michael Berndtsson           85 0836    32.60                    1:09.61
      Simklubben Elfsborg            SWE
      DELTAR EJ I FINAL
  5. Jonas Boström                85 2564    33.05                    1:09.79
      Göteborg Sim                   SWE
  6. Markus Andersson             84 0640    32.57                    1:09.87
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  7. Marcus Piehl                 85         32.59                    1:10.11
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  8. Erik Samuelsson              85 2948    32.30                    1:10.12
      Väsby Simsällskap              SWE
  9. Wictor Comstedt              84 1691    32.66                    1:10.53
      Väsby Simsällskap              SWE
 10. Calle Brodén                 84 0487    32.12                    1:10.72
      Örebro Simallians              SWE
 11. Johan Lundberg               85         33.86                    1:12.07
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
 12. Mathias Isberg               84         33.98                    1:12.89
      Gävle Simsällskap              SWE
 13. Magnus Rönnbrant             85         34.03                    1:13.25
      Skäret Simsällskap             SWE
 14. Kristoffer Dahlberg          85         33.54                    1:13.30
      Skäret Simsällskap             SWE
 15. Fredrik Berglund             84         34.24                    1:14.36
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
 16. Peter Kebke                  85 9999    34.39                    1:15.62
      Göteborg Sim                   SWE
 17. Börre Lamark                 85 9999    35.57                    1:15.69
      Tönsberg Svömmeklubb           NOR
 18. Christoffer Autio            84 1697    35.54                    1:15.78
      Väsby Simsällskap              SWE
 19. Johan Flyg                   85 9999    35.32                    1:16.00
      Karlstads Simsällskap          SWE
 20. Andreas Engström             85 0092    35.63                    1:16.30
      Västerås Simsällskap           SWE
 21. Pierre Johnsson              84 9999    36.74                    1:16.84
      S 71                           SWE
 22. Mikael Nummiranta            84         36.01                    1:17.52
      Skäret Simsällskap             SWE
 23. Johan Lindqvist              85 9999    36.72                    1:18.21
      Filipstads Simklubb            SWE
 24. Ludvig Strannå               85         36.72                    1:18.63
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 25. Alexander Weinhagen          85         36.36                    1:18.80
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
 26. Cecil Olausson               84         37.47                    1:19.57
      Lysekils Simsällskap           SWE
 27. Andreas Johansson            84 9999    36.47                    1:19.63
      Göteborg Sim                   SWE
 28. Erik Persson                 85         36.91                    1:19.77
      Simklubben Vänersborg          SWE
 29. Per Santhesson               85 9999    38.45                    1:21.07
      Örebro Simallians              SWE
 30. Fredrik Blomgren             84 9999    38.21                    1:21.89
      Göteborg Sim                   SWE
 31. Alexander Andersson          85 9999    39.43                    1:23.10
      Göteborg Sim                   SWE
 32. Christian Rosvoll            85 9999    38.97                    1:24.12
      Vestkantsvömmerne              NOR
 33. Stefan Karlsson              84 9999    40.27                    1:24.56
      Göteborg Sim                   SWE

   GREN: 35 100m FRISIM DAMER         FÖRSÖK    SPONSOR: Flying Flerp
            08.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Claire Hedenskog             80 5138    27.39                      57.57
      Göteborg Sim                   SWE
  2. Josefin Lillhage             80 5135    27.98                      57.87
      Väsby Simsällskap              SWE
  3. Denise Helgesson             84 7954    27.90                      58.17
      Väsby Simsällskap              SWE
  4. Marina Sandback              84 5066    28.43                      58.57
      Västerås Simsällskap           SWE
  5. Teresia Gimholt              83 6302    28.82                      58.67
      S 77 Stenungsund               SWE
  6. Annica Löfstedt              82 5457    27.68                      58.80
      Örebro Simallians              SWE
  7. Heid Elin Odland             82 7011    28.19                      58.82
      Väsby Simsällskap              SWE
  8. Alexandra Göransson          82 5195    28.47                      58.96
      Göteborg Sim                   SWE
  9. Terrie Miller                78 9999    28.32                      58.97
      Baerumsvömmerne                NOR
 10. Angelica Borg                84         28.83                      59.56
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
 11. Jenny Lewis                  82 6946    29.19                    1:00.07
      S 77 Stenungsund               SWE
 12. Marie Klackenstam            81 8647    29.02                    1:00.81
      Ängelholms Simsällskap         SWE
 13. Anna Fälth                   84 6811    29.63                    1:01.14
      S 77 Stenungsund               SWE
 14. Jessika Granlund             82 6817    29.50                    1:01.18
      S 77 Stenungsund               SWE
     Katarina Nordin              84 5073    29.39                    1:01.18
      Västerås Simsällskap           SWE
 16. Lovisa Romelsjö              84 5198    29.76                    1:01.31
      Göteborg Sim                   SWE
 17. Martina Svensson             81 5140    30.19                    1:01.50
      Göteborg Sim                   SWE
 18. Caroline Steen               84 6409    29.83                    1:01.58
      Ängelholms Simsällskap         SWE
 19. Anna Gunnarsson              84         29.73                    1:01.68
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
 20. Janni Carlfjord              84         29.10                    1:01.98
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 21. Maria Tegård                 81 6793    28.94                    1:01.99
      S 71                           SWE
 22. Janina Gårdensjö             84 5499    29.94                    1:02.56
      Västerås Simsällskap           SWE
 23. Matilda Isaksson             83 5078    30.26                    1:02.77
      Västerås Simsällskap           SWE
 24. Elin Jansson                 84 6812    30.97                    1:02.95
      S 77 Stenungsund               SWE
 25. Emmy Gunnarsson              84         30.66                    1:03.04
      Uddevalla Simförening          SWE
 26. Erica Granesäter             84 8100    30.10                    1:03.26
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 27. Sandra Lidberg               83 8891    30.55                    1:03.56
      Filipstads Simklubb            SWE
 28. Emma Wesström                84 6256    30.86                    1:03.59
      Västerås Simsällskap           SWE
 29. Sara Hagström                82 5131    31.10                    1:03.85
      Göteborg Sim                   SWE
 30. Sabina Brånn                 84 9999    30.95                    1:04.26
      Örebro Simallians              SWE
 31. Therese Sherman              83         30.70                    1:04.37
      Lysekils Simsällskap           SWE
 32. Catherine Segstedt           83         30.72                    1:04.60
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
 33. Caroline Segstedt            83         31.19                    1:04.62
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
     Ida Hjalmarsson              83         31.30                    1:04.62
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
 35. Therese Gustafsson           84 7706    31.71                    1:06.20
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE

   GREN: 36 100m FRISIM HERRAR        FÖRSÖK    SPONSOR: Office
            08.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. David Gustafsson             82 3522    25.74                      51.77
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  2. Daniel Carlsson              76 3104    24.52                      51.80
      Väsby Simsällskap              SWE
  3. Fredrik Weng                 80 0496    25.00                      51.85
      Västerås Simsällskap           SWE
  4. Joakim Dahl                  76 1413    25.15                      52.42
      Landskrona Simsällskap         SWE
  5. Per Nylin                    82 3122    25.13                      52.72
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  6. Anders Privér                77 0968    25.48                      52.79
      Simklubben Elfsborg            SWE
      DELTAR EJ I FINAL
  7. Nikola Kördel                78 0473    25.26                      53.23
      Örebro Simallians              SWE
  8. Even Austevoll               81 9999    25.93                      53.39
      Bergensvömmerne                NOR
  9. Johannes Nordenstam          80 0617    25.49                      53.41
      Väsby Simsällskap              SWE
 10. Henrik Åkerberg              83         25.38                      53.78
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
 11. Jakob Rasmussen              83 1527    25.22                      53.81
      Ängelholms Simsällskap         SWE
 12. Peter Eikeland               83 9999    25.49                      53.85
      Baerumsvömmerne                NOR
 13. Paulo Fagundez               83 1411    25.99                      53.99
      Väsby Simsällskap              SWE
 14. Erik Jörstad                 82 0482    25.89                      54.02
      Örebro Simallians              SWE
 15. Mathias Isaksson             80 0088    25.48                      54.10
      Västerås Simsällskap           SWE
 16. Linus Johannesson            83 0961    25.68                      54.18
      Simklubben Elfsborg            SWE
 17. Erik Brannestål              80 1695    25.93                      54.23
      Väsby Simsällskap              SWE
 18. Johan Sunrydh                83 3287    26.38                      54.37
      Simavdelningen 1902            SWE
 19. Nicky Lukic                  81 0144    26.44                      55.04
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
 20. Dag Jönsson                  81 1916    26.13                      55.08
      Västerås Simsällskap           SWE
 21. Linus Palmqvist              82         26.91                      55.53
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
 22. Mikko Mäkien                 81 0804    26.44                      55.66
      Simklubben Elfsborg            SWE
 23. Joakim Bjärmark              82 0481    26.75                      55.68
      Örebro Simallians              SWE
 24. Johan Lund                   82 0818    26.79                      55.71
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 25. Thobias Peterson             77         26.28                      55.72
      Simklubben 1970                SWE
 26. Johan Hansson                77 9999    27.13                      55.79
      Göteborg Sim                   SWE
 27. Per Friberg                  80 5724    26.67                      55.86
      Simklubben Elfsborg            SWE
 28. Per Larsson                  80         26.87                      55.97
      Uddevalla Simförening          SWE
 29. Tobias Lindström             79 0861    27.10                      56.30
      Karlstads Simsällskap          SWE
 30. David Söderstjerna           81 1418    26.64                      56.42
      Landskrona Simsällskap         SWE
 31. Magnus Fredriksson           79 0651    26.95                      56.62
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 32. Daniel Lundberg              82         26.84                      56.92
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
 33. Rikard Melander              77 3243    27.73                      57.30
      Örebro Simallians              SWE
 34. Johan Wilén                  83 2949    27.65                      57.56
      Väsby Simsällskap              SWE
 35. Ole Fjörtoft                 79 9999    27.49                      57.65
      Baerumsvömmerne                NOR
 36. Dan Ottosson                 81         26.83                      57.72
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
     Tor André Egge Hestholm      82 9999                              AVBRÖT
      Vestkantsvömmerne              NOR

   GREN: 37 100m RYGGSIM FLICKOR 11&Y FÖRSÖK    SPONSOR: Essenuto
            08.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Linnea Olebark               91 9999    39.25                    1:20.81
      Väsby Simsällskap              SWE
  2. Elin Törnbladh               91 9999    40.01                    1:22.15
      Väsby Simsällskap              SWE
  3. Kristina Lundberg            91         41.69                    1:24.83
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
  4. Melissa Österlund            91 9999    42.59                    1:26.65
      Väsby Simsällskap              SWE
  5. Sofie Olsson                 91 9999    41.96                    1:27.12
      Karlstads Simsällskap          SWE
  6. Therese Engström             91         43.11                    1:27.31
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  7. Camilla Munter/ribeiro       91 9999    44.00                    1:27.43
      Åtvidabergs Simsällskap        SWE
  8. Nina Arnesen                 91 9999    42.71                    1:27.72
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
  9. Sara Wiklund                 91 9999    44.19                    1:28.61
      Trollhättans Simsällskap       SWE
 10. Anna Ottosson-Bixo           91 9999    43.17                    1:28.70
      Västerås Simsällskap           SWE
 11. Sandra Hafström              91 9999    43.76                    1:30.91
      Helsingborgs Simsällskap       SWE
 12. Linn Leo                     91 9999    43.88                    1:31.18
      Alingsås SLS                   SWE
 13. Viktoria Westerberg          91 9999    44.50                    1:31.54
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 14. Tove Törnström               91         46.23                    1:32.75
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 15. Deniese Thorvaldsson         91 9999    45.54                    1:32.84
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 16. Sandra Sjöstrand             91         53.39                    1:33.77
      Hvetlanda Simsällskap          SWE
 17. My Watz                      91         46.34                    1:35.85
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 18. Kristin Boström              91         47.61                    1:36.64
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 19. Elin Lövehed                 91 9999    46.61                    1:36.95
      Helsingborgs Simsällskap       SWE
 20. Tove Lund                    91 9999    49.02                    1:42.34
      Trollhättans Simsällskap       SWE
 21. Daniella Lange               91 9999    51.58                    1:50.29
      Simklubben Elfsborg            SWE

   GREN: 38 100m RYGGSIM POJKAR 12&Y  FÖRSÖK    SPONSOR: Österbergs
            08.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Christoffer Wallin           90 9999    36.06                    1:13.66
      Helsingborgs Simsällskap       SWE
  2. Ponthus Sandell              90 9999    35.61                    1:13.69
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  3. Johan Ivarsson               90         37.21                    1:15.23
      Timrå Simklubb                 SWE
  4. Anders Harnebrandt           90 9999    36.98                    1:15.37
      Simavdelningen 1902            SWE
  5. Henrik Toll                  90 9999    38.54                    1:18.06
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  6. Jacob Branger                90 9999    38.14                    1:18.42
      Västerås Simsällskap           SWE
  7. Filip Rawecki                90 9999    38.73                    1:20.42
      Alingsås SLS                   SWE
  8. Magnus Grönkvist             90 9999    39.35                    1:20.94
      Karlstads Simsällskap          SWE
  9. Christoffer Olsson           90 9999    39.61                    1:21.02
      S 71                           SWE
 10. Nicklas Lindroth             90 9999    43.73                    1:21.77
      Göteborg Sim                   SWE
 11. Mikael Larsson               90 9999    40.04                    1:21.93
      Västerås Simsällskap           SWE
 12. Jimmy  Weidman               90 9999    39.43                    1:22.35
      Simavdelningen 1902            SWE
 13. Sebastian Rosengren          90 9999    40.09                    1:22.94
      Simklubben Elfsborg            SWE
 14. Emil Davidsson               90 9999    40.88                    1:23.12
      Ängelholms Simsällskap         SWE
 15. Esa Virtanen                 90 9999    39.68                    1:23.34
      Simavdelningen 1902            SWE
 16. Emil Palmqvist               90 9999    40.38                    1:23.48
      Åmåls Simsällskap              SWE
 17. Fredrik Siverskog            90         40.61                    1:23.70
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 18. Karl Rundstedt               90 9999    40.75                    1:24.08
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
 19. Alexander Zimmerman          90 9999    40.60                    1:24.45
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
 20. Simon Andersson              90 9999    41.40                    1:24.52
      S 71                           SWE
 21. Johannes Jönsson             90 9999    41.74                    1:24.56
      S 71                           SWE
 22. Sigurd Gladhaug              90 9999    41.60                    1:24.79
      Baerumsvömmerne                NOR
 23. Mikael Agdahl                90         41.04                    1:25.14
      Kungälvs Simsällskap           SWE
 24. Tommie Lunde Andersen        91 9999    42.59                    1:25.17
      S 71                           SWE
 25. Victor Paulsson              90 9999    41.45                    1:25.69
      Simklubben Elfsborg            SWE
 26. Mikael Thorstensson          91 9999    49.92                    1:26.52
      Simklubben Elfsborg            SWE
 27. Tim Garding                  90 9999    42.57                    1:27.18
      Väsby Simsällskap              SWE
 28. Victor Lundholm              90 9999    42.85                    1:27.51
      Väsby Simsällskap              SWE
 29. Filip Brännström             90 9999    42.74                    1:28.41
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
 30. Tobias Lundkvist             90 9999    43.95                    1:28.97
      Helsingborgs Simsällskap       SWE
 31. Tor Fardell                  90         43.83                    1:29.02
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
 32. Andreas Exner                90 9999    43.42                    1:29.03
      Simklubben Elfsborg            SWE
 33. Joakim Tevell                90         44.52                    1:29.16
      Kungälvs Simsällskap           SWE
 34. Oskar Gustavsson             90 9999    42.61                    1:29.68
      Simklubben Elfsborg            SWE
 35. Fredrik Hellström            90 9999    44.02                    1:29.74
      Väsby Simsällskap              SWE
 36. Christian Hansson-Bergén     90 9999    50.28                    1:29.91
      Norrtälje Simklubb             SWE
 37. Philip Carlsson              90 9999    44.31                    1:31.09
      Alingsås SLS                   SWE
 38. Zeth Johnsson                91 9999    45.47                    1:31.55
      Ängelholms Simsällskap         SWE
 39. Johan Hessel                 90         44.45                    1:31.64
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 40. Tim Hansson                  91 9999    44.88                    1:31.91
      Helsingborgs Simsällskap       SWE

   GREN: 39 50m FRISIM FLICKOR 12     FÖRSÖK    SPONSOR: Nordson
            08.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD                                 50 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Viktoria Grönkvist           90 9999                               29.70
      Karlstads Simsällskap          SWE
  2. Michaela Svangren            90 9999                               30.08
      Västerås Simsällskap           SWE
  3. Stina Gardell                90 9999                               30.17
      Norrtälje Simklubb             SWE
  4. Veronica Brännfeldt          90 7548                               30.67
      Åmåls Simsällskap              SWE
  5. Edith Thormalm               90                                    30.70
      Hvetlanda Simsällskap          SWE
  6. Josephine Wiberg             90 7302                               30.78
      S 71                           SWE
  7. Linnea Bihlar                90 9999                               30.83
      Väsby Simsällskap              SWE
  8. Camilla Andersson            90                                    30.86
      Kungälvs Simsällskap           SWE
  9. Therese Thall                90 9999                               30.87
      Trollhättans Simsällskap       SWE
 10. Isabelle Höglund             90 9999                               30.91
      Alingsås SLS                   SWE
 11. Louise Lantz                 90 5764                               31.33
      Skövde Simsällskap             SWE
 12. Jasmine Marcusson            90                                    31.35
      Kungälvs Simsällskap           SWE
 13. Petra Boyacioglu             90 9999                               31.59
      Västerås Simsällskap           SWE
 14. Jenny Sjöholm                90 9999                               31.80
      Helsingborgs Simsällskap       SWE
 15. Malin Andersson              90                                    31.88
      Hvetlanda Simsällskap          SWE
 16. Amanda Kahlin                90 9999                               31.95
      Västerås Simsällskap           SWE
 17. Kajsa Wahlstedt              90 9999                               32.02
      Karlstads Simsällskap          SWE
 18. Sara Hagve Jansson           90                                    32.06
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 19. Matilda Möller               90                                    32.35
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
 20. Sara Gustavsson              90                                    32.45
      Deje Simsällskap               SWE
     Frida Larsson                90 9999                               32.45
      Simklubben Elfsborg            SWE
 22. Louise Oscarson              90                                    32.57
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 23. Jennifer Linge               90                                    32.58
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 24. Julia Aronsson               90                                    32.59
      Uddevalla Simförening          SWE
 25. Sandra Lakso                 90 9999                               32.67
      Väsby Simsällskap              SWE
 26. Elin Nilsson                 90                                    32.71
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 27. Frida Ericsson               90 9999                               32.80
      Alingsås SLS                   SWE
 28. Anna Kjällberg               90 9999                               32.86
      Helsingborgs Simsällskap       SWE
 29. Alexina Brännlund            90 9999                               32.92
      Västerås Simsällskap           SWE
 30. Cecilia Johansson            90 9999                               33.00
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
 31. Adéle Forsberg               90                                    33.02
      Varabygdens Simsällskap        SWE
 32. Anna Rundstedt               90 9999                               33.25
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
 33. Josefine Andrén              90                                    33.27
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
 34. Nicole Lindblom              90 9999                               33.30
      Lidköpings Gymnastik O SS      SWE
 35. Frida Sjöstrand              90 9999                               33.44
      S 71                           SWE
 36. Olivia Liahaugen-Flensbur    90 9999                               33.55
      Ängelholms Simsällskap         SWE
 37. Emma Berg                    90 9999                               33.60
      S 71                           SWE
 38. Kate Karlsson                90                                    33.85
      Timrå Simklubb                 SWE
 39. Evelina Karlsson             90 9999                               33.95
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 40. Amanda Eversholt             90 9999                               34.21
      Helsingborgs Simsällskap       SWE
     Sabina Eriksson              90 9999                               34.21
      Väsby Simsällskap              SWE
 42. Malin Norling                90                                    34.27
      Kungälvs Simsällskap           SWE
 43. Sara Nicklasson              90 9999                               34.52
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 44. Petronella Åsenblad          90 9999                               34.73
      Trollhättans Simsällskap       SWE
 45. Madeleine Stein              90                                    34.83
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 46. Stina Hammar                 90 9999                               34.95
      Västerås Simsällskap           SWE
 47. Annika Ferm                  90                                    35.08
      Skäret Simsällskap             SWE
 48. Camilla Carlsson             90 9999                               35.13
      Väsby Simsällskap              SWE
 49. Noura Liben                  90 9999                               35.26
      Göteborg Sim                   SWE
 50. Emelie Lundberg              90                                    35.28
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 51. Fanny Johansson              90 9999                               35.46
      Simklubben Elfsborg            SWE
 52. Viktoria Raneby              90 9999                               35.56
      Simklubben Elfsborg            SWE
 53. Olivia Danninger             90 9999                               35.83
      Simklubben Elfsborg            SWE
 54. Cecilia Johnsson             90 9999                               36.32
      Göteborg Sim                   SWE
 55. Lina Hammarberg              90 9999                               37.01
      Simklubben Elfsborg            SWE
 56. Johanna Lind                 90 9999                               37.18
      Älmhults Simsällskap           SWE
 57. Klara Holmén                 90 9999                               37.28
      Trollhättans Simsällskap       SWE
 58. Angelica Bergman             90                                    38.05
      Hvetlanda Simsällskap          SWE
     Hanna Åhlund                 90                                      DSQ
      Timrå Simklubb                 SWE

   GREN: 40 50m FRISIM POJKAR 13      FÖRSÖK    SPONSOR: Rexroth
            08.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD                                 50 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Björn Gunnarsson             89 9999                               27.20
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  2. Joakim Holmström             89                                    27.62
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
  3. Charlie Garding              89 9999                               27.76
      Väsby Simsällskap              SWE
  4. Christian Helgesson          89 9999                               28.78
      Ängelholms Simsällskap         SWE
  5. Johan Cederlöf               89 9999                               28.86
      Väsby Simsällskap              SWE
  6. Öystein Hetland              89 9999                               28.97
      Baerumsvömmerne                NOR
  7. Gustav Zaphf                 89 9999                               29.15
      Helsingborgs Simsällskap       SWE
  8. Linus Börjesson              89                                    29.41
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
  9. Christian Dimell             89 0647                               30.31
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 10. Eirik Undseth Hansen         89 9999                               30.59
      Baerumsvömmerne                NOR
 11. Lukas Gamerov                89 9999                               30.68
      Örebro Simallians              SWE
     Fredrik Wikander             89 9999                               30.68
      Simklubben Elfsborg            SWE
 13. Henrik Johansson             89 9999                               30.71
      Landskrona Simsällskap         SWE
 14. Robin Lindgren               89 9999                               30.79
      Helsingborgs Simsällskap       SWE
 15. Christoffer Hådén            89                                    30.89
      Timrå Simklubb                 SWE
 16. Magnus Bengtsson             89 9999                               30.93
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
 17. Deniz Hekmati                89 9999                               30.98
      Simavdelningen 1902            SWE
 18. Oscar Bjurbäck-Gustafsson    89 9999                               31.17
      Väsby Simsällskap              SWE
 19. Jonathan Bratel              89 9999                               31.24
      Väsby Simsällskap              SWE
 20. Axel Frank-Almqvist          89 9999                               31.29
      S 71                           SWE
 21. Christoffer Torstensson      89 9999                               31.49
      Helsingborgs Simsällskap       SWE
 22. Oskar Odervall               89 9999                               31.59
      Ängelholms Simsällskap         SWE
 23. Pelle Gidlöv                 89 9999                               31.73
      Alingsås SLS                   SWE
 24. Nils Schönberg               89                                    31.74
      Hedemora Simsällskap           SWE
 25. Nicklas Åkerlund             89 9999                               31.81
      Simklubben Elfsborg            SWE
 26. Olof Bengtsson               89 9999                               31.85
      Landskrona Simsällskap         SWE
 27. Jacob Ahnstedt               89 9999                               31.94
      Simklubben Elfsborg            SWE
 28. Viktor Jarenfors             89                                    32.08
      Kungälvs Simsällskap           SWE
 29. Christoph Göke               89 9999                               32.47
      Simklubben Elfsborg            SWE
 30. Andreas Cederholm            89                                    32.59
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 31. Mikael Wåhlin                89 9999                               33.10
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 32. Sebastian Tinnerholm         89                                    33.23
      Timrå Simklubb                 SWE
 33. Robert Zakar                 89                                    33.27
      Hedemora Simsällskap           SWE
 34. Anton Klarén                 89 9999                               34.32
      Landskrona Simsällskap         SWE
 35. Patrik Persson               89 9999                               34.34
      Göteborg Sim                   SWE
 36. Carl Hagman                  89 9999                               34.39
      Ängelholms Simsällskap         SWE
 37. Carl Andersson               89                                    34.45
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
 38. Karl-Johan Stjernfelt        89 9999                               34.96
      Ängelholms Simsällskap         SWE
 39. Andreas Svensson             89                                    35.19
      Uddevalla Simförening          SWE
 40. Tobias Stranne               89 9999                               35.50
      Göteborg Sim                   SWE
 41. Fredrik Lundström            89 9999                               35.89
      Trollhättans Simsällskap       SWE
 42. Markus Engsryd               89                                    36.56
      Simklubben Vänersborg          SWE
 43. Jonas Alfredsson             89                                    37.07
      Kungälvs Simsällskap           SWE
 44. Rickard Prahl                89 9999                               37.09
      Trollhättans Simsällskap       SWE
     Anders Ydremark              89                                      DSQ
      Linköpings Allmänna SS         SWE

   GREN: 41 100m RYGGSIM FLICKOR 13   FÖRSÖK    SPONSOR: Consat
            08.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Sandra Kirstein              89         34.41                    1:11.28
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
  2. Rebecca Alexandersson        89 9999    35.38                    1:12.42
      Väsby Simsällskap              SWE
  3. Ulrika Karlsson              89         35.39                    1:12.54
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
  4. Jennie Ibstedt               89 9999    36.04                    1:15.79
      Västerås Simsällskap           SWE
  5. Isabel Svensson              89 9999    36.93                    1:16.02
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
  6. Nanna Rask                   89 9999    36.64                    1:16.53
      Karlstads Simsällskap          SWE
  7. Amanda Landgren              89 9999    37.21                    1:16.86
      Landskrona Simsällskap         SWE
  8. Madeleine Eriksson           89 9999    36.98                    1:17.20
      Västerås Simsällskap           SWE
  9. Jessica Kjellström           89 9999    37.54                    1:17.90
      Simklubben Elfsborg            SWE
 10. Sandra Hamnesjö              89 9999    38.93                    1:18.18
      Simavdelningen 1902            SWE
 11. Julia Liahaugen-Flensburg    89 5653    38.19                    1:18.55
      Ängelholms Simsällskap         SWE
 12. Johanna Trinks               89         38.13                    1:19.27
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 13. Sofia Lång                   89 9999    38.89                    1:19.29
      Lidköpings Gymnastik O SS      SWE
 14. Emelie Wetterling            89 9999    38.57                    1:20.13
      Helsingborgs Simsällskap       SWE
 15. Lisa Rythèn-Larsson          89 9999    39.07                    1:20.45
      Simklubben Elfsborg            SWE
 16. Frida Dahlborg               89         39.42                    1:21.79
      Uddevalla Simförening          SWE
 17. Kristin Svan                 89 9999    39.69                    1:22.04
      Filipstads Simklubb            SWE
 18. Nicole Lange                 89 9999    40.12                    1:22.10
      Simklubben Elfsborg            SWE
 19. Isa Bylund Viksten           89 9999    41.38                    1:22.74
      Karlstads Simsällskap          SWE
 20. Sara Engebring               89         39.57                    1:22.96
      Simklubben 1970                SWE
 21. Madelene Hagström            89 9999    40.10                    1:23.06
      Örebro Simallians              SWE
 22. Malin Eriksson               89         41.33                    1:23.60
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
 23. Felicia Teneberg             89 9999    40.95                    1:23.65
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 24. Maria Larsson                89         40.87                    1:23.95
      Deje Simsällskap               SWE
 25. Izabelle Johansson           89 9999    40.63                    1:24.05
      Göteborg Sim                   SWE
 26. Malin Olofsson               89 9999  1:24.33                    1:24.33
      Älmhults Simsällskap           SWE
 27. Julia Olsson                 89 9999    40.43                    1:24.64
      Varbergs Sim                   SWE
 28. Victoria Hell                89 9999    40.92                    1:24.71
      Åtvidabergs Simsällskap        SWE
 29. Frida Ågren                  89 9999    41.15                    1:24.78
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 30. Johanna Persson              89         42.00                    1:24.86
      Hedemora Simsällskap           SWE
 31. Katina Schütz                89 5765    41.17                    1:25.08
      Skövde Simsällskap             SWE
 32. Louise Strand                89 9999    41.27                    1:26.03
      Väsby Simsällskap              SWE
 33. Mim Lindskog                 89 9999    42.12                    1:26.41
      Landskrona Simsällskap         SWE
 34. Jonna Viklund                89         42.75                    1:26.81
      Hedemora Simsällskap           SWE
 35. Viktoria von Platen          89 9999    42.35                    1:27.68
      Simklubben Elfsborg            SWE
 36. Sara Johansson               89 5870    42.79                    1:28.67
      S 71                           SWE
 37. Julia Löfkvist               89         43.70                    1:29.30
      Hvetlanda Simsällskap          SWE
 38. Emma Persson                 89 9999    42.94                    1:29.53
      Trollhättans Simsällskap       SWE

   GREN: 42 100m RYGGSIM POJKAR 14    FÖRSÖK    SPONSOR: Stora Enso Packaging
            08.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Nikola Stojmenovic           88 0646    32.22                    1:05.77
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  2. Robin Andréasson             88 9999    33.53                    1:09.45
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
  3. Daniel Windolf               88         33.16                    1:09.97
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  4. Mattias Toresäter            88 9999    34.38                    1:10.89
      Simklubben Elfsborg            SWE
  5. Anders Melin                 88 9999    35.35                    1:12.10
      Karlstads Simsällskap          SWE
  6. Sebastian Bertholdson        88 9999    35.53                    1:12.32
      Örebro Simallians              SWE
  7. Caj Andersson                88         34.42                    1:12.46
      Skäret Simsällskap             SWE
  8. Toni Hastenpflug             88 3280    35.41                    1:12.56
      Åmåls Simsällskap              SWE
  9. Tobias Törnström             88         37.89                    1:13.53
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 10. Andreas Fosmo                88 9999    35.27                    1:13.79
      Baerumsvömmerne                NOR
 11. Marcus Åberg                 88 9999    36.19                    1:13.90
      Karlstads Simsällskap          SWE
     Kristoffer Fürst             88 9999    34.86                    1:13.90
      Väsby Simsällskap              SWE
 13. Björn Sandback               88 3760    35.81                    1:14.00
      Västerås Simsällskap           SWE
 14. Isak Ladeborn                88 9999    36.18                    1:14.12
      Varbergs Sim                   SWE
 15. Jesper Saletti               88         35.59                    1:14.98
      Kungälvs Simsällskap           SWE
     Viktor Viveland              88         36.41                    1:14.98
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 17. Christian Johansson          88         36.66                    1:15.01
      Varabygdens Simsällskap        SWE
 18. Marcus Tuomela               88 9999    37.59                    1:16.20
      Göteborg Sim                   SWE
 19. Jacob Adamowicz              88 9999    36.70                    1:16.24
      Landskrona Simsällskap         SWE
 20. Daniel Dahlstrand            88 9999    40.79                    1:16.68
      Skövde Simsällskap             SWE
 21. Emil Johnsson                88 3746    37.48                    1:16.85
      Ängelholms Simsällskap         SWE
 22. Daniel Lorentzon             88         37.32                    1:17.22
      Skäret Simsällskap             SWE
 23. Jesper Wallhoff              88 1222    52.65                    1:18.32
      Ängelholms Simsällskap         SWE
 24. Christoffer Åberg            88 9999    38.85                    1:19.33
      Karlstads Simsällskap          SWE
 25. Mikael Karlsson              88 9999    38.18                    1:19.56
      Karlstads Simsällskap          SWE
 26. Anders Hagström              88 9999    38.85                    1:19.98
      Örebro Simallians              SWE
 27. Patrik Sundberg              88         39.16                    1:20.73
      Kungälvs Simsällskap           SWE
 28. Daniel Carlsson              88         38.41                    1:20.82
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 29. David Palmqvist              88 9999    38.96                    1:21.27
      Åmåls Simsällskap              SWE
 30. Viktor Månsson               88 9999    39.42                    1:21.59
      S 71                           SWE
 31. Martin Sterneling            88         38.80                    1:21.72
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 32. Truls Löfstedt               88 9999    39.49                    1:22.57
      Åtvidabergs Simsällskap        SWE
 33. Johnny Häkkinen              88 9999    39.95                    1:23.40
      Alingsås SLS                   SWE
 34. Erik Cederlund               88         40.31                    1:24.08
      Hedemora Simsällskap           SWE
 35. Andreas Pegrén               88         41.36                    1:25.28
      Kungälvs Simsällskap           SWE
 36. Erik Bertilsson              88 9999    40.91                    1:25.31
      S 71                           SWE
 37. Kristoffer Gidlöv            88 9999    41.22                    1:25.63
      Alingsås SLS                   SWE

   GREN: 43 100m FJÄRILSIM FL. 14-15  FÖRSÖK    SPONSOR: Nordea
            08.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Petra Granlund               87 6815    32.55                    1:08.48
      S 77 Stenungsund               SWE
  2. Julia Larsson                88 6517    32.79                    1:09.50
      Simklubben Vänersborg          SWE
  3. Hanna Yttring                88 9999    32.47                    1:09.52
      Göteborg Sim                   SWE
  4. Jonna Nybäck                 88 6502    31.83                    1:09.65
      Västerås Simsällskap           SWE
  5. Therese Bergström            87         32.84                    1:10.41
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  6. Linn Bergman                 88 9999    32.25                    1:10.94
      Väsby Simsällskap              SWE
  7. Ann-Helen Pridesis           87 9999    33.06                    1:11.77
      Bergensvömmerne                NOR
  8. Matilda Nilsson              88 7793    32.98                    1:12.10
      Ängelholms Simsällskap         SWE
  9. Johanna Rudbäck              87 7051    33.09                    1:12.24
      Simavdelningen 1902            SWE
 10. Petra Hallberg               87 5500    34.01                    1:12.40
      Västerås Simsällskap           SWE
 11. Sofia Persson                87         33.17                    1:12.56
      Hedemora Simsällskap           SWE
 12. Nina Larsson                 87 9999    33.18                    1:12.62
      Göteborg Sim                   SWE
 13. Diana Wolf                   87 9999    34.33                    1:12.72
      Simavdelningen 1902            SWE
 14. Josefin Hallmén              88         33.84                    1:13.19
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 15. Johanna Svensson             87 9999    33.70                    1:13.26
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
 16. Angelica Risebrandt          87 5748    33.86                    1:13.29
      Trollhättans Simsällskap       SWE
 17. Joanna Söderberg             88 9999    32.99                    1:13.39
      Västerås Simsällskap           SWE
 18. Therese Petersson            88         32.78                    1:13.49
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 19. Maja Jensen                  88         33.93                    1:13.54
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
 20. Angelica Källgren            87 7050    33.43                    1:13.60
      Simavdelningen 1902            SWE
 21. Nathalie Andersson           88         33.06                    1:13.66
      Skäret Simsällskap             SWE
 22. Bodil Hermansson             87 5590    34.33                    1:13.80
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 23. Linda Eliasson               87         33.96                    1:14.22
      Simklubben 1970                SWE
 24. Henriette Brekke             88 9999    34.07                    1:14.29
      Vestkantsvömmerne              NOR
 25. Sofie Pettersson             88         34.74                    1:14.56
      Linköpings Allmänna SS         SWE
     Emy Ekholm                   88         34.36                    1:14.56
      Hvetlanda Simsällskap          SWE
 27. Annika Andersson             88         35.44                    1:14.76
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 28. Angelica Lidström            88 7301    34.87                    1:15.05
      S 71                           SWE
 29. Anna Isberg                  88         34.58                    1:15.06
      Gävle Simsällskap              SWE
 30. Martina Ekstedt              87 9999    34.51                    1:15.25
      Örebro Simallians              SWE
 31. Lisa Blomgren                88 9999    34.33                    1:15.52
      Göteborg Sim                   SWE
 32. Elin Eriksson                87 5350    34.39                    1:16.31
      Filipstads Simklubb            SWE
 33. Maria Lundberg               88 6414    35.40                    1:16.57
      Ängelholms Simsällskap         SWE
     Josefin Larsson              88 5322    35.54                    1:16.57
      S 71                           SWE
 35. Emma Larsson                 87         34.42                    1:16.61
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
 36. Sophie Kanerva               87         34.22                    1:16.91
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
 37. Matilda Larsson              88         35.19                    1:17.56
      Skäret Simsällskap             SWE
 38. Salli Carlfjord              88         36.04                    1:18.01
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 39. Lisa Niklasson               87 9999    36.50                    1:18.02
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 40. Emelie Sjöstrand             88 5323    37.81                    1:23.16
      S 71                           SWE

   GREN: 44 100m FJÄRILSIM POJK.15-16 FÖRSÖK    SPONSOR: Jonas Svets & Smide
            08.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Johan Norén                  86 9999    29.64                    1:02.70
      Landskrona Simsällskap         SWE
  2. Erik Widell                  87 9999    29.61                    1:03.44
      Alingsås SLS                   SWE
  3. Michael Kostesic             86 0641    28.61                    1:03.53
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  4. Pontus Hansson               86 0657    29.72                    1:04.27
      Alingsås SLS                   SWE
  5. Martin Johansson             87 1081    29.73                    1:04.28
      S 71                           SWE
  6. Mathias Giertz               87 9999    29.88                    1:04.33
      Väsby Simsällskap              SWE
  7. Markus Mattsson              87 9999    30.09                    1:04.67
      Göteborg Sim                   SWE
  8. Joachim Wiking               87 0490    30.61                    1:05.65
      Örebro Simallians              SWE
  9. Rickard Berglund             87         31.48                    1:06.26
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
 10. Robin Gillberg               87         30.90                    1:06.92
      Uddevalla Simförening          SWE
 11. Pontus Terry                 86 9999    31.02                    1:07.19
      Ängelholms Simsällskap         SWE
 12. Håkan Emilsson               87 2600    30.65                    1:07.30
      Karlstads Simsällskap          SWE
 13. Magnus Hansèn                86 0798    31.61                    1:07.58
      Simklubben Elfsborg            SWE
 14. Christian Hell               86 9999    31.51                    1:07.80
      Åtvidabergs Simsällskap        SWE
 15. Richard Wernersson           87 0839    31.32                    1:08.23
      Simklubben Elfsborg            SWE
 16. Gustaf Åstrand               87         30.86                    1:08.29
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
 17. Fredrik Lundqvist            86 9999    32.55                    1:08.33
      Trollhättans Simsällskap       SWE
 18. Kim Bergström                87 0098    31.08                    1:08.41
      Västerås Simsällskap           SWE
 19. Jimmy Ågren                  86 0645    32.25                    1:08.43
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 20. Stephen Kebke                87 9999    32.12                    1:09.11
      Göteborg Sim                   SWE
 21. Olof Öhrn                    86 9999    32.13                    1:09.40
      Trollhättans Simsällskap       SWE
 22. Henrik Johansson             86         31.80                    1:09.41
      Deje Simsällskap               SWE
 23. Daniel Blomgren              86 9999    31.50                    1:09.54
      Göteborg Sim                   SWE
 24. Oscar Björnberg              86 9999    32.30                    1:09.67
      Göteborg Sim                   SWE
 25. Karl-Johan Gårdström         86         31.86                    1:09.88
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
 26. Jad Andersson                87 0692    32.18                    1:10.04
      Karlstads Simsällskap          SWE
 27. Fredrik Klawatsch            87 9999    31.72                    1:10.09
      Örebro Simallians              SWE
 28. Georg Eikeland               87 9999    32.91                    1:10.72
      Baerumsvömmerne                NOR
 29. Remy Vikane                  86 9999    32.26                    1:11.55
      Vestkantsvömmerne              NOR
 30. Alexander Holmström          87         33.37                    1:12.15
      Hvetlanda Simsällskap          SWE
 31. Sebastian Elfstrand          86 9999    32.34                    1:12.33
      Karlstads Simsällskap          SWE
 32. Simon Hahn                   87         33.15                    1:12.66
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
 33. Sebastian Kammerling         86         32.64                    1:13.10
      Gävle Simsällskap              SWE
 34. Joakim Jonasson              87 9999    32.38                    1:13.43
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 35. Anders Romberg               87         32.77                    1:14.44
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
 36. Fredrik Persson              86 2563    34.12                    1:14.61
      Göteborg Sim                   SWE
 37. Michael Svensson             87 3701    33.95                    1:14.83
      Simklubben Elfsborg            SWE
 38. Sebastian Palmgren           86         33.80                    1:15.88
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
     Mikael Persson               86                                      DSQ
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
     Johan Jedhammar              87 1099                                 DSQ
      S 71                           SWE

   GREN: 45 4*100m FRISIM DAMER       FÖRSÖK    SPONSOR: Valhalla Café
            08.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m    100 m             400 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Väsby SS Damer Lag 1            9999                             3:55.62
      Väsby Simsällskap              SWE
      Heid Elin Odland            82 7011    28.62    59.29             59.29
      Denise Helgesson            84 7954    27.48    58.15           1:57.44
      Elin Ericson                86 7616    28.49    59.86           2:57.30
      Josefin Lillhage            80 5135    28.26    58.32           3:55.62

  2. S77 Stenungsund 1e           82                                  3:58.23
      S 77 Stenungsund               SWE
      Anna Fälth                  84 6811    29.64  1:00.15           1:00.15
      Teresia Gimholt             83 6302    28.20    58.65           1:58.80
      Jenny Lewis                 82 6946    28.81    59.82           2:58.62
      Jessika Granlund            82 6817    28.45    59.61           3:58.23

  3. Linköpings ASS Lag 1                                             3:59.41
      Linköpings Allmänna SS         SWE
      Therese Bergström           87         29.45  1:00.71           1:00.71
      Linda Knutsson              85         27.72    58.33           1:59.04
      Jennie Carlsson             86         28.32    59.78           2:58.82
      Maria Hjärne                86         28.49  1:00.59           3:59.41

  4. Västerås SS Lag 1               9999                             4:02.77
      Västerås Simsällskap           SWE
      Jonna Nybäck                88 6502    29.86  1:02.29           1:02.29
      Katarina Nordin             84 5073    28.68  1:00.54           2:02.83
      Marina Sandback             84 5066    57.73  1:27.01           3:29.84
      Matilda Isaksson            83 5078    27.91    32.93           4:02.77

  5. Örebro Sa Lag 1 Damer           9999                             4:02.81
      Örebro Simallians              SWE
      Therese Bäckström           85 5468    30.00  1:02.23           1:02.23
      Annica Löfstedt             82 5457    26.85    57.06           1:59.29
      Emmy Gellerstedt            86 5469    28.11    59.43           2:58.72
      Sabina Brånn                84 9999    30.43  1:04.09           4:02.81

  6. Kungsbacka SS                                                    4:06.61
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
      Sofia Hjalmarsson           86         29.41  1:00.81           1:00.81
      Jennie Johansson            85         29.34  1:02.04           2:02.85
      Anna Gunnarsson             84         28.80  1:00.95           3:03.80
      Ida Hjalmarsson             83         30.09  1:02.81           4:06.61

  7. Norrköpings KK Lag 1            9999                             4:08.12
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
      Erica Granesäter            84 8100    29.46  1:02.03           1:02.03
      Caroline Holgerstein        85 5581    29.13  1:01.44           2:03.47
      Therese Gustafsson          84 7706    30.03  1:04.01           3:07.48
      Caroline Hermansson         84 7705    28.28  1:00.64           4:08.12

  8. Ängelholms SS Lag 1 Damer       9999                             4:08.84
      Ängelholms Simsällskap         SWE
      Marie Klackenstam           81 8647    28.35    58.74             58.74
      Caroline Steen              84 6409    29.19  1:01.33           2:00.07
      Matilda Nilsson             88 7793    30.49  1:05.50           3:05.57
      Maria Lundberg              88 6414    29.67  1:03.27           4:08.84

  9. Linköpings ASS Lag 2                                             4:08.98
      Linköpings Allmänna SS         SWE
      Janni Carlfjord             84         29.52  1:01.91           1:01.91
      Therese Petersson           88         29.24  1:01.97           2:03.88
      Anna Fredriksson            88         29.47  1:01.88           3:05.76
      Emma Knutsson               86         30.26  1:03.22           4:08.98

 10. Vellinge Näset Lag 1                                             4:13.62
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
      Angelica Borg               84         29.01  1:00.12           1:00.12
      Susanna Nörmark                        29.90  1:02.96           2:03.08
      Caroline Segstedt           83         31.47  1:05.50           3:08.58
      Veronica Pettersson         85         31.12  1:05.04           4:13.62

 11. Väsby SS Damer Lag 2            9999                             4:13.79
      Väsby Simsällskap              SWE
      Malin Granlund              87 9999    31.44  1:05.28           1:05.28
      Anni Jansson                85 7617    29.48  1:01.96           2:07.24
      Elin Glaser                 88 9999    30.02  1:04.30           3:11.54
      Linn Bergman                88 9999    29.67  1:02.25           4:13.79

 12. Västerås SS Lag 2               9999                             4:14.22
      Västerås Simsällskap           SWE
      Joanna Söderberg            88 9999    31.04  1:04.96           1:04.96
      Petra Hallberg              87 5500    30.32  1:03.73           2:08.69
      Marie-Louise Markos         85 5501    29.96  1:03.13           3:11.82
      Janina Gårdensjö            84 5499    29.69  1:02.40           4:14.22

 13. Göteborg Sim Lag 2 Damer     80 9999                             4:14.70
      Göteborg Sim                   SWE
      Sara Hagström               82 5131    30.91  1:04.55           1:04.55
      Vera Soubbotina             86 7755    29.89  1:03.98           2:08.53
      Nicolin Lillhage            85 5136    29.55  1:03.05           3:11.58
      Sissela Bruksås             86 5024    30.18  1:03.12           4:14.70

 14. SK Elfsborg Lag 1 Dam           9999                             4:15.02
      Simklubben Elfsborg            SWE
      Marie Elvshammar            84 7335    30.66  1:04.65           1:04.65
      Anna Göransson              85 5887    30.49  1:05.54           2:10.19
      Lisa Nilsson                86 7356    30.05  1:03.40           3:13.59
      Christina Sjöholm           86 7336    28.86  1:01.43           4:15.02

 15. S 71 Lag 1                   82 9999                             4:16.29
      S 71                           SWE
      Maria Tegård                81 6793    29.27  1:01.76           1:01.76
      Cecilia Nilsson             85 6798    30.98  1:06.06           2:07.82
      Angelica Lidström           88 7301    31.37  1:05.37           3:13.19
      Lina Blazevic               86 6795    30.03  1:03.10           4:16.29

 16. Trollhättan Lag 1               9999                             4:18.07
      Trollhättans Simsällskap       SWE
      Malin Lund                  86 5743    29.83  1:02.20           1:02.20
      Anna Sjöqvist               86 5742    30.81  1:05.66           2:07.86
      Natalie Määttä              88 9999    31.37  1:06.46           3:14.32
      Angelica Risebrandt         87 5748    30.12  1:03.75           4:18.07

 17. Hvetlanda SS Lag 1                                               4:20.56
      Hvetlanda Simsällskap          SWE
      Sandra Ekholm               86         29.40  1:01.88           1:01.88
      Johanna Hoof                84         32.20  1:08.06           2:09.94
      Emy Ekholm                  88         32.02  1:05.28           3:15.22
      Linnèa Thormalm             85         30.69  1:05.34           4:20.56

 18. S 71 Lag 2                   87 9999                             4:20.80
      S 71                           SWE
      Emelie Sjöstrand            88 5323    30.69  1:04.07           1:04.07
      Josefin Larsson             88 5322    31.39  1:05.04           2:09.11
      Elin Månsson                88 9999    31.62  1:06.17           3:15.28
      Josephine Wiberg            90 7302    31.27  1:05.52           4:20.80

 19. Linköpings ASS Lag 3                                             4:22.25
      Linköpings Allmänna SS         SWE
      Josefin Hallmén             88         30.84  1:03.86           1:03.86
      Sofie Pettersson            88         31.06  1:04.52           2:08.38
      Petra Carlsson              89         31.54  1:06.16           3:14.54
      Salli Carlfjord             88         32.40  1:07.71           4:22.25

 20. Mölndals ASS Lag 1              9999                             4:25.32
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
      Carolina Lindroth           86         31.55  1:05.41           1:05.41
      Johanna Svensson            87 9999    30.48  1:05.12           2:10.53
      Carin Thomsen               86         32.63  1:09.24           3:19.77
      Sandra Rehnberg             87 9999    30.66  1:05.55           4:25.32

 21. Filipstads SK Lag 1             9999                             4:25.41
      Filipstads Simklubb            SWE
      Sabina Halvarsson           85 5345    33.26  1:08.71           1:08.71
      Sandra Lidberg              83 8891    29.97  1:02.77           2:11.48
      Linda Granberg              83 8892    31.29  1:05.53           3:17.01
      Madeleine Eriksson          84 5344    32.15  1:08.40           4:25.41

 22. Norrköpings KK Lag 2            9999                             4:26.64
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
      Bodil Hermansson            87 5590    31.74  1:04.57           1:04.57
      Stephanie Hertzman          86 9999    31.74  1:06.62           2:11.19
      Michaela Aldén              86 5584    32.58  1:07.34           3:18.53
      Lisa Niklasson              87 9999    32.56  1:08.11           4:26.64

 23. Karlstads Ss2                   9999                             4:27.49
      Karlstads Simsällskap          SWE
      Viktoria Grönkvist          90 9999    31.10  1:06.41           1:06.41
      Kristina Johansson          88 5631    29.92  1:02.84           2:09.25
      Nanna Rask                  89 9999    32.06  1:08.41           3:17.66
      Kajsa Wahlstedt             90 9999    33.02  1:09.83           4:27.49

 24. Vellinge Näset Lag 2                                             4:29.09
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
      Sandra Kirstein             89         31.08  1:05.34           1:05.34
      Maja Jensen                 88         32.44  1:08.32           2:13.66
      Louise Niklasson            84         32.13  1:07.54           3:21.20
      Ulrika Karlsson             89         32.13  1:07.89           4:29.09

 25. Karlstads Ss1                   9999                             4:30.63
      Karlstads Simsällskap          SWE
      Anna Hjort                  86 9999    32.59  1:07.12           1:07.12
      Isa Bylund Viksten          89 9999    33.05  1:09.25           2:16.37
      Cecilia Andersson           86 9999    31.73  1:07.36           3:23.73
      Marie Emmesjö               86 9999    32.23  1:06.90           4:30.63

 26. SK Elfsborg Lag 2 Dam           9999                             4:30.67
      Simklubben Elfsborg            SWE
      Nicole Lange                89 9999    32.14  1:07.23           1:07.23
      Eva-Maria Sandin            88 7151    32.80  1:11.18           2:18.41
      Emma Stawåsen               88 7150    29.95  1:04.27           3:22.68
      Jessica Kjellström          89 9999    32.59  1:07.99           4:30.67

 27. Örebro Sa Lag 2 Damer           9999                             4:32.69
      Örebro Simallians              SWE
      Madelene Hagström           89 9999    32.82  1:08.91           1:08.91
      Martina Ekstedt             87 9999    33.57  1:10.08           2:18.99
      Cissi Frisk                 88 9999    32.44  1:08.95           3:27.94
      Mervi Keskitalo             85 5464    30.31  1:04.75           4:32.69

 28. Mölndals ASS Lag 2              9999                             4:33.02
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
      Isabel Svensson             89 9999    33.32  1:09.21           1:09.21
      Viktoria Lundh              89 9999    32.05  1:06.25           2:15.46
      Emelie Jansson              89 9999    31.79  1:06.25           3:21.71
      Frida Book                  89         34.41  1:11.31           4:33.02

 29. Skene Lag Damer                 9999                             4:33.12
      Skene Sim O Idrottssällskap    SWE
      Karin Svantesson            85 9999    31.92  1:06.70           1:06.70
      Kristina Carlsson           85 9999    33.54  1:11.86           2:18.56
      Elin Berg                   84         31.86  1:08.46           3:27.02
      Helena Rydberg              86 9999    31.34  1:06.10           4:33.12

 30. Väsby SS Damer Lag 3            9999                             4:33.72
      Väsby Simsällskap              SWE
      Rebecca Alexandersson       89 9999    32.80  1:07.99           1:07.99
      Annika Arnell               87 9999    31.28  1:06.75           2:14.74
      Johanna Södervik            89 9999    32.49  1:08.60           3:23.34
      Linnea Bihlar               90 9999    32.85  1:10.38           4:33.72

 31. Filipstads SK Lag 2             9999                             4:41.19
      Filipstads Simklubb            SWE
      Elin Eriksson               87 5350    32.64  1:08.21           1:08.21
      Ulrika Kjellemar            86 7621    33.28  1:09.80           2:18.01
      Ida Valjus                  84 9999    33.30  1:09.11           3:27.12
      Emmy Andersson              88 9999    35.04  1:14.07           4:41.19

 32. Väsby SS Damer Lag 4            9999                             4:46.53
      Väsby Simsällskap              SWE
      Sandra Lakso                90 9999    35.86  1:14.58           1:14.58
      Louise Strand               89 9999    32.90  1:10.65           2:25.23
      Melissa Österlund           91 9999    33.58  1:10.89           3:36.12
      Elin Törnbladh              91 9999    33.78  1:10.41           4:46.53

 33. Ängelholms SS Lag 2 Damer       9999                             4:47.38
      Ängelholms Simsällskap         SWE
      Olivia Liahaugen-Flensbur   90 9999    35.88  1:15.19           1:15.19
      Julia Liahaugen-Flensburg   89 5653    33.52  1:10.00           2:25.19
      Frida Månsson               89 9999    36.03  1:16.27           3:41.46
      Alexandra Samuelsson        86 9999    31.04  1:05.92           4:47.38

 34. Timrå SK Lag 1                                                   4:55.90
      Timrå Simklubb                 SWE
      Elin Andersson              88         30.83  1:04.17           1:04.17
      Hanna Åhlund                90         38.24  1:23.82           2:27.99
      Sanna Svanholm              88         34.59  1:12.16           3:40.15
      Jenny Åhlund                88         35.39  1:15.75           4:55.90

 35. Helsingborgs Flickor Lag1    90 9999                             5:01.12
      Helsingborgs Simsällskap       SWE
      Emelie Wetterling           89 9999    35.54  1:15.63           1:15.63
      Jenny Sjöholm               90 9999    34.97  1:14.69           2:30.32
      Anna Kjällberg              90 9999    33.96  1:13.51           3:43.83
      Amanda Eversholt            90 9999    36.77  1:17.29           5:01.12

     Göteborg Sim Lag 1 Damer     85 9999                                 DSQ
      Göteborg Sim                   SWE
      Annie Billborg              85 5208    29.28  1:01.74           1:01.74


   GREN: 46 4*100m FRISIM HERRAR      FÖRSÖK    SPONSOR: Håkan Perssons Byggf.
            08.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m    100 m             400 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Väsby SS Herrar Lag 1           9999                             3:32.63
      Väsby Simsällskap              SWE
      Johannes Nordenstam         80 0617    25.90    54.27             54.27
      Erik Samuelsson             85 2948    25.06    52.81           1:47.08
      Daniel Carlsson             76 3104    24.56    52.73           2:39.81
      Wictor Comstedt             84 1691    24.60    52.82           3:32.63

  2. Norrköpings KK Lag 1            9999                             3:36.55
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
      David Gustafsson            82 3522    25.32    51.50             51.50
      Johan Lund                  82 0818    26.48    55.79           1:47.29
      Magnus Fredriksson          79 0651    25.39    54.39           2:41.68
      Per Nylin                   82 3122    26.24    54.87           3:36.55

  3. Västerås SS Lag 1               9999                             3:36.74
      Västerås Simsällskap           SWE
      Fredrik Weng                80 0496    24.99    52.12             52.12
      Dag Jönsson                 81 1916    25.19    53.57           1:45.69
      Mathias Isaksson            80 0088    25.05    53.80           2:39.49
      Andreas Engström            85 0092    26.97    57.25           3:36.74

  4. Örebro Sa Lag 1 Herrar          9999                             3:36.78
      Örebro Simallians              SWE
      Calle Brodén                84 0487    26.97    57.60             57.60
      Nikola Kördel               78 0473    24.71    52.58           1:50.18
      Joakim Bjärmark             82 0481    25.16    53.76           2:43.94
      Erik Jörstad                82 0482    24.87    52.84           3:36.78

  5. Väsby SS Herrar Lag 2           9999                             3:36.92
      Väsby Simsällskap              SWE
      Paulo Fagundez              83 1411    26.39    54.20             54.20
      Erik Brannestål             80 1695    25.12    53.49           1:47.69
      Christoffer Autio           84 1697    25.24    53.45           2:41.14
      Johan Wilén                 83 2949    26.50    55.78           3:36.92

  6. SK Elfsborg Lag 1 Herr          9999                             3:37.29
      Simklubben Elfsborg            SWE
      Linus Johannesson           83 0961    25.81    54.24             54.24
      Anders Privér               77 0968    25.38    53.52           1:47.76
      Per Friberg                 80 5724    25.38    54.04           2:41.80
      Michael Berndtsson          85 0836    26.24    55.49           3:37.29

  7. Kungsbacka SS                                                    3:39.28
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
      Henrik Åkerberg             83         25.95    54.51             54.51
      Johan Lundberg              85         25.18    53.53           1:48.04
      Richard Ohlsson             84         25.90    56.17           2:44.21
      Daniel Lundberg             82         26.05    55.07           3:39.28

  8. Linköpings ASS Lag 1                                             3:40.18
      Linköpings Allmänna SS         SWE
      Sebastian Attervall         86         27.79    57.95             57.95
      Marcus Piehl                85         24.50    52.20           1:50.15
      Jakob Dorch                 85         25.34    53.11           2:43.26
      Olof Gottvall               85         27.38    56.92           3:40.18

  9. Göteborg Sim Lag 1 Herrar    85 9999                             3:41.35
      Göteborg Sim                   SWE
      Jonas Boström               85 2564    26.80    55.70             55.70
      Jonatan Andersson           79 9999    25.27    54.49           1:50.19
      Laur Dobrescu               82 0153    26.33    55.01           2:45.20
      Johan Hansson               77 9999    26.70    56.15           3:41.35

 10. Mölndals ASS Lag 1              9999                             3:44.28
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
      Nicky Lukic                 81 0144    26.14    54.54             54.54
      Joakim Andersson            79 1882    25.67    54.97           1:49.51
      Magnus Andersson            81 0161    25.69    55.79           2:45.30
      Victor Olsson               85 9999    28.27    58.98           3:44.28

 11. SK Elfsborg Lag 2 Herr          9999                             3:44.93
      Simklubben Elfsborg            SWE
      Magnus Hansèn               86 0798    27.33    57.70             57.70
      Fredrik Elf                 84 3804    25.66    55.20           1:52.90
      Nicklas Peterson            81 0807    25.24    54.34           2:47.24
      Richard Wernersson          87 0839    27.76    57.69           3:44.93

 12. Norrköpings KK Lag 2            9999                             3:45.95
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
      Fredrik Lundström           89 9999    27.38    57.17             57.17
      Michael Kostesic            86 0641    26.37    56.18           1:53.35
      Markus Andersson            84 0640    26.18    55.49           2:48.84
      Jimmy Hellman               79 1799    26.66    57.11           3:45.95

 13. S02 Lag 1                       9999                             3:46.29
      Simavdelningen 1902            SWE
      Johan Sunrydh               83 3287    26.60    55.13             55.13
      Jacob Kropp                 84 2520    26.70    56.23           1:51.36
      Rasmus Karlsson             79 9999    26.47    56.21           2:47.57
      Johannes Lindroth           85 0219    27.92    58.72           3:46.29

 14. Göteborg Sim Lag 3 Herrar    85 9999                             3:52.82
      Göteborg Sim                   SWE
      Fredrik Holst               79 0217    27.77    57.48             57.48
      Fredrik Persson             86 2563    28.22    58.80           1:56.28
      Andreas Klinton             83 9999    28.07    58.42           2:54.70
      Peter Kebke                 85 9999    27.00    58.12           3:52.82

 15. S 71 Lag 1                   80 9999                             3:53.73
      S 71                           SWE
      Johannes Larsson            85 1920    26.10    55.40             55.40
      Martin Johansson            87 1081    26.18    54.73           1:50.13
      Pierre Johnsson             84 9999    28.43  1:00.29           2:50.42
      Johan Jedhammar             87 1099    29.19  1:03.31           3:53.73

 16. Uddevalla SF Lag 1                                               3:54.29
      Uddevalla Simförening          SWE
      Per Larsson                 80         26.70    56.21             56.21
      Tobias Larsson              84         27.14    58.36           1:54.57
      Calle Lindgren              87         29.44  1:02.36           2:56.93
      Robin Gillberg              87         26.70    57.36           3:54.29

 17. Kungälvs SS Herrsenior                                           3:55.50
      Kungälvs Simsällskap           SWE
      Johan Rönnewall                        26.94    56.29             56.29
      Kristoffer Karlsson         76         28.61  1:01.25           1:57.54
      Martin Andersson            85         28.28  1:01.31           2:58.85
      Anders Åkerström            83         26.10    56.65           3:55.50

 18. Vellinge Näset Lag 1                                             3:57.28
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
      Linus Palmqvist             82         27.13    56.41             56.41
      Marcus Czövek               85         26.76    58.77           1:55.18
      Anders Romberg              87         28.05    59.62           2:54.80
      Joakim Holmström            89         29.98  1:02.48           3:57.28

 19. Ängelholm SS Lag 1 Herrar       9999                             3:57.83
      Ängelholms Simsällskap         SWE
      Jakob Rasmussen             83 1527    26.65    55.66             55.66
      Philip Jepson               83 1523    27.89  1:00.21           1:55.87
      Christian Helgesson         89 9999    30.48  1:03.67           2:59.54
      Pontus Terry                86 9999    27.52    58.29           3:57.83

 20. Väsby SS Herrar Lag 3           9999                             3:58.55
      Väsby Simsällskap              SWE
      Karl Aadli                  87 9999    28.52  1:00.80           1:00.80
      Patrik Knudsen              81 1696    26.30    54.97           1:55.77
      Mathias Giertz              87 9999    28.61  1:01.13           2:56.90
      Johan Lantz                 87 9999    28.66  1:01.65           3:58.55

 21. Karlstads Ss2                   9999                             3:59.56
      Karlstads Simsällskap          SWE
      Jad Andersson               87 0692    29.16  1:00.08           1:00.08
      Håkan Emilsson              87 2600    26.65    56.13           1:56.21
      Daniel Brask                87 0691    29.26  1:02.14           2:58.35
      Sebastian Elfstrand         86 9999    28.89  1:01.21           3:59.56

 22. Mölndals ASS Lag 2              9999                             4:01.93
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
      Max Nelson                  86         28.34    58.24             58.24
      Linus Book                  86 9999    28.65    59.80           1:58.04
      Robin Andréasson            88 9999    29.30  1:01.44           2:59.48
      Tim Arnesen                 87 9999    29.99  1:02.45           4:01.93

 23. Vellinge Näset Lag 2                                             4:03.16
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
      Mikael Persson              86         29.08  1:00.15           1:00.15
      Simon Segstedt              86         29.56  1:02.49           2:02.64
      Eric Brandt                 86         28.28  1:00.12           3:02.76
      Gustaf Åstrand              87         28.27  1:00.40           4:03.16

 24. Trollhättan Lag 1               9999                             4:03.46
      Trollhättans Simsällskap       SWE
      Christoffer Nylen           83 0812    28.03    59.14             59.14
      Fredrik Lundqvist           86 9999    29.49  1:00.88           2:00.02
      Olof Öhrn                   86 9999    29.70  1:02.98           3:03.00
      Alexander Nylen             86 9999    28.23  1:00.46           4:03.46

 25. Norrköpings KK Lag 3            9999                             4:05.22
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
      Sebastian Kindström         87 9999    28.97  1:01.21           1:01.21
      Nikola Stojmenovic          88 0646    29.67  1:02.55           2:03.76
      Jimmy Ågren                 86 0645    28.67  1:00.17           3:03.93
      Björn Gunnarsson            89 9999    28.51  1:01.29           4:05.22

 26. Linköpings ASS Lag 2                                             4:07.01
      Linköpings Allmänna SS         SWE
      Daniel Windolf              88         29.08  1:00.80           1:00.80
      Tobias Törnström            88         29.87  1:01.92           2:02.72
      Ludvig Strannå              85         29.16  1:01.44           3:04.16
      Viktor Viveland             88         29.54  1:02.85           4:07.01

 27. Örebro Sa Lag 2 Herrar          9999                             4:11.12
      Örebro Simallians              SWE
      Joachim Wiking              87 0490    29.22  1:00.91           1:00.91
      Fredrik Klawatsch           87 9999    28.46  1:01.19           2:02.10
      Sebastian Bertholdson       88 9999    31.42  1:06.66           3:08.76
      Calle Hagström              86 9999    29.35  1:02.36           4:11.12

 28. Väsby SS Herrar Lag 4           9999                             4:13.61
      Väsby Simsällskap              SWE
      Tim Eriksson                88 9999    30.45  1:03.32           1:03.32
      Charlie Garding             89 9999    30.17  1:03.12           2:06.44
      Johan Cederlöf              89 9999    30.01  1:02.85           3:09.29
      Mert Curku                  88 9999    30.23  1:04.32           4:13.61

 29. Alingsås Lag 1               88 9999                             4:19.23
      Alingsås SLS                   SWE
      Pelle Gidlöv                89 9999    33.08  1:11.36           1:11.36
      Kristoffer Gidlöv           88 9999    32.26  1:07.07           2:18.43
      Erik Widell                 87 9999    28.60  1:00.29           3:18.72
      Pontus Hansson              86 0657    28.30  1:00.51           4:19.23

 30. Karlstads Ss1                   9999                             4:21.30
      Karlstads Simsällskap          SWE
      Anders Melin                88 9999    30.83  1:04.23           1:04.23
      Marcus Åberg                88 9999    30.29  1:04.05           2:08.28
      Mikael Karlsson             88 9999    31.51  1:07.49           3:15.77
      Christoffer Åberg           88 9999    31.55  1:05.53           4:21.30

 31. Baerumsvömmerne Lag 2           9999                             4:22.82
      Baerumsvömmerne                NOR
      Georg Eikeland              87 9999    28.38    59.72             59.72
      Andreas Fosmo               88 9999  1:03.66  1:16.20           2:15.92
      Sigurd Gladhaug             90 9999    22.28  1:01.16           3:17.08
      Öystein Hetland             89 9999    31.29  1:05.74           4:22.82

 32. Ängelholm SS Lag 2 Herrar       9999                             4:38.71
      Ängelholms Simsällskap         SWE
      Jesper Wallhoff             88 1222    31.52  1:06.86           1:06.86
      Oskar Odervall              89 9999    44.08  1:12.33           2:19.19
      Emil Johnsson               88 3746    31.74  1:06.90           3:26.09
      Emil Davidsson              90 9999    34.54  1:12.62           4:38.71

 33. Väsby SS Herrar Lag 5           9999                             4:50.07
      Väsby Simsällskap              SWE
      Oscar Bjurbäck-Gustafsson   89 9999    34.82  1:14.31           1:14.31
      Kristoffer Fürst            88 9999    31.59  1:09.20           2:23.51
      Jonathan Bratel             89 9999    33.39  1:13.12           3:36.63
      Victor Lundholm             90 9999    35.49  1:13.44           4:50.07

 34. Trollhättans SS Lag 2           9999                             5:36.93
      Trollhättans Simsällskap       SWE
      Rickard Prahl               89 9999    41.04  1:29.32           1:29.32
      Fredrik Lundström           89 9999    37.25  1:22.89           2:52.21
      Olof Samuelsson             90 9999    34.53  1:13.00           4:05.21
      David Nilsson               90 9999    42.78  1:31.72           5:36.93

     Bergensvömmerne                 9999                                 DSQ
      Bergensvömmerne                NOR
      Even Austevoll              81 9999    25.75    53.46             53.46
      Petter Solberg              85 9999    25.92    55.26           1:48.72
      Örjan Cato Johnsen          85 9999    25.60    54.09           2:42.81

     Vestkantsvömmerne               9999                                 DSQ
      Vestkantsvömmerne              NOR
      Kim Torry Simmenes          82 9999    27.12    56.26             56.26
      Inge Andreas Sivertsen      86 9999    29.40  1:02.78           1:59.04




      R E S U L T A T                                         SIDA: 1
      TÄVLING  : ULLBERGSTROFEN 2002                         DATUM: 2002-05-11
      PLATS    : VALHALLABADET 2002-05-10-12                   TID: 18:31
      ARRANGÖR : GÖTEBORG SIM
      BASSÄNG  : 25m-BASSÄNG

   GREN: 23 100m RYGGSIM DAMER        FINAL     SPONSOR: Fullriggaren Konsult
            16.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Martina Svensson             81 5140    30.70                    1:03.30
      Göteborg Sim                   SWE
  2. Marina Sandback              84 5066    32.15                    1:05.54
      Västerås Simsällskap           SWE
  3. Josefin Lillhage             80 5135    32.32                    1:05.74
      Väsby Simsällskap              SWE
  4. Teresia Gimholt              83 6302    32.66                    1:06.57
      S 77 Stenungsund               SWE
  5. Denise Helgesson             84 7954    32.73                    1:07.04
      Väsby Simsällskap              SWE
  6. Anna Gunnarsson              84         32.65                    1:07.58
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
  7. Terrie Miller                78 9999    32.25                    1:07.66
      Baerumsvömmerne                NOR
  8. Heid Elin Odland             82 7011    33.27                    1:08.45
      Väsby Simsällskap              SWE

   GREN: 24 100m RYGGSIM HERRAR       FINAL     SPONSOR: Småbarnsstimmet
            16.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Daniel Carlsson              76 3104    26.68                      56.62
      Väsby Simsällskap              SWE
  2. Per Nylin                    82 3122    24.79                      57.87
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  3. Nicklas Peterson             81 0807    27.70                      57.91
      Simklubben Elfsborg            SWE
  4. Johan Sunrydh                83 3287    28.66                      58.51
      Simavdelningen 1902            SWE
  5. David Gustafsson             82 3522    28.24                      58.81
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  6. Kim Torry Simmenes           82 9999    28.82                      59.07
      Vestkantsvömmerne              NOR
  7. Tor André Egge Hestholm      82 9999    28.50                      59.49
      Vestkantsvömmerne              NOR
  8. Joakim Dahl                  76 1413    28.27                      59.83
      Landskrona Simsällskap         SWE

   GREN: 25 50m FRISIM FLICKOR 11 & Y FINAL     SPONSOR: Stefanel
            16.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD                                 50 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Kristina Lundberg            91                                    31.35
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
  2. Elin Törnbladh               91 9999                               31.57
      Väsby Simsällskap              SWE
  3. Sara Wiklund                 91 9999                               32.19
      Trollhättans Simsällskap       SWE
  4. Melissa Österlund            91 9999                               32.59
      Väsby Simsällskap              SWE
  5. Linnea Olebark               91 9999                               32.64
      Väsby Simsällskap              SWE
  6. Nina Arnesen                 91 9999                               33.14
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
  7. Sofie Olsson                 91 9999                               33.50
      Karlstads Simsällskap          SWE
  8. Linn Leo                     91 9999                               33.74
      Alingsås SLS                   SWE

   GREN: 26 50m FRISIM POJKAR 12 & Y  FINAL     SPONSOR: Robatech Svenska AB
            16.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD                                 50 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Ponthus Sandell              90 9999                               28.92
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  2. Henrik Toll                  90 9999                               29.73
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  3. Johan Ivarsson               90                                    29.83
      Timrå Simklubb                 SWE
  4. Kevin Zetterman              90 9999                               30.11
      Lidköpings Gymnastik O SS      SWE
  5. Esa Virtanen                 90 9999                               30.72
      Simavdelningen 1902            SWE
  6. Christoffer Olsson           90 9999                               30.95
      S 71                           SWE
  7. Christoffer Wallin           90 9999                               31.04
      Helsingborgs Simsällskap       SWE
  8. Magnus Grönkvist             90 9999                               31.06
      Karlstads Simsällskap          SWE

   GREN: 27 100m FJÄRILSIM FLICKOR 12 FINAL     SPONSOR: Inplastor
            16.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Sara Hagve Jansson           90         35.36                    1:15.34
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  2. Stina Gardell                90 9999    36.44                    1:18.06
      Norrtälje Simklubb             SWE
  3. Elin Nilsson                 90         36.48                    1:18.16
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  4. Matilda Möller               90         36.63                    1:18.50
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
  5. Edith Thormalm               90         37.19                    1:18.67
      Hvetlanda Simsällskap          SWE
  6. Camilla Andersson            90         36.10                    1:18.82
      Kungälvs Simsällskap           SWE
  7. Louise Lantz                 90 5764    35.59                    1:18.94
      Skövde Simsällskap             SWE
  8. Viktoria Grönkvist           90 9999    38.06                    1:21.65
      Karlstads Simsällskap          SWE

   GREN: 28 100m FJÄRILSIM POJKAR 13  FINAL     SPONSOR: Array AB
            16.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Joakim Holmström             89         30.82                    1:06.90
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
  2. Björn Gunnarsson             89 9999    32.64                    1:09.22
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  3. Lukas Gamerov                89 9999    33.02                    1:10.35
      Örebro Simallians              SWE
  4. Charlie Garding              89 9999    32.26                    1:10.54
      Väsby Simsällskap              SWE
  5. Johan Cederlöf               89 9999    33.57                    1:13.74
      Väsby Simsällskap              SWE
  6. Eirik Undseth Hansen         89 9999    35.82                    1:17.08
      Baerumsvömmerne                NOR
  7. Christian Helgesson          89 9999    35.43                    1:17.11
      Ängelholms Simsällskap         SWE
  8. Linus Börjesson              89         35.46                    1:19.54
      Kungsbacka Simsällskap         SWE

   GREN: 29 100m BRÖSTSIM FLICKOR 13  FINAL     SPONSOR: The Gamble
            16.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Lotte Hansson                89 5950    37.18                    1:19.47
      Helsingborgs Simsällskap       SWE
  2. Petra Carlsson               89         39.03                    1:22.47
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  3. Daniela Ragnås               89         39.19                    1:24.05
      Hedemora Simsällskap           SWE
  4. Amanda Landgren              89 9999    39.94                    1:24.52
      Landskrona Simsällskap         SWE
  5. Viktoria von Platen          89 9999    39.98                    1:24.88
      Simklubben Elfsborg            SWE
  6. Sara Johansson               89 5870    40.66                    1:25.42
      S 71                           SWE
  7. Emelie Jansson               89 9999    41.31                    1:26.16
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
     Rebecca Alexandersson        89 9999                                 DSQ
      Väsby Simsällskap              SWE

   GREN: 30 100m BRÖSTSIM POJKAR 14   FINAL     SPONSOR: Kortedala Bingo
            16.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Isak Ladeborn                88 9999    34.87                    1:13.84
      Varbergs Sim                   SWE
  2. Mert Curku                   88 9999    34.64                    1:13.97
      Väsby Simsällskap              SWE
  3. Tomas Johansson              88         35.44                    1:14.83
      Skäret Simsällskap             SWE
  4. Jesper Wallhoff              88 1222    35.41                    1:14.94
      Ängelholms Simsällskap         SWE
  5. Daniel Dahlstrand            88 9999    35.65                    1:15.86
      Skövde Simsällskap             SWE
  6. Christian Johansson          88         36.29                    1:16.14
      Varabygdens Simsällskap        SWE
  7. Tobias Törnström             88         37.60                    1:19.43
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  8. Robert Larmark               88 9999    37.60                    1:19.50
      Landskrona Simsällskap         SWE

   GREN: 31 50m FRISIM FLICKOR 14-15  FINAL     SPONSOR: Intersport
            16.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD                                 50 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Jonna Nybäck                 88 6502                               27.41
      Västerås Simsällskap           SWE
  2. Henriette Brekke             88 9999                               27.65
      Vestkantsvömmerne              NOR
  3. Petra Granlund               87 6815                               27.81
      S 77 Stenungsund               SWE
  4. Maria Lundberg               88 6414                               28.26
      Ängelholms Simsällskap         SWE
  5. Angelica Risebrandt          87 5748                               28.43
      Trollhättans Simsällskap       SWE
  6. Sofia Persson                87                                    28.53
      Hedemora Simsällskap           SWE
  7. Therese Bergström            87                                    28.68
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  8. Anna Fredriksson             88                                    28.71
      Linköpings Allmänna SS         SWE

   GREN: 32 50m FRISIM POJKAR 15-16   FINAL     SPONSOR: Liseberg
            16.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD                                 50 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Michael Kostesic             86 0641                               25.02
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  2. Martin Johansson             87 1081                               25.22
      S 71                           SWE
  3. Pontus Hansson               86 0657                               25.43
      Alingsås SLS                   SWE
  4. Sebastian Kammerling         86                                    25.75
      Gävle Simsällskap              SWE
  5. Carl Johan Wittbeck          86 0643                               25.83
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  6. Magnus Hansèn                86 0798                               25.90
      Simklubben Elfsborg            SWE
  7. Robin Gillberg               87                                    25.96
      Uddevalla Simförening          SWE
  8. Håkan Emilsson               87 2600                               26.00
      Karlstads Simsällskap          SWE

   GREN: 33 100m BRÖSTSIM FLICK.16-17 FINAL     SPONSOR: Tholin&Larsson-gruppen
            16.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Jennie Carlsson              86         34.11                    1:12.82
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  2. Frida Hagen                  86 5498    34.87                    1:13.46
      Västerås Simsällskap           SWE
  3. Linnèa Thormalm              85         37.02                    1:17.66
      Hvetlanda Simsällskap          SWE
  4. Mervi Keskitalo              85 5464    37.44                    1:19.71
      Örebro Simallians              SWE
  5. Emma Knutsson                86         38.35                    1:19.74
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  6. Sabina Halvarsson            85 5345    37.51                    1:19.83
      Filipstads Simklubb            SWE
  7. Linda Knutsson               85         37.59                    1:20.10
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  8. Marie-Louise Markos          85 5501    38.28                    1:20.49
      Västerås Simsällskap           SWE

   GREN: 34 100m BRÖSTSIM POJK. 17-18 FINAL     SPONSOR: Andréassons Päls&Skinn
            16.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Jakob Dorch                  85         29.85                    1:04.38
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  2. Richard Ohlsson              84         31.17                    1:06.76
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
  3. Jonas Boström                85 2564    32.79                    1:08.89
      Göteborg Sim                   SWE
  4. Tobias Larsson               84         32.31                    1:08.97
      Uddevalla Simförening          SWE
  5. Marcus Piehl                 85         32.60                    1:09.07
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  6. Erik Samuelsson              85 2948    32.62                    1:09.63
      Väsby Simsällskap              SWE
  7. Markus Andersson             84 0640    32.66                    1:09.65
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  8. Wictor Comstedt              84 1691    32.25                    1:10.02
      Väsby Simsällskap              SWE

   GREN: 35 100m FRISIM DAMER         FINAL     SPONSOR: Flying Flerp
            16.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Josefin Lillhage             80 5135    26.71                      55.26
      Väsby Simsällskap              SWE
  2. Denise Helgesson             84 7954    27.93                      57.37
      Väsby Simsällskap              SWE
  3. Claire Hedenskog             80 5138    27.11                      57.49
      Göteborg Sim                   SWE
  4. Annica Löfstedt              82 5457    27.52                      58.15
      Örebro Simallians              SWE
  5. Marina Sandback              84 5066    28.11                      58.41
      Västerås Simsällskap           SWE
  6. Alexandra Göransson          82 5195    28.30                      58.68
      Göteborg Sim                   SWE
     Heid Elin Odland             82 7011    28.31                      58.68
      Väsby Simsällskap              SWE
  8. Teresia Gimholt              83 6302    29.05                    1:00.08
      S 77 Stenungsund               SWE

   GREN: 36 100m FRISIM HERRAR        FINAL     SPONSOR: Office
            16.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. David Gustafsson             82 3522    25.21                      51.26
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  2. Per Nylin                    82 3122    24.57                      51.46
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  3. Fredrik Weng                 80 0496    24.70                      51.54
      Västerås Simsällskap           SWE
  4. Joakim Dahl                  76 1413    25.04                      51.76
      Landskrona Simsällskap         SWE
  5. Daniel Carlsson              76 3104    24.84                      51.80
      Väsby Simsällskap              SWE
  6. Even Austevoll               81 9999    25.38                      52.73
      Bergensvömmerne                NOR
  7. Nikola Kördel                78 0473    25.24                      53.01
      Örebro Simallians              SWE
  8. Johannes Nordenstam          80 0617    25.60                      53.71
      Väsby Simsällskap              SWE

   GREN: 37 100m RYGGSIM FLICKOR 11&Y FINAL     SPONSOR: Essenuto
            16.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Linnea Olebark               91 9999    39.69                    1:20.20
      Väsby Simsällskap              SWE
  2. Elin Törnbladh               91 9999    47.23                    1:20.89
      Väsby Simsällskap              SWE
  3. Kristina Lundberg            91         40.12                    1:23.04
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
  4. Melissa Österlund            91 9999    42.79                    1:26.73
      Väsby Simsällskap              SWE
  5. Therese Engström             91         42.89                    1:26.89
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  6. Camilla Munter/ribeiro       91 9999    42.34                    1:27.80
      Åtvidabergs Simsällskap        SWE
  7. Nina Arnesen                 91 9999    42.86                    1:28.05
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
  8. Sofie Olsson                 91 9999    43.32                    1:29.68
      Karlstads Simsällskap          SWE

   GREN: 38 100m RYGGSIM POJKAR 12&Y  FINAL     SPONSOR: Österbergs
            16.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Ponthus Sandell              90 9999    35.23                    1:12.56
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  2. Johan Ivarsson               90         36.39                    1:13.75
      Timrå Simklubb                 SWE
  3. Christoffer Wallin           90 9999    36.12                    1:13.87
      Helsingborgs Simsällskap       SWE
  4. Anders Harnebrandt           90 9999    36.33                    1:14.96
      Simavdelningen 1902            SWE
  5. Jacob Branger                90 9999    37.02                    1:16.72
      Västerås Simsällskap           SWE
  6. Henrik Toll                  90 9999    37.54                    1:18.29
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  7. Filip Rawecki                90 9999    38.08                    1:19.31
      Alingsås SLS                   SWE
  8. Magnus Grönkvist             90 9999    38.13                    1:20.65
      Karlstads Simsällskap          SWE

   GREN: 39 50m FRISIM FLICKOR 12     FINAL     SPONSOR: Nordson
            16.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD                                 50 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Josephine Wiberg             90 7302                               29.96
      S 71                           SWE
  2. Viktoria Grönkvist           90 9999                               29.99
      Karlstads Simsällskap          SWE
  3. Stina Gardell                90 9999                               30.24
      Norrtälje Simklubb             SWE
     Michaela Svangren            90 9999                               30.24
      Västerås Simsällskap           SWE
  5. Veronica Brännfeldt          90 7548                               30.48
      Åmåls Simsällskap              SWE
  6. Linnea Bihlar                90 9999                               30.52
      Väsby Simsällskap              SWE
  7. Edith Thormalm               90                                    30.66
      Hvetlanda Simsällskap          SWE
  8. Camilla Andersson            90                                    31.06
      Kungälvs Simsällskap           SWE

   GREN: 40 50m FRISIM POJKAR 13      FINAL     SPONSOR: Rexroth
            16.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD                                 50 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Björn Gunnarsson             89 9999                               26.94
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  2. Charlie Garding              89 9999                               27.45
      Väsby Simsällskap              SWE
  3. Joakim Holmström             89                                    27.70
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
  4. Öystein Hetland              89 9999                               28.75
      Baerumsvömmerne                NOR
  5. Christian Helgesson          89 9999                               28.76
      Ängelholms Simsällskap         SWE
  6. Johan Cederlöf               89 9999                               28.87
      Väsby Simsällskap              SWE
  7. Gustav Zaphf                 89 9999                               29.42
      Helsingborgs Simsällskap       SWE
  8. Linus Börjesson              89                                    30.03
      Kungsbacka Simsällskap         SWE

   GREN: 41 100m RYGGSIM FLICKOR 13   FINAL     SPONSOR: Consat
            16.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Sandra Kirstein              89         33.45                    1:09.87
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
  2. Ulrika Karlsson              89         34.89                    1:12.00
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
  3. Rebecca Alexandersson        89 9999    35.15                    1:12.20
      Väsby Simsällskap              SWE
  4. Jennie Ibstedt               89 9999    35.47                    1:13.93
      Västerås Simsällskap           SWE
  5. Amanda Landgren              89 9999    36.53                    1:15.82
      Landskrona Simsällskap         SWE
  6. Nanna Rask                   89 9999    36.42                    1:16.11
      Karlstads Simsällskap          SWE
  7. Isabel Svensson              89 9999    37.10                    1:17.19
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
  8. Madeleine Eriksson           89 9999    37.17                    1:17.73
      Västerås Simsällskap           SWE

   GREN: 42 100m RYGGSIM POJKAR 14    FINAL     SPONSOR: Stora Enso Packaging
            16.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Nikola Stojmenovic           88 0646    32.62                    1:06.88
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  2. Robin Andréasson             88 9999    32.63                    1:07.57
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
  3. Daniel Windolf               88         33.42                    1:08.90
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  4. Mattias Toresäter            88 9999    33.64                    1:10.88
      Simklubben Elfsborg            SWE
  5. Caj Andersson                88         33.88                    1:12.93
      Skäret Simsällskap             SWE
  6. Toni Hastenpflug             88 3280    41.14                    1:12.97
      Åmåls Simsällskap              SWE
  7. Anders Melin                 88 9999    35.60                    1:13.10
      Karlstads Simsällskap          SWE
  8. Sebastian Bertholdson        88 9999    35.31                    1:13.13
      Örebro Simallians              SWE

   GREN: 43 100m FJÄRILSIM FL. 14-15  FINAL     SPONSOR: Nordea
            16.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Petra Granlund               87 6815    31.60                    1:07.67
      S 77 Stenungsund               SWE
  2. Hanna Yttring                88 9999    32.07                    1:08.36
      Göteborg Sim                   SWE
  3. Julia Larsson                88 6517    32.30                    1:09.09
      Simklubben Vänersborg          SWE
  4. Jonna Nybäck                 88 6502    32.50                    1:10.15
      Västerås Simsällskap           SWE
  5. Therese Bergström            87         32.87                    1:10.42
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  6. Ann-Helen Pridesis           87 9999    32.81                    1:10.91
      Bergensvömmerne                NOR
  7. Linn Bergman                 88 9999    32.08                    1:11.01
      Väsby Simsällskap              SWE
  8. Matilda Nilsson              88 7793    33.95                    1:12.01
      Ängelholms Simsällskap         SWE

   GREN: 45 4*100m FRISIM DAMER       FINAL     SPONSOR: Valhalla Café
            16.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m    100 m             400 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Väsby SS Damer Lag 1            9999                             3:51.85
      Väsby Simsällskap              SWE
      Heid Elin Odland            82 7011    28.23    58.74             58.74
      Josefin Lillhage            80 5135    26.06    55.60           1:54.34
      Denise Helgesson            84 7954    27.32    57.62           2:51.96
      Elin Ericson                86 7616    28.52    59.89           3:51.85

  2. S77 Stenungsund 1e           82                                  3:57.14
      S 77 Stenungsund               SWE
      Jenny Lewis                 82 6946    28.88    59.83             59.83
      Teresia Gimholt             83 6302    27.97    58.19           1:58.02
      Jessika Granlund            82 6817    28.63    59.45           2:57.47
      Anna Fälth                  84 6811    28.83    59.67           3:57.14

  3. Linköpings ASS Lag 1                                             3:59.09
      Linköpings Allmänna SS         SWE
      Linda Knutsson              85         28.36    58.99             58.99
      Jennie Carlsson             86         28.23    59.42           1:58.41
      Therese Bergström           87         28.69  1:00.39           2:58.80
      Maria Hjärne                86         28.65  1:00.29           3:59.09

  4. Västerås SS Lag 1               9999                             4:01.60
      Västerås Simsällskap           SWE
      Katarina Nordin             84 5073    29.13  1:00.64           1:00.64
      Jonna Nybäck                88 6502    29.48  1:01.39           2:02.03
      Marina Sandback             84 5066    27.58    57.74           2:59.77
      Matilda Isaksson            83 5078    29.25  1:01.83           4:01.60

  5. Örebro Sa Lag 1 Damer           9999                             4:02.72
      Örebro Simallians              SWE
      Emmy Gellerstedt            86 5469    28.54    59.49             59.49
      Annica Löfstedt             82 5457    27.06    58.15           1:57.64
      Therese Bäckström           85 5468    29.45  1:01.64           2:59.28
      Sabina Brånn                84 9999    30.28  1:03.44           4:02.72

  6. Kungsbacka SS                                                    4:06.33
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
      Sofia Hjalmarsson           86         29.24  1:00.70           1:00.70
      Anna Gunnarsson             84         29.04  1:00.87           2:01.57
      Jennie Johansson            85         29.08  1:01.88           3:03.45
      Ida Hjalmarsson             83         29.85  1:02.88           4:06.33

  7. Norrköpings KK Lag 1            9999                             4:09.51
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
      Erica Granesäter            84 8100    29.71  1:03.13           1:03.13
      Caroline Holgerstein        85 5581    28.79  1:01.19           2:04.32
      Caroline Hermansson         84 7705    28.01  1:00.50           3:04.82
      Therese Gustafsson          84 7706    30.18  1:04.69           4:09.51

  8. Ängelholms SS Lag 1 Damer       9999                             4:10.90
      Ängelholms Simsällskap         SWE
      Maria Lundberg              88 6414    29.72  1:02.53           1:02.53
      Caroline Steen              84 6409    29.34  1:01.97           2:04.50
      Matilda Nilsson             88 7793    31.92  1:07.42           3:11.92
      Marie Klackenstam           81 8647    27.79    58.98           4:10.90


   GREN: 46 4*100m FRISIM HERRAR      FINAL     SPONSOR: Håkan Perssons Byggf.
            16.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m    100 m             400 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Väsby SS Herrar Lag 1           9999                             3:27.06
      Väsby Simsällskap              SWE
      Erik Samuelsson             85 2948    25.21    52.50             52.50
      Wictor Comstedt             84 1691    24.34    52.04           1:44.54
      Daniel Carlsson             76 3104    23.72    50.99           2:35.53
      Johannes Nordenstam         80 0617    24.17    51.53           3:27.06

  2. Norrköpings KK Lag 1            9999                             3:31.49
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
      David Gustafsson            82 3522    25.17    51.24             51.24
      Johan Lund                  82 0818    25.95    54.90           1:46.14
      Per Nylin                   82 3122    24.48    51.62           2:37.76
      Magnus Fredriksson          79 0651    25.52    53.73           3:31.49

  3. SK Elfsborg Lag 1 Herr          9999                             3:33.15
      Simklubben Elfsborg            SWE
      Anders Privér               77 0968    25.47    53.08             53.08
      Per Friberg                 80 5724    25.57    54.37           1:47.45
      Michael Berndtsson          85 0836    25.01    53.10           2:40.55
      Linus Johannesson           83 0961    24.94    52.60           3:33.15

  4. Örebro Sa Lag 1 Herrar          9999                             3:34.80
      Örebro Simallians              SWE
      Erik Jörstad                82 0482    25.34    53.27             53.27
      Nikola Kördel               78 0473    24.78    52.34           1:45.61
      Joakim Bjärmark             82 0481    25.05    53.68           2:39.29
      Calle Brodén                84 0487    25.88    55.51           3:34.80

  5. Västerås SS Lag 1               9999                             3:35.60
      Västerås Simsällskap           SWE
      Fredrik Weng                80 0496    25.51    52.19             52.19
      Dag Jönsson                 81 1916    24.97    53.27           1:45.46
      Mathias Isaksson            80 0088    25.06    53.48           2:38.94
      Andreas Engström            85 0092    26.25    56.66           3:35.60

  6. Väsby SS Herrar Lag 2           9999                             3:36.02
      Väsby Simsällskap              SWE
      Erik Brannestål             80 1695    25.67    53.27             53.27
      Christoffer Autio           84 1697    25.18    53.55           1:46.82
      Paulo Fagundez              83 1411    25.23    53.49           2:40.31
      Johan Wilén                 83 2949    26.29    55.71           3:36.02

  7. Kungsbacka SS                                                    3:39.27
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
      Henrik Åkerberg             83         25.61    54.53             54.53
      Johan Lundberg              85         25.57    54.00           1:48.53
      Daniel Lundberg             82         25.74    54.81           2:43.34
      Richard Ohlsson             84         25.96    55.93           3:39.27

  8. Linköpings ASS Lag 1                                             3:40.79
      Linköpings Allmänna SS         SWE
      Marcus Piehl                85         25.02    52.70             52.70
      Jakob Dorch                 85         25.86    53.75           1:46.45
      Sebastian Attervall         86         27.20    57.40           2:43.85
      Olof Gottvall               85         26.94    56.94           3:40.79


      R E S U L T A T                                         SIDA: 1
      TÄVLING  : ULLBERGSTROFEN 2002                         DATUM: 2002-05-12
      PLATS    : VALHALLABADET 2002-05-10-12                   TID: 13:01
      ARRANGÖR : GÖTEBORG SIM
      BASSÄNG  : 25m-BASSÄNG

   GREN: 47 100m RYGGSIM FLICK. 16-17 FÖRSÖK    SPONSOR: SG Idé & Tryck
            09.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Linda Knutsson               85         32.19                    1:06.71
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  2. Sissela Bruksås              86 5024    33.03                    1:07.08
      Göteborg Sim                   SWE
  3. Jennie Johansson             85         32.81                    1:08.54
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
  4. Christina Sjöholm            86 7336    33.35                    1:08.75
      Simklubben Elfsborg            SWE
  5. Maria Hjärne                 86         33.22                    1:08.99
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  6. Elin Ericson                 86 7616    33.83                    1:09.11
      Väsby Simsällskap              SWE
  7. Emmy Gellerstedt             86 5469    33.42                    1:09.31
      Örebro Simallians              SWE
      DELTAR EJ I FINAL
  8. Cecilia Nilsson              85 6798    33.71                    1:10.36
      S 71                           SWE
  9. Jennie Carlsson              86         34.54                    1:11.01
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 10. Anna Sjöqvist                86 5742    34.40                    1:11.37
      Trollhättans Simsällskap       SWE
 11. Therese Bäckström            85 5468    35.56                    1:12.33
      Örebro Simallians              SWE
 12. Emma Knutsson                86         35.52                    1:12.47
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 13. Marie-Louise Markos          85 5501    35.16                    1:13.03
      Västerås Simsällskap           SWE
 14. Petra Koch                   85 9999    35.65                    1:13.31
      Lidköpings Gymnastik O SS      SWE
 15. Vera Soubbotina              86 7755    35.67                    1:13.98
      Göteborg Sim                   SWE
 16. Jonna Dagliden               86 9999    35.76                    1:14.55
      Göteborg Sim                   SWE
 17. Therese Severinsson          86         35.90                    1:14.84
      Skäret Simsällskap             SWE
 18. Annie Billborg               85 5208    36.58                    1:15.15
      Göteborg Sim                   SWE
 19. Cecilia Wästborn             86 9999    36.11                    1:15.34
      Västerås Simsällskap           SWE
 20. Hannah Mcpheat               86 9999    36.39                    1:15.53
      Göteborg Sim                   SWE
 21. Malin Lund                   86 5743    36.46                    1:15.60
      Trollhättans Simsällskap       SWE
 22. Therese Jokiaho              85         35.67                    1:15.90
      Simklubben 1970                SWE
 23. Nicolin Lillhage             85 5136    37.21                    1:16.75
      Göteborg Sim                   SWE
 24. Hanne Lise Eikeland          85 9999    36.34                    1:17.00
      Baerumsvömmerne                NOR
 25. Caroline Holgerstein         85 5581    37.31                    1:17.14
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 26. Kristina Carlsson            85 9999    37.17                    1:17.22
      Skene Sim O Idrottssällskap    SWE
 27. Madeleine Hansson            86         37.55                    1:17.71
      Uddevalla Simförening          SWE
 28. Stephanie Hertzman           86 9999    36.85                    1:18.14
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 29. Frida Hagen                  86 5498    37.77                    1:18.46
      Västerås Simsällskap           SWE
 30. Mervi Keskitalo              85 5464    37.54                    1:18.53
      Örebro Simallians              SWE
 31. Rebecka Johansson            86 9999    38.29                    1:18.76
      Varbergs Sim                   SWE
 32. Linda Jakobsson              85 9999    37.77                    1:19.31
      Karlstads Simsällskap          SWE
 33. Anna Cederlund               85         38.48                    1:19.70
      Hedemora Simsällskap           SWE
 34. Tonje Skutlaberg             86 9999    38.48                    1:19.74
      Vestkantsvömmerne              NOR
 35. Ulrika Kjellemar             86 7621    38.48                    1:20.17
      Filipstads Simklubb            SWE
 36. Cathrine Candle              86 9999    38.52                    1:20.32
      Göteborg Sim                   SWE
 37. Alexandra Samuelsson         86 9999    39.01                    1:20.60
      Ängelholms Simsällskap         SWE
 38. Lina Blazevic                86 6795    39.16                    1:21.16
      S 71                           SWE

   GREN: 48 100m RYGGSIM POJKAR 17-18 FÖRSÖK    SPONSOR: Kortedala Bingo
            09.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Johan Lundberg               85         29.40                    1:00.50
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
  2. Erik Samuelsson              85 2948    29.54                    1:01.43
      Väsby Simsällskap              SWE
  3. Calle Brodén                 84 0487    29.69                    1:01.53
      Örebro Simallians              SWE
  4. Anders Kristensen            84 9999    29.94                    1:01.85
      Bergensvömmerne                NOR
  5. Jakob Dorch                  85         30.53                    1:02.28
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  6. Marcus Piehl                 85         30.30                    1:03.07
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  7. Markus Andersson             84 0640    30.29                    1:03.73
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  8. Christoffer Autio            84 1697    30.55                    1:04.12
      Väsby Simsällskap              SWE
  9. Petter Solberg               85 9999    31.12                    1:04.16
      Bergensvömmerne                NOR
 10. Johannes Larsson             85 1920    30.79                    1:04.30
      S 71                           SWE
 11. Johannes Lindroth            85 0219    31.57                    1:05.04
      Simavdelningen 1902            SWE
 12. Örjan Cato Johnsen           85 9999    32.31                    1:05.76
      Bergensvömmerne                NOR
 13. Richard Ohlsson              84         32.22                    1:05.97
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
 14. Magnus Rönnbrant             85         31.73                    1:07.06
      Skäret Simsällskap             SWE
 15. Vebjörn Ulseröd              84 9999    31.61                    1:07.10
      Baerumsvömmerne                NOR
 16. Olof Gottvall                85         32.51                    1:07.18
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 17. Erik Patriksson              85 9999    32.83                    1:07.21
      Simklubben Elfsborg            SWE
 18. Andreas Engström             85 0092    32.31                    1:08.29
      Västerås Simsällskap           SWE
 19. Ludvig Strannå               85         33.36                    1:08.53
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 20. Jonas Boström                85 2564    33.08                    1:08.74
      Göteborg Sim                   SWE
 21. Fredrik Elf                  84 3804    32.61                    1:08.99
      Simklubben Elfsborg            SWE
 22. Pierre Johnsson              84 9999    34.04                    1:09.12
      S 71                           SWE
 23. Mikael Nummiranta            84         33.89                    1:09.86
      Skäret Simsällskap             SWE
 24. Peter Kebke                  85 9999    33.98                    1:10.03
      Göteborg Sim                   SWE
 25. Alexander Andersson          85 9999    34.61                    1:10.40
      Göteborg Sim                   SWE
 26. Jörgen Gallis                85 9999    35.16                    1:11.26
      Tönsberg Svömmeklubb           NOR
 27. Fredrik Blomgren             84 9999    34.33                    1:11.41
      Göteborg Sim                   SWE
 28. Erik Persson                 85         34.65                    1:11.80
      Simklubben Vänersborg          SWE
 29. Cecil Olausson               84         34.89                    1:11.82
      Lysekils Simsällskap           SWE
 30. Johan Flyg                   85 9999    35.32                    1:12.04
      Karlstads Simsällskap          SWE
 31. Per Santhesson               85 9999    35.59                    1:13.07
      Örebro Simallians              SWE
 32. Alexander Weinhagen          85         35.89                    1:14.30
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
 33. Johan Lindqvist              85 9999    36.55                    1:15.15
      Filipstads Simklubb            SWE
 34. Stefan Karlsson              84 9999    37.01                    1:17.36
      Göteborg Sim                   SWE
 35. Martin Andersson             85         37.31                    1:18.33
      Kungälvs Simsällskap           SWE
 36. Andreas Johansson            84 9999    37.99                    1:19.33
      Göteborg Sim                   SWE
 37. Christian Rosvoll            85 9999    38.99                    1:22.50
      Vestkantsvömmerne              NOR

   GREN: 49 50m FRISIM DAMER          FÖRSÖK    SPONSOR: Intersport
            09.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD                                 50 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Claire Hedenskog             80 5138                               26.56
      Göteborg Sim                   SWE
  2. Annica Löfstedt              82 5457                               26.87
      Örebro Simallians              SWE
  3. Josefin Lillhage             80 5135                               26.90
      Väsby Simsällskap              SWE
  4. Alexandra Göransson          82 5195                               27.06
      Göteborg Sim                   SWE
  5. Terrie Miller                78 9999                               27.13
      Baerumsvömmerne                NOR
  6. Denise Helgesson             84 7954                               27.14
      Väsby Simsällskap              SWE
  7. Marina Sandback              84 5066                               27.34
      Västerås Simsällskap           SWE
  8. Marie Klackenstam            81 8647                               27.44
      Ängelholms Simsällskap         SWE
  9. Heid Elin Odland             82 7011                               27.57
      Väsby Simsällskap              SWE
 10. Maria Tegård                 81 6793                               27.62
      S 71                           SWE
 11. Caroline Hermansson          84 7705                               27.75
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 12. Caroline Steen               84 6409                               28.01
      Ängelholms Simsällskap         SWE
     Teresia Gimholt              83 6302                               28.01
      S 77 Stenungsund               SWE
 14. Katarina Nordin              84 5073                               28.13
      Västerås Simsällskap           SWE
 15. Angelica Borg                84                                    28.16
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
 16. Jenny Lewis                  82 6946                               28.39
      S 77 Stenungsund               SWE
     Janni Carlfjord              84                                    28.39
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 18. Jessika Granlund             82 6817                               28.58
      S 77 Stenungsund               SWE
 19. Anna Gunnarsson              84                                    28.65
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
 20. Erica Granesäter             84 8100                               28.66
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 21. Anna Fälth                   84 6811                               28.88
      S 77 Stenungsund               SWE
 22. Martina Svensson             81 5140                               28.94
      Göteborg Sim                   SWE
     Matilda Isaksson             83 5078                               28.94
      Västerås Simsällskap           SWE
 24. Lovisa Romelsjö              84 5198                               28.95
      Göteborg Sim                   SWE
 25. Louise Gustavsson            83                                    29.01
      Simklubben 1970                SWE
 26. Janina Gårdensjö             84 5499                               29.31
      Västerås Simsällskap           SWE
     Sandra Lidberg               83 8891                               29.31
      Filipstads Simklubb            SWE
 28. Linda Althin                 76 7930                               29.38
      Väsby Simsällskap              SWE
 29. Catherine Segstedt           83                                    29.42
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
 30. Caroline Segstedt            83                                    29.62
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
 31. Emma Wesström                84 6256                               29.73
      Västerås Simsällskap           SWE
 32. Emmy Gunnarsson              84                                    29.75
      Uddevalla Simförening          SWE
 33. Therese Sherman              83                                    29.78
      Lysekils Simsällskap           SWE
 34. Louise Nykvist               83                                    29.93
      Simklubben 1970                SWE
 35. Elin Jansson                 84 6812                               29.97
      S 77 Stenungsund               SWE
 36. Lina Lindgren                84                                    30.06
      Uddevalla Simförening          SWE
 37. Sara Hagström                82 5131                               30.08
      Göteborg Sim                   SWE
 38. Ida Hjalmarsson              83                                    30.14
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
 39. Helena Norling               84 5142                               30.17
      Göteborg Sim                   SWE
 40. Therese Gustafsson           84 7706                               30.20
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 41. Sabina Brånn                 84 9999                               30.22
      Örebro Simallians              SWE
 42. Marie Elvshammar             84 7335                               30.37
      Simklubben Elfsborg            SWE
 43. Helena Munthe                83 9999                               30.60
      Simklubben Elfsborg            SWE
 44. Annica Andersson             83                                    30.72
      Skäret Simsällskap             SWE
 45. Sara Danestedt               83 5144                               30.81
      Göteborg Sim                   SWE
 46. Rebecca Andersson            84 9999                               31.41
      Göteborg Sim                   SWE
 47. Louise Niklasson             84                                    31.49
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
 48. Linda Granberg               83 8892                               31.67
      Filipstads Simklubb            SWE
 49. Madeleine Eriksson           84 5344                               31.88
      Filipstads Simklubb            SWE
 50. Ida Valjus                   84 9999                               32.80
      Filipstads Simklubb            SWE

   GREN: 50 50m FRISIM HERRAR         FÖRSÖK    SPONSOR: Liseberg
            09.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD                                 50 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Per Nylin                    82 3122                               23.44
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  2. Joakim Dahl                  76 1413                               23.97
      Landskrona Simsällskap         SWE
      DELTAR EJ I FINAL
  3. Daniel Carlsson              76 3104                               24.04
      Väsby Simsällskap              SWE
  4. David Gustafsson             82 3522                               24.13
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  5. Fredrik Weng                 80 0496                               24.19
      Västerås Simsällskap           SWE
  6. Erik Brannestål              80 1695                               24.36
      Väsby Simsällskap              SWE
  7. Henrik Åkerberg              83                                    24.40
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
  8. Nikola Kördel                78 0473                               24.45
      Örebro Simallians              SWE
  9. Martin Nyberg                71 0650                               24.51
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 10. Peter Eikeland               83 9999                               24.59
      Baerumsvömmerne                NOR
 11. Jakob Rasmussen              83 1527                               24.65
      Ängelholms Simsällskap         SWE
 12. Mikko Mäkien                 81 0804                               24.72
      Simklubben Elfsborg            SWE
 13. Erik Jörstad                 82 0482                               24.73
      Örebro Simallians              SWE
 14. Magnus Andersson             81 0161                               24.83
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
 15. Dag Jönsson                  81 1916                               25.00
      Västerås Simsällskap           SWE
 16. Linus Johannesson            83 0961                               25.03
      Simklubben Elfsborg            SWE
 17. Johannes Nordenstam          80 0617                               25.10
      Väsby Simsällskap              SWE
 18. Joakim Bjärmark              82 0481                               25.12
      Örebro Simallians              SWE
 19. Mathias Isaksson             80 0088                               25.16
      Västerås Simsällskap           SWE
 20. Nicky Lukic                  81 0144                               25.18
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
 21. Tor André Egge Hestholm      82 9999                               25.19
      Vestkantsvömmerne              NOR
 22. Jonatan Andersson            79 9999                               25.24
      Göteborg Sim                   SWE
 23. Per Friberg                  80 5724                               25.30
      Simklubben Elfsborg            SWE
 24. Paulo Fagundez               83 1411                               25.34
      Väsby Simsällskap              SWE
 25. Johan Sunrydh                83 3287                               25.35
      Simavdelningen 1902            SWE
     David Söderstjerna           81 1418                               25.35
      Landskrona Simsällskap         SWE
 27. Rasmus Karlsson              79 9999                               25.41
      Simavdelningen 1902            SWE
 28. Nils Skuncke                 83 9999                               25.46
      Baerumsvömmerne                NOR
 29. Johan Hansson                77 9999                               25.49
      Göteborg Sim                   SWE
 30. Even Austevoll               81 9999                               25.50
      Bergensvömmerne                NOR
 31. Johan Lund                   82 0818                               25.60
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 32. Linus Palmqvist              82                                    25.63
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
     Laur Dobrescu                82 0153                               25.63
      Göteborg Sim                   SWE
 34. Oliver Fekete                73 0299                               25.69
      Skövde Simsällskap             SWE
 35. Per Larsson                  80                                    25.72
      Uddevalla Simförening          SWE
 36. Daniel Lundberg              82                                    25.93
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
 37. Magnus Fredriksson           79 0651                               26.11
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 38. Kim Torry Simmenes           82 9999                               26.16
      Vestkantsvömmerne              NOR
 39. Viktor Kouzmine              79 0221                               26.19
      Simavdelningen 1902            SWE
 40. Dan Ottosson                 81                                    26.35
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
 41. Johan Wilén                  83 2949                               26.39
      Väsby Simsällskap              SWE
 42. Jimmy Hellman                79 1799                               26.52
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
     Ole Fjörtoft                 79 9999                               26.52
      Baerumsvömmerne                NOR
 44. Tobias Lindström             79 0861                               26.61
      Karlstads Simsällskap          SWE
 45. Anders Åkerström             83                                    26.63
      Kungälvs Simsällskap           SWE
 46. Andreas Klinton              83 9999                               26.65
      Göteborg Sim                   SWE
 47. Rikard Melander              77 3243                               26.68
      Örebro Simallians              SWE
 48. Patrik Knudsen               81 1696                               26.75
      Väsby Simsällskap              SWE
 49. Fredrik Holst                79 0217                               26.81
      Göteborg Sim                   SWE
 50. Henrik Stenberg              82 0160                               27.05
      Göteborg Sim                   SWE
 51. Kristoffer Karlsson          76                                    27.16
      Kungälvs Simsällskap           SWE
 52. Philip Jepson                83 1523                               27.39
      Ängelholms Simsällskap         SWE
 53. Morten Jarland               80 9999                               27.48
      Bergensvömmerne                NOR

   GREN: 51 100m FRISIM FLICKOR 11&Y  FÖRSÖK    SPONSOR: Flying Flerp
            09.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Elin Törnbladh               91 9999    33.13                    1:09.00
      Väsby Simsällskap              SWE
  2. Kristina Lundberg            91         33.01                    1:09.08
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
  3. Melissa Österlund            91 9999    33.82                    1:10.30
      Väsby Simsällskap              SWE
  4. Linn Leo                     91 9999    34.87                    1:11.34
      Alingsås SLS                   SWE
  5. Evelina Andersson            91 9999    34.74                    1:11.89
      Väsby Simsällskap              SWE
  6. Sofie Olsson                 91 9999    35.14                    1:13.25
      Karlstads Simsällskap          SWE
  7. Linnea Olebark               91 9999    35.99                    1:14.56
      Väsby Simsällskap              SWE
  8. Nina Arnesen                 91 9999    36.02                    1:14.74
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
  9. Sara Wiklund                 91 9999    35.87                    1:14.85
      Trollhättans Simsällskap       SWE
 10. Anna Ottosson-Bixo           91 9999    36.54                    1:16.08
      Västerås Simsällskap           SWE
 11. Camilla Munter/ribeiro       91 9999    36.62                    1:18.38
      Åtvidabergs Simsällskap        SWE
 12. Viktoria Westerberg          91 9999    37.38                    1:18.42
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 13. Sandra Hafström              91 9999    37.55                    1:20.00
      Helsingborgs Simsällskap       SWE
 14. Tove Törnström               91         38.45                    1:20.03
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 15. Kristin Boström              91         38.26                    1:20.35
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 16. Julia Wiberg                 92 9999    38.68                    1:20.47
      S 71                           SWE
 17. Susanna Gunnarsson           91 9999    37.78                    1:21.26
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 18. My Watz                      91         39.14                    1:21.63
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 19. Elin Lövehed                 91 9999    38.64                    1:21.75
      Helsingborgs Simsällskap       SWE
 20. Therese Engström             91         38.72                    1:21.80
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 21. Johanna Brodin               91 9999    39.75                    1:22.75
      Trollhättans Simsällskap       SWE
 22. Deniese Thorvaldsson         91 9999    39.07                    1:23.25
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 23. Linda Pettersson             91 9999    39.88                    1:24.78
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 24. Amanda Rutqvist              91 9999    40.90                    1:25.09
      Göteborg Sim                   SWE
 25. Frida Persson                91         41.13                    1:27.10
      Hedemora Simsällskap           SWE
 26. Daniella Lange               91 9999    40.55                    1:27.71
      Simklubben Elfsborg            SWE
 27. Tove Lund                    91 9999    41.74                    1:28.05
      Trollhättans Simsällskap       SWE
 28. Katarina Karanovic           92 9999    43.72                    1:32.63
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
     Caroline Bornius             92 9999                                 DSQ
      Göteborg Sim                   SWE

   GREN: 52 100m FRISIM POJKAR 12&Y   FÖRSÖK    SPONSOR: Essenuto
            09.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Ponthus Sandell              90 9999    30.03                    1:04.92
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  2. Christoffer Wallin           90 9999    33.04                    1:07.03
      Helsingborgs Simsällskap       SWE
  3. Johan Ivarsson               90         32.97                    1:07.72
      Timrå Simklubb                 SWE
  4. Esa Virtanen                 90 9999    33.38                    1:08.74
      Simavdelningen 1902            SWE
  5. Sigurd Gladhaug              90 9999    33.71                    1:08.98
      Baerumsvömmerne                NOR
  6. Fredrik Siverskog            90         32.89                    1:09.09
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  7. Henrik Toll                  90 9999    33.20                    1:09.11
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  8. Magnus Grönkvist             90 9999    33.45                    1:09.14
      Karlstads Simsällskap          SWE
  9. Anders Harnebrandt           90 9999    33.56                    1:09.53
      Simavdelningen 1902            SWE
 10. Christoffer Olsson           90 9999    34.17                    1:09.96
      S 71                           SWE
 11. Victor Paulsson              90 9999    33.71                    1:10.12
      Simklubben Elfsborg            SWE
 12. Jacob Branger                90 9999    33.35                    1:10.47
      Västerås Simsällskap           SWE
 13. Filip Rawecki                90 9999    33.69                    1:10.65
      Alingsås SLS                   SWE
 14. Victor Lundholm              90 9999    34.19                    1:11.93
      Väsby Simsällskap              SWE
 15. Simon Andersson              90 9999    34.45                    1:12.18
      S 71                           SWE
 16. Andreas Linnerud             91 9999    34.71                    1:12.20
      Baerumsvömmerne                NOR
 17. Filip Brännström             90 9999    34.47                    1:12.37
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
 18. Nicklas Lindroth             90 9999    34.81                    1:13.15
      Göteborg Sim                   SWE
 19. Tor Fardell                  90         35.30                    1:13.89
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
 20. Fredrik Hellström            90 9999    35.74                    1:14.06
      Väsby Simsällskap              SWE
 21. Emil Davidsson               90 9999    35.73                    1:14.20
      Ängelholms Simsällskap         SWE
 22. Jimmy  Weidman               90 9999    35.27                    1:14.68
      Simavdelningen 1902            SWE
 23. Johan Hessel                 90         36.16                    1:14.71
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 24. Johan Sandberg               90 9999    36.21                    1:14.81
      Väsby Simsällskap              SWE
 25. Karl Rundstedt               90 9999    35.86                    1:14.82
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
 26. Mikael Thorstensson          91 9999    36.52                    1:15.42
      Simklubben Elfsborg            SWE
 27. Mikael Larsson               90 9999    35.63                    1:15.45
      Västerås Simsällskap           SWE
 28. Andreas Exner                90 9999    36.16                    1:16.13
      Simklubben Elfsborg            SWE
 29. Joakim Tevell                90         37.42                    1:16.34
      Kungälvs Simsällskap           SWE
 30. Tommie Lunde Andersen        91 9999    36.65                    1:16.53
      S 71                           SWE
 31. Tim Hansson                  91 9999    36.70                    1:17.10
      Helsingborgs Simsällskap       SWE
 32. Sebastian Rosengren          90 9999    35.50                    1:17.40
      Simklubben Elfsborg            SWE
 33. Gustav Jerlvall-Jeppsson     92         36.73                    1:17.51
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 34. Vedran Kovacevic             91 9999    37.03                    1:17.82
      Simklubben Elfsborg            SWE
 35. Tim Garding                  90 9999    37.60                    1:17.86
      Väsby Simsällskap              SWE
 36. Oskar Gustavsson             90 9999    36.11                    1:18.16
      Simklubben Elfsborg            SWE
 37. Johannes Jönsson             90 9999    37.37                    1:18.45
      S 71                           SWE
 38. Christian Hansson-Bergén     90 9999    37.64                    1:18.52
      Norrtälje Simklubb             SWE
 39. Tobias Lundkvist             90 9999    38.23                    1:19.26
      Helsingborgs Simsällskap       SWE
 40. Zeth Johnsson                91 9999    38.73                    1:23.52
      Ängelholms Simsällskap         SWE

   GREN: 53 50m FRISIM FLICKOR 13     FÖRSÖK    SPONSOR: Österbergs
            09.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD                                 50 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Lotte Hansson                89 5950                               28.43
      Helsingborgs Simsällskap       SWE
  2. Amanda Landgren              89 9999                               28.99
      Landskrona Simsällskap         SWE
  3. Sandra Kirstein              89                                    29.81
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
  4. Petra Carlsson               89                                    29.93
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  5. Madeleine Eriksson           89 9999                               30.03
      Västerås Simsällskap           SWE
  6. Viktoria Lundh               89 9999                               30.15
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
  7. Jennie Ibstedt               89 9999                               30.29
      Västerås Simsällskap           SWE
  8. Johanna Södervik             89 9999                               30.59
      Väsby Simsällskap              SWE
  9. Izabelle Johansson           89 9999                               30.69
      Göteborg Sim                   SWE
 10. Nicole Lange                 89 9999                               30.86
      Simklubben Elfsborg            SWE
 11. Julia Olsson                 89 9999                               30.89
      Varbergs Sim                   SWE
 12. Ulrika Karlsson              89                                    31.10
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
 13. Daniela Ragnås               89                                    31.12
      Hedemora Simsällskap           SWE
 14. Jessica Kjellström           89 9999                               31.27
      Simklubben Elfsborg            SWE
     Nanna Rask                   89 9999                               31.27
      Karlstads Simsällskap          SWE
 16. Isabel Svensson              89 9999                               31.38
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
 17. Louise Strand                89 9999                               31.44
      Väsby Simsällskap              SWE
 18. Lisa Rythèn-Larsson          89 9999                               31.62
      Simklubben Elfsborg            SWE
     Sofia Lyckberg               89                                    31.62
      Skäret Simsällskap             SWE
 20. Madelene Hagström            89 9999                               31.63
      Örebro Simallians              SWE
 21. Stephanie Skinner            89 9999                               31.81
      Väsby Simsällskap              SWE
 22. Rebecca Alexandersson        89 9999                               31.91
      Väsby Simsällskap              SWE
 23. Johanna Trinks               89                                    31.99
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 24. Sara Söderberg               89 9999                               32.00
      Karlstads Simsällskap          SWE
 25. Isa Bylund Viksten           89 9999                               32.10
      Karlstads Simsällskap          SWE
 26. Sara Johansson               89 5870                               32.16
      S 71                           SWE
 27. Malin Eriksson               89                                    32.17
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
 28. Victoria Hell                89 9999                               32.19
      Åtvidabergs Simsällskap        SWE
 29. Johanna Persson              89                                    32.32
      Hedemora Simsällskap           SWE
 30. Maria Larsson                89                                    32.37
      Deje Simsällskap               SWE
 31. Frida Ågren                  89 9999                               32.44
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 32. Katina Schütz                89 5765                               32.56
      Skövde Simsällskap             SWE
 33. Julia Liahaugen-Flensburg    89 5653                               32.83
      Ängelholms Simsällskap         SWE
 34. Emma Weiner                  89 9999                               32.98
      Göteborg Sim                   SWE
 35. Moa Gewerths                 89 9999                               33.02
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 36. Alexia Kristenson            89 9999                               33.05
      Trollhättans Simsällskap       SWE
 37. Saga Gullberg                89                                    33.14
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
 38. Kristin Svan                 89 9999                               33.15
      Filipstads Simklubb            SWE
 39. Emelie Wetterling            89 9999                               33.21
      Helsingborgs Simsällskap       SWE
 40. Mikaela Hedenskog            89 9999                               33.31
      Göteborg Sim                   SWE
 41. Mim Lindskog                 89 9999                               33.70
      Landskrona Simsällskap         SWE
 42. Felicia Teneberg             89 9999                               33.93
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 43. Matilda Ståhl                89                                    34.31
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 44. Frida Månsson                89 9999                               34.62
      Ängelholms Simsällskap         SWE
 45. Jonna Tingström              89 9999                               34.74
      S 71                           SWE
 46. Sanna Zarghami               89 9999                               34.86
      Göteborg Sim                   SWE
 47. Isabelle Griph               89                                    34.89
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 48. Emma Persson                 89 9999                               34.91
      Trollhättans Simsällskap       SWE
 49. Emma Rylander                89                                    35.30
      Timrå Simklubb                 SWE
 50. Malin Olofsson               89 9999                               35.47
      Älmhults Simsällskap           SWE
 51. Lina Rydén                   89 9999                               35.51
      Göteborg Sim                   SWE
 52. Karolina Österlund           89                                    35.58
      Timrå Simklubb                 SWE
 53. My Persson                   89 9999                               36.18
      S 71                           SWE
     Emelie Jansson               89 9999                                 DSQ
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
     Sara Engebring               89                                      DSQ
      Simklubben 1970                SWE

   GREN: 54 50m FRISIM POJKAR 14      FÖRSÖK    SPONSOR: Nordson
            09.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD                                 50 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Stian Madsen                 88 9999                               27.30
      Tönsberg Svömmeklubb           NOR
  2. Björn Sandback               88 3760                               27.50
      Västerås Simsällskap           SWE
  3. Jacob Adamowicz              88 9999                               27.60
      Landskrona Simsällskap         SWE
  4. Robin Andréasson             88 9999                               28.05
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
  5. Daniel Windolf               88                                    28.11
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  6. Tim Eriksson                 88 9999                               28.19
      Väsby Simsällskap              SWE
  7. Isak Ladeborn                88 9999                               28.31
      Varbergs Sim                   SWE
  8. Viktor Viveland              88                                    28.55
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  9. Andreas Fosmo                88 9999                               28.62
      Baerumsvömmerne                NOR
 10. Jesper Saletti               88                                    28.68
      Kungälvs Simsällskap           SWE
 11. Patrik Sundberg              88                                    28.95
      Kungälvs Simsällskap           SWE
 12. Mert Curku                   88 9999                               28.96
      Väsby Simsällskap              SWE
     Mattias Toresäter            88 9999                               28.96
      Simklubben Elfsborg            SWE
 14. Anders Melin                 88 9999                               29.00
      Karlstads Simsällskap          SWE
 15. Nikola Stojmenovic           88 0646                               29.06
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 16. Kristoffer Fürst             88 9999                               29.17
      Väsby Simsällskap              SWE
 17. Jesper Wallhoff              88 1222                               29.24
      Ängelholms Simsällskap         SWE
 18. Tobias Törnström             88                                    29.27
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 19. Jonas Sanell                 88 9999                               29.28
      Gislaveds Simsällskap          SWE
 20. Daniel Dahlstrand            88 9999                               29.33
      Skövde Simsällskap             SWE
 21. Marcus Åberg                 88 9999                               29.40
      Karlstads Simsällskap          SWE
 22. Christian Johansson          88                                    29.55
      Varabygdens Simsällskap        SWE
 23. Viktor Månsson               88 9999                               29.58
      S 71                           SWE
 24. Mikael Karlsson              88 9999                               29.80
      Karlstads Simsällskap          SWE
 25. Marcus Pallvid               88 9999                               29.93
      Göteborg Sim                   SWE
 26. Kristoffer Gidlöv            88 9999                               30.01
      Alingsås SLS                   SWE
 27. Daniel Carlsson              88                                    30.12
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 28. Martin Sterneling            88                                    30.21
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 29. Anders Hagström              88 9999                               30.53
      Örebro Simallians              SWE
 30. Sebastian Bertholdson        88 9999                               30.64
      Örebro Simallians              SWE
 31. Emmanuell Espinoza           88 9999                               30.81
      Göteborg Sim                   SWE
 32. Christoffer Åberg            88 9999                               30.96
      Karlstads Simsällskap          SWE
 33. Emil Johnsson                88 3746                               31.02
      Ängelholms Simsällskap         SWE
 34. Marcus Tuomela               88 9999                               31.36
      Göteborg Sim                   SWE
 35. Truls Löfstedt               88 9999                               31.38
      Åtvidabergs Simsällskap        SWE
 36. Gustav Öhrling               88                                    31.42
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 37. Jonas Thorsén                88                                    31.76
      Simklubben Vänersborg          SWE
 38. Erik Bertilsson              88 9999                               31.77
      S 71                           SWE
 39. Erik Cederlund               88                                    31.84
      Hedemora Simsällskap           SWE
 40. Robert Larmark               88 9999                               31.88
      Landskrona Simsällskap         SWE
 41. Johnny Häkkinen              88 9999                               32.11
      Alingsås SLS                   SWE
 42. Per Cavalli Björkman         88                                    32.34
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 43. Andreas Pegrén               88                                    32.46
      Kungälvs Simsällskap           SWE
 44. Viktor Johansson             88 9999                               33.13
      Alingsås SLS                   SWE
 45. Linus Khosravi               88 9999                               33.41
      Göteborg Sim                   SWE
 46. Erik Andersson               88                                    34.79
      Kungälvs Simsällskap           SWE
 47. Juan David Garcia Olaya      88 9999                               37.23
      Göteborg Sim                   SWE

   GREN: 55 100m BRÖSTSIM FLICK.14-15 FÖRSÖK    SPONSOR: Rexroth
            09.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Therese Bergström            87         35.24                    1:14.97
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  2. Angelica Risebrandt          87 5748    36.07                    1:15.44
      Trollhättans Simsällskap       SWE
  3. Linn Bergman                 88 9999    35.54                    1:15.57
      Väsby Simsällskap              SWE
  4. Josefin Hallmén              88         37.90                    1:19.25
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  5. Eva-Maria Sandin             88 7151    37.61                    1:19.42
      Simklubben Elfsborg            SWE
  6. Ann-Helen Pridesis           87 9999    37.75                    1:19.47
      Bergensvömmerne                NOR
  7. Nina Larsson                 87 9999    37.84                    1:19.65
      Göteborg Sim                   SWE
  8. Sofia Brockmar               88 9999    37.15                    1:20.15
      Göteborg Sim                   SWE
  9. Sofia Persson                87         37.80                    1:21.03
      Hedemora Simsällskap           SWE
 10. Emelie Eriksson              88 7280    38.62                    1:21.20
      Simavdelningen 1902            SWE
 11. Jennie Johansson             88         39.07                    1:22.24
      Hedemora Simsällskap           SWE
 12. Lisa Levin                   87 9999    39.22                    1:22.36
      Varbergs Sim                   SWE
 13. Malin Granlund               87 9999    38.57                    1:22.47
      Väsby Simsällskap              SWE
 14. Hanna Yttring                88 9999    39.15                    1:22.84
      Göteborg Sim                   SWE
 15. Josefine Bengtsson           87         38.78                    1:22.89
      Skäret Simsällskap             SWE
 16. Henriette Brekke             88 9999    38.98                    1:23.65
      Vestkantsvömmerne              NOR
 17. Anna Fredriksson             88         39.77                    1:23.76
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 18. Denise Åkerblom              87         38.79                    1:24.11
      Gävle Simsällskap              SWE
 19. Jonna Nybäck                 88 6502    40.13                    1:24.17
      Västerås Simsällskap           SWE
 20. Catrine Jungler              88         39.18                    1:24.25
      Skäret Simsällskap             SWE
 21. Elin Glaser                  88 9999    39.47                    1:24.37
      Väsby Simsällskap              SWE
 22. Salli Carlfjord              88         39.78                    1:24.54
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 23. Petra Hallberg               87 5500    40.23                    1:24.68
      Västerås Simsällskap           SWE
 24. Lisa Blomgren                88 9999    39.91                    1:24.75
      Göteborg Sim                   SWE
 25. Elin Eriksson                87 5350    40.10                    1:24.94
      Filipstads Simklubb            SWE
 26. Maria Eriksson               87         39.46                    1:25.67
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
 27. Emelie Sjöstrand             88 5323    39.69                    1:25.71
      S 71                           SWE
 28. Angelica Lidström            88 7301    41.17                    1:27.18
      S 71                           SWE
 29. Sofie Pettersson             88         40.85                    1:27.30
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 30. Fanny Sandberg               87 9999    40.62                    1:27.53
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
 31. Lisa Niklasson               87 9999    41.72                    1:27.86
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 32. Caroline Forslund            87         42.14                    1:28.16
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
 33. Cissi Frisk                  88 9999    42.00                    1:28.22
      Örebro Simallians              SWE
 34. Cathrine Fredriksen          87 9999    41.54                    1:28.54
      Vestkantsvömmerne              NOR
     Johanna Johansen             88 9999                                 DSQ
      Varbergs Sim                   SWE
     Sigrid Lindén                88 9999                                 DSQ
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE

   GREN: 56 100m BRÖSTSIM POJK. 15-16 FÖRSÖK    SPONSOR: Consat
            09.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Kim Bergström                87 0098    32.78                    1:10.00
      Västerås Simsällskap           SWE
  2. Johan Jedhammar              87 1099    34.40                    1:10.94
      S 71                           SWE
  3. Jimmy Ågren                  86 0645    34.06                    1:11.73
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  4. Mikael Persson               86         34.37                    1:11.79
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
  5. Sebastian Attervall          86         33.51                    1:11.89
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  6. Håkan Emilsson               87 2600    33.98                    1:11.95
      Karlstads Simsällskap          SWE
  7. Erik Widell                  87 9999    34.60                    1:12.45
      Alingsås SLS                   SWE
  8. Johan Dahlgren               86         33.96                    1:12.54
      Gävle Simsällskap              SWE
  9. Eric Brandt                  86         34.28                    1:13.05
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
 10. Stephen Kebke                87 9999    34.02                    1:13.33
      Göteborg Sim                   SWE
 11. Pontus Terry                 86 9999    34.42                    1:13.61
      Ängelholms Simsällskap         SWE
 12. Michael Svensson             87 3701    34.24                    1:13.72
      Simklubben Elfsborg            SWE
 13. Oscar Björnberg              86 9999    34.59                    1:13.76
      Göteborg Sim                   SWE
 14. Erik Bengtsson               87 9999    34.27                    1:13.81
      Landskrona Simsällskap         SWE
 15. Max Björberg                 86 3260    35.28                    1:14.20
      S 77 Stenungsund               SWE
 16. Pontus Hansson               86 0657    34.18                    1:14.83
      Alingsås SLS                   SWE
 17. Erik Larsson                 87         35.85                    1:15.07
      Uddevalla Simförening          SWE
 18. Magnus Hansèn                86 0798    35.39                    1:15.53
      Simklubben Elfsborg            SWE
 19. Linus Book                   86 9999    35.24                    1:15.80
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
 20. Pontus Lagergren             86 9999    35.61                    1:15.93
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
 21. Jad Andersson                87 0692    36.52                    1:16.64
      Karlstads Simsällskap          SWE
 22. Richard Wernersson           87 0839    36.40                    1:17.03
      Simklubben Elfsborg            SWE
 23. Olof Öhrn                    86 9999    35.91                    1:17.15
      Trollhättans Simsällskap       SWE
 24. Rickard Berglund             87         36.00                    1:17.30
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
 25. Joachim Wiking               87 0490    36.50                    1:17.43
      Örebro Simallians              SWE
 26. Carl Reiman                  87 9999    36.21                    1:17.44
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
 27. Marius Birkeland             86 9999    36.19                    1:17.56
      Delfana                        NOR
 28. Michael Kostesic             86 0641    34.46                    1:17.62
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 29. Oscar Johannesson            87         36.75                    1:17.65
      Simklubben 1970                SWE
 30. Daniel Blomgren              86 9999    36.15                    1:17.68
      Göteborg Sim                   SWE
 31. Viktor Anderberg             87         36.41                    1:17.79
      Uddevalla Simförening          SWE
 32. Carl Johan Wittbeck          86 0643    36.32                    1:18.27
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 33. Sebastian Palmgren           86         36.32                    1:18.71
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
 34. Georg Eikeland               87 9999    36.45                    1:18.73
      Baerumsvömmerne                NOR
 35. Henrik Johansson             86         37.31                    1:18.93
      Deje Simsällskap               SWE
 36. Marcus Branell               86         36.68                    1:19.15
      Varabygdens Simsällskap        SWE
 37. Tim Arnesen                  87 9999    37.08                    1:19.78
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
 38. Mathias Giertz               87 9999    36.72                    1:19.90
      Väsby Simsällskap              SWE
 39. Karl Hyléen                  87         38.49                    1:21.36
      Skäret Simsällskap             SWE
 40. Karl Aadli                   87 9999    37.83                    1:21.79
      Väsby Simsällskap              SWE

   GREN: 57 100m FRISIM FLICKOR 16-17 FÖRSÖK    SPONSOR: Stora Enso Packaging
            09.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Linda Knutsson               85         28.79                      59.75
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  2. Elin Ericson                 86 7616    29.40                    1:00.44
      Väsby Simsällskap              SWE
  3. Emmy Gellerstedt             86 5469    29.15                    1:00.54
      Örebro Simallians              SWE
  4. Jennie Carlsson              86         29.36                    1:00.56
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  5. Annie Billborg               85 5208    29.51                    1:00.58
      Göteborg Sim                   SWE
  6. Maria Hjärne                 86         29.77                    1:01.15
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  7. Sofia Hjalmarsson            86         29.35                    1:01.27
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
  8. Caroline Holgerstein         85 5581    29.63                    1:01.49
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  9. Petra Koch                   85 9999    29.79                    1:01.83
      Lidköpings Gymnastik O SS      SWE
 10. Christina Sjöholm            86 7336    29.70                    1:01.95
      Simklubben Elfsborg            SWE
 11. Malin Lund                   86 5743    29.83                    1:02.06
      Trollhättans Simsällskap       SWE
 12. Anni Jansson                 85 7617    30.03                    1:02.54
      Väsby Simsällskap              SWE
 13. Marie-Louise Markos          85 5501    30.23                    1:02.95
      Västerås Simsällskap           SWE
 14. Nicolin Lillhage             85 5136    30.63                    1:03.06
      Göteborg Sim                   SWE
 15. Therese Bäckström            85 5468    30.47                    1:03.23
      Örebro Simallians              SWE
 16. Ida Pålsson                  86 9999    30.32                    1:03.30
      Göteborg Sim                   SWE
 17. Lisa Nilsson                 86 7356    30.28                    1:03.49
      Simklubben Elfsborg            SWE
 18. Sissela Bruksås              86 5024    30.80                    1:03.62
      Göteborg Sim                   SWE
 19. Emma Knutsson                86         30.91                    1:03.75
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 20. Lina Blazevic                86 6795    30.98                    1:04.05
      S 71                           SWE
 21. Heléne Wikblad               85         30.27                    1:04.20
      Skäret Simsällskap             SWE
 22. Therese Severinsson          86         31.21                    1:04.31
      Skäret Simsällskap             SWE
 23. Emelie Larsson               85         30.98                    1:04.47
      Uddevalla Simförening          SWE
 24. Veronica Pettersson          85         31.10                    1:04.63
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
 25. Vera Soubbotina              86 7755    30.59                    1:05.47
      Göteborg Sim                   SWE
 26. Frida Hagen                  86 5498    31.63                    1:05.48
      Västerås Simsällskap           SWE
 27. Sabina Markussen             86 9999    31.81                    1:05.60
      Tönsberg Svömmeklubb           NOR
 28. Anna Göransson               85 5887    31.17                    1:05.91
      Simklubben Elfsborg            SWE
     Johanna Niclasson            85         31.25                    1:05.91
      Uddevalla Simförening          SWE
 30. Cecilia Nilsson              85 6798    32.39                    1:06.09
      S 71                           SWE
 31. Hannah Mcpheat               86 9999    31.70                    1:06.23
      Göteborg Sim                   SWE
 32. Jennie Johansson             85         31.91                    1:06.32
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
 33. Anna Sjöqvist                86 5742    31.87                    1:06.33
      Trollhättans Simsällskap       SWE
 34. Stephanie Hertzman           86 9999    31.66                    1:06.70
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 35. Hanne Lise Eikeland          85 9999    31.87                    1:06.82
      Baerumsvömmerne                NOR
 36. Mervi Keskitalo              85 5464    31.88                    1:07.18
      Örebro Simallians              SWE
 37. Michaela Aldén               86 5584    32.55                    1:07.56
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 38. Cecilia Wästborn             86 9999    32.06                    1:07.91
      Västerås Simsällskap           SWE

   GREN: 58 100m FRISIM POJKAR 17-18  FÖRSÖK    SPONSOR: Nordea
            09.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Wictor Comstedt              84 1691    25.35                      53.26
      Väsby Simsällskap              SWE
  2. Erik Samuelsson              85 2948    25.35                      53.48
      Väsby Simsällskap              SWE
  3. Victor Andersson             84         25.81                      53.62
      Skäret Simsällskap             SWE
  4. Marcus Piehl                 85         25.88                      54.13
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  5. Christoffer Autio            84 1697    26.45                      54.30
      Väsby Simsällskap              SWE
  6. Örjan Cato Johnsen           85 9999    26.35                      54.54
      Bergensvömmerne                NOR
  7. Anders Kristensen            84 9999    26.35                      54.80
      Bergensvömmerne                NOR
  8. Johannes Larsson             85 1920    26.07                      55.00
      S 71                           SWE
  9. Petter Solberg               85 9999    26.76                      55.24
      Bergensvömmerne                NOR
 10. Jonas Boström                85 2564    26.71                      55.31
      Göteborg Sim                   SWE
 11. Fredrik Elf                  84 3804    26.34                      56.00
      Simklubben Elfsborg            SWE
 12. Richard Ohlsson              84         26.64                      56.02
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
 13. Markus Andersson             84 0640    27.20                      56.06
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 14. Mathias Isberg               84         26.88                      56.12
      Gävle Simsällskap              SWE
 15. Johan Lundberg               85         26.53                      56.43
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
 16. Jacob Kropp                  84 2520    27.20                      56.87
      Simavdelningen 1902            SWE
 17. Magnus Rönnbrant             85         26.89                      56.93
      Skäret Simsällskap             SWE
 18. Calle Brodén                 84 0487    27.03                      57.64
      Örebro Simallians              SWE
 19. Johannes Lindroth            85 0219    27.76                      57.95
      Simavdelningen 1902            SWE
 20. Peter Kebke                  85 9999    26.95                      57.97
      Göteborg Sim                   SWE
 21. Erik Patriksson              85 9999    27.96                      58.25
      Simklubben Elfsborg            SWE
 22. Jörgen Gallis                85 9999    28.57                      58.32
      Tönsberg Svömmeklubb           NOR
 23. Olof Gottvall                85         27.97                      58.33
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 24. Andreas Engström             85 0092    27.93                      58.41
      Västerås Simsällskap           SWE
 25. Cecil Olausson               84         27.90                      58.86
      Lysekils Simsällskap           SWE
 26. Tomas Lyckberg               85         28.35                      59.70
      Skäret Simsällskap             SWE
 27. Johan Flyg                   85 9999    28.92                      59.96
      Karlstads Simsällskap          SWE
 28. Per Santhesson               85 9999    28.98                    1:00.39
      Örebro Simallians              SWE
 29. Pierre Johnsson              84 9999    28.50                    1:00.65
      S 71                           SWE
 30. Mikael Nummiranta            84         28.79                    1:00.76
      Skäret Simsällskap             SWE
 31. Fredrik Blomgren             84 9999    28.86                    1:01.65
      Göteborg Sim                   SWE
 32. Andreas Johansson            84 9999    29.01                    1:01.67
      Göteborg Sim                   SWE
 33. Erik Persson                 85         29.51                    1:01.96
      Simklubben Vänersborg          SWE
 34. Martin Andersson             85         29.78                    1:02.68
      Kungälvs Simsällskap           SWE
 35. Ludvig Strannå               85         30.20                    1:02.95
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 36. Christian Rosvoll            85 9999    29.77                    1:03.48
      Vestkantsvömmerne              NOR
 37. Johan Lindqvist              85 9999    30.87                    1:03.69
      Filipstads Simklubb            SWE
 38. Börre Lamark                 85 9999    30.07                    1:04.26
      Tönsberg Svömmeklubb           NOR

   GREN: 59 100m FJÄRILSIM DAMER      FÖRSÖK    SPONSOR: Fullriggaren Konsult
            09.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Annica Löfstedt              82 5457    29.28                    1:04.03
      Örebro Simallians              SWE
  2. Josefin Lillhage             80 5135    30.36                    1:04.35
      Väsby Simsällskap              SWE
  3. Jessika Granlund             82 6817    30.61                    1:05.15
      S 77 Stenungsund               SWE
  4. Lovisa Romelsjö              84 5198    30.70                    1:05.25
      Göteborg Sim                   SWE
  5. Marina Sandback              84 5066    30.47                    1:05.27
      Västerås Simsällskap           SWE
  6. Anna Gunnarsson              84         30.57                    1:05.78
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
  7. Teresia Gimholt              83 6302    31.09                    1:05.91
      S 77 Stenungsund               SWE
  8. Maria Tegård                 81 6793    30.33                    1:05.92
      S 71                           SWE
  9. Terrie Miller                78 9999    30.18                    1:06.76
      Baerumsvömmerne                NOR
 10. Martina Svensson             81 5140    31.42                    1:06.97
      Göteborg Sim                   SWE
 11. Katarina Nordin              84 5073    31.18                    1:07.04
      Västerås Simsällskap           SWE
 12. Jenny Lewis                  82 6946    31.81                    1:07.41
      S 77 Stenungsund               SWE
 13. Heid Elin Odland             82 7011    31.16                    1:07.80
      Väsby Simsällskap              SWE
 14. Elin Jansson                 84 6812    32.46                    1:07.99
      S 77 Stenungsund               SWE
 15. Denise Helgesson             84 7954    31.59                    1:08.06
      Väsby Simsällskap              SWE
 16. Emmy Gunnarsson              84         32.89                    1:08.50
      Uddevalla Simförening          SWE
 17. Helena Norling               84 5142    32.07                    1:08.62
      Göteborg Sim                   SWE
 18. Angelica Borg                84         31.75                    1:09.19
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
 19. Matilda Isaksson             83 5078    32.28                    1:09.24
      Västerås Simsällskap           SWE
 20. Alexandra Göransson          82 5195    32.48                    1:09.44
      Göteborg Sim                   SWE
 21. Janni Carlfjord              84         31.69                    1:10.14
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 22. Louise Niklasson             84         33.24                    1:10.67
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
 23. Erica Granesäter             84 8100    32.56                    1:11.45
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 24. Janina Gårdensjö             84 5499    33.31                    1:11.66
      Västerås Simsällskap           SWE
 25. Lina Lindgren                84         33.68                    1:12.73
      Uddevalla Simförening          SWE
 26. Anna Fälth                   84 6811    34.05                    1:12.78
      S 77 Stenungsund               SWE
 27. Sandra Lidberg               83 8891    33.41                    1:12.79
      Filipstads Simklubb            SWE
 28. Catherine Segstedt           83         33.82                    1:13.25
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
 29. Therese Sherman              83         33.45                    1:13.82
      Lysekils Simsällskap           SWE
 30. Louise Nykvist               83         34.51                    1:14.16
      Simklubben 1970                SWE
 31. Marie Elvshammar             84 7335    35.08                    1:14.60
      Simklubben Elfsborg            SWE
 32. Caroline Steen               84 6409    34.51                    1:15.03
      Ängelholms Simsällskap         SWE
 33. Helena Munthe                83 9999    34.73                    1:16.26
      Simklubben Elfsborg            SWE
 34. Linda Granberg               83 8892    34.57                    1:17.12
      Filipstads Simklubb            SWE
 35. Sara Danestedt               83 5144    34.68                    1:18.00
      Göteborg Sim                   SWE
     Sabina Brånn                 84 9999                                 DSQ
      Örebro Simallians              SWE

   GREN: 60 100m FJÄRILSIM HERRAR     FÖRSÖK    SPONSOR: Enadova
            09.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Daniel Carlsson              76 3104    26.77                      57.27
      Väsby Simsällskap              SWE
  2. Joakim Dahl                  76 1413    26.32                      57.51
      Landskrona Simsällskap         SWE
  3. Johannes Nordenstam          80 0617    26.97                      57.52
      Väsby Simsällskap              SWE
  4. David Gustafsson             82 3522    27.29                      58.23
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  5. Erik Brannestål              80 1695    27.19                      58.55
      Väsby Simsällskap              SWE
  6. Tor André Egge Hestholm      82 9999    27.55                      58.58
      Vestkantsvömmerne              NOR
  7. Per Nylin                    82 3122    26.65                      59.15
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  8. Johan Wilén                  83 2949    27.79                      59.19
      Väsby Simsällskap              SWE
  9. Even Austevoll               81 9999    27.59                      59.29
      Bergensvömmerne                NOR
 10. Nicklas Peterson             81 0807    27.49                      59.78
      Simklubben Elfsborg            SWE
 11. Jonatan Andersson            79 9999    27.50                      59.80
      Göteborg Sim                   SWE
 12. Fredrik Weng                 80 0496    27.72                      59.85
      Västerås Simsällskap           SWE
 13. Nikola Kördel                78 0473    27.12                      59.94
      Örebro Simallians              SWE
 14. Henrik Åkerberg              83         28.06                    1:00.07
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
 15. Dag Jönsson                  81 1916    27.69                    1:00.20
      Västerås Simsällskap           SWE
 16. Tobias Lindström             79 0861    28.33                    1:00.47
      Karlstads Simsällskap          SWE
 17. Linus Palmqvist              82         28.27                    1:00.79
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
 18. Linus Johannesson            83 0961    27.96                    1:00.92
      Simklubben Elfsborg            SWE
 19. Rasmus Karlsson              79 9999    28.02                    1:01.04
      Simavdelningen 1902            SWE
 20. Erik Jörstad                 82 0482    28.07                    1:01.71
      Örebro Simallians              SWE
 21. Paulo Fagundez               83 1411    29.46                    1:01.84
      Väsby Simsällskap              SWE
     Mathias Isaksson             80 0088    28.51                    1:01.84
      Västerås Simsällskap           SWE
 23. Mikko Mäkien                 81 0804    28.58                    1:02.07
      Simklubben Elfsborg            SWE
 24. Ole Fjörtoft                 79 9999    28.94                    1:02.39
      Baerumsvömmerne                NOR
 25. Dan Ottosson                 81         28.42                    1:02.56
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
 26. Johan Lund                   82 0818    28.47                    1:02.60
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 27. Magnus Fredriksson           79 0651    29.46                    1:03.21
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 28. Per Larsson                  80         29.14                    1:03.23
      Uddevalla Simförening          SWE
 29. Johan Hansson                77 9999    29.38                    1:03.33
      Göteborg Sim                   SWE
 30. Daniel Lundberg              82         28.15                    1:03.57
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
 31. Henrik Stenberg              82 0160    30.74                    1:04.25
      Göteborg Sim                   SWE
 32. Patrik Knudsen               81 1696    29.42                    1:04.32
      Väsby Simsällskap              SWE
 33. Peter Eikeland               83 9999    29.43                    1:04.38
      Baerumsvömmerne                NOR
 34. Kim Torry Simmenes           82 9999    30.41                    1:05.32
      Vestkantsvömmerne              NOR
 35. Jakob Rasmussen              83 1527    28.93                    1:05.50
      Ängelholms Simsällskap         SWE
 36. Rikard Melander              77 3243    31.05                    1:07.86
      Örebro Simallians              SWE
 37. Joakim Bjärmark              82 0481    32.71                    1:14.32
      Örebro Simallians              SWE

   GREN: 61 100m BRÖSTSIM FLICKOR 12  FÖRSÖK    SPONSOR: Jonas Svets & Smide
            09.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Louise Oscarson              90         39.83                    1:23.25
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  2. Sara Gustavsson              90         39.29                    1:23.81
      Deje Simsällskap               SWE
  3. Matilda Möller               90         40.07                    1:24.56
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
  4. Camilla Andersson            90         39.79                    1:24.77
      Kungälvs Simsällskap           SWE
  5. Elin Nilsson                 90         41.39                    1:26.03
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  6. Jasmine Marcusson            90         41.41                    1:26.16
      Kungälvs Simsällskap           SWE
  7. Anna Kjällberg               90 9999    41.05                    1:27.02
      Helsingborgs Simsällskap       SWE
  8. Sara Hagve Jansson           90         42.06                    1:27.65
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  9. Viktoria Grönkvist           90 9999    41.03                    1:27.71
      Karlstads Simsällskap          SWE
 10. Louise Lantz                 90 5764    42.14                    1:27.97
      Skövde Simsällskap             SWE
 11. Evelina Karlsson             90 9999    42.67                    1:29.68
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 12. Therese Thall                90 9999    42.82                    1:30.24
      Trollhättans Simsällskap       SWE
 13. Evelina Karlsson             90 9999    42.62                    1:30.28
      Älmhults Simsällskap           SWE
 14. Josephine Wiberg             90 7302    42.91                    1:30.33
      S 71                           SWE
 15. Sabina Eriksson              90 9999    41.83                    1:30.88
      Väsby Simsällskap              SWE
 16. Josefine Andrén              90         42.71                    1:32.22
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
 17. Frida Sjöstrand              90 9999    44.28                    1:32.63
      S 71                           SWE
 18. Stina Hammar                 90 9999    43.36                    1:33.19
      Västerås Simsällskap           SWE
 19. Petra Boyacioglu             90 9999    43.36                    1:33.71
      Västerås Simsällskap           SWE
 20. Olivia Danninger             90 9999    43.94                    1:34.06
      Simklubben Elfsborg            SWE
 21. Caroline Ohrlander           90 9999    44.68                    1:34.20
      Landskrona Simsällskap         SWE
 22. Jenny Sjöholm                90 9999    44.49                    1:34.49
      Helsingborgs Simsällskap       SWE
 23. Amanda Eversholt             90 9999    44.71                    1:34.64
      Helsingborgs Simsällskap       SWE
 24. Adéle Forsberg               90         43.26                    1:34.74
      Varabygdens Simsällskap        SWE
 25. Noura Liben                  90 9999    44.99                    1:35.33
      Göteborg Sim                   SWE
 26. Emelie Lundberg              90         45.66                    1:35.83
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 27. Linnea Bihlar                90 9999    45.08                    1:35.86
      Väsby Simsällskap              SWE
 28. Amanda Kahlin                90 9999    46.57                    1:36.33
      Västerås Simsällskap           SWE
 29. Olivia Liahaugen-Flensbur    90 9999    45.72                    1:36.44
      Ängelholms Simsällskap         SWE
 30. Alexina Brännlund            90 9999    45.74                    1:36.87
      Västerås Simsällskap           SWE
 31. Emma Berg                    90 9999    45.58                    1:37.15
      S 71                           SWE
 32. Camilla Carlsson             90 9999    46.03                    1:37.56
      Väsby Simsällskap              SWE
 33. Viktoria Raneby              90 9999    46.47                    1:38.44
      Simklubben Elfsborg            SWE
 34. Madeleine Stein              90         47.56                    1:40.33
      Linköpings Allmänna SS         SWE
     Michaela Svangren            90 9999                                 DSQ
      Västerås Simsällskap           SWE

   GREN: 62 100m BRÖSTSIM POJKAR 13   FÖRSÖK    SPONSOR: Lerums Plast
            09.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Johan Cederlöf               89 9999    35.72                    1:16.41
      Väsby Simsällskap              SWE
  2. Joakim Holmström             89         36.46                    1:17.63
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
  3. Anders Ydremark              89         36.36                    1:17.77
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  4. Björn Gunnarsson             89 9999    36.94                    1:18.43
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  5. Charlie Garding              89 9999    37.56                    1:18.65
      Väsby Simsällskap              SWE
  6. Lukas Gamerov                89 9999    37.93                    1:18.91
      Örebro Simallians              SWE
  7. David Larsson                89         37.51                    1:19.18
      Uddevalla Simförening          SWE
  8. Robin Lindgren               89 9999    37.47                    1:20.02
      Helsingborgs Simsällskap       SWE
  9. Fredrik Wikander             89 9999    37.91                    1:20.90
      Simklubben Elfsborg            SWE
 10. Gustav Zaphf                 89 9999    36.88                    1:20.93
      Helsingborgs Simsällskap       SWE
 11. Deniz Hekmati                89 9999    38.29                    1:21.95
      Simavdelningen 1902            SWE
 12. Olof Bengtsson               89 9999    40.21                    1:24.89
      Landskrona Simsällskap         SWE
 13. Christoph Göke               89 9999    40.93                    1:25.14
      Simklubben Elfsborg            SWE
 14. Pelle Gidlöv                 89 9999    40.20                    1:25.61
      Alingsås SLS                   SWE
 15. Nicklas Åkerlund             89 9999    40.94                    1:26.48
      Simklubben Elfsborg            SWE
 16. Nils Schönberg               89         40.62                    1:26.53
      Hedemora Simsällskap           SWE
 17. Christoffer Hådén            89         40.19                    1:26.92
      Timrå Simklubb                 SWE
 18. Jonathan Bratel              89 9999    39.79                    1:27.07
      Väsby Simsällskap              SWE
 19. Oscar Bjurbäck-Gustafsson    89 9999    41.34                    1:27.72
      Väsby Simsällskap              SWE
 20. Andreas Cederholm            89         40.78                    1:29.33
      Linköpings Allmänna SS         SWE
 21. Karl-Johan Stjernfelt        89 9999    42.87                    1:30.15
      Ängelholms Simsällskap         SWE
 22. Christian Helgesson          89 9999    42.79                    1:30.23
      Ängelholms Simsällskap         SWE
 23. Christian Dimell             89 0647    42.94                    1:30.46
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
 24. Öystein Hetland              89 9999    42.64                    1:30.69
      Baerumsvömmerne                NOR
 25. Viktor Jarenfors             89         43.51                    1:31.03
      Kungälvs Simsällskap           SWE
 26. Christoffer Torstensson      89 9999    41.61                    1:31.23
      Helsingborgs Simsällskap       SWE
 27. Axel Frank-Almqvist          89 9999    43.32                    1:32.14
      S 71                           SWE
 28. Linus Börjesson              89         42.56                    1:32.60
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
 29. Magnus Bengtsson             89 9999    43.29                    1:32.73
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
 30. Sebastian Tinnerholm         89         43.39                    1:33.80
      Timrå Simklubb                 SWE
 31. Henrik Johansson             89 9999    44.04                    1:34.71
      Landskrona Simsällskap         SWE
 32. Ken Arnesen                  89 9999    44.80                    1:35.56
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
 33. Patrik Persson               89 9999    46.16                    1:36.09
      Göteborg Sim                   SWE
 34. Carl Hagman                  89 9999    45.77                    1:36.36
      Ängelholms Simsällskap         SWE
 35. Oskar Odervall               89 9999    45.81                    1:36.92
      Ängelholms Simsällskap         SWE
 36. Anton Klarén                 89 9999    47.29                    1:38.97
      Landskrona Simsällskap         SWE
 37. Mikael Wåhlin                89 9999    48.31                    1:40.10
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
     Eirik Undseth Hansen         89 9999                                 DSQ
      Baerumsvömmerne                NOR
     Carl Andersson               89                                      DSQ
      Kungsbacka Simsällskap         SWE

   GREN: 63 4*100m MEDLEY DAMER       FÖRSÖK    SPONSOR: Håkan Perssons Byggf.
            09.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m    100 m             400 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Göteborg Sim Lag 1 Damer     85 9999                             4:24.22
      Göteborg Sim                   SWE
      Martina Svensson            81 5140    31.76  1:04.70           1:04.70
      Alexandra Göransson         82 5195    34.42  1:14.66           2:19.36
      Lovisa Romelsjö             84 5198    31.05  1:06.33           3:25.69
      Claire Hedenskog            80 5138    27.62    58.53           4:24.22

  2. Västerås SS Lag 1               9999                             4:26.60
      Västerås Simsällskap           SWE
      Petra Hallberg              87 5500    33.72  1:09.52           1:09.52
      Frida Hagen                 86 5498    34.29  1:12.99           2:22.51
      Marina Sandback             84 5066    29.84  1:04.58           3:27.09
      Jonna Nybäck                88 6502    28.29    59.51           4:26.60

  3. Väsby SS Damer Lag 1            9999                             4:27.38
      Väsby Simsällskap              SWE
      Denise Helgesson            84 7954    33.19  1:08.49           1:08.49
      Linn Bergman                88 9999    34.41  1:14.67           2:23.16
      Heid Elin Odland            82 7011    30.49  1:07.65           3:30.81
      Josefin Lillhage            80 5135    27.02    56.57           4:27.38

  4. Linköpings ASS Lag 1                                             4:28.15
      Linköpings Allmänna SS         SWE
      Maria Hjärne                86         33.85  1:09.34           1:09.34
      Jennie Carlsson             86         33.58  1:13.05           2:22.39
      Linda Knutsson              85         29.14  1:03.12           3:25.51
      Janni Carlfjord             84         28.87  1:02.64           4:28.15

  5. Göteborg Sim Lag 2 Damer     80 9999                             4:32.39
      Göteborg Sim                   SWE
      Sissela Bruksås             86 5024    33.44  1:07.95           1:07.95
      Helena Norling              84 5142    36.07  1:16.81           2:24.76
      Nicolin Lillhage            85 5136    30.49  1:06.70           3:31.46
      Annie Billborg              85 5208    29.00  1:00.93           4:32.39

  6. S77 Stenungsund 1e           82                                  4:33.85
      S 77 Stenungsund               SWE
      Teresia Gimholt             83 6302    33.02  1:08.00           1:08.00
      Jessika Granlund            82 6817    35.54  1:16.46           2:24.46
      Elin Jansson                84 6812    31.87  1:08.61           3:33.07
      Jenny Lewis                 82 6946    29.03  1:00.78           4:33.85

  7. Västerås SS Lag 2               9999                             4:34.46
      Västerås Simsällskap           SWE
      Matilda Isaksson            83 5078    34.60  1:11.30           1:11.30
      Emma Wesström               84 6256    34.93  1:14.72           2:26.02
      Katarina Nordin             84 5073    30.80  1:06.66           3:32.68
      Janina Gårdensjö            84 5499    29.52  1:01.78           4:34.46

  8. Örebro Sa Lag 1 Damer           9999                             4:35.85
      Örebro Simallians              SWE
      Therese Bäckström           85 5468    35.09  1:12.01           1:12.01
      Mervi Keskitalo             85 5464    37.18  1:20.05           2:32.06
      Emmy Gellerstedt            86 5469    30.29  1:05.71           3:37.77
      Annica Löfstedt             82 5457    26.95    58.08           4:35.85

  9. Kungsbacka SS                                                    4:42.07
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
      Jennie Johansson            85         34.48  1:10.15           1:10.15
      Karin Pettersson            85         38.86  1:23.84           2:33.99
      Anna Gunnarsson             84         30.47  1:06.41           3:40.40
      Sofia Hjalmarsson           86         29.31  1:01.67           4:42.07

 10. Norrköpings KK Lag 1            9999                             4:42.58
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
      Caroline Hermansson         84 7705    32.42  1:08.72           1:08.72
      Michaela Aldén              86 5584    37.94  1:21.60           2:30.32
      Caroline Holgerstein        85 5581    31.98  1:11.02           3:41.34
      Erica Granesäter            84 8100    28.21  1:01.24           4:42.58

 11. Linköpings ASS Lag 2                                             4:44.44
      Linköpings Allmänna SS         SWE
      Daniella Lange              91 9999    34.86  1:13.21           1:13.21
      Therese Bergström           87         35.10  1:15.54           2:28.75
      Petra Carlsson              89         33.30  1:12.87           3:41.62
      Anna Fredriksson            88         29.95  1:02.82           4:44.44

 12. Väsby SS Damer Lag 2            9999                             4:48.28
      Väsby Simsällskap              SWE
      Elin Ericson                86 7616    33.77  1:09.63           1:09.63
      Elin Törnbladh              91 9999    37.09  1:20.50           2:30.13
      Elin Glaser                 88 9999    33.53  1:15.95           3:46.08
      Anni Jansson                85 7617    29.67  1:02.20           4:48.28

 13. Vellinge Näset Lag 2                                             4:48.80
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
      Sandra Kirstein             89         34.69  1:12.86           1:12.86
      Angelica Borg               84         35.42  1:16.43           2:29.29
      Louise Niklasson            84         33.12  1:12.24           3:41.53
      Veronica Pettersson         85         31.28  1:07.27           4:48.80

 14. Uddevalla SF Lag 1                                               4:51.40
      Uddevalla Simförening          SWE
      Emmy Gunnarsson             84         34.11  1:09.21           1:09.21
      Lina Lindgren               84         37.08  1:19.87           2:29.08
      Emelie Larsson              85         35.02  1:17.01           3:46.09
      Johanna Niclasson           85         30.48  1:05.31           4:51.40

 15. SK Elfsborg Lag 1 Dam           9999                             4:51.42
      Simklubben Elfsborg            SWE
      Lisa Nilsson                86 7356    34.73  1:12.54           1:12.54
      Marie Elvshammar            84 7335    38.31  1:22.87           2:35.41
      Helena Munthe               83 9999    33.60  1:14.47           3:49.88
      Christina Sjöholm           86 7336    28.74  1:01.54           4:51.42

 16. Linköpings ASS Lag 3                                             4:54.07
      Linköpings Allmänna SS         SWE
      Sofie Pettersson            88         36.50  1:14.74           1:14.74
      Emma Knutsson               86         37.22  1:18.75           2:33.49
      Sara Hagve Jansson          90         35.67  1:17.47           3:50.96
      Josefin Hallmén             88         30.02  1:03.11           4:54.07

 17. Trollhättan Lag 1               9999                             4:54.56
      Trollhättans Simsällskap       SWE
      Anna Sjöqvist               86 5742    35.58  1:14.53           1:14.53
      Angelica Risebrandt         87 5748    35.67  1:15.88           2:30.41
      Malin Lund                  86 5743    32.68  1:13.20           3:43.61
      Therese Thall               90 9999    32.51  1:10.95           4:54.56

 18. SK Elfsborg Lag 2 Dam           9999                             4:54.58
      Simklubben Elfsborg            SWE
      Emma Stawåsen               88 7150    35.05  1:13.01           1:13.01
      Eva-Maria Sandin            88 7151    37.34  1:20.80           2:33.81
      Jessica Kjellström          89 9999    33.98  1:15.27           3:49.08
      Nicole Lange                89 9999    31.58  1:05.50           4:54.58

 19. Filipstads SK Lag 1             9999                             4:55.71
      Filipstads Simklubb            SWE
      Ida Valjus                  84 9999    37.44  1:17.82           1:17.82
      Sabina Halvarsson           85 5345    37.87  1:21.03           2:38.85
      Linda Granberg              83 8892    33.22  1:14.20           3:53.05
      Sandra Lidberg              83 8891    30.16  1:02.66           4:55.71

 20. Väsby SS Damer Lag 3            9999                             5:01.11
      Väsby Simsällskap              SWE
      Rebecca Alexandersson       89 9999    35.44  1:13.14           1:13.14
      Malin Granlund              87 9999    37.86  1:22.50           2:35.64
      Annika Arnell               87 9999    33.56  1:16.59           3:52.23
      Linnea Bihlar               90 9999    31.90  1:08.88           5:01.11

 21. Varbergs-Sim                    9999                             5:01.82
      Varbergs Sim                   SWE
      Rebecka Johansson           86 9999    38.20  1:17.59           1:17.59
      Johanna Johansen            88 9999    38.97  1:26.07           2:43.66
      Alexandra Källström         87 9999    35.46  1:16.16           3:59.82
      Lisa Levin                  87 9999    29.82  1:02.00           5:01.82

 22. S 71 Lag 1                   82 9999                             5:02.09
      S 71                           SWE
      Josephine Wiberg            90 7302    36.45  1:15.97           1:15.97
      Emelie Sjöstrand            88 5323    39.61  1:25.34           2:41.31
      Angelica Lidström           88 7301    34.67  1:15.18           3:56.49
      Josefin Larsson             88 5322    31.47  1:05.60           5:02.09

 23. Mölndals ASS Lag 2              9999                             5:02.22
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
      Johanna Svensson            87 9999    35.34  1:12.54           1:12.54
      Fanny Sandberg              87 9999    39.72  1:25.18           2:37.72
      Carolina Lindroth           86         35.77  1:17.11           3:54.83
      Sandra Rehnberg             87 9999    31.13  1:07.39           5:02.22

 24. Örebro Sa Lag 2 Damer           9999                             5:02.55
      Örebro Simallians              SWE
      Sabina Brånn                84 9999    36.51  1:15.24           1:15.24
      Cissi Frisk                 88 9999    39.19  1:23.91           2:39.15
      Martina Ekstedt             87 9999    34.30  1:14.84           3:53.99
      Madelene Hagström           89 9999    31.90  1:08.56           5:02.55

 25. Skene Lag Damer                 9999                             5:04.16
      Skene Sim O Idrottssällskap    SWE
      Kristina Carlsson           85 9999    37.53  1:18.50           1:18.50
      Helena Rydberg              86 9999    39.59  1:25.06           2:43.56
      Karin Svantesson            85 9999    33.07  1:12.00           3:55.56
      Elin Berg                              31.88  1:08.60           5:04.16

 26. Ängelholms SS Lag 1 Damer       9999                             5:05.89
      Ängelholms Simsällskap         SWE
      Julia Liahaugen-Flensburg   89 5653    38.64  1:19.33           1:19.33
      Alexandra Samuelsson        86 9999    40.71  1:27.40           2:46.73
      Caroline Steen              84 6409    34.14  1:14.40           4:01.13
      Maria Lundberg              88 6414    30.58  1:04.76           5:05.89

 27. Mölndals ASS Lag 1              9999                             5:06.56
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
      Isabel Svensson             89 9999    36.84  1:16.18           1:16.18
      Sigrid Lindén               88 9999    40.16  1:26.25           2:42.43
      Viktoria Lundh              89 9999    34.75  1:17.66           4:00.09
      Emelie Jansson              89 9999    32.31  1:06.47           5:06.56

 28. Simklubben 1970                                                  5:07.38
      Simklubben 1970                SWE
      Therese Jokiaho             85         36.60  1:15.32           1:15.32
      Sara Engebring              89         42.22  1:31.64           2:46.96
      Louise Nykvist              83         34.23  1:15.08           4:02.04
      Louise Gustavsson           83         30.58  1:05.34           5:07.38

 29. Filipstads SK Lag 2             9999                             5:09.49
      Filipstads Simklubb            SWE
      Kristin Svan                89 9999    39.75  1:22.67           1:22.67
      Ulrika Kjellemar            86 7621    38.72  1:22.22           2:44.89
      Elin Eriksson               87 5350    34.41  1:16.21           4:01.10
      Madeleine Eriksson          84 5344    32.26  1:08.39           5:09.49

 30. Karlstads Ss2                   9999                             5:10.72
      Karlstads Simsällskap          SWE
      Marie Emmesjö               86 9999    37.96  1:18.20           1:18.20
      Linda Jakobsson             85 9999    42.67  1:32.57           2:50.77
      Anna Hjort                  86 9999    33.91  1:13.35           4:04.12
      Cecilia Andersson           86 9999    31.66  1:06.60           5:10.72

 31. S 71 Lag 2                   87 9999                             5:15.12
      S 71                           SWE
      Jenna Svensson              88 7317    36.46  1:15.82           1:15.82
      Sara Johansson              89 5870    41.17  1:27.89           2:43.71
      Elin Månsson                88 9999    36.97  1:18.47           4:02.18
      Therese Storm               88 9999    33.78  1:12.94           5:15.12

 32. Norrköpings KK Lag 2            9999                             5:15.80
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
      Stephanie Hertzman          86 9999    38.53  1:20.96           1:20.96
      Lisa Niklasson              87 9999    41.93  1:29.35           2:50.31
      Bodil Hermansson            87 5590    34.75  1:17.08           4:07.39
      Aleksandra Karanovic        88 9999    32.77  1:08.41           5:15.80

 33. Väsby SS Damer Lag 4            9999                             5:19.60
      Väsby Simsällskap              SWE
      Johanna Södervik            89 9999    36.38  1:15.72           1:15.72
      Melissa Österlund           91 9999    40.80  1:27.66           2:43.38
      Louise Strand               89 9999    35.70  1:20.77           4:04.15
      Sabina Eriksson             90 9999    35.53  1:15.45           5:19.60

 34. Trollhättans SS Lag 2           9999                             5:53.55
      Trollhättans Simsällskap       SWE
      Alexia Kristenson           89 9999    41.69  1:25.43           1:25.43
      Tove Lund                   91 9999    47.55  1:43.40           3:08.83
      Emma Persson                89 9999    39.38  1:30.44           4:39.27
      Sara Wiklund                91 9999    35.62  1:14.28           5:53.55

     Karlstads Ss1                   9999                                 DSQ
      Karlstads Simsällskap          SWE
      Kristina Johansson          88 5631    34.48  1:11.97           1:11.97
      Sofie Olsson                91 9999    43.34  1:34.59           2:46.56


   GREN: 64 4*100m MEDLEY HERRAR      FÖRSÖK    SPONSOR: Bellis Växtmiljö
            09.00

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m    100 m             400 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Örebro Sa Lag 1 Herrar          9999                             3:57.02
      Örebro Simallians              SWE
      Calle Brodén                84 0487    29.79  1:01.36           1:01.36
      Joakim Bjärmark             82 0481    30.02  1:04.94           2:06.30
      Nikola Kördel               78 0473    26.25    58.83           3:05.13
      Erik Jörstad                82 0482    24.29    51.89           3:57.02

  2. Väsby SS Herrar Lag 1           9999                             3:57.11
      Väsby Simsällskap              SWE
      Daniel Carlsson             76 3104    28.24    59.48             59.48
      Erik Brannestål             80 1695    31.46  1:07.50           2:06.98
      Johannes Nordenstam         80 0617    26.68    57.58           3:04.56
      Wictor Comstedt             84 1691    24.61    52.55           3:57.11

  3. SK Elfsborg Lag 1 Herr          9999                             3:58.31
      Simklubben Elfsborg            SWE
      Nicklas Peterson            81 0807    28.49    59.00             59.00
      Per Friberg                 80 5724    30.97  1:06.56           2:05.56
      Linus Johannesson           83 0961    27.43    59.70           3:05.26
      Anders Privér               77 0968    25.29    53.05           3:58.31

  4. Norrköpings KK Lag 1            9999                             3:58.62
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
      Michael Kostesic            86 0641    29.22  1:00.55           1:00.55
      Jimmy Hellman               79 1799    31.14  1:06.89           2:07.44
      David Gustafsson            82 3522    27.09    57.65           3:05.09
      Per Nylin                   82 3122    25.27    53.53           3:58.62

  5. Väsby SS Herrar Lag 2           9999                             4:00.10
      Väsby Simsällskap              SWE
      Erik Samuelsson             85 2948    28.25    58.77             58.77
      Paulo Fagundez              83 1411    32.10  1:09.75           2:08.52
      Johan Wilén                 83 2949    26.54    58.19           3:06.71
      Christoffer Autio           84 1697    25.64    53.39           4:00.10

  6. S02 Lag 1                       9999                             4:04.64
      Simavdelningen 1902            SWE
      Johan Sunrydh               83 3287    29.18  1:00.53           1:00.53
      Viktor Kouzmine             79 0221    31.47  1:07.81           2:08.34
      Rasmus Karlsson             79 9999    27.40  1:00.13           3:08.47
      Jacob Kropp                 84 2520    26.28    56.17           4:04.64

  7. Bergensvömmerne                 9999                             4:05.06
      Bergensvömmerne                NOR
      Anders Kristensen           84 9999    31.55  1:05.44           1:05.44
      Morten Jarland              80 9999    31.41  1:07.10           2:12.54
      Petter Solberg              85 9999    27.12    59.91           3:12.45
      Even Austevoll              81 9999    25.04    52.61           4:05.06

  8. Västerås SS Lag 1               9999                             4:06.30
      Västerås Simsällskap           SWE
      Andreas Engström            85 0092    31.96  1:07.33           1:07.33
      Dag Jönsson                 81 1916    30.40  1:05.59           2:12.92
      Mathias Isaksson            80 0088    27.84  1:01.69           3:14.61
      Fredrik Weng                80 0496    24.60    51.69           4:06.30

  9. Landskrona Simsällskap        6 9999                             4:07.51
      Landskrona Simsällskap         SWE
      David Söderstjerna          81 1418    29.66  1:01.46           1:01.46
      Erik Bengtsson              87 9999    33.65  1:12.57           2:14.03
      Joakim Dahl                 76 1413    25.75    56.34           3:10.37
      Johan Norén                 86 9999    26.93    57.14           4:07.51

 10. Kungsbacka SS                                                    4:07.85
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
      Johan Lundberg              85         30.54  1:03.45           1:03.45
      Richard Ohlsson             84         31.89  1:09.25           2:12.70
      Henrik Åkerberg             83         27.18    59.90           3:12.60
      Daniel Lundberg             82         25.71    55.25           4:07.85

 11. Baerumsvömmerne Lag 1           9999                             4:07.87
      Baerumsvömmerne                NOR
      Vebjörn Ulseröd             84 9999    32.23  1:06.99           1:06.99
      Ole Fjörtoft                79 9999    29.35  1:02.76           2:09.75
      Nils Skuncke                83 9999    29.60  1:05.28           3:15.03
      Peter Eikeland              83 9999    24.89    52.84           4:07.87

 12. Göteborg Sim Lag 1 Herrar    85 9999                             4:09.02
      Göteborg Sim                   SWE
      Oscar Björnberg             86 9999    31.09  1:03.82           1:03.82
      Laur Dobrescu               82 0153    32.14  1:10.10           2:13.92
      Jonatan Andersson           79 9999    27.28    59.57           3:13.49
      Jonas Boström               85 2564    26.10    55.53           4:09.02

 13. Linköpings ASS Lag 1                                             4:11.29
      Linköpings Allmänna SS         SWE
      Ludvig Strannå              85         33.23  1:08.40           1:08.40
      Jakob Dorch                 85         30.89  1:07.52           2:15.92
      Olof Gottvall               85         28.68  1:02.72           3:18.64
      Marcus Piehl                85         24.84    52.65           4:11.29

 14. Norrköpings KK Lag 2            9999                             4:13.42
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
      Markus Andersson            84 0640    31.03  1:04.43           1:04.43
      Jimmy Ågren                 86 0645    33.31  1:10.71           2:15.14
      Johan Lund                  82 0818    27.85  1:02.26           3:17.40
      Magnus Fredriksson          79 0651    26.08    56.02           4:13.42

 15. S 71 Lag 1                   80 9999                             4:20.47
      S 71                           SWE
      Martin Johansson            87 1081    32.19  1:06.27           1:06.27
      Johan Jedhammar             87 1099    33.62  1:11.96           2:18.23
      Johannes Larsson            85 1920    28.15  1:02.39           3:20.62
      Pierre Johnsson             84 9999    28.97    59.85           4:20.47

 16. Mölndals ASS Lag 1              9999                             4:21.49
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
      Robin Andréasson            88 9999    33.89  1:10.10           1:10.10
      Nicky Lukic                 81 0144    32.01  1:09.71           2:19.81
      Victor Olsson               85 9999    30.24  1:06.91           3:26.72
      Magnus Andersson            81 0161    25.50    54.77           4:21.49

 17. Vestkantsvömmerne               9999                             4:21.88
      Vestkantsvömmerne              NOR
      Kim Torry Simmenes          82 9999    28.89  1:00.21           1:00.21
      Inge Andreas Sivertsen      86 9999    36.86  1:22.48           2:22.69
      Tor André Egge Hestholm     82 9999    27.67    59.79           3:22.48
      Remy Vikane                 86 9999    28.19    59.40           4:21.88

 18. Karlstads Ss1                   9999                             4:22.11
      Karlstads Simsällskap          SWE
      Daniel Brask                87 0691    34.44  1:10.98           1:10.98
      Håkan Emilsson              87 2600    33.21  1:11.99           2:22.97
      Tobias Lindström            79 0861    27.80    59.94           3:22.91
      Johan Flyg                  85 9999    28.29    59.20           4:22.11

 19. Göteborg Sim Lag 2 Herrar    85 9999                             4:22.80
      Göteborg Sim                   SWE
      Fredrik Holst               79 0217    33.14  1:08.24           1:08.24
      Stephen Kebke               87 9999    33.64  1:13.42           2:21.66
      Henrik Stenberg             82 0160    29.57  1:04.98           3:26.64
      Johan Hansson               77 9999    26.73    56.16           4:22.80

 20. SK Elfsborg Lag 2 Herr          9999                             4:24.51
      Simklubben Elfsborg            SWE
      Magnus Hansèn               86 0798    33.29  1:08.12           1:08.12
      Mikko Mäkien                81 0804    32.37  1:10.87           2:18.99
      Richard Wernersson          87 0839    30.77  1:08.54           3:27.53
      Fredrik Elf                 84 3804    26.79    56.98           4:24.51

 21. Kungälvs SS Herrsenior                                           4:26.50
      Kungälvs Simsällskap           SWE
      Johan Rönnewall                        32.13  1:06.29           1:06.29
      Kristoffer Karlsson         76         34.33  1:14.96           2:21.25
      Anders Åkerström            83         28.20  1:04.61           3:25.86
      Martin Andersson            85         28.44  1:00.64           4:26.50

 22. Väsby SS Herrar Lag 3           9999                             4:27.57
      Väsby Simsällskap              SWE
      Charlie Garding             89 9999    35.57  1:13.04           1:13.04
      Mert Curku                  88 9999    33.95  1:14.73           2:27.77
      Mathias Giertz              87 9999    29.44  1:04.39           3:32.16
      Patrik Knudsen              81 1696    26.43    55.41           4:27.57

 23. Vellinge Näset Lag 1                                             4:29.50
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
      Eric Brandt                 86         33.55  1:09.49           1:09.49
      Mikael Persson              86         33.36  1:11.74           2:21.23
      Gustaf Åstrand              87         31.45  1:09.42           3:30.65
      Anders Romberg              87         27.54    58.85           4:29.50

 24. Ängelholm SS Lag 1 Herrar       9999                             4:32.89
      Ängelholms Simsällskap         SWE
      Pontus Terry                86 9999    34.32  1:11.32           1:11.32
      Philip Jepson               83 1523    33.75  1:12.48           2:23.80
      Jakob Rasmussen             83 1527    29.02  1:04.76           3:28.56
      Christian Helgesson         89 9999    30.24  1:04.33           4:32.89

 25. Linköpings ASS Lag 2                                             4:34.94
      Linköpings Allmänna SS         SWE
      Daniel Windolf              88         33.85  1:10.22           1:10.22
      Tobias Törnström            88         36.80  1:17.81           2:28.03
      Viktor Viveland             88         31.36  1:08.62           3:36.65
      Sebastian Attervall         86         27.38    58.29           4:34.94

 26. Örebro Sa Lag 2 Herrar          9999                             4:35.75
      Örebro Simallians              SWE
      Joachim Wiking              87 0490    32.74  1:07.06           1:07.06
      Lukas Gamerov               89 9999    37.79  1:21.17           2:28.23
      Per Santhesson              85 9999    30.85  1:07.20           3:35.43
      Fredrik Klawatsch           87 9999    28.23  1:00.32           4:35.75

 27. Norrköpings KK Lag 3            9999                             4:39.11
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
      Christian Dimell            89 0647    34.11  1:10.30           1:10.30
      Björn Gunnarsson            89 9999    36.79  1:19.15           2:29.45
      Carl Johan Wittbeck         86 0643    29.61  1:07.37           3:36.82
      Nikola Stojmenovic          88 0646    29.23  1:02.29           4:39.11

 28. Alingsås Lag 1               88 9999                             4:45.25
      Alingsås SLS                   SWE
      Pontus Hansson              86 0657    31.23  1:04.66           1:04.66
      Pelle Gidlöv                89 9999    40.20  1:28.31           2:32.97
      Erik Widell                 87 9999    29.76  1:06.16           3:39.13
      Kristoffer Gidlöv           88 9999    31.12  1:06.12           4:45.25

 29. Väsby SS Herrar Lag 4           9999                             4:46.80
      Väsby Simsällskap              SWE
      Johan Lantz                 87 9999    33.88  1:09.89           1:09.89
      Kristoffer Fürst            88 9999    38.97  1:24.20           2:34.09
      Johan Cederlöf              89 9999    33.34  1:14.11           3:48.20
      Karl Aadli                  87 9999    27.84    58.60           4:46.80

 30. Karlstads Ss2                   9999                             5:03.74
      Karlstads Simsällskap          SWE
      Christoffer Åberg           88 9999    39.41  1:58.37           1:58.37
      Marcus Åberg                88 9999    42.77  1:17.20           3:15.57
      Anders Melin                88 9999    42.34  1:13.12           4:28.69
      Mikael Karlsson             88 9999    34.91    35.05           5:03.74

 31. Ängelholm SS Lag 2 Herrar       9999                             5:11.90
      Ängelholms Simsällskap         SWE
      Emil Davidsson              90 9999    39.56  1:21.40           1:21.40
      Jesper Wallhoff             88 1222    37.46  1:20.98           2:42.38
      Emil Johnsson               88 3746    35.71  1:17.30           3:59.68
      Oskar Odervall              89 9999    34.41  1:12.22           5:11.90



      R E S U L T A T                                         SIDA: 1
      TÄVLING  : ULLBERGSTROFEN 2002                         DATUM: 2002-05-12
      PLATS    : VALHALLABADET 2002-05-10-12                   TID: 17:27
      ARRANGÖR : GÖTEBORG SIM
      BASSÄNG  : 25m-BASSÄNG

GREN: 44 100m FJÄRILSIM POJK.15-16 FINAL     SPONSOR: Jonas Svets & Smide
            15.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Johan Norén                  86 9999    29.35                    1:02.47
      Landskrona Simsällskap         SWE
  2. Michael Kostesic             86 0641    28.25                    1:02.71
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  3. Mathias Giertz               87 9999    29.94                    1:02.88
      Väsby Simsällskap              SWE
  4. Erik Widell                  87 9999    29.45                    1:03.23
      Alingsås SLS                   SWE
  5. Pontus Hansson               86 0657    29.45                    1:03.98
      Alingsås SLS                   SWE
  6. Martin Johansson             87 1081    29.44                    1:04.24
      S 71                           SWE
  7. Markus Mattsson              87 9999    29.62                    1:04.76
      Göteborg Sim                   SWE
  8. Joachim Wiking               87 0490    30.14                    1:05.43
      Örebro Simallians              SWE


   GREN: 47 100m RYGGSIM FLICK. 16-17 FINAL     SPONSOR: SG Idé & Tryck
            15.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Sissela Bruksås              86 5024    32.52                    1:06.15
      Göteborg Sim                   SWE
  2. Linda Knutsson               85         31.77                    1:06.32
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  3. Jennie Carlsson              86         33.30                    1:08.08
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  4. Jennie Johansson             85         33.04                    1:08.65
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
  5. Maria Hjärne                 86         33.78                    1:09.24
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  6. Christina Sjöholm            86 7336    33.37                    1:09.33
      Simklubben Elfsborg            SWE
  7. Elin Ericson                 86 7616    34.02                    1:10.08
      Väsby Simsällskap              SWE
  8. Cecilia Nilsson              85 6798    33.92                    1:10.23
      S 71                           SWE

   GREN: 48 100m RYGGSIM POJKAR 17-18 FINAL     SPONSOR: Kortedala Bingo
            15.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Erik Samuelsson              85 2948    27.43                      56.66
      Väsby Simsällskap              SWE
  2. Jakob Dorch                  85         29.07                    1:00.11
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  3. Calle Brodén                 84 0487    29.11                    1:00.16
      Örebro Simallians              SWE
  4. Johan Lundberg               85         29.60                    1:01.04
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
  5. Marcus Piehl                 85         30.14                    1:02.37
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  6. Anders Kristensen            84 9999    30.03                    1:02.51
      Bergensvömmerne                NOR
  7. Christoffer Autio            84 1697    31.25                    1:04.86
      Väsby Simsällskap              SWE
  8. Markus Andersson             84 0640    31.35                    1:06.79
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE

   GREN: 49 50m FRISIM DAMER          FINAL     SPONSOR: Intersport
            15.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD                                 50 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Josefin Lillhage             80 5135                               25.78
      Väsby Simsällskap              SWE
      Nytt Ullbergsrekord
  2. Claire Hedenskog             80 5138                               26.51
      Göteborg Sim                   SWE
  3. Annica Löfstedt              82 5457                               26.56
      Örebro Simallians              SWE
  4. Terrie Miller                78 9999                               26.71
      Baerumsvömmerne                NOR
  5. Alexandra Göransson          82 5195                               26.90
      Göteborg Sim                   SWE
  6. Denise Helgesson             84 7954                               27.16
      Väsby Simsällskap              SWE
     Marie Klackenstam            81 8647                               27.16
      Ängelholms Simsällskap         SWE
  8. Marina Sandback              84 5066                               27.27
      Västerås Simsällskap           SWE

   GREN: 50 50m FRISIM HERRAR         FINAL     SPONSOR: Liseberg
            15.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD                                 50 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Per Nylin                    82 3122                               23.32
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  2. Daniel Carlsson              76 3104                               23.79
      Väsby Simsällskap              SWE
     Fredrik Weng                 80 0496                               23.79
      Västerås Simsällskap           SWE
  4. David Gustafsson             82 3522                               23.93
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  5. Nikola Kördel                78 0473                               23.94
      Örebro Simallians              SWE
  6. Henrik Åkerberg              83                                    24.35
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
  7. Erik Brannestål              80 1695                               24.40
      Väsby Simsällskap              SWE
  8. Martin Nyberg                71 0650                               24.70
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE

   GREN: 51 100m FRISIM FLICKOR 11&Y  FINAL     SPONSOR: Flying Flerp
            15.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Elin Törnbladh               91 9999    32.80                    1:07.78
      Väsby Simsällskap              SWE
  2. Kristina Lundberg            91         32.98                    1:08.48
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
  3. Melissa Österlund            91 9999    33.99                    1:10.00
      Väsby Simsällskap              SWE
  4. Linn Leo                     91 9999    34.38                    1:10.81
      Alingsås SLS                   SWE
  5. Nina Arnesen                 91 9999    35.31                    1:12.50
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
  6. Evelina Andersson            91 9999    35.13                    1:13.06
      Väsby Simsällskap              SWE
  7. Linnea Olebark               91 9999    35.16                    1:13.67
      Väsby Simsällskap              SWE
  8. Sofie Olsson                 91 9999    35.59                    1:14.32
      Karlstads Simsällskap          SWE

   GREN: 52 100m FRISIM POJKAR 12&Y   FINAL     SPONSOR: Essenuto
            15.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Ponthus Sandell              90 9999    30.31                    1:03.41
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  2. Johan Ivarsson               90         30.92                    1:03.83
      Timrå Simklubb                 SWE
  3. Christoffer Wallin           90 9999    32.52                    1:06.93
      Helsingborgs Simsällskap       SWE
  4. Henrik Toll                  90 9999    32.70                    1:07.76
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  5. Sigurd Gladhaug              90 9999    32.74                    1:08.24
      Baerumsvömmerne                NOR
  6. Esa Virtanen                 90 9999    32.77                    1:08.47
      Simavdelningen 1902            SWE
  7. Fredrik Siverskog            90         33.02                    1:08.62
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  8. Magnus Grönkvist             90 9999    32.73                    1:10.13
      Karlstads Simsällskap          SWE

   GREN: 53 50m FRISIM FLICKOR 13     FINAL     SPONSOR: Österbergs
            15.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD                                 50 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Lotte Hansson                89 5950                               28.09
      Helsingborgs Simsällskap       SWE
  2. Amanda Landgren              89 9999                               28.77
      Landskrona Simsällskap         SWE
  3. Sandra Kirstein              89                                    29.06
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
  4. Madeleine Eriksson           89 9999                               29.26
      Västerås Simsällskap           SWE
  5. Petra Carlsson               89                                    29.46
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  6. Jennie Ibstedt               89 9999                               29.92
      Västerås Simsällskap           SWE
  7. Viktoria Lundh               89 9999                               30.30
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
  8. Johanna Södervik             89 9999                               30.51
      Väsby Simsällskap              SWE

   GREN: 54 50m FRISIM POJKAR 14      FINAL     SPONSOR: Nordson
            15.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD                                 50 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Stian Madsen                 88 9999                               26.90
      Tönsberg Svömmeklubb           NOR
  2. Jacob Adamowicz              88 9999                               27.36
      Landskrona Simsällskap         SWE
  3. Isak Ladeborn                88 9999                               27.70
      Varbergs Sim                   SWE
  4. Björn Sandback               88 3760                               27.84
      Västerås Simsällskap           SWE
  5. Robin Andréasson             88 9999                               27.95
      Mölndals Allmänna Simsällskap  SWE
  6. Daniel Windolf               88                                    28.04
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  7. Viktor Viveland              88                                    28.12
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  8. Tim Eriksson                 88 9999                               28.26
      Väsby Simsällskap              SWE

   GREN: 55 100m BRÖSTSIM FLICK.14-15 FINAL     SPONSOR: Rexroth
            15.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Therese Bergström            87         35.37                    1:13.67
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  2. Angelica Risebrandt          87 5748    35.36                    1:14.15
      Trollhättans Simsällskap       SWE
  3. Linn Bergman                 88 9999    35.67                    1:15.63
      Väsby Simsällskap              SWE
  4. Josefin Hallmén              88         36.29                    1:16.70
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  5. Nina Larsson                 87 9999    37.57                    1:18.35
      Göteborg Sim                   SWE
  6. Ann-Helen Pridesis           87 9999    37.10                    1:18.74
      Bergensvömmerne                NOR
  7. Sofia Brockmar               88 9999    36.91                    1:19.65
      Göteborg Sim                   SWE
  8. Eva-Maria Sandin             88 7151    38.09                    1:21.59
      Simklubben Elfsborg            SWE

   GREN: 56 100m BRÖSTSIM POJK. 15-16 FINAL     SPONSOR: Consat
            15.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Kim Bergström                87 0098    32.11                    1:08.51
      Västerås Simsällskap           SWE
  2. Jimmy Ågren                  86 0645    33.03                    1:08.97
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  3. Johan Jedhammar              87 1099    33.49                    1:09.84
      S 71                           SWE
  4. Sebastian Attervall          86         33.47                    1:11.53
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  5. Håkan Emilsson               87 2600    34.10                    1:12.24
      Karlstads Simsällskap          SWE
  6. Erik Widell                  87 9999    34.40                    1:12.38
      Alingsås SLS                   SWE
  7. Mikael Persson               86         34.23                    1:13.09
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
     Johan Dahlgren               86         33.74                    1:13.09
      Gävle Simsällskap              SWE

   GREN: 57 100m FRISIM FLICKOR 16-17 FINAL     SPONSOR: Stora Enso Packaging
            15.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Linda Knutsson               85         29.03                      59.36
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  2. Emmy Gellerstedt             86 5469    28.95                      59.88
      Örebro Simallians              SWE
  3. Annie Billborg               85 5208    29.39                    1:00.33
      Göteborg Sim                   SWE
  4. Elin Ericson                 86 7616    29.32                    1:00.57
      Väsby Simsällskap              SWE
  5. Jennie Carlsson              86         29.46                    1:00.66
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  6. Maria Hjärne                 86         29.91                    1:00.69
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  7. Sofia Hjalmarsson            86         29.45                    1:01.01
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
  8. Caroline Holgerstein         85 5581    29.77                    1:01.43
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE

   GREN: 58 100m FRISIM POJKAR 17-18  FINAL     SPONSOR: Nordea
            15.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Marcus Piehl                 85         24.70                      51.58
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  2. Erik Samuelsson              85 2948    25.35                      53.12
      Väsby Simsällskap              SWE
  3. Wictor Comstedt              84 1691    25.55                      53.47
      Väsby Simsällskap              SWE
  4. Victor Andersson             84         25.70                      54.13
      Skäret Simsällskap             SWE
  5. Örjan Cato Johnsen           85 9999    26.56                      54.25
      Bergensvömmerne                NOR
  6. Christoffer Autio            84 1697    26.60                      54.50
      Väsby Simsällskap              SWE
  7. Petter Solberg               85 9999    26.67                      55.07
      Bergensvömmerne                NOR
  8. Anders Kristensen            84 9999    26.70                      55.76
      Bergensvömmerne                NOR

   GREN: 59 100m FJÄRILSIM DAMER      FINAL     SPONSOR: Fullriggaren Konsult
            15.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Josefin Lillhage             80 5135    29.91                    1:02.72
      Väsby Simsällskap              SWE
  2. Annica Löfstedt              82 5457    29.22                    1:03.08
      Örebro Simallians              SWE
  3. Teresia Gimholt              83 6302    30.89                    1:04.40
      S 77 Stenungsund               SWE
  4. Jessika Granlund             82 6817    30.58                    1:04.54
      S 77 Stenungsund               SWE
  5. Maria Tegård                 81 6793    30.09                    1:05.32
      S 71                           SWE
  6. Lovisa Romelsjö              84 5198    30.67                    1:05.35
      Göteborg Sim                   SWE
  7. Anna Gunnarsson              84         30.45                    1:05.44
      Kungsbacka Simsällskap         SWE
  8. Marina Sandback              84 5066    30.68                    1:05.86
      Västerås Simsällskap           SWE

   GREN: 60 100m FJÄRILSIM HERRAR     FINAL     SPONSOR: Enadova
            15.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Joakim Dahl                  76 1413    25.64                      54.75
      Landskrona Simsällskap         SWE
  2. Daniel Carlsson              76 3104    25.99                      55.76
      Väsby Simsällskap              SWE
  3. David Gustafsson             82 3522    25.90                      55.79
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  4. Johannes Nordenstam          80 0617    26.29                      56.53
      Väsby Simsällskap              SWE
  5. Tor André Egge Hestholm      82 9999    26.76                      58.14
      Vestkantsvömmerne              NOR
  6. Johan Wilén                  83 2949    27.44                      58.93
      Väsby Simsällskap              SWE
  7. Erik Brannestål              80 1695    27.10                      58.97
      Väsby Simsällskap              SWE
  8. Per Nylin                    82 3122    26.89                      59.77
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE

   GREN: 61 100m BRÖSTSIM FLICKOR 12  FINAL     SPONSOR: Jonas Svets & Smide
            15.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Sara Gustavsson              90         39.13                    1:22.27
      Deje Simsällskap               SWE
  2. Louise Oscarson              90         39.37                    1:22.48
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  3. Matilda Möller               90         39.84                    1:23.41
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
  4. Camilla Andersson            90         39.66                    1:24.12
      Kungälvs Simsällskap           SWE
  5. Jasmine Marcusson            90         41.07                    1:25.68
      Kungälvs Simsällskap           SWE
  6. Anna Kjällberg               90 9999    40.88                    1:26.91
      Helsingborgs Simsällskap       SWE
  7. Elin Nilsson                 90         41.78                    1:27.53
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  8. Sara Hagve Jansson           90         42.07                    1:27.77
      Linköpings Allmänna SS         SWE

   GREN: 62 100m BRÖSTSIM POJKAR 13   FINAL     SPONSOR: Lerums Plast
            15.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m                      100 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Anders Ydremark              89         35.43                    1:15.61
      Linköpings Allmänna SS         SWE
  2. Johan Cederlöf               89 9999    35.17                    1:17.06
      Väsby Simsällskap              SWE
  3. Joakim Holmström             89         36.69                    1:17.70
      Vellinge-Näsets Simklubb       SWE
  4. Björn Gunnarsson             89 9999    37.05                    1:18.15
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
  5. Lukas Gamerov                89 9999    37.47                    1:18.47
      Örebro Simallians              SWE
  6. Charlie Garding              89 9999    37.45                    1:19.20
      Väsby Simsällskap              SWE
  7. David Larsson                89         37.52                    1:19.42
      Uddevalla Simförening          SWE
  8. Robin Lindgren               89 9999    37.32                    1:19.85
      Helsingborgs Simsällskap       SWE

   GREN: 63 4*100m MEDLEY DAMER       FINAL     SPONSOR: Håkan Perssons Byggf.
            15.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m    100 m             400 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Göteborg Sim Lag 1 Damer     85 9999                             4:16.33
      Göteborg Sim                   SWE
      Martina Svensson            81 5140    30.85  1:03.32           1:03.32
      Alexandra Göransson         82 5195    33.28  1:11.78           2:15.10
      Lovisa Romelsjö             84 5198    29.74  1:04.56           3:19.66
      Claire Hedenskog            80 5138    26.62    56.67           4:16.33

  2. Väsby SS Damer Lag 1            9999                             4:19.25
      Väsby Simsällskap              SWE
      Josefin Lillhage            80 5135    32.17  1:05.61           1:05.61
      Linn Bergman                88 9999    35.00  1:15.95           2:21.56
      Gabriella Fagundez          85 6310    27.91  1:00.49           3:22.05
      Denise Helgesson            84 7954    27.19    57.20           4:19.25

  3. Linköpings ASS Lag 1                                             4:26.05
      Linköpings Allmänna SS         SWE
      Maria Hjärne                86         33.89  1:09.68           1:09.68
      Jennie Carlsson             86         34.21  1:13.29           2:22.97
      Linda Knutsson              85         29.96  1:03.59           3:26.56
      Therese Bergström           87         28.39    59.49           4:26.05

  4. S77 Stenungsund 1e           82                                  4:26.98
      S 77 Stenungsund               SWE
      Teresia Gimholt             83 6302    32.67  1:06.85           1:06.85
      Jessika Granlund            82 6817    35.36  1:14.45           2:21.30
      Elin Jansson                84 6812    30.89  1:06.35           3:27.65
      Jenny Lewis                 82 6946    28.47    59.33           4:26.98

  5. Västerås SS Lag 1               9999                             4:27.43
      Västerås Simsällskap           SWE
      Petra Hallberg              87 5500    33.63  1:09.39           1:09.39
      Frida Hagen                 86 5498    34.19  1:13.54           2:22.93
      Marina Sandback             84 5066    29.99  1:04.64           3:27.57
      Jonna Nybäck                88 6502    28.65    59.86           4:27.43

  6. Göteborg Sim Lag 2 Damer     80 9999                             4:33.14
      Göteborg Sim                   SWE
      Sissela Bruksås             86 5024    33.64  1:08.53           1:08.53
      Helena Norling              84 5142    36.03  1:16.89           2:25.42
      Nicolin Lillhage            85 5136    30.69  1:06.81           3:32.23
      Annie Billborg              85 5208    29.08  1:00.91           4:33.14

  7. Västerås SS Lag 2               9999                             4:33.86
      Västerås Simsällskap           SWE
      Matilda Isaksson            83 5078    34.36  1:11.76           1:11.76
      Emma Wesström               84 6256    34.47  1:14.48           2:26.24
      Katarina Nordin             84 5073    30.30  1:06.02           3:32.26
      Janina Gårdensjö            84 5499    29.41  1:01.60           4:33.86

  8. Örebro Sa Lag 1 Damer           9999                             4:37.53
      Örebro Simallians              SWE
      Emmy Gellerstedt            86 5469    33.81  1:11.26           1:11.26
      Mervi Keskitalo             85 5464    35.79  1:18.91           2:30.17
      Annica Löfstedt             82 5457    29.41  1:04.69           3:34.86
      Therese Bäckström           85 5468    30.04  1:02.67           4:37.53


   GREN: 64 4*100m MEDLEY HERRAR      FINAL     SPONSOR: Bellis Växtmiljö
            15.30

PLAC NAMN                       FÖDD KOD      50 m    100 m             400 m
      FÖRENING                       LAND
  1. Väsby SS Herrar Lag 1           9999                             3:50.87
      Väsby Simsällskap              SWE
      Daniel Carlsson             76 3104    27.03    56.72             56.72
      Erik Brannestål             80 1695    30.51  1:06.39           2:03.11
      Johannes Nordenstam         80 0617    25.53    55.87           2:58.98
      Wictor Comstedt             84 1691    24.45    51.89           3:50.87

  2. Norrköpings KK Lag 1            9999                             3:51.97
      Norrköpings Kappsimningsklubb  SWE
      Michael Kostesic            86 0641    29.11    59.99             59.99
      Jimmy Hellman               79 1799    30.72  1:05.99           2:05.98
      David Gustafsson            82 3522    25.38    55.10           3:01.08
      Per Nylin                   82 3122    24.14    50.89           3:51.97

  3. SK Elfsborg Lag 1 Herr          9999                             3:53.28
      Simklubben Elfsborg            SWE
      Nicklas Peterson            81 0807    27.95    57.81             57.81
      Per Friberg                 80 5724    30.62  1:06.02           2:03.83
      Anders Privér               77 0968    25.89    56.63           3:00.46
      Linus Johannesson           83 0961    24.59    52.82           3:53.28

  4. Örebro Sa Lag 1 Herrar          9999                             3:53.52
      Örebro Simallians              SWE
      Calle Brodén                84 0487    28.90  1:00.12           1:00.12
      Joakim Bjärmark             82 0481    29.00  1:04.04           2:04.16
      Nikola Kördel               78 0473    25.89    58.29           3:02.45
      Erik Jörstad                82 0482    23.98    51.07           3:53.52

  5. Väsby SS Herrar Lag 2           9999                             4:01.05
      Väsby Simsällskap              SWE
      Erik Samuelsson             85 2948    28.79    59.79             59.79
      Paulo Fagundez              83 1411    31.83  1:08.97           2:08.76
      Johan Wilén                 83 2949    27.14    58.76           3:07.52
      Christoffer Autio           84 1697    25.24    53.53           4:01.05

  6. S02 Lag 1                       9999                             4:01.56
      Simavdelningen 1902            SWE
      Johan Sunrydh               83 3287    28.47    58.90             58.90
      Viktor Kouzmine             79 0221    31.10  1:06.97           2:05.87
      Rasmus Karlsson             79 9999    26.76    59.52           3:05.39
      Jacob Kropp                 84 2520    26.15    56.17           4:01.56

  7. Västerås SS Lag 1               9999                             4:02.78
      Västerås Simsällskap           SWE
      Mathias Isaksson            80 0088    31.22  1:04.80           1:04.80
      Dag Jönsson                 81 1916    30.38  1:05.50           2:10.30
      Andreas Engström            85 0092    27.18  1:01.03           3:11.33
      Fredrik Weng                80 0496    24.21    51.45           4:02.78

  8. Bergensvömmerne                 9999                             4:03.26
      Bergensvömmerne                NOR
      Anders Kristensen           84 9999    30.98  1:04.11           1:04.11
      Morten Jarland              80 9999    30.92  1:06.89           2:11.00
      Petter Solberg              85 9999    27.63  1:00.24           3:11.24
      Even Austevoll              81 9999    24.45    52.02           4:03.26




      TÄVLINGSLEDARE                    TÄVLINGSSEKRETERARE



      MATS THORSÉN                       BÖRJE BENGTSSON

      * * TILLHÖR Göteborg Sim      GRODAN SIMPROGRAM 4.43 * *