Resultat Totalt - Officiell 
 
  Tävling  ULLBERGSTROFEN 2005    Utskriftsdatum  06 juni 2005   
  Tävlingsort  GÖTEBORG    Utskriftstid  17:29   
  Arrangör  GÖTEBORG SIM         
 
 
Gren 1, 100m BRÖSTSIM FL 11 & Y, Finaler 
Sponsor:Kortedala Bingo 
Ullbergsrekord: Elin Törnbladh 1:19.59 2002-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
Ellen Olsson  1995  Simklubben Triton  41.13        1:27.81   
Mikaela Dahl  1994  Alingsås SLS  42.58        1:30.32   
Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap  43.66        1:30.43   
Vera Pålsson  1994  Karlstads Simsällskap  43.39        1:31.27   
Sandra Johnsson  1994  Helsingborgs Simsällskap  42.70        1:31.32   
Kajsa Andersson  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap  43.80        1:31.91   
Lisa Grönlund  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb  44.15        1:32.71   
Sara Grönlund  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb  44.05        1:35.56   
                   
 
Gren 1, 100m BRÖSTSIM FL 11 & Y, Försök 
Sponsor:Kortedala Bingo 
Ullbergsrekord: Elin Törnbladh 1:19.59 2002-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
Ellen Olsson  1995  Simklubben Triton  42.93        1:30.64   
Vera Pålsson  1994  Karlstads Simsällskap  44.22        1:31.52   
Sandra Johnsson  1994  Helsingborgs Simsällskap  44.28        1:31.81   
Mikaela Dahl  1994  Alingsås SLS  43.83        1:32.76   
Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap  1.08        1:32.90   
Kajsa Andersson  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap  44.35        1:32.92   
Sara Grönlund  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb  45.24        1:35.02   
Lisa Grönlund  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb  45.65        1:36.13   
Angelina Righult  1994  Simklubben Triton  45.44        1:36.54   
10  Pernilla Andersson  1994  Helsingborgs Simsällskap  45.71        1:36.71   
11  Lykke Koch  1994  Skäret Simsällskap  46.93        1:38.91   
12  Nadine Söderberg  1995  Helsingborgs Simsällskap  46.60        1:39.31   
13  Amanda Mazetti-Nissen  1994  Helsingborgs Simsällskap  47.12        1:39.87   
14  Anna Rosén  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap  84        1:40.23   
15  Céline Bertrand  1995  Karlsborgs Simklubb  94        1:40.26   
16  Carolina Elvind  1994  Kungsbacka Simsällskap  47.17        1:40.40   
17  Maria Jörgensen  1994  Helsingborgs Simsällskap  48.02        1:40.92   
18  Olivia Alexandersson  1994  Helsingborgs Simsällskap  48.18        1:41.46   
19  Rebecca Boysen  1994  Helsingborgs Simsällskap  48.58        1:42.52   
20  Linnéa Winlöf  1994  Falköpings Simsällskap  49.51        1:43.38   
21  Felicia Hagberg  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb  50.39        1:44.15   
22  Isabelle Nilsson  1994  Helsingborgs Simsällskap  50.18        1:44.25   
23  Malin Pettersson  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb  89        1:45.03   
24  Josefine Rydberg  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb  86        1:46.67   
25  Rebecka Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb  95        1:50.13   
26  Malin Numerius  1994  Göteborg Sim  1.05        1:51.29   
27  Anna Gustafsson  1994  Göteborg Sim  97        1:51.62   
28  Cynthia Illanes  1994  Södertälje Simsällskap  90        1:55.29   
29  Trine Öhman  1994  Göteborg Sim  79        1:55.71   
Emma Steneröd  1994  Göteborg Sim          DSQ   
                   
 
Gren 2, 100m BRÖSTSIM PO 12 & Y, Finaler 
Sponsor:Bellis Växtmiljö 
Ullbergsrekord: Sverre Naess 1:16.17 2004-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
Johan Ekstedt  1993  Göteborg Sim  40.24        1:24.87   
Jesper Lund  1993  Trollhättans Simsällskap  41.16        1:26.27   
Martin Kastebo  1993  Skövde Simsällskap  40.92        1:26.38   
Marcel Ballin  1993  Helsingborgs Simsällskap  41.85        1:28.52   
Emil Cardebrant  1993  Trollhättans Simsällskap  42.74        1:30.49   
Nils Ivars  1993  Karlstads Simsällskap  43.43        1:30.64   
Oskar Rutqvist  1993  Göteborg Sim  43.86        1:30.90   
Erik Emanuelsson  1993  Södertälje Simsällskap  43.28        1:33.07   
                   
 
Gren 2, 100m BRÖSTSIM PO 12 & Y, Försök 
Sponsor:Bellis Växtmiljö 
Ullbergsrekord: Sverre Naess 1:16.17 2004-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
Johan Ekstedt  1993  Göteborg Sim  40.07        1:25.85   
Martin Kastebo  1993  Skövde Simsällskap  40.88        1:27.44   
Jesper Lund  1993  Trollhättans Simsällskap  42.08        1:28.30   
Marcel Ballin  1993  Helsingborgs Simsällskap  42.23        1:29.76   
Emil Cardebrant  1993  Trollhättans Simsällskap  42.63        1:29.99   
Nils Ivars  1993  Karlstads Simsällskap  43.46        1:31.34   
Erik Emanuelsson  1993  Södertälje Simsällskap  43.00        1:31.35   
Oskar Rutqvist  1993  Göteborg Sim  44.30        1:31.92   
Robin Pålsson  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb  41.30        1:32.03   
10  Fredrik Chail  1993  Grums Simsällskap  42.69        1:32.97   
11  Martin Nilsson  1993  Vellinge-Näsets Simklubb  43.98        1:33.02   
12  Tobias Löfquist  1993  Helsingborgs Simsällskap  44.59        1:33.23   
13  Christoffer Dahl  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb  44.99        1:34.61   
14  Jens Barkentin  1994  Helsingborgs Simsällskap  45.38        1:36.43   
15  August Andersson  1993  Skäret Simsällskap  45.55        1:36.54   
16  Christian Karlsson  1993  Södertälje Simsällskap  45.45        1:36.87   
17  Gustav Blomgren  1993  Göteborg Sim  46.68        1:37.07   
18  Fredrik Rosenberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb  48.05        1:39.81   
19  Niklas Gustafsson  1993  Kungälvs Simsällskap  47.22        1:39.98   
20  Jonathan Kling  1993  Örebro Simallians  46.97        1:40.56   
21  Stefan Stojmenovic  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb  46.91        1:40.94   
22  Alexander Söderman  1993  Göteborg Sim  47.86        1:41.69   
23  Elias Rosberg  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb  47.42        1:41.96   
24  Andreas Nilsson  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb  47.68        1:42.19   
25  Oscar Holm  1993  Karlstads Simsällskap  48.89        1:42.89   
26  Lukas Wicksell  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb  49.04        1:43.43   
27  Oscar Holmgren  1994  Örebro Simallians  49.60        1:45.53   
28  Kevin Thorvaldsson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb  49.37        1:47.51   
29  Gustav Olander  1994  Göteborg Sim  52.14        1:51.54   
30  Christopher Jedel  1995  Göteborg Sim  53.68        1:52.57   
31  Christoffer Ericsson  1994  Simklubben 1970  54.09        1:54.44   
                   
 
Gren 3, 100m FRISIM FLICKOR 12, Finaler 
Sponsor:K&L Swärd Medicin AB 
Ullbergsrekord: Ida Mattsson 59.16 1997-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
Rebecca Noring  1993  Simklubben Triton  31.70        1:05.92   
Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap  32.11        1:05.93   
Emma Sandström  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb  31.63        1:05.98   
Nathalie Söderberg  1993  Helsingborgs Simsällskap  32.38        1:07.37   
Emilia Nordström  1993  Simklubben Triton  32.77        1:08.17   
Josefine Lindh  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb  33.34        1:08.96   
Camilla Lindquist  1993  Södertälje Simsällskap  33.28        1:09.06   
Matilda Bergqvist  1993  Kungsbacka Simsällskap  32.96        1:09.13   
                   
 
Gren 3, 100m FRISIM FLICKOR 12, Försök 
Sponsor:K&L Swärd Medicin AB 
Ullbergsrekord: Ida Mattsson 59.16 1997-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
Rebecca Noring  1993  Simklubben Triton  31.33        1:06.26   
Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap  31.91        1:06.99   
Emma Sandström  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb  32.13        1:07.57   
Nathalie Söderberg  1993  Helsingborgs Simsällskap  33.05        1:08.48   
Emilia Nordström  1993  Simklubben Triton  33.06        1:08.74   
Matilda Bergqvist  1993  Kungsbacka Simsällskap  33.64        1:09.75   
Camilla Lindquist  1993  Södertälje Simsällskap  33.37        1:09.88   
Josefine Lindh  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb  33.85        1:10.02   
Amanda Svensson  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap  33.41        1:10.17   
10  Ronja Johansson-Eld  1993  Karlstads Simsällskap  34.16        1:10.27   
11  Caroline Adolfsson  1993  Billingens Simklubb  33.40        1:10.67   
12  Ulrika von Otter  1993  Göteborg Sim  33.84        1:11.10   
13  Sofie Forseryd  1993  Karlstads Simsällskap  33.99        1:11.67   
14  Amanda Widlund  1993  Simklubben Triton  34.55        1:11.92   
15  Emma Löfgren-Bengtson  1993  Helsingborgs Simsällskap  35.09        1:11.94   
16  Julia Schippert  1993  Helsingborgs Simsällskap  34.36        1:12.34   
17  Patricia Demir  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb  34.68        1:12.93   
18  Caroline Andrén  1993  Kungsbacka Simsällskap  35.02        1:13.94   
19  Sofie Sjöberg  1993  Kungälvs Simsällskap  36.50        1:14.49   
20  Josefin Hansson  1993  Helsingborgs Simsällskap  35.54        1:14.53   
21  Pernilla Ferm  1993  Skäret Simsällskap  35.10        1:14.57   
22  Sanna Sköld  1993  Grums Simsällskap  35.11        1:14.66   
23  Johanna Malm  1993  Skäret Simsällskap  35.58        1:14.72   
24  Moa Strannerud  1993  Södertälje Simsällskap  37.00        1:17.22   
25  Rebecca Bergström  1993  Örebro Simallians  35.98        1:17.82   
26  Celia Caap  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb  37.80        1:18.38   
27  Josefin Axberg  1993  Kungälvs Simsällskap  36.58        1:19.05   
28  Anna Gren  1993  Simklubben Triton  37.18        1:19.43   
29  Cecilia Silfors  1993  Kungsbacka Simsällskap  38.94        1:20.02   
30  Josefin Moberg  1993  Karlstads Simsällskap  37.40        1:20.03   
31  Frida Sundqvist  1993  Göteborg Sim  38.53        1:20.40   
32  Elin Forsström  1993  Karlstads Simsällskap  38.20        1:20.82   
32  Maria Lagging  1993  Göteborg Sim  38.32        1:20.82   
34  Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb  38.67        1:20.86   
35  Embla Hahn  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb  38.90        1:21.23   
36  Johanna Hultberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb  39.21        1:22.19   
37  Johanna Larsson  1993  Kungsbacka Simsällskap  39.54        1:23.69   
38  Louise Erlandsson  1993  Göteborg Sim  40.09        1:24.35   
39  Helena Haido  1993  Södertälje Simsällskap  40.37        1:27.26   
Emma Anzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb          DSQ   
                   
 
Gren 4, 100m FRISIM POJKAR 13, Finaler 
Sponsor:CC Marketing AB 
Ullbergsrekord: Manu Mäntymäki 55.46 1998-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
Simon Nexbo  1992  Simklubben Triton  27.67        57.92   
Simon Vestin  1992  Karlstads Simsällskap  27.99        59.86   
Kristoffer Nygaard Martin  1992  Haldens Svømmeklub  28.26        59.96   
Gabriel Bertrand  1992  Karlsborgs Simklubb  29.71        1:01.24   
Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap  30.24        1:02.91   
Anton Nilsson  1992  Karlstads Simsällskap  29.90        1:02.99   
Pernick Dam  1992  Göteborg Sim  30.34        1:04.84   
Martin Persson  1992  Trollhättans Simsällskap  31.19        1:05.95   
                   
 
Gren 4, 100m FRISIM POJKAR 13, Försök 
Sponsor:CC Marketing AB 
Ullbergsrekord: Manu Mäntymäki 55.46 1998-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
Simon Nexbo  1992  Simklubben Triton  28.53        59.16   
Simon Vestin  1992  Karlstads Simsällskap  27.91        1:00.14   
Kristoffer Nygaard Martin  1992  Haldens Svømmeklub  28.81        1:01.08   
Gabriel Bertrand  1992  Karlsborgs Simklubb  30.04        1:02.05   
Anton Nilsson  1992  Karlstads Simsällskap  29.89        1:03.56   
Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap  30.64        1:04.08   
Pernick Dam  1992  Göteborg Sim  30.52        1:05.18   
Henric Söderbergh  1992  Göteborg Sim  31.61        1:05.94  Deltar ej i final 
Martin Persson  1992  Trollhättans Simsällskap  31.13        1:05.94  Till final efter oms 
10  Johannes Lampela  1992  Karlstads Simsällskap  31.95        1:06.32   
11  Ossian Arvidsson  1992  Kungälvs Simsällskap  32.18        1:06.43   
12  Fredrich Risebrandt  1992  Trollhättans Simsällskap  32.00        1:07.41   
12  Viktor Henningsson  1992  Skäret Simsällskap  32.35        1:07.41   
14  Patric Kartberg  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap  32.91        1:07.98   
15  Johan Rebner  1992  Karlstads Simsällskap  31.52        1:08.11   
16  Johan Hildesson  1992  Kungälvs Simsällskap  32.65        1:08.15   
17  Marcus Titus  1992  Örebro Simallians  32.24        1:09.23   
18  Viktor Näsman  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap  32.40        1:09.49   
19  Johannes Hernefjord  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap  33.93        1:10.02   
20  Emil Larsson  1992  Vellinge-Näsets Simklubb  32.55        1:10.24   
21  Gustav Nyrenstedt  1992  Vellinge-Näsets Simklubb  33.67        1:10.82   
22  Conny Svärd  1992  Södertälje Simsällskap  34.37        1:10.96   
23  Robert Lindqvist  1992  Trollhättans Simsällskap  32.79        1:11.04   
24  Per Holmquist  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb  34.21        1:11.20   
25  Sebastian Karlsson  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb  34.27        1:11.27   
26  Simon Enerstrand  1992  Södertälje Simsällskap  34.87        1:11.86   
27  Jesper Bergström  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap  35.04        1:12.75   
28  Adam Sjöstrand  1992  Simklubben Triton  33.87        1:12.77   
29  Joakim Löfgren  1992  Kungälvs Simsällskap  34.61        1:13.04   
30  Daniel Åslund  1992  Göteborg Sim  34.06        1:13.07   
31  Nima Zarghami  1992  Göteborg Sim  34.66        1:14.63   
32  Victor Westerlund  1992  Karlstads Simsällskap  36.66        1:17.21   
33  Alexander Toma  1992  Göteborg Sim  39.15        1:25.57   
                   
 
Gren 5, 100m FJÄRILSIM FLICKOR 13, Finaler 
Sponsor:NCC Construction AB 
Ullbergsrekord: Ida Mattsson 1:02.38 1998-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
Caroline Bornius  1992  Göteborg Sim  32.02        1:07.72   
Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap  31.69        1:08.61   
Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02  34.09        1:12.80   
Benedikte Kausland  1992  Vestkantsvømmerne  35.42        1:15.79   
Alicia Lundqvist  1992  Simklubben S 02  35.28        1:16.37   
Lovisa Winlöf  1992  Falköpings Simsällskap  34.82        1:16.40   
Linn Vourenmaa  1992  Södertälje Simsällskap  35.05        1:17.19   
Sandra Olsson  1992  Simklubben S 02  35.99        1:17.28   
                   
 
Gren 5, 100m FJÄRILSIM FLICKOR 13, Försök 
Sponsor:NCC Construction AB 
Ullbergsrekord: Ida Mattsson 1:02.38 1998-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap  32.34        1:10.07   
Caroline Bornius  1992  Göteborg Sim  33.30        1:10.85   
Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02  34.60        1:13.37   
Linn Vourenmaa  1992  Södertälje Simsällskap  34.64        1:15.82   
Alexandra Helgegren  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap  34.86        1:16.12   
Benedikte Kausland  1992  Vestkantsvømmerne  36.56        1:17.20   
Sandra Olsson  1992  Simklubben S 02  36.32        1:17.62   
Lovisa Winlöf  1992  Falköpings Simsällskap  35.97        1:17.87   
Alicia Lundqvist  1992  Simklubben S 02  36.27        1:17.88   
10  Linn Karmfalk  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb  37.41        1:18.10   
11  Malin Andreasson  1992  Kungälvs Simsällskap  35.66        1:19.01   
12  Cecilia Svennberg  1992  Kungsbacka Simsällskap  36.02        1:19.22   
13  Josefina Holmen  1992  Trollhättans Simsällskap  36.17        1:19.25   
14  Emelie Zachrisson  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap  36.69        1:19.89   
15  Rebecka Hoffman  1992  Kungälvs Simsällskap  37.01        1:21.34   
16  Caroline Nylen  1992  Trollhättans Simsällskap  36.78        1:22.99   
17  Johanna Pettersson  1992  Kungälvs Simsällskap  38.11        1:23.14   
18  Angelica Sturesson  1992  Falköpings Simsällskap  37.39        1:23.20   
19  Elin Fäldt  1992  Trollhättans Simsällskap  36.46        1:23.70   
20  Sandra Abrahamsson  1992  Skäret Simsällskap  38.43        1:23.99   
21  Linn Allert  1992  Billingens Simklubb  36.69        1:24.60   
22  Moa Dencker  1992  Södertälje Simsällskap  38.57        1:24.98   
23  Emma Waite  1992  Göteborg Sim  38.43        1:25.16   
24  Rebecca Larsson  1992  Södertälje Simsällskap  39.95        1:26.81   
25  Isabell Karlsson  1992  Södertälje Simsällskap  38.09        1:28.94   
26  Isabelle Månsson  1992  Vellinge-Näsets Simklubb  40.08        1:29.28   
27  Jonna Karlsson-Hallström  1992  Simklubben Triton  39.60        1:29.74   
28  Katarina Karanovic  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb  40.94        1:30.13   
29  Frida Olander  1992  Göteborg Sim  40.42        1:30.26   
30  Erica Ackerstierna  1992  Simklubben 1970  41.24        1:32.91   
31  Agnes Karlefors  1992  Helsingborgs Simsällskap  42.43        1:33.37   
32  Malvina Reinhold  1992  Göteborg Sim  41.02        1:34.62   
33  Malin Lindén  1992  Örebro Simallians  42.18        1:34.74   
34  Johanna Gustavsson  1992  Örebro Simallians  43.06        1:35.22   
35  Frida Lantz  1992  Billingens Simklubb  44.04        1:36.98   
36  Jennie Brorsson  1992  Falköpings Simsällskap  41.69        1:37.33   
37  Matilda Tidholm  1992  Örebro Simallians  47.46        1:43.94   
Louise Axdorf  1992  Örebro Simallians          DSQ   
                   
 
Gren 6, 100m FJÄRILSIM POJKAR 14, Finaler 
Sponsor:IBE-Svets AB 
Ullbergsrekord: Mikko Klemola 1:00.24 1996-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
Jimmy Hertzman  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb  31.03        1:06.72   
Anton Lagerqvist  1991  Göteborg Sim  31.83        1:06.82   
Joakim Kling  1991  Örebro Simallians  30.98        1:06.84   
Axel Gårdström  1991  Kungsbacka Simsällskap  32.19        1:09.34   
Viktor Andersson  1991  Karlstads Simsällskap  32.20        1:10.96   
Simon Skoglund  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb  32.67        1:11.16   
Henrik Jönsson  1991  Vellinge-Näsets Simklubb  32.56        1:11.71   
Andreas Månsson  1991  Simklubben S 02  33.88        1:16.09   
                   
 
Gren 6, 100m FJÄRILSIM POJKAR 14, Försök 
Sponsor:IBE-Svets AB 
Ullbergsrekord: Mikko Klemola 1:00.24 1996-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
Joakim Kling  1991  Örebro Simallians  31.05        1:07.57   
Anton Lagerqvist  1991  Göteborg Sim  32.49        1:09.24   
Jimmy Hertzman  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb  31.22        1:09.28   
Simon Skoglund  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb  32.00        1:10.98   
Axel Gårdström  1991  Kungsbacka Simsällskap  32.80        1:11.31   
Viktor Andersson  1991  Karlstads Simsällskap  32.41        1:11.54   
Henrik Jönsson  1991  Vellinge-Näsets Simklubb  32.36        1:11.71   
Andreas Månsson  1991  Simklubben S 02  33.10        1:11.74   
Alexander Elbert  1991  Alingsås SLS  32.88        1:12.34   
10  Nicodemus Stiller  1991  Falköpings Simsällskap  34.42        1:12.68   
11  Johan Melin  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap  34.14        1:14.79   
12  Axel Aversund  1991  Alingsås SLS  35.85        1:17.54   
13  Jonathan Gamerov  1991  Örebro Simallians  35.29        1:18.00   
14  Andreas Hemström  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb  36.88        1:20.39   
15  Sindre Söderlund  1991  Vestbyen IL  36.15        1:20.75   
16  Konrad Kempka  1991  Göteborg Sim  36.76        1:21.46   
17  Otto Halling  1991  Göteborg Sim  36.99        1:22.08   
18  Espen Haugen  1991  Varg, IL  37.95        1:24.40   
19  Fredrik Helgesson  1991  Göteborg Sim  42.23        1:34.00   
20  Johan Ingmarsson  1991  Karlstads Simsällskap  45.16        1:44.90   
Fredrik Holmgren  1991  Örebro Simallians          DSQ   
                   
 
Gren 7, 100m RYGGSIM FLICKOR14-15, Finaler 
Sponsor:Scanmaskin Sv. AB 
Ullbergsrekord: Elin Harnebrandt 1:03.42 2003-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
Isabelle Höglund  1990  Alingsås SLS  31.65        1:06.49   
Sara Crifält  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb  32.83        1:08.15   
Kristina Lundberg  1991  Göteborg Sim  33.27        1:08.58   
Caroline Nilsson  1991  Vellinge-Näsets Simklubb  33.67        1:09.24   
Rebecca Holst  1991  Simklubben Triton  33.85        1:09.97   
Frida Andersson  1991  Uddevalla Simförening  33.40        1:10.45   
Anna Ringborg  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb  34.26        1:10.62   
Sanna Gustavsson  1990  Falköpings Simsällskap  34.59        1:11.42   
                   
 
Gren 7, 100m RYGGSIM FLICKOR14-15, Försök 
Sponsor:Scanmaskin Sv. AB 
Ullbergsrekord: Elin Harnebrandt 1:03.42 2003-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
Isabelle Höglund  1990  Alingsås SLS  31.75        1:06.78   
Sara Crifält  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb  32.34        1:07.20   
Caroline Nilsson  1991  Vellinge-Näsets Simklubb  34.15        1:10.06   
Rebecca Holst  1991  Simklubben Triton  34.77        1:11.02   
Anna Ringborg  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb  34.18        1:11.22   
Frida Andersson  1991  Uddevalla Simförening  33.63        1:11.57   
Kristina Lundberg  1991  Göteborg Sim  34.85        1:11.66   
Sanna Gustavsson  1990  Falköpings Simsällskap  34.81        1:12.12   
Beatrice Fors  1991  Örebro Simallians  34.88        1:12.37   
10  Therese Thall  1990  Trollhättans Simsällskap  34.32        1:12.57   
11  Veronica Brännfeldt  1990  Skäret Simsällskap  34.96        1:13.06   
12  Ida Nord  1990  Vellinge-Näsets Simklubb  35.59        1:13.29   
13  Emelie Fredriksson  1990  Simklubben Triton  35.46        1:13.41   
14  Evelina Karlsson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb  36.07        1:13.54   
15  Sanna Johansson  1990  Uddevalla Simförening  35.84        1:14.42   
16  Sara Niklasson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb  36.42        1:14.45   
17  Jacquline Håkansson  1991  Vellinge-Näsets Simklubb  35.41        1:14.50   
18  Nina Arnesen  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap  36.27        1:14.87   
19  Malin Andersson  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb  35.63        1:14.92   
20  Alona Filippova  1991  Skövde Simsällskap  36.88        1:15.48   
21  Elin Johansson  1990  Skäret Simsällskap  37.41        1:15.83   
22  Elise Löfgren  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap  37.62        1:15.97   
23  Hanna Larsson  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap  36.69        1:16.53   
24  Linn Nordberg  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap  37.48        1:16.63   
25  Linda Eliason  1990  Göteborg Sim  37.08        1:17.10   
26  Marielle Aurén  1991  Alingsås SLS  37.50        1:17.60   
27  Deniese Thorvaldsson  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb  37.61        1:17.92   
28  Adéle Forsberg  1990  Alingsås SLS  37.76        1:18.28   
29  Sofie Olsson  1991  Karlstads Simsällskap  37.00        1:18.36   
30  Camilla Andersson  1990  Kungälvs Simsällskap  37.83        1:18.37   
31  Anna Rundstedt  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap  37.89        1:18.45   
32  Malin Lundgren  1991  Falköpings Simsällskap  37.56        1:18.52   
32  Linda Pettersson  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb  38.29        1:18.52   
34  Antonia Erhardsson  1991  Falköpings Simsällskap  37.66        1:18.77   
35  Fanny Cukierman  1990  Göteborg Sim  38.15        1:18.80   
36  Matilda Möller  1990  Vellinge-Näsets Simklubb  37.27        1:18.93   
37  Erla Andersson  1990  Göteborg Sim  38.10        1:19.03   
38  Hanna Hagström  1991  Örebro Simallians  38.92        1:19.04   
39  Sophia Johansson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb  37.89        1:19.35   
40  Emma Stokland  1990  Göteborg Sim  38.81        1:20.73   
41  Klara Holmen  1990  Trollhättans Simsällskap  38.53        1:21.07   
41  Vickie Dam  1990  Göteborg Sim  1:21.07        1:21.07   
43  Susanna Gunnarsson  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb  39.73        1:21.31   
44  Linnéa Seignér  1990  Göteborg Sim  39.84        1:21.54   
45  Andrea Bengtsson  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap  39.39        1:22.40   
Amanda Widing  1991  Trollhättans Simsällskap          DSQ   
Amanda Fors-Hurdén  1991  Simklubben 1970          DNF   
                   
 
Gren 8, 100m RYGGSIM POJKAR 15-16, Finaler 
Sponsor:S C A 
Ullbergsrekord: Jani Sievinen 57.62 1990-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
Björn Gunnarsson  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb  29.51        1:01.43   
Kim Svensson  1989  Simklubben Triton  30.44        1:02.99   
Anders Harnebrandt  1990  Simklubben S 02  31.36        1:03.39   
Christian Dimell  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb  31.13        1:03.81   
Nicklas Lindroth  1990  Simklubben S 02  31.45        1:04.17   
Dennis Gnutek  1989  Göteborg Sim  31.86        1:05.07   
Jacob Ahnstedt  1989  Simklubben Elfsborg  31.75        1:05.36   
Stian Evja  1990  Team Oslo  31.96        1:05.84   
                   
 
Gren 8, 100m RYGGSIM POJKAR 15-16, Försök 
Sponsor:S C A 
Ullbergsrekord: Jani Sievinen 57.62 1990-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
Björn Gunnarsson  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb  30.01        1:03.17   
Jacob Ahnstedt  1989  Simklubben Elfsborg  31.21        1:04.07   
Anders Harnebrandt  1990  Simklubben S 02  31.74        1:04.29   
Christian Dimell  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb  31.13        1:04.37   
Kim Svensson  1989  Simklubben Triton  31.26        1:04.70   
Nicklas Lindroth  1990  Simklubben S 02  31.45        1:05.23   
Dennis Gnutek  1989  Göteborg Sim  32.26        1:05.99   
Stian Evja  1990  Team Oslo  32.37        1:06.04   
Ponthus Sandell  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb  32.75        1:06.19   
10  Linus Börjesson  1989  Kungsbacka Simsällskap  32.43        1:06.73   
11  Sebastian Petersfeldt  1990  Kungsbacka Simsällskap  32.40        1:07.51   
12  Benjamin Moll  1989  Örebro Simallians  32.84        1:07.79   
13  Mattias Thorsell  1989  Skövde Simsällskap  32.54        1:09.36   
14  William Tellstedt  1990  Simklubben S 02  33.33        1:09.66   
15  Mikael Agdahl  1990  Kungälvs Simsällskap  32.96        1:09.69   
16  Nicolas Fälth  1989  Kungälvs Simsällskap  33.64        1:09.82   
17  Peter Fagerström  1989  Åmåls Simsällskap  33.66        1:09.83   
18  Patrik Persson  1989  Göteborg Sim  34.57        1:10.03   
19  Karl Rundstedt  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap  34.14        1:10.11   
20  Olof Samuelsson  1990  Trollhättans Simsällskap  33.66        1:10.32   
21  Emil Palmqvist  1990  Åmåls Simsällskap  34.02        1:10.38   
22  Joakim Tevell  1990  Kungälvs Simsällskap  34.07        1:10.62   
23  Mikael Wåhlin  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb  34.78        1:10.71   
24  Henrik Toll  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb  33.98        1:10.98   
25  Adam Vall  1990  Göteborg Sim  33.96        1:11.12   
26  Jonas Alfredsson  1989  Kungälvs Simsällskap  34.92        1:12.45   
27  William Elfversson  1989  Kungsbacka Simsällskap  34.71        1:12.52   
28  Daniel Bergvall  1989  Vellinge-Näsets Simklubb  35.18        1:12.67   
29  John Gunnarsson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb  35.27        1:12.76   
30  Philip Carlsson  1990  Alingsås SLS  34.88        1:12.84   
31  Christoffer Bengtsson  1989  Kungälvs Simsällskap  34.77        1:12.91   
32  Alexander Haugs  1989  Vestkantsvømmerne  35.50        1:13.41   
33  Marcus Lindström  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb  35.15        1:13.79   
34  Felipe Kristensson  1990  Simklubben S 02  37.40        1:14.36   
35  Johan Melin  1990  Örebro Simallians  36.22        1:14.57   
36  Hugo Jakobsson  1990  Göteborg Sim  35.95        1:14.62   
37  Philip Rosvall  1989  Simklubben Triton  36.05        1:15.26   
38  Alexander Titus  1990  Örebro Simallians  35.93        1:15.34   
39  Alexander Lidén  1990  Varabygdens Simsällskap  36.44        1:17.07   
40  Per Axelsson  1989  Vellinge-Näsets Simklubb  38.03        1:17.54   
41  Simon Sköld  1990  Grums Simsällskap  37.84        1:17.77   
42  Victor Devinder  1990  Vellinge-Näsets Simklubb  37.97        1:18.41   
43  Henrik Eriksson  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb  38.89        1:18.98   
44  Anton Wicksell  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb  37.36        1:20.39   
45  Alexander Dahlquist  1989  Alingsås SLS  38.68        1:20.54   
Rasmus Hultqvist  1989  Kungälvs Simsällskap          DSQ   
Jonas Algothsson  1989  Karlstads Simsällskap          DNF   
Niklas Löfgren  1989  Mölndals Allmänna Simsällskap          DSQ   
                   
 
Gren 9, 50m FRISIM FLICKOR 16-17, Finaler 
Sponsor:Natusan 
Ullbergsrekord: Henriette Brekke 25.96 2004-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening          Tid  Status 










 
Henriette Brekke  1988  Vestkantsvømmerne          26.03   
Elin Harnebrandt  1988  Simklubben S 02          27.01   
Linnea Wakéus  1988  Göteborg Sim          27.26   
Lisa Blomgren  1988  Göteborg Sim          27.53   
Joline Höglund  1988  Alingsås SLS          27.73   
Hanna Yttring  1988  Göteborg Sim          28.24   
Viktoria Lundh  1989  Mölndals Allmänna Simsällskap          28.39   
Jeanette Gudmundsen  1988  Simklubben S 02          28.72   
                   
 
Gren 9, 50m FRISIM FLICKOR 16-17, Försök 
Sponsor:Natusan 
Ullbergsrekord: Henriette Brekke 25.96 2004-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening          Tid  Status 










 
Henriette Brekke  1988  Vestkantsvømmerne          26.57   
Elin Harnebrandt  1988  Simklubben S 02          27.29   
Linnea Wakéus  1988  Göteborg Sim          27.65   
Lisa Blomgren  1988  Göteborg Sim          27.93   
Joline Höglund  1988  Alingsås SLS          27.99   
Hanna Yttring  1988  Göteborg Sim          28.27   
Jeanette Gudmundsen  1988  Simklubben S 02          28.84   
Viktoria Lundh  1989  Mölndals Allmänna Simsällskap          28.91   
Emelie Jansson  1989  Mölndals Allmänna Simsällskap          28.92   
10  Isabel Svensson  1989  Mölndals Allmänna Simsällskap          28.93   
11  Emelie Sparredal  1988  Göteborg Sim          29.19   
12  Marie Hallberg  1989  Simklubben Triton          29.27   
13  Kristina Gardeståhl  1988  Simklubben Triton          29.30   
14  Hanna Krarup  1988  Göteborg Sim          29.34   
15  Natalie Määttä  1988  Trollhättans Simsällskap          29.37   
16  Klara Hellström  1988  Simklubben S 02          29.50   
17  Malin Eriksson  1989  Vellinge-Näsets Simklubb          29.60   
18  June Ramsvik  1989  Vestkantsvømmerne          29.68   
19  Pia Kristenson  1988  Trollhättans Simsällskap          29.71   
20  Amanda Bergman  1989  Simklubben Triton          29.87   
21  Tove Trelsmo  1988  Karlstads Simsällskap          29.92   
22  Christin Österman  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb          30.05   
23  Isa Bylund-Viksten  1989  Karlstads Simsällskap          30.06   
24  Nanna Rask  1989  Karlstads Simsällskap          30.28   
25  Mailén Ophus  1988  Team Oslo          30.55   
26  Tove Monsen  1988  Vestkantsvømmerne          30.59   
27  Jessica Ericsson  1988  Simklubben 1970          30.67   
28  Natalia Ruiz  1989  Simklubben S 02          31.31   
29  Aleksandra Karanovic  1988  Norrköpings Kappsimningsklubb          31.32   
30  Emma Weiner  1989  Göteborg Sim          31.34   
30  Ulrikke Nordahl  1989  Tønsberg Svømmeklubb          31.34   
32  Gunilla Liedman  1988  Kungälvs Simsällskap          31.49   
33  Katina Schütz  1989  Skövde Simsällskap          31.56   
34  Klara Andersson  1988  Simklubben S 02          31.89   
35  Hanna Johannesson  1989  Kungsbacka Simsällskap          31.91   
36  Sara Engebring  1989  Simklubben 1970          31.93   
37  Sofia Jorlöv  1988  Alingsås SLS          31.94   
38  Nina Sandmark  1989  Vestbyen IL          32.18   
39  Benedicte Aas Glad  1989  Tønsberg Svømmeklubb          32.31   
40  Sofia Karlsson  1989  Alingsås SLS          32.36   
41  Sarah Elbert  1989  Alingsås SLS          32.42   
42  Charlotte Dietrich  1988  Team Oslo          32.53   
43  Madeleine Engsevi  1989  Göteborg Sim          32.58   
44  Fiona Pekkanen  1988  Göteborg Sim          32.62   
45  Anna Lindell  1989  Karlstads Simsällskap          32.65   
46  Helle Rangnes  1989  Tønsberg Svømmeklubb          32.81   
47  Ida Johansson  1988  Alingsås SLS          32.87   
48  Sandra Hamnesjö  1989  Simklubben S 02          32.88   
49  Tina Johansson  1989  Simklubben 1970          33.19   
50  Sanna Zarghami  1989  Göteborg Sim          34.56   
51  Anna Larsson  1989  Simklubben 1970          36.80   
                   
 
Gren 10, 50m FRISIM POJKAR 17-18, Finaler 
Sponsor:Office 
Ullbergsrekord: Erik Samuelsson 23.26 2003-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening          Tid  Status 










 
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap          24.31   
Robin Gillberg  1987  Trollhättans Simsällskap          24.60   
Espen Singstad  1987  Vestkantsvømmerne          24.68   
Nikola Stojmenovic  1988  Norrköpings Kappsimningsklubb          25.00   
Karl Åhs  1988  Skövde Simsällskap          25.27   
Rickard Berglund  1987  Göteborg Sim          25.28   
Marcus Tuomela  1988  Göteborg Sim          25.52   
Oleg Filippov  1988  Skövde Simsällskap          25.77   
                   
 
Gren 10, 50m FRISIM POJKAR 17-18, Försök 
Sponsor:Office 
Ullbergsrekord: Erik Samuelsson 23.26 2003-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening          Tid  Status 










 
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap          24.46   
Espen Singstad  1987  Vestkantsvømmerne          24.64   
Robin Gillberg  1987  Trollhättans Simsällskap          25.08   
Rickard Berglund  1987  Göteborg Sim          25.11   
Karl Åhs  1988  Skövde Simsällskap          25.19   
Nikola Stojmenovic  1988  Norrköpings Kappsimningsklubb          25.39   
Marcus Tuomela  1988  Göteborg Sim          25.61   
Oleg Filippov  1988  Skövde Simsällskap          25.64   
Christian Jarenfors  1987  Kungälvs Simsällskap          25.94   
10  Tim Arnesen  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap          26.05   
11  Calle Lindgren  1987  Uddevalla Simförening          26.08   
12  Anders Melin  1988  Karlstads Simsällskap          26.12   
13  Stian Madsen  1988  Tønsberg Svømmeklubb          26.21   
14  David Palmqvist  1988  Åmåls Simsällskap          26.30   
15  Tobias Lagström  1987  Simklubben 1970          26.61   
16  Hampus Skystedt  1987  Karlstads Simsällskap          26.86   
17  Daniel Grip  1987  Simklubben Triton          26.89   
18  Daniel Dahlstrand  1988  Skövde Simsällskap          26.91   
18  Johnny Häkkinen  1988  Alingsås SLS          26.91   
20  Marcus Åberg  1988  Karlstads Simsällskap          26.99   
21  Joakim Jonasson  1987  Norrköpings Kappsimningsklubb          27.10   
22  Benjamin Marum  1988  Vestkantsvømmerne          27.19   
23  Sindre Vikane  1988  Vestkantsvømmerne          27.36   
24  Robin Mikaelsen  1988  Team Oslo          27.46   
25  Fredrik Ingmarsson  1988  Karlstads Simsällskap          27.62   
26  Andreas Severinsen  1987  Tønsberg Svømmeklubb          27.92   
27  Mikael Karlsson  1988  Karlstads Simsällskap          27.99   
28  Jens Egemalm  1987  Göteborg Sim          28.00   
29  Patrik Sundberg  1988  Kungälvs Simsällskap          28.21   
30  Tomas Vindheim  1987  Vestkantsvømmerne          28.40   
31  Johan Ullstrand  1988  Norrköpings Kappsimningsklubb          28.71   
32  Christoffer Åberg  1988  Karlstads Simsällskap          29.09   
33  Stephen Kebke  1987  Göteborg Sim          29.25   
34  Daniel Kahlin  1988  Karlstads Simsällskap          29.51   
                   
 
Gren 11, 100m BRÖSTSIM DAMER, Finaler 
Sponsor:Br. Bräder Bygg AB 
Ullbergsrekord: Terrie Miller 1:09.65 1996-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
Anne-Mari Gulbrandsen  1984  Team Oslo  33.47        1:10.93   
Carolina Andersson  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap  35.28        1:14.68   
Erica Granesäter  1984  Norrköpings Kappsimningsklubb  35.95        1:15.79  Åländskt rekord! 
Johanna Svensson  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap  37.27        1:18.70   
Nicolin Lillhage  1985  Göteborg Sim  37.43        1:20.73   
Ingeborg Hjort  1987  Team Oslo  38.14        1:20.78   
Anneli Dahl  1987  Simklubben Triton  39.11        1:21.77   
Maria Gunnervik  1987  Värnamo Simsällskap  38.21        1:22.36   
                   
 
Gren 11, 100m BRÖSTSIM DAMER, Försök 
Sponsor:Br. Bräder Bygg AB 
Ullbergsrekord: Terrie Miller 1:09.65 1996-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
Anne-Mari Gulbrandsen  1984  Team Oslo  34.14        1:12.35   
Erica Granesäter  1984  Norrköpings Kappsimningsklubb  35.92        1:16.31   
Carolina Andersson  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap  36.21        1:16.42   
Johanna Svensson  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap  37.94        1:20.19   
Nicolin Lillhage  1985  Göteborg Sim  38.22        1:21.58   
Maria Gunnervik  1987  Värnamo Simsällskap  37.96        1:21.70   
Ingeborg Hjort  1987  Team Oslo  38.89        1:21.96   
Anneli Dahl  1987  Simklubben Triton  39.33        1:22.57   
Anna Gunnarsson  1984  Göteborg Sim  40.24        1:24.89   
10  Karin Svantesson  1985  Kungsbacka Simsällskap  40.55        1:25.89   
11  Lisa Niklasson  1987  Norrköpings Kappsimningsklubb  41.17        1:26.26   
12  Randi Gaasvik  1987  Vestbyen IL  40.36        1:26.50   
13  Emma Larsson  1987  Vellinge-Näsets Simklubb  40.16        1:26.83   
14  Linda Jakobsson  1985  Göteborg Sim  41.82        1:28.68   
                   
 
Gren 12, 100m BRÖSTSIM HERRAR, Finaler 
Sponsor:Team Christiansen 
Ullbergsrekord: Ron Dekker 1:01.08 1995-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
Per Nylin  1982  Norrköpings Kappsimningsklubb  28.78        1:02.04   
Johan Lundberg  1985  Göteborg Sim  30.34        1:05.68   
Tobias Larsson  1984  Uddevalla Simförening  31.65        1:07.06   
Daniel Lundberg  1982  Göteborg Sim  30.95        1:07.17   
Börre Lamark  1985  Tønsberg Svømmeklubb  32.66        1:09.45   
Patrik Raschle-Höös  1985  Göteborg Sim  33.67        1:10.27   
Sebastian Palmgren  1986  Göteborg Sim  31.71        1:10.52   
Mikko Mäkinen  1981  Göteborg Sim  31.41        1:12.20   
                   
 
Gren 12, 100m BRÖSTSIM HERRAR, Försök 
Sponsor:Team Christiansen 
Ullbergsrekord: Ron Dekker 1:01.08 1995-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
Per Nylin  1982  Norrköpings Kappsimningsklubb  30.95        1:05.02   
Per Friberg  1980  Simklubben Elfsborg  30.50        1:05.70  Deltar ej i final 
Johan Lundberg  1985  Göteborg Sim  30.54        1:06.30   
Tobias Larsson  1984  Uddevalla Simförening  31.80        1:06.97   
Daniel Lundberg  1982  Göteborg Sim  32.09        1:09.95   
Börre Lamark  1985  Tønsberg Svømmeklubb  32.44        1:10.16   
Sebastian Palmgren  1986  Göteborg Sim  31.88        1:10.18   
Patrik Raschle-Höös  1985  Göteborg Sim  33.66        1:10.82   
Mikko Mäkinen  1981  Göteborg Sim  31.49        1:10.89   
10  Per Larsson  1980  Göteborg Sim  33.85        1:12.22   
11  Claes Andersson  1980  Simklubben Elfsborg  31.49        1:12.50   
12  Henrik Åkerberg  1983  Göteborg Sim  34.24        1:15.89   
13  öystein Gaasvik  1982  Vestbyen IL  35.34        1:16.49   
14  Aleksander Cvjetkovic  1986  Simklubben S 02  36.56        1:18.53   
15  Fredrik Persson  1986  Göteborg Sim  36.89        1:18.68   
                   
 
Gren 13, 100m FJÄRILSIM FL 11 & Y, Finaler 
Sponsor:Rolfs Åkeri 
Ullbergsrekord: Mia Brodén 1:14.48 1994-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
Mikaela Dahl  1994  Alingsås SLS  37.97        1:22.11   
Ellen Olsson  1995  Simklubben Triton  37.80        1:22.50   
Céline Bertrand  1995  Karlsborgs Simklubb  40.14        1:27.09   
Amanda Mazetti-Nissen  1994  Helsingborgs Simsällskap  40.25        1:31.47   
Annie Frisk Brunzell  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap  43.18        1:31.69   
Vera Pålsson  1994  Karlstads Simsällskap  42.11        1:33.80   
Josefine Rydberg  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb  42.45        1:35.71   
Rebecca Boysen  1994  Helsingborgs Simsällskap          DNF   
                   
 
Gren 13, 100m FJÄRILSIM FL 11 & Y, Försök 
Sponsor:Rolfs Åkeri 
Ullbergsrekord: Mia Brodén 1:14.48 1994-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
Ellen Olsson  1995  Simklubben Triton  38.26        1:24.13   
Mikaela Dahl  1994  Alingsås SLS  38.33        1:25.55   
Vera Pålsson  1994  Karlstads Simsällskap  41.21        1:28.99   
Céline Bertrand  1995  Karlsborgs Simklubb  41.51        1:31.14   
Annie Frisk Brunzell  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap  42.92        1:32.28   
Amanda Mazetti-Nissen  1994  Helsingborgs Simsällskap  39.85        1:33.64   
Josefine Rydberg  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb  42.60        1:34.67   
Rebecca Boysen  1994  Helsingborgs Simsällskap  43.93        1:36.89   
Johanna Rempling  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap  44.72        1:37.14   
10  Linnéa Winlöf  1994  Falköpings Simsällskap  43.53        1:37.82   
11  Malin Pettersson  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb  43.86        1:38.18   
12  Olivia Alexandersson  1994  Helsingborgs Simsällskap  44.79        1:40.56   
13  Rebecka Åberg-Lejdström  1994  Helsingborgs Simsällskap  44.83        1:40.70   
14  Maria Jörgensen  1994  Helsingborgs Simsällskap  46.03        1:41.41   
15  Jessica Ströhagen  1994  Simklubben Triton  45.36        1:42.43   
16  Tove Meyer-Lie  1994  Karlstads Simsällskap  49.24        1:46.27   
17  Felicia Hagberg  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb  49.25        1:47.06   
18  Sara Grönlund  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb  50.13        1:50.49   
19  Pernilla Andersson  1994  Helsingborgs Simsällskap  51.00        1:54.44   
20  Mireille Magnusson  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb  59.07        2:10.32   
Carolina Hult  1994  Helsingborgs Simsällskap          DSQ   
Lina Björk  1995  Helsingborgs Simsällskap          DNF   
Lisa Grönlund  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb          DSQ   
Nadine Söderberg  1995  Helsingborgs Simsällskap          DSQ   
                   
 
Gren 14, 100m FJÄRILSIM POJK. 12&Y, Finaler 
Sponsor:Mercuri Int. 
Ullbergsrekord: 1:09.09 1994-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
Stefan Stojmenovic  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb  33.76        1:15.20   
Johan Ekstedt  1993  Göteborg Sim  34.83        1:17.25   
Robin Eskilsson  1993  Skäret Simsällskap  37.11        1:17.64   
Fredrik Chail  1993  Grums Simsällskap  35.31        1:18.57   
Jesper Lund  1993  Trollhättans Simsällskap  36.51        1:21.52   
Tobias Löfquist  1993  Helsingborgs Simsällskap  36.26        1:21.69   
Jens Barkentin  1994  Helsingborgs Simsällskap  38.16        1:22.74   
Rasmus Eskilsson  1993  Skäret Simsällskap  38.17        1:25.54   
                   
 
Gren 14, 100m FJÄRILSIM POJK. 12&Y, Försök 
Sponsor:Mercuri Int. 
Ullbergsrekord: 1:09.09 1994-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
Stefan Stojmenovic  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb  35.12        1:15.78   
Johan Ekstedt  1993  Göteborg Sim  34.39        1:16.40   
Robin Eskilsson  1993  Skäret Simsällskap  37.00        1:18.49   
Fredrik Chail  1993  Grums Simsällskap  37.60        1:21.11   
Tobias Löfquist  1993  Helsingborgs Simsällskap  37.35        1:22.62   
Martin Kastebo  1993  Skövde Simsällskap  38.42        1:23.26  Deltar ej i final 
Jens Barkentin  1994  Helsingborgs Simsällskap  39.27        1:24.06   
Rasmus Eskilsson  1993  Skäret Simsällskap  38.72        1:25.47   
Jesper Lund  1993  Trollhättans Simsällskap  38.77        1:26.37   
10  Gustav Blomgren  1993  Göteborg Sim  40.11        1:26.84   
11  Oskar Rutqvist  1993  Göteborg Sim  39.77        1:27.46   
12  Fredrik Rosenberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb  38.34        1:27.49   
13  Christian Karlsson  1993  Södertälje Simsällskap  39.72        1:27.64   
14  Erik Emanuelsson  1993  Södertälje Simsällskap  39.95        1:29.03   
15  Oscar Holm  1993  Karlstads Simsällskap  42.05        1:30.96   
16  Daniel Blomberg  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap  43.33        1:32.06   
17  Jonathan Kling  1993  Örebro Simallians  39.95        1:32.22   
18  Nils Ivars  1993  Karlstads Simsällskap  42.92        1:34.25   
19  Martin Nilsson  1993  Vellinge-Näsets Simklubb  42.11        1:34.57   
20  Marcel Ballin  1993  Helsingborgs Simsällskap  44.81        1:38.79   
21  Christoffer Dahl  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb  43.45        1:41.93   
22  Oscar Holmgren  1994  Örebro Simallians  47.16        1:43.44   
23  Elias Rosberg  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb  43.32        1:44.22   
                   
 
Gren 15, 100m RYGGSIM FLICKOR 12, Finaler 
Sponsor:Österbergs Förp.maskiner 
Ullbergsrekord: Ida Mattsson 1:07.21 1997-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
Camilla Lindquist  1993  Södertälje Simsällskap  37.03        1:15.12   
Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap  38.11        1:17.70   
Nathalie Söderberg  1993  Helsingborgs Simsällskap  38.01        1:18.28   
Amanda Widlund  1993  Simklubben Triton  38.63        1:18.96   
Rebecca Noring  1993  Simklubben Triton  38.30        1:19.17   
Emilia Nordström  1993  Simklubben Triton  38.30        1:19.18   
Emma Sandström  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb  38.78        1:20.03   
Moa Strannerud  1993  Södertälje Simsällskap  39.49        1:21.20   
                   
 
Gren 15, 100m RYGGSIM FLICKOR 12, Försök 
Sponsor:Österbergs Förp.maskiner 
Ullbergsrekord: Ida Mattsson 1:07.21 1997-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
Camilla Lindquist  1993  Södertälje Simsällskap  37.49        1:16.85   
Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap  38.04        1:17.21   
Rebecca Noring  1993  Simklubben Triton  37.72        1:18.42   
Amanda Widlund  1993  Simklubben Triton  38.16        1:18.95   
Emma Sandström  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb  38.54        1:19.83   
Emilia Nordström  1993  Simklubben Triton  39.32        1:19.87   
Moa Strannerud  1993  Södertälje Simsällskap  39.56        1:20.02   
Nathalie Söderberg  1993  Helsingborgs Simsällskap  39.91        1:20.40   
Julia Schippert  1993  Helsingborgs Simsällskap  39.09        1:21.02   
10  Amanda Svensson  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap  39.78        1:21.26   
11  Patricia Demir  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb  40.68        1:22.40   
12  Sofie Sjöberg  1993  Kungälvs Simsällskap  40.63        1:22.43   
13  Matilda Bergqvist  1993  Kungsbacka Simsällskap  40.21        1:22.94   
14  Caroline Adolfsson  1993  Billingens Simklubb  39.79        1:23.30   
15  Anna Gren  1993  Simklubben Triton  40.98        1:24.00   
16  Ulrika von Otter  1993  Göteborg Sim  41.14        1:24.16   
17  Josefine Lindh  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb  41.61        1:24.26   
18  Emma Löfgren-Bengtson  1993  Helsingborgs Simsällskap  41.55        1:24.33   
19  Pernilla Ferm  1993  Skäret Simsällskap  41.17        1:24.50   
20  Emma Anzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb  41.03        1:24.82   
21  Sofie Forseryd  1993  Karlstads Simsällskap  41.21        1:24.90   
22  Josefin Hansson  1993  Helsingborgs Simsällskap  42.03        1:25.34   
23  Josefin Axberg  1993  Kungälvs Simsällskap  41.76        1:25.56   
24  Ronja Johansson-Eld  1993  Karlstads Simsällskap  41.87        1:25.65   
25  Emma Westman  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap  41.73        1:25.81   
26  Johanna Malm  1993  Skäret Simsällskap  42.51        1:26.25   
27  Sanna Sköld  1993  Grums Simsällskap  42.49        1:27.08   
28  Celia Caap  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb  43.60        1:27.50   
29  Caroline Andrén  1993  Kungsbacka Simsällskap  43.10        1:29.28   
30  Cecilia Silfors  1993  Kungsbacka Simsällskap  45.72        1:31.51   
31  Rebecca Bergström  1993  Örebro Simallians  43.97        1:31.81   
32  Johanna Larsson  1993  Kungsbacka Simsällskap  44.63        1:32.15   
33  Helena Haido  1993  Södertälje Simsällskap  45.72        1:34.47   
34  Frida Sundqvist  1993  Göteborg Sim  46.21        1:35.00   
35  Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb  47.44        1:35.45   
36  Maria Lagging  1993  Göteborg Sim  46.78        1:35.90   
37  Louise Erlandsson  1993  Göteborg Sim  47.14        1:37.61   
38  Embla Hahn  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb  48.15        1:37.81   
39  Isabell Dahlgren  1993  Göteborg Sim  47.35        1:38.17   
40  Elin Forsström  1993  Karlstads Simsällskap  48.50        1:39.30   
                   
 
Gren 16, 100m RYGGSIM POJKAR 13, Finaler 
Sponsor:Weiner redovisning 
Ullbergsrekord: Manu Mäntymäki 1:00.54 1998-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
Simon Vestin  1992  Karlstads Simsällskap  33.40        1:09.01   
Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap  34.70        1:11.57   
Kristoffer Nygaard Martin  1992  Haldens Svømmeklub  35.31        1:11.77   
Emil Larsson  1992  Vellinge-Näsets Simklubb  35.58        1:14.21   
Gabriel Bertrand  1992  Karlsborgs Simklubb  37.02        1:14.59   
Simon Enerstrand  1992  Södertälje Simsällskap  36.75        1:14.90   
Johannes Hernefjord  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap  36.60        1:15.07   
Patric Kartberg  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap  36.82        1:16.30   
                   
 
Gren 16, 100m RYGGSIM POJKAR 13, Försök 
Sponsor:Weiner redovisning 
Ullbergsrekord: Manu Mäntymäki 1:00.54 1998-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
Simon Vestin  1992  Karlstads Simsällskap  33.17        1:09.89   
Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap  35.38        1:12.57   
Kristoffer Nygaard Martin  1992  Haldens Svømmeklub  35.38        1:12.87   
Simon Enerstrand  1992  Södertälje Simsällskap  36.64        1:15.16   
Emil Larsson  1992  Vellinge-Näsets Simklubb  35.89        1:15.29   
Gabriel Bertrand  1992  Karlsborgs Simklubb  37.52        1:15.60   
Patric Kartberg  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap  37.18        1:15.94   
Johannes Hernefjord  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap  37.61        1:16.18   
Martin Persson  1992  Trollhättans Simsällskap  37.25        1:16.19   
10  Pernick Dam  1992  Göteborg Sim  36.89        1:17.15   
11  Johannes Lampela  1992  Karlstads Simsällskap  39.36        1:20.35   
12  Anton Nilsson  1992  Karlstads Simsällskap  39.35        1:20.61   
13  Johan Hildesson  1992  Kungälvs Simsällskap  38.95        1:20.80   
14  Ossian Arvidsson  1992  Kungälvs Simsällskap  38.87        1:21.13   
15  Gustav Nyrenstedt  1992  Vellinge-Näsets Simklubb  39.60        1:22.62   
16  Viktor Näsman  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap  39.97        1:22.63   
17  Sebastian Karlsson  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb  39.85        1:22.95   
18  Viktor Henningsson  1992  Skäret Simsällskap  39.99        1:23.12   
19  Jesper Bergström  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap  41.65        1:23.22   
20  Tor Linse  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap  40.50        1:23.86   
21  Conny Svärd  1992  Södertälje Simsällskap  40.57        1:24.30   
22  Marcus Titus  1992  Örebro Simallians  41.33        1:24.33   
23  Henric Söderbergh  1992  Göteborg Sim  40.99        1:25.04   
24  Daniel Åslund  1992  Göteborg Sim  40.54        1:25.06   
25  Joakim Löfgren  1992  Kungälvs Simsällskap  41.77        1:26.62   
26  Per Holmquist  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb  42.94        1:29.27   
27  Nima Zarghami  1992  Göteborg Sim  44.51        1:31.02   
28  Adam Sjöstrand  1992  Simklubben Triton  44.03        1:33.78   
29  Robert Lindqvist  1992  Trollhättans Simsällskap  46.34        1:34.61   
30  Victor Westerlund  1992  Karlstads Simsällskap  48.49        1:39.46   
                   
 
Gren 17, 100m FRISIM FLICKOR 13, Finaler 
Sponsor:Trefin AB 
Ullbergsrekord: Ida Mattsson 56.95 1998-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02  30.64        1:01.70   
Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap  30.14        1:02.01   
Malin Andreasson  1992  Kungälvs Simsällskap  30.46        1:02.10   
Caroline Bornius  1992  Göteborg Sim  30.60        1:02.38   
Olivia Frank  1992  Skäret Simsällskap  31.33        1:04.89   
Sandra Olsson  1992  Simklubben S 02  31.67        1:05.35   
Josefina Holmen  1992  Trollhättans Simsällskap  31.85        1:05.97   
Lovisa Winlöf  1992  Falköpings Simsällskap  32.06        1:07.87   
                   
 
Gren 17, 100m FRISIM FLICKOR 13, Försök 
Sponsor:Trefin AB 
Ullbergsrekord: Ida Mattsson 56.95 1998-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap  30.01        1:01.77   
Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02  31.24        1:02.81   
Malin Andreasson  1992  Kungälvs Simsällskap  30.95        1:02.87   
Caroline Bornius  1992  Göteborg Sim  31.26        1:04.56   
Olivia Frank  1992  Skäret Simsällskap  31.67        1:04.99   
Sandra Olsson  1992  Simklubben S 02  31.53        1:05.11   
Lovisa Winlöf  1992  Falköpings Simsällskap  31.12        1:05.14   
Josefina Holmen  1992  Trollhättans Simsällskap  31.74        1:05.78   
Linn Vourenmaa  1992  Södertälje Simsällskap  32.20        1:06.00   
10  Johanna Pettersson  1992  Kungälvs Simsällskap  32.02        1:06.62   
11  Alicia Lundqvist  1992  Simklubben S 02  32.23        1:06.65   
12  Emma Waite  1992  Göteborg Sim  32.19        1:07.24   
13  Alexandra Helgegren  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap  32.07        1:07.25   
14  Linn Allert  1992  Billingens Simklubb  32.33        1:07.38   
15  Malvina Reinhold  1992  Göteborg Sim  33.14        1:08.88   
16  Rebecka Hoffman  1992  Kungälvs Simsällskap  33.49        1:09.00   
17  Felicia Olofsson-Wermäng  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap  33.10        1:09.18   
18  Angelica Sturesson  1992  Falköpings Simsällskap  32.40        1:09.25   
19  Jennie Brorsson  1992  Falköpings Simsällskap  33.79        1:09.34   
20  Benedikte Kausland  1992  Vestkantsvømmerne  33.08        1:09.40   
21  Lisa Johansson  1992  Uddevalla Simförening  33.24        1:09.72   
22  Amanda Brink  1992  Helsingborgs Simsällskap  33.10        1:09.80   
23  Emelie Zachrisson  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap  33.62        1:09.86   
24  Leotrina Koqani  1992  Simklubben Triton  34.18        1:09.90   
25  Jonna Karlsson-Hallström  1992  Simklubben Triton  33.85        1:10.07   
26  Sara Fredriksson  1992  Uddevalla Simförening  34.05        1:10.22   
27  Katarina Karanovic  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb  33.37        1:10.26   
28  Linn Karmfalk  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb  33.99        1:10.55   
29  Erika Danielsson  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap  33.58        1:11.37   
30  Elin Fäldt  1992  Trollhättans Simsällskap  34.25        1:11.50   
31  Sandra Abrahamsson  1992  Skäret Simsällskap  34.36        1:11.73   
32  Isabell Karlsson  1992  Södertälje Simsällskap  35.27        1:11.75   
33  Agnes Karlefors  1992  Helsingborgs Simsällskap  34.33        1:11.76   
34  Amanda Eriksson  1992  Kungsbacka Simsällskap  34.64        1:11.85   
35  Frida Olander  1992  Göteborg Sim  34.35        1:11.95   
36  Isabelle Månsson  1992  Vellinge-Näsets Simklubb  34.69        1:12.11   
37  Jennie Norblad  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb  34.57        1:12.17   
38  Rebecca Larsson  1992  Södertälje Simsällskap  34.14        1:12.19   
39  Lisa Wintzell  1992  Karlstads Simsällskap  34.63        1:12.47   
40  Caroline Nylen  1992  Trollhättans Simsällskap  34.32        1:12.68   
41  Emmelie Runsten  1992  Karlstads Simsällskap  35.20        1:12.69   
42  Cecilia Svennberg  1992  Kungsbacka Simsällskap  34.88        1:12.86   
43  Andrea Carstensen  1992  Göteborg Sim  33.99        1:12.90   
44  Erica Ackerstierna  1992  Simklubben 1970  35.00        1:13.00   
45  Emma Keifer  1992  Kungsbacka Simsällskap  34.91        1:13.35   
46  Moa Dencker  1992  Södertälje Simsällskap  35.70        1:13.55   
47  Johanna Fick  1992  Södertälje Simsällskap  34.56        1:13.65   
48  Nadia Zabihi  1992  Simklubben S 02  35.54        1:13.81   
49  Susanna Persson  1992  Simklubben 1970  35.33        1:15.08   
50  Malin Lindén  1992  Örebro Simallians  36.44        1:15.35   
51  Johanna Gustavsson  1992  Örebro Simallians  36.81        1:16.36   
52  Louise Axdorf  1992  Örebro Simallians  35.95        1:17.06   
53  Matilda Bona  1992  Göteborg Sim  36.12        1:17.45   
54  Frida Lantz  1992  Billingens Simklubb  36.61        1:17.49   
55  Erika Bjurving  1992  Göteborg Sim  38.95        1:20.10   
56  Madeleine Larsson  1992  Skäret Simsällskap  38.49        1:20.92   
57  Hanna Månsson-Nord  1992  Göteborg Sim  40.92        1:22.24   
58  Matilda Tidholm  1992  Örebro Simallians  38.86        1:23.48   
59  Evelina Axelsson  1992  Karlstads Simsällskap  38.96        1:24.78   
60  Johanna Hulthén  1992  Göteborg Sim  41.25        1:30.02   
Louise Rubenson  1992  Simklubben 1970          DSQ   
Caroline Börjesson  1992  Kungsbacka Simsällskap          DNF   
                   
 
Gren 18, 100m FRISIM POJKAR 14, Finaler 
Sponsor:Mäklarna AB 
Ullbergsrekord: Manu Mäntymäki 53.90 1999-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
Axel Gårdström  1991  Kungsbacka Simsällskap  28.38        59.04   
Viktor Andersson  1991  Karlstads Simsällskap  28.65        59.05   
Jimmy Hertzman  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb  28.56        59.23   
Joakim Kling  1991  Örebro Simallians  28.96        59.79   
William Artonius  1991  Simklubben S 02  28.69        59.95   
Robin Henningsson  1991  Skäret Simsällskap  28.92        1:01.28   
Simon Skoglund  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb  29.47        1:01.42   
Anton Lagerqvist  1991  Göteborg Sim  29.74        1:01.47   
                   
 
Gren 18, 100m FRISIM POJKAR 14, Försök 
Sponsor:Mäklarna AB 
Ullbergsrekord: Manu Mäntymäki 53.90 1999-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
Viktor Andersson  1991  Karlstads Simsällskap  28.39        59.40   
Axel Gårdström  1991  Kungsbacka Simsällskap  28.44        59.44   
Jimmy Hertzman  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb  28.45        59.46   
Joakim Kling  1991  Örebro Simallians  29.38        1:00.37   
Simon Skoglund  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb  28.96        1:00.66   
Robin Henningsson  1991  Skäret Simsällskap  28.86        1:01.01   
William Artonius  1991  Simklubben S 02  29.30        1:01.31   
Anton Lagerqvist  1991  Göteborg Sim  30.00        1:01.34   
Haakon Rogne Lönning  1991  Vestkantsvømmerne  29.82        1:01.95   
10  Henrik Jönsson  1991  Vellinge-Näsets Simklubb  29.86        1:02.83   
11  Andreas Månsson  1991  Simklubben S 02  31.18        1:03.87   
12  Alexander Elbert  1991  Alingsås SLS  30.43        1:03.90   
13  Niklas Axelsson  1991  Alingsås SLS  30.71        1:04.15   
14  Jonathan Gamerov  1991  Örebro Simallians  30.84        1:04.88   
15  Johan Melin  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap  31.45        1:05.04   
16  Otto Halling  1991  Göteborg Sim  31.56        1:05.17   
17  Axel Aversund  1991  Alingsås SLS  31.86        1:05.66   
18  Tobias Renni  1991  Göteborg Sim  31.03        1:06.00   
19  Sindre Söderlund  1991  Vestbyen IL  31.83        1:06.35   
20  Christian Slettebo  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb  32.98        1:06.95   
21  Espen Haugen  1991  Varg, IL  31.91        1:07.02   
22  Andreas Hemström  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb  32.58        1:07.33   
23  Konrad Kempka  1991  Göteborg Sim  32.10        1:07.45   
24  Nicodemus Stiller  1991  Falköpings Simsällskap  32.62        1:08.27   
25  Fredrik Holmgren  1991  Örebro Simallians  32.35        1:08.91   
26  Magnus Ström  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb  32.50        1:09.24   
27  Vetle Rangnes  1991  Tønsberg Svømmeklubb  33.72        1:09.88   
28  John Jungevad  1991  Göteborg Sim  32.92        1:10.17   
29  Torstein Leikanger  1991  Varg, IL  33.98        1:11.66   
30  Stefan Gherman  1991  Kungälvs Simsällskap  33.98        1:12.32   
31  Fredrik Helgesson  1991  Göteborg Sim  34.73        1:13.63   
32  Johan Ingmarsson  1991  Karlstads Simsällskap  36.11        1:16.13   
33  Per Larsson  1991  Simklubben 1970  36.93        1:17.90   
Eirik Wabö Arnesen  1991  Tønsberg Svømmeklubb          DSQ   
                   
 
Gren 19, 100m FRISIM FLICKOR 14-15, Finaler 
Sponsor:Mellanvårdskonsulterna 
Ullbergsrekord: Lorena Diaconescu 57.28 1994-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
Petronella Åsenblad  1990  Trollhättans Simsällskap  28.42        59.02   
Sara Crifält  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb  29.41        1:00.03   
Sara Wiklund  1991  Trollhättans Simsällskap  29.26        1:00.21   
Isabelle Höglund  1990  Alingsås SLS  28.82        1:00.21   
Linn Nordberg  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap  29.49        1:01.36   
Veronica Brännfeldt  1990  Skäret Simsällskap  29.22        1:01.45   
Evelina Karlsson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb  29.45        1:01.64   
Kristina Lundberg  1991  Göteborg Sim          DSQ   
                   
 
Gren 19, 100m FRISIM FLICKOR 14-15, Försök 
Sponsor:Mellanvårdskonsulterna 
Ullbergsrekord: Lorena Diaconescu 57.28 1994-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
Petronella Åsenblad  1990  Trollhättans Simsällskap  28.82        59.50   
Sara Crifält  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb  29.09        1:00.07   
Isabelle Höglund  1990  Alingsås SLS  28.68        1:00.31   
Sara Wiklund  1991  Trollhättans Simsällskap  29.28        1:00.65   
Veronica Brännfeldt  1990  Skäret Simsällskap  29.33        1:00.80   
Linn Nordberg  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap  29.82        1:01.61   
Evelina Karlsson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb  29.74        1:01.83   
Kristina Lundberg  1991  Göteborg Sim  29.85        1:01.89   
Caroline Nilsson  1991  Vellinge-Näsets Simklubb  29.71        1:02.17   
10  Alona Filippova  1991  Skövde Simsällskap  30.42        1:02.38   
11  Camilla Andersson  1990  Kungälvs Simsällskap  29.97        1:02.45   
12  Petronella Edwardzon  1990  Vellinge-Näsets Simklubb  29.76        1:02.58   
13  Anna Ringborg  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb  29.77        1:02.63   
14  Linda Pettersson  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb  30.13        1:02.96   
15  Malin Andersson  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb  30.13        1:03.64   
16  Rebecca Holst  1991  Simklubben Triton  30.74        1:03.91   
17  Fanny Cukierman  1990  Göteborg Sim  31.28        1:03.98   
18  Ida Nord  1990  Vellinge-Näsets Simklubb  31.06        1:04.18   
19  Frida Andersson  1991  Uddevalla Simförening  30.69        1:04.28   
20  Sara Niklasson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb  30.95        1:04.67   
21  Beatrice Palmgren  1991  Kungsbacka Simsällskap  31.70        1:04.97   
22  Beatrice Fors  1991  Örebro Simallians  31.48        1:05.05   
23  Elin Johansson  1990  Skäret Simsällskap  31.65        1:05.06   
24  Jacquline Håkansson  1991  Vellinge-Näsets Simklubb  30.42        1:05.10   
25  Emma Stokland  1990  Göteborg Sim  31.46        1:05.14   
26  Sanna Gustavsson  1990  Falköpings Simsällskap  31.43        1:05.39   
27  Maria Hedwall  1991  Karlstads Simsällskap  31.58        1:05.40   
28  Yasmine Zabihi  1991  Simklubben S 02  31.68        1:05.42   
29  Sanna Johansson  1990  Uddevalla Simförening  30.99        1:05.48   
30  Therese Thall  1990  Trollhättans Simsällskap  30.86        1:05.49   
31  Elise Löfgren  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap  32.39        1:05.53   
32  Deniese Thorvaldsson  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb  30.87        1:05.63   
33  Christina Fredriksen  1990  Vestkantsvømmerne  31.73        1:05.93   
34  Cecilia Johansson  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap  31.68        1:06.08   
35  Nina Arnesen  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap  31.58        1:06.12   
36  Annika Ferm  1990  Skäret Simsällskap  31.50        1:06.14   
37  Antonia Erhardsson  1991  Falköpings Simsällskap  31.95        1:06.38   
38  Linda Stridsberg  1990  Skäret Simsällskap  31.38        1:06.43   
39  Jessica Olsson  1991  Simklubben Triton  32.21        1:06.50   
40  Linda Busse  1990  Göteborg Sim  32.15        1:06.77   
41  Sofie Olsson  1991  Karlstads Simsällskap  32.22        1:06.82   
42  Sofie Thorsson  1991  Helsingborgs Simsällskap  31.37        1:07.12   
43  Amanda Severinsson  1991  Skäret Simsällskap  32.10        1:07.32   
44  Amanda Widing  1991  Trollhättans Simsällskap  31.61        1:07.42   
45  Matilda Möller  1990  Vellinge-Näsets Simklubb  31.80        1:07.82   
46  Annie Eriksson  1991  Trollhättans Simsällskap  32.49        1:07.88   
47  Hanna Hagström  1991  Örebro Simallians  33.18        1:07.99   
48  Adéle Forsberg  1990  Alingsås SLS  32.23        1:08.52   
49  Emelie Fredriksson  1990  Simklubben Triton  32.61        1:08.56   
50  Amanda Fors-Hurdén  1991  Simklubben 1970  33.19        1:08.86   
51  Linda Eliason  1990  Göteborg Sim  33.33        1:09.18   
52  Sofia Börjesson  1991  Kungälvs Simsällskap  33.94        1:09.34   
53  Anna Ekelund  1991  Kungsbacka Simsällskap  32.53        1:09.58   
54  Susanna Gunnarsson  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb  33.20        1:09.74   
55  Sabina Andersson  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap  34.01        1:09.77   
56  Nathalie Abrahamsson  1990  Skäret Simsällskap  32.32        1:09.86   
57  Malin Lundgren  1991  Falköpings Simsällskap  33.23        1:09.87   
58  Klara Holmen  1990  Trollhättans Simsällskap  33.92        1:10.54   
Kajsa Wahlstedt  1990  Karlstads Simsällskap          DNF   
Gabrielle Holmgren  1991  Vellinge-Näsets Simklubb          DSQ   
Sofie Allert  1990  Billingens Simklubb          DSQ   
                   
 
Gren 20, 100m FRISIM POJKAR 15-16, Finaler 
Sponsor:Sodexho AB 
Ullbergsrekord: Jani Sievinen 51.77 1990-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
Björn Gunnarsson  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb  25.42        53.41   
Dennis Gnutek  1989  Göteborg Sim  26.71        55.02   
Ponthus Sandell  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb  26.90        55.83   
Christian Dimell  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb  27.32        56.92   
Stian Evja  1990  Team Oslo  27.92        57.69   
John Gunnarsson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb  27.76        57.70   
Mikael Agdahl  1990  Kungälvs Simsällskap  27.98        1:00.00   
Mattias Thorsell  1989  Skövde Simsällskap          DSQ   
                   
 
Gren 20, 100m FRISIM POJKAR 15-16, Försök 
Sponsor:Sodexho AB 
Ullbergsrekord: Jani Sievinen 51.77 1990-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
Björn Gunnarsson  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb  25.93        54.44   
Mattias Thorsell  1989  Skövde Simsällskap  26.54        55.56   
Dennis Gnutek  1989  Göteborg Sim  27.29        55.82   
Ponthus Sandell  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb  26.73        55.93   
Christian Dimell  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb  27.12        56.45   
Stian Evja  1990  Team Oslo  27.93        57.64   
John Gunnarsson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb  27.67        57.68   
Mikael Agdahl  1990  Kungälvs Simsällskap  27.20        57.90   
Joakim Tevell  1990  Kungälvs Simsällskap  27.78        58.47   
10  Pelle Gidlöv  1989  Alingsås SLS  27.70        58.83   
11  Sebastian Petersfeldt  1990  Kungsbacka Simsällskap  28.06        59.05   
12  Christoffer Bengtsson  1989  Kungälvs Simsällskap  28.71        59.33   
13  Esa Virtanen  1990  Göteborg Sim  28.46        59.50   
14  Mikael Wåhlin  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb  28.78        59.54   
15  Anders Harnebrandt  1990  Simklubben S 02  29.09        59.56   
16  Adam Vall  1990  Göteborg Sim  28.15        59.59   
17  Olof Samuelsson  1990  Trollhättans Simsällskap  28.45        59.67   
18  Kim Svensson  1989  Simklubben Triton  27.55        59.73   
19  Niklas Löfgren  1989  Mölndals Allmänna Simsällskap  29.32        59.89   
20  Peter Fagerström  1989  Åmåls Simsällskap  29.04        59.91   
21  William Elfversson  1989  Kungsbacka Simsällskap  29.35        1:00.07   
22  Philip Rosvall  1989  Simklubben Triton  28.45        1:00.08   
23  Henrik Toll  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb  29.25        1:00.58   
24  Linus Börjesson  1989  Kungsbacka Simsällskap  28.77        1:00.59   
25  Nicolas Fälth  1989  Kungälvs Simsällskap  28.78        1:00.62   
26  Petter Lindahl  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap  28.86        1:00.69   
27  Emil Palmqvist  1990  Åmåls Simsällskap  29.31        1:00.77   
28  Henrik Eriksson  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb  29.18        1:00.82   
29  Philip Carlsson  1990  Alingsås SLS  29.03        1:01.14   
30  Benjamin Moll  1989  Örebro Simallians  29.50        1:01.57   
31  Marcus Lindström  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb  29.65        1:01.62   
32  Alexander Haugs  1989  Vestkantsvømmerne  29.44        1:01.77   
33  Johan Melin  1990  Örebro Simallians  29.70        1:02.07   
34  Patrik Persson  1989  Göteborg Sim  30.17        1:02.09   
35  Jonas Algothsson  1989  Karlstads Simsällskap  29.66        1:02.52   
36  Hugo Jakobsson  1990  Göteborg Sim  30.15        1:02.63   
37  Robert Ljungqvist  1990  Alingsås SLS  29.93        1:02.94   
38  Felipe Kristensson  1990  Simklubben S 02  31.37        1:03.04   
39  Victor Devinder  1990  Vellinge-Näsets Simklubb  29.79        1:03.26   
40  William Tellstedt  1990  Simklubben S 02  30.34        1:03.69   
41  Simon Sköld  1990  Grums Simsällskap  30.53        1:04.17   
42  Jonas Alfredsson  1989  Kungälvs Simsällskap  30.49        1:04.60   
43  Alexander Lidén  1990  Varabygdens Simsällskap  30.71        1:04.65   
44  Per Axelsson  1989  Vellinge-Näsets Simklubb  31.13        1:04.68   
45  Benjamin Alavi  1989  Mölndals Allmänna Simsällskap  29.70        1:05.04   
46  Carl Olander  1990  Göteborg Sim  31.12        1:05.23   
47  Anton Wicksell  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb  30.66        1:05.30   
48  Ken Arnesen  1989  Mölndals Allmänna Simsällskap  30.17        1:05.52   
49  Alexander Titus  1990  Örebro Simallians  30.92        1:05.87   
50  Alexander Dahlquist  1989  Alingsås SLS  32.00        1:06.00   
51  Rasmus Hultqvist  1989  Kungälvs Simsällskap  31.39        1:07.07   
52  Lucas Swartz Frankenfelt  1990  Göteborg Sim  32.19        1:08.11   
53  Martin Wiberg  1990  Göteborg Sim  34.97        1:13.02   
54  Erik Hellberg  1990  Karlstads Simsällskap  33.69        1:14.67   
Oskar Eriksson  1989  Vellinge-Näsets Simklubb          DSQ   
Daniel Bergvall  1989  Vellinge-Näsets Simklubb          DSQ   
                   
 
Gren 21, 100m FJÄRILSIM FL. 16-17, Finaler 
Sponsor:Niklassons Måleri 
Ullbergsrekord: Gabriella Fagundez 1:10.14 2002-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
Hanna Yttring  1988  Göteborg Sim  30.35        1:05.01   
Elin Harnebrandt  1988  Simklubben S 02  31.13        1:05.11   
Joline Höglund  1988  Alingsås SLS  30.83        1:05.42   
Linnea Wakéus  1988  Göteborg Sim  31.33        1:07.01   
Henriette Brekke  1988  Vestkantsvømmerne  31.18        1:08.04   
Emelie Jansson  1989  Mölndals Allmänna Simsällskap  31.89        1:08.17   
Amanda Bergman  1989  Simklubben Triton  31.99        1:09.52   
Isabel Svensson  1989  Mölndals Allmänna Simsällskap  32.67        1:09.92   
                   
 
Gren 21, 100m FJÄRILSIM FL. 16-17, Försök 
Sponsor:Niklassons Måleri 
Ullbergsrekord: Gabriella Fagundez 1:10.14 2002-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
Hanna Yttring  1988  Göteborg Sim  30.19        1:04.70   
Joline Höglund  1988  Alingsås SLS  30.39        1:05.56   
Elin Harnebrandt  1988  Simklubben S 02  31.30        1:06.45   
Linnea Wakéus  1988  Göteborg Sim  31.25        1:07.31   
Henriette Brekke  1988  Vestkantsvømmerne  31.52        1:08.60   
Isabel Svensson  1989  Mölndals Allmänna Simsällskap  32.63        1:09.09   
Emelie Jansson  1989  Mölndals Allmänna Simsällskap  31.77        1:09.09   
Amanda Bergman  1989  Simklubben Triton  31.81        1:09.12   
Lisa Blomgren  1988  Göteborg Sim  32.34        1:10.62   
10  Marie Hallberg  1989  Simklubben Triton  33.00        1:10.71   
11  Viktoria Lundh  1989  Mölndals Allmänna Simsällskap  33.34        1:11.40   
12  Charlotte Dietrich  1988  Team Oslo  34.52        1:13.00   
13  Mailén Ophus  1988  Team Oslo  34.04        1:13.18   
14  Lena Stridsberg  1989  Skäret Simsällskap  33.66        1:13.44   
15  Nanna Rask  1989  Karlstads Simsällskap  33.82        1:14.94   
16  Fiona Pekkanen  1988  Göteborg Sim  35.07        1:16.76   
17  Tove Trelsmo  1988  Karlstads Simsällskap  34.87        1:17.24   
18  Klara Hellström  1988  Simklubben S 02  33.52        1:17.45   
19  Jenny Niclasson  1988  Uddevalla Simförening  36.07        1:18.01   
20  Kristina Gardeståhl  1988  Simklubben Triton  36.68        1:18.22   
21  Malin Eriksson  1989  Vellinge-Näsets Simklubb  35.16        1:19.23   
22  Pia Kristenson  1988  Trollhättans Simsällskap  35.87        1:19.99   
23  Sara Engebring  1989  Simklubben 1970  35.68        1:20.37   
24  Emma Weiner  1989  Göteborg Sim  36.05        1:20.63   
25  Sofia Karlsson  1989  Alingsås SLS  38.28        1:21.23   
26  Katina Schütz  1989  Skövde Simsällskap  36.25        1:21.79   
27  Christin Österman  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb  36.66        1:22.03   
28  Sofia Jorlöv  1988  Alingsås SLS  38.78        1:23.46   
29  Nina Sandmark  1989  Vestbyen IL  36.33        1:23.54   
30  June Ramsvik  1989  Vestkantsvømmerne  37.89        1:24.39   
31  Madeleine Engsevi  1989  Göteborg Sim  38.50        1:25.35   
32  Sarah Elbert  1989  Alingsås SLS  39.66        1:25.90   
33  Helle Rangnes  1989  Tønsberg Svømmeklubb  39.41        1:27.33   
34  Sanna Zarghami  1989  Göteborg Sim  38.42        1:29.03   
35  Ida Johansson  1988  Alingsås SLS  41.58        1:34.96   
Tove Monsen  1988  Vestkantsvømmerne          DNF   
                   
 
Gren 22, 100m FJÄRILSIM POJK.17-18, Finaler 
Sponsor:Kortedala Bingo 
Ullbergsrekord: Jani Sievinen 55.07 1991-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
Nikola Stojmenovic  1988  Norrköpings Kappsimningsklubb  27.23        58.62   
Rickard Berglund  1987  Göteborg Sim  28.10        59.49   
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap  28.35        59.55   
Robin Gillberg  1987  Trollhättans Simsällskap  28.15        1:01.32   
Marcus Tuomela  1988  Göteborg Sim  29.05        1:01.76   
Calle Lindgren  1987  Uddevalla Simförening  28.99        1:02.08   
Oleg Filippov  1988  Skövde Simsällskap  28.21        1:02.34   
Karl Åhs  1988  Skövde Simsällskap  29.54        1:02.99   
                   
 
Gren 22, 100m FJÄRILSIM POJK.17-18, Försök 
Sponsor:Kortedala Bingo 
Ullbergsrekord: Jani Sievinen 55.07 1991-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
Rickard Berglund  1987  Göteborg Sim  27.80        59.82   
Robin Gillberg  1987  Trollhättans Simsällskap  27.80        1:00.92   
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap  28.53        1:01.40   
Nikola Stojmenovic  1988  Norrköpings Kappsimningsklubb  27.87        1:01.72   
Marcus Tuomela  1988  Göteborg Sim  28.96        1:01.78   
Oleg Filippov  1988  Skövde Simsällskap  27.92        1:01.97   
Karl Åhs  1988  Skövde Simsällskap  29.35        1:02.24   
Calle Lindgren  1987  Uddevalla Simförening  29.16        1:02.39   
Marcus Åberg  1988  Karlstads Simsällskap  29.89        1:04.73   
10  Tim Arnesen  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap  30.19        1:05.34   
11  Joakim Jonasson  1987  Norrköpings Kappsimningsklubb  29.74        1:05.73   
12  Anders Melin  1988  Karlstads Simsällskap  30.06        1:06.64   
13  Johnny Häkkinen  1988  Alingsås SLS  30.29        1:06.94   
14  Tobias Lagström  1987  Simklubben 1970  29.65        1:07.61   
15  Daniel Dahlstrand  1988  Skövde Simsällskap  31.13        1:07.69   
16  Christian Jarenfors  1987  Kungälvs Simsällskap  31.20        1:08.05   
17  Hampus Skystedt  1987  Karlstads Simsällskap  30.42        1:08.12   
18  Sindre Vikane  1988  Vestkantsvømmerne  30.48        1:09.35   
19  Tomas Vindheim  1987  Vestkantsvømmerne  32.35        1:10.32   
20  Johan Ullstrand  1988  Norrköpings Kappsimningsklubb  32.00        1:10.57   
21  Christoffer Åberg  1988  Karlstads Simsällskap  33.26        1:11.65   
22  Robin Mikaelsen  1988  Team Oslo  32.29        1:12.58   
23  Daniel Kahlin  1988  Karlstads Simsällskap  33.63        1:12.69   
24  Patrik Sundberg  1988  Kungälvs Simsällskap  33.80        1:14.51   
25  Stephen Kebke  1987  Göteborg Sim  33.72        1:15.35   
                   
 
Gren 23, 100m RYGGSIM DAMER, Finaler 
Sponsor:Kortedala Bingo 
Ullbergsrekord: Martina Svensson 1:02.67 2004-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
Anne-Mari Gulbrandsen  1984  Team Oslo  33.35        1:07.77   
Anna Gunnarsson  1984  Göteborg Sim  32.81        1:07.92   
Erica Granesäter  1984  Norrköpings Kappsimningsklubb  33.32        1:10.06   
Josefine Walker  1985  Göteborg Sim  33.80        1:10.14   
Carolina Andersson  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap  34.25        1:10.31   
Johanna Svensson  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap  35.41        1:13.24   
Emma Larsson  1987  Vellinge-Näsets Simklubb  35.68        1:14.83   
Lisa Niklasson  1987  Norrköpings Kappsimningsklubb  37.16        1:16.83   
                   
 
Gren 23, 100m RYGGSIM DAMER, Försök 
Sponsor:Kortedala Bingo 
Ullbergsrekord: Martina Svensson 1:02.67 2004-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
Anne-Mari Gulbrandsen  1984  Team Oslo  33.26        1:08.28   
Carolina Andersson  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap  33.29        1:09.53   
Anna Gunnarsson  1984  Göteborg Sim  34.34        1:11.19   
Josefine Walker  1985  Göteborg Sim  33.89        1:11.66   
Erica Granesäter  1984  Norrköpings Kappsimningsklubb  33.57        1:11.74   
Johanna Svensson  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap  35.83        1:13.50   
Linda Eliasson  1987  Simklubben 1970  35.10        1:13.84  Deltar ej i final 
Emma Larsson  1987  Vellinge-Näsets Simklubb  36.08        1:14.89   
Lisa Niklasson  1987  Norrköpings Kappsimningsklubb  38.37        1:18.78   
10  Randi Gaasvik  1987  Vestbyen IL  39.20        1:20.92   
11  Nicolin Lillhage  1985  Göteborg Sim  38.99        1:21.51   
12  Linda Jakobsson  1985  Göteborg Sim  39.63        1:21.94   
13  Birthe Sönning  1987  Team Oslo  40.77        1:22.72   
                   
 
Gren 24, 100m RYGGSIM HERRAR, Finaler 
Sponsor:Bellis Växtmiljö 
Ullbergsrekord: Pierre Roger 53.59 2004-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
Per Nylin  1982  Norrköpings Kappsimningsklubb  26.91        56.08   
David Nordenlilja  1981  Mölndals Allmänna Simsällskap  29.04        59.85   
Jonas Noreng Ravn  1983  Team Oslo  28.74        59.99   
Erik Ivinger  1986  Norrköpings Kappsimningsklubb  29.98        1:00.92   
Johan Lundberg  1985  Göteborg Sim  29.48        1:01.00   
Karl-Johan Gårdström  1986  Göteborg Sim  30.67        1:03.61   
Mikko Mäkinen  1981  Göteborg Sim  30.97        1:05.50   
Daniel Lundberg  1982  Göteborg Sim  31.14        1:06.29   
                   
 
Gren 24, 100m RYGGSIM HERRAR, Försök 
Sponsor:Bellis Växtmiljö 
Ullbergsrekord: Pierre Roger 53.59 2004-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
David Nordenlilja  1981  Mölndals Allmänna Simsällskap  29.14        1:00.59   
Jonas Noreng Ravn  1983  Team Oslo  29.06        1:01.86   
Johan Lundberg  1985  Göteborg Sim  30.11        1:02.50   
Erik Ivinger  1986  Norrköpings Kappsimningsklubb  30.78        1:03.64   
Karl-Johan Gårdström  1986  Göteborg Sim  30.57        1:03.71   
Per Nylin  1982  Norrköpings Kappsimningsklubb  30.41        1:04.05   
Daniel Lundberg  1982  Göteborg Sim  30.62        1:05.28   
Mikko Mäkinen  1981  Göteborg Sim  31.42        1:05.31   
Victor Västernäs  1986  Mölndals Allmänna Simsällskap  32.20        1:05.57   
10  öystein Gaasvik  1982  Vestbyen IL  31.73        1:06.55   
11  Per Larsson  1980  Göteborg Sim  32.51        1:06.66   
12  Alexander Bechet  1986  Simklubben S 02  32.80        1:07.21   
13  Henrik Åkerberg  1983  Göteborg Sim  32.06        1:08.52   
14  Linus Book  1986  Mölndals Allmänna Simsällskap  33.75        1:09.03   
15  Jörgen Gallis  1985  Tønsberg Svømmeklubb  33.85        1:09.94   
16  Fredrik Persson  1986  Göteborg Sim  33.49        1:10.04   
17  Patrik Raschle-Höös  1985  Göteborg Sim  35.50        1:12.17   
18  Torgny Carp-Magnusson  1986  Simklubben Triton  34.79        1:12.69   
19  Max Nelson  1986  Mölndals Allmänna Simsällskap  36.16        1:15.34   
                   
 
Gren 25, 50m FRISIM FLICKOR 11 & Y, Finaler 
Sponsor:K&L Swärd Medicin AB 
Ullbergsrekord: Mia Brodén 29.82 1994-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening          Tid  Status 










 
Mikaela Dahl  1994  Alingsås SLS          31.06   
Angelina Righult  1994  Simklubben Triton          31.38   
Anna Rosén  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap          32.37   
Céline Bertrand  1995  Karlsborgs Simklubb          33.12   
Sara Grönlund  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb          33.42   
Ellen Olsson  1995  Simklubben Triton          33.44   
Malin Pettersson  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb          33.70   
Vera Pålsson  1994  Karlstads Simsällskap          34.02   
                   
 
Gren 25, 50m FRISIM FLICKOR 11 & Y, Försök 
Sponsor:K&L Swärd Medicin AB 
Ullbergsrekord: Mia Brodén 29.82 1994-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening          Tid  Status 










 
Angelina Righult  1994  Simklubben Triton          31.65   
Mikaela Dahl  1994  Alingsås SLS          31.84   
Céline Bertrand  1995  Karlsborgs Simklubb          32.80   
Anna Rosén  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap          33.27   
Vera Pålsson  1994  Karlstads Simsällskap          34.07   
Malin Pettersson  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb          34.12   
Sara Grönlund  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb          34.13   
Ellen Olsson  1995  Simklubben Triton          34.83   
Amanda Mazetti-Nissen  1994  Helsingborgs Simsällskap          35.14   
10  Sandra Johnsson  1994  Helsingborgs Simsällskap          35.20   
11  Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap          35.23   
12  Rebecca Boysen  1994  Helsingborgs Simsällskap          35.45   
13  Anna Söderbergh  1994  Göteborg Sim          35.75   
14  Carolina Hult  1994  Helsingborgs Simsällskap          35.92   
15  Annie Frisk Brunzell  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap          36.01   
16  Pernilla Andersson  1994  Helsingborgs Simsällskap          36.11   
17  Carolina Elvind  1994  Kungsbacka Simsällskap          36.19   
18  Linnéa Winlöf  1994  Falköpings Simsällskap          36.26   
19  Tove Meyer-Lie  1994  Karlstads Simsällskap          36.53   
20  Olivia Alexandersson  1994  Helsingborgs Simsällskap          36.79   
21  Lina Björk  1995  Helsingborgs Simsällskap          36.81   
22  Rebecka Åberg-Lejdström  1994  Helsingborgs Simsällskap          36.90   
23  Nadine Söderberg  1995  Helsingborgs Simsällskap          37.15   
24  Emma Steneröd  1994  Göteborg Sim          37.59   
25  Jessica Ströhagen  1994  Simklubben Triton          37.70   
26  Anna Gustafsson  1994  Göteborg Sim          38.01   
27  Lisa Grönlund  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb          38.47   
28  Maria Jörgensen  1994  Helsingborgs Simsällskap          38.63   
29  Josefine Rydberg  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb          38.70   
30  Cynthia Illanes  1994  Södertälje Simsällskap          38.83   
31  Isabelle Nilsson  1994  Helsingborgs Simsällskap          38.95   
32  Rebecka Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb          38.98   
33  Felicia Hagberg  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb          39.88   
34  Malin Numerius  1994  Göteborg Sim          40.51   
35  Mireille Magnusson  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb          42.35   
36  Sabina Franzén  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb          43.62   
37  Trine Öhman  1994  Göteborg Sim          45.52   
                   
 
Gren 26, 50m FRISIM POJKAR 12 & Y, Finaler 
Sponsor:CC Marketing AB 
Ullbergsrekord: Mikko Klemola 27.46 1994-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening          Tid  Status 










 
Stefan Stojmenovic  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb          28.58   
Fredrik Chail  1993  Grums Simsällskap          29.07   
Johan Ekstedt  1993  Göteborg Sim          30.46   
Tobias Löfquist  1993  Helsingborgs Simsällskap          30.54   
Martin Kastebo  1993  Skövde Simsällskap          30.89   
Martin Nilsson  1993  Vellinge-Näsets Simklubb          31.33   
Jonathan Kling  1993  Örebro Simallians          31.51   
Nils Ivars  1993  Karlstads Simsällskap          31.61   
                   
 
Gren 26, 50m FRISIM POJKAR 12 & Y, Försök 
Sponsor:CC Marketing AB 
Ullbergsrekord: Mikko Klemola 27.46 1994-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening          Tid  Status 










 
Stefan Stojmenovic  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb          28.80   
Fredrik Chail  1993  Grums Simsällskap          29.47   
Tobias Löfquist  1993  Helsingborgs Simsällskap          30.81   
Martin Kastebo  1993  Skövde Simsällskap          31.14   
Jonathan Kling  1993  Örebro Simallians          31.16   
Martin Nilsson  1993  Vellinge-Näsets Simklubb          31.17   
Johan Ekstedt  1993  Göteborg Sim          31.27   
Nils Ivars  1993  Karlstads Simsällskap          31.45   
Jesper Lund  1993  Trollhättans Simsällskap          31.52   
10  Fredrik Rosenberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb          31.67   
11  Emil Cardebrant  1993  Trollhättans Simsällskap          31.80   
12  Erik Emanuelsson  1993  Södertälje Simsällskap          32.29   
13  Christoffer Dahl  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb          32.88   
14  Oskar Rutqvist  1993  Göteborg Sim          33.33   
15  Christian Karlsson  1993  Södertälje Simsällskap          33.36   
16  Robin Pålsson  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb          33.42   
17  Elias Rosberg  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb          33.52   
18  Daniel Blomberg  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap          33.57   
19  Jens Barkentin  1994  Helsingborgs Simsällskap          33.73   
20  Oscar Holmgren  1994  Örebro Simallians          34.33   
21  Andreas Nilsson  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb          34.64   
22  Marcel Ballin  1993  Helsingborgs Simsällskap          34.83   
23  Rasmus Eskilsson  1993  Skäret Simsällskap          34.93   
24  Niklas Gustafsson  1993  Kungälvs Simsällskap          35.56   
25  Lukas Wicksell  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb          36.05   
26  Gustav Blomgren  1993  Göteborg Sim          36.55   
27  Alexander Söderman  1993  Göteborg Sim          37.23   
28  Axel Rebner  1994  Karlstads Simsällskap          37.28   
29  Gustav Olander  1994  Göteborg Sim          37.46   
30  Adam Ackerstierna  1995  Simklubben 1970          38.04   
31  Christopher Jedel  1995  Göteborg Sim          38.88   
32  Christoffer Ericsson  1994  Simklubben 1970          40.55   
33  Kevin Thorvaldsson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb          41.07   
Oscar Holm  1993  Karlstads Simsällskap          DSQ   
                   
 
Gren 27, 100m FJÄRILSIM FLICKOR 12, Finaler 
Sponsor:NCC Construction AB 
Ullbergsrekord: Ida Mattsson 1:05.88 1997-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
Amanda Widlund  1993  Simklubben Triton  34.79        1:14.76   
Emma Sandström  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb  35.16        1:16.54   
Nathalie Söderberg  1993  Helsingborgs Simsällskap  36.03        1:17.29   
Rebecca Noring  1993  Simklubben Triton  36.18        1:18.44   
Emma Löfgren-Bengtson  1993  Helsingborgs Simsällskap  37.71        1:20.28   
Julia Schippert  1993  Helsingborgs Simsällskap  36.70        1:20.62   
Emma Anzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb  36.36        1:21.17   
Emilia Nordström  1993  Simklubben Triton  37.89        1:22.81   
                   
 
Gren 27, 100m FJÄRILSIM FLICKOR 12, Försök 
Sponsor:NCC Construction AB 
Ullbergsrekord: Ida Mattsson 1:05.88 1997-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
Amanda Widlund  1993  Simklubben Triton  35.29        1:15.43   
Nathalie Söderberg  1993  Helsingborgs Simsällskap  36.61        1:19.01   
Emma Sandström  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb  37.50        1:19.68   
Rebecca Noring  1993  Simklubben Triton  36.05        1:20.15   
Emma Löfgren-Bengtson  1993  Helsingborgs Simsällskap  38.74        1:22.81   
Julia Schippert  1993  Helsingborgs Simsällskap  37.89        1:23.48   
Emma Anzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb  37.28        1:23.63   
Emilia Nordström  1993  Simklubben Triton  37.73        1:23.67   
Matilda Bergqvist  1993  Kungsbacka Simsällskap  37.82        1:24.01   
10  Josefin Hansson  1993  Helsingborgs Simsällskap  39.14        1:24.84   
11  Ulrika von Otter  1993  Göteborg Sim  39.64        1:25.03   
12  Ronja Johansson-Eld  1993  Karlstads Simsällskap  39.50        1:25.05   
13  Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap  39.76        1:25.15   
14  Camilla Lindquist  1993  Södertälje Simsällskap  38.99        1:25.16   
15  Pernilla Ferm  1993  Skäret Simsällskap  39.71        1:25.91   
16  Patricia Demir  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb  39.15        1:27.21   
17  Caroline Adolfsson  1993  Billingens Simklubb  39.39        1:27.51   
18  Josefine Lindh  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb  41.37        1:28.73   
19  Moa Strannerud  1993  Södertälje Simsällskap  43.10        1:32.57   
20  Caroline Andrén  1993  Kungsbacka Simsällskap  40.53        1:33.04   
21  Sofie Forseryd  1993  Karlstads Simsällskap  42.72        1:33.44   
22  Frida Sundqvist  1993  Göteborg Sim  44.07        1:34.03   
23  Rebecca Bergström  1993  Örebro Simallians  41.77        1:34.12   
24  Sanna Sköld  1993  Grums Simsällskap  43.51        1:36.75   
25  Embla Hahn  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb  44.50        1:38.66   
26  Johanna Hultberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb  44.72        1:41.21   
27  Helena Haido  1993  Södertälje Simsällskap  48.06        1:49.08   
Josefin Moberg  1993  Karlstads Simsällskap          DSQ   
Emelie Bengtsson  1993  Kungsbacka Simsällskap          DSQ   
                   
 
Gren 28, 100m FJÄRILSIM POJKAR 13, Finaler 
Sponsor:IBE Svets AB 
Ullbergsrekord: Mikko Klemola 1:02.62 1995-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
Simon Nexbo  1992  Simklubben Triton  31.59        1:07.30   
Simon Vestin  1992  Karlstads Simsällskap  31.82        1:09.00   
Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap  33.87        1:12.77   
Gabriel Bertrand  1992  Karlsborgs Simklubb  34.33        1:13.18   
Johan Rebner  1992  Karlstads Simsällskap  33.77        1:13.37   
Ossian Arvidsson  1992  Kungälvs Simsällskap  34.56        1:15.22   
Henric Söderbergh  1992  Göteborg Sim  34.93        1:16.06   
Martin Persson  1992  Trollhättans Simsällskap  34.92        1:16.82   
                   
 
Gren 28, 100m FJÄRILSIM POJKAR 13, Försök 
Sponsor:IBE Svets AB 
Ullbergsrekord: Mikko Klemola 1:02.62 1995-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
Simon Nexbo  1992  Simklubben Triton  33.10        1:10.10   
Simon Vestin  1992  Karlstads Simsällskap  32.13        1:11.82   
Johan Rebner  1992  Karlstads Simsällskap  35.15        1:15.86   
Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap  34.79        1:16.48   
Gabriel Bertrand  1992  Karlsborgs Simklubb  36.19        1:17.10   
Henric Söderbergh  1992  Göteborg Sim  35.63        1:17.24   
Martin Persson  1992  Trollhättans Simsällskap  34.68        1:17.45   
Ossian Arvidsson  1992  Kungälvs Simsällskap  36.01        1:18.12   
Johan Hildesson  1992  Kungälvs Simsällskap  37.45        1:19.78   
10  Pernick Dam  1992  Göteborg Sim  36.84        1:21.04   
11  Per Holmquist  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb  38.03        1:21.25   
12  Fredrich Risebrandt  1992  Trollhättans Simsällskap  37.00        1:21.65   
13  Anton Nilsson  1992  Karlstads Simsällskap  35.34        1:22.38   
14  Sebastian Karlsson  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb  37.21        1:23.44   
15  Joakim Löfgren  1992  Kungälvs Simsällskap  39.46        1:26.20   
16  Gulliver Koch  1992  Skäret Simsällskap  37.45        1:26.65   
17  Gustav Nyrenstedt  1992  Vellinge-Näsets Simklubb  39.57        1:27.20   
18  Johannes Lampela  1992  Karlstads Simsällskap  38.64        1:27.59   
19  Emil Larsson  1992  Vellinge-Näsets Simklubb  40.44        1:29.47   
20  Conny Svärd  1992  Södertälje Simsällskap  41.07        1:30.32   
21  Marcus Titus  1992  Örebro Simallians  39.84        1:32.12   
22  Victor Westerlund  1992  Karlstads Simsällskap  41.52        1:33.40   
Daniel Åslund  1992  Göteborg Sim          DSQ   
Adam Sjöstrand  1992  Simklubben Triton          DSQ   
                   
 
Gren 29, 100m BRÖSTSIM FLICKOR 13, Finaler 
Sponsor:Scamaskin Sv. AB 
Ullbergsrekord: Sophie Vellner 1:12.65 1999-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap  34.39        1:13.10   
Emelie Zachrisson  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap  37.39        1:18.90   
Malvina Reinhold  1992  Göteborg Sim  37.49        1:20.64   
Benedikte Kausland  1992  Vestkantsvømmerne  38.13        1:20.65   
Angelica Sturesson  1992  Falköpings Simsällskap  39.02        1:22.43   
Elin Fäldt  1992  Trollhättans Simsällskap  39.41        1:23.83   
Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02  40.67        1:24.36   
Malin Andreasson  1992  Kungälvs Simsällskap  39.90        1:24.99   
                   
 
Gren 29, 100m BRÖSTSIM FLICKOR 13, Försök 
Sponsor:Scamaskin Sv. AB 
Ullbergsrekord: Sophie Vellner 1:12.65 1999-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap  35.84        1:16.21   
Emelie Zachrisson  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap  38.15        1:21.03   
Malvina Reinhold  1992  Göteborg Sim  38.78        1:22.45   
Angelica Sturesson  1992  Falköpings Simsällskap  39.50        1:22.71   
Benedikte Kausland  1992  Vestkantsvømmerne  39.72        1:23.40   
Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02  40.81        1:24.32   
Malin Andreasson  1992  Kungälvs Simsällskap  40.20        1:25.34   
Elin Fäldt  1992  Trollhättans Simsällskap  40.35        1:25.39   
Lina Colvås  1992  Värnamo Simsällskap  40.20        1:25.42   
10  Rebecca Larsson  1992  Södertälje Simsällskap  39.02        1:25.48   
11  Caroline Bornius  1992  Göteborg Sim  40.47        1:25.66   
12  Cecilia Svennberg  1992  Kungsbacka Simsällskap  40.36        1:25.91   
13  Lovisa Winlöf  1992  Falköpings Simsällskap  41.00        1:27.40   
14  Alexandra Helgegren  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap  41.51        1:27.72   
15  Sara Fredriksson  1992  Uddevalla Simförening  42.54        1:28.91   
16  Johanna Pettersson  1992  Kungälvs Simsällskap  42.64        1:29.55   
17  Sandra Olsson  1992  Simklubben S 02  43.18        1:29.56   
18  Jennie Brorsson  1992  Falköpings Simsällskap  42.56        1:29.59   
19  Jennie Norblad  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb  42.94        1:29.70   
20  Frida Olander  1992  Göteborg Sim  42.44        1:29.73   
21  Erica Ackerstierna  1992  Simklubben 1970  41.77        1:30.36   
22  Felicia Olofsson-Wermäng  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap  42.65        1:30.42   
23  Lisa Johansson  1992  Uddevalla Simförening  42.91        1:30.78   
24  Sandra Abrahamsson  1992  Skäret Simsällskap  41.64        1:31.21   
25  Leotrina Koqani  1992  Simklubben Triton  43.42        1:31.42   
26  Emma Waite  1992  Göteborg Sim  43.17        1:31.52   
27  Rebecka Hoffman  1992  Kungälvs Simsällskap  43.27        1:31.68   
28  Katarina Karanovic  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb  43.75        1:31.82   
29  Linn Vourenmaa  1992  Södertälje Simsällskap  43.98        1:32.23   
30  Agnes Karlefors  1992  Helsingborgs Simsällskap  43.75        1:32.41   
31  Moa Dencker  1992  Södertälje Simsällskap  44.54        1:33.52   
32  Linn Allert  1992  Billingens Simklubb  44.86        1:33.89   
33  Emmelie Runsten  1992  Karlstads Simsällskap  44.93        1:34.52   
34  Matilda Tidholm  1992  Örebro Simallians  44.33        1:34.67   
35  Amanda Brink  1992  Helsingborgs Simsällskap  45.30        1:34.84   
36  Amanda Eriksson  1992  Kungsbacka Simsällskap  44.92        1:35.08   
37  Frida Lantz  1992  Billingens Simklubb  44.63        1:35.17   
38  Isabell Karlsson  1992  Södertälje Simsällskap  45.27        1:35.40   
39  Jonna Karlsson-Hallström  1992  Simklubben Triton  44.93        1:35.46   
Isabelle Månsson  1992  Vellinge-Näsets Simklubb          DSQ   
                   
 
Gren 30, 100m BRÖSTSIM POJKAR 14, Finaler 
Sponsor:S C A 
Ullbergsrekord: Michael Berndtsson 1:07.83 1999-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
Anton Lagerqvist  1991  Göteborg Sim  33.37        1:09.72   
Jimmy Hertzman  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb  34.08        1:12.23   
Johan Melin  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap  34.49        1:13.40   
Joakim Kling  1991  Örebro Simallians  35.90        1:16.31   
Jonathan Gamerov  1991  Örebro Simallians  36.36        1:17.00   
Axel Gårdström  1991  Kungsbacka Simsällskap  36.00        1:17.96   
Eirik Wabö Arnesen  1991  Tønsberg Svømmeklubb  37.60        1:20.76   
Haakon Rogne Lönning  1991  Vestkantsvømmerne  38.48        1:22.00   
                   
 
Gren 30, 100m BRÖSTSIM POJKAR 14, Försök 
Sponsor:S C A 
Ullbergsrekord: Michael Berndtsson 1:07.83 1999-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
Anton Lagerqvist  1991  Göteborg Sim  34.62        1:11.50   
Jimmy Hertzman  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb  35.35        1:14.05   
Johan Melin  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap  34.35        1:14.76   
Axel Gårdström  1991  Kungsbacka Simsällskap  36.05        1:16.63   
Joakim Kling  1991  Örebro Simallians  36.70        1:17.18   
Jonathan Gamerov  1991  Örebro Simallians  36.64        1:17.92   
Haakon Rogne Lönning  1991  Vestkantsvømmerne  37.68        1:20.24   
Eirik Wabö Arnesen  1991  Tønsberg Svømmeklubb  38.02        1:21.10   
Torstein Leikanger  1991  Varg, IL  38.33        1:21.94   
10  Sindre Söderlund  1991  Vestbyen IL  38.24        1:21.95   
11  Nicodemus Stiller  1991  Falköpings Simsällskap  39.83        1:23.09   
12  Magnus Ström  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb  39.31        1:23.36   
13  Axel Aversund  1991  Alingsås SLS  39.38        1:23.37   
14  Simon Skoglund  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb  39.09        1:23.74   
15  Tobias Renni  1991  Göteborg Sim  39.19        1:23.96   
16  Konrad Kempka  1991  Göteborg Sim  39.00        1:24.00   
17  Viktor Andersson  1991  Karlstads Simsällskap  39.59        1:24.19   
18  Alexander Elbert  1991  Alingsås SLS  40.18        1:25.17   
19  Christian Slettebo  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb  40.37        1:25.34   
20  Fredrik Holmgren  1991  Örebro Simallians  41.40        1:27.12   
21  Fredrik Helgesson  1991  Göteborg Sim  40.99        1:28.08   
22  Andreas Hemström  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb  42.54        1:29.18   
23  Aleksandar Vasic  1991  Simklubben 1970  42.48        1:32.29   
24  Stefan Gherman  1991  Kungälvs Simsällskap  44.48        1:32.77   
25  Otto Halling  1991  Göteborg Sim  44.79        1:34.58   
26  John Jungevad  1991  Göteborg Sim  44.20        1:35.90   
27  Per Larsson  1991  Simklubben 1970  46.24        1:38.37   
28  Johan Ingmarsson  1991  Karlstads Simsällskap  50.23        1:47.13   
                   
 
Gren 31, 50m FRISIM FLICKOR 14-15, Finaler 
Sponsor:Natusan 
Ullbergsrekord: Mette Jacobsen 26.24 1991-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening          Tid  Status 










 
Petronella Åsenblad  1990  Trollhättans Simsällskap          27.32   
Isabelle Höglund  1990  Alingsås SLS          27.44   
Sara Crifält  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb          27.80   
Kristina Lundberg  1991  Göteborg Sim          27.96   
Linda Pettersson  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb          28.20   
Veronica Brännfeldt  1990  Skäret Simsällskap          28.29   
Linn Nordberg  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap          28.40   
Sara Wiklund  1991  Trollhättans Simsällskap          28.42   
                   
 
Gren 31, 50m FRISIM FLICKOR 14-15, Försök 
Sponsor:Natusan 
Ullbergsrekord: Mette Jacobsen 26.24 1991-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening          Tid  Status 










 
Petronella Åsenblad  1990  Trollhättans Simsällskap          27.34   
Isabelle Höglund  1990  Alingsås SLS          27.50   
Sara Crifält  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb          27.88   
Veronica Brännfeldt  1990  Skäret Simsällskap          28.16   
Linda Pettersson  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb          28.37   
Sara Wiklund  1991  Trollhättans Simsällskap          28.43   
Kristina Lundberg  1991  Göteborg Sim          28.52   
Linn Nordberg  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap          28.60   
Camilla Andersson  1990  Kungälvs Simsällskap          28.73   
10  Evelina Karlsson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb          28.77   
11  Anna Ringborg  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb          28.83   
11  Alona Filippova  1991  Skövde Simsällskap          28.83   
13  Malin Andersson  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb          29.03   
14  Petronella Edwardzon  1990  Vellinge-Näsets Simklubb          29.09   
15  Caroline Nilsson  1991  Vellinge-Näsets Simklubb          29.12   
16  Kajsa Wahlstedt  1990  Karlstads Simsällskap          29.24   
17  Fanny Cukierman  1990  Göteborg Sim          29.37   
18  Matilda Hagström  1990  Alingsås SLS          29.49   
19  Sara Niklasson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb          29.56   
20  Sanna Johansson  1990  Uddevalla Simförening          29.60   
21  Matilda Möller  1990  Vellinge-Näsets Simklubb          29.61   
22  Jacquline Håkansson  1991  Vellinge-Näsets Simklubb          29.72   
23  Frida Andersson  1991  Uddevalla Simförening          29.73   
23  Elin Johansson  1990  Skäret Simsällskap          29.73   
25  Rebecca Holst  1991  Simklubben Triton          29.74   
26  Adéle Forsberg  1990  Alingsås SLS          29.75   
27  Frida Ericsson  1990  Alingsås SLS          29.84   
28  Sofie Thorsson  1991  Helsingborgs Simsällskap          29.94   
29  Linda Stridsberg  1990  Skäret Simsällskap          30.03   
30  Amanda Rutqvist  1991  Göteborg Sim          30.05   
31  Yasmine Zabihi  1991  Simklubben S 02          30.13   
32  Amanda Widing  1991  Trollhättans Simsällskap          30.19   
33  Annie Eriksson  1991  Trollhättans Simsällskap          30.20   
34  Emma Stokland  1990  Göteborg Sim          30.26   
35  Cecilia Johansson  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap          30.33   
36  Nina Arnesen  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap          30.37   
37  Maria Hedwall  1991  Karlstads Simsällskap          30.38   
37  Sanna Gustavsson  1990  Falköpings Simsällskap          30.38   
39  Gabrielle Holmgren  1991  Vellinge-Näsets Simklubb          30.40   
39  Jessica Olsson  1991  Simklubben Triton          30.40   
41  Beatrice Fors  1991  Örebro Simallians          30.43   
42  Deniese Thorvaldsson  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb          30.57   
43  Nathalie Abrahamsson  1990  Skäret Simsällskap          30.70   
44  Beatrice Palmgren  1991  Kungsbacka Simsällskap          30.75   
45  Sofie Olsson  1991  Karlstads Simsällskap          30.90   
46  Emelie Fredriksson  1990  Simklubben Triton          30.96   
47  Christina Fredriksen  1990  Vestkantsvømmerne          31.04   
48  Anna Ekelund  1991  Kungsbacka Simsällskap          31.12   
49  Antonia Erhardsson  1991  Falköpings Simsällskap          31.19   
50  Sofia Börjesson  1991  Kungälvs Simsällskap          31.24   
51  Hanna Larsson  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap          31.26   
52  Hanna Hagström  1991  Örebro Simallians          31.40   
53  Emilia Bergh  1991  Värnamo Simsällskap          31.47   
54  Linda Busse  1990  Göteborg Sim          31.49   
55  Amanda Fors-Hurdén  1991  Simklubben 1970          31.51   
56  Sofie Carlsson  1990  Alingsås SLS          31.72   
57  Sofie Allert  1990  Billingens Simklubb          31.77   
58  Cornelia Axelsson  1990  Karlstads Simsällskap          31.89   
59  Sara Bäck  1991  Göteborg Sim          32.05   
60  Malin Lundgren  1991  Falköpings Simsällskap          32.25   
61  Petra Kessler  1990  Karlstads Simsällskap          32.28   
Josefine Andrén  1990  Kungsbacka Simsällskap          DSQ   
                   
 
Gren 32, 50m FRISIM POJKAR 15-16, Finaler 
Sponsor:Backup AB 
Ullbergsrekord: Erik Pönni 23.72 2000-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening          Tid  Status 










 
Björn Gunnarsson  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb          23.92   
Kim Svensson  1989  Simklubben Triton          25.16   
Mattias Thorsell  1989  Skövde Simsällskap          25.27   
Dennis Gnutek  1989  Göteborg Sim          25.49   
Ponthus Sandell  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb          25.55   
Christian Dimell  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb          25.65   
Mikael Agdahl  1990  Kungälvs Simsällskap          25.72   
Pelle Gidlöv  1989  Alingsås SLS          26.64   
                   
 
Gren 32, 50m FRISIM POJKAR 15-16, Försök 
Sponsor:Backup AB 
Ullbergsrekord: Erik Pönni 23.72 2000-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening          Tid  Status 










 
Björn Gunnarsson  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb          24.28   
Mattias Thorsell  1989  Skövde Simsällskap          25.13   
Kim Svensson  1989  Simklubben Triton          25.43   
Ponthus Sandell  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb          25.81   
Christian Dimell  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb          25.82   
Dennis Gnutek  1989  Göteborg Sim          26.20   
Mikael Agdahl  1990  Kungälvs Simsällskap          26.31   
Pelle Gidlöv  1989  Alingsås SLS          26.50   
Sebastian Petersfeldt  1990  Kungsbacka Simsällskap          26.59   
10  Stian Evja  1990  Team Oslo          26.76   
11  Olof Samuelsson  1990  Trollhättans Simsällskap          26.84   
12  Henrik Toll  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb          26.95   
12  Adam Vall  1990  Göteborg Sim          26.95   
14  Peter Fagerström  1989  Åmåls Simsällskap          26.96   
15  Christoffer Bengtsson  1989  Kungälvs Simsällskap          27.04   
16  Daniel Bergvall  1989  Vellinge-Näsets Simklubb          27.07   
17  John Gunnarsson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb          27.14   
18  Joakim Tevell  1990  Kungälvs Simsällskap          27.16   
19  Esa Virtanen  1990  Göteborg Sim          27.18   
20  Oskar Eriksson  1989  Vellinge-Näsets Simklubb          27.36   
21  Philip Rosvall  1989  Simklubben Triton          27.41   
22  Niklas Löfgren  1989  Mölndals Allmänna Simsällskap          27.48   
23  Nicolas Fälth  1989  Kungälvs Simsällskap          27.51   
24  Linus Börjesson  1989  Kungsbacka Simsällskap          27.61   
25  Benjamin Alavi  1989  Mölndals Allmänna Simsällskap          27.62   
26  Mikael Wåhlin  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb          27.63   
27  Philip Carlsson  1990  Alingsås SLS          27.89   
28  Emil Palmqvist  1990  Åmåls Simsällskap          27.97   
29  Benjamin Moll  1989  Örebro Simallians          27.98   
30  William Elfversson  1989  Kungsbacka Simsällskap          28.08   
31  Johan Melin  1990  Örebro Simallians          28.29   
32  Alexander Haugs  1989  Vestkantsvømmerne          28.35   
33  Jonas Algothsson  1989  Karlstads Simsällskap          28.42   
34  Victor Devinder  1990  Vellinge-Näsets Simklubb          28.47   
35  Sebastian Ericsson  1990  Värnamo Simsällskap          28.48   
36  Viktor Jarenfors  1989  Kungälvs Simsällskap          28.58   
37  Felipe Kristensson  1990  Simklubben S 02          28.61   
38  Simon Sköld  1990  Grums Simsällskap          28.76   
39  Alexander Lidén  1990  Varabygdens Simsällskap          28.79   
40  Ken Arnesen  1989  Mölndals Allmänna Simsällskap          28.94   
40  Henrik Eriksson  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb          28.94   
42  Hugo Jakobsson  1990  Göteborg Sim          29.03   
43  Robert Ljungqvist  1990  Alingsås SLS          29.23   
44  Per Axelsson  1989  Vellinge-Näsets Simklubb          29.24   
45  Jonas Alfredsson  1989  Kungälvs Simsällskap          29.27   
46  Patrik Persson  1989  Göteborg Sim          29.40   
47  William Tellstedt  1990  Simklubben S 02          29.42   
48  Carl Olander  1990  Göteborg Sim          29.45   
49  Alexander Titus  1990  Örebro Simallians          29.80   
49  Anton Wicksell  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb          29.80   
51  Rasmus Hultqvist  1989  Kungälvs Simsällskap          29.95   
52  Alexander Dahlquist  1989  Alingsås SLS          29.98   
53  Lucas Swartz Frankenfelt  1990  Göteborg Sim          30.11   
54  Erik Hellberg  1990  Karlstads Simsällskap          32.51   
55  Martin Wiberg  1990  Göteborg Sim          33.94   
Marcus Lindström  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb          DSQ   
                   
 
Gren 33, 100m BRÖSTSIM FLICK.16-17, Finaler 
Sponsor:Valhallabadet 
Ullbergsrekord: Anne Mari Gulbrandsen 1:09.75 2001-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
Joline Höglund  1988  Alingsås SLS  33.60        1:10.80   
Henriette Brekke  1988  Vestkantsvømmerne  34.54        1:15.01   
Marie Hallberg  1989  Simklubben Triton  35.79        1:16.49   
Linnea Wakéus  1988  Göteborg Sim  37.22        1:17.90   
Hanna Yttring  1988  Göteborg Sim  36.50        1:17.98   
Lena Stridsberg  1989  Skäret Simsällskap  37.20        1:18.38   
Jeanette Gudmundsen  1988  Simklubben S 02  37.90        1:19.24   
Tove Monsen  1988  Vestkantsvømmerne  37.28        1:19.66   
                   
 
Gren 33, 100m BRÖSTSIM FLICK.16-17, Försök 
Sponsor:Valhallabadet 
Ullbergsrekord: Anne Mari Gulbrandsen 1:09.75 2001-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
Joline Höglund  1988  Alingsås SLS  33.71        1:11.15   
Henriette Brekke  1988  Vestkantsvømmerne  36.04        1:17.31   
Lena Stridsberg  1989  Skäret Simsällskap  36.54        1:17.63   
Hanna Yttring  1988  Göteborg Sim  36.64        1:17.78   
Linnea Wakéus  1988  Göteborg Sim  36.77        1:18.04   
Marie Hallberg  1989  Simklubben Triton  36.16        1:18.10   
Tove Monsen  1988  Vestkantsvømmerne  36.61        1:19.21   
Jeanette Gudmundsen  1988  Simklubben S 02  38.04        1:20.06   
Tove Trelsmo  1988  Karlstads Simsällskap  39.27        1:22.91   
10  June Ramsvik  1989  Vestkantsvømmerne  39.87        1:22.94   
11  Pia Kristenson  1988  Trollhättans Simsällskap  39.41        1:23.14   
12  Sara Engebring  1989  Simklubben 1970  38.91        1:23.20   
13  Sigrid Lindén  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap  38.93        1:23.26   
14  Emelie Jansson  1989  Mölndals Allmänna Simsällskap  39.41        1:23.88   
15  Amanda Bergman  1989  Simklubben Triton  39.52        1:25.52   
16  Tina Johansson  1989  Simklubben 1970  40.17        1:26.20   
17  Nanna Rask  1989  Karlstads Simsällskap  40.46        1:26.26   
18  Isabel Svensson  1989  Mölndals Allmänna Simsällskap  40.81        1:26.46   
19  Ulrikke Nordahl  1989  Tønsberg Svømmeklubb  40.15        1:26.59   
20  Nina Sandmark  1989  Vestbyen IL  40.49        1:26.61   
21  Sofia Jorlöv  1988  Alingsås SLS  41.11        1:26.85   
22  Christin Österman  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb  41.11        1:27.25   
23  Hanna Krarup  1988  Göteborg Sim  41.40        1:28.24   
24  Fiona Pekkanen  1988  Göteborg Sim  42.15        1:28.97   
25  Aleksandra Karanovic  1988  Norrköpings Kappsimningsklubb  42.19        1:29.94   
26  Malin Eriksson  1989  Vellinge-Näsets Simklubb  42.74        1:31.36   
27  Sarah Elbert  1989  Alingsås SLS  43.98        1:32.99   
28  Sofia Karlsson  1989  Alingsås SLS  43.82        1:34.47   
29  Anna Lindell  1989  Karlstads Simsällskap  45.51        1:35.32   
30  Gunilla Liedman  1988  Kungälvs Simsällskap  46.16        1:36.45   
31  Sanna Zarghami  1989  Göteborg Sim  46.55        1:38.64   
32  Anna Larsson  1989  Simklubben 1970  49.64        1:45.44   
                   
 
Gren 34, 100m BRÖSTSIM POJK. 17-18, Finaler 
Sponsor:Br. Bräder Bygg AB 
Ullbergsrekord: Jani Sievinen 1:02.25 1991-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
Rickard Berglund  1987  Göteborg Sim  30.97        1:05.50   
Espen Singstad  1987  Vestkantsvømmerne  31.17        1:07.47   
David Palmqvist  1988  Åmåls Simsällskap  32.36        1:09.93   
Tim Arnesen  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap  33.55        1:11.36   
Marcus Tuomela  1988  Göteborg Sim  33.08        1:11.41   
Jens Egemalm  1987  Göteborg Sim  33.20        1:12.16   
Joakim Jonasson  1987  Norrköpings Kappsimningsklubb  34.21        1:13.45   
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap          DNF   
                   
 
Gren 34, 100m BRÖSTSIM POJK. 17-18, Försök 
Sponsor:Br. Bräder Bygg AB 
Ullbergsrekord: Jani Sievinen 1:02.25 1991-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
Rickard Berglund  1987  Göteborg Sim  30.73        1:05.41   
Espen Singstad  1987  Vestkantsvømmerne  31.89        1:08.19   
David Palmqvist  1988  Åmåls Simsällskap  32.00        1:09.24   
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap  33.00        1:09.80   
Marcus Tuomela  1988  Göteborg Sim  33.12        1:10.52   
Tim Arnesen  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap  32.94        1:11.69   
Sindre Vikane  1988  Vestkantsvømmerne  34.29        1:12.76  Deltar ej i final 
Joakim Jonasson  1987  Norrköpings Kappsimningsklubb  33.79        1:13.21   
Jens Egemalm  1987  Göteborg Sim  33.53        1:13.30   
10  Daniel Dahlstrand  1988  Skövde Simsällskap  34.17        1:13.37   
11  Benjamin Marum  1988  Vestkantsvømmerne  34.65        1:13.42   
12  Marcus Åberg  1988  Karlstads Simsällskap  34.33        1:13.44   
13  Oleg Filippov  1988  Skövde Simsällskap  33.95        1:14.40   
14  Karl Åhs  1988  Skövde Simsällskap  34.77        1:14.45   
15  Christian Jarenfors  1987  Kungälvs Simsällskap  34.49        1:14.93   
16  Stephen Kebke  1987  Göteborg Sim  35.30        1:15.69   
17  Mikael Karlsson  1988  Karlstads Simsällskap  35.57        1:15.82   
18  Anders Melin  1988  Karlstads Simsällskap  36.02        1:16.05   
19  Nikola Stojmenovic  1988  Norrköpings Kappsimningsklubb  35.34        1:16.23   
20  Stian Madsen  1988  Tønsberg Svømmeklubb  35.80        1:16.62   
21  Johnny Häkkinen  1988  Alingsås SLS  35.49        1:17.31   
22  Daniel Grip  1987  Simklubben Triton  37.09        1:19.47   
23  Christoffer Åberg  1988  Karlstads Simsällskap  39.15        1:23.20   
24  Patrik Sundberg  1988  Kungälvs Simsällskap  39.00        1:23.56   
25  Johan Ullstrand  1988  Norrköpings Kappsimningsklubb  40.07        1:25.57   
26  Daniel Kahlin  1988  Karlstads Simsällskap  42.08        1:27.21   
27  Hampus Skystedt  1987  Karlstads Simsällskap  40.21        1:27.51   
                   
 
Gren 35, 100m FRISIM DAMER, Finaler 
Sponsor:David Bagare 
Ullbergsrekord: Josefin Lillhage 55.18 2001-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  50m        Tid  Status 










 
Josefine Walker  1985  Göteborg Sim  28.92        59.40   
Erica Granesäter  1984  Norrköpings Kappsimningsklubb  29.11        1:00.66   
Anna Gunnarsson  1984  Göteborg Sim  29.81        1:00.87   
Anne-Mari Gulbrandsen  1984  Team Oslo  29.68        1:01.56   
Carolina Andersson  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap  29.89        1:03.02   
Johanna Svensson  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap  31.02        1:04.11   
Emma Larsson  1987  Vellinge-Näsets Simklubb  30.90        1:05.10   
Maria Gunnervik  1987  Värnamo Simsällskap  31.41        1:05.33   
                   
 
Gren 35, 100m FRISIM DAMER, Försök 
Sponsor:David Bagare