Resultat Totalt - Officiell 
 
  Tävling  ULLBERGSTROFEN 2006    Utskriftsdatum  03 oktober 2006   
  Tävlingsort  GÖTEBORG    Utskriftstid  21:16   
  Arrangör  GÖTEBORG SIM         
 
 
Gren 1, 100m BRÖSTS. FL 11 & Y, Finaler 
Sponsor: Kortedala Bingo 
Ullbergsrekord: Elin Törnbladh 1:19.59 2002-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    42.35        1:27.58   
Josefine Rydberg  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    42.59        1:31.27   
Céline Bertrand  1995  Karlsborgs Simklubb    42.96        1:31.95   
Nelly Henriksson  1995  Simsällskapet Stimmet    45.41        1:36.00   
Rebecka Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    45.63        1:37.47   
Sanna Salla  1995  Södertälje Simsällskap    45.92        1:37.85   
Hanna Larsson  1995  Simklubben Elfsborg    46.58        1:38.94   
Emelie Burstedt  1995  Karlstads Simsällskap    46.99        1:39.46   
                     
 
Gren 1, 100m BRÖSTS. FL 11 & Y, Försök 
Sponsor: Kortedala Bingo 
Ullbergsrekord: Elin Törnbladh 1:19.59 2002-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    42.61        1:29.11   
Céline Bertrand  1995  Karlsborgs Simklubb    44.23        1:33.88   
Emelie Burstedt  1995  Karlstads Simsällskap    45.46        1:35.63   
Rebecka Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    45.45        1:35.94   
Josefine Rydberg  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    45.43        1:37.17   
Sanna Salla  1995  Södertälje Simsällskap    46.18        1:37.50   
Nelly Henriksson  1995  Simsällskapet Stimmet    46.31        1:37.77   
Hanna Larsson  1995  Simklubben Elfsborg    46.90        1:40.51   
Fenja Elbert  1995  Alingsås SLS    49.08        1:42.43   
10  Emilie N Løvberg  1995  Bærumsvømmerne  NOR  48.55        1:43.11   
11  Linda Johansson  1995  Kungsbacka Simsällskap    49.81        1:43.54   
12  Isabella Andersen  1995  Göteborg Sim    50.36        1:43.79   
13  Hedda Johansson  1995  Föreningen Trelleborg Kappsim    48.14        1:43.95   
14  Linnea Gustafsson  1995  Kungälvs Simsällskap    50.35        1:44.13   
15  Johanna Thall  1996  Trollhättans Simsällskap    50.64        1:44.42   
16  Andrea Westbye  1995  Bærumsvømmerne  NOR  49.07        1:45.02   
17  Natalie Larsson  1996  Örebro Simallians    50.10        1:45.48   
18  Josefin Nielsen Fernandez  1996  Kungälvs Simsällskap    50.61        1:46.09   
19  Hanna Rutqvist  1997  Göteborg Sim    50.75        1:46.63   
20  Tatjana Vasilic  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    50.26        1:48.46   
21  Isabella Hagberg  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    51.66        1:49.49   
22  Gabriella Ståhl  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    51.05        1:53.08   
23  Victoria Hellgren  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    53.23        1:53.65   
24  Sabina Franzén  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    54.17        1:54.96   
25  Sanna Andersson  1995  Simklubben 1970    55.02        1:57.45   
26  Christina Ekstedt  1996  Göteborg Sim    55.02        1:57.75   
27  Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    57.97        2:01.46   
28  Irma Klipic  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    59.30        2:07.42   
29  Emily Pettersen  1996  Göteborg Sim    1:02.09        2:10.58   
Hanna Klipic  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            DSQ   
Maja Bergstrand  1996  Göteborg Sim            DSQ   
Sofie Andersson  1996  Göteborg Sim            DSQ   
                     
 
Gren 2, 100m BRÖSTS. PO 12 & Y, Finaler 
Sponsor: Bellis Växtmiljö 
Ullbergsrekord: Sverre Naess 1:16.17 2004-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Adis Licina  1994  Södertälje Simsällskap    37.76        1:20.34   
Elias Persson  1994  Kappsimningsklubben Karpen    39.13        1:22.75   
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    39.96        1:23.84   
Konrad Nilsson  1995  Säffle Simsällskap    39.58        1:26.22   
Gustav Eriksson  1994  Trollhättans Simsällskap    41.85        1:28.16   
Elias Rosberg  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    41.95        1:29.33   
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    42.65        1:29.92   
Jonathan Bjelkmark  1994  Södertälje Simsällskap    41.36        1:30.41   
                     
 
Gren 2, 100m BRÖSTS. PO 12 & Y, Försök 
Sponsor: Bellis Växtmiljö 
Ullbergsrekord: Sverre Naess 1:16.17 2004-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Adis Licina  1994  Södertälje Simsällskap    37.92        1:20.26   
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    40.01        1:25.35   
Elias Persson  1994  Kappsimningsklubben Karpen    40.56        1:26.08   
Konrad Nilsson  1995  Säffle Simsällskap    40.13        1:26.38   
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    42.13        1:29.98   
Gustav Eriksson  1994  Trollhättans Simsällskap    43.23        1:30.22   
Elias Rosberg  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    42.74        1:30.36   
Jonathan Bjelkmark  1994  Södertälje Simsällskap    42.62        1:32.09   
Kevin Thorvaldsson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    43.75        1:32.78   
10  Pontus Lind  1994  Föreningen Trelleborg Kappsim    43.97        1:33.34   
11  Tobias Laffrenzen  1995  Föreningen Trelleborg Kappsim    43.60        1:33.97   
11  Johan Andersson  1995  Skäret Simsällskap    45.13        1:33.97   
13  Axel Rebner  1994  Karlstads Simsällskap    45.45        1:34.01   
14  Martin Ohlsson  1994  Simklubben Elfsborg    44.21        1:34.18   
15  Anton Wallentin  1994  Föreningen Trelleborg Kappsim    45.97        1:34.62   
16  Dennis Tan  1995  Simklubben Elfsborg    45.86        1:35.19   
17  Marcus Johansson  1994  Trollhättans Simsällskap    44.67        1:35.51   
18  Rasmus Jönsson  1994  Föreningen Trelleborg Kappsim    44.15        1:36.47   
19  Oscar Holmgren  1994  Örebro Simallians    46.71        1:37.49   
20  Alexander Sundling  1994  Örebro Simallians    46.34        1:37.56   
21  Sven Andersson  1994  Göteborg Sim    46.67        1:38.48   
22  Gustav Olander  1994  Göteborg Sim    47.84        1:39.15   
23  Linus Björling  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    47.50        1:39.72   
24  Ludwig Lord-Johansson  1994  Södertälje Simsällskap    47.12        1:40.50   
25  Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    47.68        1:40.74   
26  Mark Strømme  1995  Bærumsvømmerne  NOR  46.64        1:40.93   
27  Theodor Hansson  1994  Södertälje Simsällskap    47.54        1:41.00   
28  Adam Ackerstierna  1995  Simklubben 1970    48.47        1:41.65   
29  Kristian Blummenfelt  1994  Vestkantsvømmerne  NOR  49.82        1:42.89   
30  Filip Alsterberg  1994  Göteborg Sim    48.80        1:43.66   
31  Christian Esselin  1994  Karlstads Simsällskap    48.58        1:43.88   
32  Markus Hedlund  1994  Säffle Simsällskap    47.37        1:45.57   
33  Elias Olofsson  1994  S71    50.07        1:47.98   
34  Johan Kling  1995  Ängelholms Simsällskap    52.75        1:49.01   
35  Victor Platenik  1995  Simklubben 1970    51.82        1:49.37   
36  Sebastian Pettersson  1994  Kungälvs Simsällskap    50.33        1:49.38   
37  Erik Panzar  1996  Göteborg Sim    52.83        1:49.79   
38  Jakob Bernstein  1995  Bærumsvømmerne  NOR  54.18        1:52.36   
39  Christoffer Ericsson  1994  Simklubben 1970    54.58        1:56.58   
40  Julian Cöster  1995  Göteborg Sim    55.52        1:56.97   
                     
 
Gren 3, 100m FRISIM F 12, Finaler 
Sponsor: Fraktpartner AB 
Ullbergsrekord: Ida Mattsson 59.16 1997-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Ida Lindborg  1994  Föreningen Trelleborg Kappsim    30.24        1:03.48   
Emelie Horn  1994  Vellinge-Näsets Simklubb    30.95        1:04.56   
Mikaela Dahl  1994  Alingsås SLS    30.98        1:04.81   
Linnéa Olsson  1994  Vellinge-Näsets Simklubb    31.39        1:04.93   
Lisa Rigby  1994  Landskrona Simsällskap    31.52        1:05.94   
Julia Nilsson  1994  Säffle Simsällskap    32.11        1:06.51   
Josefine Heintz  1994  Simklubben Elfsborg    31.81        1:06.80   
Maja Krämer  1994  Ängelholms Simsällskap    32.07        1:07.03   
                     
 
Gren 3, 100m FRISIM F 12, Försök 
Sponsor: Fraktpartner AB 
Ullbergsrekord: Ida Mattsson 59.16 1997-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Ida Lindborg  1994  Föreningen Trelleborg Kappsim    30.60        1:04.19   
Emelie Horn  1994  Vellinge-Näsets Simklubb    31.80        1:05.55   
Mikaela Dahl  1994  Alingsås SLS    31.28        1:05.56   
Linnéa Olsson  1994  Vellinge-Näsets Simklubb    32.12        1:06.83   
Julia Nilsson  1994  Säffle Simsällskap    31.87        1:07.09   
Lisa Rigby  1994  Landskrona Simsällskap    32.42        1:07.49   
Josefine Heintz  1994  Simklubben Elfsborg    32.00        1:07.92   
Maja Krämer  1994  Ängelholms Simsällskap    32.12        1:08.19   
Linnea Bielicz  1994  Göteborg Sim    32.62        1:08.40   
10  Vera Pålsson  1994  Karlstads Simsällskap    32.96        1:08.79   
11  Victoria Foyn  1994  Bærumsvømmerne  NOR  33.77        1:09.23   
12  Linnéa Winlöf  1994  Falköpings Simsällskap    33.72        1:10.49   
13  Marie Överland  1994  Vestkantsvømmerne  NOR  34.44        1:10.70   
14  Erika Carlén  1994  Tidaholms Simsällskap    34.44        1:10.83   
15  Amanda Davidsson  1994  Föreningen Trelleborg Kappsim    33.76        1:10.91   
16  Carolina Elvind  1994  Kungsbacka Simsällskap    33.25        1:11.27   
17  Erica Andersson  1994  Karlsborgs Simklubb    34.19        1:11.32   
18  Amanda Nielsen-Fernandez  1994  Kungälvs Simsällskap    34.54        1:11.37   
19  Malin Pettersson  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.61        1:11.48   
20  Hanna Gustavsson  1994  Simklubben Elfsborg    34.01        1:11.52   
21  Sofia Ziethen  1994  Alingsås SLS    34.24        1:11.89   
22  Anna Rosén  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.26        1:11.96   
23  Anna Söderbergh  1994  Göteborg Sim    34.57        1:12.19   
24  Thenny Seger-Johansson  1994  Södertälje Simsällskap    33.58        1:12.64   
25  Sabina Zander  1994  S71    35.31        1:13.28   
26  Emma Steneröd  1994  Göteborg Sim    34.30        1:13.43   
27  Louise Østergaard Vinter  1994  Thisted Svømmeklub  DAN  35.88        1:13.67   
28  Lovisa Linderholm  1994  Simklubben Elfsborg    35.29        1:13.71   
29  Janina Fredriksson  1994  Skäret Simsällskap    36.10        1:14.59   
30  Sara Grönlund  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.59        1:14.94   
31  Linda Bengtsson  1994  Södertälje Simsällskap    36.07        1:15.55   
32  Emma Gustavsson  1994  Örebro Simallians    35.86        1:15.67   
33  Märta Johansson  1994  Skäret Simsällskap    35.71        1:15.91   
34  Felicia Steen  1994  Ängelholms Simsällskap    36.26        1:16.37   
35  Tove Meyer-Lie  1994  Karlstads Simsällskap    36.28        1:16.96   
36  Marte K Haukeland  1994  Arna SLK  NOR  37.08        1:18.23   
37  Felicia Hagberg  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.03        1:18.41   
38  Anna Gustafsson  1994  Göteborg Sim    37.34        1:19.15   
39  Caroline Andersson-Ekströ  1994  Landskrona Simsällskap    36.09        1:20.05   
40  Lisa Grönlund  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.64        1:21.32   
                     
 
Gren 4, 100m FRISIM P 13, Finaler 
Sponsor: Ermator AB 
Ullbergsrekord: Manu Mäntymäki 55.46 1998-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Martin Hammer  1993  Kongstensvømmerne  NOR  27.94        58.14   
Melker Selin  1993  Simklubben Elfsborg    28.08        59.09   
Stefan Stojmenovic  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.37        59.84   
Fredrik Chail  1993  Grums Simsällskap    28.96        1:00.14   
Johan Ekstedt  1993  Göteborg Sim    28.92        1:00.55   
Martin Kastebo  1993  Skövde Simsällskap    29.68        1:01.86   
Henry Emil Nordhagen  1993  Bærumsvømmerne  NOR  29.77        1:02.93   
Emil Cardebrant  1993  Trollhättans Simsällskap    30.75        1:04.36   
                     
 
Gren 4, 100m FRISIM P 13, Försök 
Sponsor: Ermator AB 
Ullbergsrekord: Manu Mäntymäki 55.46 1998-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Martin Hammer  1993  Kongstensvømmerne  NOR  27.87        58.84   
Melker Selin  1993  Simklubben Elfsborg    27.57        58.98   
Stefan Stojmenovic  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.65        1:00.52   
Fredrik Chail  1993  Grums Simsällskap    29.29        1:00.64   
Johan Ekstedt  1993  Göteborg Sim    29.38        1:01.77   
Martin Kastebo  1993  Skövde Simsällskap    29.63        1:01.94   
Emil Cardebrant  1993  Trollhättans Simsällskap    30.92        1:04.58   
Henry Emil Nordhagen  1993  Bærumsvømmerne  NOR  30.66        1:04.69   
William Cappelen-Smith  1993  Göteborg Sim    30.56        1:04.91   
10  Jonathan Kling  1993  Örebro Simallians    31.11        1:05.10   
11  Robin Pålsson  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.55        1:05.90   
12  Oskar Davidsson  1993  Ängelholms Simsällskap    31.57        1:06.01   
13  Andreas Myhrberg  1993  S71    31.59        1:06.05   
14  Erik Emanuelsson  1993  Södertälje Simsällskap    31.54        1:06.33   
15  Magnus Sigurdsson  1993  Simklubben S 02    31.60        1:06.52   
15  Johannes Kärki  1993  Kappsimningsklubben Karpen    31.16        1:06.52   
17  Anders Jordheim  1993  Vestkantsvømmerne  NOR  32.57        1:07.33   
18  Jesper Lund  1993  Trollhättans Simsällskap    31.61        1:07.48   
19  Martin Nilsson  1993  Vellinge-Näsets Simklubb    32.24        1:07.95   
20  Jonathan Bondesson  1993  Ängelholms Simsällskap    31.95        1:07.97   
21  Linus Lindén  1993  Landskrona Simsällskap    31.74        1:08.22   
22  Jimmie Anderberg  1993  Kappsimningsklubben Karpen    32.95        1:08.27   
23  Nils Ivars  1993  Karlstads Simsällskap    32.39        1:08.39   
24  Simon Nilsson  1993  Trollhättans Simsällskap    33.08        1:09.11   
25  Albin Salihu  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.39        1:09.30   
26  Rasmus Platenik  1993  Simklubben 1970    33.02        1:09.73   
27  Oskar Rutqvist  1993  Göteborg Sim    33.63        1:09.78   
28  Christoffer Källén  1993  Simklubben 1970    33.47        1:10.19   
29  Joachim Roos  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.96        1:10.39   
29  Daniel Blomberg  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.17        1:10.39   
31  Christian Karlsson  1993  Södertälje Simsällskap    33.85        1:10.44   
32  Andreas Nilsson  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.65        1:10.50   
33  Alexander Söderman  1993  Göteborg Sim    33.39        1:10.65   
34  Henric Amhliden  1993  Simklubben Laxen    33.57        1:10.97   
35  Oliver Alm-Björklund  1993  Göteborg Sim    33.86        1:11.00   
36  Oscar Holm  1993  Karlstads Simsällskap    34.21        1:11.05   
37  Robin Eskilsson  1993  Skäret Simsällskap    34.77        1:11.12   
38  André Leo  1993  Alingsås SLS    35.83        1:13.80   
Fredrik Rosenberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            DSQ   
                     
 
Gren 5, 100m FJÄRILSIM F 13, Finaler 
Sponsor: Jerneviken AB 
Ullbergsrekord: Ida Mattsson 1:02.38 1998-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Kajsa Krämer  1993  Ängelholms Simsällskap    33.45        1:12.16   
Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.27        1:13.76   
Ulrika von Otter  1993  Göteborg Sim    33.69        1:13.92   
Sophie Stoltenborg  1993  Landskrona Simsällskap    34.16        1:14.28   
Emma Anzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.47        1:14.34   
Amanda Svensson  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.67        1:15.44   
Zoe Oprel  1993  Vestkantsvømmerne  NOR  35.57        1:16.02   
Stine Vindenes  1993  Vestkantsvømmerne  NOR  35.28        1:16.07   
                     
 
Gren 5, 100m FJÄRILSIM F 13, Försök 
Sponsor: Jerneviken AB 
Ullbergsrekord: Ida Mattsson 1:02.38 1998-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Ulrika von Otter  1993  Göteborg Sim    33.82        1:13.69   
Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.33        1:14.31   
Kajsa Krämer  1993  Ängelholms Simsällskap    33.40        1:14.73   
Emma Anzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.69        1:15.02   
Zoe Oprel  1993  Vestkantsvømmerne  NOR  35.88        1:15.03   
Amanda Svensson  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.51        1:15.45   
Stine Vindenes  1993  Vestkantsvømmerne  NOR  34.92        1:15.91   
Sophie Stoltenborg  1993  Landskrona Simsällskap    34.01        1:16.51   
Ida Pettersson  1993  Simklubben Laxen    35.49        1:16.72   
10  Caroline Adolfsson  1993  Billingens Simklubb    34.63        1:16.89   
11  Angelica Stenvold  1993  Trollhättans Simsällskap    35.64        1:17.00   
12  Moa Strannerud  1993  Södertälje Simsällskap    36.95        1:18.29   
13  Matilda Bergqvist  1993  Kungsbacka Simsällskap    35.35        1:18.62   
14  Christine Pedersen  1993  Thisted Svømmeklub  DAN  36.81        1:19.35   
15  Rebecca Bergström  1993  Örebro Simallians    35.20        1:19.50   
16  Emma Sandström  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.09        1:19.53   
17  Isabel Mattsson-Coll  1993  Södertälje Simsällskap    36.38        1:19.59   
18  Felicia Fredriksson  1993  Örebro Simallians    37.48        1:19.92   
19  Patricia Demir  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.02        1:20.74   
20  Pernilla Ferm  1993  Skäret Simsällskap    37.34        1:21.06   
21  Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.19        1:22.13   
22  Sofie Sjöberg  1993  Kungälvs Simsällskap    36.99        1:22.27   
23  Josefine Lindh  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.00        1:22.41   
24  Janni Overgaard  1993  Thisted Svømmeklub  DAN  38.76        1:22.48   
25  Caroline Andrén  1993  Kungsbacka Simsällskap    37.19        1:22.71   
26  Linnéa Rohlin  1993  Södertälje Simsällskap    38.74        1:23.02   
27  Charlotte Johansson  1993  Simklubben Laxen    37.46        1:23.07   
28  Helena Björkman  1993  Vellinge-Näsets Simklubb    37.06        1:23.14   
29  Emelie Axmar  1993  S71    38.05        1:23.25   
30  Ronja Johansson-Eld  1993  Karlstads Simsällskap    38.76        1:23.30   
31  Maria Bølgen  1993  Bærumsvømmerne  NOR  38.98        1:24.68   
31  Cecilia Silfors  1993  Kungsbacka Simsällskap    40.26        1:24.68   
33  Frida Sundqvist  1993  Göteborg Sim    39.80        1:25.45   
34  My Lidenskog  1993  Skene Sim- och Idrottssällskap    39.18        1:25.57   
35  Johanna Hultberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.95        1:26.79   
36  Jennifer Ahlinder  1993  Södertälje Simsällskap    40.56        1:27.37   
37  Lisa Boethius  1993  Vellinge-Näsets Simklubb    39.53        1:28.65   
38  Sanna Sköld  1993  Grums Simsällskap    40.72        1:29.79   
39  Embla Hahn  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    40.99        1:30.89   
40  Matilda Westerblad  1993  Vellinge-Näsets Simklubb    44.33        1:37.51   
                     
 
Gren 6, 100m FJÄRILSIM P 14, Finaler 
Sponsor: Valhallabadet 
Ullbergsrekord: Mikko Klemola 1:00.24 1996-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Simon Vestin  1992  Karlstads Simsällskap    29.92        1:06.15   
Johan Rebner  1992  Karlstads Simsällskap    31.43        1:07.85   
Gabriel Bertrand  1992  Karlsborgs Simklubb    32.09        1:08.50   
Ossian Arvidsson  1992  Kungälvs Simsällskap    32.25        1:08.66   
Andreas Englund  1992  Simklubben Elfsborg    32.56        1:09.08   
Henric Söderbergh  1992  Göteborg Sim    32.72        1:10.31   
Jacob Fredriksson  1992  Skäret Simsällskap    32.61        1:10.41   
Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.15        1:10.52   
                     
 
Gren 6, 100m FJÄRILSIM P 14, Försök 
Sponsor: Valhallabadet 
Ullbergsrekord: Mikko Klemola 1:00.24 1996-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Simon Vestin  1992  Karlstads Simsällskap    30.70        1:07.24   
Johan Rebner  1992  Karlstads Simsällskap    31.90        1:08.13   
Gabriel Bertrand  1992  Karlsborgs Simklubb    32.24        1:09.23   
Andreas Englund  1992  Simklubben Elfsborg    31.88        1:09.66   
Ossian Arvidsson  1992  Kungälvs Simsällskap    32.31        1:09.85   
Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.37        1:11.01   
Jacob Fredriksson  1992  Skäret Simsällskap    32.83        1:11.15   
Henric Söderbergh  1992  Göteborg Sim    33.18        1:11.19   
Martin Persson  1992  Trollhättans Simsällskap    34.45        1:11.65   
10  Johannes Lampela  1992  Karlstads Simsällskap    33.33        1:12.37   
11  Johan Hildesson  1992  Kungälvs Simsällskap    33.77        1:12.43   
12  Pernick Dam  1992  Göteborg Sim    33.26        1:12.91   
13  Marius Graarud  1992  Kongstensvømmerne  NOR  33.65        1:13.44   
14  Viktor Näsman  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.83        1:14.78   
15  Fredrich Risebrandt  1992  Trollhättans Simsällskap    34.74        1:15.37   
16  Anton Nilsson  1992  Karlstads Simsällskap    33.08        1:15.82   
17  Henrik Nordborg  1992  Vellinge-Näsets Simklubb    34.53        1:15.92   
18  Jacob Larsson  1992  Simklubben Elfsborg    35.05        1:16.58   
19  Jonas Ivarsson  1992  Simklubben Laxen    36.29        1:17.70   
20  Per Holmquist  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.29        1:17.86   
21  Jesper Bergström  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.66        1:18.05   
22  Niklas Gamroth-Brödjegård  1992  Simklubben Laxen    36.56        1:18.16   
23  Gustav Nyrenstedt  1992  Vellinge-Näsets Simklubb    35.35        1:19.03   
24  Jacob Olsson  1992  Föreningen Trelleborg Kappsim    34.45        1:19.16   
25  Patric Kartberg  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.93        1:19.76   
26  Emil Larsson  1992  Ängelholms Simsällskap    37.29        1:19.77   
27  Joakim Löfgren  1992  Kungälvs Simsällskap    36.61        1:19.85   
28  Oscar Stålblad  1992  Simklubben Laxen    35.37        1:21.25   
29  Andreas Andersson  1992  Simklubben Laxen    37.36        1:21.43   
30  Conny Svärd  1992  Södertälje Simsällskap    37.16        1:21.85   
31  Emil Larsson  1992  Vellinge-Näsets Simklubb    37.36        1:22.45   
32  Sebastian Karlsson  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.16        1:22.84   
33  Demir Numanspahic  1992  S71    35.29        1:23.31   
34  Adam Linderholm  1992  Simklubben Elfsborg    37.30        1:23.80   
35  Magnus Tonning Buch  1992  Bærumsvømmerne  NOR  38.66        1:26.17   
36  Frederick Korneliussen  1992  Bærumsvømmerne  NOR  38.57        1:27.30   
37  Gustav Rogne  1992  Säffle Simsällskap    41.97        1:31.61   
38  Rickey Mleczkovicz  1992  Göteborg Sim    41.66        1:34.41   
39  Nima Zarghami  1992  Simklubben S 02    40.34        1:37.59   
Daniel Jodin  1992  Kungälvs Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 7, 100m RYGGSIM F 14-15, Finaler 
Sponsor: Scanmaskin Sv. AB 
Ullbergsrekord: Elin Harnebrandt 1:03.42 2003-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Caroline Bornius  1992  Göteborg Sim    31.97        1:06.10   
Frida Andersson  1991  Uddevalla Simförening    33.03        1:08.75   
Ninni Arvidsson  1991  Simsällskapet Stimmet    33.51        1:08.83   
Olivia Frank  1992  Skäret Simsällskap    33.77        1:09.23   
Beatrice Fors  1991  Örebro Simallians    33.31        1:09.29   
Caroline Nilsson  1991  Vellinge-Näsets Simklubb    33.64        1:09.84   
Kristina Lundberg  1991  Göteborg Sim    33.80        1:09.86   
Malin Andreasson  1992  Kungälvs Simsällskap    34.00        1:11.82   
                     
 
Gren 7, 100m RYGGSIM F 14-15, Försök 
Sponsor: Scanmaskin Sv. AB 
Ullbergsrekord: Elin Harnebrandt 1:03.42 2003-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Caroline Bornius  1992  Göteborg Sim    32.97        1:08.02   
Frida Andersson  1991  Uddevalla Simförening    32.95        1:09.26   
Malin Andreasson  1992  Kungälvs Simsällskap    33.48        1:09.33   
Beatrice Fors  1991  Örebro Simallians    33.52        1:09.48   
Olivia Frank  1992  Skäret Simsällskap    34.09        1:09.71   
Ninni Arvidsson  1991  Simsällskapet Stimmet    33.54        1:09.85   
Kristina Lundberg  1991  Göteborg Sim    33.87        1:09.86   
Caroline Nilsson  1991  Vellinge-Näsets Simklubb    33.96        1:10.40   
Malin Andersson  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.74        1:10.49   
10  Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.26        1:10.52   
11  Lisa Johansson  1992  Uddevalla Simförening    34.14        1:10.57   
12  Seline Vike Holm  1992  Arna SLK  NOR  34.49        1:11.12   
13  Linda Pettersson  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.86        1:11.55   
14  Lovisa Klarén  1992  Landskrona Simsällskap    34.96        1:11.72   
15  Lovisa Winlöf  1992  Falköpings Simsällskap    34.44        1:11.91   
16  Linn Vuorenmaa  1992  Södertälje Simsällskap    35.32        1:12.34   
17  Rebecka Hoffman  1992  Kungälvs Simsällskap    35.53        1:12.41   
18  My Fridell  1992  Landskrona Simsällskap    34.98        1:12.46   
19  Malin Ekstrand  1991  Simklubben Laxen    35.08        1:12.50   
20  Benedicte Kausland  1992  Vestkantsvømmerne  NOR  35.50        1:12.57   
21  Sandra Olsson  1992  Simklubben S 02    35.82        1:13.48   
22  Sofie Olsson  1991  Karlstads Simsällskap    35.63        1:13.56   
23  Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02    36.40        1:14.06   
24  Linn Allert  1992  Billingens Simklubb    36.07        1:14.10   
25  Elise Löfgren  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.83        1:14.24   
26  Josefina Holmén  1992  Trollhättans Simsällskap    35.82        1:14.47   
27  Lisethe Karlsson  1991  Fagersta Simklubb    36.19        1:14.54   
28  Caroline Heintz  1992  Simklubben Elfsborg    35.95        1:14.55   
29  Sofia Andersson  1992  Alingsås SLS    36.53        1:14.61   
30  Alona Filippova  1991  Skövde Simsällskap    35.76        1:14.85   
31  Louise Hultgren  1992  Landskrona Simsällskap    36.60        1:14.95   
32  My Wigholm  1991  Södertälje Simsällskap    35.76        1:15.09   
33  Nina Arnesen  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.67        1:15.14   
34  Oda J. Midtun  1991  Arna SLK  NOR  36.70        1:15.42   
35  Hanna Jasinski  1992  Fagersta Simklubb    37.08        1:15.68   
36  Marielle Aurén  1991  Alingsås SLS    37.00        1:15.77   
37  Tove Koch  1991  Skäret Simsällskap    37.11        1:15.82   
38  Elinor Pettersson  1991  Varabygdens Simsällskap    36.71        1:16.35   
39  Julia Andersson  1992  S71    36.76        1:18.24   
                     
 
Gren 8, 100m RYGGSIM P 15-16, Finaler 
Sponsor: S C A 
Ullbergsrekord: Jani Sievinen 57.62 1990-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Filip Rawecki  1990  Alingsås SLS    29.82        1:01.00   
Anders Harnebrandt  1990  Göteborg Sim    29.92        1:01.09   
Even Vike Holm  1990  Arna SLK  NOR  30.25        1:01.65   
Ponthus Sandell  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.82        1:01.92   
Nicklas Lindroth  1990  Kungälvs Simsällskap    30.14        1:01.97   
Joakim Kling  1991  Örebro Simallians    31.47        1:04.03   
Victor Paulsson  1990  Simklubben Elfsborg    31.66        1:05.01   
Jimmy Weidmann  1990  Simklubben S 02    31.23        1:05.28   
                     
 
Gren 8, 100m RYGGSIM P 15-16, Försök 
Sponsor: S C A 
Ullbergsrekord: Jani Sievinen 57.62 1990-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Filip Rawecki  1990  Alingsås SLS    29.80        1:00.96   
Anders Harnebrandt  1990  Göteborg Sim    29.92        1:01.72   
Even Vike Holm  1990  Arna SLK  NOR  30.03        1:01.96   
Nicklas Lindroth  1990  Kungälvs Simsällskap    30.23        1:02.63   
Ponthus Sandell  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.61        1:03.80   
Joakim Kling  1991  Örebro Simallians    31.42        1:04.22   
Jimmy Weidmann  1990  Simklubben S 02    31.35        1:04.25   
Victor Paulsson  1990  Simklubben Elfsborg    31.46        1:04.85   
Mattias Lindgren  1990  Fagersta Simklubb    32.18        1:05.80   
10  Mathias Nilsson  1990  S71    31.58        1:06.25   
11  Sebastian Wigstrøm  1991  Bærumsvømmerne  NOR  32.03        1:06.45   
12  Stian Werner Erichsen  1990  Bærumsvømmerne  NOR  32.37        1:06.60   
13  Robin Petersson  1991  Simsällskapet Stimmet    32.13        1:06.75   
14  Sebastian Rosengren  1990  Simklubben Elfsborg    32.65        1:06.86   
15  Sebastian Petersfeldt  1990  Kungsbacka Simsällskap    32.54        1:06.92   
16  William Tellstedt  1990  Simklubben S 02    32.16        1:06.94   
17  Henrik Toll  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.00        1:07.09   
18  Anton Lagerqvist  1991  Göteborg Sim    32.88        1:07.10   
19  Henrik Jönsson  1991  Vellinge-Näsets Simklubb    32.66        1:07.27   
20  Esa Virtanen  1990  Göteborg Sim    33.32        1:07.37   
21  Jacob Rasmusson  1991  Landskrona Simsällskap    32.75        1:07.44   
22  Karl Rundstedt  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.97        1:07.57   
23  William Artonius  1991  Kungälvs Simsällskap    31.72        1:07.73   
24  Axel Gårdström  1991  Kungsbacka Simsällskap    32.63        1:07.92   
25  Mattias Izgin  1990  Södertälje Simsällskap    33.20        1:07.98   
26  Emil Palmqvist  1990  Åmåls Simsällskap    33.14        1:08.02   
27  Joakim Tevell  1990  Kungälvs Simsällskap    32.42        1:08.19   
28  Olof Samuelsson  1990  Trollhättans Simsällskap    33.01        1:08.43   
29  Johan Melin  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.16        1:08.55   
30  Emil Davidsson  1990  Ängelholms Simsällskap    33.45        1:08.59   
31  Gustav Henriksson  1990  Södertälje Simsällskap    33.53        1:08.63   
32  Alexander Johansson  1990  Simklubben Laxen    34.06        1:09.35   
33  Haakon Rogne Lönning  1991  Vestkantsvømmerne  NOR  33.70        1:09.40   
34  Robert Ljungqvist  1990  Alingsås SLS    33.92        1:09.44   
35  Jørgen Robertsen  1990  Kongstensvømmerne  NOR  32.90        1:09.52   
36  Vegard Løvberg  1991  Bærumsvømmerne  NOR  33.89        1:09.63   
37  Christian Slettebo  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.31        1:09.82   
38  Niklas Axelsson  1991  Alingsås SLS    34.08        1:10.27   
39  Andreas Gulin-Johansson  1991  Ängelholms Simsällskap    34.40        1:10.88   
40  Patrik Olsson  1990  Simklubben Laxen    34.95        1:13.91   
                     
 
Gren 9, 50m FRISIM F 16-17, Finaler 
Sponsor: Natusan 
Ullbergsrekord: Henriette Brekke 25.96 2004-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND          Tid  Status 











 
Petronella Åsenblad  1990  Trollhättans Simsällskap            27.25   
Evelina Karlsson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb            27.58   
Isabelle Höglund  1990  Göteborg Sim            27.65   
Veronica Brännfeldt  1990  Skäret Simsällskap            27.89   
Viktoria Lundh  1989  Mölndals Allmänna Simsällskap            28.29   
Camilla Andersson  1990  Kungälvs Simsällskap            28.41   
Jenny Mattsson  1989  Simsällskapet Stimmet            28.43   
Jessica Kjellström  1989  Simklubben Elfsborg            28.85   
                     
 
Gren 9, 50m FRISIM F 16-17, Försök 
Sponsor: Natusan 
Ullbergsrekord: Henriette Brekke 25.96 2004-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND          Tid  Status 











 
Evelina Karlsson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb            27.55   
Petronella Åsenblad  1990  Trollhättans Simsällskap            27.60   
Veronica Brännfeldt  1990  Skäret Simsällskap            27.98   
Camilla Andersson  1990  Kungälvs Simsällskap            28.25   
Isabelle Höglund  1990  Göteborg Sim            28.30   
Jenny Mattsson  1989  Simsällskapet Stimmet            28.35   
Viktoria Lundh  1989  Mölndals Allmänna Simsällskap            28.55   
Jessica Kjellström  1989  Simklubben Elfsborg            28.60   
Anna Pihl  1989  Landskrona Simsällskap            28.72   
10  Sara Johansson  1989  S71            28.86   
11  Petronella Edwardzon  1990  Vellinge-Näsets Simklubb            28.87   
12  Anna Ringborg  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb            28.90   
13  Malene Vinsnesbakk  1989  Arna SLK  NOR          28.92   
14  Vibeke Browne  1989  Bærumsvømmerne  NOR          29.07   
15  Frida Nilsson  1989  Simsällskapet Stimmet            29.29   
16  Malin Eriksson  1989  Vellinge-Näsets Simklubb            29.39   
17  Maria Larsson  1989  Karlstads Simsällskap            29.40   
18  Josephine Wiberg  1990  S71            29.43   
19  Linn Hultgren  1990  Landskrona Simsällskap            29.47   
20  Ida Nord  1990  Vellinge-Näsets Simklubb            29.51   
21  Karin Ekholt  1989  Bærumsvømmerne  NOR          29.58   
21  Linda Stridsberg  1990  Skäret Simsällskap            29.58   
23  Sandra Olofsson  1990  Skäret Simsällskap            29.63   
24  Jessica Mauritzson  1989  Örebro Simallians            29.68   
25  Isabel Svensson  1989  Mölndals Allmänna Simsällskap            29.69   
25  Amanda Sjögar  1990  Södertälje Simsällskap            29.69   
27  June Ramsvik  1989  Vestkantsvømmerne  NOR          29.74   
28  Ingrid Rogne  1990  Säffle Simsällskap            29.77   
29  Sandra Franzén  1989  Simklubben Laxen            29.78   
30  Sara Niklasson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb            29.81   
31  Lisa Rythén-Larsson  1989  Simklubben Elfsborg            29.82   
32  Emma Stokland  1990  Göteborg Sim            29.90   
33  Therese Thall  1990  Trollhättans Simsällskap            29.92   
34  Malin Norling  1990  Kungälvs Simsällskap            29.93   
35  Sofie Carlsson  1990  Simklubben Laxen            30.06   
36  Amanda Landgren  1989  Landskrona Simsällskap            30.11   
37  Katinka Kvant  1989  Arna SLK  NOR          30.12   
38  Marina Rasmussen  1989  Arna SLK  NOR          30.22   
39  Pia Louise Nielsen  1989  Thisted Svømmeklub  DAN          30.26   
40  Vera Rönström  1989  Södertälje Simsällskap            30.39   
41  Linda Eliason  1990  Göteborg Sim            30.47   
42  Elin Johansson  1990  Skäret Simsällskap            30.48   
43  Charlotte Kausland  1989  Vestkantsvømmerne  NOR          30.99   
44  Emma Andersson  1989  Mölndals Allmänna Simsällskap            31.06   
45  Johanna Elbert  1990  Kungsbacka Simsällskap            31.12   
46  Cecilia Johnsson  1990  Simklubben S 02            31.14   
47  Sophia Johansson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb            31.25   
48  Sofie Carlsson  1990  Alingsås SLS            31.32   
49  Agnes Gustavsson  1990  S71            31.41   
50  Nathalie Abrahamsson  1990  Skäret Simsällskap            31.74   
51  Vickie Dam  1990  Simklubben S 02            31.75   
52  Anna Rundstedt  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap            31.83   
52  Sandra Offesson  1990  Simklubben Elfsborg            31.83   
54  Tina Johansson  1989  Simklubben 1970            31.98   
55  Camilla Høyvik  1989  Arna SLK  NOR          32.34   
56  Charlotte Irgens  1989  Bærumsvømmerne  NOR          32.68   
                     
 
Gren 10, 50m FRISIM P 17-18, Finaler 
Sponsor: Office 
Ullbergsrekord: Erik Samuelsson 23.26 2003-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND          Tid  Status 











 
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap            23.59   
Björn Gunnarsson  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb            23.60   
David Larsson  1989  Skäret Simsällskap            23.61   
Petter Fagelund  1988  Bærumsvømmerne  NOR          24.21   
Mattias Thorsell  1989  Skövde Simsällskap            24.57   
Nikola Stojmenovic  1988  Norrköpings Kappsimningsklubb            24.65   
Karl Åhs  1988  Skövde Simsällskap            24.87   
Daniel Lorentzon  1988  Skäret Simsällskap            25.09   
                     
 
Gren 10, 50m FRISIM P 17-18, Försök 
Sponsor: Office 
Ullbergsrekord: Erik Samuelsson 23.26 2003-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND          Tid  Status 











 
Björn Gunnarsson  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb            23.68   
David Larsson  1989  Skäret Simsällskap            23.78   
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap            24.39   
Petter Fagelund  1988  Bærumsvømmerne  NOR          24.39   
Mattias Thorsell  1989  Skövde Simsällskap            24.58   
Nikola Stojmenovic  1988  Norrköpings Kappsimningsklubb            24.95   
Karl Åhs  1988  Skövde Simsällskap            25.13   
Daniel Lorentzon  1988  Skäret Simsällskap            25.16   
Jesper Saletti  1988  Kungälvs Simsällskap            25.27   
10  Marcus Tuomela  1988  Göteborg Sim            25.30   
11  Anders Melin  1988  Karlstads Simsällskap            25.33   
12  Stian Madsen  1988  Tønsberg Svømmeklubb  NOR          25.35   
13  Jacob Adamowicz  1988  Landskrona Simsällskap            25.47   
14  Deniz Hekmati  1989  Simklubben S 02            25.52   
15  Dennis Gnutek  1989  Göteborg Sim            25.59   
16  Martin Robertsen  1988  Kongstensvømmerne  NOR          25.64   
17  Jonas Fredriksson  1988  Södertälje Simsällskap            25.65   
18  Christian Dimell  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb            25.76   
18  Nicklas Åkerlund  1989  Simklubben Elfsborg            25.76   
20  Marcus Lindström  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb            25.94   
21  Eemil Heikkinen  1989  Södertälje Simsällskap            25.98   
22  Benjamin Marum  1988  Vestkantsvømmerne  NOR          26.03   
23  Bertil Gustavsson  1988  Södertälje Simsällskap            26.12   
24  David Palmqvist  1988  Åmåls Simsällskap            26.30   
25  Peter Stegersjö  1989  Simklubben Elfsborg            26.31   
26  Oleg Filippov  1988  Skövde Simsällskap            26.40   
27  Oskar Eriksson  1989  Vellinge-Näsets Simklubb            26.45   
28  Sindre Vikane  1988  Vestkantsvømmerne  NOR          26.48   
28  Martin Steffensen  1989  Arna SLK  NOR          26.48   
30  Christian Johansson  1988  Skövde Simsällskap            26.53   
31  Lukas Gamerov  1989  Örebro Simallians            26.54   
31  William Elfversson  1989  Kungsbacka Simsällskap            26.54   
33  Daniel Bergvall  1989  Vellinge-Näsets Simklubb            26.73   
34  Marcus Åberg  1988  Karlstads Simsällskap            26.79   
35  Daniel Dahlstrand  1988  Skövde Simsällskap            26.80   
36  Johnny Häkkinen  1988  Alingsås SLS            26.82   
37  Patrik Sundberg  1988  Kungälvs Simsällskap            26.86   
38  Benjamin Moll  1989  Örebro Simallians            26.87   
39  Fredrik Ingmarsson  1988  Karlstads Simsällskap            26.91   
40  Jacob Ahnstedt  1989  Simklubben Elfsborg            27.03   
41  Anton Klarén  1989  Landskrona Simsällskap            27.11   
41  Anders Hagström  1988  Örebro Simallians            27.11   
43  Henrik Eriksson  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb            27.13   
43  Benjamin Alavi  1989  Mölndals Allmänna Simsällskap            27.13   
45  Sebastian Bertholdsson  1988  Örebro Simallians            27.14   
46  Jesper Wallhoff  1988  Ängelholms Simsällskap            27.19   
47  Nicolas Fälth  1989  Kungälvs Simsällskap            27.21   
48  Joel Henriksson  1989  Simklubben Laxen            27.23   
49  Linus Börjesson  1989  Kungsbacka Simsällskap            27.26   
50  Espen Urdahl  1989  Bærumsvømmerne  NOR          27.28   
51  Emil Johnsson  1988  Ängelholms Simsällskap            27.44   
52  Jan-Inge Åkesson  1988  Simsällskapet Stimmet            27.46   
53  Olof Bengtsson  1989  Landskrona Simsällskap            27.47   
54  Niklas Löfgren  1989  Mölndals Allmänna Simsällskap            27.52   
55  Jonas Algothsson  1989  Karlstads Simsällskap            27.53   
56  Björn Olars  1989  Södertälje Simsällskap            27.70   
57  Alexander Haugs  1989  Vestkantsvømmerne  NOR          27.72   
58  Mads V. Steffensen  1989  Arna SLK  NOR          28.05   
59  Patrik Ek  1988  Södertälje Simsällskap            28.28   
59  Magnus Bengtsson  1989  Mölndals Allmänna Simsällskap            28.28   
                     
 
Gren 11, 100m BRÖSTSIM DAMER, Finaler 
Sponsor: REBO 
Ullbergsrekord: Terrie Miller 1:09.65 1996-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Anne-Mari Gulbrandsen  1984  Bærumsvømmerne  NOR  32.46        1:08.47  Ullbergsrekord! 
Linnéa Tossavainen  1981  Södertälje Simsällskap    34.78        1:13.65   
Henriette Brekke  1988  Vestkantsvømmerne  NOR  34.66        1:13.99   
Victoria Croker  1988  Bærumsvømmerne  NOR  35.38        1:14.06   
Erica Pettersson  1988  S71    36.23        1:16.46   
Hanna Yttring  1988  Göteborg Sim    35.68        1:16.94   
Carolina Andersson  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.76        1:17.08   
Cecilia Frisk  1988  Örebro Simallians    35.65        1:17.27   
                     
 
Gren 11, 100m BRÖSTSIM DAMER, Försök 
Sponsor: REBO 
Ullbergsrekord: Terrie Miller 1:09.65 1996-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Anne-Mari Gulbrandsen  1984  Bærumsvømmerne  NOR  33.09        1:10.15   
Linnéa Tossavainen  1981  Södertälje Simsällskap    35.09        1:14.17   
Victoria Croker  1988  Bærumsvømmerne  NOR  35.51        1:14.39   
Henriette Brekke  1988  Vestkantsvømmerne  NOR  34.93        1:14.71   
Erica Pettersson  1988  S71    36.63        1:17.27   
Hanna Yttring  1988  Göteborg Sim    36.15        1:17.46   
Carolina Andersson  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.07        1:17.56   
Cecilia Frisk  1988  Örebro Simallians    35.99        1:17.93   
Linnea Wakéus  1988  Göteborg Sim    36.86        1:18.00   
10  Johanna Svensson  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.53        1:20.19   
11  Lisa Blomgren  1988  Göteborg Sim    37.99        1:20.66   
12  Jeanette Gudmundsen  1988  Simklubben S 02    38.52        1:20.74   
13  Lise Fadnes  1983  Vestkantsvømmerne  NOR  37.33        1:21.13   
14  Janina Gårdensjö  1984  Säffle Simsällskap    37.96        1:21.31   
15  Sissela Bruksås  1986  Göteborg Sim    38.45        1:21.55   
16  Nathalie Johansson  1988  Simklubben Laxen    39.50        1:23.39   
17  Tove Monse  1988  Vestkantsvømmerne  NOR  38.35        1:23.52   
18  Sigrid Lindén  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    39.19        1:23.61   
19  Johanna Ivarsson  1988  Simklubben Laxen    39.39        1:24.39   
20  Therese Sagstad  1987  Vestkantsvømmerne  NOR  39.42        1:25.45   
21  Emma Larsson  1987  Vellinge-Näsets Simklubb    40.60        1:26.91   
Klara Hellström  1988  Simklubben S 02            DSQ   
                     
 
Gren 12, 100m BRÖSTSIM HERRAR, Finaler 
Sponsor: GPBM Nordic AB 
Ullbergsrekord: Ron Dekker 1:01.08 1995-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Michael Kostesic  1986  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.46        1:05.08   
Fredrik Henlöv  1986  Södertälje Simsällskap    30.93        1:06.27   
Sven Brummer  1986  Örebro Simallians    30.87        1:06.61   
Tobias Larsson  1984  Uddevalla Simförening    32.72        1:07.29   
Kristofer Hägg  1987  Skövde Simsällskap    31.54        1:07.31   
Michael Svensson  1987  Simklubben Elfsborg    32.43        1:09.87   
Eric Brandt  1986  Vellinge-Näsets Simklubb    32.54        1:10.44   
Mikko Mäkinen  1981  Göteborg Sim    30.44        1:11.03   
                     
 
Gren 12, 100m BRÖSTSIM HERRAR, Försök 
Sponsor: GPBM Nordic AB 
Ullbergsrekord: Ron Dekker 1:01.08 1995-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Sven Brummer  1986  Örebro Simallians    31.47        1:07.11   
Fredrik Henlöv  1986  Södertälje Simsällskap    31.58        1:07.24   
Kristofer Hägg  1987  Skövde Simsällskap    31.84        1:07.36   
Michael Kostesic  1986  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.86        1:08.14   
Tobias Larsson  1984  Uddevalla Simförening    32.33        1:08.39   
Nicklas Peterson  1981  Simklubben 1970    31.33        1:08.42  Deltar ej i final 
Michael Svensson  1987  Simklubben Elfsborg    32.07        1:08.81   
Mikko Mäkinen  1981  Göteborg Sim    30.86        1:09.96   
Eric Brandt  1986  Vellinge-Näsets Simklubb    32.90        1:10.47   
10  Kristoffer Dahlberg  1985  Skäret Simsällskap    33.19        1:10.73   
11  Erik Jörstad  1982  Örebro Simallians    32.76        1:11.00   
12  Joachim Wiking  1987  Örebro Simallians    33.73        1:11.81   
13  Tony Marjakangas  1985  Södertälje Simsällskap    32.79        1:12.07   
14  Tim Arnesen  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.06        1:12.17   
15  Sebastian Palmgren  1986  Göteborg Sim    32.25        1:12.31   
16  Joakim Jonasson  1987  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.87        1:13.60   
17  Christian Jarenfors  1987  Kungälvs Simsällskap    34.20        1:14.51   
18  Jens Egemalm  1987  Göteborg Sim    33.85        1:14.61   
19  Markus Mattsson  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.30        1:14.91   
20  Hampus Skystedt  1987  Karlstads Simsällskap    39.28        1:28.16   
                     
 
Gren 13, 100m FJÄRILS. FL 11 & Y, Finaler 
Sponsor: Rolf Anderssons Åkeri 
Ullbergsrekord: Mia Brodén 1:14.48 1994-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Céline Bertrand  1995  Karlsborgs Simklubb    37.14        1:20.60   
Nelly Henriksson  1995  Simsällskapet Stimmet    37.53        1:20.75   
Johanna Rempling  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.85        1:21.23   
Rebecka Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    39.12        1:24.52   
Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    41.23        1:27.25   
Emilie N Løvberg  1995  Bærumsvømmerne  NOR  41.10        1:30.25   
Andrea Westbye  1995  Bærumsvømmerne  NOR  42.26        1:33.89   
Fenja Elbert  1995  Alingsås SLS    42.92        1:36.69   
                     
 
Gren 13, 100m FJÄRILS. FL 11 & Y, Försök 
Sponsor: Rolf Anderssons Åkeri 
Ullbergsrekord: Mia Brodén 1:14.48 1994-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Nelly Henriksson  1995  Simsällskapet Stimmet    37.53        1:22.30   
Céline Bertrand  1995  Karlsborgs Simklubb    36.52        1:23.15   
Johanna Rempling  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    39.03        1:24.73   
Rebecka Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    39.55        1:26.92   
Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    41.13        1:29.54   
Emilie N Løvberg  1995  Bærumsvømmerne  NOR  42.94        1:33.23   
Andrea Westbye  1995  Bærumsvømmerne  NOR  41.32        1:36.08   
Fenja Elbert  1995  Alingsås SLS    45.92        1:41.05   
Hedda Johansson  1995  Föreningen Trelleborg Kappsim    46.72        1:44.31   
10  Sabina Franzén  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    49.34        1:55.05   
11  Sanna Salla  1995  Södertälje Simsällskap    48.68        1:55.62   
12  Gabriella Ståhl  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    52.51        1:59.49   
Josefine Rydberg  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            DSQ   
                     
 
Gren 14, 100m FJÄRILS. P 12&Y, Finaler 
Sponsor: Mercuri Int. AB 
Ullbergsrekord: 1:09.09 1991-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Gustav Eriksson  1994  Trollhättans Simsällskap    33.30        1:14.00   
Martin Ohlsson  1994  Simklubben Elfsborg    35.60        1:17.63   
Adis Licina  1994  Södertälje Simsällskap    36.72        1:19.84   
Dennis Tan  1995  Simklubben Elfsborg    37.55        1:19.99   
Tobias Laffrenzen  1995  Föreningen Trelleborg Kappsim    36.77        1:22.16   
Elias Rosberg  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.69        1:25.19   
Marcus Johansson  1994  Trollhättans Simsällskap    38.75        1:25.47   
Rasmus Jönsson  1994  Föreningen Trelleborg Kappsim    38.03        1:27.27   
                     
 
Gren 14, 100m FJÄRILS. P 12&Y, Försök 
Sponsor: Mercuri Int. AB 
Ullbergsrekord: 1:09.09 1991-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Gustav Eriksson  1994  Trollhättans Simsällskap    34.41        1:14.38   
Martin Ohlsson  1994  Simklubben Elfsborg    36.08        1:19.80   
Adis Licina  1994  Södertälje Simsällskap    37.16        1:19.97   
Dennis Tan  1995  Simklubben Elfsborg    36.87        1:20.67   
Elias Rosberg  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.84        1:23.28   
Tobias Laffrenzen  1995  Föreningen Trelleborg Kappsim    37.21        1:23.96   
Marcus Johansson  1994  Trollhättans Simsällskap    38.46        1:24.53   
Rasmus Jönsson  1994  Föreningen Trelleborg Kappsim    37.15        1:25.10   
Edvin Qvirist  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    39.98        1:26.69   
10  Axel Rebner  1994  Karlstads Simsällskap    39.73        1:27.91   
11  Kristian Blummenfelt  1994  Vestkantsvømmerne  NOR  44.02        1:30.64   
12  Ludwig Lord-Johansson  1994  Södertälje Simsällskap    41.32        1:30.70   
13  Konrad Nilsson  1995  Säffle Simsällskap    41.94        1:31.35   
14  Theodor Hansson  1994  Södertälje Simsällskap    42.29        1:31.81   
15  Oscar Holmgren  1994  Örebro Simallians    42.28        1:33.17   
16  Mark Strømme  1995  Bærumsvømmerne  NOR  44.18        1:35.80   
17  Gustav Olander  1994  Göteborg Sim    46.12        1:39.64   
18  Jakob Bernstein  1995  Bærumsvømmerne  NOR  44.44        1:39.88   
19  Kevin Thorvaldsson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    47.03        1:46.62   
20  Sven Andersson  1994  Göteborg Sim    49.81        1:48.99   
21  Jone Rugland  1996  Vestkantsvømmerne  NOR  49.40        1:56.60   
Anton Wallentin  1994  Föreningen Trelleborg Kappsim            DSQ   
Eirik H. Wallevik  1994  Arna SLK  NOR          DSQ   
Jonathan Bjelkmark  1994  Södertälje Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 15, 100m RYGGSIM F 12, Finaler 
Sponsor: Österbergs Förp.maskiner 
Ullbergsrekord: Ida Mattsson 1:07.21 1997-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Ida Lindborg  1994  Föreningen Trelleborg Kappsim    35.15        1:12.06   
Linnéa Olsson  1994  Vellinge-Näsets Simklubb    36.22        1:14.97   
Lisa Rigby  1994  Landskrona Simsällskap    37.22        1:16.22   
Amanda Davidsson  1994  Föreningen Trelleborg Kappsim    36.80        1:16.89   
Mikaela Dahl  1994  Alingsås SLS    37.24        1:16.90   
Linnea Bielicz  1994  Göteborg Sim    36.99        1:17.04   
Vera Pålsson  1994  Karlstads Simsällskap    37.74        1:18.13   
Emelie Horn  1994  Vellinge-Näsets Simklubb    39.54        1:21.70   
                     
 
Gren 15, 100m RYGGSIM F 12, Försök 
Sponsor: Österbergs Förp.maskiner 
Ullbergsrekord: Ida Mattsson 1:07.21 1997-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Ida Lindborg  1994  Föreningen Trelleborg Kappsim    35.52        1:13.26   
Lisa Rigby  1994  Landskrona Simsällskap    36.50        1:15.63   
Linnéa Olsson  1994  Vellinge-Näsets Simklubb    36.83        1:15.92   
Mikaela Dahl  1994  Alingsås SLS    37.32        1:16.97   
Amanda Davidsson  1994  Föreningen Trelleborg Kappsim    37.14        1:17.40   
Linnea Bielicz  1994  Göteborg Sim    37.87        1:18.06   
Vera Pålsson  1994  Karlstads Simsällskap    38.36        1:18.48   
Emelie Horn  1994  Vellinge-Näsets Simklubb    38.30        1:18.53   
Maja Krämer  1994  Ängelholms Simsällskap    37.92        1:19.27   
10  Malin Pettersson  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.36        1:19.95   
11  Sofia Ziethen  1994  Alingsås SLS    39.27        1:20.44   
12  Julia Nilsson  1994  Säffle Simsällskap    39.81        1:21.87   
13  Marie Överland  1994  Vestkantsvømmerne  NOR  40.06        1:22.14   
14  Josefine Heintz  1994  Simklubben Elfsborg    39.61        1:22.31   
15  Carolina Elvind  1994  Kungsbacka Simsällskap    38.80        1:22.51   
16  Louise Østergaard Vinter  1994  Thisted Svømmeklub  DAN  41.59        1:23.03   
17  Cynthia Illanes  1994  Södertälje Simsällskap    40.36        1:23.23   
18  Erika Carlén  1994  Tidaholms Simsällskap    40.63        1:23.36   
19  Lovisa Linderholm  1994  Simklubben Elfsborg    41.08        1:23.95   
19  Tove Meyer-Lie  1994  Karlstads Simsällskap    40.28        1:23.95   
21  Sabina Zander  1994  S71    40.49        1:24.35   
22  Linnéa Winlöf  1994  Falköpings Simsällskap    41.04        1:25.07   
23  Felicia Steen  1994  Ängelholms Simsällskap    41.27        1:25.12   
24  Erica Andersson  1994  Karlsborgs Simklubb    41.80        1:25.24   
25  Anna Rosén  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap    41.96        1:25.83   
26  Anna Söderbergh  1994  Göteborg Sim    42.16        1:26.03   
27  Amanda Nielsen-Fernandez  1994  Kungälvs Simsällskap    42.18        1:26.20   
28  Emelie Larsson  1994  Skäret Simsällskap    41.98        1:26.22   
29  Hanna Gustavsson  1994  Simklubben Elfsborg    42.46        1:26.71   
30  Linda Bengtsson  1994  Södertälje Simsällskap    42.26        1:27.14   
31  Emma Steneröd  1994  Göteborg Sim    42.05        1:27.48   
32  Sofia Jalnefjord  1994  Simklubben Elfsborg    42.45        1:27.71   
33  Mireille Magnusson  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    43.55        1:28.47   
34  Janina Fredriksson  1994  Skäret Simsällskap    44.19        1:28.61   
35  Lykke Koch  1994  Skäret Simsällskap    43.08        1:28.91   
36  Caroline Andersson-Ekströ  1994  Landskrona Simsällskap    42.31        1:29.40   
37  Thenny Seger-Johansson  1994  Södertälje Simsällskap    42.58        1:30.05   
38  Anna Gustafsson  1994  Göteborg Sim    45.23        1:33.52   
39  Joanna Nordqvist  1994  Skäret Simsällskap    45.94        1:34.80   
Märta Johansson  1994  Skäret Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 16, 100m RYGGSIM P 13, Finaler 
Sponsor: Gevigo AB 
Ullbergsrekord: Manu Mäntymäki 1:00.54 1998-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Stefan Stojmenovic  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.43        1:07.52   
Henry Emil Nordhagen  1993  Bærumsvømmerne  NOR  33.84        1:10.22   
Melker Selin  1993  Simklubben Elfsborg    34.72        1:11.52   
Oskar Davidsson  1993  Ängelholms Simsällskap    35.21        1:12.13   
Fredrik Rosenberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.67        1:13.70   
Emil Cardebrant  1993  Trollhättans Simsällskap    36.30        1:14.27   
Fredrik Chail  1993  Grums Simsällskap    36.07        1:14.85   
Björn Marberg  1993  Trollhättans Simsällskap    36.83        1:15.59   
                     
 
Gren 16, 100m RYGGSIM P 13, Försök 
Sponsor: Gevigo AB 
Ullbergsrekord: Manu Mäntymäki 1:00.54 1998-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Stefan Stojmenovic  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.82        1:08.42   
Henry Emil Nordhagen  1993  Bærumsvømmerne  NOR  34.59        1:11.17   
Melker Selin  1993  Simklubben Elfsborg    34.84        1:12.12   
Oskar Davidsson  1993  Ängelholms Simsällskap    35.74        1:12.61   
Emil Cardebrant  1993  Trollhättans Simsällskap    36.14        1:13.42   
Fredrik Chail  1993  Grums Simsällskap    35.78        1:14.36   
Fredrik Rosenberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.63        1:14.52   
Björn Marberg  1993  Trollhättans Simsällskap    35.71        1:14.84   
Gustav Blomgren  1993  Göteborg Sim    36.18        1:14.85   
10  Albin Salihu  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.76        1:15.15   
11  Johan Ekstedt  1993  Göteborg Sim    35.96        1:15.42   
12  Martin Nilsson  1993  Vellinge-Näsets Simklubb    36.86        1:15.99   
13  Anders Jordheim  1993  Vestkantsvømmerne  NOR  37.36        1:16.00   
14  Martin Kastebo  1993  Skövde Simsällskap    36.65        1:16.32   
15  Christian Karlsson  1993  Södertälje Simsällskap    37.25        1:16.89   
16  Oskar Rutqvist  1993  Göteborg Sim    37.81        1:17.06   
17  Magnus Sigurdsson  1993  Simklubben S 02    37.80        1:17.26   
18  Erik Emanuelsson  1993  Södertälje Simsällskap    37.53        1:17.61   
19  Daniel Blomberg  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.54        1:17.68   
20  Oliver Adriansson  1993  Simklubben Elfsborg    37.27        1:17.88   
21  Nils Ivars  1993  Karlstads Simsällskap    37.96        1:17.91   
22  Jonathan Kling  1993  Örebro Simallians    37.68        1:18.04   
23  Rasmus Platenik  1993  Simklubben 1970    38.13        1:18.61   
24  William Cappelen-Smith  1993  Göteborg Sim    38.68        1:20.23   
25  Robin Pålsson  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    39.29        1:20.48   
26  Jonathan Bondesson  1993  Ängelholms Simsällskap    39.29        1:21.06   
27  Joachim Roos  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    40.42        1:21.23   
28  Jesper Lund  1993  Trollhättans Simsällskap    40.44        1:21.63   
29  Andreas Myhrberg  1993  S71    40.90        1:22.51   
30  Christoffer Malmqvist  1993  Örebro Simallians    40.31        1:22.74   
31  Johannes Kärki  1993  Kappsimningsklubben Karpen    39.84        1:23.12   
32  Niklas Gustafsson  1993  Kungälvs Simsällskap    40.31        1:23.42   
33  Jimmie Anderberg  1993  Kappsimningsklubben Karpen    40.33        1:23.45   
34  Oscar Holm  1993  Karlstads Simsällskap    41.17        1:23.92   
35  Erik Nordenborg  1993  Kungälvs Simsällskap    41.52        1:24.32   
36  Oliver Alm-Björklund  1993  Göteborg Sim    41.81        1:24.61   
37  Robin van Mulders  1993  Simklubben 1970    41.44        1:24.81   
38  André Leo  1993  Alingsås SLS    41.82        1:25.06   
39  Pontus Lund  1993  Uddevalla Simförening    40.33        1:25.23   
40  Joel Sivedal  1993  Simklubben Elfsborg    41.90        1:27.08   
                     
 
Gren 17, 100m FRISIM F 13, Finaler 
Sponsor: Aktiv Skog 
Ullbergsrekord: Ida Mattsson 56.95 1998-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.73        1:02.71   
Maria Bølgen  1993  Bærumsvømmerne  NOR  30.71        1:02.97   
Emma Sandström  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.01        1:03.50   
Emma Anzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.31        1:04.09   
Sophie Stoltenborg  1993  Landskrona Simsällskap    31.04        1:04.91   
Helena Björkman  1993  Vellinge-Näsets Simklubb    31.47        1:05.15   
Zoe Oprel  1993  Vestkantsvømmerne  NOR  31.58        1:06.15   
Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.97        1:06.64   
                     
 
Gren 17, 100m FRISIM F 13, Försök 
Sponsor: Aktiv Skog 
Ullbergsrekord: Ida Mattsson 56.95 1998-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.35        1:03.34   
Emma Sandström  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.96        1:04.60   
Emma Anzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.63        1:04.78   
Zoe Oprel  1993  Vestkantsvømmerne  NOR  31.93        1:05.18   
Sophie Stoltenborg  1993  Landskrona Simsällskap    31.31        1:05.27   
Maria Bølgen  1993  Bærumsvømmerne  NOR  31.73        1:05.35   
Helena Björkman  1993  Vellinge-Näsets Simklubb    32.05        1:06.12   
Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.16        1:06.22   
Angelica Stenvold  1993  Trollhättans Simsällskap    31.86        1:06.62   
Ronja Johansson-Eld  1993  Karlstads Simsällskap    32.87        1:06.62   
Kajsa Krämer  1993  Ängelholms Simsällskap    32.25        1:06.62   
12  Sofie Sjöberg  1993  Kungälvs Simsällskap    31.85        1:06.69   
13  Caroline Adolfsson  1993  Billingens Simklubb    32.04        1:07.21   
14  Ulrika von Otter  1993  Göteborg Sim    32.59        1:07.59   
15  Ida Pettersson  1993  Simklubben Laxen    32.81        1:07.93   
16  Lisa Boethius  1993  Vellinge-Näsets Simklubb    32.84        1:08.25   
17  Louise Nyhlén  1993  Simklubben Elfsborg    32.78        1:08.31   
18  Moa Strannerud  1993  Södertälje Simsällskap    33.63        1:08.38   
19  Christine Pedersen  1993  Thisted Svømmeklub  DAN  33.23        1:08.49   
20  Josefine Lindh  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.69        1:08.75   
21  Matilda Bergqvist  1993  Kungsbacka Simsällskap    33.16        1:08.87   
22  Amanda Svensson  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.75        1:08.89   
23  Sofie Forseryd  1993  Karlstads Simsällskap    32.89        1:09.06   
24  Rebecca Bergström  1993  Örebro Simallians    32.87        1:09.26   
25  Katrine Yde Pedersen  1993  Thisted Svømmeklub  DAN  33.92        1:09.40   
26  Charlotte Johansson  1993  Simklubben Laxen    32.82        1:09.45   
27  Sanna Sköld  1993  Grums Simsällskap    32.83        1:09.47   
28  Pernilla Ferm  1993  Skäret Simsällskap    33.07        1:09.51   
29  Emelie Axmar  1993  S71    33.75        1:09.57   
30  Janni Overgaard  1993  Thisted Svømmeklub  DAN  34.06        1:09.66   
31  Felicia Fredriksson  1993  Örebro Simallians    34.09        1:09.82   
32  Kjersti Dalen  1993  Bærumsvømmerne  NOR  33.07        1:09.98   
33  Patricia Demir  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.52        1:10.05   
34  Stine Vindenes  1993  Vestkantsvømmerne  NOR  33.84        1:10.17   
35  Josefin Axberg  1993  Kungälvs Simsällskap    32.88        1:10.41   
36  Cecilia Silfors  1993  Kungsbacka Simsällskap    34.48        1:10.46   
37  Emelie Bengtsson  1993  Kungsbacka Simsällskap    33.54        1:10.65   
38  Vendela Danninger  1993  Simklubben Elfsborg    34.14        1:10.85   
39  Lovisa Carlman-Bydén  1993  Södertälje Simsällskap    33.73        1:11.25   
40  Isabel Mattsson-Coll  1993  Södertälje Simsällskap    34.14        1:11.66   
41  Caroline Andrén  1993  Kungsbacka Simsällskap    34.37        1:12.00   
42  Johanna Hultberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.73        1:12.31   
43  My Linday  1993  Södertälje Simsällskap    33.29        1:12.42   
44  Lejla Ladjarevic  1993  Simklubben Laxen    34.03        1:12.60   
45  Hanne Otzen  1993  Kappsimningsklubben Karpen    34.90        1:13.18   
46  Juni Rugland  1993  Vestkantsvømmerne  NOR  35.33        1:13.30   
47  Malin Malcolm  1993  Trollhättans Simsällskap    34.56        1:14.33   
48  Johanna Malm  1993  Skäret Simsällskap    34.79        1:14.34   
                     
 
Gren 18, 100m FRISIM P 14, Finaler 
Sponsor: Tholin&Larsson-Gruppen AB 
Ullbergsrekord: Manu Mäntymäki 53.90 1999-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Gabriel Bertrand  1992  Karlsborgs Simklubb    27.92        56.99   
Simon Vestin  1992  Karlstads Simsällskap    26.88        57.08   
Mattias Ljungberg  1992  Kappsimningsklubben Karpen    27.10        57.60   
Tamas Katzer  1992  Simklubben Elfsborg    27.96        58.72   
Anton Nilsson  1992  Karlstads Simsällskap    27.77        59.50   
Henric Söderbergh  1992  Göteborg Sim    28.38        59.54   
Martin Persson  1992  Trollhättans Simsällskap    29.04        59.98   
Johan Thoresson  1992  Kappsimningsklubben Karpen    29.08        1:00.62   
                     
 
Gren 18, 100m FRISIM P 14, Försök 
Sponsor: Tholin&Larsson-Gruppen AB 
Ullbergsrekord: Manu Mäntymäki 53.90 1999-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Simon Vestin  1992  Karlstads Simsällskap    27.09        57.06   
Gabriel Bertrand  1992  Karlsborgs Simklubb    27.99        57.72   
Mattias Ljungberg  1992  Kappsimningsklubben Karpen    27.26        58.26   
Tamas Katzer  1992  Simklubben Elfsborg    27.98        59.40   
Henric Söderbergh  1992  Göteborg Sim    28.72        59.48   
Martin Persson  1992  Trollhättans Simsällskap    28.96        59.86   
Anton Nilsson  1992  Karlstads Simsällskap    28.49        1:00.02   
Johannes Lampela  1992  Karlstads Simsällskap    28.78        1:00.48  Deltar ej i final 
Johan Thoresson  1992  Kappsimningsklubben Karpen    29.17        1:00.48   
10  Marius Graarud  1992  Kongstensvømmerne  NOR  29.77        1:01.12   
11  Per Eliasson-Hagström  1992  Alingsås SLS    28.98        1:01.49   
12  Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.63        1:01.63   
13  Henrik Nordborg  1992  Vellinge-Näsets Simklubb    29.53        1:01.83   
14  Dennis Persson  1992  Kappsimningsklubben Karpen    29.49        1:02.02   
15  Viktor Näsman  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.75        1:02.05   
16  Pernick Dam  1992  Göteborg Sim    29.64        1:02.06   
17  Ossian Arvidsson  1992  Kungälvs Simsällskap    29.49        1:02.34   
18  Patric Kartberg  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.82        1:02.55   
19  Fredrich Risebrandt  1992  Trollhättans Simsällskap    30.27        1:02.81   
20  Jacob Fredriksson  1992  Skäret Simsällskap    30.63        1:03.53   
21  Andreas Englund  1992  Simklubben Elfsborg    30.52        1:03.74   
22  Jesper Bergström  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.00        1:03.87   
23  Adam Linderholm  1992  Simklubben Elfsborg    30.33        1:04.68   
24  Marcus Decoy  1992  Alingsås SLS    30.69        1:04.89   
25  Johannes Hernefjord  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.45        1:05.17   
26  Johan Hildesson  1992  Kungälvs Simsällskap    31.65        1:05.53   
27  Niklas Gamroth-Brödjegård  1992  Simklubben Laxen    31.87        1:05.90   
28  Malcolm Granberg  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.20        1:05.97   
29  Jacob Olsson  1992  Föreningen Trelleborg Kappsim    31.25        1:06.02   
30  Conny Svärd  1992  Södertälje Simsällskap    32.05        1:06.20   
31  Johan Rebner  1992  Karlstads Simsällskap    30.37        1:06.25   
32  Oscar Stålblad  1992  Simklubben Laxen    31.26        1:06.45   
33  Simon Enerstrand  1992  Södertälje Simsällskap    32.03        1:06.47   
34  Daniel Åslund  1992  Göteborg Sim    31.45        1:06.52   
35  Daniel Jodin  1992  Kungälvs Simsällskap    31.58        1:06.58   
36  Gustav Nyrenstedt  1992  Vellinge-Näsets Simklubb    32.43        1:06.67   
37  Joakim Löfgren  1992  Kungälvs Simsällskap    31.31        1:06.71   
38  Andreas Andersson  1992  Simklubben Laxen    31.60        1:06.72   
39  Emil Larsson  1992  Ängelholms Simsällskap    31.76        1:06.80   
40  Demir Numanspahic  1992  S71    31.89        1:07.43   
41  Jacob Larsson  1992  Simklubben Elfsborg    32.74        1:07.84   
42  Sebastian Karlsson  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.60        1:07.89   
43  Frederick Korneliussen  1992  Bærumsvømmerne  NOR  31.53        1:08.13   
44  Per Holmquist  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.01        1:08.47   
45  Michael Ekström  1992  Kappsimningsklubben Karpen    32.41        1:08.53   
46  Emil Larsson  1992  Vellinge-Näsets Simklubb    32.17        1:08.58   
47  Tor Linse  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.84        1:09.34   
48  Gulliver Koch  1992  Skäret Simsällskap    32.64        1:09.41   
                     
 
Gren 19, 100m FRISIM F 14-15, Finaler 
Sponsor: Alia Tools AB 
Ullbergsrekord: Lorena Diaconescu 57.28 1994-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Ninni Arvidsson  1991  Simsällskapet Stimmet    27.64        57.32   
Linda Pettersson  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.03        58.77   
Sara Wiklund  1991  Trollhättans Simsällskap    28.81        59.45   
Johanna Brodin  1991  Trollhättans Simsällskap    29.29        1:00.29   
Malin Ekstrand  1991  Simklubben Laxen    29.32        1:00.35   
Caroline Bornius  1992  Göteborg Sim    29.50        1:00.36   
Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.15        1:00.70   
Alona Filippova  1991  Skövde Simsällskap    29.33        1:01.97   
                     
 
Gren 19, 100m FRISIM F 14-15, Försök 
Sponsor: Alia Tools AB 
Ullbergsrekord: Lorena Diaconescu 57.28 1994-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Ninni Arvidsson  1991  Simsällskapet Stimmet    28.77        59.05   
Linda Pettersson  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.58        59.48   
Sara Wiklund  1991  Trollhättans Simsällskap    28.98        59.92   
Caroline Bornius  1992  Göteborg Sim    29.56        1:00.27   
Johanna Brodin  1991  Trollhättans Simsällskap    29.45        1:00.77   
Alona Filippova  1991  Skövde Simsällskap    29.11        1:00.86   
Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.21        1:01.11   
Malin Ekstrand  1991  Simklubben Laxen    29.53        1:01.20   
Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02    29.88        1:01.37   
10  Malin Andreasson  1992  Kungälvs Simsällskap    29.71        1:01.44   
10  Kristina Lundberg  1991  Göteborg Sim    29.49        1:01.44   
12  Malin Andersson  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.73        1:01.51   
13  Lisethe Karlsson  1991  Fagersta Simklubb    29.87        1:01.71   
14  My Fridell  1992  Landskrona Simsällskap    30.05        1:01.86   
15  Caroline Nilsson  1991  Vellinge-Näsets Simklubb    29.36        1:02.15   
16  Caroline Heintz  1992  Simklubben Elfsborg    29.92        1:02.19   
17  Josefina Holmén  1992  Trollhättans Simsällskap    29.94        1:02.27   
18  Ane J. Midtun  1991  Arna SLK  NOR  29.51        1:02.29   
19  Amanda Rutqvist  1991  Göteborg Sim    30.71        1:02.75   
20  Beatrice Palmgren  1991  Kungsbacka Simsällskap    30.49        1:03.11   
21  Oda J. Midtun  1991  Arna SLK  NOR  30.40        1:03.15   
22  Madeleine Andersson  1991  Ängelholms Simsällskap    30.93        1:03.70   
23  Linn Vuorenmaa  1992  Södertälje Simsällskap    30.62        1:03.81   
24  Emilie Voraa  1991  Bærumsvømmerne  NOR  31.12        1:03.91   
25  Elise Löfgren  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.45        1:03.95   
26  Jessica Anderberg  1992  Landskrona Simsällskap    31.27        1:04.03   
27  Sandra Olsson  1992  Simklubben S 02    31.07        1:04.15   
28  Yasmine Zabihi  1991  Simklubben S 02    30.72        1:04.18   
29  Alexandra Nilasdotter  1991  S71    31.14        1:04.28   
29  Lisa Johansson  1992  Uddevalla Simförening    30.80        1:04.28   
31  Beatrice Fors  1991  Örebro Simallians    31.23        1:04.68   
32  Elinor Pettersson  1991  Varabygdens Simsällskap    31.73        1:04.74   
33  Seline Vike Holm  1992  Arna SLK  NOR  31.16        1:04.77   
34  Andrea Bengtsson  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.76        1:04.79   
35  Fredrika Sundblom  1992  Fagersta Simklubb    30.77        1:04.95   
36  Nina Arnesen  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.31        1:04.99   
37  Josefine Hermansson  1991  Landskrona Simsällskap    31.44        1:05.06   
38  Anna Ekelund  1991  Kungsbacka Simsällskap    31.20        1:05.08   
39  Caroline Johansson  1992  Billingens Simklubb    31.03        1:05.19   
40  Amanda Fors-Hurdén  1991  Simklubben 1970    31.20        1:05.25   
41  Linn Allert  1992  Billingens Simklubb    31.57        1:05.26   
41  Sofia Andersson  1992  Alingsås SLS    31.91        1:05.26   
43  Louise Hultgren  1992  Landskrona Simsällskap    31.26        1:05.29   
44  Hanna Jasinski  1992  Fagersta Simklubb    31.37        1:05.44   
45  Frida Roos  1991  Landskrona Simsällskap    30.95        1:05.75   
46  Ulrika Nguyen  1992  Fagersta Simklubb    31.52        1:05.85   
46  Andrea Haugstad  1992  Vestkantsvømmerne  NOR  31.62        1:05.85   
48  Julia Wiberg  1992  S71    32.15        1:05.98   
49  Maria Hedwall  1991  Karlstads Simsällskap    31.83        1:06.00   
50  Sofie Olsson  1991  Karlstads Simsällskap    31.95        1:06.38   
51  Antonia Erhardsson  1991  Falköpings Simsällskap    31.43        1:06.57   
52  Lovisa Winlöf  1992  Falköpings Simsällskap    31.44        1:06.70   
53  Julia Nilsson  1992  Ängelholms Simsällskap    32.19        1:06.89   
54  Isabelle Landgren  1992  Landskrona Simsällskap    31.85        1:06.90   
55  Victoria Persson  1991  Fagersta Simklubb    32.02        1:07.29   
56  Deniese Thorvaldsson  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.21        1:07.30   
57  Lovisa Klarén  1992  Landskrona Simsällskap    33.04        1:07.53   
58  Julia Andersson  1992  S71    32.16        1:08.64   
Emma Waite  1992  Göteborg Sim            DSQ   
                     
 
Gren 20, 100m FRISIM P 15-16, Finaler 
Sponsor: Sodexho AB 
Ullbergsrekord: Jani Sievinen 51.77 1990-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Ponthus Sandell  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb    26.86        54.02   
John Gunnarsson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb    26.62        55.04   
Mathias Nilsson  1990  S71    26.94        55.62   
Anders Harnebrandt  1990  Göteborg Sim    27.59        56.34   
Even Vike Holm  1990  Arna SLK  NOR  27.26        56.36   
Filip Rawecki  1990  Alingsås SLS    27.30        56.73   
Victor Paulsson  1990  Simklubben Elfsborg    27.71        56.80   
Stian Werner Erichsen  1990  Bærumsvømmerne  NOR  27.91        57.00   
                     
 
Gren 20, 100m FRISIM P 15-16, Försök 
Sponsor: Sodexho AB 
Ullbergsrekord: Jani Sievinen 51.77 1990-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
John Gunnarsson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb    26.76        55.27   
Ponthus Sandell  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.02        55.47   
Filip Rawecki  1990  Alingsås SLS    27.07        55.83   
Even Vike Holm  1990  Arna SLK  NOR  27.37        56.36   
Victor Paulsson  1990  Simklubben Elfsborg    27.38        56.41   
Anders Harnebrandt  1990  Göteborg Sim    27.23        56.49   
Stian Werner Erichsen  1990  Bærumsvømmerne  NOR  27.35        56.59   
Mathias Nilsson  1990  S71    27.46        56.66   
Joakim Tevell  1990  Kungälvs Simsällskap    26.44        56.67   
10  Joakim Kling  1991  Örebro Simallians    27.56        56.75   
11  Simon Skoglund  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.15        57.05   
12  Jesper Olsson  1990  Föreningen Trelleborg Kappsim    27.62        57.22   
13  Mattias Izgin  1990  Södertälje Simsällskap    27.83        57.32   
14  Anton Lagerqvist  1991  Göteborg Sim    27.95        57.33   
15  Olof Samuelsson  1990  Trollhättans Simsällskap    26.79        57.37   
16  Anders Tandberg  1990  Kongstensvømmerne  NOR  27.35        57.84   
17  Carl Leander  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.34        58.04   
18  Nicklas Lindroth  1990  Kungälvs Simsällskap    27.34        58.05   
19  Philip Carlsson  1990  Alingsås SLS    27.89        58.15   
20  Henrik Jönsson  1991  Vellinge-Näsets Simklubb    27.66        58.25   
21  Sebastian Petersfeldt  1990  Kungsbacka Simsällskap    27.08        58.34   
22  Esa Virtanen  1990  Göteborg Sim    28.40        58.55   
23  Fredrik Ahlinder  1990  Södertälje Simsällskap    28.58        58.70   
24  Emil Davidsson  1990  Ängelholms Simsällskap    28.42        58.82   
25  Haakon Rogne Lönning  1991  Vestkantsvømmerne  NOR  28.59        58.95   
26  Axel Gårdström  1991  Kungsbacka Simsällskap    28.24        59.02   
27  Viktor Andersson  1991  Karlstads Simsällskap    28.20        59.15   
28  Adam Vall  1990  Göteborg Sim    29.49        59.18   
29  Patrik Olsson  1990  Simklubben Laxen    28.39        59.22   
30  Emil Palmqvist  1990  Åmåls Simsällskap    28.33        59.23   
31  Belmin Zubanovic  1991  S71    28.46        59.41   
32  Eddie Sjörén-Hedberg  1991  Simklubben S 02    28.33        59.46   
33  Thor Hafnor  1991  Bærumsvømmerne  NOR  28.61        59.53   
34  Andreas Linnerud  1991  Bærumsvømmerne  NOR  28.57        59.59   
35  Sebastian Wigstrøm  1991  Bærumsvømmerne  NOR  28.44        59.60   
36  Henrik Toll  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.86        59.62   
37  Alexander Johansson  1990  Simklubben Laxen    28.77        59.66   
38  Jacob Rasmusson  1991  Landskrona Simsällskap    28.23        59.86   
39  Petter Lindahl  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.71        59.88   
40  Robin Petersson  1991  Simsällskapet Stimmet    28.79        59.89   
40  Philip Boström  1991  Södertälje Simsällskap    28.14        59.89   
42  Johan Melin  1990  Örebro Simallians    28.58        1:00.15   
43  Karl Rundstedt  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.06        1:00.23   
44  Jørgen Robertsen  1990  Kongstensvømmerne  NOR  28.71        1:00.28   
45  Victor Devinder  1990  Vellinge-Näsets Simklubb    29.12        1:00.39   
46  Daniel Gunnarsson  1990  S71    27.15        1:00.51   
47  Gustav Henriksson  1990  Södertälje Simsällskap    28.31        1:00.53   
48  Simon Sköld  1990  Grums Simsällskap    28.48        1:00.55   
49  Otto Halling  1991  Simklubben S 02    29.32        1:00.65   
50  Fredrik Bjerke  1991  Bærumsvømmerne  NOR  28.58        1:00.85   
51  Vedran Kovacevic  1991  Simklubben Elfsborg    29.04        1:01.11   
52  William Artonius  1991  Kungälvs Simsällskap    28.77        1:02.04   
53  Sebastian Rosengren  1990  Simklubben Elfsborg    29.83        1:02.06   
54  Vegard Løvberg  1991  Bærumsvømmerne  NOR  30.16        1:02.35   
55  Jimmy Weidmann  1990  Simklubben S 02    28.33        1:03.21   
56  Kristoffer Ek  1990  Södertälje Simsällskap    30.05        1:03.85   
                     
 
Gren 21, 100m FJÄRILS. F 16-17, Finaler 
Sponsor: Scanmineral AB 
Ullbergsrekord: Gabriella Fagundez 1:01.14 2002-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Jessica Kjellström  1989  Simklubben Elfsborg    30.66        1:04.60   
Isabelle Höglund  1990  Göteborg Sim    30.11        1:06.29   
Evelina Karlsson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.27        1:06.62   
Jenny Mattsson  1989  Simsällskapet Stimmet    32.15        1:06.85   
Petronella Åsenblad  1990  Trollhättans Simsällskap    31.47        1:07.40   
Josephine Wiberg  1990  S71    31.85        1:08.03   
Frida Nilsson  1989  Simsällskapet Stimmet    32.00        1:08.20   
Amanda Landgren  1989  Landskrona Simsällskap    32.15        1:10.16   
                     
 
Gren 21, 100m FJÄRILS. F 16-17, Försök 
Sponsor: Scanmineral AB 
Ullbergsrekord: Gabriella Fagundez 1:01.14 2002-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Jessica Kjellström  1989  Simklubben Elfsborg    30.66        1:05.76   
Evelina Karlsson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.11        1:06.44   
Isabelle Höglund  1990  Göteborg Sim    30.66        1:07.25   
Jenny Mattsson  1989  Simsällskapet Stimmet    31.77        1:07.35   
Petronella Åsenblad  1990  Trollhättans Simsällskap    32.08        1:08.52   
Frida Nilsson  1989  Simsällskapet Stimmet    32.44        1:08.61   
Josephine Wiberg  1990  S71    32.31        1:08.77   
Amanda Landgren  1989  Landskrona Simsällskap    32.56        1:09.64   
Sara Niklasson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.01        1:10.42   
10  Sandra Olofsson  1990  Skäret Simsällskap    32.90        1:10.50   
11  Viktoria Lundh  1989  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.41        1:10.92   
12  Malene Vinsnesbakk  1989  Arna SLK  NOR  32.68        1:11.02   
13  Emma Stokland  1990  Göteborg Sim    32.93        1:11.03   
14  Marina Rasmussen  1989  Arna SLK  NOR  32.63        1:11.11   
15  Petronella Edwardzon  1990  Vellinge-Näsets Simklubb    32.52        1:11.70   
16  Ida Nord  1990  Vellinge-Näsets Simklubb    32.71        1:11.92   
17  Isabel Svensson  1989  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.04        1:11.94   
18  Sandra Franzén  1989  Simklubben Laxen    33.31        1:12.20   
19  Therese Thall  1990  Trollhättans Simsällskap    33.44        1:12.37   
20  Camilla Andersson  1990  Kungälvs Simsällskap    33.00        1:12.53   
21  Linn Hultgren  1990  Landskrona Simsällskap    33.72        1:12.69   
22  Sanna Gustavsson  1990  Trollhättans Simsällskap    32.77        1:12.89   
23  Charlotte Kausland  1989  Vestkantsvømmerne  NOR  34.28        1:13.26   
24  Melina Baresso  1990  Södertälje Simsällskap    33.82        1:13.37   
25  Lisa Rythén-Larsson  1989  Simklubben Elfsborg    34.16        1:13.57   
26  Veronica Brännfeldt  1990  Skäret Simsällskap    34.37        1:14.88   
26  Erla Andersson  1990  Göteborg Sim    34.44        1:14.88   
28  Linnéa Seignér  1990  Simklubben S 02    34.83        1:15.83   
29  Vibeke Browne  1989  Bærumsvømmerne  NOR  34.30        1:16.08   
30  Agnes Gustavsson  1990  S71    35.16        1:16.35   
31  Katinka Kvant  1989  Arna SLK  NOR  35.38        1:16.60   
32  Sandra Offesson  1990  Simklubben Elfsborg    36.05        1:16.91   
33  Karin Ekholt  1989  Bærumsvømmerne  NOR  35.84        1:18.09   
34  Linda Stridsberg  1990  Skäret Simsällskap    35.22        1:18.36   
35  Cecilia Johnsson  1990  Simklubben S 02    36.31        1:18.50   
36  Charlotte Irgens  1989  Bærumsvømmerne  NOR  36.20        1:18.52   
37  Rikke Welle-Watne Jordbræ  1990  Bærumsvømmerne  NOR  35.26        1:18.54   
38  Sofie Carlsson  1990  Simklubben Laxen    35.82        1:18.87   
                     
 
Gren 22, 100m FJÄRILS. P 17-18, Finaler 
Sponsor: Kortedala Bingo 
Ullbergsrekord: Jani Sievinen 55.07 1991-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
David Larsson  1989  Skäret Simsällskap    26.79        56.82   
Nikola Stojmenovic  1988  Norrköpings Kappsimningsklubb    26.44        57.37   
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.55        58.76   
Björn Gunnarsson  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.04        59.12   
Marcus Tuomela  1988  Göteborg Sim    27.73        1:00.02   
Lukas Gamerov  1989  Örebro Simallians    28.58        1:00.76   
Mattias Thorsell  1989  Skövde Simsällskap    28.83        1:02.41   
Jacob Adamowicz  1988  Landskrona Simsällskap    28.46        1:02.47   
                     
 
Gren 22, 100m FJÄRILS. P 17-18, Försök 
Sponsor: Kortedala Bingo 
Ullbergsrekord: Jani Sievinen 55.07 1991-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
David Larsson  1989  Skäret Simsällskap    26.78        59.04   
Björn Gunnarsson  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.46        59.73   
Nikola Stojmenovic  1988  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.20        1:00.06   
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.19        1:00.26   
Marcus Tuomela  1988  Göteborg Sim    28.73        1:00.94   
Lukas Gamerov  1989  Örebro Simallians    28.99        1:01.55   
Jacob Adamowicz  1988  Landskrona Simsällskap    28.78        1:01.92   
Mattias Thorsell  1989  Skövde Simsällskap    28.50        1:01.97   
Deniz Hekmati  1989  Simklubben S 02    29.51        1:02.22   
10  Martin Robertsen  1988  Kongstensvømmerne  NOR  29.09        1:02.30   
11  Daniel Lorentzon  1988  Skäret Simsällskap    29.00        1:02.88   
12  Karl Åhs  1988  Skövde Simsällskap    29.69        1:02.89   
13  David Holmberg  1988  Simklubben Laxen    28.79        1:02.90   
14  Anders Melin  1988  Karlstads Simsällskap    29.19        1:02.96   
15  Anton Klarén  1989  Landskrona Simsällskap    29.89        1:03.03   
16  Martin Steffensen  1989  Arna SLK  NOR  29.18        1:03.04   
17  Christoffer Bengtsson  1989  Kungälvs Simsällskap    27.76        1:03.05   
18  Anders Hagström  1988  Örebro Simallians    29.13        1:03.18   
19  Petter Fagelund  1988  Bærumsvømmerne  NOR  29.73        1:03.30   
20  Marcus Åberg  1988  Karlstads Simsällskap    29.63        1:03.44   
21  Jesper Wallhoff  1988  Ängelholms Simsällskap    30.40        1:04.94   
22  Niklas Löfgren  1989  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.05        1:04.97   
23  Jacob Ahnstedt  1989  Simklubben Elfsborg    30.21        1:05.10   
24  Benjamin Moll  1989  Örebro Simallians    29.91        1:05.50   
25  Bertil Gustavsson  1988  Södertälje Simsällskap    29.41        1:05.53   
26  Emil Johnsson  1988  Ängelholms Simsällskap    30.66        1:05.66   
27  Stian Madsen  1988  Tønsberg Svømmeklubb  NOR  30.79        1:05.77   
28  Joel Henriksson  1989  Simklubben Laxen    29.61        1:05.84   
29  Sebastian Bertholdsson  1988  Örebro Simallians    30.48        1:06.26   
30  Christian Johansson  1988  Skövde Simsällskap    30.92        1:06.30   
31  Johnny Häkkinen  1988  Alingsås SLS    29.89        1:06.83   
31  Jonas Fredriksson  1988  Södertälje Simsällskap    30.00        1:06.83   
33  Jesper Saletti  1988  Kungälvs Simsällskap    29.05        1:06.89   
34  William Elfversson  1989  Kungsbacka Simsällskap    31.12        1:07.50   
35  Sindre Vikane  1988  Vestkantsvømmerne  NOR  31.47        1:08.23   
36  Olof Bengtsson  1989  Landskrona Simsällskap    31.32        1:08.34   
37  Marcus Lindström  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.15        1:08.40   
38  Oleg Filippov  1988  Skövde Simsällskap    29.46        1:09.12   
39  Daniel Dahlstrand  1988  Skövde Simsällskap    31.39        1:09.59   
40  Mads V. Steffensen  1989  Arna SLK  NOR  31.49        1:09.63   
                     
 
Gren 23, 100m RYGGSIM DAMER, Finaler 
Sponsor: Kortedala Bingo 
Ullbergsrekord: Martina Svensson 1:02.67 2004-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Anne-Mari Gulbrandsen  1984  Bærumsvømmerne  NOR  32.00        1:04.44   
Sissela Bruksås  1986  Göteborg Sim    32.30        1:05.63   
Linnéa Tossavainen  1981  Södertälje Simsällskap    32.56        1:06.67   
Lise Fadnes  1983  Vestkantsvømmerne  NOR  32.41        1:07.87   
Carolina Andersson  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.94        1:09.52   
Johanna Svensson  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.09        1:09.58   
Josefine Walker  1985  Göteborg Sim    33.73        1:09.93   
Malin De-Verdier  1988  Södertälje Simsällskap    34.72        1:11.50   
                     
 
Gren 23, 100m RYGGSIM DAMER, Försök 
Sponsor: Kortedala Bingo 
Ullbergsrekord: Martina Svensson 1:02.67 2004-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Anne-Mari Gulbrandsen  1984  Bærumsvømmerne  NOR  32.09        1:05.95   
Sissela Bruksås  1986  Göteborg Sim    32.39        1:06.66   
Lise Fadnes  1983  Vestkantsvømmerne  NOR  32.77        1:08.65   
Linnéa Tossavainen  1981  Södertälje Simsällskap    33.75        1:08.89   
Johanna Svensson  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.13        1:10.20   
Josefine Walker  1985  Göteborg Sim    33.69        1:10.28   
Carolina Andersson  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.79        1:11.64   
Malin De-Verdier  1988  Södertälje Simsällskap    35.37        1:12.20   
Sigrid Lindén  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.83        1:12.63   
10  Elin Öster  1987  Södertälje Simsällskap    35.35        1:12.95   
11  Jessica Ericsson  1988  Simklubben 1970    35.80        1:13.45   
12  Lisa Blomgren  1988  Göteborg Sim    34.85        1:13.46   
13  Henriette Brekke  1988  Vestkantsvømmerne  NOR  35.81        1:13.52   
14  Emelie Eriksson  1988  Simklubben S 02    36.07        1:13.75   
15  Erica Pettersson  1988  S71    35.94        1:14.66   
16  Emma Larsson  1987  Vellinge-Näsets Simklubb    36.09        1:15.68   
17  Jenna Svensson  1988  Kappsimningsklubben Karpen    35.89        1:16.25   
18  Therese Sagstad  1987  Vestkantsvømmerne  NOR  38.81        1:19.19   
19  Johanna Ivarsson  1988  Simklubben Laxen    40.25        1:21.55   
20  Kim Kessler  1987  Karlstads Simsällskap    38.95        1:22.14   
21  Tove Monse  1988  Vestkantsvømmerne  NOR  39.58        1:22.35   
22  Lisa Helme  1987  Södertälje Simsällskap    39.51        1:22.68   
23  Gunilla Liedman  1988  Kungälvs Simsällskap    40.30        1:23.03   
24  Daphne Jaune  1983  Skövde Simsällskap    40.12        1:24.22   
Hanna Yttring  1988  Göteborg Sim            DSQ   
                     
 
Gren 24, 100m RYGGSIM HERRAR, Finaler 
Sponsor: Bellis Växtmiljö 
Ullbergsrekord: Pierre Roger 53.59 2004-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Michael Kostesic  1986  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.51        58.33   
Nicklas Peterson  1981  Simklubben 1970    28.20        58.92   
Joachim Wiking  1987  Örebro Simallians    29.06        58.94   
David Nordenlilja  1981  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.95        59.21   
Pontus Hansson  1986  Simklubben Elfsborg    28.94        59.92   
Eufrat Temiz  1987  Södertälje Simsällskap    29.87        1:01.81   
Alexander Bechet  1986  Simklubben S 02    30.50        1:02.79   
Erik Larsson  1987  Uddevalla Simförening    30.67        1:03.31   
                     
 
Gren 24, 100m RYGGSIM HERRAR, Försök 
Sponsor: Bellis Växtmiljö 
Ullbergsrekord: Pierre Roger 53.59 2004-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Nicklas Peterson  1981  Simklubben 1970    28.41        59.05   
Pontus Hansson  1986  Simklubben Elfsborg    29.08        1:00.18   
Erik Pönni  1984  Skövde Simsällskap    28.39        1:00.45  Deltar ej i final 
Michael Kostesic  1986  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.86        1:00.79   
Joachim Wiking  1987  Örebro Simallians    30.31        1:01.51   
David Nordenlilja  1981  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.58        1:02.22   
Eufrat Temiz  1987  Södertälje Simsällskap    30.36        1:02.70   
Erik Larsson  1987  Uddevalla Simförening    30.58        1:03.25   
Kristofer Hägg  1987  Skövde Simsällskap    30.86        1:03.29  Deltar ej i final 
10  Alexander Bechet  1986  Simklubben S 02    30.69        1:03.42   
11  Kristian Mandel  1987  Skäret Simsällskap    30.57        1:03.51   
12  Sven Brummer  1986  Örebro Simallians    31.00        1:03.90   
13  Robin Henriksson  1987  Simklubben Laxen    31.29        1:05.55   
14  Mikko Mäkinen  1981  Göteborg Sim    31.92        1:06.68   
15  Joakim Jonasson  1987  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.10        1:06.72   
16  Johan Norén  1986  Landskrona Simsällskap    32.50        1:06.84   
17  Markus Mattsson  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.35        1:07.09   
18  Jørgen Gallis  1985  Tønsberg Svømmeklubb  NOR  33.48        1:09.15   
19  Tim Arnesen  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.88        1:09.50   
20  Jens Egemalm  1987  Göteborg Sim    33.27        1:09.72   
21  Tobias Lagström  1987  Simklubben 1970    33.92        1:10.82   
22  Christian Jarenfors  1987  Kungälvs Simsällskap    34.89        1:13.50   
23  Hampus Skystedt  1987  Karlstads Simsällskap    35.65        1:14.10   
24  Nils-Åke Åkesson  1987  Simsällskapet Stimmet    36.53        1:15.57   
                     
 
Gren 25, 50m FRISIM F 11 & Y, Finaler 
Sponsor: Office 
Ullbergsrekord: Mia Brodén 29.82 1994-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND          Tid  Status 











 
Céline Bertrand  1995  Karlsborgs Simklubb            30.73   
Johanna Rempling  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            31.61   
Emilie N Løvberg  1995  Bærumsvømmerne  NOR          31.66   
Nelly Henriksson  1995  Simsällskapet Stimmet            32.91   
Andrea Westbye  1995  Bærumsvømmerne  NOR          33.22   
Josefine Rydberg  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            33.37   
Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            33.90   
Rebecka Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            34.07   
                     
 
Gren 25, 50m FRISIM F 11 & Y, Försök 
Sponsor: Office 
Ullbergsrekord: Mia Brodén 29.82 1994-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND          Tid  Status 











 
Céline Bertrand  1995  Karlsborgs Simklubb            31.12   
Johanna Rempling  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            32.22   
Emilie N Løvberg  1995  Bærumsvømmerne  NOR          32.73   
Andrea Westbye  1995  Bærumsvømmerne  NOR          33.34   
Nelly Henriksson  1995  Simsällskapet Stimmet            33.60   
Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            33.74   
Josefine Rydberg  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            34.11   
Rebecka Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            34.58   
Fenja Elbert  1995  Alingsås SLS            34.79   
10  Julia Amundsson  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            35.28   
11  Hedda Johansson  1995  Föreningen Trelleborg Kappsim            36.02   
12  Johanna Thall  1996  Trollhättans Simsällskap            36.03   
13  Natalie Larsson  1996  Örebro Simallians            36.29   
14  Emelie Burstedt  1995  Karlstads Simsällskap            37.07   
15  Tatjana Vasilic  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            37.46   
16  Sanna Salla  1995  Södertälje Simsällskap            37.47   
17  Josefin Nielsen Fernandez  1996  Kungälvs Simsällskap            37.76   
18  Christina Ekstedt  1996  Göteborg Sim            38.83   
19  Linnea Gustafsson  1995  Kungälvs Simsällskap            38.87   
20  Klara Wakéus  1995  Kungsbacka Simsällskap            39.33   
21  Sabina Franzén  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            39.51   
22  Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            39.72   
23  Gabriella Ståhl  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            40.04   
24  Hanna Klipic  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            40.11   
25  Lovisa Carstensen  1996  Göteborg Sim            40.32   
26  Hanna Rutqvist  1997  Göteborg Sim            40.49   
27  Isabella Andersen  1995  Göteborg Sim            40.73   
28  Maja Bergstrand  1996  Göteborg Sim            41.42   
29  Emily Pettersen  1996  Göteborg Sim            41.75   
30  Lisa Jonsson  1995  Göteborg Sim            41.76   
31  Niam Nasaj  1995  Göteborg Sim            41.84   
32  Linda Johansson  1995  Kungsbacka Simsällskap            42.07   
33  Johanna Johansson  1995  Kungsbacka Simsällskap            42.55   
34  Sanna Andersson  1995  Simklubben 1970            42.69   
35  Jessica Ljungberg  1995  Kungsbacka Simsällskap            43.29   
36  Isabella Hagberg  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            43.67   
37  Victoria Hellgren  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            43.95   
38  Rebecca Franzén  1996  Kungsbacka Simsällskap            44.49   
39  Annica Molin  1996  Kungsbacka Simsällskap            45.23   
40  Irma Klipic  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            45.35   
Sofie Andersson  1996  Göteborg Sim            DSQ   
Jonna Stenlund  1995  Alingsås SLS            DSQ   
                     
 
Gren 26, 50m FRISIM P 12 & Y, Finaler 
Sponsor: CC Marketing AB 
Ullbergsrekord: Mikko Klemola 27.46 1994-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND          Tid  Status 











 
Elias Persson  1994  Kappsimningsklubben Karpen            28.75   
Gustav Eriksson  1994  Trollhättans Simsällskap            28.83   
Martin Ohlsson  1994  Simklubben Elfsborg            29.44   
Adis Licina  1994  Södertälje Simsällskap            29.79   
Tobias Laffrenzen  1995  Föreningen Trelleborg Kappsim            30.28   
Oscar Holmgren  1994  Örebro Simallians            30.45   
Marcus Johansson  1994  Trollhättans Simsällskap            30.66   
Elias Rosberg  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb            31.25   
                     
 
Gren 26, 50m FRISIM P 12 & Y, Försök 
Sponsor: CC Marketing AB 
Ullbergsrekord: Mikko Klemola 27.46 1994-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND          Tid  Status 











 
Elias Persson  1994  Kappsimningsklubben Karpen            29.60   
Martin Ohlsson  1994  Simklubben Elfsborg            29.67   
Gustav Eriksson  1994  Trollhättans Simsällskap            29.70   
Adis Licina  1994  Södertälje Simsällskap            30.01   
Tobias Laffrenzen  1995  Föreningen Trelleborg Kappsim            30.55   
Marcus Johansson  1994  Trollhättans Simsällskap            30.61   
Oscar Holmgren  1994  Örebro Simallians            30.89   
Elias Rosberg  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb            31.13   
Johan Andersson  1995  Skäret Simsällskap            31.45   
10  Axel Rebner  1994  Karlstads Simsällskap            32.12   
11  Markus Hedlund  1994  Säffle Simsällskap            33.20   
12  Pontus Lind  1994  Föreningen Trelleborg Kappsim            33.39   
13  Rasmus Jönsson  1994  Föreningen Trelleborg Kappsim            33.41   
14  Jakob Bernstein  1995  Bærumsvømmerne  NOR          33.51   
15  Edvin Qvirist  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            33.60   
16  Konrad Nilsson  1995  Säffle Simsällskap            33.84   
16  Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg            33.84   
18  Dennis Tan  1995  Simklubben Elfsborg            33.87   
19  Ludwig Lord-Johansson  1994  Södertälje Simsällskap            33.99   
20  Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap            34.22   
21  Adam Ackerstierna  1995  Simklubben 1970            34.30   
22  Sebastian Pettersson  1994  Kungälvs Simsällskap            34.35   
23  Theodor Hansson  1994  Södertälje Simsällskap            34.43   
24  Christian Esselin  1994  Karlstads Simsällskap            34.54   
25  Johan Kling  1995  Ängelholms Simsällskap            34.66   
26  Kristian Blummenfelt  1994  Vestkantsvømmerne  NOR          34.69   
27  Mark Strømme  1995  Bærumsvømmerne  NOR          34.76   
28  Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap            34.78   
29  Jone Rugland  1996  Vestkantsvømmerne  NOR          35.23   
30  Eirik H. Wallevik  1994  Arna SLK  NOR          35.27   
31  Anton Wallentin  1994  Föreningen Trelleborg Kappsim            35.47   
32  Kevin Thorvaldsson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            35.48   
33  Jonathan Bjelkmark  1994  Södertälje Simsällskap            35.61   
34  Linus Björling  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            35.88   
35  Elias Olofsson  1994  S71            36.05   
36  Alexander Sundling  1994  Örebro Simallians            37.11   
37  Henrik Podéus  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            37.24   
37  Oscar Swartz-Frankenfelt  1994  Göteborg Sim            37.24   
39  Victor Platenik  1995  Simklubben 1970            37.61   
40  Filip Alsterberg  1994  Göteborg Sim            38.00   
41  Frede Rønning Rangnes  1994  Tønsberg Svømmeklubb  NOR          38.09   
42  Sven Andersson  1994  Göteborg Sim            38.99   
43  André Idegård  1994  Göteborg Sim            40.25   
44  Christoffer Ericsson  1994  Simklubben 1970            40.30   
45  Julian Cöster  1995  Göteborg Sim            40.35   
46  Erik Panzar  1996  Göteborg Sim            40.64   
47  Joel Georgy  1996  Kungsbacka Simsällskap            42.95   
48  Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            43.02   
49  Mikael Lagging  1995  Göteborg Sim            43.08   
50  Jonathan Kinnear  1995  Göteborg Sim            43.42   
51  Marcus Robertsson  1995  Kungsbacka Simsällskap            44.93   
52  Niklas Sandberg  1995  Kungsbacka Simsällskap            45.37   
53  Anton Johansson  1996  Kungsbacka Simsällskap            45.46   
54  Patrik Andrén  1995  Kungsbacka Simsällskap            46.50   
Axel Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            DSQ   
                     
 
Gren 27, 100m FJÄRILSIM F 12, Finaler 
Sponsor: REBO 
Ullbergsrekord: Ida Mattsson 1:05.88 1997-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Lisa Rigby  1994  Landskrona Simsällskap    35.12        1:15.58   
Ida Lindborg  1994  Föreningen Trelleborg Kappsim    34.95        1:16.95   
Maja Krämer  1994  Ängelholms Simsällskap    35.78        1:17.00   
Anna Söderbergh  1994  Göteborg Sim    35.97        1:17.60   
Mikaela Dahl  1994  Alingsås SLS    36.27        1:18.30   
Vera Pålsson  1994  Karlstads Simsällskap    36.54        1:18.79   
Emelie Horn  1994  Vellinge-Näsets Simklubb    37.16        1:19.66   
Louise Østergaard Vinter  1994  Thisted Svømmeklub  DAN  36.65        1:19.75   
                     
 
Gren 27, 100m FJÄRILSIM F 12, Försök 
Sponsor: REBO 
Ullbergsrekord: Ida Mattsson 1:05.88 1997-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Lisa Rigby  1994  Landskrona Simsällskap    35.92        1:17.39   
Maja Krämer  1994  Ängelholms Simsällskap    36.34        1:19.32   
Anna Söderbergh  1994  Göteborg Sim    36.29        1:19.48   
Mikaela Dahl  1994  Alingsås SLS    36.97        1:21.08   
Vera Pålsson  1994  Karlstads Simsällskap    38.41        1:21.35   
Ida Lindborg  1994  Föreningen Trelleborg Kappsim    36.57        1:21.52   
Louise Østergaard Vinter  1994  Thisted Svømmeklub  DAN  39.02        1:22.02   
Emelie Horn  1994  Vellinge-Näsets Simklubb    38.26        1:22.36   
Josefine Heintz  1994  Simklubben Elfsborg    37.24        1:22.75   
10  Linnéa Olsson  1994  Vellinge-Näsets Simklubb    38.27        1:24.07   
11  Linnéa Winlöf  1994  Falköpings Simsällskap    38.37        1:24.52   
12  Felicia Steen  1994  Ängelholms Simsällskap    39.13        1:24.93   
13  Amanda Davidsson  1994  Föreningen Trelleborg Kappsim    38.75        1:25.24   
14  Erika Carlén  1994  Tidaholms Simsällskap    39.22        1:27.13   
15  Caroline Andersson-Ekströ  1994  Landskrona Simsällskap    39.55        1:27.84   
16  Erica Andersson  1994  Karlsborgs Simklubb    39.86        1:28.04   
17  Sabina Zander  1994  S71    40.80        1:28.39   
18  Hanna Gustavsson  1994  Simklubben Elfsborg    42.49        1:29.48   
19  Tove Meyer-Lie  1994  Karlstads Simsällskap    42.06        1:30.14   
20  Felicia Hagberg  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    41.75        1:30.40   
21  Sara Grönlund  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    40.05        1:30.57   
22  Thenny Seger-Johansson  1994  Södertälje Simsällskap    40.67        1:31.11   
23  Anna Rosén  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap    41.89        1:32.00   
24  Marie Överland  1994  Vestkantsvømmerne  NOR  42.62        1:32.19   
25  Sara Arnstedt  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    41.05        1:34.44   
26  Lovisa Linderholm  1994  Simklubben Elfsborg    44.34        1:36.63   
27  Malin Pettersson  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    42.17        1:36.95   
28  Lisa Grönlund  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    44.79        1:37.14   
29  Sofia Jalnefjord  1994  Simklubben Elfsborg    42.56        1:44.52   
30  Cynthia Illanes  1994  Södertälje Simsällskap    45.99        1:44.54   
Victoria Foyn  1994  Bærumsvømmerne  NOR          DNF   
Marte K Haukeland  1994  Arna SLK  NOR          DSQ   
                     
 
Gren 28, 100m FJÄRILSIM P 13, Finaler 
Sponsor: IBE-Svets AB 
Ullbergsrekord: Mikko Klemola 1:02.62 1995-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Johan Ekstedt  1993  Göteborg Sim    31.11        1:07.11   
Stefan Stojmenovic  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.73        1:08.45   
Melker Selin  1993  Simklubben Elfsborg    32.11        1:09.82   
Martin Kastebo  1993  Skövde Simsällskap    32.33        1:10.02   
Fredrik Chail  1993  Grums Simsällskap    32.37        1:11.68   
Emil Cardebrant  1993  Trollhättans Simsällskap    33.92        1:12.01   
Fredrik Rosenberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.47        1:14.26   
Erik Emanuelsson  1993  Södertälje Simsällskap    33.71        1:14.62   
                     
 
Gren 28, 100m FJÄRILSIM P 13, Försök 
Sponsor: IBE-Svets AB 
Ullbergsrekord: Mikko Klemola 1:02.62 1995-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Melker Selin  1993  Simklubben Elfsborg    33.07        1:09.66   
Johan Ekstedt  1993  Göteborg Sim    33.13        1:09.96   
Stefan Stojmenovic  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.84        1:10.00   
Fredrik Chail  1993  Grums Simsällskap    32.36        1:12.03   
Martin Kastebo  1993  Skövde Simsällskap    34.55        1:12.45   
Erik Emanuelsson  1993  Södertälje Simsällskap    34.22        1:15.00   
Fredrik Rosenberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.65        1:15.46   
Emil Cardebrant  1993  Trollhättans Simsällskap    35.82        1:15.73   
Jesper Lund  1993  Trollhättans Simsällskap    35.37        1:16.45   
10  Magnus Sigurdsson  1993  Simklubben S 02    36.11        1:16.64   
11  Jonathan Kling  1993  Örebro Simallians    34.70        1:16.75   
12  Oskar Davidsson  1993  Ängelholms Simsällskap    35.39        1:16.89   
13  Daniel Blomberg  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.94        1:18.09   
14  Robin Eskilsson  1993  Skäret Simsällskap    36.25        1:18.19   
15  Gustav Blomgren  1993  Göteborg Sim    36.60        1:19.40   
16  Henry Emil Nordhagen  1993  Bærumsvømmerne  NOR  35.28        1:19.81   
17  Andreas Myhrberg  1993  S71    38.04        1:20.13   
18  Oscar Holm  1993  Karlstads Simsällskap    38.85        1:20.82   
19  Oskar Rutqvist  1993  Göteborg Sim    37.79        1:21.53   
20  Anders Jordheim  1993  Vestkantsvømmerne  NOR  37.53        1:22.16   
21  Jonathan Bondesson  1993  Ängelholms Simsällskap    37.24        1:22.26   
22  Linus Lindén  1993  Landskrona Simsällskap    37.38        1:22.43   
23  Johannes Kärki  1993  Kappsimningsklubben Karpen    38.41        1:22.93   
24  Nils Ivars  1993  Karlstads Simsällskap    38.67        1:23.66   
25  Björn Marberg  1993  Trollhättans Simsällskap    37.70        1:23.70   
26  Joachim Roos  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.47        1:25.74   
27  William Cappelen-Smith  1993  Göteborg Sim    40.18        1:26.54   
28  Henric Amhliden  1993  Simklubben Laxen    38.68        1:27.14   
29  Magnus Kjerstad  1993  Bærumsvømmerne  NOR  38.63        1:27.34   
30  Robin Pålsson  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.21        1:27.58   
31  Albin Salihu  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.99        1:27.92   
32  Fritiof Ingelhammar  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    39.52        1:27.97   
33  Oliver Alm-Björklund  1993  Göteborg Sim    41.29        1:29.53   
34  Christoffer Malmqvist  1993  Örebro Simallians    38.66        1:29.67   
35  Martin Nilsson  1993  Vellinge-Näsets Simklubb    38.45        1:29.78   
36  Simon Nilsson  1993  Trollhättans Simsällskap    41.15        1:32.50   
37  Christoffer Källén  1993  Simklubben 1970    42.68        1:34.93   
38  Nils Montalva  1993  Simklubben S 02    43.67        1:37.15   
                     
 
Gren 29, 100m BRÖSTSIM F 13, Finaler 
Sponsor: Scanmineral AB 
Ullbergsrekord: Sophie Vellner 1:12.65 1999-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Ulrika von Otter  1993  Göteborg Sim    37.35        1:18.98   
Emma Westman  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.53        1:21.14   
Ronja Johansson-Eld  1993  Karlstads Simsällskap    38.73        1:21.25   
Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    39.73        1:23.38   
Patricia Demir  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    39.19        1:23.96   
Emma Sandström  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    39.67        1:24.04   
Caroline Andrén  1993  Kungsbacka Simsällskap    40.28        1:26.16   
Josefin Axberg  1993  Kungälvs Simsällskap    40.44        1:26.30   
                     
 
Gren 29, 100m BRÖSTSIM F 13, Försök 
Sponsor: Scanmineral AB 
Ullbergsrekord: Sophie Vellner 1:12.65 1999-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Emma Westman  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    39.03        1:21.84   
Ronja Johansson-Eld  1993  Karlstads Simsällskap    39.67        1:21.88   
Ulrika von Otter  1993  Göteborg Sim    38.04        1:22.89   
Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    40.18        1:23.95   
Patricia Demir  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    39.67        1:24.24   
Caroline Andrén  1993  Kungsbacka Simsällskap    39.60        1:24.98   
Emma Sandström  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    40.68        1:25.41   
Josefin Axberg  1993  Kungälvs Simsällskap    39.79        1:25.90   
Emelie Bengtsson  1993  Kungsbacka Simsällskap    41.10        1:27.00   
10  Felicia Fredriksson  1993  Örebro Simallians    42.43        1:27.11   
11  Stine Vindenes  1993  Vestkantsvømmerne  NOR  42.06        1:27.15   
12  Emma Anzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    41.73        1:27.76   
13  Pernilla Ferm  1993  Skäret Simsällskap    40.93        1:27.84   
14  Emelie Axmar  1993  S71    41.20        1:27.94   
15  Sanna Sköld  1993  Grums Simsällskap    41.42        1:27.97   
16  Rebecca Bergström  1993  Örebro Simallians    41.47        1:28.12   
17  Embla Hahn  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    41.90        1:28.62   
18  Angelica Stenvold  1993  Trollhättans Simsällskap    41.77        1:28.67   
19  Zoe Oprel  1993  Vestkantsvømmerne  NOR  42.44        1:28.76   
20  Maria Bølgen  1993  Bærumsvømmerne  NOR  42.94        1:30.34   
21  Maria Lagging  1993  Göteborg Sim    42.39        1:30.44   
22  Kajsa Krämer  1993  Ängelholms Simsällskap    43.05        1:30.46   
23  Jennifer Ahlinder  1993  Södertälje Simsällskap    42.94        1:30.68   
24  Ida Pettersson  1993  Simklubben Laxen    43.64        1:30.97   
25  Pauline Lindgren  1993  Södertälje Simsällskap    42.56        1:31.05   
26  Lovisa Carlman-Bydén  1993  Södertälje Simsällskap    42.37        1:31.07   
27  Johanna Malm  1993  Skäret Simsällskap    43.34        1:31.21   
28  Maria Rönnbäck  1993  Karlstads Simsällskap    44.07        1:31.96   
29  Elin Forsström  1993  Karlstads Simsällskap    43.60        1:32.01   
30  Lejla Ladjarevic  1993  Simklubben Laxen    42.79        1:32.18   
31  Cecilia Silfors  1993  Kungsbacka Simsällskap    44.81        1:32.53   
32  Jessica Moberg  1993  Simklubben S 02    44.35        1:32.93   
33  Helena Haydo  1993  Södertälje Simsällskap    44.46        1:33.64   
34  Malin Malcolm  1993  Trollhättans Simsällskap    44.56        1:33.77   
35  Malin Dahle  1993  Vestkantsvømmerne  NOR  44.32        1:36.08   
Louise Nyhlén  1993  Simklubben Elfsborg            DSQ   
Lisa Boethius  1993  Vellinge-Näsets Simklubb            DSQ   
                     
 
Gren 30, 100m BRÖSTSIM P 14, Finaler 
Sponsor: Tholin Larsson-gruppen 
Ullbergsrekord: Michael Berndtsson 1:07.83 1999-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Simon Vestin  1992  Karlstads Simsällskap    33.10        1:11.37   
Henric Söderbergh  1992  Göteborg Sim    35.00        1:13.68   
Gabriel Bertrand  1992  Karlsborgs Simklubb    35.17        1:14.09   
Dennis Persson  1992  Kappsimningsklubben Karpen    34.43        1:14.96   
Marius Graarud  1992  Kongstensvømmerne  NOR  35.59        1:15.23   
Martin Persson  1992  Trollhättans Simsällskap    35.93        1:15.96   
Fredrich Risebrandt  1992  Trollhättans Simsällskap    36.43        1:16.90   
Jesper Bergström  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.23        1:17.25   
                     
 
Gren 30, 100m BRÖSTSIM P 14, Försök 
Sponsor: Tholin Larsson-gruppen 
Ullbergsrekord: Michael Berndtsson 1:07.83 1999-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Simon Vestin  1992  Karlstads Simsällskap    34.92        1:14.01   
Gabriel Bertrand  1992  Karlsborgs Simklubb    36.23        1:15.75   
Martin Persson  1992  Trollhättans Simsällskap    36.35        1:16.55   
Marius Graarud  1992  Kongstensvømmerne  NOR  36.45        1:16.76   
Dennis Persson  1992  Kappsimningsklubben Karpen    36.13        1:16.80   
Jesper Bergström  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.43        1:17.56   
Henric Söderbergh  1992  Göteborg Sim    36.53        1:17.72   
Fredrich Risebrandt  1992  Trollhättans Simsällskap    36.97        1:17.87   
Johan Thoresson  1992  Kappsimningsklubben Karpen    35.44        1:18.17   
10  Henrik Nordborg  1992  Vellinge-Näsets Simklubb    38.05        1:20.02   
11  Jacob Olsson  1992  Föreningen Trelleborg Kappsim    37.41        1:20.50   
12  Ossian Arvidsson  1992  Kungälvs Simsällskap    37.82        1:20.92   
13  Johannes Lampela  1992  Karlstads Simsällskap    38.51        1:21.34   
14  Patric Kartberg  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    39.06        1:22.68   
15  Pernick Dam  1992  Göteborg Sim    39.25        1:23.89   
16  Oscar Stålblad  1992  Simklubben Laxen    39.87        1:24.28   
17  Joakim Löfgren  1992