Resultat Totalt - Officiell 
 
  Tävling  ULLBERGSTROFEN 2007    Utskriftsdatum  30 april 2007   
  Tävlingsort  GÖTEBORG    Utskriftstid  17:05   
  Arrangör  GÖTEBORG SIM         
 
 
Gren 1, 100m BRÖSTS. FL 11 & Y, Finaler 
Sponsor: Kortedala Bingo 
Ullbergsrekord: Elin Törnbladh 1:19.59 2002-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Johanna Nicklasson  1996  Karlsborgs Simklubb    41.02        1:25.81   
Rebecca Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    40.94        1:27.68   
Hanna Börjesson  1996  Göteborg Sim    43.23        1:31.57   
Isabelle Hermansson  1996  Kungälvs Simsällskap  VSSF  43.35        1:33.52   
Isabelle Stenvold  1996  Trollhättans Simsällskap    44.94        1:33.78   
Natalie Larsson  1996  Örebro Simallians    43.56        1:34.13   
Johanna Nilsson  1996  Simklubben Triton    45.20        1:34.28   
Matilda Pettersson  1996  Skäret Simsällskap    44.74        1:34.31   
                     
 
Gren 1, 100m BRÖSTS. FL 11 & Y, Försök 
Sponsor: Kortedala Bingo 
Ullbergsrekord: Elin Törnbladh 1:19.59 2002-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Johanna Nicklasson  1996  Karlsborgs Simklubb    41.34        1:27.20   
Rebecca Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    41.61        1:29.70   
Hanna Börjesson  1996  Göteborg Sim    44.26        1:33.35   
Isabelle Hermansson  1996  Kungälvs Simsällskap  VSSF  44.35        1:34.66   
Natalie Larsson  1996  Örebro Simallians    43.93        1:34.99   
Matilda Pettersson  1996  Skäret Simsällskap    45.25        1:35.91   
Isabelle Stenvold  1996  Trollhättans Simsällskap    46.06        1:36.10   
Johanna Nilsson  1996  Simklubben Triton    46.29        1:36.18   
Linnea Magnusson  1996  Linköpings Allmänna SS    45.69        1:36.64   
10  Johanna Andersson  1996  Göteborg Sim    45.77        1:36.89   
11  Lina Johansson  1996  Skäret Simsällskap    46.93        1:37.63   
12  Elisabeth Krische  1996  Simklubben 1970    46.21        1:37.82   
13  Josefin Nielsen-Fernandez  1996  Kungälvs Simsällskap    47.09        1:38.62   
14  Viktoria Reinhold  1996  Göteborg Sim    46.11        1:38.77   
15  Sofie Schmidt  1996  Simklubben Triton    45.97        1:38.88   
16  Christina Ekstedt  1996  Göteborg Sim    46.60        1:39.77   
17  Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb    47.41        1:40.29   
18  Johanna Lentini  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    48.27        1:40.76   
19  Erika Settland  1996  Linköpings Allmänna SS    47.14        1:41.68   
20  Hanna Rutqvist  1997  Göteborg Sim    47.58        1:41.93   
21  Felicia Andersson  1997  Skäret Simsällskap    47.51        1:42.49   
22  Josefine Möller  1996  Höganäs Simsällskap    48.34        1:42.69   
23  Evelina Wensberg  1996  Säffle Simsällskap    48.87        1:42.82   
24  Charlotte Ericson  1996  Göteborg Sim    49.57        1:44.46   
25  Ulrika Holm  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    49.85        1:44.71   
26  Sofia Zand  1997  Linköpings Allmänna SS    48.60        1:44.96   
27  Carolina Westas  1996  Filipstads Simklubb    49.91        1:46.90   
28  Maja Bergstrand  1996  Göteborg Sim    51.79        1:47.36   
29  Emma Andersson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    51.44        1:52.63   
Johanna Janebäck  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 2, 100m BRÖSTS. PO 12 & Y, Finaler 
Sponsor: KTC Control AB 
Ullbergsrekord: Sverre Naess 1:16.17 2004-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Konrad Nilsson  1995  Säffle Simsällskap    37.34        1:20.16   
Johan Andersson  1995  Skäret Simsällskap    39.25        1:23.20   
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    40.28        1:25.73   
Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    40.68        1:25.99   
Hampus Larsson  1995  Höganäs Simsällskap    40.35        1:26.22   
Dennis Tan  1995  Simklubben Elfsborg    41.24        1:26.42   
Grim Sjöberg  1995  Linköpings Allmänna SS    40.69        1:26.99   
Kevin Thorvaldsson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    41.57        1:28.98   
                     
 
Gren 2, 100m BRÖSTS. PO 12 & Y, Försök 
Sponsor: KTC Control AB 
Ullbergsrekord: Sverre Naess 1:16.17 2004-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Konrad Nilsson  1995  Säffle Simsällskap    38.10        1:22.09   
Hampus Larsson  1995  Höganäs Simsällskap    40.49        1:26.78   
Johan Andersson  1995  Skäret Simsällskap    41.34        1:26.90   
Dennis Tan  1995  Simklubben Elfsborg    41.75        1:27.25   
Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    42.15        1:27.79   
Grim Sjöberg  1995  Linköpings Allmänna SS    40.97        1:27.85   
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    41.44        1:27.88   
Kevin Thorvaldsson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    41.65        1:28.18   
Linus Björling  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    44.57        1:32.10   
10  Joachim Bratt  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    44.64        1:32.35   
11  Mark Strømme  1995  Bærumsvømmerne  NOR  43.31        1:32.48   
12  Edvin Qvirist  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    45.21        1:34.23   
13  Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    45.37        1:35.50   
14  Pontus Askmalm  1996  Linköpings Allmänna SS    44.49        1:36.07   
15  Julian Cöster  1995  Göteborg Sim    44.81        1:36.20   
16  Erik Isaksson  1995  Simklubben Triton    46.47        1:36.82   
17  Erik Öjstedt  1995  Ängelholms Simsällskap    45.95        1:37.78   
18  Sebastian Engfors-Nyqvist  1996  Simklubben Elfsborg    46.92        1:38.01   
19  Jakob Bernstein  1995  Bærumsvømmerne  NOR  47.95        1:38.67   
20  Christopher Jedel  1995  Simklubben S 02    46.64        1:39.14   
21  Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    46.88        1:39.19   
22  Joel Georgy  1996  Kungsbacka Simsällskap    47.82        1:40.03   
23  Alexander Vestin  1996  Karlstads Simsällskap    47.59        1:40.51   
24  Robert O´gorman  1995  Simklubben S 02    48.04        1:41.02   
25  Henrik Podéus  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    48.11        1:41.16   
26  Filip Tagesson  1996  Örebro Simallians    48.75        1:41.98   
27  Mikael Lagging  1995  Göteborg Sim    48.06        1:42.34   
28  Fredrik Esselin  1996  Karlstads Simsällskap    49.26        1:43.46   
29  Oscar Sands  1995  Göteborg Sim    48.94        1:43.50   
30  Erik Panzar  1996  Göteborg Sim    50.89        1:44.46   
31  Rasmus Bäckström  1996  Simklubben Elfsborg    50.18        1:45.72   
Oskar Olsson  1995  Karlstads Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 3, 100m FRISIM F 12, Finaler 
Sponsor: Jerneviken AB 
Ullbergsrekord: Ida Mattsson 59.16 1997-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap    29.60        1:00.97   
Emilie Løvberg  1995  Bærumsvømmerne  NOR  31.30        1:04.97   
Ellen Olsson  1995  Simklubben Triton    31.23        1:05.09   
Maria Bergqvist  1995  Linköpings Allmänna SS    32.25        1:05.41   
Andrea B Westbye  1995  Bærumsvømmerne  NOR  31.86        1:06.27   
Josefine Rydberg  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.85        1:06.71   
Johanna Rempling  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.18        1:08.15   
Klara Wakéus  1995  Kungsbacka Simsällskap    33.66        1:08.63   
                     
 
Gren 3, 100m FRISIM F 12, Försök 
Sponsor: Jerneviken AB 
Ullbergsrekord: Ida Mattsson 59.16 1997-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap    31.01        1:03.23   
Ellen Olsson  1995  Simklubben Triton    31.60        1:05.84   
Emilie Løvberg  1995  Bærumsvømmerne  NOR  31.49        1:06.14   
Andrea B Westbye  1995  Bærumsvømmerne  NOR  32.46        1:06.71   
Josefine Rydberg  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.22        1:07.15   
Johanna Rempling  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.28        1:07.36   
Maria Bergqvist  1995  Linköpings Allmänna SS    32.94        1:07.50   
Klara Wakéus  1995  Kungsbacka Simsällskap    32.63        1:07.68   
Sara Nordström  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.69        1:08.45   
10  Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.86        1:08.78   
11  Ena Glavas  1995  Linköpings Allmänna SS    34.10        1:11.39   
12  Amanda Sundström  1995  Skäret Simsällskap    34.69        1:12.46   
13  Emelie Burstedt  1995  Karlstads Simsällskap    34.76        1:14.31   
14  Hanna Larsson  1995  Simklubben Elfsborg    35.32        1:15.62   
15  Mia Mlivic  1995  Höganäs Simsällskap    36.23        1:16.67   
16  Linn Rosenkvist  1995  Simklubben Triton    36.77        1:17.39   
17  Sabina Franzén  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.25        1:18.37   
18  Johanna André  1995  Trollhättans Simsällskap    37.05        1:18.51   
19  Klara Simonsson  1995  Simklubben S 02    38.10        1:18.62   
19  Stina Landgren-Bengtsson  1995  Ängelholms Simsällskap    36.94        1:18.62   
21  Angelica Rosengren  1995  Simklubben Elfsborg    38.01        1:20.05   
22  Frida Henriksson  1995  Filipstads Simklubb    38.32        1:20.10   
23  Anna Bølgen  1995  Bærumsvømmerne  NOR  38.60        1:20.39   
24  Madelene Andersson  1995  Linköpings Allmänna SS    37.27        1:20.72   
25  Malin Nilsson  1995  Trollhättans Simsällskap    39.03        1:20.82   
26  Isabella Andersen  1995  Göteborg Sim    37.87        1:20.91   
27  Matilda Gustafsson  1995  Kungsbacka Simsällskap    39.74        1:21.01   
28  Tina Johansson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.66        1:21.02   
29  Hanna Wingård  1995  Kungsbacka Simsällskap    38.51        1:21.47   
30  Hanne Gustafsson  1995  Karlstads Simsällskap    38.57        1:21.70   
31  Amanda Clarin  1995  Simklubben Triton    38.53        1:21.85   
32  Abir Khodr  1995  Simklubben S 02    38.34        1:22.07   
33  Linnea Gustafsson  1995  Kungälvs Simsällskap    38.73        1:22.15   
34  Gabriella Ståhl  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.79        1:23.01   
35  Sanna Andersson  1995  Simklubben 1970    39.81        1:24.39   
36  Victoria Hellgren  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    40.21        1:24.68   
Olivia Hallin  1995  Höganäs Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 4, 100m FRISIM P 13, Finaler 
Sponsor: CC Marketing 
Ullbergsrekord: Manu Mäntymäki 55.46 1998-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Oskar Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    27.36        56.83   
Gustav Eriksson  1994  Trollhättans Simsällskap    28.95        1:00.24   
Elias Persson  1994  Kappsimningsklubben Karpen    29.16        1:00.52   
Martin Ohlsson  1994  Simklubben Elfsborg    29.35        1:01.39   
Markus Vindenes  1994  Vestkantsvømmerne  NOR  30.40        1:02.63   
Oscar Holmgren  1994  Örebro Simallians    30.05        1:03.56   
Adis Licina  1994  Södertälje Simsällskap    30.57        1:03.66   
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    31.61        1:05.00   
                     
 
Gren 4, 100m FRISIM P 13, Försök 
Sponsor: CC Marketing 
Ullbergsrekord: Manu Mäntymäki 55.46 1998-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Oskar Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    27.21        57.74   
Elias Persson  1994  Kappsimningsklubben Karpen    29.68        1:01.28   
Gustav Eriksson  1994  Trollhättans Simsällskap    28.92        1:01.39   
Martin Ohlsson  1994  Simklubben Elfsborg    28.92        1:01.61   
Oscar Holmgren  1994  Örebro Simallians    29.98        1:02.73   
Adis Licina  1994  Södertälje Simsällskap    30.78        1:03.52   
Markus Vindenes  1994  Vestkantsvømmerne  NOR  31.17        1:03.69   
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    30.46        1:03.71   
Anton Lundin  1994  Simklubben Triton    31.06        1:05.09   
10  Emil Möller  1994  Höganäs Simsällskap    31.56        1:05.15   
11  Elias Rosberg  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.79        1:05.54   
12  Henrik Nilsson  1994  Simklubben Triton    31.55        1:05.99   
13  Eric Witt  1994  Höganäs Simsällskap    30.63        1:06.16   
14  Ludwig Lord-Johansson  1994  Södertälje Simsällskap    32.01        1:06.68   
15  Kevin Petersson  1994  Linköpings Allmänna SS    31.77        1:07.57   
16  Tommy Ly Song  1994  Simklubben Elfsborg    32.85        1:07.80   
17  Tobias Schmidt  1994  Simklubben Triton    32.33        1:07.94   
18  Henrik Ridell  1994  Simklubben Triton    32.13        1:08.11   
19  Axel Rebner  1994  Karlstads Simsällskap    32.87        1:08.31   
20  Filip Holmquist  1994  Simklubben S 02    32.84        1:10.26   
21  Hampus Herbertsson  1994  Simklubben 1970    33.54        1:11.53   
22  John Nordberg  1994  Göteborg Sim    34.09        1:11.70   
23  Sebastian Pettersson  1994  Kungälvs Simsällskap    34.14        1:13.11   
24  Gustav Olander  1994  Göteborg Sim    35.18        1:13.41   
25  Oscar Swartz-Frankenfelt  1994  Göteborg Sim    35.70        1:13.68   
26  Frede Rønning Rangnes  1994  Tønsberg Svømmeklubb  NOR  34.91        1:13.80   
27  Cornelius Svarrer  1994  Höganäs Simsällskap    35.21        1:14.62   
28  Christian Esselin  1994  Karlstads Simsällskap    34.27        1:15.13   
29  Hannes Ronnerheim  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.16        1:15.47   
30  Jonathan Sühl  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.70        1:15.66   
31  Anton Martinsson  1994  Ängelholms Simsällskap    36.08        1:15.72   
32  Sven Andersson  1994  Göteborg Sim    36.45        1:16.16   
33  Filip Alsterberg  1994  Göteborg Sim    36.86        1:16.28   
34  Anton Arvidsson  1994  Kungälvs Simsällskap    34.76        1:16.39   
35  André Idegård  1994  Göteborg Sim    36.63        1:16.76   
36  Karl Palmqvist  1994  Skene Sim- och Idrottssällskap    36.94        1:17.16   
37  Fredrik Olsson  1994  Skene Sim- och Idrottssällskap    37.90        1:18.24   
                     
 
Gren 5, 100m FJÄRILSIM F 13, Finaler 
Sponsor: Prime Säljsupport AB 
Ullbergsrekord: Ida Mattsson 1:02.38 1998-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    31.97        1:09.61   
Emelie Horn  1994  Vellinge-Näsets Simklubb    33.49        1:10.33   
Angelina Righult  1994  Simklubben Triton    32.21        1:10.76   
Anna Söderbergh  1994  Göteborg Sim    33.09        1:10.79   
Linnéa Olsson  1994  Vellinge-Näsets Simklubb    34.36        1:14.07   
Maja Krämer  1994  Ängelholms Simsällskap    33.71        1:14.08   
Karoline Pedersen  1994  Bergen  NOR  34.92        1:15.18   
Vera Pålsson  1994  Karlstads Simsällskap    34.05        1:15.26   
                     
 
Gren 5, 100m FJÄRILSIM F 13, Försök 
Sponsor: Prime Säljsupport AB 
Ullbergsrekord: Ida Mattsson 1:02.38 1998-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    32.30        1:09.93   
Anna Söderbergh  1994  Göteborg Sim    32.79        1:11.79   
Angelina Righult  1994  Simklubben Triton    32.73        1:11.97   
Emelie Horn  1994  Vellinge-Näsets Simklubb    34.33        1:12.32   
Maja Krämer  1994  Ängelholms Simsällskap    34.02        1:13.14   
Linnéa Olsson  1994  Vellinge-Näsets Simklubb    34.89        1:14.42   
Vera Pålsson  1994  Karlstads Simsällskap    34.65        1:15.92   
Karoline Pedersen  1994  Bergen  NOR  35.78        1:15.96   
Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim    34.72        1:16.45   
10  Josefine Heintz  1994  Simklubben Elfsborg    35.18        1:16.55   
11  Anna Hagve Jansson  1994  Linköpings Allmänna SS    35.93        1:17.70   
12  Andrea Hestdal  1994  Bergen  NOR  36.45        1:17.90   
13  Nadia Taman  1994  Höganäs Simsällskap    36.15        1:18.44   
14  Victoria Foyn  1994  Bærumsvømmerne  NOR  36.14        1:18.66   
15  Thenny Seger-Johansson  1994  Södertälje Simsällskap    35.14        1:18.77   
15  Julia Nilsson  1994  Säffle Simsällskap    33.83        1:18.77   
17  Erika Carlén  1994  Falköpings Simsällskap    34.95        1:19.16   
18  Marie Överland  1994  Vestkantsvømmerne  NOR  36.25        1:19.67   
19  Mia Gorusanovic  1994  Höganäs Simsällskap    36.51        1:20.01   
19  Johanna Nilsson  1994  Simklubben Triton    36.20        1:20.01   
21  Felicia Hagberg  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.25        1:20.04   
22  Malin Pettersson  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.56        1:20.25   
23  Mikaela Dahl  1994  Alingsås SLS    35.48        1:20.45   
24  Felicia Eriksson  1994  Simklubben Elfsborg    38.04        1:20.55   
25  Olivia Alexandersson  1994  Höganäs Simsällskap    37.10        1:20.78   
26  Aida Rekdahl  1994  Trollhättans Simsällskap    35.50        1:21.08   
27  Sofia Jansson  1994  Trollhättans Simsällskap    36.70        1:21.67   
28  Ellinor Nilsson  1994  Simklubben Triton    36.91        1:21.92   
29  Fanny Schill-Örne  1994  Kungsbacka Simsällskap    37.77        1:22.05   
30  Anna Rosén  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.44        1:23.23   
31  Felicia Steen  1994  Ängelholms Simsällskap    37.31        1:23.52   
32  Janina Fredriksson  1994  Skäret Simsällskap    40.22        1:23.74   
33  Linnéa Winlöf  1994  Falköpings Simsällskap    37.60        1:23.81   
34  Anna Sirenius-Lundberg  1994  Simklubben S 02    39.05        1:25.01   
35  Hanna Gustavsson  1994  Simklubben Elfsborg    39.18        1:25.22   
36  Carolina Elvind  1994  Kungsbacka Simsällskap    38.71        1:25.53   
37  Louise Ericson  1994  Trollhättans Simsällskap    38.07        1:25.59   
38  Mireille Magnusson  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.94        1:26.13   
39  Lykke Koch  1994  Skäret Simsällskap    40.17        1:28.14   
40  Sofia Jalnefjord  1994  Simklubben Elfsborg    39.75        1:33.37   
                     
 
Gren 6, 100m FJÄRILSIM P 14, Finaler 
Sponsor: IBE-SVETS AB 
Ullbergsrekord: Mikko Klemola 1:00.24 1996-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Eric Karlborg  1993  Linköpings Allmänna SS    29.48        1:03.30   
Melker Selin  1993  Simklubben Elfsborg    30.03        1:04.07   
Johan Ekstedt  1993  Göteborg Sim    30.16        1:04.34   
Martin Kastebo  1993  Skövde Simsällskap    29.77        1:05.23   
Stefan Stojmenovic  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.12        1:06.04   
Erik Emanuelsson  1993  Södertälje Simsällskap    31.56        1:08.66   
Jonathan Kling  1993  Örebro Simallians    31.41        1:09.45   
Fredrik Chail  1993  Grums Simsällskap    32.41        1:14.14   
                     
 
Gren 6, 100m FJÄRILSIM P 14, Försök 
Sponsor: IBE-SVETS AB 
Ullbergsrekord: Mikko Klemola 1:00.24 1996-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Eric Karlborg  1993  Linköpings Allmänna SS    29.73        1:03.38   
Melker Selin  1993  Simklubben Elfsborg    30.39        1:05.57   
Martin Kastebo  1993  Skövde Simsällskap    30.47        1:05.80   
Johan Ekstedt  1993  Göteborg Sim    30.26        1:06.10   
Stefan Stojmenovic  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.24        1:06.76   
Erik Emanuelsson  1993  Södertälje Simsällskap    30.93        1:08.01   
Fredrik Chail  1993  Grums Simsällskap    31.54        1:09.07   
Jonathan Kling  1993  Örebro Simallians    31.55        1:09.59   
Robin Pålsson  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.05        1:10.48   
10  Robin Eskilsson  1993  Skäret Simsällskap    33.47        1:10.87   
11  Fredrik Rosenberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.50        1:11.39   
12  Anders S. Jordheim  1993  Vestkantsvømmerne  NOR  32.24        1:11.41   
13  Henry Emil Nordhagen  1993  Bærumsvømmerne  NOR  31.92        1:11.57   
14  Jonathan Bondesson  1993  Ängelholms Simsällskap    32.58        1:11.61   
15  Johannes Kärki  1993  Kappsimningsklubben Karpen    33.16        1:11.70   
16  Jesper Lund  1993  Trollhättans Simsällskap    33.26        1:12.30   
17  Karl-Fredrik Gudjonsson  1993  Linköpings Allmänna SS    33.54        1:12.37   
18  Andreas Myhrberg  1993  S71    32.84        1:12.41   
19  Gustav Andersson  1993  Ängelholms Simsällskap    32.86        1:12.49   
20  Daniel Blomberg  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.04        1:12.97   
21  Oskar Davidsson  1993  Ängelholms Simsällskap    33.19        1:13.44   
22  Magnus Kjerstad  1993  Bærumsvømmerne  NOR  33.21        1:13.48   
23  Christopher Wolf  1993  Vestbyen IL  NOR  34.46        1:14.63   
24  Oskar Holm  1993  Karlstads Simsällskap    35.59        1:15.85   
25  Björn Marberg  1993  Trollhättans Simsällskap    34.50        1:16.06   
26  Simon Nilsson  1993  Trollhättans Simsällskap    34.74        1:16.22   
27  Gustav Blomgren  1993  Göteborg Sim    35.13        1:16.23   
28  Styrbjörn Torell  1993  Höganäs Simsällskap    34.10        1:16.55   
29  Nils Ivars  1993  Karlstads Simsällskap    35.28        1:16.57   
30  Gjermund Fure Johansen  1993  Vestkantsvømmerne  NOR  35.14        1:17.01   
31  Niklas Gustafsson  1993  Kungälvs Simsällskap    36.30        1:19.11   
                     
 
Gren 7, 100m RYGGSIM F 14-15, Finaler 
Sponsor: Scanmaskin Sv. AB 
Ullbergsrekord: Elin Harnebrandt 1:03.42 2003-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Caroline Bornius  1992  Göteborg Sim    31.43        1:04.39   
Caroline Palm  1992  Linköpings Allmänna SS    32.72        1:06.91   
Frida Jakobsson  1992  Linköpings Allmänna SS    32.69        1:07.28   
Johanna Pettersson  1992  Kungälvs Simsällskap    33.41        1:07.86   
Emilia Nordström  1993  Simklubben Triton    33.37        1:08.68   
Sofia Andersson  1992  Alingsås SLS    33.82        1:08.81   
Sara Kinell  1992  Linköpings Allmänna SS    33.92        1:09.44   
Seline Vike Holm  1992  Bergen  NOR  34.08        1:09.94   
                     
 
Gren 7, 100m RYGGSIM F 14-15, Försök 
Sponsor: Scanmaskin Sv. AB 
Ullbergsrekord: Elin Harnebrandt 1:03.42 2003-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Caroline Bornius  1992  Göteborg Sim    32.01        1:06.12   
Emilia Nordström  1993  Simklubben Triton    33.01        1:07.91   
Frida Jakobsson  1992  Linköpings Allmänna SS    32.88        1:08.08   
Johanna Pettersson  1992  Kungälvs Simsällskap    33.20        1:08.23   
Caroline Palm  1992  Linköpings Allmänna SS    33.31        1:08.35   
Sofia Andersson  1992  Alingsås SLS    33.80        1:08.40   
Sara Kinell  1992  Linköpings Allmänna SS    34.34        1:09.48   
Seline Vike Holm  1992  Bergen  NOR  34.14        1:10.14   
Emma Sandström  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.11        1:10.19   
10  Olivia Frank  1992  Skäret Simsällskap    33.99        1:10.51   
11  Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.23        1:11.14   
12  Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02    34.74        1:11.26   
13  Lisa Johansson  1992  Uddevalla Simförening    34.80        1:11.27   
14  Karin Samuelsson  1993  Linköpings Allmänna SS    34.92        1:11.88   
15  Michelle Kanne  1992  Ängelholms Simsällskap    35.38        1:12.01   
16  Amanda Widlund  1993  Simklubben Triton    34.80        1:12.10   
16  Benedicte Kausland  1992  Vestkantsvømmerne  NOR  35.41        1:12.10   
18  Caroline Heintz  1992  Simklubben Elfsborg    34.52        1:12.19   
19  Ida Bergheim  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.93        1:12.28   
20  Fredrika Pensonen  1992  Södertälje Simsällskap    34.77        1:12.29   
21  Viktoria Andersson  1992  Linköpings Allmänna SS    35.30        1:12.47   
22  Josefina Holmén  1992  Trollhättans Simsällskap    35.07        1:12.48   
23  Emma Waite  1992  Göteborg Sim    35.44        1:12.77   
24  Linn Vuorenmaa  1992  Södertälje Simsällskap    35.22        1:12.83   
25  Rebecca Noring  1993  Simklubben Triton    35.17        1:13.09   
26  Angelica Stenvold  1993  Trollhättans Simsällskap    35.45        1:13.36   
27  Vendela Oscarson  1993  Linköpings Allmänna SS    35.28        1:13.41   
28  Sandra Olsson  1992  Simklubben S 02    35.72        1:13.47   
29  Daniella Rosengren  1992  Simklubben Elfsborg    35.29        1:13.53   
30  Therese Josefsson  1993  Simklubben S 02    36.79        1:13.95   
30  Louise Nyhlén  1993  Simklubben Elfsborg    35.55        1:13.95   
32  Lovisa Winlöf  1992  Falköpings Simsällskap    35.30        1:14.03   
33  Szidonia Tökés  1993  Simklubben Triton    35.68        1:14.60   
34  Caroline Adolfsson  1993  Billingens Simklubb    36.19        1:14.75   
35  Josefin Axberg  1993  Kungälvs Simsällskap    35.63        1:14.77   
36  Amanda Svensson  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.24        1:14.90   
37  Isabell Karlsson  1992  Södertälje Simsällskap    36.04        1:14.97   
38  Irmelin Pedersen  1992  Bergen  NOR  36.31        1:15.02   
39  Hanh Chau  1992  S71    36.02        1:15.54   
40  Felicia Fredriksson  1993  Örebro Simallians    37.06        1:15.68   
41  Julia Andersson  1992  S71    35.63        1:15.77   
42  Marie Reinertsen  1993  Vestkantsvømmerne  NOR  36.49        1:15.90   
43  Kajsa Krämer  1993  Ängelholms Simsällskap    36.06        1:16.02   
44  Frida Olander  1992  Göteborg Sim    36.44        1:16.27   
45  Emelie Axmar  1993  S71    36.82        1:16.75   
46  Moa Strannerud  1993  Södertälje Simsällskap    37.45        1:16.88   
47  Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.84        1:17.13   
                     
 
Gren 8, 100m RYGGSIM P 15-16, Finaler 
Sponsor: S C A 
Ullbergsrekord: Jani Sievinen 57.62 1990-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Samuel Bälter  1991  Linköpings Allmänna SS    30.36        1:02.12   
Vegard Løvberg  1991  Bærumsvømmerne  NOR  30.94        1:02.50   
Henrik Jönsson  1991  Vellinge-Näsets Simklubb    30.36        1:02.68   
Simon Vestin  1992  Karlstads Simsällskap    30.29        1:02.74   
Thor Hafnor  1991  Bærumsvømmerne  NOR  30.79        1:03.28   
Jacob Fredriksson  1992  Skäret Simsällskap    31.06        1:03.54   
Joakim Kling  1991  Örebro Simallians    31.37        1:04.43   
Patric Kartberg  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.45        1:05.24   
                     
 
Gren 8, 100m RYGGSIM P 15-16, Försök 
Sponsor: S C A 
Ullbergsrekord: Jani Sievinen 57.62 1990-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Samuel Bälter  1991  Linköpings Allmänna SS    30.59        1:03.11   
Simon Vestin  1992  Karlstads Simsällskap    30.51        1:03.16   
Thor Hafnor  1991  Bærumsvømmerne  NOR  31.16        1:03.25   
Henrik Jönsson  1991  Vellinge-Näsets Simklubb    30.84        1:03.39   
Jacob Fredriksson  1992  Skäret Simsällskap    31.35        1:03.46   
Vegard Løvberg  1991  Bærumsvømmerne  NOR  31.56        1:03.91   
Joakim Kling  1991  Örebro Simallians    30.90        1:04.26   
Patric Kartberg  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.65        1:05.23   
Johan Melin  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.64        1:05.23  Deltar ej i final 
10  Andreas Englund  1992  Simklubben Elfsborg    31.69        1:05.34   
11  Alexander Linge  1992  Linköpings Allmänna SS    31.83        1:05.54   
12  Martin Persson  1992  Trollhättans Simsällskap    32.03        1:05.94   
13  Zacharias Sjöberg  1991  Linköpings Allmänna SS    31.91        1:05.99   
14  Simon Nilsson  1991  Södertälje Simsällskap    31.95        1:06.13   
15  Sebastian Wigstrøm  1991  Bærumsvømmerne  NOR  32.06        1:06.51   
16  Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.36        1:06.53   
17  Jimmy Hertzman  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.46        1:06.54   
18  Daniel Jodin  1992  Kungälvs Simsällskap    32.12        1:06.55   
19  Christian Slettebo  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.03        1:07.05   
20  Henrik Nordborg  1992  Vellinge-Näsets Simklubb    32.28        1:07.12   
21  Anton Lagerqvist  1991  Göteborg Sim    32.66        1:07.38   
22  Gabriel Bertrand  1992  Skövde Simsällskap    32.63        1:07.42   
23  Per Eliasson-Hagström  1992  Alingsås SLS    32.95        1:07.62   
24  Niklas Axelsson  1991  Alingsås SLS    32.71        1:07.68   
25  Eddie Sjörén-Hedberg  1991  Simklubben S 02    33.38        1:07.88   
26  Fredrich Risebrandt  1992  Trollhättans Simsällskap    33.32        1:07.98   
27  Daniel Åslund  1992  Göteborg Sim    32.90        1:08.53   
28  Bjørn Emil Evensen  1991  Gjøvik Svømmeklubb  NOR  32.95        1:08.57   
29  Axel Gårdström  1991  Kungsbacka Simsällskap    32.43        1:08.67   
30  Tamas Katzer  1992  Simklubben Elfsborg    33.08        1:08.80   
31  Simon Skoglund  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.91        1:08.83   
32  Kristofer Kärki  1991  Kappsimningsklubben Karpen    32.98        1:08.95   
33  Pernick Dam  1992  Göteborg Sim    33.02        1:08.98   
34  Belmin Zubanovic  1991  S71    33.01        1:09.29   
35  Rickard Dahlqvist  1992  Linköpings Allmänna SS    33.70        1:09.61   
36  Johannes Lampela  1992  Karlstads Simsällskap    33.96        1:09.65   
37  Demir Numanspahic  1992  S71    34.17        1:10.39   
38  Emil Larsson  1992  Ängelholms Simsällskap    34.80        1:11.36   
39  Johan Rebner  1992  Karlstads Simsällskap    33.73        1:11.71   
40  Odin Spangen Normann  1992  Varg, IL  NOR  35.82        1:13.15   
                     
 
Gren 9, 50m FRISIM F 16-17, Finaler 
Sponsor: Natusan 
Ullbergsrekord: Henriette Brekke 25.96 2004-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND          Tid  Status 











 
Rebecka Palm  1990  Linköpings Allmänna SS            26.56   
Isabelle Höglund  1990  Göteborg Sim            26.63   
Linda Pettersson  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb            26.74   
Sara Crifält  1991  Linköpings Allmänna SS            26.83   
Sanna Öhgren  1991  Linköpings Allmänna SS            27.20   
Johanna Söderholm  1990  Linköpings Allmänna SS            27.39   
Evelina Karlsson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb            27.39   
Malin Andersson  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb            27.65   
                     
 
Gren 9, 50m FRISIM F 16-17, Försök 
Sponsor: Natusan 
Ullbergsrekord: Henriette Brekke 25.96 2004-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND          Tid  Status 











 
Sara Crifält  1991  Linköpings Allmänna SS            26.76   
Rebecka Palm  1990  Linköpings Allmänna SS            26.84   
Isabelle Höglund  1990  Göteborg Sim            26.88   
Linda Pettersson  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb            26.96   
Sanna Öhgren  1991  Linköpings Allmänna SS            27.44   
Evelina Karlsson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb            27.49   
Johanna Söderholm  1990  Linköpings Allmänna SS            27.65   
Malin Andersson  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb            27.84   
Sara Wiklund  1991  Trollhättans Simsällskap            27.99   
10  Yasmine Zabihi  1991  Simklubben S 02            28.25   
11  Kristina Lundberg  1991  Göteborg Sim            28.26   
12  Andrea Bengtsson  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap            28.30   
13  Rebecca Holst  1991  Simklubben Triton            28.35   
14  Veronica Brännfeldt  1990  Skäret Simsällskap            28.47   
14  Linn Nordberg  1991  Göteborg Sim            28.47   
16  Oda Midtun  1991  Bergen  NOR          28.50   
17  Elise Löfgren  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap            28.55   
18  Ane Midtun  1991  Bergen  NOR          28.59   
19  Amanda Rutqvist  1991  Göteborg Sim            28.62   
20  Jessica Olsson  1991  Simklubben Triton            28.67   
21  Petronella Åsenblad  1990  Trollhättans Simsällskap            28.74   
22  Ida Nord  1990  Vellinge-Näsets Simklubb            28.76   
23  Caroline Nilsson  1991  Vellinge-Näsets Simklubb            28.83   
24  Emilia Olandersson  1990  S71            28.86   
25  Kristine Mella  1990  Bærumsvømmerne  NOR          28.94   
26  Malin Bülling  1990  S77 Stenungsund            28.96   
27  Sofie Claesson  1990  Linköpings Allmänna SS            28.99   
28  Moa Mikaelsson  1991  Ängelholms Simsällskap            29.00   
29  Olivia Danninger  1990  Simklubben Elfsborg            29.03   
30  Tove Törnström  1991  Linköpings Allmänna SS            29.13   
31  Camilla Andersson  1990  Kungälvs Simsällskap            29.19   
32  Alexandra Nilasdotter  1991  S71            29.23   
33  Josefin Molin  1991  Grums Simsällskap            29.24   
34  Josephine Wiberg  1990  S71            29.25   
35  Beatrice Palmgren  1991  Kungsbacka Simsällskap            29.38   
36  Stine Kjellvik Jansen  1990  Moss Svømmeklubb  NOR          29.40   
36  Sara Niklasson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb            29.40   
38  Emilie Voraa  1991  Bærumsvømmerne  NOR          29.59   
39  Malin Norling  1990  Kungälvs Simsällskap            29.61   
40  Sara Hagve Jansson  1990  Linköpings Allmänna SS            29.77   
41  Madeleine Andersson  1991  Ängelholms Simsällskap            29.83   
42  Beatrice Fors  1991  Örebro Simallians            29.84   
43  Ellen Svanberg  1991  Simklubben S 02            29.86   
44  Hanna Hagström  1991  Örebro Simallians            29.88   
45  Ingrid Rogne  1990  Säffle Simsällskap            29.89   
46  Sanna Gustavsson  1990  Trollhättans Simsällskap            29.94   
47  Emma Stokland  1990  Göteborg Sim            29.95   
48  Elise Ekvall  1991  Ängelholms Simsällskap            30.02   
49  Jacintha Bailey  1991  Göteborg Sim            30.03   
50  Annie Eriksson  1991  Trollhättans Simsällskap            30.08   
51  Sandra Olofsson  1990  Skäret Simsällskap            30.11   
52  Deniese Thorvaldsson  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb            30.14   
53  Sofie Olsson  1991  Karlstads Simsällskap            30.26   
54  Marte E. Brinchmann  1991  Moss Svømmeklubb  NOR          30.27   
55  Nina Arnesen  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap            30.38   
56  My Wigholm  1991  Södertälje Simsällskap            30.66   
57  Jasna Bahonjic  1991  Simklubben Elfsborg            30.80   
58  Therese Thall  1990  Trollhättans Simsällskap            30.82   
59  Celine Farsund  1991  Varg, IL  NOR          31.95   
60  Elin Roscher  1990  Varg, IL  NOR          32.18   
Emily Lindmark  1991  Alingsås SLS            DNF   
                     
 
Gren 10, 50m FRISIM P 17-18, Finaler 
Sponsor: Office 
Ullbergsrekord: Erik Samuelsson 23.26 2003-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND          Tid  Status 











 
David Larsson  1989  Skäret Simsällskap            23.19  0-999 Åldersgrupp Rekord 
Mattias Thorsell  1989  Skövde Simsällskap            23.54   
Björn Gunnarsson  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb            23.56   
Joakim Tevell  1990  Kungälvs Simsällskap            24.20   
Deniz Hekmati  1989  Simklubben S 02            24.49   
Marcus Lindström  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb            24.68   
Filip Rawecki  1990  Alingsås SLS            24.98   
Nicklas Åkerlund  1989  Simklubben Elfsborg            25.44   
                     
 
Gren 10, 50m FRISIM P 17-18, Försök 
Sponsor: Office 
Ullbergsrekord: Erik Samuelsson 23.26 2003-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND          Tid  Status 











 
David Larsson  1989  Skäret Simsällskap            23.54   
Mattias Thorsell  1989  Skövde Simsällskap            23.83   
Björn Gunnarsson  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb            24.13   
Joakim Tevell  1990  Kungälvs Simsällskap            24.28   
Deniz Hekmati  1989  Simklubben S 02            24.63   
Filip Rawecki  1990  Alingsås SLS            24.69   
Marcus Lindström  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb            25.04   
Nicklas Åkerlund  1989  Simklubben Elfsborg            25.05   
Christoffer Bengtsson  1989  Kungälvs Simsällskap            25.24   
10  Dennis Gnutek  1989  Göteborg Sim            25.39   
11  Mårten Agnesson  1990  Linköpings Allmänna SS            25.45   
12  John Gunnarsson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb            25.51   
13  Mathias Nilsson  1990  S71            25.55   
14  Ponthus Sandell  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb            25.62   
14  Anders Harnebrandt  1990  Göteborg Sim            25.62   
16  Olof Samuelsson  1990  Trollhättans Simsällskap            25.63   
17  Emil Palmqvist  1990  Åmåls Simsällskap            25.70   
18  Esa Virtanen  1990  Simklubben S 02            25.72   
19  Philip Carlsson  1990  Alingsås SLS            25.79   
20  Erik Johansson  1989  Mölndals Allmänna Simsällskap            25.93   
20  Lukas Gamerov  1989  Örebro Simallians            25.93   
20  Victor Paulsson  1990  Göteborg Sim            25.93   
23  Stian Werner Erichsen  1990  Bærumsvømmerne  NOR          26.02   
24  Mikael Wåhlin  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb            26.08   
25  Eemil Heikkinen  1989  Södertälje Simsällskap            26.11   
26  Jesper Olsson  1990  Föreningen Trelleborg Kappsim            26.21   
27  Benjamin Alavi  1989  Mölndals Allmänna Simsällskap            26.32   
28  Henrik Toll  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb            26.36   
29  Jonas Algothsson  1989  Karlstads Simsällskap            26.42   
30  Magnus Somp  1990  Södertälje Simsällskap            26.54   
31  Petter Lindahl  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap            26.58   
32  Johan Melin  1990  Örebro Simallians            26.59   
33  Oskar Eriksson  1989  Vellinge-Näsets Simklubb            26.63   
34  Daniel Bergvall  1989  Vellinge-Näsets Simklubb            26.64   
35  Nicolas Fälth  1989  Kungälvs Simsällskap            26.66   
36  Benjamin Moll  1989  Örebro Simallians            26.67   
37  Karl Rundstedt  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap            26.68   
38  Jonas Alfredsson  1989  Kungälvs Simsällskap            26.73   
38  Antonis Xepapadakis  1990  Varg, IL  NOR          26.73   
40  William Elfversson  1989  Kungsbacka Simsällskap            26.76   
41  Philip Käll  1990  Skövde Simsällskap            26.87   
42  Carl Leander  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap            26.89   
43  Lucas Swartz Frankenfelt  1990  Göteborg Sim            27.14   
44  Alexander Lidén  1990  Trollhättans Simsällskap            27.17   
45  Simon Sköld  1990  Grums Simsällskap            27.25   
46  Niklas Löfgren  1989  Mölndals Allmänna Simsällskap            27.32   
47  Felipe Kristensson  1990  Simklubben S 02            27.41   
48  Robert Ljungqvist  1990  Alingsås SLS            27.42   
48  Christoffer Risebrandt  1990  Trollhättans Simsällskap            27.42   
50  Philip Rosvall  1989  Simklubben Triton            27.44   
51  Filip Nedin  1990  Karlstads Simsällskap            27.45   
52  Patrik Persson  1989  Göteborg Sim            27.49   
53  Henrik Eriksson  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb            27.59   
54  Anton Wicksell  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb            27.98   
54  Espen Urdahl  1989  Bærumsvømmerne  NOR          27.98   
56  Per Axelsson  1989  Vellinge-Näsets Simklubb            28.32   
                     
 
Gren 11, 100m BRÖSTSIM DAMER, Finaler 
Sponsor: Pullman Ermator AB 
Ullbergsrekord: Anne-Mari Gulbrandsen 1:08.47 2006-04-29 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Joline Höglund  1988  Göteborg Sim    32.57        1:09.23   
Hanna Eriksson  1984  Södertälje Simsällskap    32.85        1:09.27   
Therése Bergström  1987  Linköpings Allmänna SS    32.98        1:09.90   
Jennie Carlsson  1986  Linköpings Allmänna SS    33.59        1:11.69   
Josefin Wede  1987  Linköpings Allmänna SS    34.90        1:13.10   
Karin Ekholt  1989  Bærumsvømmerne  NOR  34.87        1:13.79   
Marie Hallberg  1989  Simklubben Triton    34.59        1:14.65   
Astrid Armgarth  1988  Linköpings Allmänna SS    35.61        1:14.73   
                     
 
Gren 11, 100m BRÖSTSIM DAMER, Försök 
Sponsor: Pullman Ermator AB 
Ullbergsrekord: Anne-Mari Gulbrandsen 1:08.47 2006-04-29 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Joline Höglund  1988  Göteborg Sim    33.37        1:10.66   
Therése Bergström  1987  Linköpings Allmänna SS    33.20        1:10.74   
Hanna Eriksson  1984  Södertälje Simsällskap    33.93        1:12.32   
Jennie Carlsson  1986  Linköpings Allmänna SS    33.72        1:12.38   
Josefin Wede  1987  Linköpings Allmänna SS    34.89        1:13.08   
Karin Ekholt  1989  Bærumsvømmerne  NOR  35.08        1:14.38   
Marie Hallberg  1989  Simklubben Triton    34.65        1:15.04   
Astrid Armgarth  1988  Linköpings Allmänna SS    35.74        1:15.36   
Hanna Yttring  1988  Göteborg Sim    35.06        1:15.90   
10  Henriette Brekke  1988  Vestkantsvømmerne  NOR  35.57        1:16.34   
11  Annelin S Nordbö  1981  Varg, IL  NOR  35.93        1:16.86   
12  Linda Fagermar  1989  Vellinge-Näsets Simklubb    35.63        1:16.92   
13  Emilia Nilsson  1988  Linköpings Allmänna SS    36.58        1:17.13   
14  Sara Johansson  1989  S71    36.81        1:17.63   
15  Charlotte Kausland  1989  Vestkantsvømmerne  NOR  36.98        1:18.48   
16  Cecilia Frisk  1988  Örebro Simallians    36.47        1:18.58   
17  Lisa Blomgren  1988  Göteborg Sim    37.06        1:19.62   
18  Nina Sandmark  1989  Vestbyen IL  NOR  37.80        1:20.30   
19  Elin Harnebrandt  1988  Göteborg Sim    37.89        1:20.58   
20  Elin Öster  1987  Södertälje Simsällskap    38.45        1:21.97   
21  Sara Engebring  1989  Simklubben 1970    38.74        1:22.57   
22  Klara Hellström  1988  Simklubben S 02    39.17        1:23.13   
23  Randi Gaasvik  1987  Vestbyen IL  NOR  39.59        1:23.73   
24  Therese Sagstad  1987  Vestkantsvømmerne  NOR  39.70        1:24.48   
25  Tina Johansson  1989  Simklubben 1970    39.78        1:25.82   
26  Tone Wold Eriksrud  1988  Gjøvik Svømmeklubb  NOR  40.40        1:25.99   
27  Charlotte Irgens  1989  Bærumsvømmerne  NOR  42.06        1:28.11   
28  Ida Johansson  1988  Alingsås SLS    44.15        1:31.60   
29  Therese Rydeling  1989  Simklubben 1970    43.89        1:32.78   
                     
 
Gren 12, 100m BRÖSTSIM HERRAR, Finaler 
Sponsor: Mercuri Int. AB 
Ullbergsrekord: Ron Dekker 1:01.08 1995-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Alexander Dale Oen  1985  Vestkantsvømmerne  NOR  28.68        1:00.55  0-999 Åldersgrupp Rekord 
Kristofer Johansson  1987  Linköpings Allmänna SS    29.39        1:02.68   
Michael Kostesic  1986  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.16        1:04.74   
Alexander Mokkelbost  1987  Vestbyen IL  NOR  30.66        1:05.89   
Fredrik Henlöv  1986  Södertälje Simsällskap    31.61        1:06.96   
Rickard Berglund  1987  Göteborg Sim    31.82        1:06.97   
Victor Kuzmin  1979  Simklubben S 02    32.15        1:07.21   
David Palmqvist  1988  Skäret Simsällskap    31.37        1:07.38   
                     
 
Gren 12, 100m BRÖSTSIM HERRAR, Försök 
Sponsor: Mercuri Int. AB 
Ullbergsrekord: Ron Dekker 1:01.08 1995-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Kristofer Johansson  1987  Linköpings Allmänna SS    29.76        1:04.67   
Alexander Dale Oen  1985  Vestkantsvømmerne  NOR  31.50        1:05.80   
Alexander Mokkelbost  1987  Vestbyen IL  NOR  31.20        1:05.97   
Michael Kostesic  1986  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.16        1:06.13   
Fredrik Henlöv  1986  Södertälje Simsällskap    31.66        1:07.08   
David Palmqvist  1988  Skäret Simsällskap    31.08        1:07.19   
Rickard Berglund  1987  Göteborg Sim    31.89        1:07.38   
Victor Kuzmin  1979  Simklubben S 02    32.81        1:08.16   
Gustav Öhrling  1988  Linköpings Allmänna SS    32.35        1:08.24   
10  Max Björberg  1986  S77 Stenungsund    31.90        1:08.25   
11  Tobias Larsson  1984  Uddevalla Simförening    32.48        1:08.60   
12  Tim Arnesen  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.17        1:08.65   
13  Thomas Breivoll  1977  Varg, IL  NOR  31.52        1:09.35   
14  Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.29        1:09.41   
15  Klas Wiréhn  1985  Linköpings Allmänna SS    32.78        1:09.63   
16  Christian Johansson  1988  Skövde Simsällskap    32.87        1:09.66   
17  Sebastian Fronczak  1988  Linköpings Allmänna SS    32.35        1:09.74   
18  Daniel Lorentzon  1988  Skäret Simsällskap    32.89        1:10.14   
19  Nikola Stojmenovic  1988  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.62        1:10.31   
20  Benjamin Marum  1988  Vestkantsvømmerne  NOR  32.44        1:10.51   
21  Øystein Andresen  1969  Moss Svømmeklubb  NOR  31.76        1:10.66   
22  Håkon S Karlsen  1978  Varg, IL  NOR  33.30        1:10.71   
23  Sindre Vikane  1988  Vestkantsvømmerne  NOR  33.82        1:10.79   
24  Marcus Åberg  1988  Karlstads Simsällskap    33.37        1:10.93   
25  Pelle Schöld  1987  Linköpings Allmänna SS    33.15        1:10.96   
25  Kristofer Hägg  1987  Skövde Simsällskap    33.14        1:10.96   
27  Tobias Törnström  1988  Linköpings Allmänna SS    33.79        1:11.20   
28  Joachim Wiking  1987  Örebro Simallians    33.26        1:11.25   
Jonas N Ravn  1983  Varg, IL  NOR          DSQ   
                     
 
Gren 13, 100m FJÄRILS. FL 11 & Y, Finaler 
Sponsor: Alia Tools AB 
Ullbergsrekord: Mia Brodén 1:14.48 1994-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Rebecca Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.86        1:19.94   
Sofie Schmidt  1996  Simklubben Triton    38.71        1:25.76   
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    39.24        1:29.16   
Ulrika Holm  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    42.04        1:30.58   
Christina Ekstedt  1996  Göteborg Sim    40.60        1:32.64   
Natalie Larsson  1996  Örebro Simallians    39.15        1:32.79   
Isabelle Stenvold  1996  Trollhättans Simsällskap    43.70        1:35.08   
Johanna Andersson  1996  Göteborg Sim    43.98        1:35.65   
                     
 
Gren 13, 100m FJÄRILS. FL 11 & Y, Försök 
Sponsor: Alia Tools AB 
Ullbergsrekord: Mia Brodén 1:14.48 1994-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Rebecca Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.34        1:21.63   
Sofie Schmidt  1996  Simklubben Triton    38.57        1:25.04   
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.69        1:26.93   
Natalie Larsson  1996  Örebro Simallians    38.35        1:31.38   
Ulrika Holm  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    42.19        1:32.03   
Christina Ekstedt  1996  Göteborg Sim    41.51        1:35.88   
Johanna Andersson  1996  Göteborg Sim    43.09        1:36.41   
Isabelle Stenvold  1996  Trollhättans Simsällskap    44.59        1:36.59   
Hanna Börjesson  1996  Göteborg Sim    44.42        1:36.78   
10  Linnea Magnusson  1996  Linköpings Allmänna SS    44.37        1:38.04   
11  Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb    43.98        1:39.60   
12  Josefine Möller  1996  Höganäs Simsällskap    45.21        1:42.05   
Sandra Gustavsson  1996  Filipstads Simklubb            DSQ   
Erika Settland  1996  Linköpings Allmänna SS            DSQ   
Angelica Yngvesson  1996  Skene Sim- och Idrottssällskap            DSQ   
                     
 
Gren 14, 100m FJÄRILS. P 12&Y, Finaler 
Sponsor: Björnkläder AB 
Ullbergsrekord: 1:09.09 1991-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Edvin Qvirist  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.30        1:13.50   
Dennis Tan  1995  Simklubben Elfsborg    35.37        1:15.06   
Grim Sjöberg  1995  Linköpings Allmänna SS    34.79        1:16.02   
Johan Andersson  1995  Skäret Simsällskap    37.25        1:18.29   
Konrad Nilsson  1995  Säffle Simsällskap    36.24        1:19.16   
Christopher Jedel  1995  Simklubben S 02    38.11        1:21.63   
Jakob Bernstein  1995  Bærumsvømmerne  NOR  37.97        1:23.44   
Henrik Podéus  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.68        1:25.02   
                     
 
Gren 14, 100m FJÄRILS. P 12&Y, Försök 
Sponsor: Björnkläder AB 
Ullbergsrekord: 1:09.09 1991-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Edvin Qvirist  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.36        1:15.38   
Dennis Tan  1995  Simklubben Elfsborg    35.66        1:16.16   
Grim Sjöberg  1995  Linköpings Allmänna SS    35.46        1:17.68   
Konrad Nilsson  1995  Säffle Simsällskap    36.12        1:18.85   
Johan Andersson  1995  Skäret Simsällskap    38.02        1:21.18   
Jakob Bernstein  1995  Bærumsvømmerne  NOR  38.75        1:22.74   
Christopher Jedel  1995  Simklubben S 02    38.86        1:22.97   
Henrik Podéus  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    39.51        1:25.67   
Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    40.15        1:27.32   
10  Joachim Bratt  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    40.41        1:27.92   
11  Mark Strømme  1995  Bærumsvømmerne  NOR  40.84        1:30.22   
12  Alexander Vestin  1996  Karlstads Simsällskap    42.65        1:32.21   
13  Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    42.68        1:34.99   
14  Kevin Thorvaldsson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    44.56        1:39.90   
15  Daniel Olsson  1996  Linköpings Allmänna SS    46.40        1:43.04   
Filip Tagesson  1996  Örebro Simallians            DSQ   
                     
 
Gren 15, 100m RYGGSIM F 12, Finaler 
Sponsor: Österbergs Förp.maskiner 
Ullbergsrekord: Ida Mattsson 1:07.21 1997-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap    34.18        1:10.76   
Ellen Olsson  1995  Simklubben Triton    35.52        1:12.90   
Josefine Rydberg  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.68        1:15.19   
Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.91        1:17.48   
Andrea B Westbye  1995  Bærumsvømmerne  NOR  37.78        1:17.87   
Ena Glavas  1995  Linköpings Allmänna SS    38.77        1:20.59   
Sara Nordström  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    39.38        1:20.79   
Johanna Rempling  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.93        1:20.97   
                     
 
Gren 15, 100m RYGGSIM F 12, Försök 
Sponsor: Österbergs Förp.maskiner 
Ullbergsrekord: Ida Mattsson 1:07.21 1997-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap    34.92        1:11.26   
Ellen Olsson  1995  Simklubben Triton    35.70        1:13.68   
Josefine Rydberg  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.93        1:15.43   
Andrea B Westbye  1995  Bærumsvømmerne  NOR  38.33        1:18.57   
Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    39.01        1:18.91   
Johanna Rempling  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.91        1:20.69   
Ena Glavas  1995  Linköpings Allmänna SS    38.88        1:20.80   
Sara Nordström  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    40.21        1:22.29   
Emilie Løvberg  1995  Bærumsvømmerne  NOR  39.70        1:22.47   
10  Klara Simonsson  1995  Simklubben S 02    41.40        1:23.35   
11  Amanda Sundström  1995  Skäret Simsällskap    41.95        1:26.15   
12  Tina Johansson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    41.07        1:26.76   
13  Maria Bergqvist  1995  Linköpings Allmänna SS    43.38        1:28.77   
14  Angelica Rosengren  1995  Simklubben Elfsborg    42.72        1:29.04   
15  Abir Khodr  1995  Simklubben S 02    44.40        1:29.08   
16  Mia Mlivic  1995  Höganäs Simsällskap    41.93        1:29.32   
17  Malin Nilsson  1995  Trollhättans Simsällskap    44.07        1:30.26   
18  Anna Bølgen  1995  Bærumsvømmerne  NOR  43.69        1:30.72   
19  Hanna Larsson  1995  Simklubben Elfsborg    44.12        1:31.47   
20  Amanda Clarin  1995  Simklubben Triton    43.88        1:32.53   
21  Sanna Andersson  1995  Simklubben 1970    45.07        1:32.91   
22  Hanne Gustafsson  1995  Karlstads Simsällskap    46.28        1:34.13   
23  Gabriella Ståhl  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    45.26        1:34.29   
24  Isabella Andersen  1995  Göteborg Sim    45.12        1:34.71   
25  Victoria Hellgren  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    47.45        1:34.85   
26  Linn Rosenkvist  1995  Simklubben Triton    45.24        1:35.44   
27  Linnea Gustafsson  1995  Kungälvs Simsällskap    46.61        1:35.54   
28  Stina Landgren-Bengtsson  1995  Ängelholms Simsällskap    48.03        1:39.22   
Madelene Andersson  1995  Linköpings Allmänna SS            DSQ   
                     
 
Gren 16, 100m RYGGSIM P 13, Finaler 
Sponsor: Devello Systemutveckling 
Ullbergsrekord: Manu Mäntymäki 1:00.54 1998-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Oskar Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    31.68        1:05.47   
Martin Ohlsson  1994  Simklubben Elfsborg    34.42        1:10.70   
Adis Licina  1994  Södertälje Simsällskap    34.56        1:11.19   
Emil Möller  1994  Höganäs Simsällskap    34.72        1:12.16   
Anton Lundin  1994  Simklubben Triton    35.49        1:13.42   
Oscar Holmgren  1994  Örebro Simallians    36.15        1:14.62   
Markus Vindenes  1994  Vestkantsvømmerne  NOR  36.60        1:14.83   
Gustav Eriksson  1994  Trollhättans Simsällskap    37.46        1:15.23   
                     
 
Gren 16, 100m RYGGSIM P 13, Försök 
Sponsor: Devello Systemutveckling 
Ullbergsrekord: Manu Mäntymäki 1:00.54 1998-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Oskar Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    31.73        1:05.76   
Martin Ohlsson  1994  Simklubben Elfsborg    33.11        1:10.17   
Adis Licina  1994  Södertälje Simsällskap    34.87        1:11.36   
Emil Möller  1994  Höganäs Simsällskap    35.16        1:13.29   
Anton Lundin  1994  Simklubben Triton    35.88        1:13.73   
Gustav Eriksson  1994  Trollhättans Simsällskap    36.03        1:13.76   
Oscar Holmgren  1994  Örebro Simallians    35.99        1:14.03   
Markus Vindenes  1994  Vestkantsvømmerne  NOR  37.01        1:15.27   
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    36.31        1:15.39   
10  Henrik Nilsson  1994  Simklubben Triton    37.51        1:18.03   
11  Ludwig Lord-Johansson  1994  Södertälje Simsällskap    38.04        1:18.10   
12  Filip Holmquist  1994  Simklubben S 02    37.23        1:18.13   
13  Eric Witt  1994  Höganäs Simsällskap    37.30        1:18.63   
14  Elias Rosberg  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.01        1:19.35   
15  Tommy Ly Song  1994  Simklubben Elfsborg    39.64        1:20.25   
16  Axel Rebner  1994  Karlstads Simsällskap    38.97        1:20.62   
17  Kevin Petersson  1994  Linköpings Allmänna SS    38.84        1:21.27   
18  Henrik Ridell  1994  Simklubben Triton    39.05        1:21.35   
19  Tobias Schmidt  1994  Simklubben Triton    40.53        1:23.23   
20  Anton Arvidsson  1994  Kungälvs Simsällskap    40.06        1:23.57   
21  Hampus Herbertsson  1994  Simklubben 1970    41.40        1:24.34   
22  Sebastian Pettersson  1994  Kungälvs Simsällskap    39.71        1:24.44   
23  Oscar Swartz-Frankenfelt  1994  Göteborg Sim    41.48        1:24.84   
24  Simon Jodin  1994  Kungälvs Simsällskap    42.52        1:25.83   
25  André Idegård  1994  Göteborg Sim    41.87        1:26.41   
26  Jonathan Sühl  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    42.04        1:26.75   
27  John Nordberg  1994  Göteborg Sim    41.54        1:27.49   
28  Frede Rønning Rangnes  1994  Tønsberg Svømmeklubb  NOR  42.77        1:27.64   
29  Hannes Ronnerheim  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    42.61        1:27.68   
30  Filip Höcker  1994  Simklubben Triton    42.10        1:27.79   
31  Gustav Olander  1994  Göteborg Sim    43.92        1:28.34   
32  Filip Alsterberg  1994  Göteborg Sim    43.52        1:28.78   
33  Karl Palmqvist  1994  Skene Sim- och Idrottssällskap    43.73        1:28.99   
34  Anton Martinsson  1994  Ängelholms Simsällskap    44.64        1:33.58   
35  Sven Andersson  1994  Göteborg Sim    46.08        1:34.97   
Kim Krische  1994  Simklubben 1970            DSQ   
                     
 
Gren 17, 100m FRISIM F 13, Finaler 
Sponsor: Rolfs Åkeri Holmeja AB 
Ullbergsrekord: Ida Mattsson 56.95 1998-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Linnéa Olsson  1994  Vellinge-Näsets Simklubb    29.34        1:01.07   
Angelina Righult  1994  Simklubben Triton    29.38        1:01.43   
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    29.80        1:02.46   
Emelie Horn  1994  Vellinge-Näsets Simklubb    30.65        1:02.52   
Mikaela Dahl  1994  Alingsås SLS    30.26        1:03.01   
Julia Nilsson  1994  Säffle Simsällskap    29.94        1:03.10   
Josefine Heintz  1994  Simklubben Elfsborg    30.44        1:04.04   
Anna Rosén  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.54        1:04.30   
                     
 
Gren 17, 100m FRISIM F 13, Försök 
Sponsor: Rolfs Åkeri Holmeja AB 
Ullbergsrekord: Ida Mattsson 56.95 1998-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Angelina Righult  1994  Simklubben Triton    29.51        1:01.40   
Linnéa Olsson  1994  Vellinge-Näsets Simklubb    29.40        1:01.59   
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    30.20        1:02.88   
Emelie Horn  1994  Vellinge-Näsets Simklubb    31.00        1:03.19   
Julia Nilsson  1994  Säffle Simsällskap    30.45        1:03.73   
Mikaela Dahl  1994  Alingsås SLS    30.70        1:03.75   
Josefine Heintz  1994  Simklubben Elfsborg    30.58        1:03.75   
Anna Rosén  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.99        1:04.75   
Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim    31.45        1:04.99   
10  Anna Hagve Jansson  1994  Linköpings Allmänna SS    31.34        1:05.08   
11  Erika Carlén  1994  Falköpings Simsällskap    31.31        1:05.19   
12  Ellinor Nilsson  1994  Simklubben Triton    31.56        1:05.30   
13  Karoline Pedersen  1994  Bergen  NOR  32.23        1:05.47   
14  Marie Överland  1994  Vestkantsvømmerne  NOR  31.68        1:05.58   
15  Mia Gorusanovic  1994  Höganäs Simsällskap    31.39        1:05.67   
16  Mireille Magnusson  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.49        1:05.95   
17  Vera Pålsson  1994  Karlstads Simsällskap    31.97        1:06.32   
18  Josefin Agnekrans  1994  Södertälje Simsällskap    32.09        1:06.48   
19  Amanda Nielsen-Fernandez  1994  Kungälvs Simsällskap    31.86        1:06.83   
20  Anna Söderbergh  1994  Göteborg Sim    31.99        1:07.13   
21  Thenny Seger-Johansson  1994  Södertälje Simsällskap    31.87        1:07.28   
22  Malin Pettersson  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.78        1:07.46   
23  Victoria Foyn  1994  Bærumsvømmerne  NOR  32.62        1:07.58   
24  Elin Sjöstrand  1994  Simklubben Triton    32.11        1:07.87   
25  Linnéa Winlöf  1994  Falköpings Simsällskap    32.82        1:08.11   
26  Nadia Taman  1994  Höganäs Simsällskap    32.58        1:08.28   
27  Aida Rekdahl  1994  Trollhättans Simsällskap    32.96        1:08.29   
28  Lykke Koch  1994  Skäret Simsällskap    33.19        1:08.44   
29  Hanna Gustavsson  1994  Simklubben Elfsborg    32.85        1:08.49   
30  Lovisa Linderholm  1994  Simklubben Elfsborg    32.65        1:08.50   
31  Andrea Strömsnes  1994  Vestkantsvømmerne  NOR  33.15        1:09.10   
32  Andrea Hestdal  1994  Bergen  NOR  33.67        1:09.11   
33  Maja Krämer  1994  Ängelholms Simsällskap    33.46        1:09.52   
34  Felicia Eriksson  1994  Simklubben Elfsborg    33.26        1:09.62   
35  Märta Johansson  1994  Skäret Simsällskap    33.92        1:09.82   
36  Felicia Steen  1994  Ängelholms Simsällskap    33.43        1:09.96   
37  Janina Fredriksson  1994  Skäret Simsällskap    34.73        1:10.16   
38  Hanna Johansson  1994  Ängelholms Simsällskap    33.00        1:10.17   
39  Johanna Nilsson  1994  Simklubben Triton    32.88        1:10.23   
40  Sara Arnstedt  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.14        1:10.43   
41  Anna Gustafsson  1994  Göteborg Sim    33.62        1:10.48   
42  Ebba Hjälm  1994  Ängelholms Simsällskap    34.38        1:11.22   
43  Cynthia Illanes  1994  Södertälje Simsällskap    33.74        1:11.39   
44  Rita Tóth  1994  Göteborg Sim    34.03        1:12.56   
45  Agnes Duvander  1994  Billingens Simklubb    34.68        1:12.82   
46  Fanny Schill-Örne  1994  Kungsbacka Simsällskap    35.82        1:12.85   
47  Felicia Hagberg  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.68        1:13.13   
48  Lisa Grönlund  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.91        1:14.71   
49  Sofia Jalnefjord  1994  Simklubben Elfsborg    34.84        1:14.82   
50  Matilda Westesson  1994  Ängelholms Simsällskap    35.96        1:14.92   
51  Sara Grönlund  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.74        1:15.97   
52  Ebba Schollin  1994  Höganäs Simsällskap    36.17        1:16.06   
53  Viktoria Axelsson  1994  Simklubben Triton    37.36        1:17.27   
Carolina Elvind  1994  Kungsbacka Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 18, 100m FRISIM P 14, Finaler 
Sponsor: Tholin&Larsson-Gruppen AB 
Ullbergsrekord: Manu Mäntymäki 53.90 1999-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Melker Selin  1993  Simklubben Elfsborg    27.05        56.42   
Johan Ekstedt  1993  Göteborg Sim    27.29        56.49   
Stefan Stojmenovic  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.86        57.74   
Henry Emil Nordhagen  1993  Bærumsvømmerne  NOR  27.65        57.84   
Fredrik Chail  1993  Grums Simsällskap    27.55        58.15   
Martin Kastebo  1993  Skövde Simsällskap    28.27        59.60   
Simon Nilsson  1993  Trollhättans Simsällskap    29.27        1:00.16   
Johannes Kärki  1993  Kappsimningsklubben Karpen    28.22        1:00.16   
                     
 
Gren 18, 100m FRISIM P 14, Försök 
Sponsor: Tholin&Larsson-Gruppen AB 
Ullbergsrekord: Manu Mäntymäki 53.90 1999-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Melker Selin  1993  Simklubben Elfsborg    26.80        56.63   
Johan Ekstedt  1993  Göteborg Sim    27.42        56.85   
Fredrik Chail  1993  Grums Simsällskap    27.39        57.77   
Henry Emil Nordhagen  1993  Bærumsvømmerne  NOR  27.63        57.98   
Stefan Stojmenovic  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.99        58.52   
Martin Kastebo  1993  Skövde Simsällskap    28.20        59.04   
Simon Nilsson  1993  Trollhättans Simsällskap    29.38        1:00.45   
Johannes Kärki  1993  Kappsimningsklubben Karpen    28.76        1:00.45   
Eric Karlborg  1993  Linköpings Allmänna SS    28.65        1:00.55   
10  Jonathan Kling  1993  Örebro Simallians    29.52        1:00.63   
11  Anders S. Jordheim  1993  Vestkantsvømmerne  NOR  29.50        1:01.39   
12  Christoffer Källén  1993  Simklubben 1970    29.42        1:01.52   
13  Andreas Myhrberg  1993  S71    29.83        1:01.61   
14  Christopher Wolf  1993  Vestbyen IL  NOR  30.65        1:01.68   
15  Oskar Davidsson  1993  Ängelholms Simsällskap    29.76        1:01.88   
16  Karl-Fredrik Gudjonsson  1993  Linköpings Allmänna SS    30.17        1:01.90   
17  Fredrik Rosenberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.62        1:01.93   
18  Erik Emanuelsson  1993  Södertälje Simsällskap    28.92        1:02.19   
19  Jesper Lund  1993  Trollhättans Simsällskap    29.77        1:02.20   
20  Daniel Blomberg  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.90        1:02.60   
21  Martin Nilsson  1993  Vellinge-Näsets Simklubb    30.07        1:02.71   
22  Andreas Nilsson  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.31        1:02.78   
23  Robin Pålsson  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.35        1:02.83   
24  Simon Hedlund  1993  Skövde Simsällskap    29.50        1:03.07   
25  Oliver Alm-Björklund  1993  Göteborg Sim    30.66        1:03.60   
26  Alexander Söderman  1993  Göteborg Sim    30.42        1:03.67   
27  Christian Karlsson  1993  Södertälje Simsällskap    30.43        1:04.32   
28  Styrbjörn Torell  1993  Höganäs Simsällskap    30.38        1:04.51   
28  Martin Gundersen  1993  Varg, IL  NOR  31.05        1:04.51   
30  Magnus Kjerstad  1993  Bærumsvømmerne  NOR  30.75        1:04.60   
30  Joachim Roos  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.31        1:04.60   
32  Nils Ivars  1993  Karlstads Simsällskap    30.99        1:04.61   
33  Björn Marberg  1993  Trollhättans Simsällskap    30.58        1:04.68   
34  Jonathan Bondesson  1993  Ängelholms Simsällskap    30.79        1:04.88   
35  Gjermund Fure Johansen  1993  Vestkantsvømmerne  NOR  30.95        1:05.03   
36  Oskar Holm  1993  Karlstads Simsällskap    31.99        1:05.67   
37  Niklas Gustafsson  1993  Kungälvs Simsällskap    31.09        1:05.94   
38  Albin Salihu  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.31        1:05.98   
39  Robin Eskilsson  1993  Skäret Simsällskap    32.21        1:06.05   
40  Gustav Andersson  1993  Ängelholms Simsällskap    32.11        1:06.51   
41  Erik Nordenborg  1993  Kungälvs Simsällskap    32.58        1:07.52   
42  Oskar Linander  1993  Höganäs Simsällskap    32.86        1:08.81   
43  Christoffer Malmqvist  1993  Örebro Simallians    31.77        1:08.90   
44  Nils Montalva  1993  Simklubben S 02    33.08        1:09.33   
45  Gustav Blomgren  1993  Göteborg Sim    33.51        1:10.02   
46  André Leo  1993  Alingsås SLS    33.69        1:10.05   
47  Alexander Tillheden  1993  Höganäs Simsällskap    32.83        1:10.78   
                     
 
Gren 19, 100m FRISIM F 14-15, Finaler 
Sponsor: Esco Nordic AB 
Ullbergsrekord: Lorena Diaconescu 57.28 1994-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Frida Jakobsson  1992  Linköpings Allmänna SS    28.46        59.10   
Caroline Palm  1992  Linköpings Allmänna SS    29.44        59.99   
Caroline Bornius  1992  Göteborg Sim    29.69        1:00.65   
Sara Kinell  1992  Linköpings Allmänna SS    29.60        1:00.73   
Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.62        1:00.86   
Sofia Andersson  1992  Alingsås SLS    29.78        1:01.21   
Caroline Heintz  1992  Simklubben Elfsborg    29.65        1:01.89   
Emma Waite  1992  Göteborg Sim    29.99        1:02.48   
                     
 
Gren 19, 100m FRISIM F 14-15, Försök 
Sponsor: Esco Nordic AB 
Ullbergsrekord: Lorena Diaconescu 57.28 1994-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Sara Kinell  1992  Linköpings Allmänna SS    29.56        1:00.01   
Frida Jakobsson  1992  Linköpings Allmänna SS    28.64        1:00.01   
Caroline Bornius  1992  Göteborg Sim    29.61        1:00.77   
Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.85        1:01.29   
Sofia Andersson  1992  Alingsås SLS    29.92        1:01.34   
Caroline Heintz  1992  Simklubben Elfsborg    29.44        1:01.67   
Caroline Palm  1992  Linköpings Allmänna SS    30.20        1:01.95   
Emma Waite  1992  Göteborg Sim    29.95        1:01.96   
Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02    30.26        1:02.11   
10  Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.36        1:02.30   
11  Emilia Nordström  1993  Simklubben Triton    29.92        1:02.38   
12  Caroline Adolfsson  1993  Billingens Simklubb    29.73        1:02.44   
13  Maria Bølgen  1993  Bærumsvømmerne  NOR  30.39        1:02.48   
14  Kajsa Krämer  1993  Ängelholms Simsällskap    30.44        1:02.53   
15  Amanda Widlund  1993  Simklubben Triton    30.23        1:02.61   
16  Alicia Lundqvist  1992  Göteborg Sim    30.36        1:02.66   
16  Caroline Johansson  1992  Billingens Simklubb    30.22        1:02.66   
18  Johanna Pettersson  1992  Kungälvs Simsällskap    30.24        1:02.76   
19  Emelie Zachrisson  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.28        1:02.94   
20  Viktoria Andersson  1992  Linköpings Allmänna SS    30.25        1:02.99   
21  Josefina Holmén  1992  Trollhättans Simsällskap    30.33        1:03.25   
22  Lisa Johansson  1992  Uddevalla Simförening    30.27        1:03.27   
23  Rebecca Noring  1993  Simklubben Triton    29.88        1:03.30   
24  Ronja Johansson-Eld  1993  Karlstads Simsällskap    30.26        1:03.47   
25  Helena Björkman  1993  Vellinge-Näsets Simklubb    30.76        1:03.52   
26  Amanda Jönsson  1992  Linköpings Allmänna SS    29.72        1:03.67   
26  Irmelin Pedersen  1992  Bergen  NOR  30.63        1:03.67   
28  Frida Ulander  1993  Linköpings Allmänna SS    30.61        1:03.70   
29  Emma Sandström  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.60        1:03.74   
30  Therese Josefsson  1993  Simklubben S 02    31.51        1:03.75   
31  Olivia Frank  1992  Skäret Simsällskap    30.49        1:03.80   
32  Sandra Olsson  1992  Simklubben S 02    30.97        1:03.91   
33  Vendela Oscarson  1993  Linköpings Allmänna SS    30.91        1:04.06   
34  Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.79        1:04.09   
35  Amanda Svensson  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.82        1:04.13   
36  Malvina Reinhold  1992  Göteborg Sim    30.75        1:04.15   
37  Emma Anzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.66        1:04.17   
38  Mathilda Engfors-Nyqvist  1992  Simklubben Elfsborg    31.16        1:04.22   
39  Michelle Kanne  1992  Ängelholms Simsällskap    30.47        1:04.27   
40  Benedicte Kausland  1992  Vestkantsvømmerne  NOR  31.87        1:04.36   
41  Filippa Hammerin  1992  Simklubben S 02    30.82        1:04.48   
42  Stine Vindenes  1993  Vestkantsvømmerne  NOR  31.83        1:04.58   
43  Lovisa Winlöf  1992  Falköpings Simsällskap    30.65        1:04.68   
44  Angelica Stenvold  1993  Trollhättans Simsällskap    31.18        1:04.82   
45  Seline Vike Holm  1992  Bergen  NOR  31.10        1:04.99   
46  Andrea Haugstad  1992  Vestkantsvømmerne  NOR  31.62        1:05.05   
46  Frida Olander  1992  Göteborg Sim    31.02        1:05.05   
48  Szidonia Tökés  1993  Simklubben Triton    31.79        1:05.50   
49  Karin Samuelsson  1993  Linköpings Allmänna SS    31.53        1:05.51   
50  Nadia Zabihi  1992  Simklubben S 02    31.30        1:05.52   
51  Emelie Andersson-Blixt  1993  Simklubben Triton    31.72        1:05.53   
52  Jennifer Nilsson  1993  Höganäs Simsällskap    30.67        1:05.65   
53  Linn Vuorenmaa  1992  Södertälje Simsällskap    31.23        1:05.75   
54  Julia Wiberg  1992  S71    32.30        1:06.15   
55  Hanh Chau  1992  S71    31.91        1:06.49   
56  Sofie Forseryd  1993  Karlstads Simsällskap    31.60        1:06.52   
57  Julia Andersson  1992  S71    31.31        1:06.60   
57  Ida Bergheim  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.83        1:06.60   
59  Katarina Karanovic  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.86        1:06.70   
60  Angelica Sturesson  1992  Falköpings Simsällskap    32.18        1:06.81   
61  Ulrika von Otter  1993  Göteborg Sim    32.00        1:06.91   
62  Rebecca Larsson  1992  Södertälje Simsällskap    32.18        1:07.40   
                     
 
Gren 20, 100m FRISIM P 15-16, Finaler 
Sponsor: BS Elcontrol AB 
Ullbergsrekord: Jani Sievinen 51.77 1990-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Simon Nexbo  1992  Simklubben Triton    25.62        53.10   
Zacharias Sjöberg  1991  Linköpings Allmänna SS    25.58        53.94   
Joakim Kling  1991  Örebro Simallians    26.42        54.71   
Alexander Linge  1992  Linköpings Allmänna SS    26.26        54.77   
Simon Skoglund  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    26.36        54.93   
Gabriel Bertrand  1992  Skövde Simsällskap    26.76        55.08   
Simon Vestin  1992  Karlstads Simsällskap    26.34        55.18   
Tamas Katzer  1992  Simklubben Elfsborg    26.79        57.20   
                     
 
Gren 20, 100m FRISIM P 15-16, Försök 
Sponsor: BS Elcontrol AB 
Ullbergsrekord: Jani Sievinen 51.77 1990-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Simon Nexbo  1992  Simklubben Triton    25.70        53.60   
Gabriel Bertrand  1992  Skövde Simsällskap    26.74        54.91   
Simon Vestin  1992  Karlstads Simsällskap    26.36        55.12   
Zacharias Sjöberg  1991  Linköpings Allmänna SS    26.25        55.20   
Joakim Kling  1991  Örebro Simallians    26.77        55.43   
Alexander Linge  1992  Linköpings Allmänna SS    27.01        55.50   
Simon Skoglund  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    26.85        55.62   
Tamas Katzer  1992  Simklubben Elfsborg    26.65        55.85   
Henrik Jönsson  1991  Vellinge-Näsets Simklubb    26.80        56.00   
10  Viktor Andersson  1991  Karlstads Simsällskap    26.61        56.06   
11  Martin Persson  1992  Trollhättans Simsällskap    27.33        56.31   
12  Anton Lagerqvist  1991  Göteborg Sim    27.39        56.44   
13  Daniel Berenett  1991  Varg, IL  NOR  26.80        56.59   
14  Axel Aversund  1991  Alingsås SLS    27.72        56.94   
15  Belmin Zubanovic  1991  S71    27.41        56.98   
16  Bjørn Emil Evensen  1991  Gjøvik Svømmeklubb  NOR  27.28        57.15   
17  Ossian Arvidsson  1992  Kungälvs Simsällskap    27.16        57.26   
18  Sebastian Wigstrøm  1991  Bærumsvømmerne  NOR  27.90        57.43   
19  Jimmy Hertzman  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.35        57.46   
20  Kim Torberntsson  1991  Linköpings Allmänna SS    27.89        57.79   
21  Jan Tore Jessen Eikrem  1991  Varg, IL  NOR  28.01        57.93   
22  Eddie Sjörén-Hedberg  1991  Simklubben S 02    27.95        58.07   
23  Axel Gårdström  1991  Kungsbacka Simsällskap    27.88        58.17   
24  Patric Kartberg  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.18        58.41   
25  Johan Melin  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.00        58.43   
26  Thor Hafnor  1991  Bærumsvømmerne  NOR  28.38        58.48   
27  Samuel Bälter  1991  Linköpings Allmänna SS    27.71        58.54   
28  Kristofer Kärki  1991  Kappsimningsklubben Karpen    28.28        58.89   
29  Johannes Lampela  1992  Karlstads Simsällskap    28.42        59.15   
30  Malcolm Granberg  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.42        59.24   
31  Andreas Hemström  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.34        59.33   
32  Vegard Løvberg  1991  Bærumsvømmerne  NOR  29.14        59.54   
33  Simon Nilsson  1991  Södertälje Simsällskap    28.47        59.57   
34  Christian Slettebo  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.81        59.58   
35  Fredrich Risebrandt  1992  Trollhättans Simsällskap    28.86        59.81   
35  Niklas Axelsson  1991  Alingsås SLS    29.02        59.81   
37  Erik Ekdahl  1991  Alingsås SLS    28.99        59.87   
38  Viktor Näsman  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.68        59.90   
39  Henrik Nordborg  1992  Vellinge-Näsets Simklubb    28.19        59.93   
40  Henrik Wold  1991  Tønsberg Svømmeklubb  NOR  28.27        59.95   
41  Daniel Pettersson  1991  Linköpings Allmänna SS    28.62        59.96   
42  Victor Westerlund  1992  Karlstads Simsällskap    29.00        1:00.19   
43  Vedran Kovacevic  1991  Simklubben Elfsborg    28.18        1:00.26   
44  Per Eliasson-Hagström  1992  Alingsås SLS    29.43        1:00.41   
45  Andreas Englund  1992  Simklubben Elfsborg    29.06        1:00.43   
46  Rickard Dahlqvist  1992  Linköpings Allmänna SS    28.71        1:00.59   
47  Jacob Fredriksson  1992  Skäret Simsällskap    29.16        1:00.66   
48  Jesper Bergström  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.96        1:00.83   
49  Andreas Linnerud  1991  Bærumsvømmerne  NOR  29.31        1:00.87   
50  Emil Larsson  1992  Ängelholms Simsällskap    28.89        1:00.91   
51  Pernick Dam  1992  Göteborg Sim    28.80        1:00.99   
52  Ola Södergård  1992  Ängelholms Simsällskap    28.89        1:01.20   
52  Jonatan Gamerov  1991  Örebro Simallians    29.10        1:01.20   
54  Christian Svensson  1991  Simklubben Elfsborg    29.25        1:01.24   
55  Johan Rebner  1992  Karlstads Simsällskap    29.00        1:04.11   
                     
 
Gren 21, 100m FJÄRILS. F 16-17, Finaler 
Sponsor: Scanmineral AB 
Ullbergsrekord: Gabriella Fagundez 1:01.14 2002-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Isabelle Höglund  1990  Göteborg Sim    29.06        1:02.89   
Rebecka Palm  1990  Linköpings Allmänna SS    28.99        1:03.26   
Sanna Öhgren  1991  Linköpings Allmänna SS    29.98        1:03.80   
Evelina Karlsson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.51        1:05.07   
Tove Törnström  1991  Linköpings Allmänna SS    31.31        1:05.46   
Sara Crifält  1991  Linköpings Allmänna SS    30.73        1:05.82   
Frida Andersson  1991  Uddevalla Simförening    31.31        1:07.15   
Linn Nordberg  1991  Göteborg Sim    31.44        1:07.41   
                     
 
Gren 21, 100m FJÄRILS. F 16-17, Försök 
Sponsor: Scanmineral AB 
Ullbergsrekord: Gabriella Fagundez 1:01.14 2002-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Rebecka Palm  1990  Linköpings Allmänna SS    29.24        1:03.51   
Isabelle Höglund  1990  Göteborg Sim    30.22        1:05.23   
Sanna Öhgren  1991  Linköpings Allmänna SS    30.86        1:05.29   
Sara Crifält  1991  Linköpings Allmänna SS    30.92        1:05.91   
Evelina Karlsson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.62        1:06.00   
Tove Törnström  1991  Linköpings Allmänna SS    31.40        1:06.12   
Frida Andersson  1991  Uddevalla Simförening    31.21        1:07.02   
Linn Nordberg  1991  Göteborg Sim    31.67        1:07.52   
Kristine Mella  1990  Bærumsvømmerne  NOR  31.49        1:07.72   
10  Kristina Lundberg  1991  Göteborg Sim    30.15        1:07.81   
11  Josephine Wiberg  1990  S71    31.86        1:08.23   
12  Sara Wiklund  1991  Trollhättans Simsällskap    32.16        1:08.44   
13  Amanda Rutqvist  1991  Göteborg Sim    31.65        1:08.47   
14  Linda Pettersson  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.74        1:08.95   
15  Emma Stokland  1990  Göteborg Sim    32.59        1:08.99   
16  Sofie Claesson  1990  Linköpings Allmänna SS    32.55        1:09.28   
17  Ida Nord  1990  Vellinge-Näsets Simklubb    31.81        1:09.42   
18  Sandra Olofsson  1990  Skäret Simsällskap    32.59        1:09.55   
19  Jasmine Marcusson  1990  Kungälvs Simsällskap    32.98        1:10.16   
20  Andrea Bengtsson  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.28        1:10.26   
21  Yasmine Zabihi  1991  Simklubben S 02    32.90        1:10.61   
22  Johanna Söderholm  1990  Linköpings Allmänna SS    31.95        1:10.68   
23  Natalie Mirsch  1991  Simklubben 1970    33.22        1:11.00   
24  Elise Löfgren  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.65        1:11.33   
25  Moa Mikaelsson  1991  Ängelholms Simsällskap    33.87        1:11.61   
26  Beatrice Fors  1991  Örebro Simallians    33.28        1:11.72   
27  Madeleine Andersson  1991  Ängelholms Simsällskap    31.79        1:11.85   
28  Sanna Gustavsson  1990  Trollhättans Simsällskap    34.21        1:11.89   
29  Sara Niklasson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.21        1:12.16   
30  Sara Hagve Jansson  1990  Linköpings Allmänna SS    33.38        1:12.18   
31  Petronella Åsenblad  1990  Trollhättans Simsällskap    33.33        1:12.33   
32  Marte E. Brinchmann  1991  Moss Svømmeklubb  NOR  33.43        1:13.26   
33  Camilla Andersson  1990  Kungälvs Simsällskap    33.53        1:13.45   
34  Elise Ekvall  1991  Ängelholms Simsällskap    33.73        1:13.59   
35  Ane Midtun  1991  Bergen  NOR  34.41        1:14.52   
36  Veronica Brännfeldt  1990  Skäret Simsällskap    34.50        1:14.73   
37  Therese Thall  1990  Trollhättans Simsällskap    34.09        1:14.88   
38  Celine Farsund  1991  Varg, IL  NOR  35.58        1:16.42   
39  Elin Roscher  1990  Varg, IL  NOR  35.11        1:16.55   
                     
 
Gren 22, 100m FJÄRILS. P 17-18, Finaler 
Sponsor: Kortedala Bingo 
Ullbergsrekord: Jani Sievinen 55.07 1991-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Björn Gunnarsson  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.10        59.02   
Mathias Nilsson  1990  S71    27.43        59.49   
Mattias Thorsell  1989  Skövde Simsällskap    27.93        59.86   
Lukas Gamerov  1989  Örebro Simallians    28.33        59.98   
Joakim Tevell  1990  Kungälvs Simsällskap    28.30        1:01.53   
John Gunnarsson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.36        1:01.61   
Anders Harnebrandt  1990  Göteborg Sim    29.10        1:01.65   
Eemil Heikkinen  1989  Södertälje Simsällskap    28.48        1:01.85   
                     
 
Gren 22, 100m FJÄRILS. P 17-18, Försök 
Sponsor: Kortedala Bingo 
Ullbergsrekord: Jani Sievinen 55.07 1991-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Björn Gunnarsson  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb    26.92        59.16   
Mattias Thorsell  1989  Skövde Simsällskap    27.19        59.48   
Mathias Nilsson  1990  S71    28.72        1:00.92   
Lukas Gamerov  1989  Örebro Simallians    28.78        1:00.97   
Joakim Tevell  1990  Kungälvs Simsällskap    28.85        1:01.99   
John Gunnarsson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.62        1:02.01   
Anders Harnebrandt  1990  Göteborg Sim    28.96        1:02.12   
Eemil Heikkinen  1989  Södertälje Simsällskap    28.58        1:02.15   
Filip Rawecki  1990  Alingsås SLS    28.59        1:02.16   
10  Petter Lindahl  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.24        1:02.28   
11  Antonis Xepapadakis  1990  Varg, IL  NOR  29.29        1:02.31   
12  Carl Leander  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.37        1:02.45   
13  Christoffer Bengtsson  1989  Kungälvs Simsällskap    27.57        1:02.61   
14  Jesper Olsson  1990  Föreningen Trelleborg Kappsim    28.77        1:02.72   
15  Niklas Löfgren  1989  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.05        1:02.85   
16  Karl Rundstedt  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.24        1:03.45   
17  Benjamin Moll  1989  Örebro Simallians    29.60        1:03.79   
18  Ponthus Sandell  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.30        1:03.88   
19  Philip Carlsson  1990  Alingsås SLS    29.62        1:04.36   
20  Dennis Gnutek  1989  Göteborg Sim    30.56        1:05.05   
21  Victor Paulsson  1990  Göteborg Sim    30.27        1:05.10   
22  Henrik Toll  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.76        1:06.30   
23  Stian Werner Erichsen  1990  Bærumsvømmerne  NOR  30.89        1:06.44   
24  William Elfversson  1989  Kungsbacka Simsällskap    30.38        1:06.63   
25  Philip Rosvall  1989  Simklubben Triton    30.29        1:06.67   
26  Patrik Persson  1989  Göteborg Sim    30.96        1:06.84   
27  Esa Virtanen  1990  Simklubben S 02    30.63        1:06.89   
28  Felipe Kristensson  1990  Simklubben S 02    31.21        1:07.57   
29  Johan Melin  1990  Örebro Simallians    30.41        1:07.78   
30  Mikael Wåhlin  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.47        1:08.29   
31  Daniel Bergvall  1989  Vellinge-Näsets Simklubb    31.46        1:08.98   
32  Mårten Agnesson  1990  Linköpings Allmänna SS    31.65        1:09.00   
33  Alexander Lidén  1990  Trollhättans Simsällskap    30.93        1:09.27   
34  Filip Nedin  1990  Karlstads Simsällskap    31.16        1:09.65   
35  Nicolas Fälth  1989  Kungälvs Simsällskap    31.30        1:10.41   
36  Jonas Alfredsson  1989  Kungälvs Simsällskap    31.62        1:11.74   
37  Oskar Eriksson  1989  Vellinge-Näsets Simklubb    33.06        1:12.14   
38  Espen Urdahl  1989  Bærumsvømmerne  NOR  33.58        1:13.37   
39  Henrik Eriksson  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.41        1:14.61   
                     
 
Gren 23, 100m RYGGSIM DAMER, Finaler 
Sponsor: Kortedala Bingo 
Ullbergsrekord: Martina Svensson 1:02.67 2004-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Elin Harnebrandt  1988  Göteborg Sim    30.00        1:02.14  0-999 Åldersgrupp Rekord 
Emilia Nilsson  1988  Linköpings Allmänna SS    31.06        1:04.61   
Jennie Carlsson  1986  Linköpings Allmänna SS    32.17        1:06.84   
Josefin Wede  1987  Linköpings Allmänna SS    33.21        1:07.07   
Nathalie Andersson  1988  Skäret Simsällskap    32.14        1:07.13   
Hanna Eriksson  1984  Södertälje Simsällskap    32.25        1:07.51   
Anette Fidjeland  1980  Varg, IL  NOR  33.17        1:08.62   
Rebecca Calder  1987  Varg, IL  NOR  33.77        1:09.94   
                     
 
Gren 23, 100m RYGGSIM DAMER, Försök 
Sponsor: Kortedala Bingo 
Ullbergsrekord: Martina Svensson 1:02.67 2004-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Elin Harnebrandt  1988  Göteborg Sim    31.55        1:04.31   
Emilia Nilsson  1988  Linköpings Allmänna SS    31.09        1:04.66   
Jennie Carlsson  1986  Linköpings Allmänna SS    31.98        1:06.01   
Hanna Yttring  1988  Göteborg Sim    32.17        1:07.26   
Hanna Eriksson  1984  Södertälje Simsällskap    31.93        1:07.28   
Josefin Wede  1987  Linköpings Allmänna SS    33.13        1:07.65   
Rebecca Calder  1987  Varg, IL  NOR  33.00        1:07.70   
Anette Fidjeland  1980  Varg, IL  NOR  32.95        1:07.86   
Nathalie Andersson  1988  Skäret Simsällskap    32.67        1:08.06   
10  Viktoria Lundh  1989  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.17        1:08.23   
11  Joline Höglund  1988  Göteborg Sim    33.04        1:08.98   
12  Josefine Walker  1985  Göteborg Sim    33.51        1:09.44   
13  Marie Hallberg  1989  Simklubben Triton    34.06        1:10.50   
14  Henriette Brekke  1988  Vestkantsvømmerne  NOR  34.44        1:10.60   
15  Astrid Armgarth  1988  Linköpings Allmänna SS    34.37        1:10.82   
16  Therése Bergström  1987  Linköpings Allmänna SS    34.22        1:10.95   
17  Vibeke Browne  1989  Bærumsvømmerne  NOR  34.15        1:11.05   
18  Elise Strömsvik  1987  Vestbyen IL  NOR  34.26        1:12.06   
19  Johanna Svensson  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.39        1:12.17   
20  Jessica Ericsson  1988  Simklubben 1970    35.24        1:12.48   
21  Matilda Nilsson  1988  Ängelholms Simsällskap    35.10        1:13.84   
22  Elin Öster  1987  Södertälje Simsällskap    36.23        1:14.99   
23  Therese Sagstad  1987  Vestkantsvømmerne  NOR  36.50        1:15.16   
24  Lisa Blomgren  1988  Göteborg Sim    35.05        1:15.43   
25  Lisa Rythén-Larsson  1989  Simklubben Elfsborg    36.70        1:15.71   
26  Sara Johansson  1989  S71    36.73        1:15.72   
27  Isa Bylund-Viksten  1989  Karlstads Simsällskap    36.98        1:16.45   
28  Charlotte Irgens  1989  Bærumsvømmerne  NOR  37.75        1:16.47   
29  Malin Eriksson  1989  Vellinge-Näsets Simklubb    36.55        1:16.68   
30  Charlotte Kausland  1989  Vestkantsvømmerne  NOR  37.54        1:17.31   
31  Karin Ekholt  1989  Bærumsvømmerne  NOR  37.99        1:17.67   
32  Randi Gaasvik  1987  Vestbyen IL  NOR  38.02        1:18.07   
33  Linda Fagermar  1989  Vellinge-Näsets Simklubb    37.41        1:18.68   
34  Cecilia Frisk  1988  Örebro Simallians    38.42        1:19.58   
35  Hanne Mathiesen  1988  Gjøvik Svømmeklubb  NOR  38.35        1:19.68   
36  Emma Andersson  1989  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.37        1:19.76   
37  Tone Wold Eriksrud  1988  Gjøvik Svømmeklubb  NOR  39.01        1:20.30   
38  Helle Rønning Rangnes  1989  Tønsberg Svømmeklubb  NOR  42.10        1:26.01   
                     
 
Gren 24, 100m RYGGSIM HERRAR, Finaler 
Sponsor: Scanmaskin Sv. AB 
Ullbergsrekord: Pierre Roger 53.59 2004-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Kim Torry Simmenes  1982  Vestkantsvømmerne  NOR  27.62        56.21   
Marcus Piehl  1985  Linköpings Allmänna SS    28.10        57.17   
Nikola Stojmenovic  1988  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.76        57.62   
Joachim Wiking  1987  Örebro Simallians    28.10        57.65   
Michael Kostesic  1986  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.18        58.01   
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.68        58.81   
Marcus Tuomela  1988  Göteborg Sim    28.93        58.92   
Oscar Vilsmyr  1982  Göteborg Sim    29.00        1:00.33   
                     
 
Gren 24, 100m RYGGSIM HERRAR, Försök 
Sponsor: Scanmaskin Sv. AB 
Ullbergsrekord: Pierre Roger 53.59 2004-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Marcus Piehl  1985  Linköpings Allmänna SS    28.08        58.24   
Nikola Stojmenovic  1988  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.58        58.93   
Marcus Tuomela  1988  Göteborg Sim    29.16        59.26   
Kim Torry Simmenes  1982  Vestkantsvømmerne  NOR  29.04        59.28   
Joachim Wiking  1987  Örebro Simallians    29.47        59.32   
Michael Kostesic  1986  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.61        59.51   
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.06        59.58   
Oscar Vilsmyr  1982  Göteborg Sim    28.97        1:00.78   
Tobias Törnström  1988  Linköpings Allmänna SS    29.40        1:00.85   
10  Anders Melin  1988  Karlstads Simsällskap    28.97        1:00.97   
11  Pelle Schöld  1987  Linköpings Allmänna SS    29.74        1:01.68   
12  Kristian Mandel  1987  Skäret Simsällskap    29.86        1:02.16   
13  Rickard Berglund  1987  Göteborg Sim    30.53        1:02.40   
14  Hans Albrektsson  1985  Linköpings Allmänna SS    29.94        1:02.68   
15  Sebastian Bertholdsson  1988  Örebro Simallians    30.57        1:02.69   
16  Klas Wiréhn  1985  Linköpings Allmänna SS    29.98        1:02.80   
17  Alexander Dale Oen  1985  Vestkantsvømmerne  NOR  30.19        1:02.98   
18  Jacob Nordin  1988  Linköpings Allmänna SS    30.17        1:03.69   
19  Kristofer Johansson  1987  Linköpings Allmänna SS    31.15        1:03.89   
20  Alexander Bechet  1986  Simklubben S 02    31.41        1:04.29   
21  David Palmqvist  1988  Skäret Simsällskap    31.34        1:05.02   
22  Marcus Åberg  1988  Karlstads Simsällskap    31.43        1:05.04   
23  Christoffer Nilsson  1988  Höganäs Simsällskap    31.19        1:05.52   
24  öystein Gaasvik  1982  Vestbyen IL  NOR  31.22        1:05.60   
25  Christian Johansson  1988  Skövde Simsällskap    32.91        1:06.37   
26  Sebastian Fronczak  1988  Linköpings Allmänna SS    32.42        1:06.84   
27  Kristofer Hägg  1987  Skövde Simsällskap    31.93        1:06.87   
28  Jari K Mikkelsen  1988  Varg, IL  NOR  32.26        1:06.90   
29  Markus Mattsson  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.08        1:07.21   
29  Fredrik Henlöv  1986  Södertälje Simsällskap    32.66        1:07.21   
31  Jonas Fredriksson  1988  Södertälje Simsällskap    32.90        1:08.03   
32  Gustav Öhrling  1988  Linköpings Allmänna SS    32.52        1:08.07   
33  Benjamin Marum  1988  Vestkantsvømmerne  NOR  33.15        1:08.31   
34  Anders Hagström  1988  Örebro Simallians    32.80        1:09.42   
35  Lars Sandberg  1965  Kungsbacka Simsällskap    33.15        1:09.70   
36  Sindre Vikane  1988  Vestkantsvømmerne  NOR  33.42        1:10.24   
37  Jørgen Gallis  1985  Tønsberg Svømmeklubb  NOR  34.20        1:10.97   
38  Christoffer Åberg  1988  Karlstads Simsällskap    35.32        1:12.75   
Tim Arnesen  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap            DNF   
                     
 
Gren 25, 50m FRISIM F 11 & Y, Finaler 
Sponsor: Office 
Ullbergsrekord: Mia Brodén 29.82 1994-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND          Tid  Status 











 
Rebecca Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            30.98   
Christina Ekstedt  1996  Göteborg Sim            33.05   
Natalie Larsson  1996  Örebro Simallians            33.16   
Sofie Schmidt  1996  Simklubben Triton            33.24   
Johanna Nilsson  1996  Simklubben Triton            33.31   
Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb            33.66   
Hanna Börjesson  1996  Göteborg Sim            34.15   
Isabelle Stenvold  1996  Trollhättans Simsällskap            34.62   
                     
 
Gren 25, 50m FRISIM F 11 & Y, Försök 
Sponsor: Office 
Ullbergsrekord: Mia Brodén 29.82 1994-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND          Tid  Status 











 
Rebecca Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            31.84   
Natalie Larsson  1996  Örebro Simallians            33.60   
Johanna Nilsson  1996  Simklubben Triton            33.66   
Sofie Schmidt  1996  Simklubben Triton            33.75   
Christina Ekstedt  1996  Göteborg Sim            33.85   
Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb            34.11   
Isabelle Stenvold  1996  Trollhättans Simsällskap            34.63   
Hanna Börjesson  1996  Göteborg Sim            34.74   
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            34.85   
10  Linnea Magnusson  1996  Linköpings Allmänna SS            34.96   
11  Josefin Nielsen-Fernandez  1996  Kungälvs Simsällskap            35.02   
12  Ulrika Holm  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap            35.20   
12  Erika Settland  1996  Linköpings Allmänna SS            35.20   
14  Felicia Andersson  1997  Skäret Simsällskap            35.54   
15  Viktoria Reinhold  1996  Göteborg Sim            35.62   
16  Inez Kristensson  1997  Göteborg Sim            36.15   
17  Hanna Rutqvist  1997  Göteborg Sim            36.19   
18  Charlotte Ericson  1996  Göteborg Sim            36.23   
19  Johanna Andersson  1996  Göteborg Sim            36.41   
20  Elisabeth Krische  1996  Simklubben 1970            36.52   
21  Kim Holmlund  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap            36.72   
22  Evelina Wensberg  1996  Säffle Simsällskap            36.91   
23  Josefine Möller  1996  Höganäs Simsällskap            37.14   
24  Maja Bergstrand  1996  Göteborg Sim            37.31   
25  Matilda Kewenter  1997  Göteborg Sim            37.35   
26  Kim Hallhagen  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap            37.46   
27  Isabelle Hermansson  1996  Kungälvs Simsällskap  VSSF          37.52   
28  Sofie Andersson  1996  Göteborg Sim            37.69   
29  Amanda Andersson  1996  Skäret Simsällskap            37.75   
30  Daniela Kindstrand  1997  Linköpings Allmänna SS            37.87   
31  Lina Johansson  1996  Skäret Simsällskap            38.21   
32  Annica Molin  1996  Kungsbacka Simsällskap            38.52   
33  Sandra Gustavsson  1996  Filipstads Simklubb            38.67   
34  Rebecca Franzén  1996  Kungsbacka Simsällskap            38.87   
35  Emma Bergqvist  1998  Linköpings Allmänna SS            39.19   
36  Linnéa Bergsland  1996  Säffle Simsällskap            39.23   
36  Ida Borg  1997  Simklubben Triton            39.23   
38  Sofia Zand  1997  Linköpings Allmänna SS            39.60   
39  Emily Pettersen  1996  Göteborg Sim            39.72   
40  Cathlin Kvist  1997  Simklubben Triton            40.33   
41  Sofia Johannesson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap            41.27   
42  Gabrielle Idegård  1997  Göteborg Sim            42.16   
43  Elin Höjd  1996  Filipstads Simklubb            42.28   
44  Carolina Westas  1996  Filipstads Simklubb            42.52   
45  Malin Amundsen  1996  Kungsbacka Simsällskap            44.56   
46  Isabella Hellgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            45.47   
47  Annie Bredänge  1996  Kungsbacka Simsällskap            46.05   
Erica Svensson  1996  Filipstads Simklubb            DSQ   
Angelica Yngvesson  1996  Skene Sim- och Idrottssällskap            DSQ   
                     
 
Gren 26, 50m FRISIM P 12 & Y, Finaler 
Sponsor: CC Marketing AB 
Ullbergsrekord: Mikko Klemola 27.46 1994-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND          Tid  Status 











 
Johan Andersson  1995  Skäret Simsällskap            28.96   
Grim Sjöberg  1995  Linköpings Allmänna SS            30.11   
Jakob Bernstein  1995  Bærumsvømmerne  NOR          30.32   
Edvin Qvirist  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            30.41   
Konrad Nilsson  1995  Säffle Simsällskap            30.51   
Robert O´gorman  1995  Simklubben S 02            30.58   
Mark Strømme  1995  Bærumsvømmerne  NOR          30.72   
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg            30.87   
                     
 
Gren 26, 50m FRISIM P 12 & Y, Försök 
Sponsor: CC Marketing AB 
Ullbergsrekord: Mikko Klemola 27.46 1994-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND          Tid  Status 











 
Johan Andersson  1995  Skäret Simsällskap            29.17   
Jakob Bernstein  1995  Bærumsvømmerne  NOR          30.32   
Grim Sjöberg  1995  Linköpings Allmänna SS            30.38   
Robert O´gorman  1995  Simklubben S 02            30.61   
Mark Strømme  1995  Bærumsvømmerne  NOR          30.76   
Konrad Nilsson  1995  Säffle Simsällskap            30.78   
Edvin Qvirist  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            30.78   
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg            31.25   
Dennis Tan  1995  Simklubben Elfsborg            32.00   
10  Oskar Olsson  1995  Karlstads Simsällskap            32.04   
11  Julian Cöster  1995  Göteborg Sim            32.08   
12  Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton            32.15   
13  Hampus Larsson  1995  Höganäs Simsällskap            32.24   
14  Christopher Jedel  1995  Simklubben S 02            32.31   
15  Johan Kling  1995  Ängelholms Simsällskap            32.96   
16  Linus Björling  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            33.06   
17  Anton Welliver  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            33.36   
18  Alexander Vestin  1996  Karlstads Simsällskap            33.39   
19  Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap            33.47   
20  Kevin Thorvaldsson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            33.59   
21  Daniel Englund  1995  Simklubben Elfsborg            33.68   
22  Christoffer Roos  1995  Ängelholms Simsällskap            33.83   
23  Henrik Podéus  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            33.97   
24  Daniel Olsson  1996  Linköpings Allmänna SS            34.05   
25  Pontus Askmalm  1996  Linköpings Allmänna SS            34.22   
26  Erik Öjstedt  1995  Ängelholms Simsällskap            34.97   
27  Oscar Sands  1995  Göteborg Sim            35.37   
28  Viktor Hörndahl  1995  Kungsbacka Simsällskap            35.68   
29  Joel Georgy  1996  Kungsbacka Simsällskap            35.75   
30  Erik Isaksson  1995  Simklubben Triton            35.78   
31  Carl Rogne  1996  Säffle Simsällskap            35.85   
32  Filip Tagesson  1996  Örebro Simallians            36.04   
33  Yousef Enouri  1996  Göteborg Sim            36.05   
34  Emil Elton  1995  Göteborg Sim            36.26   
35  Mikael Lagging  1995  Göteborg Sim            36.40   
36  Erik Panzar  1996  Göteborg Sim            36.86   
36  Marcus Robertsson  1995  Kungsbacka Simsällskap            36.86   
38  Casper Eriksson  1996  Simklubben Elfsborg            37.05   
39  Axel Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            37.20   
40  Georg Hess  1996  Simklubben Elfsborg            37.28   
41  Jonathan Kinnear  1995  Göteborg Sim            37.51   
42  Fredrik Esselin  1996  Karlstads Simsällskap            37.93   
43  David Magnusson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            38.18   
44  Pontus Hammarkvist  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            38.23   
45  David Zachrisson  1996  Kungsbacka Simsällskap            39.54   
46  Sebastian Engfors-Nyqvist  1996  Simklubben Elfsborg            39.82   
47  Anton Johansson  1996  Kungsbacka Simsällskap            39.94   
48  Rasmus Källén  1996  Simklubben 1970            40.09   
49  Rasmus Bäckström  1996  Simklubben Elfsborg            40.34   
50  Eric Gustafsson  1997  Göteborg Sim            40.42   
51  Niklas Sandberg  1995  Kungsbacka Simsällskap            40.68   
52  Christoffer Jonsson  1997  Varabygdens Simsällskap            41.16   
53  Joshua Bailey  1996  Göteborg Sim            41.46   
54  Philip Hörndahl  1995  Kungsbacka Simsällskap            41.85   
55  Isac Abraham  1996  Göteborg Sim            42.24   
Erik Nyström  1996  Örebro Simallians            DSQ   
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            DSQ   
                     
 
Gren 27, 100m FJÄRILSIM F 12, Finaler 
Sponsor: KTC Control AB 
Ullbergsrekord: Ida Mattsson 1:05.88 1997-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap    31.45        1:08.08   
Maria Bergqvist  1995  Linköpings Allmänna SS    35.33        1:14.47   
Ellen Olsson  1995  Simklubben Triton    35.64        1:14.68   
Josefine Rydberg  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.00        1:16.66   
Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.80        1:16.66   
Sara Nordström  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.29        1:17.31   
Emilie Løvberg  1995  Bærumsvømmerne  NOR  36.58        1:17.61   
Johanna Rempling  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.22        1:19.18   
                     
 
Gren 27, 100m FJÄRILSIM F 12, Försök 
Sponsor: KTC Control AB 
Ullbergsrekord: Ida Mattsson 1:05.88 1997-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Céline Bertrand  1995  Skövde Simsällskap    32.48        1:10.03   
Ellen Olsson  1995  Simklubben Triton    34.98        1:16.45   
Maria Bergqvist  1995  Linköpings Allmänna SS    36.55        1:16.63   
Sara Nordström  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.65        1:17.51   
Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.30        1:18.42   
Johanna Rempling  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.70        1:19.61   
Emilie Løvberg  1995  Bærumsvømmerne  NOR  37.49        1:20.50   
Josefine Rydberg  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.68        1:21.16   
Andrea B Westbye  1995  Bærumsvømmerne  NOR  38.64        1:23.17   
10  Amanda Sundström  1995  Skäret Simsällskap    40.90        1:27.87   
11  Klara Simonsson  1995  Simklubben S 02    41.13        1:28.20   
12  Johanna André  1995  Trollhättans Simsällskap    43.17        1:30.09   
13  Angelica Rosengren  1995  Simklubben Elfsborg    41.01        1:31.15   
14  Tina Johansson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    41.82        1:31.60   
15  Sabina Franzén  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    41.93        1:38.64   
16  Madelene Andersson  1995  Linköpings Allmänna SS    45.70        1:48.81   
                     
 
Gren 28, 100m FJÄRILSIM P 13, Finaler 
Sponsor: Jerneviken AB 
Ullbergsrekord: Mikko Klemola 1:02.62 1995-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Oskar Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    30.05        1:06.10   
Elias Persson  1994  Kappsimningsklubben Karpen    32.74        1:10.68   
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    33.07        1:10.69   
Markus Vindenes  1994  Vestkantsvømmerne  NOR  34.95        1:14.48   
Martin Ohlsson  1994  Simklubben Elfsborg    34.05        1:15.42   
Axel Rebner  1994  Karlstads Simsällskap    35.03        1:16.22   
Kevin Petersson  1994  Linköpings Allmänna SS    34.50        1:16.39   
Adis Licina  1994  Södertälje Simsällskap    35.45        1:19.64   
                     
 
Gren 28, 100m FJÄRILSIM P 13, Försök 
Sponsor: Jerneviken AB 
Ullbergsrekord: Mikko Klemola 1:02.62 1995-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Oskar Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    29.63        1:05.29   
Elias Persson  1994  Kappsimningsklubben Karpen    32.44        1:12.02   
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    33.96        1:13.28   
Kevin Petersson  1994  Linköpings Allmänna SS    34.14        1:14.24   
Markus Vindenes  1994  Vestkantsvømmerne  NOR  35.32        1:15.90   
Martin Ohlsson  1994  Simklubben Elfsborg    33.88        1:16.00   
Axel Rebner  1994  Karlstads Simsällskap    35.28        1:16.35   
Adis Licina  1994  Södertälje Simsällskap    35.37        1:16.59   
Emil Möller  1994  Höganäs Simsällskap    34.67        1:16.62   
10  Henrik Nilsson  1994  Simklubben Triton    35.44        1:16.75   
11  Elias Rosberg  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.11        1:18.06   
12  Anton Lundin  1994  Simklubben Triton    36.95        1:19.97   
13  Henrik Ridell  1994  Simklubben Triton    36.72        1:21.08   
14  Ludwig Lord-Johansson  1994  Södertälje Simsällskap    36.61        1:21.36   
15  Henrik Gingsjö  1994  Kungsbacka Simsällskap    37.33        1:23.26   
16  Hannes Ronnerheim  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.78        1:24.29   
17  Oscar Swartz-Frankenfelt  1994  Göteborg Sim    38.71        1:24.93   
18  Oscar Holmgren  1994  Örebro Simallians    38.93        1:26.99   
19  John Nordberg  1994  Göteborg Sim    39.87        1:28.51   
20  Sven Andersson  1994  Göteborg Sim    40.80        1:29.04   
21  Hampus Herbertsson  1994  Simklubben 1970    41.17        1:31.05   
22  Filip Alsterberg  1994  Göteborg Sim    42.25        1:33.38   
Gustav Eriksson  1994  Trollhättans Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 29, 100m BRÖSTSIM F 13, Finaler 
Sponsor: Scanmineral AB 
Ullbergsrekord: Sophie Vellner 1:12.65 1999-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    35.85        1:15.80   
Mikaela Dahl  1994  Alingsås SLS    38.59        1:21.58   
Ellinor Nilsson  1994  Simklubben Triton    39.64        1:22.30   
Felicia Steen  1994  Ängelholms Simsällskap    39.26        1:22.90   
Sofia Jansson  1994  Trollhättans Simsällskap    38.69        1:22.98   
Lykke Koch  1994  Skäret Simsällskap    40.19        1:24.16   
Erika Carlén  1994  Falköpings Simsällskap    39.68        1:24.73   
Ebba Lindh  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap    40.14        1:25.23   
                     
 
Gren 29, 100m BRÖSTSIM F 13, Försök 
Sponsor: Scanmineral AB 
Ullbergsrekord: Sophie Vellner 1:12.65 1999-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    35.31        1:15.22   
Mikaela Dahl  1994  Alingsås SLS    39.12        1:22.93   
Ellinor Nilsson  1994  Simklubben Triton    39.72        1:23.41   
Felicia Steen  1994  Ängelholms Simsällskap    39.49        1:24.05   
Ebba Lindh  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap    40.07        1:24.23   
Sofia Jansson  1994  Trollhättans Simsällskap    39.48        1:24.24   
Lykke Koch  1994  Skäret Simsällskap    40.11        1:24.27   
Erika Carlén  1994  Falköpings Simsällskap    40.46        1:25.87   
Anna Rosén  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap    40.55        1:25.93   
10  Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim    40.44        1:25.97   
11  Josefin Agnekrans  1994  Södertälje Simsällskap    40.57        1:26.10   
12  Lisa Grönlund  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    40.57        1:26.17   
13  Carolina Elvind  1994  Kungsbacka Simsällskap    41.10        1:26.50   
14  Andrea Hestdal  1994  Bergen  NOR  42.05        1:26.93   
15  Angelina Righult  1994  Simklubben Triton    40.90        1:27.57   
16  Linnéa Olsson  1994  Vellinge-Näsets Simklubb    41.83        1:27.61   
17  Olivia Alexandersson  1994  Höganäs Simsällskap    41.41        1:27.79   
18  Fanny Røed  1994  Bærumsvømmerne  NOR  40.76        1:27.97   
19  Emelie Horn  1994  Vellinge-Näsets Simklubb    41.78        1:28.01   
20  Linnéa Winlöf  1994  Falköpings Simsällskap    41.92        1:28.17   
21  My Arvidsson  1994  Örebro Simallians    41.28        1:28.41   
22  Aida Rekdahl  1994  Trollhättans Simsällskap    42.17        1:28.62   
23  Mia Gorusanovic  1994  Höganäs Simsällskap    41.75        1:28.85   
24  Felicia Hagberg  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    42.44        1:29.07   
25  Anna Hagve Jansson  1994  Linköpings Allmänna SS    42.39        1:29.46   
26  Amanda Nielsen-Fernandez  1994  Kungälvs Simsällskap    40.89        1:29.60   
27  Agnes Duvander  1994  Billingens Simklubb    42.53        1:29.73   
28  Ebba Hjälm  1994  Ängelholms Simsällskap    42.55        1:30.35   
29  Louise Ericson  1994  Trollhättans Simsällskap    42.68        1:30.76   
30  Vera Pålsson  1994  Karlstads Simsällskap    43.39        1:30.81   
31  Malin Pettersson  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    42.64        1:31.02   
32  Maja Krämer  1994  Ängelholms Simsällskap    42.66        1:31.88   
33  Märta Johansson  1994  Skäret Simsällskap    43.56        1:32.04   
34  Thenny Seger-Johansson  1994  Södertälje Simsällskap    42.40        1:32.30   
35  Sara Grönlund  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    42.90        1:33.24   
36  Elin Wallin  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap    44.39        1:33.51   
37  Sofia Jalnefjord  1994  Simklubben Elfsborg    43.68        1:33.65   
38  Petra Olsson  1994  Säffle Simsällskap    43.71        1:34.41   
Josefine Heintz  1994  Simklubben Elfsborg            DSQ   
                     
 
Gren 30, 100m BRÖSTSIM P 14, Finaler 
Sponsor: Tholin Larsson-gruppen 
Ullbergsrekord: Michael Berndtsson 1:07.83 1999-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Johan Ekstedt  1993  Göteborg Sim    34.12        1:12.43   
Karl-Fredrik Gudjonsson  1993  Linköpings Allmänna SS    35.28        1:14.28   
Styrbjörn Torell  1993  Höganäs Simsällskap    35.10        1:14.34   
Johannes Kärki  1993  Kappsimningsklubben Karpen    34.54        1:14.58   
Jesper Lund  1993  Trollhättans Simsällskap    35.66        1:15.57   
Robin Pålsson  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.00        1:15.70   
Nils Ivars  1993  Karlstads Simsällskap    35.87        1:15.83   
Martin Kastebo  1993  Skövde Simsällskap    36.06        1:16.25   
                     
 
Gren 30, 100m BRÖSTSIM P 14, Försök 
Sponsor: Tholin Larsson-gruppen 
Ullbergsrekord: Michael Berndtsson 1:07.83 1999-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Johan Ekstedt  1993  Göteborg Sim    34.57        1:13.65   
Styrbjörn Torell  1993  Höganäs Simsällskap    35.15        1:14.43   
Jesper Lund  1993  Trollhättans Simsällskap    35.45        1:15.38   
Karl-Fredrik Gudjonsson  1993  Linköpings Allmänna SS    36.66        1:16.09   
Nils Ivars  1993  Karlstads Simsällskap    35.83        1:16.38   
Johannes Kärki  1993  Kappsimningsklubben Karpen    36.30        1:16.72   
Martin Kastebo  1993  Skövde Simsällskap    36.36        1:16.82   
Robin Pålsson  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.75        1:17.06   
Erik Emanuelsson  1993  Södertälje Simsällskap    36.86        1:18.43   
10  Henry Emil Nordhagen  1993  Bærumsvømmerne  NOR  36.26        1:18.45   
11  Eric Karlborg  1993  Linköpings Allmänna SS    37.31        1:18.56   
12  Melker Selin  1993  Simklubben Elfsborg    36.67        1:18.86   
13  Anders S. Jordheim  1993  Vestkantsvømmerne  NOR  37.79        1:19.45   
14  Oskar Davidsson  1993  Ängelholms Simsällskap    37.78        1:19.79   
15  Alexander Söderman  1993  Göteborg Sim    38.19        1:19.83   
16  Gustav Andersson  1993  Ängelholms Simsällskap    38.27        1:20.48   
17  Simon Nilsson  1993  Trollhättans Simsällskap    38.52        1:20.84   
18  Christoffer Malmqvist  1993  Örebro Simallians    38.18        1:21.05   
19  Christopher Wolf  1993  Vestbyen IL  NOR  38.69        1:21.10   
20  Andreas Nilsson  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.16        1:21.35   
21  Niklas Gustafsson  1993  Kungälvs Simsällskap    38.56        1:21.94   
22  Simon Hedlund  1993  Skövde Simsällskap    38.66        1:22.01   
23  Martin Gundersen  1993  Varg, IL  NOR