Resultat Totalt - Officiell 
 
  Tävling  ULLBERGSTROFEN 2008    Utskriftsdatum  04 maj 2008   
  Tävlingsort  GÖTEBORG    Utskriftstid  17:05   
  Arrangör  GÖTEBORG SIM         
 
 
Gren 1, 100m BRÖSTS. FL 11oY, Finaler 
Sponsor: Kortedala Bingo 
Ullbergsrekord: Elin Törnbladh 1:19.59 2002-05-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Johanna Johnsson  1997  Älmhults Simsällskap    42.68        1:29.93   
Klara Juliusson  1997  Höganäs Simsällskap    42.69        1:30.28   
Lina Rosvall  1997  Ängelholms Simsällskap    44.11        1:31.67   
Inez Kristensson  1997  Göteborg Sim    44.83        1:33.47   
Sara Winberg  1997  Ängelholms Simsällskap    46.00        1:36.07   
Ellen Schollin  1997  Höganäs Simsällskap    45.88        1:36.68   
Elsa Hedström  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    47.10        1:40.07   
Josefine Karlsson  1997  Varberg-Falkenberg Sim    48.14        1:41.34   
                     
 
Gren 1, 100m BRÖSTS. FL 11oY, Försök 
Sponsor: Kortedala Bingo 
Ullbergsrekord: Elin Törnbladh 1:19.59 2002-05-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Johanna Johnsson  1997  Älmhults Simsällskap    43.00        1:31.63   
Lina Rosvall  1997  Ängelholms Simsällskap    44.39        1:33.60   
Klara Juliusson  1997  Höganäs Simsällskap    44.38        1:33.62   
Josefine Karlsson  1997  Varberg-Falkenberg Sim    46.88        1:37.62   
Inez Kristensson  1997  Göteborg Sim    46.91        1:37.75   
Sara Winberg  1997  Ängelholms Simsällskap    45.85        1:38.19   
Elsa Hedström  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    47.33        1:38.55   
Ellen Schollin  1997  Höganäs Simsällskap    46.84        1:39.59   
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    47.05        1:39.61   
10  Petra Pagil  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    49.80        1:41.82   
11  Johanna Åberg  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    50.34        1:43.32   
12  Marta Qvirist  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    48.60        1:44.51   
13  Matilda Kewenter  1997  Göteborg Sim    50.36        1:45.61   
14  My Janzén  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    50.65        1:46.33   
15  Julia Marksund-Larsson  1997  Skäret Simsällskap    49.74        1:46.48   
16  Klara Carlström  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    50.93        1:47.79   
17  Elise Raaen Bø  1997  Bærumsvømmerne    50.02        1:48.90   
18  Amanda Janzon  1997  Göteborg Sim    50.97        1:49.22   
19  Ida Andersson  1997  Simklubben Elfsborg    53.63        1:51.11   
20  Anna Grundmark  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    52.60        1:51.34   
21  Nancy Saliba  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    52.80        1:52.22   
22  Ebba Nyman  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    53.74        1:53.39   
23  Sally Ericsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    52.13        1:53.68   
24  Gabriella Petersson  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    53.44        1:54.11   
25  Frida Ahlberg  1997  Kungsbacka Simsällskap    55.24        1:57.49   
26  Hanna Thomas  1997  Simklubben Elfsborg    57.00        1:59.09   
27  Amitis Samadi  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    56.61        2:00.79   
28  Ive Johansson  1998  Filipstads Simklubb    55.39        2:02.74   
Julia Nordqvist  1997  Skäret Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 2, 100m BRÖSTS. PO 12 oY, Finaler 
Sponsor: Björnkläder AB 
Ullbergsrekord: Sverre Naess 1:16.17 2004-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Joel Georgy  1996  Kungsbacka Simsällskap    38.76        1:22.13   
Mathias Thorkildsen  1996  Bærumsvømmerne    40.88        1:25.92   
Pontus Wallin  1996  Helsingborgs Simsällskap    39.92        1:26.47   
Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    41.49        1:27.62   
Simon Wanna  1996  Säffle Simsällskap    42.56        1:28.14   
Sebastian Engfors-Nyqvist  1996  Simklubben Elfsborg    42.58        1:28.94   
Isak Eliasson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    42.70        1:29.60   
Fabian Steen  1996  Helsingborgs Simsällskap    43.03        1:30.86   
                     
 
Gren 2, 100m BRÖSTS. PO 12 oY, Försök 
Sponsor: Björnkläder AB 
Ullbergsrekord: Sverre Naess 1:16.17 2004-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Joel Georgy  1996  Kungsbacka Simsällskap    39.01        1:23.94   
Mathias Thorkildsen  1996  Bærumsvømmerne    41.67        1:27.13   
Pontus Wallin  1996  Helsingborgs Simsällskap    40.31        1:27.60   
Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    41.60        1:28.31   
Simon Wanna  1996  Säffle Simsällskap    44.09        1:30.37   
Sebastian Engfors-Nyqvist  1996  Simklubben Elfsborg    43.10        1:31.33   
Fabian Steen  1996  Helsingborgs Simsällskap    43.48        1:32.10   
Isak Eliasson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    44.52        1:32.61   
Alexander Vestin  1996  Karlstads Simsällskap    44.20        1:33.03   
10  Viktor Kertes  1996  Ängelholms Simsällskap    44.63        1:33.16   
11  Fredrik Esselin  1996  Karlstads Simsällskap    45.08        1:33.60   
12  Filip Tagesson  1996  Örebro Simallians    45.57        1:34.34   
13  Carl Rogne  1996  Säffle Simsällskap    45.27        1:35.65   
14  Anton Karlsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    45.71        1:35.72   
15  Oliver Krus  1996  Örebro Simallians    44.99        1:35.83   
16  Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    45.81        1:36.19   
17  Kalle Svensson  1997  Lysekils Simsällskap    46.47        1:36.43   
18  Erik Panzar  1996  Göteborg Sim    46.48        1:36.81   
19  Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    46.12        1:36.86   
20  Axel Andersson  1996  Helsingborgs Simsällskap    45.31        1:36.97   
21  Yousef Enouri  1996  Göteborg Sim    44.84        1:37.24   
22  Johannes Sköld  1996  Simklubben S 02    45.87        1:37.70   
23  Otto Schippert  1996  Helsingborgs Simsällskap    45.93        1:38.37   
24  Isac Abraham  1996  Göteborg Sim    46.53        1:39.27   
25  Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    48.16        1:39.46   
26  Oskar Renåker  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    47.33        1:40.05   
27  Jonas Hansson  1996  Karlshamns Simklubb    47.10        1:40.11   
28  Carl Svanelind  1996  Säffle Simsällskap    49.48        1:42.25   
29  Erik Nyström  1996  Örebro Simallians    49.00        1:42.72   
30  Jesper Askenberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    49.66        1:43.95   
31  Axel Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    48.86        1:44.56   
32  Tim Brolin-Pettersson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    50.04        1:46.12   
33  Pär Börjesson  1998  Göteborg Sim    50.10        1:46.38   
34  John Abrahamsson  1996  Skäret Simsällskap    51.99        1:48.62   
35  Muhamed Halilic  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    51.78        1:51.32   
36  Oskar Ehrnberg  1997  Göteborg Sim    53.11        1:51.63   
37  Martin Ahlgren  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    58.02        2:05.44   
Marcus Pedersen  1997  Simklubben Elfsborg            DNF   
Victor Möller  1996  Höganäs Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 3, 100m FRISIM F 12, Finaler 
Sponsor: Scanmineral ab 
Ullbergsrekord: Ida Mattsson 59.16 1997-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Louise Hansson  1996  Helsingborgs Simsällskap    30.40        1:02.69   
Jeanette Reinert  1996  Helsingborgs Simsällskap    31.01        1:03.67   
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.79        1:04.68   
Christina Ekstedt  1996  Göteborg Sim    31.50        1:05.17   
Rebecca Nilsson  1996  Helsingborgs Simsällskap    31.58        1:05.95   
Isabelle Avenius  1996  Kungälvs Simsällskap    32.47        1:07.08   
Isa Kolmbäck  1996  Södertälje Simsällskap    32.78        1:07.83   
Frida Grindheim  1996  Helsingborgs Simsällskap    33.19        1:08.38   
                     
 
Gren 3, 100m FRISIM F 12, Försök 
Sponsor: Scanmineral ab 
Ullbergsrekord: Ida Mattsson 59.16 1997-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Louise Hansson  1996  Helsingborgs Simsällskap    31.13        1:02.98   
Jeanette Reinert  1996  Helsingborgs Simsällskap    31.43        1:04.09   
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.10        1:05.65   
Rebecca Nilsson  1996  Helsingborgs Simsällskap    31.62        1:06.62   
Christina Ekstedt  1996  Göteborg Sim    32.55        1:07.36   
Isa Kolmbäck  1996  Södertälje Simsällskap    32.48        1:07.45   
Isabelle Avenius  1996  Kungälvs Simsällskap    31.75        1:07.99   
Frida Grindheim  1996  Helsingborgs Simsällskap    33.03        1:09.15   
Johanna Andersson  1996  Göteborg Sim    32.85        1:09.44   
10  Viktoria Reinhold  1996  Göteborg Sim    33.27        1:09.53   
11  Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb    33.80        1:10.08   
12  Hanna Börjesson  1996  Göteborg Sim    33.83        1:10.22   
13  Nathalie Larsson  1996  Örebro Simallians    32.98        1:10.75   
14  Kim Holmlund  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.03        1:11.08   
15  Ida Henriksson  1996  Varberg-Falkenberg Sim    34.04        1:11.57   
16  Linnéa Bergsland  1996  Säffle Simsällskap    33.74        1:13.01   
17  Amanda Knudsen  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.60        1:14.15   
18  Rebecca Franzén  1996  Kungsbacka Simsällskap    35.65        1:14.65   
19  Ulrika Holm  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.65        1:14.99   
20  Angelica Yngvesson  1996  Simklubben Elfsborg    35.35        1:15.38   
21  Josefin Nielsen-Fernandez  1996  Kungälvs Simsällskap    35.89        1:15.41   
22  Sarah Turesson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.64        1:15.77   
23  Lina Andersson  1996  Filipstads Simklubb    36.37        1:16.04   
24  Charlotte Ericson  1996  Göteborg Sim    35.67        1:16.09   
25  Hanna Klipic  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.54        1:16.13   
26  Amanda Andersson  1996  Skäret Simsällskap    37.63        1:16.59   
27  Nike Kruners  1996  Varberg-Falkenberg Sim    35.98        1:16.68   
28  Sofie Andersson  1996  Göteborg Sim    36.87        1:17.10   
29  Isabella Hagberg  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.38        1:17.88   
30  Tova Torell  1996  Höganäs Simsällskap    36.78        1:18.03   
31  Maja Linderholm  1996  Karlstads Simsällskap    36.69        1:18.74   
32  Sofia Johannesson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.43        1:18.76   
33  Johanna Janebäck  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.98        1:19.38   
34  Annica Molin  1996  Kungsbacka Simsällskap    37.37        1:20.16   
35  Julia Klingberg  1996  Höganäs Simsällskap    38.14        1:20.42   
36  Maja Bergstrand  1996  Göteborg Sim    38.00        1:21.34   
37  Elin Höjd  1996  Filipstads Simklubb    41.50        1:25.27   
Elisabeth Krische  1996  Simklubben 1970            DNF   
Julia Martén  1996  Varberg-Falkenberg Sim            DSQ   
Izabella Jedel  1996  Göteborg Sim            DSQ   
                     
 
Gren 4, 100m FRISIM P 13, Finaler 
Sponsor: Valhallabadet 
Ullbergsrekord: Manu Mäntymäki 55.46 1998-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Oscar Kock  1995  Södertälje Simsällskap    28.99        1:00.54   
Konrad Nilsson  1995  Säffle Simsällskap    29.56        1:00.96   
Mark Strømme  1995  Bærumsvømmerne    29.84        1:03.13   
Oskar Olsson  1995  Karlstads Simsällskap    30.48        1:03.71   
Robert O´gorman  1995  Simklubben S 02    31.02        1:03.95   
Joachim Bratt  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.09        1:04.11   
Julian Cöster  1995  Göteborg Sim    30.92        1:04.48   
Alexander Kesenci  1995  Södertälje Simsällskap    31.12        1:06.03   
                     
 
Gren 4, 100m FRISIM P 13, Försök 
Sponsor: Valhallabadet 
Ullbergsrekord: Manu Mäntymäki 55.46 1998-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Oscar Kock  1995  Södertälje Simsällskap    28.91        1:01.33   
Konrad Nilsson  1995  Säffle Simsällskap    30.03        1:01.78   
Mark Strømme  1995  Bærumsvømmerne    30.09        1:03.09   
Joachim Bratt  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.39        1:04.82   
Oskar Olsson  1995  Karlstads Simsällskap    31.95        1:04.84   
Robert O´gorman  1995  Simklubben S 02    31.11        1:04.96   
Alexander Kesenci  1995  Södertälje Simsällskap    31.30        1:05.22   
Julian Cöster  1995  Göteborg Sim    31.11        1:05.30   
Edvin Qvirist  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.43        1:05.98   
10  Truls Nilsson  1995  Vellinge-Näsets Simklubb    31.23        1:06.23   
11  Viktor Hörndahl  1995  Kungsbacka Simsällskap    31.75        1:06.73   
12  Anton Welliver  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.75        1:07.17   
13  Jörgen Gundersen  1995  SSK Skjetten Svømming  NOR  32.75        1:07.84   
13  Oscar Pihl  1995  Helsingborgs Simsällskap    32.46        1:07.84   
15  Christopher Jedel  1995  Göteborg Sim    32.64        1:07.93   
16  Björn Lindahl  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.05        1:07.97   
17  Iver Bergh Hvidsten  1995  Bærumsvømmerne    32.14        1:08.06   
18  Johan Kling  1995  Ängelholms Simsällskap    32.84        1:08.39   
19  Niklas Sandberg  1995  Kungsbacka Simsällskap    32.21        1:08.63   
20  Rasmus Lundell  1995  Vellinge-Näsets Simklubb    32.58        1:08.66   
21  Tim Skoogh  1995  Säffle Simsällskap    33.56        1:08.77   
22  Ludvig Hazard  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.52        1:08.87   
23  Alexander Dimcevski  1995  Simklubben S 02    32.90        1:09.02   
24  Elias Löfquist  1995  Helsingborgs Simsällskap    33.37        1:09.75   
25  Kevin Thorvaldsson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.22        1:09.91   
26  Rickard Nilsson  1995  Vellinge-Näsets Simklubb    33.17        1:10.03   
27  Erik Asp  1995  Kungsbacka Simsällskap    33.72        1:10.11   
28  Christoffer Roos  1995  Ängelholms Simsällskap    33.74        1:10.14   
29  Jens Grundmark  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.52        1:10.71   
30  Henrik Podéus  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.99        1:10.99   
31  Jonathan Demner  1995  Södertälje Simsällskap    33.83        1:11.00   
32  Linus Björling  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.27        1:11.10   
33  Emil Elton  1995  Göteborg Sim    34.37        1:11.12   
34  Simon Stoltenborg  1995  Landskrona Simsällskap    33.20        1:11.22   
35  Tim Göransson  1995  Helsingborgs Simsällskap    34.18        1:11.35   
36  Erik Öjstedt  1995  Ängelholms Simsällskap    33.49        1:11.71   
37  Dennis Sabo  1995  Karlshamns Simklubb    34.05        1:11.73   
38  Oscar Sands  1995  Göteborg Sim    35.53        1:14.21   
39  David Magnusson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.09        1:16.14   
Victor Platenik  1995  Simklubben 1970            DNS   
                     
 
Gren 5, 100m FJÄRILSIM F 13, Finaler 
Sponsor: Devello Syst.utv. AB 
Ullbergsrekord: Ida Mattsson 1:02.38 1998-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Emilie Løvberg  1995  Bærumsvømmerne    32.07        1:08.94   
Sara Nordström  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.35        1:11.07   
Josefine Rydberg  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.26        1:12.74   
Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.45        1:14.49   
Alexandra Berg  1995  Helsingborgs Simsällskap    34.79        1:15.69   
Amanda Sundström  1995  Skäret Simsällskap    35.83        1:17.38   
Linnea Olausson  1995  Helsingborgs Simsällskap    35.49        1:17.62   
Johanna Rempling  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.87        1:19.80   
                     
 
Gren 5, 100m FJÄRILSIM F 13, Försök 
Sponsor: Devello Syst.utv. AB 
Ullbergsrekord: Ida Mattsson 1:02.38 1998-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Emilie Løvberg  1995  Bærumsvømmerne    33.29        1:11.21   
Sara Nordström  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.71        1:12.03   
Josefine Rydberg  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.64        1:12.70   
Alexandra Berg  1995  Helsingborgs Simsällskap    34.25        1:13.83   
Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.41        1:14.92   
Amanda Sundström  1995  Skäret Simsällskap    36.50        1:17.54   
Linnea Olausson  1995  Helsingborgs Simsällskap    35.87        1:17.92   
Johanna Rempling  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.50        1:18.27   
Andrea B Westbye  1995  Bærumsvømmerne    36.24        1:18.79   
10  Klara Simonsson  1995  Simklubben S 02    36.37        1:19.03   
11  Isabelle Carlsson  1995  Skäret Simsällskap    36.65        1:19.26   
12  Malin Sjöström  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.91        1:19.71   
13  Angelica Rosengren  1995  Simklubben 1970    36.64        1:20.66   
14  Lidia Zemui  1995  Helsingborgs Simsällskap    36.84        1:20.76   
15  Anna Bølgen  1995  Bærumsvømmerne    36.37        1:20.94   
16  Klara Wakéus  1995  Kungsbacka Simsällskap    36.69        1:22.14   
17  Maria Galic  1995  Karlshamns Simklubb    36.83        1:23.36   
18  Erica Bergvall  1995  Landskrona Simsällskap    37.45        1:23.70   
19  Tilde Lundmark  1995  Simklubben S 02    37.04        1:24.58   
20  Tina Johansson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.69        1:25.19   
21  Ellinor Ekholm  1995  Höganäs Simsällskap    38.88        1:25.52   
22  Mathilda Dahlin  1995  Södertälje Simsällskap    38.12        1:26.02   
23  Frida Zielinski  1995  Karlshamns Simklubb    39.89        1:26.07   
24  Jennifer Ask  1995  Trollhättans Simsällskap    38.85        1:26.31   
25  Sanna Andersson  1995  Simklubben 1970    37.94        1:27.58   
26  Johanna Wendt  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.92        1:28.29   
27  Cecilia Johansson  1995  Varberg-Falkenberg Sim    41.91        1:29.00   
28  Sanna Salla  1995  Södertälje Simsällskap    39.68        1:29.99   
29  Sabina Franzén  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.81        1:30.72   
30  Matilda Gustafsson  1995  Kungsbacka Simsällskap    43.16        1:31.36   
31  Johanna Johansson  1995  Kungsbacka Simsällskap    41.55        1:31.47   
32  Marie Svensson  1995  SSK Skjetten Svømming  NOR  41.79        1:34.21   
33  Kristine Engelhardt Peder  1995  Tønsberg Svømmeklubb    43.63        1:34.44   
34  Elin Kvarnemar  1995  Varberg-Falkenberg Sim    43.74        1:35.24   
35  Natalie Ylitalo  1995  Simklubben S 02    40.36        1:36.24   
36  Victoria Hellgren  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    44.04        1:36.72   
37  Gabriella Ståhl  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    43.87        1:37.21   
Johanna Westholm  1995  Varberg-Falkenberg Sim            DSQ   
                     
 
Gren 6, 100m FJÄRILSIM P 14, Finaler 
Sponsor: Rolfs Åkeri Holmeja AB 
Ullbergsrekord: Mikko Klemola 1:00.24 1996-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    30.09        1:04.47   
Ludwig Lord-Johansson  1994  Södertälje Simsällskap    31.71        1:08.75   
Theodor Hansson  1994  Södertälje Simsällskap    31.81        1:09.52   
Eric Witt  1994  Höganäs Simsällskap    30.23        1:10.24   
Pontus Jörgensen  1994  Ängelholms Simsällskap    33.12        1:11.76   
Henrik Rasmusson  1994  Helsingborgs Simsällskap    32.82        1:12.10   
Oscar Swartz-Frankenfelt  1994  Göteborg Sim    33.78        1:13.03   
John Nordberg  1994  Göteborg Sim    34.40        1:15.33   
                     
 
Gren 6, 100m FJÄRILSIM P 14, Försök 
Sponsor: Rolfs Åkeri Holmeja AB 
Ullbergsrekord: Mikko Klemola 1:00.24 1996-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    32.15        1:10.02   
Ludwig Lord-Johansson  1994  Södertälje Simsällskap    32.99        1:10.40   
Eric Witt  1994  Höganäs Simsällskap    32.49        1:11.64   
Theodor Hansson  1994  Södertälje Simsällskap    33.44        1:11.94   
Axel Rebner  1994  Karlstads Simsällskap    33.33        1:12.93  Deltar ej i final 
Henrik Rasmusson  1994  Helsingborgs Simsällskap    34.13        1:12.96   
Oscar Swartz-Frankenfelt  1994  Göteborg Sim    33.99        1:12.97   
Pontus Jörgensen  1994  Ängelholms Simsällskap    33.86        1:13.44   
John Nordberg  1994  Göteborg Sim    34.45        1:15.44   
10  Anton Arvidsson  1994  Kungälvs Simsällskap    33.10        1:15.82   
11  Hannes Ronnerheim  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.99        1:16.30   
12  Gustav Olander  1994  Göteborg Sim    34.53        1:16.73   
13  Kristian Eide  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.97        1:17.43   
14  Jonathan Bjelkmark  1994  Södertälje Simsällskap    34.94        1:18.56   
15  Hampus Herbertsson  1994  Simklubben 1970    35.55        1:20.15   
16  Elias Rosberg  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.45        1:20.26   
17  Henrik Gingsjö  1994  Kungsbacka Simsällskap    35.71        1:20.47   
18  Sven Andersson  1994  Göteborg Sim    37.31        1:20.84   
19  Gustav Andersson  1994  Varberg-Falkenberg Sim    37.87        1:21.68   
20  Jonathan Sühl  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.25        1:22.06   
21  Sebastian Pettersson  1994  Kungälvs Simsällskap    36.60        1:22.08   
22  Niclas Mauritzson  1994  Örebro Simallians    36.84        1:22.86   
23  Didrik Hurum  1994  SSK Skjetten Svømming  NOR  39.36        1:25.77   
24  Oskar Emanuelsson  1994  Södertälje Simsällskap    38.08        1:25.93   
25  Tobias Dahlin  1994  Skäret Simsällskap    40.58        1:29.02   
26  Fridtjof Bache Hungnes  1994  Bærumsvømmerne    40.53        1:29.48   
27  Filip Alsterberg  1994  Göteborg Sim    41.32        1:29.98   
28  Joakim Bresche  1994  Varberg-Falkenberg Sim    41.21        1:32.73   
29  Alfred Larsson  1994  Varberg-Falkenberg Sim    44.12        1:36.70   
Azhy Samal  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 7, 100m RYGGSIM F 14-15, Finaler 
Sponsor: Pullman Ermator AB 
Ullbergsrekord: Elin Harnebrandt 1:03.42 2003-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Ida Nyman  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.77        1:08.80   
Emma Sandström  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.81        1:09.51   
Anna Söderbergh  1994  Göteborg Sim    34.17        1:10.61   
Emma Anzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.80        1:11.43   
Sophie Stoltenborg  1993  Landskrona Simsällskap    34.25        1:11.65   
Victoria Johnsson  1994  Älmhults Simsällskap    34.32        1:11.84   
Josefin Agnekrans  1994  Södertälje Simsällskap    34.90        1:12.30   
Moa Strannerud  1993  Södertälje Simsällskap    35.45        1:12.71   
                     
 
Gren 7, 100m RYGGSIM F 14-15, Försök 
Sponsor: Pullman Ermator AB 
Ullbergsrekord: Elin Harnebrandt 1:03.42 2003-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Ida Nyman  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.11        1:09.60   
Emma Sandström  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.82        1:09.92   
Anna Söderbergh  1994  Göteborg Sim    34.37        1:10.94   
Josefin Agnekrans  1994  Södertälje Simsällskap    35.40        1:11.51   
Victoria Johnsson  1994  Älmhults Simsällskap    34.56        1:11.81   
Emma Anzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.76        1:11.83   
Sophie Stoltenborg  1993  Landskrona Simsällskap    34.63        1:11.87   
Moa Strannerud  1993  Södertälje Simsällskap    35.21        1:12.32   
Lisa Rigby  1994  Landskrona Simsällskap    35.11        1:12.60   
10  Mireille Magnusson  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.81        1:12.78   
11  Carolina Elvind  1994  Kungsbacka Simsällskap    34.71        1:13.41   
12  Therese Josefsson  1993  Simklubben S 02    36.12        1:13.94   
13  Johanna Hultberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.19        1:14.18   
14  Emma Westman  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.85        1:14.54   
15  Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.53        1:14.61   
16  Anna Rosén  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.21        1:14.80   
17  Rebecca Boysen  1994  Helsingborgs Simsällskap    36.20        1:14.84   
18  Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.90        1:14.86   
19  Malin Milford Johannessen  1993  Bærumsvømmerne    36.30        1:15.13   
20  Victoria Karlsson  1994  Varberg-Falkenberg Sim    35.92        1:15.24   
21  Sofie Fagenheim  1993  Varberg-Falkenberg Sim    37.04        1:15.53   
22  Josefina Bergström  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.88        1:15.56   
23  Cynthia Illanes  1994  Södertälje Simsällskap    36.38        1:15.88   
24  Rebecca Åberg Lejdström  1994  Helsingborgs Simsällskap    36.82        1:15.94   
25  Mia Gorusanovic  1994  Höganäs Simsällskap    37.21        1:16.06   
26  Petronella Helgegren  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.46        1:16.21   
27  Solveig Ramallo  1993  Göteborg Sim    37.23        1:16.63   
28  Lisa Karlsson  1993  Varberg-Falkenberg Sim    37.19        1:16.73   
29  Sophie Almqvist-Andersson  1993  Fagersta Simklubb    36.91        1:16.74   
30  Josefin Axberg  1993  Kungälvs Simsällskap    37.12        1:16.75   
31  Amanda Zetterström  1994  Simklubben S 02    37.77        1:16.79   
32  Malin Pettersson  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.17        1:16.87   
33  Emelie Bengtsson  1993  Kungsbacka Simsällskap    37.25        1:17.14   
34  Ronja Johansson-Eld  1993  Karlstads Simsällskap    37.13        1:17.18   
35  Matilda Westesson  1994  Ängelholms Simsällskap    37.91        1:17.81   
36  Anna Gustafsson  1994  Göteborg Sim    38.50        1:18.13   
37  Julia Svensson  1994  Helsingborgs Simsällskap    38.00        1:18.36   
38  Pernilla Andersson  1994  Helsingborgs Simsällskap    38.05        1:18.37   
39  Lisa Boethius  1993  Vellinge-Näsets Simklubb    38.10        1:18.42   
40  My Jensen  1993  Vellinge-Näsets Simklubb    38.10        1:18.68   
41  Sofia Jalnefjord  1994  Simklubben 1970    37.90        1:18.87   
42  Amanda Nielsen-Fernandez  1994  Kungälvs Simsällskap    38.69        1:18.95   
43  Caroline Andersson-Ekströ  1994  Landskrona Simsällskap    38.40        1:19.43   
44  Felicia Steen  1994  Ängelholms Simsällskap    38.13        1:19.50   
45  Vera Pålsson  1994  Karlstads Simsällskap    38.85        1:19.58   
46  Josefine Lindh  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.01        1:19.66   
47  Linda Bengtsson  1994  Södertälje Simsällskap    39.10        1:19.70   
48  Maja Leander  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.78        1:19.99   
49  Isabell Dahlgren  1993  Göteborg Sim    39.02        1:20.33   
50  Johanna Larsson  1993  Kungsbacka Simsällskap    38.58        1:20.84   
51  Sofie Forseryd  1993  Karlstads Simsällskap    39.21        1:22.28   
52  Lovisa Åkesson  1994  Karlshamns Simklubb    40.75        1:24.51   
Camilla Lindquist  1993  Södertälje Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 8, 100m RYGGSIM P 15-16, Finaler 
Sponsor: Österbergs Förp.mask. AB 
Ullbergsrekord: Jani Sievinen 57.62 1990-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Stefan Stojmenovic  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.10        1:00.93   
Patric Kartberg  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.69        1:01.05   
Oskar Davidsson  1993  Ängelholms Simsällskap    30.11        1:02.00   
Martin Persson  1992  Trollhättans Simsällskap    30.22        1:02.25   
Simon Vestin  1992  Karlstads Simsällskap    30.43        1:03.13   
Ossian Arvidsson  1992  Kungälvs Simsällskap    31.06        1:04.19   
Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.32        1:04.20   
Daniel Blomberg  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.36        1:06.72   
                     
 
Gren 8, 100m RYGGSIM P 15-16, Försök 
Sponsor: Österbergs Förp.mask. AB 
Ullbergsrekord: Jani Sievinen 57.62 1990-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Patric Kartberg  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.78        1:01.67   
Martin Persson  1992  Trollhättans Simsällskap    30.10        1:02.31   
Stefan Stojmenovic  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.75        1:02.47   
Oskar Davidsson  1993  Ängelholms Simsällskap    30.60        1:02.83   
Ossian Arvidsson  1992  Kungälvs Simsällskap    30.81        1:02.92   
Simon Vestin  1992  Karlstads Simsällskap    30.74        1:04.10   
Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.01        1:04.36   
Daniel Blomberg  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.67        1:05.20   
Daniel Jodin  1992  Kungälvs Simsällskap    31.88        1:05.55   
10  Fredrik Rosenberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.81        1:05.79   
11  Fredrich Risebrandt  1992  Trollhättans Simsällskap    31.83        1:05.96   
12  Martin Nilsson  1993  Vellinge-Näsets Simklubb    32.03        1:05.99   
13  Daniel Åslund  1992  Göteborg Sim    32.24        1:06.05   
14  Henry Emil Nordhagen  1993  Bærumsvømmerne    31.85        1:06.06   
15  Emil Larsson  1992  Ängelholms Simsällskap    32.14        1:06.47   
16  Johan Rebner  1992  Karlstads Simsällskap    32.11        1:06.54   
17  Johannes Lampela  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.92        1:07.29   
18  Erik Gissén  1992  Karlstads Simsällskap    31.91        1:07.42   
19  Joakim Löfgren  1992  Kungälvs Simsällskap    32.84        1:08.32   
20  Johan Ekstedt  1993  Göteborg Sim    32.75        1:08.47   
21  Oskar Johansson  1993  Kungsbacka Simsällskap    33.32        1:08.98   
22  Sebastian Karlsson  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.45        1:09.06   
23  Gustav Blomgren  1993  Göteborg Sim    34.15        1:09.32   
24  Pernick Dam  1992  Göteborg Sim    33.38        1:09.51   
25  Alexander Söderman  1993  Göteborg Sim    33.61        1:09.57   
26  Gustav Nyrenstedt  1992  Vellinge-Näsets Simklubb    33.52        1:09.81   
27  Karl Bertilsson  1992  Simklubben 1970    33.39        1:10.21   
28  Gustav Zettergren  1993  Vellinge-Näsets Simklubb    34.67        1:11.65   
29  Robin Pålsson  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.02        1:12.20   
30  Joel Ahlstedt  1993  Karlshamns Simklubb    35.24        1:12.46   
31  Emil Larsson  1992  Vellinge-Näsets Simklubb    34.60        1:12.51   
32  Oliver Alm-Björklund  1993  Göteborg Sim    35.00        1:12.79   
33  Tor Linse  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.32        1:13.52   
34  Jonathan Bondesson  1993  Ängelholms Simsällskap    35.86        1:13.72   
35  Jesper Bergström  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.30        1:13.94   
36  Rasmus Platenik  1993  Simklubben 1970    35.34        1:14.30   
37  Nils Ivars  1993  Karlstads Simsällskap    36.31        1:14.35   
38  Viktor Näsman  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.44        1:15.45   
39  Erik Nordenborg  1993  Kungälvs Simsällskap    36.20        1:16.05   
Per Eliasson-Hagström  1992  Alingsås SLS            DNS   
                     
 
Gren 9, 50m FRISIM F 16-17, Finaler 
Sponsor: Fraktpartner AB 
Ullbergsrekord: Henriette Brekke 25.96 2004-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND          Tid  Status 











 
Linda Pettersson  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb            26.67   
Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            27.00   
Malin Andersson  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb            27.13   
Linn Nordberg  1991  Göteborg Sim            28.06   
Elise Löfgren  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap            28.32   
Amanda Rutqvist  1991  Göteborg Sim            28.36   
Kristina Lundberg  1991  Göteborg Sim            28.57   
Jessica Anderberg  1992  Landskrona Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 9, 50m FRISIM F 16-17, Försök 
Sponsor: Fraktpartner AB 
Ullbergsrekord: Henriette Brekke 25.96 2004-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND          Tid  Status 











 
Linda Pettersson  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb            26.82   
Malin Andersson  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb            27.22   
Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            27.25   
Jessica Anderberg  1992  Landskrona Simsällskap            27.82   
Kristina Lundberg  1991  Göteborg Sim            28.38   
Linn Nordberg  1991  Göteborg Sim            28.45   
Amanda Rutqvist  1991  Göteborg Sim            28.49   
Elise Löfgren  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap            28.54   
Johanna Pettersson  1992  Kungälvs Simsällskap            28.62   
10  Emma Waite  1992  Göteborg Sim            28.78   
11  Caroline Heintz  1992  Göteborg Sim            28.83   
12  Karin Kvarfordt  1992  Varberg-Falkenberg Sim            28.98   
13  Andrea Bengtsson  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap            29.07   
14  Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02            29.24   
15  Emelie Zachrisson  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            29.30   
16  Lisethe Karlsson  1991  Fagersta Simklubb            29.35   
17  Madeleine Andersson  1991  Ängelholms Simsällskap            29.58   
18  Beatrice Palmgren  1991  Kungsbacka Simsällskap            29.59   
19  Yasmine Zabihi  1991  Simklubben S 02            29.60   
20  Lovisa Winlöf  1992  Falköpings Simsällskap            29.65   
21  Sarah Nyman  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb            29.69   
22  Ellen Svanberg  1991  Simklubben S 02            29.70   
22  Julia Nilsson  1992  Ängelholms Simsällskap            29.70   
24  Frida Olander  1992  Göteborg Sim            29.81   
25  Alicia Lundqvist  1992  Göteborg Sim            30.02   
26  Louise Larsson  1992  Simklubben S 02            30.03   
27  Ninni Olsson  1992  Varberg-Falkenberg Sim            30.04   
28  Linda Persson  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            30.07   
29  Jacintha Bailey  1991  Göteborg Sim            30.20   
30  Sandra Olsson  1992  Simklubben S 02            30.29   
31  Linn Henrikson  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap            30.31   
32  Silje Hammarlund  1992  Simklubben Elfsborg            30.32   
33  Martina Ågren  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb            30.34   
34  Amanda Eriksson  1992  Kungsbacka Simsällskap            30.59   
35  Deniese Thorvaldsson  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb            30.68   
36  Frida Roos  1991  Landskrona Simsällskap            30.76   
37  Filippa Hammerin  1992  Simklubben S 02            30.77   
38  Katarina Karanovic  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb            30.78   
39  Lisa Wintzell  1992  Karlstads Simsällskap            30.80   
40  Viktoria Hindgren  1991  Kungälvs Simsällskap            31.06   
41  Lisa Åkerström  1991  Kungälvs Simsällskap            31.25   
42  Erica Eriksson  1991  Kungsbacka Simsällskap            31.35   
43  Sofie Åkerberg  1992  Landskrona Simsällskap            31.48   
44  Josefin Ekenberg  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap            31.59   
45  Maria Hedwall  1991  Karlstads Simsällskap            31.61   
46  Emelie Runsten  1992  Karlstads Simsällskap            31.67   
47  Maria Oesterreich  1991  Simklubben S 02            31.89   
48  Amanda Wallace  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap            32.04   
49  Jennie Norblad  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb            32.14   
50  Lisa Persson  1992  Simklubben Vänersborg            32.46   
51  Ronja Bjurulf  1992  Karlstads Simsällskap            32.57   
52  Emelie Holm  1991  Karlstads Simsällskap            32.78   
53  Hanna Johansson  1992  Ängelholms Simsällskap            32.81   
54  Julia Linse  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            32.85   
55  Johanna Vinefur  1992  Örebro Simallians            33.20   
56  Pernian Farahani  1991  Simklubben S 02            33.22   
57  Felicia Svensson  1992  Varberg-Falkenberg Sim            33.83   
58  Emma Tomeé  1992  Vellinge-Näsets Simklubb            34.43   
59  Amanda Hansson  1992  Kungälvs Simsällskap            34.85   
60  Carolina Elton  1992  Göteborg Sim            35.71   
Victoria Persson  1991  Fagersta Simklubb            DNS   
                     
 
Gren 10, 50m FRISIM P 17-18, Finaler 
Sponsor: Trading Gifts Sweden AB 
Ullbergsrekord: David Larsson (1989) 23.19 2007-04-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND          Tid  Status 











 
Simon Skoglund  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb            24.21   
John Gunnarsson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb            25.04   
Bjørn Emil Evensen  1991  Gjøvik Svømmeklubb            25.36   
Carl Leander  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap            25.60   
Lucas Swartz-Frankenfelt  1990  Göteborg Sim            25.67   
Victor Paulsson  1990  Göteborg Sim            25.73   
Alexander Zimmerman  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap            25.86   
Emil Davidsson  1990  Ängelholms Simsällskap            26.02   
                     
 
Gren 10, 50m FRISIM P 17-18, Försök 
Sponsor: Trading Gifts Sweden AB 
Ullbergsrekord: David Larsson (1989) 23.19 2007-04-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND          Tid  Status 











 
Simon Skoglund  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb            24.60   
John Gunnarsson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb            24.86   
Bjørn Emil Evensen  1991  Gjøvik Svømmeklubb            25.62   
Carl Leander  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap            25.63   
Lucas Swartz-Frankenfelt  1990  Göteborg Sim            25.78   
Emil Davidsson  1990  Ängelholms Simsällskap            25.96   
Victor Paulsson  1990  Göteborg Sim            25.99   
Alexander Zimmerman  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap            26.05   
Johan Melin  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap            26.10   
10  Viktor Andersson  1991  Karlstads Simsällskap            26.11   
11  Karl Rundstedt  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap            26.30   
12  Axel Gårdström  1991  Kungsbacka Simsällskap            26.38   
13  Vegard Løvberg  1991  Bærumsvømmerne            26.39   
14  Petter Lindahl  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap            26.41   
15  Felipe Kristensson  1990  Simklubben S 02            26.42   
16  Henrik Wold  1991  Tønsberg Svømmeklubb            26.45   
17  Hugo Ingelhammar  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap            26.57   
18  Andreas Linnerud  1991  Bærumsvømmerne            26.61   
19  Christoffer Risebrandt  1990  Trollhättans Simsällskap            26.66   
19  Vetle Rønning Rangnes  1991  Tønsberg Svømmeklubb            26.66   
21  Tollef Johan Vollan  1991  Bærumsvømmerne            26.71   
22  Filip Nedin  1990  Karlstads Simsällskap            26.80   
23  Christian Slettebo  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb            26.90   
24  Andreas Hemström  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb            26.91   
25  Jesper Mattsson  1991  Varberg-Falkenberg Sim            27.08   
26  Andreas Iversønn Stadheim  1990  Gjøvik Svømmeklubb            27.31   
27  Hugo Jakobsson  1990  Göteborg Sim            27.40   
28  Christian Svensson  1991  Simklubben Elfsborg            27.54   
29  Fredrik Andersson  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap            27.68   
30  Andreas Jalmestam  1990  Varberg-Falkenberg Sim            27.81   
31  William Dahl  1991  SSK Skjetten Svømming  NOR          27.87   
32  Niklas Jonsson  1991  S77 Stenungsund            28.10   
33  Andreas Månsson  1991  Simklubben S 02            28.95   
                     
 
Gren 11, 100m BRÖSTSIM DAMER, Finaler 
Sponsor: Fast.AB Balder 
Ullbergsrekord: Anne-Mari Gulbrandsen 1:08.47 2006-04-29 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Erla Andersson  1990  Göteborg Sim    35.26        1:13.92   
Evelina Karlsson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.03        1:14.15   
Isabelle Höstman  1990  Göteborg Sim    36.39        1:17.94   
Tina Johansson  1989  Simklubben 1970    36.70        1:18.77   
Johanna Svensson  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.27        1:18.97   
Malin Bülling  1990  S77 Stenungsund    37.30        1:20.61   
Anna Rundstedt  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    39.06        1:23.45   
Anna Ringborg  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb    40.26        1:25.65   
                     
 
Gren 11, 100m BRÖSTSIM DAMER, Försök 
Sponsor: Fast.AB Balder 
Ullbergsrekord: Anne-Mari Gulbrandsen 1:08.47 2006-04-29 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Erla Andersson  1990  Göteborg Sim    35.86        1:15.60   
Evelina Karlsson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.67        1:16.35   
Isabelle Höstman  1990  Göteborg Sim    36.17        1:18.12   
Johanna Svensson  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.44        1:19.15   
Tina Johansson  1989  Simklubben 1970    36.80        1:19.95   
Malin Bülling  1990  S77 Stenungsund    37.25        1:21.86   
Anna Rundstedt  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    39.67        1:23.96   
Anna Ringborg  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb    39.64        1:25.54   
Emma Stokland  1990  Göteborg Sim    40.77        1:25.68   
10  Linnéa Seignér  1990  Simklubben S 02    41.25        1:25.77   
11  Sara Enerbäck  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    40.23        1:25.88   
12  Erica Skåål  1985  Kungälvs Simsällskap    40.58        1:26.62   
13  Tone Wold Eriksrud  1988  Gjøvik Svømmeklubb    41.27        1:27.84   
14  Ingrid Rogne  1990  Säffle Simsällskap    42.27        1:33.41   
                     
 
Gren 12, 100m BRÖSTSIM HERRAR, Finaler 
Sponsor: Alia Tools AB 
Ullbergsrekord: Alexander Dale Oen (1985) 1:00.55 2007-04-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Michael Kostesic  1986  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.78        1:01.46   
Deniz Hekmati  1989  Simklubben S 02    30.74        1:04.17   
Rickard Berglund  1987  Göteborg Sim    31.64        1:05.89   
Daniel Lundberg  1982  Göteborg Sim    30.61        1:05.93   
Björn Gunnarsson  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.51        1:07.79   
Max Björberg  1986  S77 Stenungsund    31.58        1:08.09   
Johan Widén  1986  Göteborg Sim    32.58        1:09.98   
Tim Arnesen  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.99        1:10.46   
                     
 
Gren 12, 100m BRÖSTSIM HERRAR, Försök 
Sponsor: Alia Tools AB 
Ullbergsrekord: Alexander Dale Oen (1985) 1:00.55 2007-04-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Michael Kostesic  1986  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.72        1:05.37   
Rickard Berglund  1987  Göteborg Sim    31.56        1:06.56   
Deniz Hekmati  1989  Simklubben S 02    31.76        1:06.58   
Daniel Lundberg  1982  Göteborg Sim    30.64        1:07.09   
Max Björberg  1986  S77 Stenungsund    31.81        1:08.40   
Björn Gunnarsson  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.79        1:08.44   
Tim Arnesen  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.38        1:09.12   
Johan Widén  1986  Göteborg Sim    32.51        1:09.17   
Victor Kuzmin  1979  Simklubben S 02    32.77        1:10.25   
10  Nikola Stojmenovic  1988  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.40        1:10.95   
11  Jesper Saletti  1988  Kungälvs Simsällskap    33.24        1:12.74   
12  Marcus Tuomela  1988  Göteborg Sim    33.79        1:12.93   
13  Joakim Jonasson  1987  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.94        1:13.66   
14  Carl-Johan Kaudern  1972  Göteborg Sim    35.57        1:16.09   
15  Mikael Wåhlin  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.78        1:16.76   
16  Christian Dimell  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.19        1:17.28   
                     
 
Gren 13, 100m FJÄRILS. FL 11oY, Finaler 
Sponsor: CC Marketing AB 
Ullbergsrekord: Mia Brodén 1:14.48 1994-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.34        1:15.84   
Lina Rosvall  1997  Ängelholms Simsällskap    35.96        1:18.11   
Inez Kristensson  1997  Göteborg Sim    37.59        1:19.97   
Johanna Johnsson  1997  Älmhults Simsällskap    39.10        1:27.93   
Klara Juliusson  1997  Höganäs Simsällskap    41.28        1:33.39   
Hanna Rutqvist  1997  Göteborg Sim    43.10        1:33.72   
Hanna Erléus  1997  Simklubben S 02    42.46        1:36.28   
Matilda Kewenter  1997  Göteborg Sim    44.13        1:38.67   
                     
 
Gren 13, 100m FJÄRILS. FL 11oY, Försök 
Sponsor: CC Marketing AB 
Ullbergsrekord: Mia Brodén 1:14.48 1994-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.96        1:15.26   
Lina Rosvall  1997  Ängelholms Simsällskap    36.45        1:20.27   
Inez Kristensson  1997  Göteborg Sim    37.68        1:21.93   
Johanna Johnsson  1997  Älmhults Simsällskap    38.73        1:25.36   
Hanna Erléus  1997  Simklubben S 02    42.13        1:32.17   
Hanna Rutqvist  1997  Göteborg Sim    43.49        1:33.47   
Klara Juliusson  1997  Höganäs Simsällskap    41.71        1:34.65   
Matilda Kewenter  1997  Göteborg Sim    43.51        1:37.76   
Josefine Karlsson  1997  Varberg-Falkenberg Sim    47.40        1:38.13   
10  Marta Qvirist  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    44.23        1:38.15   
11  Klara Carlström  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    43.08        1:40.22   
12  My Janzén  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    46.59        1:42.04   
13  Amanda Janzon  1997  Göteborg Sim    46.71        1:44.75   
14  Ellen Schollin  1997  Höganäs Simsällskap    45.56        1:45.20   
15  Julia Nordqvist  1997  Skäret Simsällskap    46.64        1:45.28   
16  Elsa Hedström  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    51.49        1:46.28   
17  Gabriella Petersson  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    47.29        1:46.41   
18  Julia Marksund-Larsson  1997  Skäret Simsällskap    48.31        1:48.24   
19  Sally Ericsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    49.00        1:56.64   
Elise Raaen Bø  1997  Bærumsvømmerne            DSQ   
Hanna Andersson  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            DSQ   
Petra Pagil  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 14, 100m FJÄRILS. P 12oY, Finaler 
Sponsor: Prime Säljsupport AB 
Ullbergsrekord: 1:09.09 1991-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Pontus Wallin  1996  Helsingborgs Simsällskap    34.16        1:14.59   
Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.05        1:16.00   
Alexander Vestin  1996  Karlstads Simsällskap    36.27        1:17.51   
Carl Rogne  1996  Säffle Simsällskap    37.37        1:21.10   
Efrem Ghirmai  1996  Helsingborgs Simsällskap    36.34        1:21.24   
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.44        1:22.86   
Mathias Thorkildsen  1996  Bærumsvømmerne    38.14        1:23.87   
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    40.25        1:25.65   
                     
 
Gren 14, 100m FJÄRILS. P 12oY, Försök 
Sponsor: Prime Säljsupport AB 
Ullbergsrekord: 1:09.09 1991-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Pontus Wallin  1996  Helsingborgs Simsällskap    34.56        1:15.32   
Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.88        1:15.98   
Alexander Vestin  1996  Karlstads Simsällskap    36.87        1:18.28   
Efrem Ghirmai  1996  Helsingborgs Simsällskap    35.77        1:21.99   
Mathias Thorkildsen  1996  Bærumsvømmerne    37.77        1:23.14   
Carl Rogne  1996  Säffle Simsällskap    37.56        1:23.61   
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    40.77        1:25.26   
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.39        1:25.65   
David Zachrisson  1996  Kungsbacka Simsällskap    37.43        1:25.79   
10  Filip Tagesson  1996  Örebro Simallians    41.24        1:26.56   
11  Joel Georgy  1996  Kungsbacka Simsällskap    39.90        1:26.78   
12  Filip Dolk  1996  Helsingborgs Simsällskap    40.10        1:28.24   
13  Yousef Enouri  1996  Göteborg Sim    40.58        1:29.10   
14  Fabian Steen  1996  Helsingborgs Simsällskap    38.84        1:29.34   
15  Oskar Renåker  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    40.72        1:30.14   
16  Simon Wanna  1996  Säffle Simsällskap    44.28        1:31.76   
17  Anton Karlsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    43.09        1:32.50   
18  Jonas Hansson  1996  Karlshamns Simklubb    42.52        1:33.59   
19  Karl Zimmerman  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    43.27        1:36.21   
20  Erik Panzar  1996  Göteborg Sim    45.10        1:36.25   
21  Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    41.62        1:37.71   
22  Viktor Kertes  1996  Ängelholms Simsällskap    44.82        1:37.96   
23  Axel Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    43.93        1:38.13   
24  Johannes Sköld  1996  Simklubben S 02    43.92        1:38.57   
25  Casper Eriksson  1996  Simklubben Elfsborg    42.76        1:38.90   
26  Eric Gustafsson  1997  Göteborg Sim    46.96        1:41.91   
27  Erik Nyström  1996  Örebro Simallians    49.14        1:43.68   
28  Eric Schollin  1997  Höganäs Simsällskap    44.07        1:45.34   
29  Muhamed Halilic  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    50.43        1:46.57   
30  Robin Örtlund  1998  Filipstads Simklubb    48.88        1:53.92   
Simon Bergqvist  1996  Örebro Simallians            DSQ   
                     
 
Gren 15, 100m RYGGSIM F 12, Finaler 
Sponsor: KTC Control AB 
Ullbergsrekord: Ida Mattsson 1:07.21 1997-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Louise Hansson  1996  Helsingborgs Simsällskap    35.47        1:11.89   
Jeanette Reinert  1996  Helsingborgs Simsällskap    35.94        1:12.51   
Rebecca Nilsson  1996  Helsingborgs Simsällskap    36.47        1:14.94   
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.98        1:15.28   
Nathalie Larsson  1996  Örebro Simallians    37.24        1:17.87   
Christina Ekstedt  1996  Göteborg Sim    37.99        1:18.03   
Johanna Andersson  1996  Göteborg Sim    38.34        1:19.77   
Isa Kolmbäck  1996  Södertälje Simsällskap    38.98        1:20.87   
                     
 
Gren 15, 100m RYGGSIM F 12, Försök 
Sponsor: KTC Control AB 
Ullbergsrekord: Ida Mattsson 1:07.21 1997-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Jeanette Reinert  1996  Helsingborgs Simsällskap    35.04        1:12.21   
Louise Hansson  1996  Helsingborgs Simsällskap    35.95        1:13.82   
Rebecca Nilsson  1996  Helsingborgs Simsällskap    36.65        1:16.29   
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.35        1:16.87   
Nathalie Larsson  1996  Örebro Simallians    36.82        1:17.92   
Christina Ekstedt  1996  Göteborg Sim    38.40        1:19.21   
Johanna Andersson  1996  Göteborg Sim    38.25        1:19.69   
Isa Kolmbäck  1996  Södertälje Simsällskap    39.05        1:20.00   
Elisabeth Krische  1996  Simklubben 1970    39.11        1:20.43   
10  Isabelle Avenius  1996  Kungälvs Simsällskap    38.71        1:20.51   
11  Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb    39.57        1:21.86   
12  Ida Henriksson  1996  Varberg-Falkenberg Sim    39.81        1:21.90   
13  Annie Andersson  1996  Helsingborgs Simsällskap    39.21        1:22.14   
14  Ulrika Holm  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    40.46        1:23.58   
15  Hanna Börjesson  1996  Göteborg Sim    40.27        1:23.90   
16  Maja Linderholm  1996  Karlstads Simsällskap    40.74        1:24.02   
16  Charlotte Ericson  1996  Göteborg Sim    40.99        1:24.02   
18  Julia Martén  1996  Varberg-Falkenberg Sim    40.93        1:24.10   
19  Ebba Engström  1996  Varberg-Falkenberg Sim    41.65        1:24.85   
20  Sofie Andersson  1996  Göteborg Sim    41.94        1:25.33   
21  Sofia Johannesson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    42.69        1:25.45   
22  Isabella Hagberg  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    41.24        1:26.17   
23  Irma Klipic  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    42.15        1:26.23   
24  Rebecca Franzén  1996  Kungsbacka Simsällskap    42.32        1:26.35   
25  Nike Kruners  1996  Varberg-Falkenberg Sim    42.30        1:26.53   
26  Kim Holmlund  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    41.86        1:26.82   
27  Johanna Janebäck  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    42.73        1:27.05   
28  Amanda Andersson  1996  Skäret Simsällskap    42.69        1:27.76   
29  Linnéa Bergsland  1996  Säffle Simsällskap    41.76        1:28.14   
30  Annica Molin  1996  Kungsbacka Simsällskap    42.55        1:28.96   
31  Louise Skoglund  1996  Örebro Simallians    43.99        1:29.91   
32  Josefin Nielsen-Fernandez  1996  Kungälvs Simsällskap    43.38        1:30.00   
33  Sarah Turesson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    44.96        1:30.74   
34  Viktoria Reinhold  1996  Göteborg Sim    45.05        1:31.11   
35  Elin Höjd  1996  Filipstads Simklubb    44.31        1:31.16   
36  Angelica Yngvesson  1996  Simklubben Elfsborg    43.36        1:31.21   
37  Julia Klingberg  1996  Höganäs Simsällskap    45.00        1:32.50   
37  Olivia Ståhl  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    44.82        1:32.50   
39  Tova Torell  1996  Höganäs Simsällskap    45.61        1:32.85   
40  Hanna Olander  1996  Göteborg Sim    45.86        1:33.31   
41  Amanda Knudsen  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    46.85        1:33.39   
42  Linnea Sterner  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    44.96        1:33.40   
43  Izabella Jedel  1996  Göteborg Sim    45.45        1:33.50   
44  Maja Bergstrand  1996  Göteborg Sim    46.48        1:34.34   
45  Isabella Hellgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    48.91        1:40.86   
Amanda Essebo  1996  Bærumsvømmerne            DSQ   
Sandra Gustavsson  1996  Filipstads Simklubb            DSQ   
                     
 
Gren 16, 100m RYGGSIM P 13, Finaler 
Sponsor: GPBM Nordic AB 
Ullbergsrekord: Manu Mäntymäki 1:00.54 1998-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Alexander Kesenci  1995  Södertälje Simsällskap    35.08        1:11.73   
Oscar Kock  1995  Södertälje Simsällskap    35.80        1:13.30   
Anton Welliver  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.86        1:13.55   
Oskar Olsson  1995  Karlstads Simsällskap    35.15        1:13.56   
Truls Nilsson  1995  Vellinge-Näsets Simklubb    36.30        1:14.33   
Rickard Nilsson  1995  Vellinge-Näsets Simklubb    36.04        1:14.38   
Simon Stoltenborg  1995  Landskrona Simsällskap    36.88        1:19.01   
Oscar Pihl  1995  Helsingborgs Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 16, 100m RYGGSIM P 13, Försök 
Sponsor: GPBM Nordic AB 
Ullbergsrekord: Manu Mäntymäki 1:00.54 1998-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Oscar Kock  1995  Södertälje Simsällskap    35.40        1:12.66   
Alexander Kesenci  1995  Södertälje Simsällskap    35.49        1:12.88   
Anton Welliver  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.94        1:13.80   
Truls Nilsson  1995  Vellinge-Näsets Simklubb    36.33        1:14.50   
Oscar Pihl  1995  Helsingborgs Simsällskap    36.62        1:14.52   
Rickard Nilsson  1995  Vellinge-Näsets Simklubb    36.29        1:14.66   
Oskar Olsson  1995  Karlstads Simsällskap    36.96        1:15.10   
Simon Stoltenborg  1995  Landskrona Simsällskap    36.91        1:15.65   
Niklas Sandberg  1995  Kungsbacka Simsällskap    36.18        1:15.69   
10  Tim Skoogh  1995  Säffle Simsällskap    37.64        1:15.95   
11  Joachim Bratt  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.36        1:15.97   
12  Julian Cöster  1995  Göteborg Sim    37.19        1:16.20   
13  Jonathan Demner  1995  Södertälje Simsällskap    36.92        1:16.25   
14  Robert O´gorman  1995  Simklubben S 02    37.21        1:16.63   
15  Erik Asp  1995  Kungsbacka Simsällskap    37.58        1:16.85   
16  Christopher Jedel  1995  Göteborg Sim    37.55        1:17.57   
17  Edvin Qvirist  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.56        1:17.94   
18  Mark Strømme  1995  Bærumsvømmerne    37.05        1:18.18   
19  Johan Kling  1995  Ängelholms Simsällskap    39.38        1:18.47   
20  Tim Göransson  1995  Helsingborgs Simsällskap    37.90        1:18.86   
21  Jörgen Gundersen  1995  SSK Skjetten Svømming  NOR  39.60        1:19.47   
22  Viktor Hörndahl  1995  Kungsbacka Simsällskap    38.98        1:19.61   
23  Elias Löfquist  1995  Helsingborgs Simsällskap    38.64        1:19.67   
24  Christoffer Roos  1995  Ängelholms Simsällskap    39.35        1:20.09   
25  Henrik Podéus  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    39.31        1:20.12   
26  Iver Bergh Hvidsten  1995  Bærumsvømmerne    38.99        1:20.36   
27  Björn Lindahl  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    39.25        1:20.79   
28  Linus Björling  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    39.05        1:21.76   
29  Alexander Dimcevski  1995  Simklubben S 02    39.74        1:22.57   
30  Rasmus Lundell  1995  Vellinge-Näsets Simklubb    39.80        1:23.53   
31  Ludvig Hazard  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    40.32        1:23.60   
32  Emil Elton  1995  Göteborg Sim    41.13        1:24.10   
33  Victor Platenik  1995  Simklubben 1970    40.68        1:24.22   
34  Mikael Lagging  1995  Göteborg Sim    40.78        1:24.45   
35  Jens Grundmark  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    42.43        1:24.48   
36  Theo Petersson  1995  Karlshamns Simklubb    41.57        1:25.02   
37  Erik Öjstedt  1995  Ängelholms Simsällskap    42.84        1:25.71   
38  Marcus Robertsson  1995  Kungsbacka Simsällskap    41.75        1:26.02   
39  Kevin Thorvaldsson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    40.98        1:26.08   
40  Oscar Sands  1995  Göteborg Sim    42.70        1:26.65   
41  Felix Långberg  1995  Ängelholms Simsällskap    43.36        1:29.50   
42  David Magnusson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    44.45        1:29.53   
43  Fredrik Karlsson  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    44.41        1:29.57   
44  Jakob Schariot  1995  Simklubben S 02    43.21        1:30.18   
45  Pontus Hammarkvist  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    45.52        1:33.19   
Viktor Casimir  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb            DSQ   
                     
 
Gren 17, 100m FRISIM F 13, Finaler 
Sponsor: Scandiamäklarna AB 
Ullbergsrekord: Ida Mattsson 56.95 1998-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Josefine Rydberg  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.31        1:02.22   
Emilie Løvberg  1995  Bærumsvømmerne    30.63        1:03.03   
Andrea B Westbye  1995  Bærumsvømmerne    31.22        1:04.12   
Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.28        1:04.13   
Sara Nordström  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.56        1:04.24   
Johanna Rempling  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.35        1:04.77   
Klara Wakéus  1995  Kungsbacka Simsällskap    32.07        1:06.14   
Anna Bølgen  1995  Bærumsvømmerne    31.72        1:06.42   
                     
 
Gren 17, 100m FRISIM F 13, Försök 
Sponsor: Scandiamäklarna AB 
Ullbergsrekord: Ida Mattsson 56.95 1998-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Josefine Rydberg  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.39        1:03.42   
Sara Nordström  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.77        1:03.77   
Emilie Løvberg  1995  Bærumsvømmerne    31.06        1:04.15   
Johanna Rempling  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.80        1:04.36   
Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.33        1:04.39   
Andrea B Westbye  1995  Bærumsvømmerne    31.48        1:05.33   
Anna Bølgen  1995  Bærumsvømmerne    32.13        1:07.00   
Klara Wakéus  1995  Kungsbacka Simsällskap    32.49        1:07.05   
Sanna Salla  1995  Södertälje Simsällskap    31.90        1:07.32   
10  Tilde Lundmark  1995  Simklubben S 02    31.52        1:07.34   
11  Maria Galic  1995  Karlshamns Simklubb    32.24        1:07.38   
12  Lidia Zemui  1995  Helsingborgs Simsällskap    32.50        1:07.41   
13  Elin Kvarnemar  1995  Varberg-Falkenberg Sim    32.80        1:07.55   
14  Klara Simonsson  1995  Simklubben S 02    32.61        1:08.14   
15  Linnea Olausson  1995  Helsingborgs Simsällskap    33.07        1:08.58   
16  Marie Svensson  1995  SSK Skjetten Svømming  NOR  33.69        1:08.70   
17  Hanna Rahm-Andersson  1995  Helsingborgs Simsällskap    33.75        1:08.76   
18  Sara Huslid  1995  Södertälje Simsällskap    32.95        1:08.89   
19  Alexandra Berg  1995  Helsingborgs Simsällskap    33.55        1:09.04   
20  Amanda Sundström  1995  Skäret Simsällskap    33.06        1:09.07   
21  Nadine Söderberg  1995  Helsingborgs Simsällskap    33.63        1:09.95   
22  Tina Johansson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.18        1:10.35   
23  Oda Almgren Lind  1995  Oslo Idrettslag    33.16        1:10.36   
24  Erica Bergvall  1995  Landskrona Simsällskap    33.79        1:10.44   
25  Isabelle Carlsson  1995  Skäret Simsällskap    34.06        1:11.02   
26  Sabina Franzén  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.56        1:11.70   
27  Johanna Wendt  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.28        1:11.84   
28  Malin Sjöström  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.21        1:11.98   
29  Mia Mlivic  1995  Höganäs Simsällskap    33.89        1:12.05   
30  Hanne Gustafsson  1995  Karlstads Simsällskap    34.00        1:12.39   
31  Emelie Burstedt  1995  Karlstads Simsällskap    34.79        1:12.40   
32  Mathilda Dahlin  1995  Södertälje Simsällskap    35.07        1:12.79   
33  Jessica Ljungberg  1995  Kungsbacka Simsällskap    35.06        1:13.40   
34  Frida Henriksson  1995  Filipstads Simklubb    35.14        1:13.54   
35  Sanna Andersson  1995  Simklubben 1970    34.79        1:13.63   
36  Abir Khodr  1995  Simklubben S 02    35.26        1:13.97   
37  Jennifer Ask  1995  Trollhättans Simsällskap    35.55        1:14.18   
38  Angelica Rosengren  1995  Simklubben 1970    35.92        1:14.49   
39  Cecilia Johansson  1995  Varberg-Falkenberg Sim    35.44        1:14.72   
40  Frida Zielinski  1995  Karlshamns Simklubb    35.05        1:14.93   
41  Tatjana Vasilic  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.76        1:15.09   
42  Matilda Gustafsson  1995  Kungsbacka Simsällskap    36.72        1:15.14   
43  Olivia Hallin  1995  Höganäs Simsällskap    36.17        1:15.72   
44  Gabriella Ståhl  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.67        1:17.27   
45  Natalie Ylitalo  1995  Simklubben S 02    37.02        1:19.10   
46  Ellinor Ekholm  1995  Höganäs Simsällskap    37.27        1:19.93   
                     
 
Gren 18, 100m FRISIM P 14, Finaler 
Sponsor: BS Elcontrol AB 
Ullbergsrekord: Manu Mäntymäki 53.90 1999-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    28.61        58.32   
Ludwig Lord-Johansson  1994  Södertälje Simsällskap    29.10        1:00.08   
Frede Rønning Rangnes  1994  Tønsberg Svømmeklubb    29.44        1:00.35   
Jonathan Bjelkmark  1994  Södertälje Simsällskap    29.11        1:00.48   
Hampus Herbertsson  1994  Simklubben 1970    29.55        1:01.72   
Oskar Holmgren  1994  Örebro Simallians    29.12        1:02.03   
Pontus Jörgensen  1994  Ängelholms Simsällskap    30.02        1:02.11   
Henrik Rasmusson  1994  Helsingborgs Simsällskap    30.26        1:03.16   
                     
 
Gren 18, 100m FRISIM P 14, Försök 
Sponsor: BS Elcontrol AB 
Ullbergsrekord: Manu Mäntymäki 53.90 1999-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    28.75        58.81   
Jonathan Bjelkmark  1994  Södertälje Simsällskap    29.64        1:00.81   
Frede Rønning Rangnes  1994  Tønsberg Svømmeklubb    29.82        1:01.13   
Ludwig Lord-Johansson  1994  Södertälje Simsällskap    29.61        1:01.47   
Hampus Herbertsson  1994  Simklubben 1970    29.21        1:01.61   
Pontus Jörgensen  1994  Ängelholms Simsällskap    30.17        1:02.02   
Oskar Holmgren  1994  Örebro Simallians    29.65        1:02.19   
Henrik Rasmusson  1994  Helsingborgs Simsällskap    30.21        1:03.33   
John Nordberg  1994  Göteborg Sim    30.82        1:03.97   
10  Theodor Hansson  1994  Södertälje Simsällskap    30.71        1:04.49   
11  Sebastian Pettersson  1994  Kungälvs Simsällskap    30.96        1:04.73   
12  Anton Arvidsson  1994  Kungälvs Simsällskap    30.79        1:04.77   
13  Robin Svensson  1994  Landskrona Simsällskap    30.41        1:04.83   
14  Amir Hossein Zarei  1994  Gjøvik Svømmeklubb    31.21        1:05.49   
15  Azhy Samal  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.81        1:05.65   
16  Linus Davidsson  1994  Helsingborgs Simsällskap    31.99        1:06.16   
17  Gustav Olander  1994  Göteborg Sim    31.59        1:06.32   
18  Hannes Ronnerheim  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.00        1:06.43   
19  Oscar Swartz-Frankenfelt  1994  Göteborg Sim    32.63        1:06.91   
19  Elias Rosberg  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.23        1:06.91   
21  Jonathan Sühl  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.87        1:07.00   
22  Axel Rebner  1994  Karlstads Simsällskap    32.23        1:07.21   
23  Oskar Emanuelsson  1994  Södertälje Simsällskap    32.21        1:07.77   
24  Fridtjof Bache Hungnes  1994  Bærumsvømmerne    33.60        1:08.80   
25  Timmie Frodlund  1994  Helsingborgs Simsällskap    32.65        1:08.83   
26  Alfred Larsson  1994  Varberg-Falkenberg Sim    32.86        1:08.85   
27  Christopher Johansson  1994  Kungälvs Simsällskap    32.68        1:09.16   
28  Joakim Bresche  1994  Varberg-Falkenberg Sim    33.27        1:09.40   
29  Didrik Hurum  1994  SSK Skjetten Svømming  NOR  33.68        1:09.42   
30  Gustav Andersson  1994  Varberg-Falkenberg Sim    33.80        1:09.63   
31  Oskar Pettersson  1994  Simklubben S 02    33.71        1:10.14   
32  Filip Alsterberg  1994  Göteborg Sim    34.06        1:11.41   
33  Niclas Mauritzson  1994  Örebro Simallians    34.10        1:11.50   
34  Henrik Gingsjö  1994  Kungsbacka Simsällskap    35.43        1:12.24   
35  Kim Krische  1994  Simklubben 1970    33.94        1:12.47   
36  Sven Andersson  1994  Göteborg Sim    34.46        1:12.58   
37  Kristian Eide  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.85        1:13.20   
38  Robin Folkesson  1994  Kungsbacka Simsällskap    36.57        1:15.23   
39  Tobias Dahlin  1994  Skäret Simsällskap    37.62        1:16.53   
Eric Witt  1994  Höganäs Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 19, 100m FRISIM F 14-15, Finaler 
Sponsor: Säljpoolen 
Ullbergsrekord: Lorena Diaconescu 57.28 1994-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Kajsa Krämer  1993  Ängelholms Simsällskap    29.09        59.87   
Therese Josefsson  1993  Simklubben S 02    29.33        1:00.06   
Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.64        1:00.31   
Anna Rosén  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.36        1:00.88   
Lisa Rigby  1994  Landskrona Simsällskap    29.70        1:02.10   
Sophie Stoltenborg  1993  Landskrona Simsällskap    29.86        1:02.18   
Emma Sandström  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.29        1:03.19   
Johanna Hultberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.60        1:03.80   
                     
 
Gren 19, 100m FRISIM F 14-15, Försök 
Sponsor: Säljpoolen 
Ullbergsrekord: Lorena Diaconescu 57.28 1994-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Kajsa Krämer  1993  Ängelholms Simsällskap    29.24        1:00.29   
Therese Josefsson  1993  Simklubben S 02    29.33        1:00.76   
Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.63        1:00.83   
Emma Sandström  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.63        1:01.17   
Anna Rosén  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.48        1:01.37   
Sophie Stoltenborg  1993  Landskrona Simsällskap    29.68        1:01.82   
Lisa Rigby  1994  Landskrona Simsällskap    29.89        1:02.18   
Johanna Hultberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.91        1:03.33   
Emma Anzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.85        1:03.58   
10  Emma Westman  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.75        1:03.74   
11  Anna Söderbergh  1994  Göteborg Sim    31.01        1:03.99   
12  Ronja Johansson-Eld  1993  Karlstads Simsällskap    30.81        1:04.14   
13  Maja Leander  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.12        1:04.45   
14  Mia Gorusanovic  1994  Höganäs Simsällskap    30.98        1:04.81   
15  Ida Nyman  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.16        1:04.82   
16  Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.74        1:04.88   
17  Mireille Magnusson  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.69        1:04.92   
18  Josefin Agnekrans  1994  Södertälje Simsällskap    31.10        1:04.93   
19  Lisa Boethius  1993  Vellinge-Näsets Simklubb    31.29        1:04.96   
20  Kjersti Dalen  1993  Bærumsvømmerne    31.48        1:05.01   
21  Vera Pålsson  1994  Karlstads Simsällskap    31.52        1:05.31   
22  Elin Lindwall  1993  Simklubben 1970    31.10        1:05.81   
23  Josefin Axberg  1993  Kungälvs Simsällskap    30.60        1:05.85   
24  Camilla Lindquist  1993  Södertälje Simsällskap    32.06        1:06.23   
25  Anna Gustafsson  1994  Göteborg Sim    32.13        1:06.50   
26  Petronella Helgegren  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.44        1:06.64   
27  Moa Strannerud  1993  Södertälje Simsällskap    31.94        1:06.69   
28  Victoria Johnsson  1994  Älmhults Simsällskap    31.35        1:06.72   
29  Emina Halilic  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.51        1:06.78   
30  Amanda Zetterström  1994  Simklubben S 02    32.74        1:06.86   
31  Ebba Hjälm  1994  Ängelholms Simsällskap    32.75        1:06.98   
32  Sophie Almqvist-Andersson  1993  Fagersta Simklubb    31.34        1:07.10   
33  Malin Milford Johannessen  1993  Bærumsvømmerne    32.57        1:07.24   
34  Felicia Steen  1994  Ängelholms Simsällskap    32.29        1:07.31   
35  Rebecca Åberg Lejdström  1994  Helsingborgs Simsällskap    32.61        1:07.40   
36  Amanda Nielsen-Fernandez  1994  Kungälvs Simsällskap    32.50        1:07.42   
37  Carolina Elvind  1994  Kungsbacka Simsällskap    32.18        1:07.49   
37  Christiane Sandbye  1993  SSK Skjetten Svømming  NOR  31.83        1:07.49   
39  Linnéa Winlöf  1994  Falköpings Simsällskap    31.86        1:07.63   
40  Isabelle Henriksson  1993  Varberg-Falkenberg Sim    32.20        1:07.70   
41  Rita Tóth  1994  Göteborg Sim    32.08        1:07.81   
42  Jennifer Nilsson  1993  Höganäs Simsällskap    31.27        1:07.84   
43  Louise Erlandsson  1993  Göteborg Sim    32.17        1:08.02   
44  Josefina Bergström  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.76        1:08.09   
45  Isabel Mattsson-Coll  1993  Södertälje Simsällskap    32.50        1:08.11   
46  Ida Jörgensen  1994  Höganäs Simsällskap    32.75        1:08.37   
47  Solveig Ramallo  1993  Göteborg Sim    32.90        1:08.46   
48  Emelie Bengtsson  1993  Kungsbacka Simsällskap    32.93        1:08.67   
49  Caroline Andersson-Ekströ  1994  Landskrona Simsällskap    33.06        1:08.98   
50  Olivia Määttä  1993  Södertälje Simsällskap    33.10        1:09.10   
51  Julia Svensson  1994  Helsingborgs Simsällskap    32.73        1:09.25   
52  Isabell Dahlgren  1993  Göteborg Sim    32.55        1:09.37   
53  Pernilla Andersson  1994  Helsingborgs Simsällskap    33.67        1:09.50   
54  Andréa Ekholm  1993  Höganäs Simsällskap    33.46        1:09.64   
55  Victoria Karlsson  1994  Varberg-Falkenberg Sim    33.10        1:09.66   
56  Johanna Larsson  1993  Kungsbacka Simsällskap    32.99        1:09.71   
57  Sofie Forseryd  1993  Karlstads Simsällskap    32.93        1:09.72   
58  Josefine Lindh  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.90        1:09.93   
59  Malin Pettersson  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.61        1:10.01   
60  Elin Dovås  1994  Fagersta Simklubb    32.95        1:10.42   
61  Christina Dahl  1994  SSK Skjetten Svømming  NOR  34.25        1:11.52   
62  Julia Westholm  1994  Varberg-Falkenberg Sim    34.75        1:11.81   
                     
 
Gren 20, 100m FRISIM P 15-16, Finaler 
Sponsor: Scanmaskin Sverige AB 
Ullbergsrekord: Jani Sievinen 51.77 1990-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Fredrich Risebrandt  1992  Trollhättans Simsällskap    26.17        54.24   
Simon Vestin  1992  Karlstads Simsällskap    26.09        55.07   
Martin Persson  1992  Trollhättans Simsällskap    26.67        55.08   
Ossian Arvidsson  1992  Kungälvs Simsällskap    26.77        55.10   
Stefan Stojmenovic  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    26.38        55.12   
Malcolm Granberg  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    26.69        55.83   
Joakim Löfgren  1992  Kungälvs Simsällskap    26.59        56.28   
Johannes Lampela  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    26.87        56.31   
                     
 
Gren 20, 100m FRISIM P 15-16, Försök 
Sponsor: Scanmaskin Sverige AB 
Ullbergsrekord: Jani Sievinen 51.77 1990-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Ossian Arvidsson  1992  Kungälvs Simsällskap    26.67        54.74   
Martin Persson  1992  Trollhättans Simsällskap    26.21        54.97   
Fredrich Risebrandt  1992  Trollhättans Simsällskap    26.66        55.27   
Stefan Stojmenovic  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    26.45        55.57   
Simon Vestin  1992  Karlstads Simsällskap    26.83        55.66   
Johannes Lampela  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    26.68        56.44   
Malcolm Granberg  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.15        56.51   
Joakim Löfgren  1992  Kungälvs Simsällskap    26.63        56.57   
Victor Westerlund  1992  Karlstads Simsällskap    27.50        56.81   
10  Johan Rebner  1992  Karlstads Simsällskap    27.30        56.87   
11  Johan Ekstedt  1993  Göteborg Sim    27.21        57.05   
12  Fredrik Rosenberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.15        57.41   
13  Henry Emil Nordhagen  1993  Bærumsvømmerne    27.42        57.91   
14  Karl Bertilsson  1992  Simklubben 1970    27.78        58.02   
15  Sebastian Karlsson  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.76        58.06   
16  Oskar Davidsson  1993  Ängelholms Simsällskap    27.75        58.13   
17  Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.98        58.57   
18  Johan Hildesson  1992  Kungälvs Simsällskap    28.34        58.71   
19  Alexander Söderman  1993  Göteborg Sim    28.41        58.74   
20  Emil Larsson  1992  Ängelholms Simsällskap    28.08        58.78   
20  Magnus Smestad Aamodt  1992  Gjøvik Svømmeklubb    27.35        58.78   
22  Patric Kartberg  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.00        58.82   
23  Viktor Näsman  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.09        59.21   
24  Erik Gissén  1992  Karlstads Simsällskap    28.51        59.26   
25  Robin Pålsson  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.20        59.53   
26  Fritiof Ingelhammar  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.13        59.81   
27  Gustav Nyrenstedt  1992  Vellinge-Näsets Simklubb    28.71        59.84   
28  Erik Ivarsson  1992  Varberg-Falkenberg Sim    28.27        59.93   
29  Daniel Åslund  1992  Göteborg Sim    29.49        59.95   
30  Oskar Johansson  1993  Kungsbacka Simsällskap    28.83        1:00.25   
31  Andreas Nilsson  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.61        1:00.26   
32  Styrbjörn Torell  1993  Höganäs Simsällskap    28.77        1:00.27   
33  Gustav Andersson  1993  Ängelholms Simsällskap    28.83        1:00.54   
34  Nils Ivars  1993  Karlstads Simsällskap    29.43        1:00.79   
35  Jonathan Bondesson  1993  Ängelholms Simsällskap    28.41        1:00.90   
36  Martin Nilsson  1993  Vellinge-Näsets Simklubb    29.24        1:00.95   
37  Tor Linse  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.92        1:01.02   
38  Erik Abrahamsson  1993  Kungsbacka Simsällskap    29.51        1:01.28   
39  Daniel Blomberg  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.82        1:01.35   
40  Pernick Dam  1992  Göteborg Sim    29.48        1:01.39   
41  Magnus T. Buch  1992  Bærumsvømmerne    29.72        1:01.47   
42  Daniel Jodin  1992  Kungälvs Simsällskap    29.36        1:01.59   
43  Adam Rohde  1993  Vellinge-Näsets Simklubb    29.33        1:01.80   
44  Per Holmquist  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.94        1:02.13   
45  Oliver Alm-Björklund  1993  Göteborg Sim    29.67        1:02.14   
46  Gustav Zettergren  1993  Vellinge-Näsets Simklubb    29.91        1:02.18   
47  Rasmus Platenik  1993  Simklubben 1970    29.53        1:02.20   
48  Oskar Holm  1993  Karlstads Simsällskap    30.13        1:02.38   
49  Erlend Brekke  1992  Gjøvik Svømmeklubb    29.40        1:02.64   
50  Erik Nordenborg  1993  Kungälvs Simsällskap    30.22        1:03.12   
51  Robin van Mulders  1993  Simklubben 1970    30.32        1:03.41   
52  Linus Lindén  1993  Landskrona Simsällskap    29.74        1:03.96   
53  Joachim Roos  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.94        1:04.31   
54  Jesper Bergström  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.21        1:04.53   
55  Gustav Rogne  1992  Säffle Simsällskap    34.61        1:13.24   
Per Eliasson-Hagström  1992  Alingsås SLS            DNS   
                     
 
Gren 21, 100m FJÄRILS. F 16-17, Finaler 
Sponsor: IT-Fabriken 
Ullbergsrekord: Gabriella Fagundez 1:01.14 2002-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.09        1:04.53   
Linn Nordberg  1991  Göteborg Sim    31.06        1:05.65   
Linda Pettersson  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.41        1:05.71   
Amanda Rutqvist  1991  Göteborg Sim    30.97        1:06.05   
Elise Löfgren  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.70        1:08.51   
Andrea Bengtsson  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.32        1:08.81   
Linda Persson  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.91        1:09.83   
Kristina Lundberg  1991  Göteborg Sim    30.81        1:10.33   
                     
 
Gren 21, 100m FJÄRILS. F 16-17, Försök 
Sponsor: IT-Fabriken 
Ullbergsrekord: Gabriella Fagundez 1:01.14 2002-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.69        1:05.82   
Linda Pettersson  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.88        1:06.36   
Linn Nordberg  1991  Göteborg Sim    30.98        1:06.89   
Amanda Rutqvist  1991  Göteborg Sim    31.71        1:07.31   
Andrea Bengtsson  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.03        1:08.34   
Elise Löfgren  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.84        1:08.99   
Linda Persson  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.84        1:09.32   
Kristina Lundberg  1991  Göteborg Sim    31.14        1:09.59   
Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02    33.22        1:10.22   
10  Alicia Lundqvist  1992  Göteborg Sim    33.02        1:10.83   
11  Madeleine Andersson  1991  Ängelholms Simsällskap    32.73        1:10.98   
12  Johanna Pettersson  1992  Kungälvs Simsällskap    32.33        1:11.31   
13  Lisa Åkerström  1991  Kungälvs Simsällskap    33.86        1:11.72   
14  Yasmine Zabihi  1991  Simklubben S 02    33.48        1:11.80   
15  Lisethe Karlsson  1991  Fagersta Simklubb    33.98        1:12.96   
16  Jacintha Bailey  1991  Göteborg Sim    33.74        1:13.00   
17  Julia Nilsson  1992  Ängelholms Simsällskap    33.86        1:13.49   
18  Frida Olander  1992  Göteborg Sim    34.29        1:13.73   
19  Sarah Nyman  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.28        1:13.79   
20  Sandra Olsson  1992  Simklubben S 02    34.86        1:13.93   
21  Ellen Svanberg  1991  Simklubben S 02    34.08        1:14.18   
22  Caroline Heintz  1992  Göteborg Sim    33.12        1:14.33   
23  Sofie Åkerberg  1992  Landskrona Simsällskap    34.23        1:14.54   
24  Emelie Zachrisson  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.64        1:14.55   
25  Maria Hedwall  1991  Karlstads Simsällskap    34.97        1:14.62   
26  Lovisa Winlöf  1992  Falköpings Simsällskap    33.75        1:15.09   
27  Filippa Hammerin  1992  Simklubben S 02    35.43        1:16.02   
28  Emma Waite  1992  Göteborg Sim    34.81        1:16.27   
29  Amanda Wallace  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.50        1:16.86   
30  Martina Ågren  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.58        1:18.78   
31  Viktoria Hindgren  1991  Kungälvs Simsällskap    36.51        1:19.63   
32  Lisa Wintzell  1992  Karlstads Simsällskap    36.47        1:20.20   
33  Erica Eriksson  1991  Kungsbacka Simsällskap    35.55        1:20.79   
34  Katarina Karanovic  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.16        1:21.05   
35  Ronja Bjurulf  1992  Karlstads Simsällskap    37.52        1:21.57   
36  Julia Linse  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.68        1:21.58   
37  Emelie Runsten  1992  Karlstads Simsällskap    38.22        1:23.33   
38  Josefin Ekenberg  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.05        1:23.97   
Victoria Persson  1991  Fagersta Simklubb            DNS   
Malin Andersson  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb            DNF   
                     
 
Gren 22, 100m FJÄRILS. P 17-18, Finaler 
Sponsor: Kortedala Bingo 
Ullbergsrekord: Jani Sievinen 55.07 1991-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Vegard Løvberg  1991  Bærumsvømmerne    28.48        1:00.30   
Bjørn Emil Evensen  1991  Gjøvik Svømmeklubb    27.67        1:00.53   
Petter Lindahl  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.83        1:00.81   
Hugo Ingelhammar  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.53        1:01.69   
Emil Davidsson  1990  Ängelholms Simsällskap    29.21        1:01.83   
Carl Leander  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.31        1:02.06   
Axel Gårdström  1991  Kungsbacka Simsällskap    29.53        1:02.87   
John Gunnarsson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.32        1:04.51   
                     
 
Gren 22, 100m FJÄRILS. P 17-18, Försök 
Sponsor: Kortedala Bingo 
Ullbergsrekord: Jani Sievinen 55.07 1991-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Bjørn Emil Evensen  1991  Gjøvik Svømmeklubb    27.63        59.83   
Petter Lindahl  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.45        1:01.04   
Hugo Ingelhammar  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.28        1:01.16   
Vegard Løvberg  1991  Bærumsvømmerne    29.13        1:01.32   
Emil Davidsson  1990  Ängelholms Simsällskap    29.34        1:01.87   
Carl Leander  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.09        1:02.42   
Axel Gårdström  1991  Kungsbacka Simsällskap    29.13        1:02.60   
John Gunnarsson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.11        1:03.18   
Simon Skoglund  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.21        1:03.81   
10  Karl Rundstedt  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.98        1:03.86   
11  Viktor Andersson  1991  Karlstads Simsällskap    29.71        1:04.03   
12  Victor Paulsson  1990  Göteborg Sim    29.89        1:04.07   
13  Johan Melin  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.54        1:04.29   
14  Jesper Mattsson  1991  Varberg-Falkenberg Sim    29.83        1:04.48   
15  Andreas Hemström  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.74        1:07.04   
15  Andreas Linnerud  1991  Bærumsvømmerne    30.84        1:07.04   
17  Andreas Iversønn Stadheim  1990  Gjøvik Svømmeklubb    31.30        1:07.78   
18  Lucas Swartz-Frankenfelt  1990  Göteborg Sim    30.89        1:08.09   
19  Filip Nedin  1990  Karlstads Simsällskap    31.34        1:09.03   
20  Henrik Wold  1991  Tønsberg Svømmeklubb    31.06        1:09.25   
21  Felipe Kristensson  1990  Simklubben S 02    31.97        1:09.27   
22  Andreas Månsson  1991  Simklubben S 02    31.48        1:09.90   
23  William Dahl  1991  SSK Skjetten Svømming  NOR  32.50        1:10.41   
24  Andreas Jalmestam  1990  Varberg-Falkenberg Sim    33.05        1:11.54   
25  Tollef Johan Vollan  1991  Bærumsvømmerne    32.15        1:12.36   
26  Fredrik Andersson  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.32        1:13.06   
                     
 
Gren 23, 100m RYGGSIM DAMER, Finaler 
Sponsor: Kortedala Bingo 
Ullbergsrekord: Elin Harnebrandt (1988) 1:02.14 2007-04-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Elin Harnebrandt  1988  Göteborg Sim    31.47        1:04.11   
Isabelle Höstman  1990  Göteborg Sim    32.38        1:06.74   
Anna Ringborg  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.82        1:07.56   
Viktoria Lundh  1989  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.55        1:08.38   
Evelina Karlsson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.00        1:09.14   
Isabel Svensson  1989  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.41        1:10.61   
Johanna Svensson  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.10        1:11.03   
Hanna Larsson  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.78        1:12.19   
                     
 
Gren 23, 100m RYGGSIM DAMER, Försök 
Sponsor: Kortedala Bingo 
Ullbergsrekord: Elin Harnebrandt (1988) 1:02.14 2007-04-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Elin Harnebrandt  1988  Göteborg Sim    32.48        1:07.19   
Isabelle Höstman  1990  Göteborg Sim    32.65        1:08.06   
Viktoria Lundh  1989  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.39        1:09.25   
Anna Ringborg  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.03        1:10.01   
Evelina Karlsson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.43        1:10.08   
Isabel Svensson  1989  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.39        1:11.10   
Johanna Svensson  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.49        1:11.53   
Hanna Larsson  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.06        1:12.54   
Erla Andersson  1990  Göteborg Sim    35.66        1:13.69   
10  Jessica Ericsson  1988  Simklubben 1970    36.69        1:16.44   
11  Anna Rundstedt  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.18        1:16.67   
12  Cecilia Johnsson  1990  Simklubben S 02    37.56        1:17.31   
13  Emma Stokland  1990  Göteborg Sim    37.89        1:18.05   
14  Emma Andersson  1989  Mölndals Allmänna Simsällskap    39.36        1:19.61   
15  Linda Busse  1990  Göteborg Sim    38.62        1:20.10   
16  Ane Mathea Foss  1990  Gjøvik Svømmeklubb    39.89        1:21.38   
17  Tone Wold Eriksrud  1988  Gjøvik Svømmeklubb    39.61        1:22.08   
                     
 
Gren 24, 100m RYGGSIM HERRAR, Finaler 
Sponsor: J Alsterberg Gräv&Bygg 
Ullbergsrekord: Pierre Roger 53.59 2004-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Michael Kostesic  1986  Norrköpings Kappsimningsklubb    26.68        55.50   
Nikola Stojmenovic  1988  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.60        57.29   
Joachim Wiking  1987  Linköpings Allmänna SS    28.69        58.02   
Marcus Tuomela  1988  Göteborg Sim    29.21        59.67   
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.11        1:00.99   
Björn Gunnarsson  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.60        1:01.40   
Christian Dimell  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.65        1:02.58   
Rickard Berglund  1987  Göteborg Sim    30.49        1:02.78   
                     
 
Gren 24, 100m RYGGSIM HERRAR, Försök 
Sponsor: J Alsterberg Gräv&Bygg 
Ullbergsrekord: Pierre Roger 53.59 2004-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Michael Kostesic  1986  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.28        59.43   
Marcus Tuomela  1988  Göteborg Sim    28.99        1:00.05   
Nikola Stojmenovic  1988  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.61        1:00.24   
Anders Melin  1988  Karlstads Simsällskap    29.04        1:00.58  Deltar ej i final 
Joachim Wiking  1987  Linköpings Allmänna SS    29.77        1:00.79   
Björn Gunnarsson  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.70        1:01.15   
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.13        1:01.26   
Rickard Berglund  1987  Göteborg Sim    30.27        1:02.05   
Christian Dimell  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.36        1:02.26   
10  Johan Widén  1986  Göteborg Sim    30.84        1:04.32   
11  Christoffer Nilsson  1988  Höganäs Simsällskap    30.89        1:04.98   
12  Daniel Lundberg  1982  Göteborg Sim    31.02        1:05.06   
13  Mikael Wåhlin  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.20        1:06.43   
14  Joakim Jonasson  1987  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.03        1:07.48   
15  Tim Arnesen  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.31        1:07.51   
16  Johan Norén  1986  Landskrona Simsällskap    33.33        1:08.02   
17  Niklas Löfgren  1989  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.64        1:09.37   
18  Jørgen Gallis  1985  Tønsberg Svømmeklubb    33.86        1:10.61   
                     
 
Gren 25, 50m FRISIM F 11 & Y, Finaler 
Sponsor: Scanmineral AB 
Ullbergsrekord: Mia Brodén 29.82 1994-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND          Tid  Status 











 
Lina Rosvall  1997  Ängelholms Simsällskap            31.04   
Johanna Johnsson  1997  Älmhults Simsällskap            32.44   
Inez Kristensson  1997  Göteborg Sim            32.49   
Klara Juliusson  1997  Höganäs Simsällskap            32.93   
Melissa Mcintyre-Andersso  1997  Karlstads Simsällskap            33.58   
Matilda Kewenter  1997  Göteborg Sim            33.60   
Sara Winberg  1997  Ängelholms Simsällskap            33.78   
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            DSQ   
                     
 
Gren 25, 50m FRISIM F 11 & Y, Försök 
Sponsor: Scanmineral AB 
Ullbergsrekord: Mia Brodén 29.82 1994-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND          Tid  Status 











 
Lina Rosvall  1997  Ängelholms Simsällskap            31.40   
Inez Kristensson  1997  Göteborg Sim            32.46   
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            32.74   
Klara Juliusson  1997  Höganäs Simsällskap            33.16   
Johanna Johnsson  1997  Älmhults Simsällskap            33.31   
Matilda Kewenter  1997  Göteborg Sim            33.49   
Sara Winberg  1997  Ängelholms Simsällskap            33.94   
Melissa Mcintyre-Andersso  1997  Karlstads Simsällskap            34.04   
Hanna Rutqvist  1997  Göteborg Sim            34.14   
10  Ellen Schollin  1997  Höganäs Simsällskap            34.46   
11  Hanna Erléus  1997  Simklubben S 02            34.59   
12  Mathilda Janzon  1998  Göteborg Sim            35.40   
13  Amanda Janzon  1997  Göteborg Sim            36.10   
14  Johanna Åberg  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap            36.20   
15  Astrid Hörbäck  1997  Varberg-Falkenberg Sim            36.35   
16  Petra Pagil  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap            36.50   
17  My Janzén  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap            36.58   
18  Marta Qvirist  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            36.89   
19  Julia Marksund-Larsson  1997  Skäret Simsällskap            36.97   
20  Gina Hvarfvenius  1997  Kungsbacka Simsällskap            37.30   
21  Klara Carlström  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap            37.39   
22  Sally Ericsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            37.66   
23  Nancy Saliba  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            37.94   
24  Josefine Karlsson  1997  Varberg-Falkenberg Sim            38.14   
25  Julia Nordqvist  1997  Skäret Simsällskap            38.34   
26  Elsa Hedström  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap            38.42   
27  Anna Grundmark  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            38.59   
28  Gabriella Petersson  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            38.75   
29  Ida Andersson  1997  Simklubben Elfsborg            39.20   
30  Alexandra Knudsen  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            39.68   
31  Ebba Nyman  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            40.27   
32  Ive Johansson  1998  Filipstads Simklubb            40.65   
33  Josefine Bergqvist  1997  Filipstads Simklubb            41.02   
34  Frida Ahlberg  1997  Kungsbacka Simsällskap            42.03   
35  Linnéa Schindelar  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap            42.41   
36  Nathalie Silfors  1997  Kungsbacka Simsällskap            43.00   
37  Matilda Holmqvist  1997  Kungsbacka Simsällskap            43.68   
38  Hanna Andersson  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            44.62   
39  Elvira Hörndahl  1997  Kungsbacka Simsällskap            45.63   
40  Amitis Samadi  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap            46.75   
41  Louise Björnsson  1997  Göteborg Sim            47.20   
42  Olivia Essebo  1998  Bærumsvømmerne  NOR          49.66   
43  Roxana Mizani  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap            49.67   
Elise Raaen Bø  1997  Bærumsvømmerne            DSQ   
                     
 
Gren 26, 50m FRISIM P 12 & Y, Finaler 
Sponsor: Tholin Larsson-gruppen 
Ullbergsrekord: Mikko Klemola 27.46 1994-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND          Tid  Status 











 
Efrem Ghirmai  1996  Helsingborgs Simsällskap            29.02   
Fabian Steen  1996  Helsingborgs Simsällskap            29.52   
Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap            30.02   
Simon Wanna  1996  Säffle Simsällskap            30.34   
Pontus Wallin  1996  Helsingborgs Simsällskap            30.36   
Viktor Kertes  1996  Ängelholms Simsällskap            30.51   
Isak Eliasson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap            30.71   
Alexander Vestin  1996  Karlstads Simsällskap            31.33   
                     
 
Gren 26, 50m FRISIM P 12 & Y, Försök 
Sponsor: Tholin Larsson-gruppen 
Ullbergsrekord: Mikko Klemola 27.46 1994-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND          Tid  Status 











 
Efrem Ghirmai  1996  Helsingborgs Simsällskap            29.89   
Fabian Steen  1996  Helsingborgs Simsällskap            29.90   
Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap            30.28   
Simon Wanna  1996  Säffle Simsällskap            30.69   
Pontus Wallin  1996  Helsingborgs Simsällskap            30.75   
Isak Eliasson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap            30.97   
Viktor Kertes  1996  Ängelholms Simsällskap            31.30   
Alexander Vestin  1996  Karlstads Simsällskap            31.57   
Erik Panzar  1996  Göteborg Sim            31.68   
10  Joel Georgy  1996  Kungsbacka Simsällskap            31.78   
11  Victor Möller  1996  Höganäs Simsällskap            31.79   
12  Filip Tagesson  1996  Örebro Simallians            32.25   
13  Mathias Thorkildsen  1996  Bærumsvømmerne            32.55   
14  Otto Schippert  1996  Helsingborgs Simsällskap            32.62   
15  Jonas Hansson  1996  Karlshamns Simklubb            32.63   
16  Casper Eriksson  1996  Simklubben Elfsborg            33.32   
17  Kalle Svensson  1997  Lysekils Simsällskap            33.50   
18  Alexander Hedlund  1996  Skäret Simsällskap            33.70   
19  Carl Rogne  1996  Säffle Simsällskap            33.75   
20  Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            33.85   
21  Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            34.26   
22  Eric Schollin  1997  Höganäs Simsällskap            34.33   
23  Fredrik Esselin  1996  Karlstads Simsällskap            34.36   
24  Filip Dolk  1996  Helsingborgs Simsällskap            34.40   
25  Axel Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            34.46   
26  Jacob Witt  1997  Höganäs Simsällskap            34.53   
27  Eric Gustafsson  1997  Göteborg Sim            34.62   
28  Erik Nyström  1996  Örebro Simallians            34.72   
29  Aron Qvirist  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            34.75   
30  Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            34.78   
31  Ajdin Dedovi´c  1996  Landskrona Simsällskap            34.91   
32  Isac Abraham  1996  Göteborg Sim            34.97   
33  Carl Svanelind  1996  Säffle Simsällskap            35.00   
34  Max Svedlund-Selander  1996  Lysekils Simsällskap            35.07   
35  Sebastian Engfors-Nyqvist  1996  Simklubben Elfsborg            35.15   
36  Axel Andersson  1996  Helsingborgs Simsällskap            35.27   
37  Anton Johansson  1996  Kungsbacka Simsällskap            35.34   
38  Anton Karlsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            35.52   
39  Gustav Fagenheim  1996  Varberg-Falkenberg Sim            35.61   
40  Oliver Krus  1996  Örebro Simallians            35.77   
41  Rasmus Källén  1996  Simklubben 1970            35.96   
42  Simon Bergqvist  1996  Örebro Simallians            36.03   
43  Oskar Renåker  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            36.13   
44  Jesper Askenberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            36.40   
45  Karl Zimmerman  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            36.59   
46  Pär Börjesson  1998  Göteborg Sim            36.62   
47  Tim Brolin-Pettersson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb            37.05   
48  Max Bergstrand  1998  Göteborg Sim            37.93   
49  Martin Ahlgren  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            37.99   
50  Muhamed Halilic  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            39.49   
51  Oskar Ehrnberg  1997  Göteborg Sim            39.61   
52  John Abrahamsson  1996  Skäret Simsällskap            39.68   
53  Robin Örtlund  1998  Filipstads Simklubb            40.46   
54  Viktor Nestvall  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap            40.78   
55  Leo Köbbel  1996  S77 Stenungsund            41.18   
56  Oscar Brohammer  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            41.57   
Jacob Rosén  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap            DNS   
Johannes Sköld  1996  Simklubben S 02            DSQ   
Yousef Enouri  1996  Göteborg Sim            DSQ   
                     
 
Gren 27, 100m FJÄRILSIM F 12, Finaler 
Sponsor: Devello Syst.utv. AB 
Ullbergsrekord: Ida Mattsson 1:05.88 1997-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Louise Hansson  1996  Helsingborgs Simsällskap    33.09        1:10.40   
Jeanette Reinert  1996  Helsingborgs Simsällskap    34.52        1:12.33   
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.66        1:15.26   
Johanna Andersson  1996  Göteborg Sim    35.25        1:16.11   
Isabelle Avenius  1996  Kungälvs Simsällskap    35.41        1:17.22   
Christina Ekstedt  1996  Göteborg Sim    35.37        1:17.50   
Isa Kolmbäck  1996  Södertälje Simsällskap    37.57        1:23.34   
Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb    36.89        1:23.89   
                     
 
Gren 27, 100m FJÄRILSIM F 12, Försök 
Sponsor: Devello Syst.utv. AB 
Ullbergsrekord: Ida Mattsson 1:05.88 1997-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Louise Hansson  1996  Helsingborgs Simsällskap    33.74        1:11.90   
Jeanette Reinert  1996  Helsingborgs Simsällskap    35.17        1:14.10   
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.69        1:16.61   
Johanna Andersson  1996  Göteborg Sim    35.31        1:16.79   
Christina Ekstedt  1996  Göteborg Sim    35.90        1:17.88   
Isabelle Avenius  1996  Kungälvs Simsällskap    37.06        1:20.12   
Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb    37.77        1:21.19   
Isa Kolmbäck  1996  Södertälje Simsällskap    38.34        1:22.68   
Rebecca Nilsson  1996  Helsingborgs Simsällskap    36.69        1:22.98   
10  Ulrika Holm  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.09        1:24.52   
11  Hanna Börjesson  1996  Göteborg Sim    39.35        1:26.54   
12  Angelica Yngvesson  1996  Simklubben Elfsborg    38.78        1:27.33   
13  Charlotte Ericson  1996  Göteborg Sim    41.23        1:28.09   
14  Nathalie Larsson  1996  Örebro Simallians    38.69        1:28.23   
15  Nike Kruners  1996  Varberg-Falkenberg Sim    39.96        1:29.27   
16  Isabella Hagberg  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    41.42        1:29.69   
17  Lina Andersson  1996  Filipstads Simklubb    40.58        1:30.31   
18  Kim Holmlund  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.66        1:30.38   
19  Linnea Sterner  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    42.40        1:32.12   
20  Viktoria Reinhold  1996  Göteborg Sim    41.05        1:33.37   
21  Johanna Janebäck  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    41.46        1:34.39   
22  Amanda Essebo  1996  Bærumsvømmerne    44.96        1:34.66   
23  Amanda Knudsen  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    43.77        1:35.17   
24  Sofia Johannesson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    43.95        1:35.86   
25  Maja Bergstrand  1996  Göteborg Sim    46.52        1:40.38   
26  Sarah Turesson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    46.48        1:42.59   
27  Ebba Engström  1996  Varberg-Falkenberg Sim    46.71        1:43.72   
28  Annica Molin  1996  Kungsbacka Simsällskap    44.90        1:43.96   
29  Sandra Gustavsson  1996  Filipstads Simklubb    48.85        1:50.72   
Elin Höjd  1996  Filipstads Simklubb            DNF   
Izabella Jedel  1996  Göteborg Sim            DSQ   
Linnéa Bergsland  1996  Säffle Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 28, 100m FJÄRILSIM P 13, Finaler 
Sponsor: Rolfs Åkeri i Holmeja AB 
Ullbergsrekord: Mikko Klemola 1:02.62 1995-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Edvin Qvirist  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.83        1:09.62   
Joachim Bratt  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.80        1:10.97   
Julian Cöster  1995  Göteborg Sim    33.82        1:13.57   
Christopher Jedel  1995  Göteborg Sim    34.97        1:13.86   
Konrad Nilsson  1995  Säffle Simsällskap    33.24        1:14.64   
Oskar Olsson  1995  Karlstads Simsällskap    34.66        1:16.03   
Alexander Kesenci  1995  Södertälje Simsällskap    35.69        1:16.48   
Tim Göransson  1995  Helsingborgs Simsällskap    34.93        1:16.59   
                     
 
Gren 28, 100m FJÄRILSIM P 13, Försök 
Sponsor: Rolfs Åkeri i Holmeja AB 
Ullbergsrekord: Mikko Klemola 1:02.62 1995-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Edvin Qvirist  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.10        1:10.14   
Joachim Bratt  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.41        1:10.60   
Julian Cöster  1995  Göteborg Sim    33.19        1:13.12   
Konrad Nilsson  1995  Säffle Simsällskap    34.39        1:15.47   
Oskar Olsson  1995  Karlstads Simsällskap    34.68        1:16.14   
Christopher Jedel  1995  Göteborg Sim    35.59        1:16.31   
Tim Göransson  1995  Helsingborgs Simsällskap    37.15        1:16.79   
Alexander Kesenci  1995  Södertälje Simsällskap    37.25        1:17.99   
Tim Skoogh  1995  Säffle Simsällskap    37.05        1:20.47   
10  Robert O´gorman  1995  Simklubben S 02    37.82        1:20.56   
11  Jörgen Gundersen  1995  SSK Skjetten Svømming  NOR  39.30        1:20.92   
12  Anton Welliver  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.90        1:22.44   
13  Niklas Sandberg  1995  Kungsbacka Simsällskap    38.48        1:22.96   
14  Henrik Podéus  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.01        1:23.20   
15  Björn Lindahl  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.94        1:23.21   
16  Oscar Kock  1995  Södertälje Simsällskap    37.44        1:23.99   
17  Elias Löfquist  1995  Helsingborgs Simsällskap    38.10        1:24.46   
18  Christoffer Roos  1995  Ängelholms Simsällskap    40.24        1:25.16   
19  Iver Bergh Hvidsten  1995  Bærumsvømmerne    40.37        1:25.24   
20  Linus Björling  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.04        1:25.40   
21  Mark Strømme  1995  Bærumsvømmerne    38.44        1:26.16   
22  Rasmus Lundell  1995  Vellinge-Näsets Simklubb    39.17        1:26.28   
23  Jonathan Demner  1995  Södertälje Simsällskap    39.88        1:26.63   
24  Johan Kling  1995  Ängelholms Simsällskap    39.42        1:26.82   
25  Truls Nilsson  1995  Vellinge-Näsets Simklubb    41.60        1:29.18   
26  Alexander Dimcevski  1995  Simklubben S 02    41.33        1:30.05   
27  Kevin Thorvaldsson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    40.39        1:30.69   
28  Dennis Finnström  1995  Örebro Simallians    42.06        1:31.09   
29  Pontus Hammarkvist  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    42.44        1:31.52   
30  Theo Petersson  1995  Karlshamns Simklubb    43.82        1:34.49   
31  Dennis Sabo  1995  Karlshamns Simklubb    44.11        1:36.64   
Rickard Nilsson  1995  Vellinge-Näsets Simklubb            DSQ   
                     
 
Gren 29, 100m BRÖSTSIM F 13, Finaler 
Sponsor: Avinode AB 
Ullbergsrekord: Sophie Vellner 1:12.65 1999-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.40        1:16.03   
Nadine Söderberg  1995  Helsingborgs Simsällskap    38.71        1:22.02   
Sara Nordström  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    39.08        1:22.46   
Tina Johansson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    39.36        1:23.98   
Johanna Rempling  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    40.22        1:25.35   
Sanna Salla  1995  Södertälje Simsällskap    40.65        1:25.50   
Klara Simonsson  1995  Simklubben S 02    40.59        1:25.71   
Josefine Rydberg  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    40.24        1:27.03   
                     
 
Gren 29, 100m BRÖSTSIM F 13, Försök 
Sponsor: Avinode AB 
Ullbergsrekord: Sophie Vellner 1:12.65 1999-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Malin Westman  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.22        1:16.11   
Nadine Söderberg  1995  Helsingborgs Simsällskap    38.43        1:22.43   
Tina Johansson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    39.56        1:24.90   
Johanna Rempling  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    40.44        1:25.15   
Sara Nordström  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    39.51        1:25.17   
Josefine Rydberg  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    39.76        1:25.77   
Sanna Salla  1995  Södertälje Simsällskap    41.19        1:26.01   
Klara Simonsson  1995  Simklubben S 02    41.40        1:26.67   
Amanda Sundström  1995  Skäret Simsällskap    41.95        1:27.61   
10  Oda Almgren Lind  1995  Oslo Idrettslag    40.98        1:27.66   
11  Mia Mlivic  1995  Höganäs Simsällskap    40.75        1:27.94   
12  Mathilda Dahlin  1995  Södertälje Simsällskap    41.92        1:28.40   
13  Anna Bølgen  1995  Bærumsvømmerne    41.79        1:28.46   
14  Emilie Løvberg  1995  Bærumsvømmerne    41.69        1:29.10   
15  Marie Svensson  1995  SSK Skjetten Svømming  NOR  42.48        1:29.29   
16  Alexandra Berg  1995  Helsingborgs Simsällskap    41.87        1:29.37   
17  Maria Galic  1995  Karlshamns Simklubb    42.17        1:29.74   
18  Lidia Zemui  1995  Helsingborgs Simsällskap    42.68        1:29.83   
19  Isabelle Carlsson  1995  Skäret Simsällskap    42.29        1:29.92   
20  Camilla Rojahn Sunde  1995  Tønsberg Svømmeklubb    41.84        1:30.39   
21  Emelie Burstedt  1995  Karlstads Simsällskap    43.11        1:30.48   
22  Andrea B Westbye  1995  Bærumsvømmerne    43.04        1:30.73   
23  Lina Wiklund  1995  Karlstads Simsällskap    43.07        1:31.62   
24  Elin Kvarnemar  1995  Varberg-Falkenberg Sim    44.16        1:32.00   
25  Erica Bergvall  1995  Landskrona Simsällskap    43.11        1:32.05   
26  Jennifer Ask  1995  Trollhättans Simsällskap    43.80        1:32.15   
27  Hanne Gustafsson  1995  Karlstads Simsällskap    42.66        1:32.79   
28  Hanna Rahm-Andersson  1995  Helsingborgs Simsällskap    43.71        1:32.87   
29  Tilde Lundmark  1995  Simklubben S 02    44.05        1:32.93   
30  Abir Khodr  1995  Simklubben S 02    44.03        1:32.95   
31  Sanna Andersson  1995  Simklubben 1970    44.50        1:33.53   
32  Victoria Hellgren  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    45.03        1:33.64   
33  Evin Sadeghi  1995  Göteborg Sim    45.28        1:35.15   
34  Sara Huslid  1995  Södertälje Simsällskap    44.45        1:35.45   
35  Tatjana Vasilic  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    44.50        1:35.66   
36  Ellinor Ekholm  1995  Höganäs Simsällskap    44.88        1:35.87   
37  Ingrid Marie Rennan  1995  Gjøvik Svømmeklubb    43.80        1:36.58   
38  Sabina Franzén  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    45.06        1:36.95   
39  Frida Henriksson  1995  Filipstads Simklubb    45.42        1:37.60   
40  Melika Abedi  1995  Göteborg Sim    46.47        1:37.85   
                     
 
Gren 30, 100m BRÖSTSIM P 14, Finaler 
Sponsor: IBE-Svets AB 
Ullbergsrekord: Michael Berndtsson 1:07.83 1999-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    34.31        1:11.30   
Jonathan Bjelkmark  1994  Södertälje Simsällskap    34.37        1:12.63   
Henrik Rasmusson  1994  Helsingborgs Simsällskap    37.40        1:18.84   
Amir Hossein Zarei  1994  Gjøvik Svømmeklubb    36.75        1:20.68   
Sven Andersson  1994  Göteborg Sim    37.98        1:21.00   
Anton Arvidsson  1994  Kungälvs Simsällskap    37.75        1:21.85   
Oskar Holmgren  1994  Örebro Simallians    38.97        1:23.16   
Gustav Olander  1994  Göteborg Sim            DSQ   
                     
 
Gren 30, 100m BRÖSTSIM P 14, Försök 
Sponsor: IBE-Svets AB 
Ullbergsrekord: Michael Berndtsson 1:07.83 1999-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    33.96        1:12.07   
Jonathan Bjelkmark  1994  Södertälje Simsällskap    35.89        1:15.52   
Gustav Olander  1994  Göteborg Sim    36.99        1:19.57   
Amir Hossein Zarei  1994  Gjøvik Svømmeklubb    38.22        1:21.26   
Sven Andersson  1994  Göteborg Sim    38.38        1:21.65   
Henrik Rasmusson  1994  Helsingborgs Simsällskap    38.41        1:21.67   
Oskar Holmgren  1994  Örebro Simallians    38.19        1:22.54   
Anton Arvidsson  1994  Kungälvs Simsällskap    38.92        1:22.56   
Pontus Jörgensen  1994  Ängelholms Simsällskap    38.83        1:22.67   
10  Hannes Ronnerheim  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    39.36        1:23.10   
11  Theodor Hansson  1994  Södertälje Simsällskap    40.02        1:23.65   
12  Azhy Samal  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap    39.83        1:23.91   
13  Elias Rosberg  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    39.32        1:24.06   
14  Gustav Andersson  1994  Varberg-Falkenberg Sim    40.84        1:24.80   
15  Robin Svensson  1994  Landskrona Simsällskap    39.12        1:25.34   
16  Filip Alsterberg  1994  Göteborg Sim    40.48        1:26.49   
17  Ludwig Lord-Johansson  1994  Södertälje Simsällskap    40.43        1:26.75   
18  John Nordberg  1994  Göteborg Sim    41.05        1:27.88   
19  Jonathan Sühl  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    41.13        1:28.55   
20  Didrik Hurum  1994  SSK Skjetten Svømming  NOR  42.23        1:28.62   
21  Niclas Mauritzson  1994  Örebro Simallians    43.23        1:28.96   
22  Oskar Emanuelsson  1994  Södertälje Simsällskap    42.84        1:30.25   
23  Christoffer Ericsson  1994  Simklubben 1970    41.64        1:30.40   
24  Timmie Frodlund  1994  Helsingborgs Simsällskap    43.30        1:30.59   
25  Fridtjof Bache Hungnes  1994  Bærumsvømmerne    43.29        1:31.29   
26  Henrik Gingsjö  1994  Kungsbacka Simsällskap    44.06        1:32.28   
27  Sebastian Pettersson  1994  Kungälvs Simsällskap    44.16        1:36.90   
28  Oscar Swartz-Frankenfelt  1994  Göteborg Sim    46.00        1:37.04   
29  Alfred Larsson  1994  Varberg-Falkenberg Sim    45.34        1:38.04   
30  Tobias Dahlin  1994  Skäret Simsällskap    47.93        1:41.34   
Tor Hammer  1994  Kungsbacka Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 31, 50m FRISIM F 14-15, Finaler 
Sponsor: FF Sten 
Ullbergsrekord: Mette Jacobsen 26.24 1991-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND          Tid  Status 











 
Anna Rosén  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap            27.51   
Therese Josefsson  1993  Simklubben S 02            27.87   
Lisa Rigby  1994  Landskrona Simsällskap            28.26   
Kajsa Krämer  1993  Ängelholms Simsällskap            28.26   
Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap            28.26   
Sophie Stoltenborg  1993  Landskrona Simsällskap            28.31   
Anna Söderbergh  1994  Göteborg Sim            28.94   
Emma Anzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            29.46   
                     
 
Gren 31, 50m FRISIM F 14-15, Försök 
Sponsor: FF Sten 
Ullbergsrekord: Mette Jacobsen 26.24 1991-06-01 
 
 
</
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND          Tid  Status 











 
Anna Rosén  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap            27.51   
Therese Josefsson  1993  Simklubben S 02            28.12   
Sophie Stoltenborg  1993  Landskrona Simsällskap            28.49   
Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap            28.60   
Kajsa Krämer  1993  Ängelholms Simsällskap            28.65