Resultat Totalt - Officiell 
 
  Tävling  ULLBERGSTROFEN 2009    Utskriftsdatum  03 maj 2009   
  Tävlingsort  GÖTEBORG    Utskriftstid  17:06   
  Arrangör  GÖTEBORG SIM         
 
 
Gren 1, 100m BRÖSTS. FL 11oY, Finaler 
Sponsor: Kortedala Bingo 
Ullbergsrekord: Elin Törnbladh 1:19.59 2002-05-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Matilda Weiler  1998  Ängelholms Simsällskap    42.72        1:28.19   
Amanda Platenik  1998  Simklubben 1970    45.04        1:32.70   
Jessica Chen  1998  S71    45.52        1:34.09   
Elin Elm  1998  Linköpings Allmänna SS    46.32        1:36.63   
Emma Magnusson  1998  Linköpings Allmänna SS    47.13        1:37.17   
Alfhild Kristensson  1999  Göteborg Sim    47.55        1:37.28   
Gabriella Petersson  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    45.91        1:38.50   
Josefin Viljakainen  1998  Trollhättans Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 1, 100m BRÖSTS. FL 11oY, Försök 
Sponsor: Kortedala Bingo 
Ullbergsrekord: Elin Törnbladh 1:19.59 2002-05-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Matilda Weiler  1998  Ängelholms Simsällskap    43.70        1:30.94   
Jessica Chen  1998  S71    45.69        1:36.44   
Amanda Platenik  1998  Simklubben 1970    44.96        1:37.18   
Josefin Viljakainen  1998  Trollhättans Simsällskap    46.36        1:37.69   
Elin Elm  1998  Linköpings Allmänna SS    47.58        1:37.75   
Emma Magnusson  1998  Linköpings Allmänna SS    47.55        1:38.52   
Gabriella Petersson  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    47.14        1:39.28   
Alfhild Kristensson  1999  Göteborg Sim    48.57        1:39.32   
Maja Wintzell  1998  Karlstads Simsällskap    47.31        1:39.72   
10  Daniela Bengtsson  1998  Simklubben Elfsborg    48.79        1:40.42   
11  Marta Qvirist  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    47.74        1:41.03   
12  Erica Pedersen  1998  Simklubben Elfsborg    48.02        1:41.17   
13  Alicia Wiberg  1998  S71    48.60        1:42.73   
14  Mathilda Janzon  1998  Göteborg Sim    48.36        1:42.74   
15  Emma Bergqvist  1998  Linköpings Allmänna SS    49.32        1:43.92   
16  Moa Axelsson  1998  Simklubben 1970    50.55        1:44.20   
17  Elvira Månsson  1998  Ängelholms Simsällskap    48.72        1:45.38   
18  Chakame Jahani  1998  Göteborg Sim    50.06        1:45.60   
19  Sanna Lygnestrand  1999  Varabygdens Simsällskap    51.70        1:51.52   
20  Matilda Holström  1998  Simklubben Elfsborg    53.49        1:52.00   
21  Linnéa Fahlberg  1998  Simklubben Elfsborg    53.57        1:52.57   
22  Amanda Pettersson  1998  Ängelholms Simsällskap    52.50        1:52.74   
23  Alexandra Knudsen  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    55.26        1:56.65   
Maria Pohjanvuori  1998  Göteborg Sim            DSQ   
                     
 
Gren 2, 100m BRÖSTS. PO 12 oY, Finaler 
Sponsor: GP Battery 
Ullbergsrekord: Sverre Naess 1:16.17 2004-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Carl Norlander  1997  Linköpings Allmänna SS    38.98        1:23.73   
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    40.64        1:25.87   
Oskar Nilsson  1997  Helsingborgs Simsällskap    41.06        1:27.04   
Anton Karlsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    41.87        1:27.83   
Jacob Rosén  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    42.87        1:29.96   
Kalle Svensson  1997  Lysekils Simsällskap    43.10        1:30.36   
Stefan Kureljusic  1997  Södertälje Simsällskap    42.57        1:30.86   
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    42.99        1:31.54   
                     
 
Gren 2, 100m BRÖSTS. PO 12 oY, Försök 
Sponsor: GP Battery 
Ullbergsrekord: Sverre Naess 1:16.17 2004-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Carl Norlander  1997  Linköpings Allmänna SS    39.14        1:24.16   
Oskar Nilsson  1997  Helsingborgs Simsällskap    40.26        1:27.25   
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    41.55        1:28.92   
Anton Karlsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    41.69        1:30.38   
Kalle Svensson  1997  Lysekils Simsällskap    43.43        1:30.98   
Stefan Kureljusic  1997  Södertälje Simsällskap    43.57        1:31.01   
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    44.26        1:32.48   
Jacob Rosén  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    43.96        1:33.03   
Alexander Bogesten  1997  Anderstorps Simsällskap    44.06        1:33.14   
10  Jesper Askenberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    43.67        1:33.17   
10  Oskar Ehrnberg  1997  Göteborg Sim    44.00        1:33.17   
12  Cruiz Llupa  1997  Helsingborgs Simsällskap    43.54        1:33.21   
13  Filip Kroon  1997  Helsingborgs Simsällskap    44.66        1:34.24   
14  Axel Ydenius  1997  Södertälje Simsällskap    45.30        1:34.50   
15  Axel Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    44.50        1:34.74   
16  Viktor Nestvall  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    44.16        1:34.83   
17  Henry Kerman  1997  Anderstorps Simsällskap    45.02        1:36.59   
18  Alexander Triantafillou  1997  Göteborg Sim    45.54        1:37.38   
19  Alexander Almeida Sundell  1997  Helsingborgs Simsällskap    46.97        1:39.16   
20  Rasmus Ericsson  1998  Simklubben Triton    47.37        1:39.95   
21  Felix Färdmar  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    45.82        1:40.73   
22  Emil Lundberg  1997  Södertälje Simsällskap    48.27        1:40.75   
23  Jonathan Ekelund  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    46.89        1:41.05   
24  Pär Börjesson  1998  Göteborg Sim    47.31        1:41.88   
25  Cristian Cullborn  1997  Helsingborgs Simsällskap    48.36        1:42.00   
26  Milton Lauritzen  1998  Ängelholms Simsällskap    48.66        1:42.56   
27  Jack Vahnberg  1997  Göteborg Sim    49.11        1:43.06   
28  Nils Selin  1997  Göteborg Sim    49.84        1:43.51   
29  Eric Gustafsson  1997  Göteborg Sim    50.18        1:44.76   
30  Robin Örtlund  1998  Filipstads Simklubb    50.16        1:45.28   
31  Christoffer Jonsson  1997  Varabygdens Simsällskap    50.18        1:47.16   
32  Benjamin Schneider  1997  Helsingborgs Simsällskap    49.22        1:47.40   
                     
 
Gren 3, 100m FRISIM F 12, Finaler 
Sponsor: 3 
Ullbergsrekord: Ida Mattsson 59.16 1997-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Sofia Zand  1997  Linköpings Allmänna SS    30.86        1:03.66   
Lina Rosvall  1997  Ängelholms Simsällskap    30.88        1:04.81   
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.32        1:04.88   
Louise Hjalmarsson  1997  Mariestads Simsällskap    31.12        1:05.98   
Inez Kristensson  1997  Göteborg Sim    32.47        1:07.14   
Klara Juliusson  1997  Höganäs Simsällskap    32.37        1:08.19   
Linn Månsson  1997  Helsingborgs Simsällskap    32.61        1:08.78   
Felicia Andersson  1997  Uddevalla Sim    32.30        1:09.00   
                     
 
Gren 3, 100m FRISIM F 12, Försök 
Sponsor: 3 
Ullbergsrekord: Ida Mattsson 59.16 1997-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Sofia Zand  1997  Linköpings Allmänna SS    31.14        1:04.11   
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.17        1:04.59   
Louise Hjalmarsson  1997  Mariestads Simsällskap    31.20        1:06.41   
Lina Rosvall  1997  Ängelholms Simsällskap    31.30        1:06.45   
Inez Kristensson  1997  Göteborg Sim    32.37        1:07.59   
Linn Månsson  1997  Helsingborgs Simsällskap    33.00        1:08.50   
Klara Juliusson  1997  Höganäs Simsällskap    32.39        1:09.19   
Felicia Andersson  1997  Uddevalla Sim    32.61        1:09.72   
Mari Louise Tran  1997  Landskrona Simsällskap    33.66        1:09.98   
10  Sandra Mattsson-Coll  1997  Södertälje Simsällskap    34.14        1:10.39   
11  Therese Karlsson  1997  Fagersta Simklubb    32.52        1:10.57   
12  Klara Carlström  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.73        1:10.68   
13  My Janzén  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.69        1:10.73   
14  Matilda Kewenter  1997  Göteborg Sim    33.97        1:10.78   
15  Gina Hvarfvenius  1997  Kungsbacka Simsällskap    34.21        1:10.88   
16  Julia Wiktor  1997  Helsingborgs Simsällskap    33.83        1:10.96   
17  Johanna Åberg  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.22        1:10.98   
18  Hanna Erléus  1997  Simklubben S 02    33.62        1:11.54   
19  Emma Strandberg  1997  Uddevalla Sim    33.97        1:11.55   
20  Melissa Mcintyre-Andersso  1997  Karlstads Simsällskap    34.89        1:11.56   
21  Alida Ramdén  1997  Södertälje Simsällskap    33.96        1:11.59   
22  Ida Borg  1997  Simklubben Triton    35.91        1:12.55   
23  Ellinore Irvefjord  1997  Trollhättans Simsällskap    35.22        1:12.70   
24  Jonna Nordström  1997  S71    35.51        1:13.95   
25  Camilla Ullberg  1997  Åsundens Simsällskap    35.82        1:14.31   
26  Julia Nordqvist  1997  Uddevalla Sim    35.00        1:14.46   
27  Helen Izzeddine  1997  Helsingborgs Simsällskap    35.76        1:14.51   
28  Ellen Schollin  1997  Höganäs Simsällskap    34.91        1:14.81   
29  Joanna Engevall  1997  Höganäs Simsällskap    36.06        1:15.20   
30  Emelie Gidlöf  1997  Linköpings Allmänna SS    35.59        1:15.51   
31  Amanda Janzon  1997  Göteborg Sim    36.14        1:15.53   
32  Elvira Källberg  1997  Kungsbacka Simsällskap    36.14        1:15.79   
33  Sofia Henell  1997  Linköpings Allmänna SS    35.92        1:16.10   
34  Gabrielle Idegård  1997  Göteborg Sim    36.36        1:17.74   
35  Klara Bennehed  1997  Simklubben Vänersborg    36.67        1:18.12   
36  Rebecca Karlsson  1997  Gjøvik Svømmeklubb    38.60        1:18.55   
37  Marie Hanson  1997  Simklubben Triton    37.64        1:19.35   
38  Elsa Malmström  1997  Göteborg Sim    37.53        1:19.57   
39  Elsa Hedström  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.84        1:21.99   
                     
 
Gren 4, 100m FRISIM P 13, Finaler 
Sponsor: Grolls 
Ullbergsrekord: Manu Mäntymäki 55.46 1998-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    28.11        58.03   
Pontus Wallin  1996  Helsingborgs Simsällskap    28.46        59.30   
Oskar Gannholm-Johansson  1996  Linköpings Allmänna SS    28.57        59.51   
Isak Eliasson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.92        59.88   
Zackarias Holmstrand  1996  Anderstorps Simsällskap    28.85        1:00.30   
Viktor Kertes  1996  Ängelholms Simsällskap    29.17        1:00.93   
Joel Georgy  1996  Kungsbacka Simsällskap    29.76        1:01.42   
Carl Gustafsson  1996  Karlshamns Simklubb    29.74        1:01.76   
                     
 
Gren 4, 100m FRISIM P 13, Försök 
Sponsor: Grolls 
Ullbergsrekord: Manu Mäntymäki 55.46 1998-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Pontus Wallin  1996  Helsingborgs Simsällskap    28.20        58.99   
Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    28.44        59.16   
Oskar Gannholm-Johansson  1996  Linköpings Allmänna SS    28.66        59.70   
Zackarias Holmstrand  1996  Anderstorps Simsällskap    29.65        1:01.56   
Isak Eliasson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.93        1:01.58   
Joel Georgy  1996  Kungsbacka Simsällskap    29.71        1:01.68   
Viktor Kertes  1996  Ängelholms Simsällskap    29.66        1:02.05   
Carl Gustafsson  1996  Karlshamns Simklubb    29.97        1:02.14   
Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.02        1:02.59   
10  Mathias Thorkildsen  1996  Bærumsvømmerne    30.41        1:02.85   
11  Fabian Steen  1996  Helsingborgs Simsällskap    29.96        1:04.06   
12  Johannes Sköld  1996  Simklubben S 02    30.74        1:04.52   
13  Alexander Vestin  1996  Karlstads Simsällskap    30.80        1:05.20   
14  Otto Schippert  1996  Helsingborgs Simsällskap    31.44        1:05.60   
15  Filip Fredriksson  1996  Linköpings Allmänna SS    31.48        1:06.33   
16  Erik Panzar  1996  Göteborg Sim    32.32        1:06.58   
17  Oskar Johnsson  1996  Linköpings Allmänna SS    32.34        1:06.62   
18  Pontus Askmalm  1996  Linköpings Allmänna SS    31.21        1:06.68   
19  Daniel Olsson  1996  Linköpings Allmänna SS    32.08        1:07.11   
20  Georg Hess  1996  Simklubben Elfsborg    31.89        1:07.14   
21  Elias Gausel  1996  Simklubben S 02    32.59        1:07.33   
22  Karl Olsson  1996  Uddevalla Sim    32.18        1:07.83   
23  Joel Westerlind  1996  Härnösands Simsällskap    31.79        1:07.85   
24  Victor Möller  1996  Höganäs Simsällskap    32.46        1:07.86   
25  Anton Johansson  1996  Kungsbacka Simsällskap    32.42        1:08.35   
26  Mathieu Nilsson  1996  Karlstads Simsällskap    32.76        1:09.01   
27  Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.92        1:09.06   
28  Filip Dolk  1996  Helsingborgs Simsällskap    32.97        1:09.31   
29  Cedric Sjöberg  1996  Höganäs Simsällskap    33.62        1:10.20   
30  Yosef Enouri  1996  Göteborg Sim    34.39        1:10.81   
31  David Zachrisson  1996  Kungsbacka Simsällskap    33.72        1:10.82   
32  Oskar Renåker  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.52        1:11.55   
33  Björn Andersson  1996  Karlstads Simsällskap    33.77        1:11.77   
34  Rasmus Källén  1996  Simklubben 1970    34.23        1:12.15   
35  Casper Eriksson  1996  Simklubben Elfsborg    34.76        1:13.24   
36  Simon Lundmark  1996  Landskrona Simsällskap    35.55        1:14.91   
37  Sebastian Enerstrand  1996  Södertälje Simsällskap    35.46        1:15.50   
38  Tobias Jedhammar  1996  S71    36.23        1:18.31   
39  Gustav Vosveld  1996  Härnösands Simsällskap    38.30        1:21.00   
                     
 
Gren 5, 100m FJÄRILSIM F 13, Finaler 
Sponsor: Devello Syst.utv. AB 
Ullbergsrekord: Ida Mattsson 1:02.38 1998-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Louise Hansson  1996  Helsingborgs Simsällskap    30.79        1:06.64   
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.99        1:08.58   
Johanna Andersson  1996  Göteborg Sim    32.02        1:08.74   
Jeanette Reinert  1996  Helsingborgs Simsällskap    33.05        1:10.71   
Christina Ekstedt  1996  Göteborg Sim    33.22        1:11.76   
Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb    34.11        1:14.82   
Erika Sköldberg  1996  Alingsås SLS    34.08        1:16.13   
Lina Andersson  1996  Filipstads Simklubb    35.65        1:19.96   
                     
 
Gren 5, 100m FJÄRILSIM F 13, Försök 
Sponsor: Devello Syst.utv. AB 
Ullbergsrekord: Ida Mattsson 1:02.38 1998-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Louise Hansson  1996  Helsingborgs Simsällskap    31.16        1:06.70   
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.91        1:09.58   
Johanna Andersson  1996  Göteborg Sim    32.38        1:10.25   
Jeanette Reinert  1996  Helsingborgs Simsällskap    33.27        1:11.26   
Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb    33.28        1:12.74   
Christina Ekstedt  1996  Göteborg Sim    33.43        1:13.21   
Erika Sköldberg  1996  Alingsås SLS    33.27        1:14.84   
Lina Andersson  1996  Filipstads Simklubb    34.69        1:17.11   
Lina Hörnbäck  1996  Karlshamns Simklubb    35.02        1:17.88   
10  Isa Kolmbäck  1996  Södertälje Simsällskap    35.62        1:18.27   
11  Ulrika Holm  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.91        1:18.39   
12  Viktoria Reinhold  1996  Göteborg Sim    34.55        1:18.49   
13  Rebecca Nilsson  1996  Helsingborgs Simsällskap    35.58        1:19.44   
14  Amanda Essebo  1996  Bærumsvømmerne    36.26        1:20.07   
15  Linn Olanders  1996  Södertälje Simsällskap    36.89        1:20.67   
16  Hanna Börjesson  1996  Göteborg Sim    36.79        1:21.02   
17  Frida Grindheim  1996  Helsingborgs Simsällskap    37.26        1:21.17   
18  Linnea Sterner  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.78        1:22.80   
19  Julia Bellvik  1996  Simklubben S 02    38.62        1:23.45   
20  Elisabeth Krische  1996  Simklubben 1970    36.54        1:24.08   
21  Emelie Carlsson  1996  Helsingborgs Simsällskap    39.18        1:24.32   
22  Isabella Hagberg  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.36        1:24.37   
23  Ulrika KrÜger  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.42        1:24.53   
24  Sarah Turesson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    39.47        1:24.72   
25  Johanna Nilsson  1996  Simklubben Triton    38.56        1:25.18   
26  Josefine Möller  1996  Höganäs Simsällskap    36.86        1:25.43   
27  Amanda Schoberg  1996  Simsällskapet Stimmet    40.49        1:25.89   
28  Sofia Johannesson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.82        1:25.90   
28  Erika Settland  1996  Linköpings Allmänna SS    38.62        1:25.90   
30  Cajsa Törnqvist  1996  Åsundens Simsällskap    38.15        1:27.56   
31  Elin Ehner  1996  Trollhättans Simsällskap    40.68        1:27.65   
32  Emilia Ernstsson  1996  S71    39.81        1:28.29   
33  Amanda Knudsen  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    39.60        1:29.11   
34  Maja Bergstrand  1996  Göteborg Sim    40.61        1:30.75   
35  Izabella Jedel  1996  Göteborg Sim    42.47        1:30.90   
36  Lina Berg  1996  Simklubben S 02    42.72        1:31.64   
37  Josefin Nielsen-Fernandez  1996  Kungälvs Simsällskap    42.00        1:31.99   
38  Amanda Bergkvist  1996  Landskrona Simsällskap    42.24        1:33.51   
39  Therese Nilsson  1996  Simklubben Triton    40.94        1:34.56   
40  Isabelle Stenvold  1996  Trollhättans Simsällskap    44.32        1:37.40   
                     
 
Gren 6, 100m FJÄRILSIM P 14, Finaler 
Sponsor: AKP Reklam 
Ullbergsrekord: Mikko Klemola 1:00.24 1996-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Edvin Qvirist  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.23        1:04.51   
Grim Sjöberg  1995  Linköpings Allmänna SS    30.94        1:07.07   
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    31.29        1:07.24   
Julian Cöster  1995  Göteborg Sim    30.84        1:07.25   
Oskar Olsson  1995  Karlstads Simsällskap    32.49        1:09.84   
Tim Göransson  1995  Helsingborgs Simsällskap    32.33        1:09.96   
Robert O´gorman  1995  Simklubben S 02    32.51        1:10.08   
Joachim Bratt  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.87        1:11.20   
                     
 
Gren 6, 100m FJÄRILSIM P 14, Försök 
Sponsor: AKP Reklam 
Ullbergsrekord: Mikko Klemola 1:00.24 1996-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Edvin Qvirist  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.49        1:06.94   
Julian Cöster  1995  Göteborg Sim    31.18        1:07.58   
Joachim Bratt  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.22        1:08.48   
Grim Sjöberg  1995  Linköpings Allmänna SS    31.97        1:09.05   
Oskar Olsson  1995  Karlstads Simsällskap    32.97        1:09.38   
Robert O´gorman  1995  Simklubben S 02    32.69        1:09.99   
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    33.12        1:09.99   
Tim Göransson  1995  Helsingborgs Simsällskap    33.17        1:10.22   
Henrik Podéus  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.91        1:11.34   
10  Alexander Kesenci  1995  Södertälje Simsällskap    32.89        1:11.40   
11  Oliver Titikic  1995  Helsingborgs Simsällskap    33.56        1:12.32   
12  Hampus Larsson  1995  Höganäs Simsällskap    33.06        1:13.16   
13  Iver Bergh Hvidsten  1995  Bærumsvømmerne    34.05        1:14.41   
14  Anton Welliver  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.53        1:14.44   
15  Richard Wang  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.44        1:15.01   
16  Christopher Jedel  1995  Göteborg Sim    34.97        1:15.26   
17  Denniz Sabo  1995  Karlshamns Simklubb    34.10        1:15.64   
18  Jakob Bernstein  1995  Bærumsvømmerne    35.45        1:16.18   
19  Andreas Jansson  1995  Södertälje Simsällskap    34.30        1:16.70   
20  Niklas Sandberg  1995  Kungsbacka Simsällskap    35.38        1:18.24   
21  Emil Elton  1995  Göteborg Sim    36.42        1:18.43   
22  Simon Stoltenborg  1995  Landskrona Simsällskap    37.25        1:19.14   
23  Björn Lindahl  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.16        1:19.20   
24  Mark Strømme  1995  Bærumsvømmerne    35.68        1:19.97   
25  Christoffer Roos  1995  Ängelholms Simsällskap    37.26        1:20.33   
26  Ivan Mosic  1995  Landskrona Simsällskap    35.92        1:20.44   
27  Erik Asp  1995  Kungsbacka Simsällskap    35.45        1:20.63   
28  Alexander Johansson  1995  Helsingborgs Simsällskap    36.18        1:21.07   
29  Gabriel Rydén  1995  Ängelholms Simsällskap    37.78        1:21.09   
30  Philip Hörndahl  1995  Kungsbacka Simsällskap    37.96        1:21.49   
31  Martin Selin  1995  Göteborg Sim    37.28        1:21.89   
32  Kevin Thorvaldsson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.08        1:22.22   
33  Pontus Hammarkvist  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.75        1:22.26   
34  Theo Petersson  1995  Karlshamns Simklubb    38.90        1:24.96   
35  David Magnusson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.90        1:25.30   
36  Felix Långberg  1995  Ängelholms Simsällskap    38.84        1:26.27   
37  Victor Platenik  1995  Simklubben 1970    38.19        1:26.85   
38  Jens Grundmark  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    39.53        1:28.95   
39  Mikael Lagging  1995  Göteborg Sim    43.77        1:36.11   
Erik Öjstedt  1995  Ängelholms Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 7, 100m RYGGSIM F 14-15, Finaler 
Sponsor: Cochlear 
Ullbergsrekord: Elin Harnebrandt 1:03.42 2003-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Linnéa Olsson  1994  Vellinge-Näsets Simklubb    31.85        1:05.82   
Anna Sirenius Lundberg  1994  Simklubben S 02    32.60        1:06.19   
Erika Carlén  1994  Skövde Simsällskap    32.62        1:06.98   
Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim    31.86        1:07.52   
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    32.88        1:07.73   
Felicia Eriksson  1994  Simklubben Elfsborg    33.37        1:08.60   
Anna Söderbergh  1994  Göteborg Sim    33.48        1:08.70   
Josefine Rydberg  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.64        1:09.19   
                     
 
Gren 7, 100m RYGGSIM F 14-15, Försök 
Sponsor: Cochlear 
Ullbergsrekord: Elin Harnebrandt 1:03.42 2003-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Linnéa Olsson  1994  Vellinge-Näsets Simklubb    32.23        1:06.89   
Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim    31.93        1:06.90   
Anna Sirenius Lundberg  1994  Simklubben S 02    32.68        1:06.90   
Erika Carlén  1994  Skövde Simsällskap    32.71        1:06.94   
Felicia Eriksson  1994  Simklubben Elfsborg    33.61        1:08.43   
Anna Söderbergh  1994  Göteborg Sim    33.14        1:09.23   
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    33.46        1:09.27   
Josefine Rydberg  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.95        1:09.46   
Klara Simonsson  1995  Simklubben S 02    34.31        1:09.80   
10  Angelina Righult  1994  Simklubben Triton    34.13        1:10.46   
11  Johanna Rempling  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.15        1:10.57   
12  Agnes Idoffsson  1994  Simsällskapet Stimmet    34.09        1:10.75   
13  Amanda Zetterström  1994  Simklubben S 02    35.23        1:11.06   
14  Anna Rosén  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.87        1:11.25   
15  Hanna Rahm-Andersson  1995  Helsingborgs Simsällskap    34.81        1:11.51   
16  Alexandra Berg  1995  Helsingborgs Simsällskap    33.83        1:11.59   
17  Mireille Magnusson  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.85        1:11.78   
18  Tilde Lundmark  1995  Simklubben S 02    34.35        1:12.03   
19  Josefin Agnekrans  1994  Södertälje Simsällskap    34.86        1:12.37   
20  Malin Pettersson  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.64        1:13.17   
21  Ida Almbratt  1994  Kungälvs Simsällskap    36.05        1:13.97   
22  Lisen Andersson  1994  Skövde Simsällskap    36.02        1:14.20   
23  Cynthia Illanes  1994  Södertälje Simsällskap    36.05        1:14.36   
24  Sanna Andersson  1995  Simklubben 1970    36.18        1:14.44   
25  Erica Bergvall  1995  Landskrona Simsällskap    36.07        1:14.53   
26  Lovisa Linderholm  1994  Simklubben Elfsborg    36.00        1:14.61   
27  Anna Gustafsson  1994  Göteborg Sim    36.44        1:15.36   
28  Vera Pålsson  1994  Karlstads Simsällskap    37.40        1:16.04   
29  Alexandra Horvath  1994  Simklubben S 02    37.09        1:16.13   
29  Sanna Salla  1995  Södertälje Simsällskap    36.82        1:16.13   
31  My Arneke Möjne  1995  Linköpings Allmänna SS    37.04        1:16.16   
32  Sofia Jansson  1994  Trollhättans Simsällskap    36.70        1:16.19   
33  Madelene Andersson  1995  Linköpings Allmänna SS    36.65        1:16.42   
34  Sara Arnstedt  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.42        1:16.49   
35  Caroline Andersson-Ekströ  1994  Landskrona Simsällskap    37.31        1:17.33   
36  Olivia Lundgren  1995  S77 Stenungsund    37.84        1:17.44   
37  Linnea Olausson  1995  Helsingborgs Simsällskap    38.44        1:17.53   
38  Nadine Söderberg  1995  Helsingborgs Simsällskap    37.85        1:17.65   
39  Felicia Hagberg  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.18        1:17.77   
40  Linnéa Winlöf  1994  Falköpings Simsällskap    37.97        1:17.87   
41  Maria Bergqvist  1995  Linköpings Allmänna SS    37.70        1:18.01   
42  Ena Glavas  1995  Linköpings Allmänna SS    37.66        1:18.08   
43  Elin Sjöstrand  1994  Simklubben Triton    38.39        1:18.14   
44  Ebba Hjälm  1994  Ängelholms Simsällskap    38.26        1:18.36   
45  Lidia Zemui  1995  Helsingborgs Simsällskap    37.48        1:18.57   
46  Tina Johansson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.68        1:19.10   
47  Mathilda Dahlin  1995  Södertälje Simsällskap    38.39        1:19.22   
48  Linda Bengtsson  1994  Södertälje Simsällskap    38.49        1:19.28   
49  Malin Asp  1994  Simklubben Triton    38.84        1:19.96   
50  Felicia Steen  1994  Ängelholms Simsällskap    38.86        1:20.13   
51  Agnes Duvander  1994  Billingens Simklubb    38.38        1:20.24   
52  Sara Huslid  1995  Södertälje Simsällskap    38.55        1:20.45   
53  Amanda Nielsen-Fernandez  1994  Kungälvs Simsällskap    39.56        1:22.35   
54  Emma Skelander  1994  Täby Sim    40.16        1:23.56   
Lisa Rigby  1994  Landskrona Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 8, 100m RYGGSIM P 15-16, Finaler 
Sponsor: Björnkläder 
Ullbergsrekord: Jani Sievinen 57.62 1990-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Oscar Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    27.88        57.75   
Stefan Stojmenovic  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.44        58.37   
Christian Karlsson  1993  Södertälje Simsällskap    29.30        1:01.25   
Martin Nilsson  1993  Vellinge-Näsets Simklubb    29.58        1:01.43   
Oskar Davidsson  1993  Ängelholms Simsällskap    29.71        1:01.44   
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    29.79        1:01.54   
Eric Karlborg  1993  Linköpings Allmänna SS    30.34        1:03.07   
Daniel Blomberg  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.49        1:06.86   
                     
 
Gren 8, 100m RYGGSIM P 15-16, Försök 
Sponsor: Björnkläder 
Ullbergsrekord: Jani Sievinen 57.62 1990-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Oscar Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    28.19        58.66   
Stefan Stojmenovic  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.67        1:00.19   
Oskar Davidsson  1993  Ängelholms Simsällskap    29.94        1:02.05   
Martin Nilsson  1993  Vellinge-Näsets Simklubb    30.28        1:02.36   
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    30.48        1:02.81   
Christian Karlsson  1993  Södertälje Simsällskap    30.27        1:02.84   
Anton Lundin  1994  Simklubben Triton    30.29        1:03.35   
Eric Karlborg  1993  Linköpings Allmänna SS    30.23        1:03.60   
Daniel Blomberg  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.64        1:03.63   
10  Fredrik Rosenberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.28        1:04.88   
11  Martin Kastebo  1993  Skövde Simsällskap    31.33        1:04.97   
12  Henrik Wathne  1994  Bærumsvømmerne    31.57        1:05.25   
13  Oskar Johansson  1993  Kungsbacka Simsällskap    31.75        1:05.93   
14  Henry Emil Nordhagen  1993  Bærumsvømmerne    31.50        1:05.99   
15  Ludwig Lord-Johansson  1994  Södertälje Simsällskap    32.08        1:06.01   
16  Filip Holmqvist  1994  Simklubben S 02    31.78        1:06.41   
17  Gustav Blomgren  1993  Göteborg Sim    32.37        1:06.49   
18  Andreas Myhrberg  1993  S71    32.75        1:07.05   
19  Alexander Söderman  1993  Göteborg Sim    31.84        1:07.23   
20  Anton Arvidsson  1994  Kungälvs Simsällskap    32.71        1:07.35   
21  Nils Ivars  1993  Karlstads Simsällskap    33.41        1:08.12   
22  Björn Marberg  1993  Trollhättans Simsällskap    32.64        1:08.17   
23  Peder Westerlind  1993  Härnösands Simsällskap    32.90        1:08.80   
24  Gustav Zettergren  1993  Vellinge-Näsets Simklubb    33.45        1:09.10   
25  Simon Nilsson  1993  Trollhättans Simsällskap    33.52        1:09.29   
26  Gustav Eriksson  1994  Trollhättans Simsällskap    33.30        1:09.33   
27  Alexander Berggren  1994  Alingsås SLS    33.98        1:09.47   
27  Robin Pålsson  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.89        1:09.47   
29  Henrik Nilsson  1994  Simklubben Triton    33.70        1:09.55   
30  Karl-Fredrik Gudjonsson  1993  Linköpings Allmänna SS    34.06        1:09.64   
31  Anton Sandäng  1994  Täby Sim    33.99        1:09.95   
32  Oskar Holm  1993  Karlstads Simsällskap    34.31        1:10.11   
33  Oscar Frankenfelt  1994  Göteborg Sim    34.52        1:10.24   
34  Martin Janson  1994  Simklubben S 02    34.75        1:10.35   
35  Jonathan Bondesson  1993  Ängelholms Simsällskap    34.22        1:10.44   
35  Axel Rebner  1994  Karlstads Simsällskap    33.62        1:10.44   
37  André Leo  1993  Alingsås SLS    34.64        1:10.90   
38  Henrik Christensson  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.96        1:11.04   
39  Hampus Herbertsson  1994  Simklubben 1970    34.79        1:11.65   
40  Oskar Emanuelsson  1994  Södertälje Simsällskap    35.09        1:11.98   
                     
 
Gren 9, 50m FRISIM F 16-17, Finaler 
Sponsor: Färdig Betong 
Ullbergsrekord: Henriette Brekke 25.96 2004-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND          Tid  Status 











 
Caroline Adolfsson  1993  Skövde Simsällskap            26.31   
Caroline Palm  1992  Linköpings Allmänna SS            26.33   
Frida Jakobsson  1992  Linköpings Allmänna SS            26.59   
Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            26.74   
Lovisa Klarén  1992  Landskrona Simsällskap            27.42   
Caroline Johansson  1992  Skövde Simsällskap            27.74   
Maria Bølgen  1993  Bærumsvømmerne            27.93   
Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02            28.15   
                     
 
Gren 9, 50m FRISIM F 16-17, Försök 
Sponsor: Färdig Betong 
Ullbergsrekord: Henriette Brekke 25.96 2004-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND          Tid  Status 











 
Caroline Palm  1992  Linköpings Allmänna SS            26.57   
Caroline Adolfsson  1993  Skövde Simsällskap            26.78   
Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            26.81   
Frida Jakobsson  1992  Linköpings Allmänna SS            26.87   
Lovisa Klarén  1992  Landskrona Simsällskap            27.47   
Caroline Johansson  1992  Skövde Simsällskap            27.55   
Maria Bølgen  1993  Bærumsvømmerne            27.94   
Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02            27.97   
Johanna Pettersson  1992  Kungälvs Simsällskap            28.19   
10  Sophie Stoltenborg  1993  Landskrona Simsällskap            28.32   
11  Caroline Bornius  1992  Göteborg Sim            28.50   
12  Kajsa Krämer  1993  Ängelholms Simsällskap            28.66   
13  Emma Waite  1992  Göteborg Sim            28.77   
14  Emma Anzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            28.79   
15  Malin Andreasson  1992  Kungälvs Simsällskap            28.91   
16  Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap            28.97   
17  Emma Westman  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap            29.00   
18  Johanna Hultberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            29.11   
19  Ronja Johansson-Eld  1993  Karlstads Simsällskap            29.13   
19  Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            29.13   
21  Malvina Reinhold  1992  Göteborg Sim            29.22   
22  Emma Sandström  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            29.23   
23  Emelie Zachrisson  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            29.24   
23  Julia Nilsson  1992  Ängelholms Simsällskap            29.24   
25  Andréa Ekholm  1993  Höganäs Simsällskap            29.25   
26  Alicia Lundqvist  1992  Göteborg Sim            29.30   
27  Filippa Hammerin  1992  Simklubben S 02            29.34   
28  Ida Nyman  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb            29.35   
28  Emilia Nordström  1993  Simklubben Triton            29.35   
30  Martina Ågren  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb            29.36   
31  Sophie Almqvist-Andersson  1993  Fagersta Simklubb            29.39   
32  Josefin Axberg  1993  Kungälvs Simsällskap            29.44   
33  Amanda Widlund  1993  Simklubben Triton            29.47   
34  Amanda Svensson  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap            29.51   
35  Frida Ulander  1993  Linköpings Allmänna SS            29.76   
36  Frida Olander  1992  Göteborg Sim            29.78   
37  Moa Strannerud  1993  Södertälje Simsällskap            29.80   
38  Hanne Otzen  1993  S71            29.86   
39  Kjersti Dalen  1993  Bærumsvømmerne            29.94   
40  Susanne Johansson  1992  Täby Sim            29.96   
41  Linda Persson  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            29.97   
42  Isabel Mattsson-Coll  1993  Södertälje Simsällskap            30.00   
43  Sofie Wiberg  1992  Karlshamns Simklubb            30.08   
44  Lovisa Winlöf  1992  Falköpings Simsällskap            30.09   
45  Julia Andersson  1992  S71            30.10   
46  Jessica Moberg  1993  Simklubben S 02            30.41   
47  Karin Jarenfors  1993  Simklubben S 02            30.46   
48  Julia Wiberg  1992  S71            30.49   
49  Elisabeta Nuber  1993  Göteborg Sim            30.55   
50  Sandra Olsson  1992  Simklubben S 02            30.56   
51  Lovisa Carlman-Bydén  1993  Södertälje Simsällskap            30.71   
52  Angelica Stenvold  1993  Trollhättans Simsällskap            30.77   
53  Ulrika von Otter  1993  Göteborg Sim            30.85   
54  Frida Sundqvist  1993  Göteborg Sim            30.98   
55  Amanda Eriksson  1992  Kungsbacka Simsällskap            31.04   
56  Maja Leander  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap            31.26   
57  Frida Bladin  1993  Härnösands Simsällskap            31.70   
Louise Eklind  1992  Mariestads Simsällskap            DSQ   
Jessica Anderberg  1992  Landskrona Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 10, 50m FRISIM P 17-18, Finaler 
Sponsor: Norma Communication 
Ullbergsrekord: David Larsson (1989) 23.19 2007-04-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND          Tid  Status 











 
Alexander Linge  1992  Linköpings Allmänna SS            23.97   
Henrik Jönsson  1991  Vellinge-Näsets Simklubb            24.01   
Simon Skoglund  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb            24.19   
Simon Vestin  1992  Karlstads Simsällskap            24.33   
Daniel Lundahl  1991  S71            24.34   
Henrik Nordborg  1992  Vellinge-Näsets Simklubb            24.63   
Zacharias Sjöberg  1991  Linköpings Allmänna SS            24.70   
Samuel Bälter  1991  Linköpings Allmänna SS            24.79   
                     
 
Gren 10, 50m FRISIM P 17-18, Försök 
Sponsor: Norma Communication 
Ullbergsrekord: David Larsson (1989) 23.19 2007-04-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND          Tid  Status 











 
Henrik Jönsson  1991  Vellinge-Näsets Simklubb            24.06   
Alexander Linge  1992  Linköpings Allmänna SS            24.16   
Daniel Lundahl  1991  S71            24.45   
Simon Skoglund  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb            24.60   
Zacharias Sjöberg  1991  Linköpings Allmänna SS            24.65   
Samuel Bälter  1991  Linköpings Allmänna SS            24.65   
Henrik Nordborg  1992  Vellinge-Näsets Simklubb            24.69   
Simon Vestin  1992  Karlstads Simsällskap            24.75   
Simon Nexbo  1992  Simklubben Triton            24.79   
10  Anton Kjellqvist  1991  Skövde Simsällskap            24.87   
11  Joakim Löfgren  1992  Kungälvs Simsällskap            24.90   
12  Ossian Arvidsson  1992  Kungälvs Simsällskap            25.10   
13  Johan Rebner  1992  Karlstads Simsällskap            25.16   
14  Tamas Katzer  1992  Simklubben Elfsborg            25.25   
15  Bjørn Emil Evensen  1991  Gjøvik Svømmeklubb            25.34   
16  Vegard Løvberg  1991  Bærumsvømmerne            25.41   
17  Victor Westerlund  1992  Karlstads Simsällskap            25.46   
18  Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            25.48   
19  Erik Gissén  1992  Karlstads Simsällskap            25.49   
20  Emil Larsson  1992  Ängelholms Simsällskap            25.52   
21  Erik Falk  1991  Anderstorps Simsällskap            25.58   
22  Hugo Ingelhammar  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap            25.65   
23  Patric Kartberg  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            25.74   
24  Carl Andreas Wathne  1991  Bærumsvømmerne            25.78   
25  Johannes Lampela  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            25.80   
26  Marcus Decoy  1992  Alingsås SLS            25.87   
27  Jonas Sandell von Boisman  1992  Linköpings Allmänna SS            26.04   
28  Magnus Smestad Aamodt  1992  Gjøvik Svømmeklubb            26.10   
29  Viktor Andersson  1991  Karlstads Simsällskap            26.15   
30  Tobias Lidbacken  1991  Anderstorps Simsällskap            26.26   
31  Malcolm Granberg  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            26.27   
32  Johan Melin  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap            26.30   
33  Jonathan Granado-Persson  1992  Täby Sim            26.32   
33  Tollef Johan Vollan  1991  Bærumsvømmerne            26.32   
35  Henrik Wold  1991  Tønsberg Svømmeklubb            26.35   
36  Sebastian Karlsson  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb            26.36   
37  Andreas Hemström  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb            26.58   
38  Christian Slettebo  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb            26.63   
38  Gustav Nyrenstedt  1992  Vellinge-Näsets Simklubb            26.63   
40  Andreas Linnerud  1991  Bærumsvømmerne            26.73   
41  Erik Fritz  1992  Ängelholms Simsällskap            26.79   
42  Daniel Åslund  1992  Göteborg Sim            26.82   
43  Joakim Lundahl  1991  S71            26.85   
44  Adam Sjöstrand  1992  Simklubben Triton            27.02   
44  Jacob Larsson  1992  Simklubben Elfsborg            27.02   
46  Thomas Törnström  1992  Linköpings Allmänna SS            27.06   
47  Daniel Jodin  1992  Kungälvs Simsällskap            27.10   
48  Viktor Näsman  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap            27.11   
49  Magnus Buch  1992  Bærumsvømmerne            27.42   
50  Christian Svensson  1991  Simklubben Elfsborg            27.50   
51  Johan Ingmarsson  1991  Karlstads Simsällskap            27.86   
52  Harald Olsson  1992  Täby Sim            28.06   
53  Johannes Erixon  1992  Härnösands Simsällskap            28.36   
54  Erik Westerlind  1991  Härnösands Simsällskap            28.52   
55  Viktor Lindgren  1992  Täby Sim            28.57   
56  Marcus Olandersson  1991  S71            29.42   
57  Gustav Lindgren  1992  Täby Sim            30.63   
                     
 
Gren 11, 100m BRÖSTSIM DAMER, Finaler 
Sponsor: IT-Fabiken 
Ullbergsrekord: Anne-Mari Gulbrandsen 1:08.47 2006-04-29 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Joline Höstman  1988  Göteborg Sim    31.20        1:06.70  Ullbergsrekord! 
Amanda Rutqvist  1991  Göteborg Sim    34.13        1:11.36   
Elisabeth Jarland  1985  Bærumsvømmerne    34.25        1:12.11   
Helena Kumblad  1987  Göteborg Sim    33.83        1:12.67   
Elise Löfgren  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.90        1:12.98   
Andrea Bengtsson  1991  Göteborg Sim    35.09        1:13.47   
Rebecka Palm  1990  Linköpings Allmänna SS    34.77        1:13.59   
Erla Andersson  1990  Göteborg Sim    35.05        1:14.01   
                     
 
Gren 11, 100m BRÖSTSIM DAMER, Försök 
Sponsor: IT-Fabiken 
Ullbergsrekord: Anne-Mari Gulbrandsen 1:08.47 2006-04-29 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Joline Höstman  1988  Göteborg Sim    33.87        1:11.59   
Elisabeth Jarland  1985  Bærumsvømmerne    34.19        1:12.27   
Helena Kumblad  1987  Göteborg Sim    33.70        1:12.38   
Amanda Rutqvist  1991  Göteborg Sim    34.97        1:12.92   
Elise Löfgren  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.69        1:13.05   
Andrea Bengtsson  1991  Göteborg Sim    34.92        1:13.38   
Rebecka Palm  1990  Linköpings Allmänna SS    34.69        1:14.16   
Erla Andersson  1990  Göteborg Sim    35.03        1:14.75   
Isabelle Höstman  1990  Göteborg Sim    35.57        1:15.41   
10  Madelene Andersson  1991  Ängelholms Simsällskap    36.12        1:16.71   
11  Evelina Karlsson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.22        1:17.15   
12  Sanna Öhgren  1991  Linköpings Allmänna SS    37.46        1:18.82   
13  Lisethe Karlsson  1991  Fagersta Simklubb    37.21        1:19.06   
14  Beatrice Palmgren  1991  Kungsbacka Simsällskap    36.62        1:19.11   
15  Tina Johansson  1989  Simklubben 1970    36.82        1:19.82   
16  Malin Andersson  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.21        1:19.92   
17  Sara Crifält  1991  Linköpings Allmänna SS    38.04        1:20.21   
18  Linda Pettersson  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.46        1:20.25   
18  Rebecca Holst  1991  Simklubben Triton    37.76        1:20.25   
20  Johanna Svensson  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.74        1:20.68   
21  Anna Rundstedt  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.40        1:21.53   
22  Sarah Nyman  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.78        1:21.87   
23  Natalie Mirsch  1991  Simklubben Elfsborg    39.02        1:22.08   
24  Caroline Nilsson  1991  Vellinge-Näsets Simklubb    38.91        1:22.53   
25  Viktoria Nyberg  1991  Simklubben Elfsborg    39.44        1:22.75   
26  Linn Nordberg  1991  Göteborg Sim    39.21        1:23.57   
27  Emma Stokland  1990  Göteborg Sim    39.36        1:23.65   
28  Kristina Lundberg  1991  Göteborg Sim    38.74        1:23.94   
29  Tove Törnström  1991  Linköpings Allmänna SS    40.00        1:25.17   
30  Jacintha Bailey  1991  Göteborg Sim    40.78        1:25.61   
31  Ida Nord  1990  Vellinge-Näsets Simklubb    40.41        1:26.22   
32  Deniese Thorvaldsson  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    40.41        1:26.75   
33  Lina Ankarbranth  1991  Anderstorps Simsällskap    40.82        1:27.35   
34  Maria Hedwall  1991  Karlstads Simsällskap    40.99        1:27.36   
35  Tone Wold Eriksrud  1988  Gjøvik Svømmeklubb    41.66        1:28.85   
36  Ann-Sofie Zetterlund  1991  Täby Sim    42.30        1:32.17   
                     
 
Gren 12, 100m BRÖSTSIM HERRAR, Finaler 
Sponsor: Scanmineral 
Ullbergsrekord: Alexander Dale Oen (1985) 1:00.55 2007-04-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Michael Kostesic  1986  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.65        1:01.92   
Jakob Dorch  1985  Linköpings Allmänna SS    28.90        1:02.67   
Marcus Pihl  1985  Linköpings Allmänna SS    30.20        1:04.06   
Philip Carlsson  1990  Alingsås SLS    30.99        1:06.37   
Christian Johansson  1988  Skövde Simsällskap    31.37        1:06.70   
Nicklas Åkerlund  1989  Simklubben Elfsborg    31.36        1:07.01   
Tim Arnesen  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.39        1:07.25   
Rickard Berglund  1987  Göteborg Sim    32.06        1:07.89   
                     
 
Gren 12, 100m BRÖSTSIM HERRAR, Försök 
Sponsor: Scanmineral 
Ullbergsrekord: Alexander Dale Oen (1985) 1:00.55 2007-04-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Jakob Dorch  1985  Linköpings Allmänna SS    30.25        1:04.41   
Philip Carlsson  1990  Alingsås SLS    31.05        1:05.84   
Marcus Pihl  1985  Linköpings Allmänna SS    31.01        1:06.09   
Christian Johansson  1988  Skövde Simsällskap    31.63        1:07.05   
Tim Arnesen  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.33        1:07.28   
Nicklas Åkerlund  1989  Simklubben Elfsborg    31.45        1:07.30   
Nikola Stojmenovic  1988  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.53        1:07.31  Deltar ej i final 
Michael Kostesic  1986  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.36        1:07.71   
Rickard Berglund  1987  Göteborg Sim    32.06        1:07.82   
10  Tobias Törnström  1988  Linköpings Allmänna SS    32.06        1:08.03   
11  Joakim Jonasson  1987  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.42        1:08.19   
12  Dmitrijs Mikelson  1986  Gotesburg Team Jps    32.42        1:08.52   
13  Robert Aronsen  1986  Bærumsvømmerne    31.90        1:08.81   
14  Jesper Wallhoff  1988  Ängelholms Simsällskap    32.24        1:08.82   
15  Daniel Aronsen  1986  Bærumsvømmerne    32.24        1:08.95   
16  Victor Paulsson  1990  Göteborg Sim    32.30        1:09.09   
17  Carl Leander  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.44        1:09.32   
18  Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.80        1:09.48   
19  Johan Widén  1986  Göteborg Sim    32.38        1:09.60   
20  Victor Kuzmin  1979  Simklubben S 02    32.27        1:09.71   
21  Martin Sterneling  1988  Linköpings Allmänna SS    31.69        1:09.74   
22  Mårten Agnesson  1990  Linköpings Allmänna SS    32.27        1:09.83   
23  Björn Gunnarsson  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.10        1:10.28   
24  Joachim Wiking  1987  Linköpings Allmänna SS    33.18        1:10.37   
25  Carl Holmertz  1990  Linköpings Allmänna SS    33.15        1:11.15   
26  Emil Davidsson  1990  Ängelholms Simsällskap    33.92        1:11.88   
27  Petter Lindahl  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.25        1:12.88   
28  Patrik Persson  1989  Göteborg Sim    34.44        1:13.42   
29  Filip Nedin  1990  Karlstads Simsällskap    34.13        1:13.91   
30  Christoffer Risebrandt  1990  Trollhättans Simsällskap    35.18        1:15.36   
31  Mikael Wåhlin  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.08        1:16.53   
32  Philip Käll  1990  Skövde Simsällskap    35.43        1:16.97   
                     
 
Gren 13, 100m FJÄRILS. FL 11oY, Finaler 
Sponsor: Scanmaskin 
Ullbergsrekord: Mia Brodén 1:14.48 1994-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Matilda Weiler  1998  Ängelholms Simsällskap    38.39        1:21.13   
Emma Bergqvist  1998  Linköpings Allmänna SS    38.14        1:22.52   
Alfhild Kristensson  1999  Göteborg Sim    40.45        1:24.93   
Elin Elm  1998  Linköpings Allmänna SS    40.74        1:27.32   
Alicia Wiberg  1998  S71    42.18        1:29.94   
Marta Qvirist  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    40.98        1:30.09   
Maja Wintzell  1998  Karlstads Simsällskap    40.93        1:31.04   
Gabriella Petersson  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    39.71        1:31.34   
                     
 
Gren 13, 100m FJÄRILS. FL 11oY, Försök 
Sponsor: Scanmaskin 
Ullbergsrekord: Mia Brodén 1:14.48 1994-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Matilda Weiler  1998  Ängelholms Simsällskap    38.99        1:20.95   
Emma Bergqvist  1998  Linköpings Allmänna SS    38.06        1:23.58   
Alfhild Kristensson  1999  Göteborg Sim    41.91        1:27.48   
Gabriella Petersson  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    39.51        1:28.62   
Elin Elm  1998  Linköpings Allmänna SS    40.95        1:29.04   
Marta Qvirist  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    41.05        1:29.39   
Alicia Wiberg  1998  S71    43.76        1:33.88   
Maja Wintzell  1998  Karlstads Simsällskap    42.84        1:34.54   
Jessica Chen  1998  S71    45.59        1:35.60   
10  Josefin Viljakainen  1998  Trollhättans Simsällskap    44.68        1:37.16   
11  Sanna Lygnestrand  1999  Varabygdens Simsällskap    46.95        1:43.82   
12  Mathilda Janzon  1998  Göteborg Sim    49.23        1:48.76   
13  Alexandra Knudsen  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    50.71        1:50.34   
Alexandra Engsoo  1998  Södertälje Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 14, 100m FJÄRILS. P 12oY, Finaler 
Sponsor: Pullman Ermator AB 
Ullbergsrekord: 1:09.09 1991-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Carl Norlander  1997  Linköpings Allmänna SS    33.30        1:13.21   
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.20        1:16.24   
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.44        1:18.28   
Henry Kerman  1997  Anderstorps Simsällskap    36.59        1:20.68   
Axel Ydenius  1997  Södertälje Simsällskap    37.00        1:22.13   
Aron Qvirist  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.39        1:22.90   
Anton Karlsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    39.10        1:24.73   
Alexander Triantafillou  1997  Göteborg Sim    38.58        1:26.10   
                     
 
Gren 14, 100m FJÄRILS. P 12oY, Försök 
Sponsor: Pullman Ermator AB 
Ullbergsrekord: 1:09.09 1991-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Carl Norlander  1997  Linköpings Allmänna SS    33.85        1:13.15   
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.08        1:18.59   
Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb    35.77        1:19.26   
Henry Kerman  1997  Anderstorps Simsällskap    37.07        1:21.52   
Aron Qvirist  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.53        1:24.13   
Alexander Triantafillou  1997  Göteborg Sim    38.60        1:25.49   
Anton Karlsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    39.54        1:25.75   
Axel Ydenius  1997  Södertälje Simsällskap    39.78        1:27.16   
Stefan Kureljusic  1997  Södertälje Simsällskap    38.52        1:27.52   
10  Alexander Bogesten  1997  Anderstorps Simsällskap    40.65        1:28.21   
11  Emil Lundberg  1997  Södertälje Simsällskap    40.40        1:28.38   
12  Jacob Rosén  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    40.39        1:29.86   
13  Axel Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    41.86        1:30.14   
14  Eric Gustafsson  1997  Göteborg Sim    42.98        1:30.40   
15  Oskar Ehrnberg  1997  Göteborg Sim    40.67        1:30.96   
16  Eric Schollin  1997  Höganäs Simsällskap    39.99        1:32.29   
17  Viktor Nestvall  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    41.01        1:32.70   
18  Karl Zimmerman  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap    43.00        1:33.53   
19  Kalle Svensson  1997  Lysekils Simsällskap    43.15        1:35.85   
20  Albin Thelin  1997  Södertälje Simsällskap    43.16        1:39.07   
21  Christoffer Jonsson  1997  Varabygdens Simsällskap    44.99        1:40.60   
22  Rasmus Ericsson  1998  Simklubben Triton    44.57        1:41.48   
23  Robin Örtlund  1998  Filipstads Simklubb    43.15        1:41.70   
Cruiz Llupa  1997  Helsingborgs Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 15, 100m RYGGSIM F 12, Finaler 
Sponsor: KTC Control AB 
Ullbergsrekord: Ida Mattsson 1:07.21 1997-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Sofia Zand  1997  Linköpings Allmänna SS    33.60        1:08.78   
Lina Rosvall  1997  Ängelholms Simsällskap    35.87        1:15.01   
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.92        1:16.43   
Julia Wiktor  1997  Helsingborgs Simsällskap    36.87        1:17.18   
Inez Kristensson  1997  Göteborg Sim    38.04        1:17.46   
Klara Juliusson  1997  Höganäs Simsällskap    37.16        1:17.70   
My Janzén  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.29        1:18.39   
Felicia Andersson  1997  Uddevalla Sim    38.61        1:20.18   
                     
 
Gren 15, 100m RYGGSIM F 12, Försök 
Sponsor: KTC Control AB 
Ullbergsrekord: Ida Mattsson 1:07.21 1997-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Sofia Zand  1997  Linköpings Allmänna SS    34.04        1:09.53   
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.44        1:15.13   
Lina Rosvall  1997  Ängelholms Simsällskap    35.98        1:15.61   
Klara Juliusson  1997  Höganäs Simsällskap    36.93        1:16.72   
Julia Wiktor  1997  Helsingborgs Simsällskap    38.12        1:19.38   
Inez Kristensson  1997  Göteborg Sim    38.51        1:19.55   
Felicia Andersson  1997  Uddevalla Sim    38.50        1:19.64   
My Janzén  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    39.87        1:19.81   
Gina Hvarfvenius  1997  Kungsbacka Simsällskap    39.33        1:20.23   
10  Ida Borg  1997  Simklubben Triton    39.90        1:20.71   
11  Hanna Erléus  1997  Simklubben S 02    39.05        1:21.06   
12  Louise Hjalmarsson  1997  Mariestads Simsällskap    39.12        1:21.16   
13  Therese Karlsson  1997  Fagersta Simklubb    39.12        1:21.41   
14  Sandra Mattsson-Coll  1997  Södertälje Simsällskap    40.42        1:22.34   
15  Amanda Janzon  1997  Göteborg Sim    40.74        1:22.62   
16  Matilda Kewenter  1997  Göteborg Sim    40.00        1:22.93   
17  Mari Louise Tran  1997  Landskrona Simsällskap    40.84        1:23.21   
18  Ellen Schollin  1997  Höganäs Simsällskap    40.93        1:23.42   
19  Linn Månsson  1997  Helsingborgs Simsällskap    40.82        1:23.45   
20  Johanna Åberg  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    41.20        1:23.63   
21  Alida Ramdén  1997  Södertälje Simsällskap    40.68        1:23.81   
22  Helen Izzeddine  1997  Helsingborgs Simsällskap    41.26        1:24.29   
23  Ellinore Irvefjord  1997  Trollhättans Simsällskap    40.98        1:24.52   
24  Julia Nordqvist  1997  Uddevalla Sim    41.40        1:25.37   
25  Sofia Henell  1997  Linköpings Allmänna SS    42.85        1:26.31   
26  Emelie Gidlöf  1997  Linköpings Allmänna SS    42.35        1:26.69   
27  Jonna Nordström  1997  S71    42.04        1:27.74   
28  Elvira Källberg  1997  Kungsbacka Simsällskap    42.67        1:28.11   
29  Elsa Hedström  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    43.42        1:28.18   
30  Melissa Mcintyre-Andersso  1997  Karlstads Simsällskap    43.84        1:28.25   
31  Emma Strandberg  1997  Uddevalla Sim    42.94        1:29.01   
32  Joanna Engevall  1997  Höganäs Simsällskap    43.20        1:29.10   
33  Elvira Trolltoft  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    42.89        1:29.14   
34  Camilla Ullberg  1997  Åsundens Simsällskap    45.19        1:30.85   
35  Erica Christensen  1997  Södertälje Simsällskap    44.63        1:31.04   
36  Gabrielle Idegård  1997  Göteborg Sim    43.67        1:31.24   
37  Michelle Petersson  1997  Linköpings Allmänna SS    44.37        1:32.39   
38  Elsa Malmström  1997  Göteborg Sim    44.58        1:32.40   
39  Marie Hanson  1997  Simklubben Triton    45.96        1:32.74   
Klara Carlström  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 16, 100m RYGGSIM P 13, Finaler 
Sponsor: Fraktpartner AB 
Ullbergsrekord: Manu Mäntymäki 1:00.54 1998-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    31.79        1:05.49   
Pontus Wallin  1996  Helsingborgs Simsällskap    32.70        1:06.82   
Fabian Steen  1996  Helsingborgs Simsällskap    33.45        1:09.24   
Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.35        1:10.51   
Joel Georgy  1996  Kungsbacka Simsällskap    35.49        1:12.39   
Isak Eliasson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.36        1:12.55   
Joel Westerlind  1996  Härnösands Simsällskap    34.83        1:12.65   
Johannes Sköld  1996  Simklubben S 02    35.30        1:13.32   
                     
 
Gren 16, 100m RYGGSIM P 13, Försök 
Sponsor: Fraktpartner AB 
Ullbergsrekord: Manu Mäntymäki 1:00.54 1998-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    31.69        1:06.21   
Pontus Wallin  1996  Helsingborgs Simsällskap    32.48        1:06.78   
Fabian Steen  1996  Helsingborgs Simsällskap    34.24        1:10.55   
Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.30        1:10.79   
Isak Eliasson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.81        1:12.17   
Joel Georgy  1996  Kungsbacka Simsällskap    35.80        1:12.29   
Joel Westerlind  1996  Härnösands Simsällskap    35.19        1:13.12   
Johannes Sköld  1996  Simklubben S 02    35.49        1:13.15   
Mathias Thorkildsen  1996  Bærumsvømmerne    36.21        1:14.97   
10  Georg Hess  1996  Simklubben Elfsborg    36.14        1:15.30   
11  Viktor Kertes  1996  Ängelholms Simsällskap    37.37        1:15.53   
12  Alexander Vestin  1996  Karlstads Simsällskap    36.86        1:16.15   
13  Otto Schippert  1996  Helsingborgs Simsällskap    37.60        1:16.88   
14  Oskar Johnsson  1996  Linköpings Allmänna SS    38.63        1:18.65   
15  Erik Panzar  1996  Göteborg Sim    38.59        1:18.87   
16  Filip Fredriksson  1996  Linköpings Allmänna SS    38.25        1:19.11   
17  Marcus Forsgren  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    38.24        1:19.13   
18  Daniel Olsson  1996  Linköpings Allmänna SS    38.08        1:19.31   
19  Mathieu Nilsson  1996  Karlstads Simsällskap    38.18        1:19.67   
20  Filip Dolk  1996  Helsingborgs Simsällskap    38.79        1:20.14   
21  Elias Gausel  1996  Simklubben S 02    39.43        1:20.17   
22  Victor Möller  1996  Höganäs Simsällskap    39.18        1:20.55   
23  Cedric Sjöberg  1996  Höganäs Simsällskap    38.41        1:20.94   
24  Oskar Renåker  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    39.30        1:21.75   
25  Karl Olsson  1996  Uddevalla Sim    40.14        1:22.96   
26  Pontus Askmalm  1996  Linköpings Allmänna SS    39.62        1:23.40   
27  Daniel Edmark  1996  Härnösands Simsällskap    40.66        1:23.80   
28  Casper Eriksson  1996  Simklubben Elfsborg    40.41        1:24.51   
29  Isac Abraham  1996  Göteborg Sim    41.48        1:25.29   
30  Yosef Enouri  1996  Göteborg Sim    42.46        1:26.40   
31  David Zachrisson  1996  Kungsbacka Simsällskap    42.90        1:26.62   
32  Rasmus Källén  1996  Simklubben 1970    43.09        1:28.00   
33  Tobias Jedhammar  1996  S71    43.87        1:28.87   
34  Anton Johansson  1996  Kungsbacka Simsällskap    43.40        1:29.84   
35  Simon Lundmark  1996  Landskrona Simsällskap    43.89        1:30.35   
36  Sebastian Enerstrand  1996  Södertälje Simsällskap    44.77        1:31.98   
37  Fredrik Johansson  1996  Simklubben Vänersborg    45.19        1:32.72   
Daniel Soume  1996  Södertälje Simsällskap            DNF   
Oskar Gannholm-Johansson  1996  Linköpings Allmänna SS            DNF   
                     
 
Gren 17, 100m FRISIM F 13, Finaler 
Sponsor: Onside Kommunikation AB 
Ullbergsrekord: Ida Mattsson 56.95 1998-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Louise Hansson  1996  Helsingborgs Simsällskap    29.50        1:00.72   
Jeanette Reinert  1996  Helsingborgs Simsällskap    30.19        1:01.71   
Erika Sköldberg  1996  Alingsås SLS    30.20        1:02.79   
Rebecca Nilsson  1996  Helsingborgs Simsällskap    30.68        1:03.68   
Christina Ekstedt  1996  Göteborg Sim    31.09        1:03.77   
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.00        1:04.38   
Johanna Andersson  1996  Göteborg Sim    31.43        1:04.52   
Frida Grindheim  1996  Helsingborgs Simsällskap    31.77        1:04.77   
                     
 
Gren 17, 100m FRISIM F 13, Försök 
Sponsor: Onside Kommunikation AB 
Ullbergsrekord: Ida Mattsson 56.95 1998-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Louise Hansson  1996  Helsingborgs Simsällskap    29.47        1:00.98   
Erika Sköldberg  1996  Alingsås SLS    29.96        1:02.24   
Jeanette Reinert  1996  Helsingborgs Simsällskap    30.28        1:02.33   
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.01        1:02.56   
Rebecca Nilsson  1996  Helsingborgs Simsällskap    30.44        1:03.11   
Johanna Andersson  1996  Göteborg Sim    30.43        1:03.14   
Christina Ekstedt  1996  Göteborg Sim    30.54        1:03.19   
Frida Grindheim  1996  Helsingborgs Simsällskap    30.95        1:04.07   
Viktoria Reinhold  1996  Göteborg Sim    30.98        1:04.49   
10  Lina Andersson  1996  Filipstads Simklubb    31.74        1:06.83   
11  Hanna Börjesson  1996  Göteborg Sim    32.34        1:06.89   
12  Ulrika Holm  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.17        1:07.85   
13  Lina Hörnbäck  1996  Karlshamns Simklubb    32.56        1:08.23   
14  Lina Berg  1996  Simklubben S 02    32.70        1:08.29   
15  Amanda Knudsen  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.73        1:08.61   
16  Elisabeth Krische  1996  Simklubben 1970    32.15        1:08.73   
17  Josefine Möller  1996  Höganäs Simsällskap    32.83        1:08.78   
18  Sofia Johannesson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.73        1:08.95   
19  Sarah Turesson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.57        1:09.07   
20  Viktoria Engsoo  1996  Södertälje Simsällskap    33.03        1:09.29   
21  Hanna Klipic  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.78        1:09.33   
22  Christin Heina  1996  S77 Stenungsund    32.55        1:09.40   
23  Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb    33.40        1:09.41   
24  Johanna Nilsson  1996  Simklubben Triton    33.00        1:09.48   
25  Isa Kolmbäck  1996  Södertälje Simsällskap    33.01        1:09.62   
26  Isabella Hagberg  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.08        1:09.75   
27  Angelica Yngvesson  1996  Simklubben Elfsborg    32.71        1:09.78   
28  Linn Olanders  1996  Södertälje Simsällskap    33.50        1:09.89   
29  Emelie Carlsson  1996  Helsingborgs Simsällskap    33.51        1:10.31   
30  Malin Ödlund  1996  Kungälvs Simsällskap    33.94        1:10.41   
31  Julia Bellvik  1996  Simklubben S 02    34.30        1:10.73   
32  Josefin Nielsen-Fernandez  1996  Kungälvs Simsällskap    33.81        1:10.94   
33  Irma Klipic  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.83        1:11.14   
34  Alexandra Volkova  1996  Simklubben Triton    34.85        1:11.46   
35  Maja Linderholm  1996  Karlstads Simsällskap    34.12        1:11.72   
36  Isabelle Stenvold  1996  Trollhättans Simsällskap    34.02        1:11.86   
37  Amanda Schoberg  1996  Simsällskapet Stimmet    34.58        1:11.97   
38  Tova Torell  1996  Höganäs Simsällskap    34.37        1:12.56   
39  Cajsa Törnqvist  1996  Åsundens Simsällskap    35.20        1:12.59   
40  Maja Bergstrand  1996  Göteborg Sim    34.43        1:12.83   
41  Sofie Andersson  1996  Göteborg Sim    35.36        1:13.05   
42  Ebba Sigeback  1996  S71    34.70        1:13.20   
43  Erika Settland  1996  Linköpings Allmänna SS    34.99        1:13.53   
44  Emilia Ernstsson  1996  S71    35.35        1:14.02   
44  Annica Molin  1996  Kungsbacka Simsällskap    34.10        1:14.02   
46  Saga Stille  1996  Södertälje Simsällskap    35.28        1:14.15   
46  Sofie Schmidt  1996  Simklubben Triton    35.19        1:14.15   
48  Lina Wingren  1996  Simklubben Triton    35.51        1:15.54   
                     
 
Gren 18, 100m FRISIM P 14, Finaler 
Sponsor: Skandiamäklarna 
Ullbergsrekord: Manu Mäntymäki 53.90 1999-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    26.62        55.62   
Grim Sjöberg  1995  Linköpings Allmänna SS    27.62        57.57   
Oscar Kock  1995  Södertälje Simsällskap    28.34        58.97   
Oscar Pihl  1995  Helsingborgs Simsällskap    28.10        59.03   
Viktor Hörndahl  1995  Kungsbacka Simsällskap    28.54        59.90   
Robert O´gorman  1995  Simklubben S 02    28.99        1:00.10   
Edvin Qvirist  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.04        1:00.32   
Iver Bergh Hvidsten  1995  Bærumsvømmerne    29.59        1:01.55   
                     
 
Gren 18, 100m FRISIM P 14, Försök 
Sponsor: Skandiamäklarna 
Ullbergsrekord: Manu Mäntymäki 53.90 1999-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    26.94        56.19   
Grim Sjöberg  1995  Linköpings Allmänna SS    27.98        58.26   
Oscar Kock  1995  Södertälje Simsällskap    28.17        58.35   
Edvin Qvirist  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.80        59.02   
Robert O´gorman  1995  Simklubben S 02    28.40        59.07   
Viktor Hörndahl  1995  Kungsbacka Simsällskap    27.96        59.40   
Oscar Pihl  1995  Helsingborgs Simsällskap    28.33        59.50   
Iver Bergh Hvidsten  1995  Bærumsvømmerne    28.59        1:00.24   
Mark Strømme  1995  Bærumsvømmerne    29.22        1:00.37   
10  Oskar Olsson  1995  Karlstads Simsällskap    29.17        1:00.63   
11  Alexander Kesenci  1995  Södertälje Simsällskap    29.31        1:01.18   
12  Adrian Johannesson  1995  Simklubben Elfsborg    29.98        1:02.15   
13  Joachim Bratt  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.04        1:02.40   
14  Henrik Podéus  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.41        1:02.49   
15  Julian Cöster  1995  Göteborg Sim    30.31        1:02.58   
16  Alexander Johansson  1995  Helsingborgs Simsällskap    30.38        1:02.63   
17  Niklas Sandberg  1995  Kungsbacka Simsällskap    30.01        1:02.85   
18  Anton Welliver  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.27        1:02.95   
19  Richard Wang  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.01        1:03.12   
20  Jonathan Demner  1995  Södertälje Simsällskap    30.36        1:03.67   
21  Jens Grundmark  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.73        1:03.72   
22  Hampus Larsson  1995  Höganäs Simsällskap    30.71        1:03.77   
23  Denniz Sabo  1995  Karlshamns Simklubb    30.55        1:03.97   
24  Tim Göransson  1995  Helsingborgs Simsällskap    30.26        1:04.07   
25  Emil Elton  1995  Göteborg Sim    31.23        1:04.51   
26  Oliver Titikic  1995  Helsingborgs Simsällskap    31.47        1:05.01   
27  Erik Öjstedt  1995  Ängelholms Simsällskap    30.50        1:05.20   
28  Christoffer Roos  1995  Ängelholms Simsällskap    31.64        1:05.35   
29  Erik Asp  1995  Kungsbacka Simsällskap    31.21        1:05.49   
30  Christopher Jedel  1995  Göteborg Sim    31.82        1:05.86   
31  Jacob Lundén  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.79        1:05.97   
32  Marcus Robertsson  1995  Kungsbacka Simsällskap    31.62        1:06.02   
33  Victor Platenik  1995  Simklubben 1970    31.62        1:06.32   
34  Simon Stoltenborg  1995  Landskrona Simsällskap    31.27        1:06.46   
35  Ivan Mosic  1995  Landskrona Simsällskap    32.16        1:06.67   
36  Felix Långberg  1995  Ängelholms Simsällskap    32.15        1:06.70   
37  Kevin Thorvaldsson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.15        1:06.81   
38  Björn Lindahl  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.94        1:07.21   
39  Max Åfeldt  1995  S71    32.22        1:07.24   
40  Gabriel Rydén  1995  Ängelholms Simsällskap    32.66        1:07.47   
41  Viktor Casimir  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.45        1:08.56   
42  Theo Petersson  1995  Karlshamns Simklubb    32.26        1:08.66   
43  Oscar Sands  1995  Göteborg Sim    32.62        1:08.68   
44  David Magnusson  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.59        1:08.69   
45  Philip Hörndahl  1995  Kungsbacka Simsällskap    34.11        1:09.17   
46  Pontus Hammarkvist  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.11        1:10.55   
47  Linus Björling  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.61        1:11.60   
                     
 
Gren 19, 100m FRISIM F 14-15, Finaler 
Sponsor: Speedo 
Ullbergsrekord: Lorena Diaconescu 57.28 1994-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    28.22        57.48   
Erika Carlén  1994  Skövde Simsällskap    28.05        57.85   
Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim    28.47        58.56   
Anna Rosén  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.40        58.93   
Linnéa Olsson  1994  Vellinge-Näsets Simklubb    28.44        59.39   
Felicia Eriksson  1994  Simklubben Elfsborg    29.34        1:00.10   
Lisa Rigby  1994  Landskrona Simsällskap    29.08        1:00.66   
Angelina Righult  1994  Simklubben Triton    29.35        1:02.16   
                     
 
Gren 19, 100m FRISIM F 14-15, Försök 
Sponsor: Speedo 
Ullbergsrekord: Lorena Diaconescu 57.28 1994-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Erika Carlén  1994  Skövde Simsällskap    28.19        58.15   
Vilma Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    28.51        58.43   
Anna Rosén  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.51        58.98   
Linnéa Olsson  1994  Vellinge-Näsets Simklubb    28.26        59.41   
Linnéa Bielicz  1994  Göteborg Sim    28.58        59.48   
Felicia Eriksson  1994  Simklubben Elfsborg    29.32        1:00.67   
Lisa Rigby  1994  Landskrona Simsällskap    29.53        1:01.47   
Angelina Righult  1994  Simklubben Triton    29.23        1:01.58   
Anna Söderbergh  1994  Göteborg Sim    30.16        1:01.85   
10  Josefine Rydberg  1995  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.80        1:02.32   
11  Amanda Zetterström  1994  Simklubben S 02    29.99        1:02.48   
12  Lovisa Linderholm  1994  Simklubben Elfsborg    30.03        1:02.76   
13  Agnes Idoffsson  1994  Simsällskapet Stimmet    30.23        1:02.90   
14  Ida Almbratt  1994  Kungälvs Simsällskap    30.05        1:03.04   
15  Maria Bergqvist  1995  Linköpings Allmänna SS    30.24        1:03.13   
16  Mireille Magnusson  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.08        1:03.39   
17  Alexandra Berg  1995  Helsingborgs Simsällskap    30.34        1:03.51   
18  Anna Sirenius Lundberg  1994  Simklubben S 02    30.81        1:04.01   
19  My Arneke Möjne  1995  Linköpings Allmänna SS    31.13        1:04.05   
20  Anna Gustafsson  1994  Göteborg Sim    30.97        1:04.24   
21  Sofia Jansson  1994  Trollhättans Simsällskap    30.84        1:04.34   
22  Johanna Rempling  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.39        1:04.36   
23  Hanna Rahm-Andersson  1995  Helsingborgs Simsällskap    31.11        1:04.68   
24  Lidia Zemui  1995  Helsingborgs Simsällskap    30.75        1:04.70   
25  Victoria Forsman  1995  Linköpings Allmänna SS    31.53        1:04.88   
26  Madelene Andersson  1995  Linköpings Allmänna SS    30.84        1:04.96   
27  Sanna Salla  1995  Södertälje Simsällskap    31.52        1:05.57   
28  Anna Bölgen  1995  Bærumsvømmerne    31.87        1:05.60   
29  Thenny Seger-Johansson  1994  Södertälje Simsällskap    32.06        1:05.67   
30  Johanna André  1995  Trollhättans Simsällskap    31.91        1:05.69   
31  Linnea Olausson  1995  Helsingborgs Simsällskap    32.01        1:05.74   
32  Emina Halilic  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.93        1:05.86   
33  Tilde Lundmark  1995  Simklubben S 02    31.54        1:05.88   
34  Klara Simonsson  1995  Simklubben S 02    31.84        1:06.00   
35  Elin Wallin  1994  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.80        1:06.28   
36  Ena Glavas  1995  Linköpings Allmänna SS    32.07        1:06.43   
37  Ebba Hjälm  1994  Ängelholms Simsällskap    32.10        1:06.44   
38  Lisen Andersson  1994  Skövde Simsällskap    32.27        1:06.54   
39  Malin Pettersson  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.68        1:06.87   
40  Sanna Andersson  1995  Simklubben 1970    32.57        1:06.94   
41  Sara Huslid  1995  Södertälje Simsällskap    32.20        1:06.96   
42  Sara Arnstedt  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.50        1:06.97   
43  Olivia Lundgren  1995  S77 Stenungsund    32.45        1:06.98   
44  Vera Pålsson  1994  Karlstads Simsällskap    32.55        1:07.09   
45  Erica Bergvall  1995  Landskrona Simsällskap    31.90        1:07.42   
45  Mia Gorusanovic  1994  Höganäs Simsällskap    31.30        1:07.42   
47  Linnéa Winlöf  1994  Falköpings Simsällskap    32.24        1:07.46   
48  Karin Melin  1994  Karlstads Simsällskap    32.64        1:07.53   
49  Amanda Nielsen-Fernandez  1994  Kungälvs Simsällskap    32.47        1:07.98   
50  Elin Sjöstrand  1994  Simklubben Triton    32.57        1:08.25   
51  Felicia Hagberg  1994  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.66        1:08.33   
52  Felicia Steen  1994  Ängelholms Simsällskap    32.65        1:08.49   
53  Josefin Agnekrans  1994  Södertälje Simsällskap    31.64        1:09.25   
54  Frida Zielinski  1995  Karlshamns Simklubb    34.55        1:13.13   
                     
 
Gren 20, 100m FRISIM P 15-16, Finaler 
Sponsor: Magnusson & Freij 
Ullbergsrekord: Jani Sievinen 51.77 1990-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Oscar Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    24.02        50.14  Ullbergsrekord! 
Melker Selin  1993  Simklubben Elfsborg    24.60        52.39   
Stefan Stojmenovic  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    25.45        53.88   
Johannes Kärki  1993  S71    26.35        54.87   
Andreas Myhrberg  1993  S71    26.79        55.22   
Martin Kastebo  1993  Skövde Simsällskap    26.31        55.50   
Gustav Eriksson  1994  Trollhättans Simsällskap    26.61        55.56   
Fredrik Rosenberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    26.55        56.07   
                     
 
Gren 20, 100m FRISIM P 15-16, Försök 
Sponsor: Magnusson & Freij 
Ullbergsrekord: Jani Sievinen 51.77 1990-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Oscar Ekström  1994  Linköpings Allmänna SS    24.57        51.73   
Melker Selin  1993  Simklubben Elfsborg    24.89        52.80   
Stefan Stojmenovic  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    25.56        54.57   
Fredrik Rosenberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    26.29        55.50   
Johannes Kärki  1993  S71    26.72        55.53   
Gustav Eriksson  1994  Trollhättans Simsällskap    26.59        55.93   
Andreas Myhrberg  1993  S71    26.84        55.96   
Martin Kastebo  1993  Skövde Simsällskap    26.82        56.04   
Erik Persson  1994  Kungsbacka Simsällskap    27.22        56.56   
10  Henry Emil Nordhagen  1993  Bærumsvømmerne    26.49        56.62   
11  Fritiof Ingelhammar  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.35        56.79   
12  Martin Janson  1994  Simklubben S 02    27.48        56.85   
13  Karl-Fredrik Gudjonsson  1993  Linköpings Allmänna SS    27.51        56.90   
14  Nils Ivars  1993  Karlstads Simsällskap    27.35        56.92   
15  Frede Rønning Rangnes  1994  Tønsberg Svømmeklubb    27.28        56.94   
16  Simon Nilsson  1993  Trollhättans Simsällskap    27.63        57.20   
17  Anton Lundin  1994  Simklubben Triton    27.31        57.21   
18  Christian Karlsson  1993  Södertälje Simsällskap    27.67        57.26   
19  Eric Karlborg  1993  Linköpings Allmänna SS    27.28        57.36   
20  Oskar Johansson  1993  Kungsbacka Simsällskap    27.59        57.53   
21  Alexander Söderman  1993  Göteborg Sim    27.66        57.60   
22  Martin Nilsson  1993  Vellinge-Näsets Simklubb    27.39        57.76   
23  Axel Rebner  1994  Karlstads Simsällskap    28.34        58.23   
24  Andreas Nilsson  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.66        58.32   
25  Christoffer Källén  1993  Simklubben 1970    27.85        58.44   
26  Henrik Wathne  1994  Bærumsvømmerne    27.97        58.53   
27  Alexander Berggren  1994  Alingsås SLS    28.08        58.55   
28  Styrbjörn Torell  1993  Höganäs Simsällskap    27.42        58.61   
29  Gustav Andersson  1993  Ängelholms Simsällskap    28.12        58.66   
30  Jonathan Bondesson  1993  Ängelholms Simsällskap    28.38        58.81   
31  Jonathan Bjelkmark  1994  Södertälje Simsällskap    28.27        58.89   
32  Hampus Herbertsson  1994  Simklubben 1970    28.02        58.93   
33  Adam Rohde  1993  Vellinge-Näsets Simklubb    27.98        59.01   
34  Anton Arvidsson  1994  Kungälvs Simsällskap    27.94        59.08   
35  Mathias Petrusson  1993  S77 Stenungsund    28.90        59.12   
36  Björn Marberg  1993  Trollhättans Simsällskap    27.77        59.25   
37  Filip Holmqvist  1994  Simklubben S 02    27.97        59.31   
38  Gustav Zettergren  1993  Vellinge-Näsets Simklubb    28.44        59.38   
39  Ludwig Lord-Johansson  1994  Södertälje Simsällskap    28.38        59.42   
40  André Leo  1993  Alingsås SLS    29.16        59.71   
41  Henrik Nilsson  1994  Simklubben Triton    28.64        59.73   
42  Robin Pålsson  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.00        59.89   
43  Robin Svensson  1994  Landskrona Simsällskap    29.27        59.91   
44  Oskar Holm  1993  Karlstads Simsällskap    29.05        1:00.02   
45  Oskar Davidsson  1993  Ängelholms Simsällskap    27.97        1:00.13   
46  Jesper Lund  1993  Trollhättans Simsällskap    28.77        1:00.22   
46  Sebastian Pettersson  1994  Kungälvs Simsällskap    28.80        1:00.22   
48  Fredrik Olofsson  1994  Ängelholms Simsällskap    28.73        1:00.31   
49  Anton Sandäng  1994  Täby Sim    29.45        1:00.65   
50  Zaid Mansur  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.68        1:00.78   
51  Fredrik Olsson  1994  Simklubben Elfsborg    28.98        1:00.79   
52  Oscar Pettersson  1994  Simklubben S 02    29.27        1:00.83   
53  Kristofer Gustafsson  1993  S71    29.38        1:01.15   
54  Daniel Blomberg  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.62        1:01.19   
55  Alexander Tillheden  1993  Höganäs Simsällskap    29.53        1:01.87   
Lars Bergh Hvidsten  1993  Bærumsvømmerne            DSQ   
                     
 
Gren 21, 100m FJÄRILS. F 16-17, Finaler 
Sponsor: Svedbergs 
Ullbergsrekord: Gabriella Fagundez 1:01.14 2002-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.14        1:02.35   
Caroline Bornius  1992  Göteborg Sim    30.29        1:05.18   
Kajsa Krämer  1993  Ängelholms Simsällskap    30.60        1:05.81   
Caroline Palm  1992  Linköpings Allmänna SS    30.47        1:06.43   
Caroline Adolfsson  1993  Skövde Simsällskap    30.44        1:06.68   
Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02    31.61        1:07.31   
Emilia Nordström  1993  Simklubben Triton    31.51        1:07.81   
Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.06        1:08.35   
                     
 
Gren 21, 100m FJÄRILS. F 16-17, Försök 
Sponsor: Svedbergs 
Ullbergsrekord: Gabriella Fagundez 1:01.14 2002-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Miranda Bånnsgård  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.45        1:04.07   
Caroline Palm  1992  Linköpings Allmänna SS    29.93        1:06.08   
Kajsa Krämer  1993  Ängelholms Simsällskap    31.17        1:07.17   
Ebba Hellström  1992  Simklubben S 02    32.01        1:07.42   
Caroline Bornius  1992  Göteborg Sim    31.38        1:07.84   
Caroline Adolfsson  1993  Skövde Simsällskap    30.50        1:08.00   
Emilia Nordström  1993  Simklubben Triton    32.03        1:08.22   
Sofia Lindholm  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.41        1:08.45   
Alicia Lundqvist  1992  Göteborg Sim    32.62        1:08.76   
10  Amanda Widlund  1993  Simklubben Triton    32.41        1:09.12   
10  Johanna Pettersson  1992  Kungälvs Simsällskap    31.92        1:09.12   
12  Emma Anzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.30        1:09.59   
13  Linda Persson  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.89        1:09.83   
14  Sandra Olsson  1992  Simklubben S 02    33.49        1:10.74   
15  Ida Nyman  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.13        1:10.75   
15  Moa Strannerud  1993  Södertälje Simsällskap    33.64        1:10.75   
17  Josefin Nilsson  1993  Simklubben Triton    33.07        1:10.95   
18  Frida Jakobsson  1992  Linköpings Allmänna SS    32.59        1:10.97   
19  Julia Wiberg  1992  S71    33.93        1:11.12   
20  Julia Nilsson  1992  Ängelholms Simsällskap    32.87        1:11.49   
21  Ulrika von Otter  1993  Göteborg Sim    32.51        1:11.74   
22  Frida Ulander  1993  Linköpings Allmänna SS    33.26        1:11.79   
23  Emelie Zachrisson  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.26        1:11.84   
24  Hanne Otzen  1993  S71    34.12        1:11.95   
25  Elisabeta Nuber  1993  Göteborg Sim    33.52        1:11.98   
25  Karin Jarenfors  1993  Simklubben S 02    32.53        1:11.98   
27  Michelle Franzén  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.82        1:12.36   
28  Filippa Hammerin  1992  Simklubben S 02    33.85        1:12.44   
29  Emma Sandström  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.61        1:12.88   
30  Caroline Johansson  1992  Skövde Simsällskap    33.47        1:13.15   
31  Amanda Svensson  1993  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.57        1:13.37   
32  Johanna Hultberg  1993  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.37        1:13.66   
33  Lovisa Winlöf  1992  Falköpings Simsällskap    33.16        1:13.87   
34  Kjersti Dalen  1993  Bærumsvømmerne    34.33        1:14.70   
35  Frida Olander  1992  Göteborg Sim    34.27        1:14.94   
36  Elin Jansson  1993  S71    34.91        1:15.18   
37  Olivia Määttä  1993  Södertälje Simsällskap    35.48        1:15.93   
38  Isabel Mattsson-Coll  1993  Södertälje Simsällskap    34.66        1:17.83   
Sophie Stoltenborg  1993  Landskrona Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 22, 100m FJÄRILS. P 17-18, Finaler 
Sponsor: Kortedala Bingo 
Ullbergsrekord: Jani Sievinen 55.07 1991-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Alexander Linge  1992  Linköpings Allmänna SS    25.42        55.10   
Daniel Lundahl  1991  S71    25.83        55.18   
Bjørn Emil Evensen  1991  Gjøvik Svømmeklubb    27.25        59.04   
Jacob Larsson  1992  Simklubben Elfsborg    27.97        59.15   
Vegard Løvberg  1991  Bærumsvømmerne    27.95        59.24   
Hugo Ingelhammar  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.57        59.61   
Ossian Arvidsson  1992  Kungälvs Simsällskap    27.59        59.62   
Zacharias Sjöberg  1991  Linköpings Allmänna SS    27.54        59.82   
                     
 
Gren 22, 100m FJÄRILS. P 17-18, Försök 
Sponsor: Kortedala Bingo 
Ullbergsrekord: Jani Sievinen 55.07 1991-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Alexander Linge  1992  Linköpings Allmänna SS    26.34        56.98   
Daniel Lundahl  1991  S71    26.97        57.74   
Jacob Larsson  1992  Simklubben Elfsborg    27.62        58.97   
Bjørn Emil Evensen  1991  Gjøvik Svømmeklubb    27.55        59.12   
Ossian Arvidsson  1992  Kungälvs Simsällskap    27.88        59.37   
Vegard Løvberg  1991  Bærumsvømmerne    28.20        59.49   
Hugo Ingelhammar  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.51        59.53   
Zacharias Sjöberg  1991  Linköpings Allmänna SS    27.38        59.74   
Anton Kjellqvist  1991  Skövde Simsällskap    27.90        1:00.23   
10  Samuel Bälter  1991  Linköpings Allmänna SS    27.57        1:00.66   
11  Carl Andreas Wathne  1991  Bærumsvømmerne    28.18        1:00.70   
12  Henrik Jönsson  1991  Vellinge-Näsets Simklubb    28.78        1:01.79   
13  Simon Vestin  1992  Karlstads Simsällskap    28.88        1:01.83   
14  Victor Westerlund  1992  Karlstads Simsällskap    29.01        1:02.14   
15  Johannes Lampela  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.03        1:02.39   
16  Tamas Katzer  1992  Simklubben Elfsborg    28.41        1:02.55   
17  Magnus Smestad Aamodt  1992  Gjøvik Svømmeklubb    28.86        1:02.66   
18  Viktor Andersson  1991  Karlstads Simsällskap    29.57        1:02.98   
19  Marcus Decoy  1992  Alingsås SLS    28.43        1:03.48   
20  Johan Melin  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.20        1:03.53   
21  Erik Gissén  1992  Karlstads Simsällskap    29.73        1:03.58   
22  Viktor Näsman  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.41        1:03.80   
23  Simon Nexbo  1992  Simklubben Triton    29.14        1:03.83   
24  Gustav Nyrenstedt  1992  Vellinge-Näsets Simklubb    29.36        1:03.93   
25  Christoffer Carlsen  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.20        1:04.25   
26  Erik Falk  1991  Anderstorps Simsällskap    29.73        1:04.58   
27  Johan Rebner  1992  Karlstads Simsällskap    30.18        1:05.06   
28  Malcolm Granberg  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.11        1:05.13   
29  Jonas Sandell von Boisman  1992  Linköpings Allmänna SS    29.93        1:05.24   
30  Sebastian Karlsson  1992  Norrköpings Kappsimningsklubb    29.80        1:06.21   
31  Andreas Hemström  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.92        1:07.16   
32  Andreas Linnerud  1991  Bærumsvømmerne    31.32        1:07.85   
33  Joakim Löfgren  1992  Kungälvs Simsällskap    30.38        1:08.36   
34  Patric Kartberg  1992  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.47        1:08.61   
35  Tollef Johan Vollan  1991  Bærumsvømmerne    32.25        1:09.20   
36  Erik Westerlind  1991  Härnösands Simsällskap    31.91        1:09.64   
37  Harald Olsson  1992  Täby Sim    31.84        1:10.08   
38  Daniel Åslund  1992  Göteborg Sim    31.85        1:10.77   
39  Henrik Wold  1991  Tønsberg Svømmeklubb    31.73        1:11.08   
                     
 
Gren 23, 100m RYGGSIM DAMER, Finaler 
Sponsor: Kortedala Bingo 
Ullbergsrekord: Elin Harnebrandt (1988) 1:02.14 2007-04-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Elin Harnebrandt  1988  Göteborg Sim    30.95        1:03.11   
Rebecka Palm  1990  Linköpings Allmänna SS    31.35        1:04.64   
Isabelle Höstman  1990  Göteborg Sim    31.31        1:04.67   
Anna Ringborg  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.63        1:05.58   
Elisabeth Jarland  1985  Bærumsvømmerne    32.46        1:05.73   
Rebecca Holst  1991  Simklubben Triton    32.57        1:06.43   
Sanna Öhgren  1991  Linköpings Allmänna SS    33.03        1:07.04   
Maria Lundahl  1991  S71    32.66        1:07.65   
                     
 
Gren 23, 100m RYGGSIM DAMER, Försök 
Sponsor: Kortedala Bingo 
Ullbergsrekord: Elin Harnebrandt (1988) 1:02.14 2007-04-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Elin Harnebrandt  1988  Göteborg Sim    31.54        1:04.41   
Rebecka Palm  1990  Linköpings Allmänna SS    31.52        1:04.92   
Isabelle Höstman  1990  Göteborg Sim    31.22        1:05.21   
Elisabeth Jarland  1985  Bærumsvømmerne    32.19        1:05.69   
Anna Ringborg  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.63        1:06.33   
Sanna Öhgren  1991  Linköpings Allmänna SS    32.47        1:06.59   
Maria Lundahl  1991  S71    32.38        1:06.89   
Rebecca Holst  1991  Simklubben Triton    33.26        1:07.13   
Joline Höstman  1988  Göteborg Sim    32.54        1:07.31   
10  Sara Crifält  1991  Linköpings Allmänna SS    33.41        1:07.87   
11  Amanda Rutqvist  1991  Göteborg Sim    33.17        1:08.55   
12  Kristina Lundberg  1991  Göteborg Sim    33.25        1:09.33   
13  Madelene Andersson  1991  Ängelholms Simsällskap    33.14        1:09.51   
14  Evelina Karlsson  1990  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.15        1:10.03   
15  Malin Andersson  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.20        1:10.25   
16  Johanna Svensson  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.19        1:10.47   
17  Elise Löfgren  1991  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.86        1:10.52   
18  Linda Pettersson  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.32        1:10.68   
19  Isabel Svensson  1989  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.46        1:11.02   
20  Josephine Wiberg  1990  S71    34.40        1:11.06   
21  Caroline Nilsson  1991  Vellinge-Näsets Simklubb    34.98        1:11.62   
22  Erla Andersson  1990  Göteborg Sim    35.62        1:13.54   
23  Anna Rundstedt  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.89        1:13.59   
24  Tove Törnström  1991  Linköpings Allmänna SS    35.77        1:13.61   
25  Ida Nord  1990  Vellinge-Näsets Simklubb    36.56        1:14.27   
26  Sarah Nyman  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.15        1:14.46   
27  Andrea Bengtsson  1991  Göteborg Sim    36.21        1:14.57   
28  Beatrice Palmgren  1991  Kungsbacka Simsällskap    35.90        1:14.68   
29  Linn Nordberg  1991  Göteborg Sim    36.49        1:15.71   
30  Jacintha Bailey  1991  Göteborg Sim    36.78        1:15.82   
31  Emma Stokland  1990  Göteborg Sim    36.90        1:16.09   
32  Emelie Holm  1991  Karlstads Simsällskap    38.01        1:17.23   
33  Malin Bülling  1990  S77 Stenungsund    37.10        1:18.15   
34  Lina Ankarbranth  1991  Anderstorps Simsällskap    36.90        1:18.77   
35  Ane Mathea Foss  1990  Gjøvik Svømmeklubb    39.12        1:19.88   
36  Maria Hedwall  1991  Karlstads Simsällskap    38.96        1:20.80   
37  Tone Wold Eriksrud  1988  Gjøvik Svømmeklubb    40.47        1:23.63   
38  Deniese Thorvaldsson  1991  Norrköpings Kappsimningsklubb    40.74        1:24.33   
39  Ann-Sofie Zetterlund  1991  Täby Sim    41.69        1:26.00   
                     
 
Gren 24, 100m RYGGSIM HERRAR, Finaler 
Sponsor: 3 
Ullbergsrekord: Pierre Roger 53.59 2004-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Michael Kostesic  1986  Norrköpings Kappsimningsklubb    26.50        55.11   
Erik Andersson  1984  Linköpings Allmänna SS    27.13        56.45   
Nikola Stojmenovic  1988  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.48        56.93   
Marcus Pihl  1985  Linköpings Allmänna SS    28.25        57.36   
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.76        57.41   
Joachim Wiking  1987  Linköpings Allmänna SS    28.13        57.57   
Anders Harnebrandt  1990  Göteborg Sim    28.50        58.11   
Carl Holmertz  1990  Linköpings Allmänna SS    28.39        58.64   
                     
 
Gren 24, 100m RYGGSIM HERRAR, Försök 
Sponsor: 3 
Ullbergsrekord: Pierre Roger 53.59 2004-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Michael Kostesic  1986  Norrköpings Kappsimningsklubb    27.94        57.95   
Nikola Stojmenovic  1988  Norrköpings Kappsimningsklubb    28.95        58.20   
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.67        58.23   
Carl Holmertz  1990  Linköpings Allmänna SS    28.33        58.52   
Joachim Wiking  1987  Linköpings Allmänna SS    28.80        58.65   
Anders Harnebrandt  1990  Göteborg Sim    28.53        58.68   
Marcus Pihl  1985  Linköpings Allmänna SS    28.75        58.94   
Erik Andersson  1984  Linköpings Allmänna SS    28.23        59.02   
Jakob Dorch  1985  Linköpings Allmänna SS    29.11        59.73   
10  Jonas Riffer  1990  Linköpings Allmänna SS    28.82        1:00.44   
11  Marcus Tuomela  1988  Göteborg Sim    29.04        1:00.55   
12  Tobias Törnström  1988  Linköpings Allmänna SS    29.85        1:00.82   
13  Philip Carlsson  1990  Alingsås SLS    30.39        1:02.86   
14  Johan Widén  1986  Göteborg Sim    30.61        1:03.28   
15  Jonas Ekman  1986  Göteborg Sim    31.22        1:03.62   
16  Karl Rundstedt  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.73        1:03.63   
17  Victor Paulsson  1990  Göteborg Sim    31.00        1:03.80   
18  Filip Nedin  1990  Karlstads Simsällskap    30.90        1:04.09   
19  Joakim Jonasson  1987  Norrköpings Kappsimningsklubb    30.30        1:04.33   
20  Joakim Tevell  1990  Linköpings Allmänna SS    31.00        1:04.40   
21  Sebastian Rosengren  1990  Simklubben 1970    31.64        1:04.49   
22  Björn Gunnarsson  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb    31.05        1:04.72   
23  Rickard Berglund  1987  Göteborg Sim    31.67        1:04.82   
24  Mårten Agnesson  1990  Linköpings Allmänna SS    31.10        1:04.95   
25  Jacob Nordin  1988  Linköpings Allmänna SS    30.63        1:05.17   
26  Klas Wiréhn  1985  Linköpings Allmänna SS    31.28        1:05.47   
27  Philip Käll  1990  Skövde Simsällskap    31.56        1:05.55   
28  Carl Leander  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.41        1:05.67   
29  Mikael Wåhlin  1989  Norrköpings Kappsimningsklubb    32.70        1:05.80   
30  Tim Arnesen  1987  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.57        1:06.41   
31  Christian Johansson  1988  Skövde Simsällskap    32.43        1:06.60   
31  Patrik Persson  1989  Göteborg Sim    32.14        1:06.60   
33  Johan Norén  1986  Landskrona Simsällskap    32.37        1:06.67   
34  Petter Lindahl  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.57        1:07.53   
35  Emil Davidsson  1990  Ängelholms Simsällskap    32.54        1:07.88   
36  Christoffer Risebrandt  1990  Trollhättans Simsällskap    33.38        1:08.58   
37  Niklas Löfgren  1989  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.55        1:11.25   
38  Jørgen Gallis  1985  Tønsberg Svømmeklubb    35.18        1:12.46   
                     
 
Gren 25, 50m FRISIM F 11 & Y, Finaler 
Sponsor: SITAB 
Ullbergsrekord: Mia Brodén 29.82 1994-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND          Tid  Status 











 
Alfhild Kristensson  1999  Göteborg Sim            32.21   
Matilda Weiler  1998  Ängelholms Simsällskap            32.34   
Elin Elm  1998  Linköpings Allmänna SS            32.41   
Alicia Wiberg  1998  S71            32.69   
Mathilda Janzon  1998  Göteborg Sim            33.10   
Emma Bergqvist  1998  Linköpings Allmänna SS            33.26   
Amanda Platenik  1998  Simklubben 1970            33.86   
Gabriella Petersson  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            34.58   
                     
 
Gren 25, 50m FRISIM F 11 & Y, Försök 
Sponsor: SITAB 
Ullbergsrekord: Mia Brodén 29.82 1994-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND          Tid  Status 











 
Alfhild Kristensson  1999  Göteborg Sim            32.32   
Matilda Weiler  1998  Ängelholms Simsällskap            32.57   
Alicia Wiberg  1998  S71            32.76   
Elin Elm  1998  Linköpings Allmänna SS            32.91   
Mathilda Janzon  1998  Göteborg Sim            32.99   
Emma Bergqvist  1998  Linköpings Allmänna SS            33.17   
Gabriella Petersson  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            33.69   
Amanda Platenik  1998  Simklubben 1970            33.70   
Alexandra Engsoo  1998  Södertälje Simsällskap            33.95   
10  Elvira Månsson  1998  Ängelholms Simsällskap            34.87   
11  Emma Magnusson  1998  Linköpings Allmänna SS            35.10   
11  Matilda Larsson  1998  Uddevalla Sim            35.10   
13  Marta Qvirist  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            35.18   
14  Josefin Viljakainen  1998  Trollhättans Simsällskap            35.62   
15  Maria Tolkatcheva  1998  Göteborg Sim            36.51   
16  Daniela Bengtsson  1998  Simklubben Elfsborg            37.23   
17  Linnéa Fahlberg  1998  Simklubben Elfsborg            37.41   
18  Erica Pedersen  1998  Simklubben Elfsborg            37.80   
19  Sanna Lygnestrand  1999  Varabygdens Simsällskap            37.91   
20  Moa Axelsson  1998  Simklubben 1970            38.71   
21  Amanda Pettersson  1998  Ängelholms Simsällskap            39.62   
21  Alexandra Knudsen  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            39.62   
23  Hanna Kewenter  1999  Göteborg Sim            40.56   
24  Matilda Holström  1998  Simklubben Elfsborg            40.74   
25  Chakame Jahani  1998  Göteborg Sim            42.55   
26  Louise Karlsson-Malmberg  1998  Göteborg Sim            44.97   
27  Michaela Johansson  2000  Göteborg Sim            46.34   
28  Emma Darholm  1998  Göteborg Sim            47.35   
29  Vanja Alm  2000  Göteborg Sim            47.70   
30  Maria Pohjanvuori  1998  Göteborg Sim            47.80   
31  Amanda Rundberg Ekstedt  1999  Göteborg Sim            48.77   
32  Amanda Johansson  2000  Göteborg Sim            51.50   
                     
 
Gren 26, 50m FRISIM P 12 & Y, Finaler 
Sponsor: Grolls 
Ullbergsrekord: Mikko Klemola 27.46 1994-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND          Tid  Status 











 
Oskar Nilsson  1997  Helsingborgs Simsällskap            29.68   
Jacob Rosén  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap            29.73   
Cruiz Llupa  1997  Helsingborgs Simsällskap            31.14   
Carl Norlander  1997  Linköpings Allmänna SS            31.14   
Alexander Almeida Sundell  1997  Helsingborgs Simsällskap            31.18   
Eric Schollin  1997  Höganäs Simsällskap            31.24   
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            31.67   
Axel Ydenius  1997  Södertälje Simsällskap            31.76   
                     
 
Gren 26, 50m FRISIM P 12 & Y, Försök 
Sponsor: Grolls 
Ullbergsrekord: Mikko Klemola 27.46 1994-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND          Tid  Status 











 
Oskar Nilsson  1997  Helsingborgs Simsällskap            29.87   
Jacob Rosén  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap            30.62   
Carl Norlander  1997  Linköpings Allmänna SS            30.73   
Alexander Almeida Sundell  1997  Helsingborgs Simsällskap            31.39   
Hampus Lovinge  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            31.51   
Eric Schollin  1997  Höganäs Simsällskap            31.66   
Axel Ydenius  1997  Södertälje Simsällskap            31.69   
Cruiz Llupa  1997  Helsingborgs Simsällskap            31.98   
Kalle Svensson  1997  Lysekils Simsällskap            31.99   
10  Hugo Rydberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            32.10   
11  Stefan Kureljusic  1997  Södertälje Simsällskap            32.19   
12  Henry Kerman  1997  Anderstorps Simsällskap            32.41   
13  Aron Qvirist  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            32.82   
14  Anton Karlsson  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            32.88   
15  Benjamin Schneider  1997  Helsingborgs Simsällskap            33.13   
16  Oskar Ehrnberg  1997  Göteborg Sim            33.17   
17  Filip Kroon  1997  Helsingborgs Simsällskap            33.32   
18  Viktor Nestvall  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap            33.60   
19  Jesper Askenberg  1998  Norrköpings Kappsimningsklubb            33.66   
20  Axel Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb            33.98   
21  Marcus Pedersen  1997  Simklubben Elfsborg            34.13   
22  Jonathan Ekelund  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap            34.34   
23  Alexander Lind  1997  Södertälje Simsällskap            34.40   
24  Alexander Triantafillou  1997  Göteborg Sim            34.57   
25  Eric Gustafsson  1997  Göteborg Sim            34.60   
26  Emil Lundberg  1997  Södertälje Simsällskap            34.79   
27  Felix Färdmar  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            34.89   
28  Pär Börjesson  1998  Göteborg Sim            35.21   
29  Milton Lauritzen  1998  Ängelholms Simsällskap            35.29   
30  Cristian Cullborn  1997  Helsingborgs Simsällskap            35.30   
31  Christoffer Jonsson  1997  Varabygdens Simsällskap            35.31   
32  Rasmus Ericsson  1998  Simklubben Triton            35.35   
33  Robin Örtlund  1998  Filipstads Simklubb            35.39   
34  Jesper Böhn  1998  Simklubben S 02            35.50   
35  Alexander Bogesten  1997  Anderstorps Simsällskap            35.51   
36  Albin Thelin  1997  Södertälje Simsällskap            35.53   
37  Nils Selin  1997  Göteborg Sim            35.73   
38  Oscar Brohammer  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            35.76   
39  Sebastian Johansson  1997  Simklubben S 02            35.78   
40  Karl Zimmerman  1998  Mölndals Allmänna Simsällskap            36.04   
41  Max Bergstrand  1998  Göteborg Sim            36.43   
42  Johan Milding  1997  Simsällskapet Tumlarna            38.25   
43  Oskar Baggesen-Gyllunger  1998  Simklubben 1970            38.75   
44  Jack Vahnberg  1997  Göteborg Sim            39.14   
45  Alexander Söderberg  1998  Göteborg Sim            39.35   
46  Albin Bäckström  1997  Simklubben Elfsborg            39.85   
47  Tom Kristofferson  1998  Göteborg Sim            39.96   
48  Kyle Cöster  1997  Göteborg Sim            40.80   
49  Samuel Sjögren  1999  Göteborg Sim            41.40   
50  Filip Schill-Örne  1998  Kungsbacka Simsällskap            41.42   
51  Sherman Cheng  1999  Göteborg Sim            44.86   
52  Joakim Gunnarsson  1997  Simklubben Elfsborg            45.35   
                     
 
Gren 27, 100m FJÄRILSIM F 12, Finaler 
Sponsor: Devello Syst.utv. AB 
Ullbergsrekord: Ida Mattsson 1:05.88 1997-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Lina Rosvall  1997  Ängelholms Simsällskap    32.63        1:11.52   
Inez Kristensson  1997  Göteborg Sim    34.35        1:11.84   
Sofia Zand  1997  Linköpings Allmänna SS    34.11        1:12.65   
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    33.73        1:12.99   
Hanna Erléus  1997  Simklubben S 02    36.33        1:18.96   
Gina Hvarfvenius  1997  Kungsbacka Simsällskap    36.58        1:19.07   
Klara Carlström  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.99        1:20.73   
Felicia Andersson  1997  Uddevalla Sim    36.48        1:23.62   
                     
 
Gren 27, 100m FJÄRILSIM F 12, Försök 
Sponsor: Devello Syst.utv. AB 
Ullbergsrekord: Ida Mattsson 1:05.88 1997-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Elin Podéus  1997  Norrköpings Kappsimningsklubb    34.01        1:13.27   
Sofia Zand  1997  Linköpings Allmänna SS    34.43        1:13.39   
Lina Rosvall  1997  Ängelholms Simsällskap    34.24        1:13.53   
Inez Kristensson  1997  Göteborg Sim    35.11        1:14.03   
Hanna Erléus  1997  Simklubben S 02    36.72        1:21.48   
Felicia Andersson  1997  Uddevalla Sim    35.47        1:22.10   
Gina Hvarfvenius  1997  Kungsbacka Simsällskap    38.17        1:22.85   
Klara Carlström  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.51        1:22.94   
Sandra Mattsson-Coll  1997  Södertälje Simsällskap    38.13        1:23.14   
10  Therese Karlsson  1997  Fagersta Simklubb    38.12        1:23.74   
11  Julia Wiktor  1997  Helsingborgs Simsällskap    37.36        1:24.30   
12  Ida Borg  1997  Simklubben Triton    38.61        1:24.35   
13  Matilda Kewenter  1997  Göteborg Sim    39.35        1:27.25   
14  Klara Juliusson  1997  Höganäs Simsällskap    39.33        1:27.83   
15  Mari Louise Tran  1997  Landskrona Simsällskap    40.63        1:28.29   
16  Melissa Mcintyre-Andersso  1997  Karlstads Simsällskap    40.99        1:28.42   
17  Julia Nordqvist  1997  Uddevalla Sim    40.14        1:29.52   
18  My Janzén  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    41.11        1:29.95   
19  Helen Izzeddine  1997  Helsingborgs Simsällskap    39.83        1:29.97   
20  Johanna Åberg  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    40.29        1:30.59   
21  Alida Ramdén  1997  Södertälje Simsällskap    42.22        1:30.98   
22  Linn Månsson  1997  Helsingborgs Simsällskap    40.90        1:31.60   
23  Sofia Henell  1997  Linköpings Allmänna SS    40.94        1:31.80   
24  Amanda Janzon  1997  Göteborg Sim    42.15        1:32.25   
25  Camilla Ullberg  1997  Åsundens Simsällskap    43.04        1:32.79   
26  Julia Marksund-Larsson  1997  Uddevalla Sim    43.53        1:34.13   
27  Ellen Schollin  1997  Höganäs Simsällskap    41.72        1:34.24   
28  Elvira Källberg  1997  Kungsbacka Simsällskap    44.38        1:37.07   
29  Ellinore Irvefjord  1997  Trollhättans Simsällskap    42.91        1:38.36   
30  Elsa Hedström  1997  Mölndals Allmänna Simsällskap    45.67        1:40.73   
31  Marie Hanson  1997  Simklubben Triton    43.99        1:41.13   
Klara Bennehed  1997  Simklubben Vänersborg            DSQ   
                     
 
Gren 28, 100m FJÄRILSIM P 13, Finaler 
Sponsor: AKP Reklam 
Ullbergsrekord: Mikko Klemola 1:02.62 1995-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Pontus Wallin  1996  Helsingborgs Simsällskap    30.55        1:05.58   
Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.58        1:08.81   
Carl Gustafsson  1996  Karlshamns Simklubb    32.98        1:09.38   
Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    31.69        1:10.67   
Isak Eliasson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.21        1:12.78   
Alexander Vestin  1996  Karlstads Simsällskap    33.95        1:14.58   
Mathias Thorkildsen  1996  Bærumsvømmerne    33.75        1:14.79   
Fabian Steen  1996  Helsingborgs Simsällskap    33.84        1:17.01   
                     
 
Gren 28, 100m FJÄRILSIM P 13, Försök 
Sponsor: AKP Reklam 
Ullbergsrekord: Mikko Klemola 1:02.62 1995-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Pontus Wallin  1996  Helsingborgs Simsällskap    31.34        1:06.99   
Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.03        1:09.84   
Rasmus Wetterborg  1996  Simklubben Triton    31.70        1:11.23   
Carl Gustafsson  1996  Karlshamns Simklubb    33.23        1:11.59   
Isak Eliasson  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.91        1:11.61   
Mathias Thorkildsen  1996  Bærumsvømmerne    33.53        1:12.83   
Alexander Vestin  1996  Karlstads Simsällskap    34.12        1:14.59   
Fabian Steen  1996  Helsingborgs Simsällskap    33.55        1:15.08   
Filip Dolk  1996  Helsingborgs Simsällskap    36.14        1:17.06   
10  Oskar Renåker  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    36.31        1:17.80   
11  Viktor Kertes  1996  Ängelholms Simsällskap    36.47        1:18.08   
12  Gustav Vosveld  1996  Härnösands Simsällskap    35.89        1:18.85   
13  Oskar Johnsson  1996  Linköpings Allmänna SS    36.91        1:19.32   
14  Björn Andersson  1996  Karlstads Simsällskap    36.67        1:20.15   
15  Zackarias Holmstrand  1996  Anderstorps Simsällskap    36.26        1:20.55   
16  David Zachrisson  1996  Kungsbacka Simsällskap    35.54        1:20.69   
17  Otto Schippert  1996  Helsingborgs Simsällskap    37.63        1:21.91   
18  Mathieu Nilsson  1996  Karlstads Simsällskap    36.95        1:22.15   
19  Filip Fredriksson  1996  Linköpings Allmänna SS    37.23        1:22.45   
20  Daniel Olsson  1996  Linköpings Allmänna SS    37.58        1:23.28   
21  Oskar Gannholm-Johansson  1996  Linköpings Allmänna SS    37.23        1:25.43   
22  Joel Westerlind  1996  Härnösands Simsällskap    37.26        1:25.55   
23  Erik Panzar  1996  Göteborg Sim    39.35        1:25.85   
Joel Georgy  1996  Kungsbacka Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 29, 100m BRÖSTSIM F 13, Finaler 
Sponsor: Cochlear 
Ullbergsrekord: Sophie Vellner 1:12.65 1999-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Louise Hansson  1996  Helsingborgs Simsällskap    36.81        1:18.09   
Viktoria Reinhold  1996  Göteborg Sim    36.93        1:18.79   
Rebecca Nilsson  1996  Helsingborgs Simsällskap    37.38        1:19.03   
Isabella Hagberg  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.14        1:19.98   
Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb    37.12        1:20.04   
Johanna Andersson  1996  Göteborg Sim    38.41        1:20.38   
Hanna Börjesson  1996  Göteborg Sim    38.81        1:22.66   
Maja Linderholm  1996  Karlstads Simsällskap    39.07        1:23.68   
                     
 
Gren 29, 100m BRÖSTSIM F 13, Försök 
Sponsor: Cochlear 
Ullbergsrekord: Sophie Vellner 1:12.65 1999-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Louise Hansson  1996  Helsingborgs Simsällskap    37.08        1:18.57   
Viktoria Reinhold  1996  Göteborg Sim    36.89        1:18.83   
Rebecca Nilsson  1996  Helsingborgs Simsällskap    36.78        1:19.02   
Amanda Persson  1996  Filipstads Simklubb    37.65        1:19.97   
Johanna Andersson  1996  Göteborg Sim    38.18        1:20.31   
Isabella Hagberg  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    37.76        1:20.78   
Hanna Börjesson  1996  Göteborg Sim    38.63        1:22.47   
Maja Linderholm  1996  Karlstads Simsällskap    38.95        1:22.60   
Rebecca Diaz-Nilsson  1996  Norrköpings Kappsimningsklubb    39.10        1:22.98   
10  Lina Berg  1996  Simklubben S 02    39.47        1:23.81   
11  Josefine Möller  1996  Höganäs Simsällskap    39.55        1:23.93   
12  Elisabeth Krische  1996  Simklubben 1970    39.44        1:24.82   
13  Jeanette Reinert  1996  Helsingborgs Simsällskap    41.01        1:24.89   
14  Emelie Carlsson  1996  Helsingborgs Simsällskap    40.13        1:25.01   
15  Lina Hörnbäck  1996  Karlshamns Simklubb    39.91        1:25.05   
16  Lina Andersson  1996  Filipstads Simklubb    39.27        1:25.09   
17  Christina Ekstedt  1996  Göteborg Sim    39.72        1:25.22   
18  Josefin Company Ekberg  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    41.11        1:26.17   
19  Isa Kolmbäck  1996  Södertälje Simsällskap    40.90        1:26.33   
20  Frida Grindheim  1996  Helsingborgs Simsällskap    41.22        1:26.50   
21  Josefin Nielsen-Fernandez  1996  Kungälvs Simsällskap    41.69        1:27.64   
22  Erika Sköldberg  1996  Alingsås SLS    41.74        1:27.97   
23  Lina Wingren  1996  Simklubben Triton    42.33        1:27.98   
24  Christin Heina  1996  S77 Stenungsund    41.75        1:28.13   
25  Ulrika Holm  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    41.63        1:28.71   
26  Johanna Nilsson  1996  Simklubben Triton    42.62        1:30.09   
27  Sofie Andersson  1996  Göteborg Sim    42.54        1:30.49   
28  Ulrika KrÜger  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    43.68        1:30.90   
29  Tova Torell  1996  Höganäs Simsällskap    42.48        1:30.92   
30  Isabelle Stenvold  1996  Trollhättans Simsällskap    42.81        1:31.16   
31  Erika Settland  1996  Linköpings Allmänna SS    43.61        1:31.51   
32  Saga Stille  1996  Södertälje Simsällskap    43.59        1:31.74   
33  Carolina Westas  1996  Filipstads Simklubb    42.63        1:32.39   
34  Johanna Janebäck  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    43.56        1:32.77   
35  Amanda Bergkvist  1996  Landskrona Simsällskap    44.28        1:32.94   
36  Julia Bellvik  1996  Simklubben S 02    44.46        1:33.33   
37  Alexandra Volkova  1996  Simklubben Triton    44.79        1:33.92   
38  Annica Molin  1996  Kungsbacka Simsällskap    44.21        1:35.05   
39  Ebba Sigeback  1996  S71    46.54        1:36.87   
                     
 
Gren 30, 100m BRÖSTSIM P 14, Finaler 
Sponsor: Björnkläder 
Ullbergsrekord: Michael Berndtsson 1:07.83 1999-06-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening  LAND  50m        Tid  Status 











 
Adam Paulsson  1995  Simklubben Elfsborg    33.17        1:10.22   
Hampus Larsson  1995  Höganäs Simsällskap    34.83        1:15.15   
Ludvig Hazard  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.70        1:15.60   
Grim Sjöberg  1995  Linköpings Allmänna SS    36.13        1:17.11   
Oscar Kock  1995  Södertälje Simsällskap    36.60        1:18.17   
Joachim Bratt  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.78        1:19.79